NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 13) HKi'gaUi! Donderdag 4 Juli 1895. No. 3681 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bg Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onxe agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOMN F. JONES, Succ,Parigt 31ëw Ftmbeurg Montmartre. Hoofdagenten i STADSNIEUWS. Haarlem3 Juli 1395. Door den Commissaris der Konin gin in Noord-Holland is ter kennis gebracht, dat de jacht op waterwild in dit geweBt zal worden geopend als volgt In den kring begrepen binnen den Westfrieechen omringdijk, in de ge meente Petten, in de gemeente Cal- lantsoog alsmede in het gedeelte van den polder het Koegras, gelegen onder de gemeente Helder op Zaterdag 20 Juli 1895 met zonsopgang. Op het eiland Texel roet uitzon- 1 dering van den polder Eijerland op Zaterdag 17 Augustus 1895 met zons opgang, en in de overige deelen der provincie, dus ook in den even ge noemden polder op Texel, op Zater dag 3 Augustus 1895 met zonsopgang. Toen indertijd commissarissen van dö stads-apotheek voorstelden, om voor die inrichtingen die er hare me dicijnen lieten gereedmaken, den prijs der recepten te verhoogen van 15 tot 25 cents, hebben wij gewezen op het gevaar, dat de Diaconieën dan wel eens de Stads-Apotheek den rug zou den kunnen toekeeren en trachten, hunne recepten voor minder dan 25 cents bij particuliere apothekers te doen gereedmaken. De Raad zag in het voorstel even wel geen gevaar en keurde de ver hooging goed. Intusschen is onze vrees bewaarheid geworden. De Ne- derl. Hervormde en de Luthersche Diaconieën laten op dit oogenblik hun zeer belangrijk aantal recepten bij particuliere apothekers gereed ma ken, zoodat de verhooging tot schade voor de gemeentekae, inplaats van tot voordeel, heeft geleid. De heer C. van Eek alhier is ge slaagd voor het Staats-examen ter verkrijging van dipl. b. machinisten ter koopvaardij. De bij het 2e regiment huzaren nieuw benoemde ritmeester W. H. Peters komt airier in garnizoen. Maandag is door den architect J. B. Lasschuit aanbesteedhet amo- veeren van een huis aan de Lange Molenstraat en het bouwen van een winkelhuis voor Drogerijen en Verf waren, aan den Jansweg no. 32, voor den heer J. van Cittert Pz. Laigste inschrijvers waren de heeren Giebels en Servellen, aan wie het werk is opgedragen, voor f2060. Provinciale Staten van Noord- Holland. Hedenmorgen had in de vergade ring van Prov. Staten van Noord- Holland de verkiezing plaats van leden van Gedeputeerde Staten. Als stembureau fungeerden de heeren BoissevaiD, Groen van Waarder, Ro- zendaal en Appel. Allereerst werd gestemd over de vacature-Rendorp, Bij eerste stem ming verkreeg van de 65 stemmen de heer mr. J. E. Henny 32, Jbr. Mr. C. J. den Tex 24, Jhr. P. Hartsen en Mr. Th. Heemskerk elk 2 en de heeren Mr. A. F. K. Hartogh, J. Coninck Westenberg, L. Serrurier, H. J. Calkoen en Jacob Ankersmit elk 1 stem. Bij herstemming werden uit gebracht 38 stemmen op Mr. Henny 25 op Jhr. den Tex, 1 op Mr. Har togh en 1 in blanco. Mr. Henny is derhalve gekozen en verklaart de benoeming aan te ne men. Hierna werden berkoen als leden van Gedep. Staten de heeren Mr. W. baron Roell met 64 stemmen, (een in blanco) P. B. J. Ferf met 58 stem men (twee op Jhr. Mr. C. J. den Tex en 4 in blanco), Mr. J. L. de Leao La- guna met 58 stemmen (een op Jbr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden en vier in blanco) en Mr. J. A. Sil- lem met 63 stemmen (een in blanco.) Allen verklaarden de herbenoeming gaarne te aanvaarden. Ten slotte werd herbenoemd met 63 stemmen als lid van het college om te beslissen in spoedeischende ge vallen, wanneer de stemmen staken, de hi.er mr. J. F. T. van Valkenburg. De volgende vergadering Donder dag 11 Juli vangt te 12 ure aan. Gisteren, Dinsdagavond, heelt het diner plaats gehad, dat naar wij reeds vroeger meldden, de leden der Pro vinciale Staten van deze provincie zouden aanbieden aan den Commis saris der Koningin, jhr. mr. J. W. M. Schorer. Aan de tafel, die in hoefijzervorm was opgesteld in de restauratiezaal en met bloemen van den bloemist C A. Kok, keurig gedecoreerd, hadden 74 personen plaats genomen. Te half zes ging men aan tafel en te halftien on geveer was de maaltijd afgeloopen. De gasten roemden zeer de goede be diening en vooral de samenstelling van bet menu en de bereiding der verschillende schotels. De ameterdamscbe leden vertrok ken naar Amsterdam, die van het platteland logeerden in hötel „Func- kier". Dinsdag zijn bij den gewoed heb benden storm alhier boomen omge waaid en wel éen aan het Spaarne bij de Turfmarkt en éen in het Kenau park. Heden morgen een aan den Kampervest, zonder ongelukken te veroorzaken. Dinsdagnamiddag liep een timmer- raansjongen op de Hoogebrug aan den Koudenhorn op het hoofd dra gende een blad van een tafeldoor een windvlaag werd hem dit ontrukten kwam bet terecht op een kinderwagen, waarin een kind van eenige maanden oud, met bet ongelukkig gevolg, dat dit kind uit den wagen van de brug in het water viel. Het is echter gered door den heer J. Drost, opzichter bij de Prov. Waterstaat, wonende Korte Dijk en den brugwachter J. Ivens, waarbij is gebleken dat het geen letsel -bekomen heeft; althans des avonds was het gezond en wel. Dinsdagnamiddag omstreeks 4>i uur is een 5-jarige knaap, spelende in het water geraakt in den Heereneingel en daaruit gered door Niculaas Goosens, oud 15 jaren, wonende Teylerstraat, die daarioe gekleed te water was gesprongen. Een huurkoetsier alhier, die aan het Zendingsfeest te Leijduin een voordeeltje wilde behalen, had twee paarden gespannen voor een grooten Jan Plezier en met krijt daarop ge schreven 30 Sent per Perzoon Zendingveest. Hiermee haalde hij personen van het station af en vervoerde die naar Leijduin. Toen hij evenwel bij de Groote Houtpoort even stilstond kwam een grappenmaker en veegde de s en de t van het woord „Zen dingveest" weg, zoodat er nu stond 't Was zeker een ongepaste bena ming, maar het komieke van 't geval was dat de koetsier het niet eerder ontdekte vóórdat hij weer aan :t sta tion gekomen, hooren moest dat men geen lust had zich naar Leijduin te laten rijden in een wagen, waar zulk een beleedigend opschrift op stond. De heer H. Schoo, die gedurende een lange reeks van jaren, lid van den raad der gemeente Velsen is ge weest, heeft het bestuur der kiesver- eeniging „Velsen" doen weten, dat hij, wegens gezondheidsredenen, bij de nieuwe verkiezing niet meer in aan merking wenscht te komen. Christelijke nationaal Zen- dingfeesi. Heden werd te Leiduin onder "Vo gelenzang het 32e Christelijke natio naal zendingfeest gehouden. Ondanks j het gure weder waren er vele bezoe kers. Reeda des morgens omstreeks 8 uur stroomden vele bezoekers toe, hetzij per spoor, per rijtuig of per tram. Op het Houtplein stonden te 8 a 8&. uur vele rijtuigen en „Jan Pleziers" met het opschrift „naar het zendings feest", die de menigte voor 30 of 40 cents naar hst terrein der samen komst vervoerden. De bijeenkomsten werden op verschillende plaatsen ge houden. De openingsrede werd te 10 uur op platform 1 door ds. P. van Wijk Jr.. pred. te Amsterdam, uitgesproken. Met het spelen van een paar lie deren door een fanfarecorps was de bijeenkomst begonnen en geëindigd. Gedurende den geheelen dag wer den verder verschillende bijeenkom sten gehouden, waarin onderwerpen op het gebied der zending werden proken, door de hier volgende sprekers 1. C. Albers, zendeling te Meester- Cornelis op Java, De zending op West-Java. 2. M. J. van tëaarda, zend. op Hal- mahfiira, De zending op Halmaheira. 3. J. A. van Balen, zend. op Nieuw- Guinea, De zendingpost Windessi op Nieuw Guinea. 4. S. H. Buytendijk, pred. te IJsel- stein, Het Pinksterfeest en de zen ding. 5. C. W. Frickenschmidt, zend. op Poelo Tello, De zending op Poelo Tello. I. Dr. L. Heldring, pred. te Rot terdam, Door het kleine tot het groote. 7. N. de Jonge, pred. te Utrecht, Traagheid en bereidvaardigheid in het werk der zending. 8. J. Karres, pred. te 's Gravenhage, De donkerste plaatsen der aarde. 9. M. Kruijt Azn., zend. op Java, De zendingspost op Modjo-Warno. 10 L. Kupérus, amanuensis van het Ja va-Comité, De zending op Oost-Java (Bes eki). II. Jac. van rt Lindenhout, Phi- lanirophie. 12. J. F. Niks, hulpprediker te Ti- mor Koepang, „Gebedsverhooiing". 13. D. G. Postma, pred. te Zaandam, De zending aan het Toba-meer op Sumatra. 14. Otto Schrieke, pred. te Enschedé, „Het woord van dr. Careij". De heer J. J. van Noort, pred. te Amsterdam,spreekt de eerste afscheids*- rede uit, en de heer ds. A. J. A- Vermeer, pred. te Den Haag, de slotrede Gedurende de muziekkorps van de Marthastichting van Alten a/d Rijn. Ook was er eene tentoonstelling van voorwerpen op de heidenwereld betrekking hebbende, op het gebied van den godsdienst en de zeden. Donderdagavond 4 Juli vergaderi ten hall acht ure de gemeenteraad van BloemendaaL De katholieke kiesvereeniging „Eer lijkheid en vlijt" te Haarlemmerliede, heelt tot candidaten voor den gemeen teraad gesteld de heer n L. de Glop- per en J. Vink (aitr. leden) en C. Hartgerink (vaeature A. van Rossum). In de eerste te Lisse gehouden ver gadering van de af deeling Zuid-Hol lands Nóordhoek van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, werden tot bestuursleden gekozen de heeren Kohier te Bennebroek, J. de Vries te Hillegom en mej. Vrijberghe de Co- ningh te Lisse. Zitting van den Gemeenteraad te Heemstede. Dinsdagavond te 7uur vergaderde de raad der gemeente Heemstede. Voorzitter de heer Van Lennep. Afwezig de heerenMilatz en Jhr. Van Merlen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. In de eerste plaats is aan de orde van behandeling het geven van nieuwe namen aan de wegen. De Voorz. deelt mede, dat het wenschelijk is aan de wegen bepaalde namen te geven en die officieel vast te stellen, daar som mige wegen ODder meer dan een naam bekendj zijnzooveel mogelijk zullen de oude namen behouden worden. Vervolgens leest hij de namen voor, met vermelding van de oud9 namen. Ter eere van H. M. de koningin werd a. de we^, loopende van hotel Scholten tot den rijksweg, Wilhelmina- laan genoemd. Hierna doet de Voorz. dedeeling van de schoolplannen van den hser D. E. L. van den Arend, architect te Haarlem, onder overleg ging van de teekening. Gelijk men zich herinneren zal, is- dit plan in een der vorige raadsver gaderingen besproken. Door de ver bouwing der school worden 4 nieuwe localen, een brandspuithuis en een bergplaats voor brandstoffen verkre gen. Ook heeft de heer Van den Arend een plan gemaakt tot uitbreiding van FEUILLETON Wedder burns Testament. Naar het engelsch van THOMAS COBB. 21; HOOFDSTUK XIII. Burton neemt afscheid. „Wanneer hij het gehoord heeft, waarom heeft hij Burton dan niet onmiddellijk ter verantwoording geroepen vroeg Totton. „Heeft het er niet den schijn van alsof Orler bang was om den man, die hem beschuldigde, van aangezicht tot aangezicht te zien? Mijn beste vriend, tracht toch de za k van een zuiver standpunt te beschouwen." „Totton," riep Dick uit en sprong op, „ik ben hier geko men om uw raad te vragen en niet om eene herhaling van Burtons vuige lastertaal te hooren. Ik kan het denkbeeld niet van mij zetten, dat er een ongeluk is gebeurd. Hoe vurig wenschte ik Burton den weg over de sluis niet te heb ben genoemd. Hij heeft gedreigd Orler, wanneer hij hem ontmoette, te vertellen wat hij mij verteld heeft. Beiden zijn riftig; als zij elkaar ontmoet hebben, dan kan er wel man slag gepleegd zijn. Wat ik het meeste vrees is dat Orler toe vallig heeft gehoord wat Burton mij heeft gezegd, en daar hij niet gaarne ruzie in huis wilde maken, heeft hij hem, wetende welken weg hij zou nemen, opgewacht om tot eene verklaring te komen." „Het is veel waarschijnlijker dat Orler er voor gezorgd heeft hem te ontwijken," antwoordde Totton, terwijl Dick met een arm op den schoorsteenmantel geleund hem Btond aan te staren. „Ifc had liever gewild, dat je in plaats van zoo heftig tegen Burton uit te varen hem om bewijzen hadt gevraagd. Dat had misschien nog iets goeds uitgewerkt. Wan neer hij ze niet had kunnen geven, dan zou je veel meer gerust gesteld zijn geweest." „Gerust gesteld 1 Denkt u dan, dat ik op zulk eene be schuldiging eenige acht zou slaan?" ..Beste Forsyth, dat kan je niet verhoeden. Eene valsche beschuldiging deert evenzeer als eene ware. Het is veel beter dat alleB is opgehelderd. Je wilt echter raad van mij hebben. Ik zal je dien geven. Handel in deze niet. Wanneer beide mannen elkaar ontmoet hebben dan was Orler ongetwijfeld zeer goed in staat om voor zichzelf te zorgen. Waarschijnlijk hebben zij elkaar volstrekt niet ontmoet je hebt er geen enkel bewijs voor, en wat betreft het feit, dat Burton niet met den trein is vertrokken, wellicht heeft hij er in het ge heel niet het plan voor gehadhij heeft alleen gezegd, dat hij naar Londen ging. Laat Orler aan zijn eken lot over. Ik geloof volstrekt niet aan een ongeluk. Natuurlijk begrijp je dat wij nu de onderhandelingen niet kunnen voortzetten." „Waarom niet?" vroeg Dick. „Wie is dan haar gemachtigde?" Dick zweeg en beet zich op zijne lip; zonder te trachten een antwoord op deze vraag te geven, Dam hij afscheid. „Ik had er veel voor over, om eens een half uur met kapitein Burton te praten," mompelde Totton, toen Dick zijn. venster voorbij liep. HOOFDSTUK XIV. Clara krijgt meer hoop. Toen Dick thuis was gekomen vond hij een brief van me vrouw Gordon, waarin zjj hem verzocht op Meadow Bank te komen en ofechoon hij haar volstrekt hare woorden over Clara niet had vergeven, ging hij er na de lunch onmiddel lijk heen. „Richard," riep zij uit, bij wijze van begroeting, „wat be duidt die nieuwe ramp?" „Ik durf niet goed over die beteekenis nadenken," gaf hij ten antwoord. „Je hebt toch je hebt toch nog geen maatregelen ge nomen?" zeide zij en greep zijn arm, terwijl hij naast haar stoel stond. „Mijnheer Totton heeft je toch niet aangeraden om om de politie te waarschuwen?" „Ik denk er aan het te zullen doen, met of zonder zgn advies," was het antwoord; en niet in staat om zich kalm te houden verliet zij de kamer. „Dick," zeide Evelyn onmiddellijk nadat de deur was ge-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1