de ongewijzigde kieswet-Van Houten bezwaar hebbendie zullen zelfs ge vonden worden onder hen, die met de hoofdgedachte sympathiseeren. Een veelomvattend overleg met de Re geering zal niet kunnen worden ont gaan. Houdt men dat in het oog, dan moet men zich boeden voor een beraad, dat als niet bedaard genoeg zou kun nen worden gequalificeerd. De Arnh. Ct. betreurt de vastkop peling van belasting aan kiesrecht; de aanhangige wet op het personeel geeft den leden der Kamer gelegen heid om, schijnbaar zonder aan het kiesrecht zelf te raken, langs een omweg invloed te oefenen op het aantal kiezers. Erkennende dat het kieswetsont- werp een ruime uitbreiding van kie zers beoogt, vindt de Arnh. Ct. er niet in de uitbreiding tot de uiterste grenzen welke de Grondwet toelaat. De beperking tot den 25 jarigen leef tijd strijdt met dit beginsel. Vindt het blad in het hoofdteeken van geschiktheid en maatschappelij- ken welstand den weinig vermomden census terug, ook in de subsidiaire eischen van het kiezerschap wordt dit aangetroffen. De Standaard, schrijft Een jaar plus een maand na het optreden ven hetKabinet-RoëH,isde kieswet dan tooh ingekomen. Niet te vlug, maar ook niet zóo laat, dat over te pijnlijke vertraging, bittere klacht kan vallen. Het ontwerp zelf, voor zooveel er van bekend werd, heeft ongetwijfeld punten waardoor het zich aanbeveelt. Want wel staat het principieel even beslist tegenover onze antirevolutio naire beginselen als dat van den vorigen minister Takmaar dit neemt niet weg, dat het, evenals dit ontwerp, niet den stempel van het conservatief bekrompene draagt. Toch stuitj de antirevolutinair reeds bij het lezen van Artikel 1 op een hoogst ernstig bezwaarDe koppeling van kiesrecht aan belasting, de oude, fatale kieswet-zonde, waartegen we steeds gereageerd hebben. Die koppeling maakt, om eenzijdig heid te vermijden, het stelsel van dit ontwerp zoo uiterst ingewikkeld, dat het alle merk van eenvoudigheid mist. Ook dwingt die koppeling tot al toos bedenkelijke classification van gemeenten. En niet minder tot altoos gevaar lijke, wrjl willekeurige, schalen van geldelijke berekeningen, die zooveel kwaad kunnen stichten. Reeds nu kan dan ook gezegd, en dit is het ernstigste bezwaar voor de toekomst: of dit ontwerp wet worde of niet, het helpt ons niet al, niet voor altijd af, van de booze electo rale quaestie. Het geeft niet de fiaale oplossing. Het Handelsblad vergelijkt het nieuwe ontwerp met het ontwerp-Tak en zegt dat dit laatste zou hebben gegeven „een ruim kiesrecht met de noodige waarborgen, een kiesrecht i dat den indruk gat werkelijk zoover' te gaan als de grondwet toeliet." „Het stelsel van de tegenwoordige regeering komt hierop neder, dat zij het grondwettig artikel zóo opvat als daaraan in de additioneele bepalingen in 1887, op hoogst gebrekkige wijze, uitvoering is gegeven. Haar weisvoor dracht is slechts een uitbreiding en een zeer ruime uitbreiding van de regelen waarop het thanr bestaand kiesrecht berust. Die regelen zouden reeds acht jaren lang minder aan stoot hebben gegeven, indien in 1887 het amendement ware aangenomen der vijf liberale leden (Van der Feltz, Gleichman, Goeman Borgesius, Van Houten e., De Vos van Steenwijk), volgens welk elke aanslag in de per- soneele belasting of een betaling van ten minste f10 aan rijksbelastingen kiesrecht gaf, en ook degenen die aan een wettelijk examen hadden voldaan en de bedienaren van den godsdienst tot de stembus werden toegelaten." Den heer Haffmans blijkens zijn schrijven in het Venl. Weekbl. valt het on'werp meê. Na al hetgeen er geschreven was van het slecht onthaal aan het ont werp in den Rsad van State ten deel gevallen en van de afzonderlijke nota's, die er zouden ingediend zijn, verwacht'e men, zegt de heer H., eene tweede editie der kieswet-Tak. Daar heeft het z. i. niets van. „Men mag gerust zeggen De kieswet-Van Houten steekt in elk opzicht zeer gunstig af bij de Kieswet Tak." Lcgeroefeningen. Van e met 16 September tot en met 28 September e. k., zullen in den stelling va» Amsterdam, onder de leiding van den stellings-commandant oefeningen worden gehouden, waaraan zullen di el nemen een detachement van het 4 le en van het 7de regiment infanterie; een detachement van het 2e regi «tent vesting-artillerie; een detache-i ent van het korps genie troepen een detachement treineen detachement, huzaren en een detache ment hospitaalsoldaten; voorts van en met 20 tot en met 28 September e. k. het 3e bataljon van het 4de regiment infanterie en eene telegraaf- afdeeling van het korps genietroepen, en van en met 23 September tot en met 28 September e. k. een bataljon van het regiment grenadiers en jagers een bataljon van het 7de regiment infanterie, drie batterijen van het lste regiment veld-artillerie en een detachement van het korps pontoniers. De oefeningen zullen worden ge houden op het Fort Aalsmeer en in de omgevinv van dat werk. Bestemd worden om bij de oefenin gen op te treden a. als groepscommandant belast met het bevel over alle verdedigende troepen de majoor J. J. C. Hinlopen, van het 2de regiment vesting-artil lerie b. als commandant van het fort Aalsmeerde kapitein, commandant van het detachement infanterie dat deel uitmaakt van de bezetting van genoemd fort: c. als commandant van de aan- valstroepen de luitenant-kolonel A. J. Prins van het 7de regiment infan terie. d. als intendant bij de manoeu- vreerende troepen de kapitein-inten dant S. C. Holland, toegevoegd aan den intendant in de stelling van Am sterdam. Eindexamens. Voor de eindexamens en de Tech nologen examens eerste en tweede gedeelte der Rijks Polytechnische School te Delft hebben zich 69 can- didaten aangemeld en wel voor het diploma van civiel-ingenieur 18, voor dat van bouwkundig ingenieur één, voor dat van scheepsbouwkundig in genieur 3, voor dat van werktuig kundig ingenieur 10, voor dat van mijnen-ingenieur 2. en voor dat van technoloog 5voor het tweede ge deelte van technoloog 12 en voor het eerste gedeelte van technoloog 18. Gedurende het examen trok zich een candidaat voor civiel-ingenieur en een candidaat voor het technologen- examen eerste gedeelte terug. Het diploma verwierven de hoe ren Voor civiel ingenieur W.J. de Bor des, J. van der Breggen, D. C. Buur man, jhr. G. de Graeff, A. Holmberg de Beckfelt, H. van 't Hoogerhuijs, J. H. Hulshofi", F. James, J. J. S. van Leeuwen, J. W. Meuter, M. A. van Oort, J. G. Ravenk, J. G. van Vlissingen, E. J. C. van Zuijlen, Voor bouwkundig ingenieur: J. J. L. Bourdrez. Voor scheepsbouwkundig ingeni eur: J. J. W. Bijvoet. Voor werktuinkundig ingenieur J. J. Beijnes, M, Rappard, J. P. Huchshorn, H. Suijver, J. B. Krantz, P. van Braam van Vloten, H. Lohr, F. A. Pannekoek, A. van Driel van Wageningen. Voor mijnen-ingenieurH. J. Buys- man. Voor technoloogA. van Delden, L. J. van Erp Taalman Kip, J. J. Klompe, H. ter Meulen, W. J. Sluy- terman van Loo. Geslaagd voor technoloog, 2e ge deelte D. Bisschop, T. H. Eydman, J. S. Gallaij, R.van Hasselt, H. Tijdens, J. P. de Vooys en W. H. Idzerda. Geslaagd voor technoloog, le ge deelte H. de Jong Cleyndert, J. D. Terman, W. Jansen, G. B. van Kam pen, C. F. Loke, W. H. R. van Ma nen, A. S. van Nierop, J. Pohlmann, C. M. van der Willigen en W. H. jdzerda. Sport en Wedstrijden. Bij de op 29 en 30 Juni te Frank fort am Main gehouden roei wedstrij den is door de Amsterdamsche Roei en Zeilvereeniging „De Hoop" een buitengewoon succes behaald. Op eerstgenoemden dag won zij namelijk in de nummers „Junior Skiff" en achtriemsgieken juniores de eerste prijzen. Gisteren (30 Juni) werden door ge noemde Vereeniging weder de eerste prijzen behaald in de nummers „Dou blé Scull" en achtriemsgieken Seniores. Naar men verneemt worden de overwinnaars heden (Maandag) met den trein van 8 u. 28 m. des avonds (Weesperpoort) te Amsterdam, ver wacht en zullen zij in het gebouw der Vereeniging feestelijk ontvangen worden. Wedstrijden te Antwerpen. De Zondag gehouden wedstrijden te Antwerpen zijn schitterend ge slaagd en een enorm succes voor Jaap Eden. In den wedstrijd van meet voor safety's (baan 1609 meter) behaalden Lura den ln prijs, Sannes den 2n, Wilford den 3d. Bij den wedstrijd van meet voor safety-seniores (baan 1609 M.) was Eden eerste,Rami tweede, Podevyn derde. Ook de wedstrijd van meet met gangmakers over 10,000 M. werd door Jaap gewonnen met den prachtigen tijd van 14 min. 55/s sea, Podevyn was hier 2e, onze landgenoot Rade maker 3e en Lura 4e. Wielerwedstrijden. Op den weg AmersfoortEde en terug (50 K. M.) werd Zondag het clubkampioenschap van Nederland op den weg verreden onder 7 clubs. Elke club had het recht een maxi mum van 7 rijders te doen starten, terwijl van de 4 eerstaan komenden de tijden werden opgenomen. De uitslag was als volgi: Verguld zilveren Kampioensme daille „Amst. Ath. Club" in 1 uur 37 min. 40 sec.; snelste rijder J. F. Doornekamp 1 uur 35 min. 30 sec. Zilveren kampioensmed. „Zwaluw" te Utrecht in 1 uur 38 min. 45 sec.; snelste rijder Faassen in 1 uur 35 m. 57 sec. Bronzen kampioensmed. „All Right" te Leiden in 1 uur 41 min. 48 sea; snelste rijder W. Z. van der Meg in 1 uur 40 min. 10 sec. 4. „Kettinggange-8" te Haarlem in 1 uur 42 min. 18 sec.snelste rijder C. Witteveen Jr. in 1 uur 34 min. 17 sec., tevens snelste rijder in den geheelen wedstrijd en dus winner van de verguld zilveren medaille. 5. „Amst. Veloc. Club" in 1 uur 43 min. 48 sea, snelste rijder Otter beek 1 uur 38 min. 30 6ec. 6. „Haarl. Veloa Club", in 1 uur 46 min. 31 sec.snelste rijder Jager Gerling8 1 uur 39 min. 52 sea 7. „Arend" te Arnhem, in 1 uur 47 min. 53 sec.snelste rijder Bosch 1 uur 42 min. 53 sec. Tevens werd onder de vier Noord- Hollandsche clubs het kampioen schap van Noord-Holland verreden, dat ook aan de „Amst. Ath. Club" ten deel viel. De wedstrijden Zondag op de baan te Utrecht gehouden waren door af wezigheid van vele bekende rijders niet bizonder belangrijk. De uitslag was de volgende: Clubwedstrijd Jaap Edenprijs1. „Utr. Wielr. Sociëteit", 2. De Meteoor" te Maastricht. Wedstrijd van meet, 1 eng. mijl 1. De Roodt, 2. Smit, 3. Bailleux. Point to point 5000 M. Cordang 1 (9 m. 13»/» sec.) P. de Waardt 2 (9.13J/S). Wedstrijd van meet, 10.000 meter. 1 van Appel (18.141/»), 2 Cordanv. Handicap, 1500 meter. 1 Cordang (2.16) 2 Schilling, 3 de Roodt. Zaterdag jl. is bij de roeiwedstrijden te Kiel de damesprijs gewonnen door de „jongevier" van de studentenver- eeniging Triton, uit Utrecht. De „oudevier", van dezelfde veree- ninging, behaalde den tweeden prijs bij den wedstrijd om den keizers- Prijs- Bechtszaken. 1 of meer tickets. De kantonrechter in het 2e kanton te Amsterdam deed heden uitspraak in de zoogenaamde ticket-quaestie de bekende zaak-Dalmeyer contra de vereeniging Hotel- en Reiswezen-ten- toonstelling. Overwegende dat ook aan de kiosken tickets worden ver kocht, door middel van transactie verkregen en het dus onmogelijk is uit te maken, welke tickets zijn ver kregen door inschrijving en welke niet, acht de kantonrechter de rech ten van eiken tickethouder beheerscht door het door de vereeniging uitge geven prospectus. Zoodat de eisch van niet ontvankelijk verklaring moet wor den ontzegd. In het prospectus staat, dat uitsluitend toegang wordt ver leend op de aaD de certificaten ge hechte tickets of gewone toegangsbe wijzen. Door het woord gewone te ge bruiken heeft de vereeniging zich het recht voorbehouden ook buitengewone te heffen. Onder buitengewone entrées mogen niet worden verstaan de tic kets. Aldus wordt in het vonnis aan gegeven, zoodat de eischer geen recht ha 1 op éen ticket toegang te eischen. Het comité mag dus voortaan meer dan ésn ticket voor den toegang eischen. Koloniën. BATAVIA, 24—28 Mei. De regeering moet plan hebben om de Lomboksche krijgsgevangenen, aan wie schuld aan den overval kan wor den bewezen, te verbannen naar Soe- medang, waar een krachtig regent het bestuur voert en een streng isla mitische bevolking waarborgen ople vert tegen alle eventueele pogingen tot ontsnapping of opruiing. Hoe be trekkelijk goed politieke bannelingen het in de Preanger kunnen hebben, bewijst de fraaie woning met omlig gende kampong van de Bandjerma- sinsche sultansfamilie te Tjiandjoer. De Soer. Ct. van 21 Mei meldt: Heden ten 10 uur kwam de „Sper wer" van Lombok hier terreedeaan, medevoerende een 8-tal vorstelijke af stammelingen van daar, met S vol- gel ngen, een poengawa met vier vol gelingen, allen onder geleide van een der Balische hoofden van Boeleleng. Deze heeren zijn gebleken medeschul dig te zijn aan den overval endaar- om zijn zij opgepakt. Zij blijven van nacht aan boord van de Sperwerén gaan morgen met De Carpentier door naar Batavia. Hun namen luiden als volgtAnak agoeDg ajue K'toet. Anak agoeng ajoe Nengah, Anak agoeng madé Oka, Mak Kastoeri, Goesti Wajan Sideman, Djro Bandjar. Djro Kawoewan en Goesti Madé Kai (poengawan). VolgelingenGoesti Mantre, Ida Kraste, Ida Sekar. Ida Poetoeh. Weêr loopen er geruchten van eene expeditie naar Karang Assemreeds zouden de militaire autoriteiten, die in deze van advieB hebben te dienen, bij den gouverneur-generaal opTji- panas zijn geweest. Men zal zich herinneren, zegt de „Loc.", wat wij uit de „Indische Gids" overnamen betreffende de overbevol king van sommige gevangenissen in Nederlandscn-Indië. Thans lezen wij het volgende in het „Soer. Hbld." Bij den landraad te Dj omhing zijn nog 85 strafzaken onafgedaan. Tal van beklangden, waaronder dus ook onschuldige» of verdachten, die later vrijgesproken zullen worden, zitten reeds maanden lang in preventieve hechtenis in een overvuld lokaal. Niet minder dan 360 personen herbergt de gevangenis, welke hoogstens 200 man tellen kan. Tot welke diep treurige gevolgen dit aanleidin g moet geven, kan iedereen nagaaD, Moreel enphy- siek worden de opgesiotenen geknakt. Politioneel gestraften, waaronder er zijn die slechts een kleine vechtpartij of overtreding tot hun last hebben, en verdachten, komen dagelijks in aanraking met het diepstbedorven geboefte. Hun gezondheid lijdt door de opsluiting, hun gemoed wordt verbitterd en verkankerd, als een bedorven man keeren zij in hun dessa terug. Of ze voor die „weldaad" van onze regeering, waar enkele Ne- derlandsche oJaden zoo prat op gaan, dankbaar zullen zijn? rciiliek Overzicht. In de fransche Kamer is Zaterdag de interpellatie behandeld van den socialist Jaurès, betreffende de poli tiek, welke de fransche regeering volgt ten opzichte van de sociaal democraten. De minister-president Ribot beant woordde deze interpellatie. De heer Ribot betoogde, onder algemeene toejuichingen der gematigd-republi keinen, dat de sociaal-democraten veel rumoer maken, maar uitsluitend door het onophoudelijk indienen van interpellaties beoogen, de totstand koming van nuttige hervormingen te beletten. De minister eindigde zijne rede met het stellen van de quaestie van vertrouwen. Na een langdurig debat werd met 322 tegen 83 stemmen eene motie aangenomen, voorgesteld door den heer Deacules, waarmede de heer Ribot verklaarde zich te kunnen vereenigen. Tijdens het scherp debat werd de eenvoudige censuur toegepast op Viviani wegens beleediging van een collega. De volgende nieuwe^leden van het Engelsche Kabinet zijn Vrijdag en Zaterdag benoemd: sir Henry James, kanselier van het hertogdom Lan caster, en lord Balfour of Burleigh, secretaris voor Schotland, lord Ash bourne, lord kanselier van Ierland, lord Cross, lord van het geheim zegel, en Ritchie, voorzitter van den Board of Trade, Hanbury, financiëel secre taris van de schatkist, en George Gurzon, ondersecretaris van buiten- landsche zaken. De aftredende ministers zijn Zater dagmiddag te Windsor geweest, om de zegels aan de Koningin ter hand te stellen. Twee uur later kwam het nieuwe ministerie, om de zegels in ontvangst te nemen en toegelaten te worden tot den handkus. Omtrent den Macedonischen opstand kan nog gemeld worden, dat door de Porte vier bataljons Turken naar de bulgaarsehe grens zijn gezonden. Uit Odessa verneemt de Timesdat de „Nowosti" erkent, dat de russische expedietiën, die uit Odessa naar Abes- sinië zijn vertrokken, politieke doel einden hebben. De gezanten van den Negus van Abessinië vragen bescher ming van den Czaar en hulp van Rusland tegen Italië. De Times verneemt uit Havana, dat het opstandelingenhoofd Gomez op weg naar Santa Clara alle dorpen verwoestte en een paar Spaansche detachementen krijgsgevangenmaakte. Martinez Campos hoopt nog altijd den opstand te onderdrukken als de regen moesson geëindigd is. De Volksraad van den Oranje Vrij staat heeft eene commissie benoemd om den staatspresident bij te staan, in zijne onderhandeling met den president der Zuid-Afrikaaneche Re publiek om tot een nadere ameen- sluiting der beide republieken te komen. Men velooft niet, dat het aanstonds tot iets leiden zal. ernengd Nieuws. Peixoto. t Floriano Peixoto, de vorige presi dent van Brazilië is Zaterdag gestorven. Een Reu 'Ér-telegram uit Londen meldt den dood van prof. Huxley, den beroemden natuurvorscher, die Zaterdag in 70-jarigen ouderdom over leden is. Een juwelier te Parijs schat de waarde der juweelen, welke de en- langs met den hertog van Aost* in het huwelijk getreden prinses Hélè- ne van Orleans bij die gelegenheid aan geechenken van allerlei aard ontving, op 3000.000 francs. Te San Francisco heeft Donderdag nacht een vreeselijke brand gewoed. Zes brandspuitgasten en nog een ander zijn omgekomen, honderd gezinnen zijn zonder dak, een groot aantal fabrieken, magazijnen en huizen zijn geheel afgebrand. De schade wordt geschat op twee millioen dollar. Een duel. De fransche minister van landbaww Gadaud is uitgedaagd door Mirman, den soldaat-alge vaardigde. Om vrij in zjjn handelen te zijn, had de minister zijn ontslag genomen. Bij het duel, dat Zaterdagmiddag heeft plaats gehad, is Mirman aan den voorarm gewond. Gadaud heelt daarna zijn ontslag-aanvraag weer iage- trokken. Dit duel zal nog een naspel heb ben. De heer Mirman, die in uniform duelleerde, is n melijk ingedeeld bij de jagers te voet en maakte zich deor dit duel schuldi -r aan overtreding der krijgswet. Derhalve zal Mirman zich nog te verantwoorden hebben voor superieuren, die in hem natuurlijk slechts den soldaat en niet den afge vaardigde, zien. Dat ministers duelleeren komt ook in Frankrijk slechts zelden voor. In 1877 duelleerden de heeren De Four- tou enGambetta en in 1888 had het bekende du 1 plaats te Neuilly, tas- echen den minister van oorlog, gene raal Boulanger en den heer Floquet, den voorzitter der Kamer. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk, op Dinsdag 2 Juli 1895, des namid dags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga Bach. 2. AdagioKuhmstedt. 3. Sonate no. 2. Mendelssohn. a. Grave, adagio. b. Allegro maestoso. c. Fuga. 4. AndanteFink. 5. Variatiën op't Oostenr. VolksliedHaydn. Burgerlijke Stand Bevallen: 29 Juni. P. v. d PattenMulder d. M. J. v. Zaanen Lasschuit d. 30. G. C. Huijsmans Wijkhuizen d. A. Arumv. Vels z. E. A. Dievenbachv. Til d. C. v. OldenmarkTromp z. H. C. Hoed Boeree z. 1 Juli. M. C. Kapteij* Bussing d. O v e r 1 ed e n: 29 Juni.F.Kasterium 13 d. z. Papentorenvest. L. v. Mierloo 49 j. Papentorenvest. 30. J. P. W Smit 9 m. z. Kruisstraat. 1 Juli. J H. v. d. Voort 13 j. N. Raamstraat tangeboilen betrekkingen in Nederland. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1 Meid-huUhoudeter goed kann. koken P.G Zeeland I Aug. 2. Alleiz. bekw. le bsnketbakk bed. 1 Aug. 3. Allesz bekw. bed. banketbakkerij gewoon zelfstandig te werken. 4- Eerste jongeman R- C. in eourant mann- f^tzaak goed kann. verK. étal. en bij afwezigh. van patroon de zaak mot per», kunn. voorstaan. 5 Flink ancondant tegen hoog salaris een een instituut. Hoofdacte en aanteek. voor een of meer vr. tal. vsreisebt medio September. 6. Gouverneur met hoofdacte, frantch en dnitseh bij twe» kind. van 12 en 14 jaar. 7- Boekhouder met diploma ital. hoekhond. en gromdig bekend met dnitsche, engeliche en fr. taal. sal. f 1000 op groot industrieel kantoor. IVARK FN1EUWS Haarlem, 1 Juli 1895. Aardappelen- en Botermarkt aanzei. vertoeït laatste hooesjtr. Boter 154 Kg. 154 Kg. i 0,90 f L— Biggen 63st. 36 st. fl.10 f2,60 Schramm. 38 st. 23 st. f 4,75 f 6, Aardapp. 197 H.L. 134 HL. t 3.— f6.—

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3