Bezienswaardig zijn voorts de gobelins met schoone fantaisie voor stellingen, ingezonden door het bis schoppelijk museum alhier, jhr. Victor de Stuers te Utrecht en den heer Th. Fraenckel te Utrecht. Merkwaardig is een bloemstuk op 70jarigen leeftijd vervaardigd door mevr. de wed.j van Lennep, geb.van Lennep, anno 1877. Ook Indisch borduursel is aanwe zig, op zwarten grond met goud door werkt Perzisch borduursel op rooden grond met gouden franje en met goud en andere kleuren bewerkt en vele andere borduurselen. Mevr. Cremer zond nog in een prachtig Perzisch borduursel op zwarten grond, ge heel bezet met bloemen in allerlei kleuren. De heer Heshuijsen- zond o.a. in een paar prachtige trouwjaponnen van echt Brusselsche kant, de heer Victor de Stuers chineesch borduur sel en een zweedsch buisje, mevrouw A. M. Gieshofl'haakwerk vervaardigd door negerinnen te Cubinda in Z.W. Afrika. Voor den historieliefhebber of de lief hebster zij nog vermeld, dat zich in deze belangrijke expositie ook bevindt een doopkleed, dat oorspronkelijk het eigendom van Prins Maurits is Oranje Nassau was en gebruikt is bij den doop zijner kinderen, gespro ten uit een geheim huwelijk met liargaretha van Mechelen,daarna over gegaan op het geslacht van de Graven van Nassau-La Lecq en vervolgens door huwelijk van Adriana Petronella, gravin van Nassau in 1777, in het geslacht Mubert. Dit doopkleed is het laatst gebruikt in de le helft dezer eeuw bij den doop van een knaap, die in de 9e generatie van Prins Maurits afstamde. Op dit merkwaardig doopkleed zijn in 't midden aan alle vier de zijden een M. en een N. in elkaar gevlochten met een kroonaan de hoeken een bloemstuk, dat zich ook in 't midden bevindt. Verder, dat ook te aanschou wen is een damasten servet, behoord hebbende tot een stel tafelgoed, dat na den slag bij Nieuwpoort, door de regeering der stad Haarlem, aan Prins Maurits ten geschenke werd gegeven. Behalve hetgeen wij in boven staande regelen van de tentoonstelling van textiele kunst gemeld hebben, is er nog veel meer te zien, dat de moeite waard is; wij stipten slechts een en ander aan. der rechtbank zou 14 Juni jl. zijn ge pleit, Ter elfder ure zag de raadsman van B. echter van het pleidooi af, de stukken zijn daarop in handen gesteld van het Openbaar Ministerie bij het Gerechtshof te Amsterdam, dat Vrijdag bij monde van den advocaat-generaal mr. A. J. E. Jolles concludeerde tot bekrachtiging van het vonnis der Haarlemsche rechtbank en alzoo tot handhaving van het faillissement. Het Hof zal op 5 September e, k. bepalen, wanneer het in deze zaak arrest zal wijzen. Dan istaat er nog cassatie open, zoodat het nog zeer de vraag is of de eindbeslissing nog wei 1895 zal vallen. G. Ides, 21 jaren, los werkman, die zekeren J. Kwast een slag met een bierglas gaf zoodat deze een ernstige wonde ontving, die zijn leven in ge vaar brengt, is gisteren, Zondag, op last van de Rechtbank in verzekerde bewaring gebracht. De toestand van Kwast is nog steeds zorgelijk. Weldadigheid naar Vermogen Maandelijksch overzicht der uitga ven van de vereeniging. Aan behoeftigen werd in Nov., Dec,, Jan., FebrMaart, April en Mei na onderzoek uitgereikt: Aan brood en levensmiddelen Nov. '94 f 481,088, Dec. '94 f586,01, Jan. '95 f677,05, Febr. '95 1660.69», Maart f 539,83», April 191,20», Mei f210,28, Juni f 217,78» totaal van 1 Nov. '94 tot 30 Juni '95 f3563,94. Aan brandstoffen f62,98, f214,55 f 101,16, f299.65, f31,57, f0,61, en f 1.18 totaal f711,70. Aan ligging en kleeding f68.77, f94,82», f 130,928, f54.228, f35, f5,90, 12.20 en f6,—, totaal f391,85. In geld f965,45, f 1057,91, 1176,65, f 1156.70, f839,02», f484,45, f505,52» «orden, en 1503,07», totaal f 1362.28. Totaal in Nov. '94 1157S,29 in Dec. '94 f1953,29», in Jan. '95 12085.788 in Febr. '95 f2171.27, in Mrt. f 1445.43, in April '95 f 682.16», in Mei 1719,188, in Juni f726.86. Totaal van 1 Nov. '94 tot 30 Juni '95 f 11362,82. Bovendien werd eene groote hoe veelheid ten geschenke ontvangen kleedingstukken, brandstoffen, enz. uitgereikt. den groentcooeren die uit de omlig gende dorpen per hondekar tot ons komen te verbieden op hun voertui gen plaats te nemen. Het schijnt, dat er een tijd was, waarin dat, bij pro vinciale verordening, was verboden. Het verbod bestaat niet meer en van die gelegenheid maken de boertjes gebruik om op hun lichte karren menigmaal drie en meer personen over een paar uren afstand te vervoeren. Men beroept zich hier, en daarom deel ik 't feit mede, vooral op den Haarlemschen burgemeester, die naar het schijnt, een bepaling heeft uitge lokt of zal uitlokken waarbij gelast wordt de honden onder de wagens te spannen, zoodat het zitten op de kar ren dan, op gevaar van omslaan, on mogelijk wordt. Nu houdt ik veel van honden, maar nog meer van menschen. Mis- scnien omdat er onder de menschen ook nog al „honden" rondloopen, die andere menschen kwaad doen. Zoo veel is zeker, dat er in de maatschappij heel wat menschen zijn, die niet minder slecht behandeld worden dan trekhonden. Daar hebt ge bijv. de categorie der candidaten voor gemeenteraads zetels. Kent ge nu een klasse van perso nen waarmede meer wordt gesold? Door den een hemelhoog verheven, worden ze door den ander van hun voetstuk gerukt en neergesmakt. Hun personen, hun karakters, hun zaken, nun gevoelens dat alles wordt op den keper beschouwd en coram po- puli blootgelegd. Ze worden, om zoo te zeggen, uitgekleed. Voorwaar, ik zeg maar, er hoort een groote mate van ambitie ofte eer zucht, nevens een niet minder groote mate van zelfverloochening toe om in een stad als de onze candidaat voor den gemeenteraad te willen Reuter,s die in zijn qualiteit van secretaris der vereeniging voor Han del, Nijverheid en Gemeentebelangen getoond heeft voor de belangen der gemeente en der gemeentenaren een open oog te hebben. Ben ik wel in gelicht, dan zou van Katholieke zqde de aandacht worden gevestigd op den heer Jacques Simons, rustend koopman, directeur der 's Graven- haagsche Woningmaatschappij, een man die in woord, geschrift en daad veel heeft gedaan om zijn denkbeel den tot oplossing van het vraagstuk der arbeiderswoningen te verwezen lijken. Hij is een philantroop inden meest gezonden zin des woords en in tal van corporaties werkzaam. Van zijn helderen blik en van ernstige studie getuigden o.a. artikelen inder tijd in het Sociaal Weekblad opgeno men. Ook zijn verkiezing zou ten zeerste zijn in het belang der gemeente. Wie van deze beide Israëlitische can- Wij lezen over de zaak contra Bud- denborg Deze bij uitstek langzaam voort schrijdende zaak is Vrijdag weder een stapje nader tot hare oplossing gekomen. Ter gemoetkoming van hen, wien de loop dezer zaak niet helder meer voor oogen staat,' herinneren wij er aan, dat Buddenborg op 13 October 1893 ter requisitïe van het Openbaar Ministerie bij de arr.-rechtbank te Haarlem failliet werd verklaard, ter wijl tegelijkertijd eene strafvervolging tegen hem werd geopend wegens frauduleus bankroet. B. kwam echter in verzet tegen zijne failli etverklaring, bewerende, dat deze ten onrechte was uitgesproken. Na eene aan incidenten rijke procedure besliste de rechtbank eindelijk, bij vonnis dd. 14 Augustus 1894, dat de faillietverklaring wel en terecht was uitgesproken. Tegen dit vonnis kwam B. echter in hooger beroepdaar het niet te voorzien was hoe lang het zou duren eer er op dit hooger beroep recht zou zijn gedaan, verzocht en verkreeg de officier van Justitie tijds de invrijheidstelling van B., die op 20 Nov. 1893 door de Engelsche Regeering was uitgeleverd. In het hooger beroep van het vonnis Dinsdagavond te 78 uur vergadert de raad der gemeente Heemstede. BINNENLAN D. Haagsche Brieven. xxv. De leer, dat een mensch geen sui kerboontje is wordt allerwege gehul digd. En een bewijs, dat zij opgaat is wel het feit, dat ik in staat ben u dit schrijven toe te zenden. Ware ik toch een suikerboontje geweest, dan zou ik gesmolten zijn als sneeuw voor de zon die ons in deze dagen met zui delijken gloed bestraalt. Met den Enkhuizer kalender (zali ger gedachtenis) heb ik nooit op ver trouwelijken voet gestaan en ik woei dus niet of we al in de zg. hondsda gen verkeeren. Maar dit is zeker, dat we het er warm genoeg voor hebben. Is het daarom misschien, dat er in deze dagen een plotselinge beweging is waar te nemen ten gunste van u-.- honden, meer bepaaldelijk van de trekhonden? Ik weet het niet, doch het staat vast, dat de bladen hartroe rende tafereelen bevatten omtrent ue wijze waarop die honden na het paard toch „la plus noble conquête de l'homme (vergelijk Buffon), door hu:, respectieve eigenaren worden beh&n deld of liever mishandeld. Inzonder heid openbaart zich een aandrang om En toch zijn er nog altijd liefheb bers bij de vleet. De vrijzinnige ver eeniging ,,'s Gravenhage" bijv. had niet de geringste moeite dubbeltallen te vinden voor 13 plaatsen, dus 26 voorloopige candidaten en dan vie- ,en nog die personen af die ter ver- godering minder dan 10 stemmen hadden verkregen. Er zijn, zooals ik zeide, 13 plaatsen te vervullen, terwijl er drie vacaturen ontstaan doordien de heeren du Tour (wethouder van openbare werken) Evers (oud-wethou der) en Hij mans van Wadenoyen geen herkiezing verlangen, zooals ik, meen ik, reeds schreef De omstan digheid, dat de laatste bedankte, schept voor de kiezers zekere moei lijkheid. De heer Hijmans is nl. Is raëliet en de traditie wil, dat dus weder een zijner geloofsgenooten zijn plaats iuneme. Hoewel nu in het algemeen, denk ik, volstrekt niet mag opgaan de leer dat een pro testant, katholiek, luthersch of Is raëlitisch lid steeds vervangen worde door een geloofsgenoot omdat toch de geschiktheid van den candidaat en niet zijn geloof de keuze bepaalt en omdat nfj gekozen wordt als vertegen woordiger der burgerij en niet van een bepaald kerklijke gemeente Ib er luoh in deze traditie iets goeds. Er is iets in dat aan het stelsel van evenredige vertegenwoordiging her innert en de traditie strekt boven dien om de goede verstandhouding tusschen alle deelen der bevolking te bevorderen. Dat is een voordeel dat niet te gering mag worden geacht. Mijn bezwaar vervalt vooral nu, wijl voor de open plaats zeer geschikte mannen worden genoemd. Een uit een pers-oogpunt merkwaardig en be langrijk verschijnsel is, dat een der candidaten een journalist is, nL de heer S. Vas Dias, mede-directeur van het overbekende correspondentiebu- reel voor dagbladen (de Hollandsche aahet werk te zetten en, indien het da gelukte de boot in de geul te brgen, de lading weder in te nemen ene reis voort te zetten. ndagnacht gelukte het de boot vl te krijgen. ver het nieuwe Kieswet? ontwerp. e N. R. Ct. is erg ingenomen met h ontwerp-Van Houten. Wat men n de behandeling van de wet-Tak, rde toen ingediende amendemen- t kon verwachten van deze regee- Tg, heeft zij gegeven, ïet blad ^prijst het ook, dat niet in art. 3 van de wet-Tak ean al- meen beginsel is vooropgezet. Daar- jee krijgt men wel een groote meer- rheid, doch bij de toepassing blijken ch verschillende gevoelens te be- aan. Art. 1 besprekend, merkt het blad didaten het pleit winnen zal, moetp, dat het aantal kiezers zeer aan- de definitieve candidaatstelling der.enlijk zal worden. Goeman Borge- kiesvereeniging uitmaken. Ik stel mijius raamde indertijd het getal kie- geen partij. ers volgens het ontwerp-Tak op Het is veel te warm, vind ik, omirca 600.000. Volgens de thans voor- zich, over wat ook, warm te maken^estelde bepalingen zullen er, naar de Dat heeft ook de Tweede KameiV. R. Ct., maar kiezers komen dan begrepen. De heer Goeman Borgesiuivolgens Tak's ontwerp en voor een is een best mensch en 'k ben hedeel van ander gehalte, volstrekt niet eens met van Maurik'i De groote uitbreiding, die het kies- loterijman, die hem Kwajeman Borreeht volgens het nieuwe ontwerp zal gesius noemde. ondergaan, zal ongetwijfeld geenaan- Maar dat hij in deze hitte de Kabeveling zijn in de oogen van hen, mer wou laten arbeiden is toch wedie Tak's ontwerp bestreden, omdat wat al te kras. zij een beperkt kiesrecht voorstonden. H. A. GANUS Jr. De N. R. Ct. was het niet te doen om eene groote uitbreiding van het De terugkeer der koninginnODkiesrecht tegen te houden, integen- Een talrijke menigte was Zater-^» «9. erkende deze als eisch des dagmorgen tegenwoordig bij de aanhï^8Z1J had eene groote uitbreiding komst van H.H. M.M. de Koninginvan deze regeenng verwacht en schenkt nen op het Loo. er gaarne haar adhaesie aan. De extra-trein voerde de Koningin ^ad wil de voorgestelde re- _jn en het gevolg juist te acht uugelinS niet m bijzonderheden bespre- aan het perron bij het Koninklij doch Seeti haar algemeenen paleis, alwaar ter begroeting aanw< indruk. zig waren de intendant van het Koi;^en 8^ott,e spreekt de-V. R. Ct. als laleis en domein het Loo J. A. v.11^ gevoelen uit, dat het thans ïn- óteiin, de opper■jagermeester v3 gediende wetsontwerp een geschikte Gelderland jhr. mr, J. H. van HaePbaBiB v00r vruchtbare behandeling ma de With, de rentmeester van h kroon domein, rentambt het Loo, E. H. Tutein Nolthenius, de burg meester van Apeldoorn, mr. J. van Hasselt, in ambtsgewaad, en hof-medicus dr. Vlaanderentw kleine meisjes boden ieder een bi- quetje aan. H.H. M.M. zagen er welvarendit en waren zeer eenvoudig gekleed!. M. de Koningin-regentes in et zwart, en H. M. de Koninginin blauwgrijs. De Eerste Kamer zal 8 Juli bijin komen. De luitenant ter zee eerste klise, jhr. J. A. G. Van der Staal, ifbe- noemd tot adjudant van H. IV de Koningin. Wereldtentoonstelling. Hedenmorgen is op de maillot op het terrein eene werkstaking it-1 gebroken onder de kellners. Eehan bleven hunne betrekking waarueien en reeds zijn eenige nieuwe kellirs in functie getreden. De Koningin-Regentes Zaterdagor- gen van Amsterdam vertrokken iet bestemming voor Indië is in heaf- gesloten IJ dicht bij de petrol* m- haven aan den grond geraakt. Z'en sleepbooten onder welke de Sison en de Herkules beproefden teverpefs het schip af te brengen, zoodat ion zich eindelijk gedwongen zag docwen gedeelte der lading te lossen, h te lichten. Hiermede was men totaat in den nacht bezig, met het voorn-a en tegen 2 uur opnieuw de sleepb ten van het kiesrechtvraagstuk oplevert. Aan een overzicht van het ontwerp voegt het N. v. d. D. de volgende op merking toe: „Zelfs bij eene oppervlakkige be schouwing wordt het terstond du'de- lijk, dat het nieuwe ontwerp zich op een geheel ander terrein beweegt dan h t vorige, en daaruit volgt, dat de feitelijke uitkomsten wel geheel an ders zullen zijn, dan ze zouden ge weest zijn, wanneer het ontwerp-Tak wet ware geworden. Een eigenaardig gevolg van de gestelde eischen is, dat omtrent de vermoedelijke uitkomsten nietB met zekerheid te zeggen valt. Bij het vorige ontwerp was het an ders. Men wist dat er elfhonderd duizend meerderjarige mannen waren men kon nagaan, op grond van de ervaringen bij de militie opgedaan, dat zestig duizend hunner niet kon den lezen of schrijven. Men wist on geveer hoeveel bedeelden er waren, die waren uitgesloten, enz. enz. en zoo kwam men gemakkelijk tot het besluit, dat de zeer doortastende maatregel het getal kiezers wel tot achthonderd duizend kon uitbrei den. „Zulke berekeningen kunnen we thans niet maken. Bevreesd dat de deur nu bepaald op een kier zal staan, behoeft men daarom niet te wezen. Om dit te bewijzen is de opmerking voldoende, dat in de personeele be lasting 561 duizend mannen in liet jaar 1889 waren aangeslagen." Het Haagsche Dagblad acht be handeling der wet in Februari a. s. noodig. Met het oog op een nauwgezette overweging acht het blad Mei 1896 beter termijn. Velen zullen, meent het blad, tegen burn als ik, en ik zeg je, dat zij en Orler een prachtig stel oplichters zijn." „Bij God, je zult die woorden bewijzen of ze intrekken," riep Dick uit. „Die beschuldiging durf je in Orlers gelaat niet herhalen." „Niet durven 1" riep Burton uit terwijl hij ging staan en doodsbleek werd. „Niet durven. Ga hem maar eens roepen. Maar bedenk Forsyth, geef er mij de schuld niet van als er moord dreigt." Deze woorden had hij nog niet gesproken of Dick was reeds het huis uit. Hij sprong over het ijzeren traliewerk, opende de deur van Jessamine Villa en trad de zitkamer binnen. „Scheelt er iets aan lieve Dick?" vroeg Clara, terwijl zij hem tegemoet trad. Zijne opgewondenheid scheen aansteke lijk op haar te werkenhaar gelaat was even bleek als het xijne en hare lippen trilden. „Ik moet mijnheer Orler dadelijk spreken. Waar is hij riep Dick en keek in de richting van zijn leegen stoel. „Hij hij heeft korten tijd na jou den tuin verlaten." gaf zij ten antwoord. „Scheelt er iets aan Dick?" Met moeite wist hij een vloek te Bmoren, drukte zijne lippen op de hare en na haar nogmaals goeden nacht te hebben gewenscht, ijlde hij naar Burton terug. „Welnu Forsyth?" „Orler is niet thuis, maar...." „Niet thuisNatuurlijk. Kijk maar naar het raam dat open staat. Ik heb luid gesproken en hij heeft elk woord gehoord." „Het is een leugen 1" riep Dick in zijne opgewonden heid uit. „Forsyth," zeide Burton, knoopte zijne jas vast en nam zijn valies ter hand, „ik heb geen tijd om met je te twisten. Bovendien wil ik niet met je twisten. Vaarwel." Hij strekte zijne har.d uit, maar Dick wilde ze niet aanraken. Hij zou hem liever een slag in het gelaat hebben gegeven. „Het is goed," vervolgde Burton en haalde zijne schou ders op, „zooals je wilt. Ik kan terwille van jou of Orler mijn trein niet missen. Maar dit zeg ik je toch nog: je hebt beweerd, dat wa.t ik je heb verteld ik hem niet in zijn ge zicht zou durven zeggen. Er is geen levend menschelijk wezen, voor wien ik bevreesd ben. Wanneer ik hem ontmoet zal ik het hem zeggen daar wil ik een eed op doen. Maar dat zal mij wel niet gebeuren; daar zal hij wel voor zorgen. Hij heeft ieder woord even duidelijk gehoord als jij. Adieu Forsyth." Hij verliet het huis, stak den weg over en sloeg het pad naast mevrouw Gordons huis in. Toen hij het huis voorbij liep vertraagde hij zijne schreden en keek op naar de ven sters. Achter een daarvan brandde licht en hij vroeg zich af of daar Evelyns kamer was. Met iets als een bede voor haar welzijn, stak hij zijn kraag op toer de re er begon te vallen, en ijlde over het donkere, eenzame sportveld naar de rivier. Intu-schen zat Clara Orlers terugkeer af te wachten. Ten elf ur* g?r 7 ij sq het hek staan zonder zich om den regen te bekommeren, aö nu overvloedig viel. De meid lag reeds te bed, terwijl ido toen hij den regen voelde eene schuil plaats ging zoeka. Clara ging war in huis en wachtte vol spanning. Het werd middernaclil en nog liet hij geen teeken van zich hoo- ren. Den ganscton nacht hoorde zij de klok het uur slaan en verscheidene nalen dacht zij er aan Dick te gaan roepen. Maar ofschoon ij reeds eenmaal de deur had bereikt veran derde zij van geachte en keerde terug om alleen te waken ten prooi aan hirigen angst. Toen zij weer de deur naderde zag zij de eerste scheme ring van een nieuwen dag, draaide vervolgens het gas uit, trok de gordijne op en keek uit het venster. Ongeveer ten vijf ure ging zij in hare kamer een oogenblik liggen en viel van uitputting a slaap. Het was negm uur toen zij ontwaakte door Dicks stem onder haar vaster. Hij vroeg de dienstbode naar Orler,. Haastig trok zij andere kleeren aan, liet heur haar loshan gen en zag er zer jeugdig en schoon uit ondanks haar angst, toen zij naar hoeden liep, en hem tegemoet kwam, terwijl zij in korte worden {mededeelde, dat Orler den geheelen nacht niet thuii was geweest. „Ik heb hem niet meer gezien nadat je waart weggegaan," zeide sij terwijl dj onmiddellijk een einde maakte aan Dicks teederj begroeiing en in tranënjuitbarstte. „Wat kan er met tem gebeud zijn?" Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2