mummm 20e MHZiekuitvaering in den Kent- valsch was. In tegenspraak met zijn medebeklaagde, die beweert hem valsch geld te hebben overhandigd, zegt Winter, dat hij het bij zijne ne gotie langs den weg moet hebben ontvangen. Het O. M., waargenomen doormr. Regout, betoogde, dat het bewijs ten opzichte van hetgeen den eersten be klaagde is te laste gelegd, vaststond uit diens bekentenis, gesteund door de getuigenverklaringen en somde voorts tal van aanwijzingen op, die konden aantoonen, dat Winter ge weten moet hebben, dat het door hem uitgegeven geld valsch was en dat dit geld atkomstig moet zijn geweest van den eersten beklaagde Polder. Eisch: voor Polder een gevangenisstraf van vier jaar, voor Winter van éen jaar. Mr. Voüte pleitte voor den eersten beklaagde verzachtende omstandig heden o. a. betwistte hij, dat bekl. bij het maken van het valsche geld het bepaalde voornemen heeft gehad, om het uit te geven. Ook vestigde pl. er de aandacht op, dat in de andere tapperijen, welke bekl. dien avond bezocht had, geen valsch geld in betaling iB gegeven; ten minste het tegendeel is niet gebleken. Mr. Jolles trad op als verdediger van bekl. Winter. Pl. betoogde, dat niet juridisch vaststond, dat de tweede bekl., gelijk de dagvaarding vermeldt, „drie, althans twee gulden" heeft uit gegeven en voorts, dat hij geld heeft uitgegeven, wetende dat het valsch was. Mitsdien concludeerde pl. tot vrijspraak op alle punten der aan klacht. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald over veertien dagen. Dielstal van effecten. De AmBterdamsche Recchtbank (kamer van vaeantie) heelt Donder dag P. J. Eman, redacteur van De Opmerker, die de vorige week heeft terechtgestaan onder beschuldiging van dielstal van effecten ten nadeele van mejuffrouw Van Son te Abcoude, vrijgesproken. De overwegingen, waarop het von nis steunt, werden, vermoedelijk om dat noch de beklaagde noch zijn ver dediger mr. W. A. Paap bij de uit spraak tegenwoordig waren, niet voor gelezen. Sport 011 Wedstrijden. Wielerwedstrijd. Op Zaterdag 6 Juli a. s., des avonds 7 uur zal op de baan te Amsterdam een wedstrijd gehouden worden over een afstand van 100,000 Meter. De prijzen voor dezen wedstrijd bestaan uit bekers, ter waarde van 180, f 50 en f30. Mededingers zijn de heeren M. Cordang, P. Hart Nibbrig, J. F. D. Doornekamp, C. Witteveen Jr. en vermoedelijk de heeren W. Henie, uit Christiania en Bolle, Sannes, Lura en Podevijn uit Antwerpen. Deze wedstrijd, waarbij gangmakers zullen optreden belooft zeer interessant te zijn. Ten gerieve van de bezoekers der groote tribune zullen in de tribune fauteuils worden geplaatst.Het gebruik dezer fauteuils is gratis. De eerste week in Augustus brengen een 10-tal leden van de Haarl. W. V. „de Kettinggangers" een bezoek aan Londen en omstreken. Zij worden daar ontvangen door de londensche „Stan ley C.C.", op wier verzoek tevens de nederlandsche clubs worden uitgenoo- digd, die het vorig jaar deze engelsche club bij haar tocht door Nederland medewerking hebben verleend. Het zijn de volgende clubs: Rott W. V. „T.H.O.R.", de „Arnhemsche W. Cl.", de „Utrechtsche W. S." en de Haagsche W. C. „Utile Dulci." Koloniën, De „Locomotief" meldt: Dc. Gouverneur van Sumatra's West kust :s gemachtigd om eene commissie te benoemen in het belang van het onderhoek ten behoeve van de rege ling van het grondbezit in zijn ge west. Uit Blitar meldt men aan de „Soer. Ct." het volgende resultaat van de conferentie van den heer Muile meister met de autoriteiten aldaar: De afdeeling Trengalek verdwijnt als zoodanig, d.w.z. zij verliest haar zelfstandig bestaan en dus haar zelf- ass. resident. Zij zal dus worden ge splitst de twee wettelijkste harer districten (Panggoel en Neraqoen) worden bij Patjitan (dat is dus onder Madioen) ingedeeld, en het 3e district (Kampak) dier zuidelijke contröle- afdeeling Panggoel komt evenals ge heel de con tróle-afdeeling Trenggalek bij Ngrowo (Toeloeng Agoong). Blitar krijgt een afzonderlijke contróle-atdee- ling, d.w.z. een controleur meer, nl. te Wlingi; en daarbij een vermeer dering van 2 wedono'8 en 3 assistent- wedono's. Trenggalek en Toeloeng- Agoong verliezen ieder een wedono en 2 assistent-wedono's. De „Java-Bode" meldt: De oorlogsmagazijnen alhier zijn zoo vol ammunitie, dat ruimte zal moe ten worden gehuurd voor hetgeen nog in aantocht is. De reeds aanwe zige voorraad is veel grooter dan die op Lombok is verbruikt. Uit Pontianak meldt men het vol gende aan „De Locomotief': Op aanwijzing van en zooveel mo gelijk geholpen door de politie en door de in en uitgaande rechten, zijn te Sampas en te Pamangkat belang rijke aanhalingen gedaan. Niet minder dan zes groote vaartuigen, afkomstig van het naburige Serawak en beladen met zout, lucifers, lijnwaden, aarde werk enz. zijn reedB gecalengeerd, terwijl bij gedane huiszoekingen even eens groote hoeveelheden clandestien zout werden in beslag genomen, zoo bij strandbewoners als in het binnen land. De smokkelaars, die op eender onbezette punten van de stad hun waar wilden lossen, waren flink ge wapend en verzetten zich aanvanke- kelijk tegen douane en politie, do«h het onverschrokken en kalme optre den van den ontvanger der in- en uitvoerrechten en accijnzen te Sam bas, den heer H. W. Buschman, en van den opziener dier middelen te Pamangkat, den heer L P. C. Samuels verijdelde weldra verdere pogingen van dien aard. Uit Malang is het volgende, dd. 28 Mei, geschreven aan de „Soer. Ct." Sedert een tweetal dagen is de Smeroe aanhoudend aan het rooken en werken, zoodat wij hier des avonds ons gratis kunnen verlustigen ineen prachtig vuurwerk. Op Dampit en Toempang kan men het majestueus© natuurverschijnsel nog beter bewon deren. Uit de naderbij gelegen desa's moeten reeds enkele bewoners, met vrouwen en kroost, zich voor alle eventualiteiten hebben geborgen. Gis ter morgen viel er aschregen tot9u. 's morgens, en heden was de lucht daardoor zóo grauw en dik, dat men op 15 pas afstands niets onderscheiden kon. Te Amsterdam is bericht ontvangen, dat Zondag 1.1. te Batavia onverwacht is overleden de heer J. A. Haakman, hoofdredacteur van het Bat. Handels blad. Politiek Overzicht. In de fransche Kamer is Dinsdag aangenomen een amendement-Vallé betreffende het alcohol-monopolie, wat voor de regeering een zedelijke neder laag was. In de zitting van Donderdag werd deze nederlaag druk besproken. Naar aanleiding van dit gebeurde had de heer Salis, voorzitter van de begroo- tingscommissie, bedankt. De commis sie heeft echter de heer Doumer tot president benoemd en besloten haar arbeid voort te zetten nu de regeering het besluit heeft genomen om het wetsvoorstel betreflende de bel sting op de dranken niet in te trekken. Verscheidene kamerleden en Ribot hebben met elkaar over den toestand gesproken, waarbij Ribot de houding der regeering rechtvaardigde en Dou mer het haren plicht noemde met nieuwe voorstellen te komen. Mille- rand heeft daarop een voorstel inge diend waarbij de regeering uitgenoo- digd wordt een voorstel aanhangig te maken, strekkende om gevolg te geven aan den wensch der Kamer zooals deze gebleken is uit de stemming over het amendement van Vallé. Ri bot verklaarde dat de regeering niet moet aftreden op eene quaestie welke niet behoort tot de algemeene poli tiek. Het is, volgens hem, de taak der commissie, nieuwe voorstellen te doen. Ribot verzocht dat het wetsontwerp teruggezonden zou worden aan de commissie. Rovier voerde aan dat er een middel bestaat om de hervorming van de belasting op de dranken althans voor- loopig tot een goed einde te brengen, door de surtaxe op alkohol te ver- hoogenmen kan dan later het vraagstuk van het monopolie behan delen. Wordt artikel 18 aangenomen, dan zullen wij, zeide Rouvier, de surtaxe op alcohol brengen op 270 of 280 (toejuiching). Ribot kondigde aan dat de regeering zich vereenigt met het voorstel der commissie ten aanzien van art. 18, behelzend het tarief waaraan absynth, bieren en likeuren onderworpen zullen zijn. Na eene langdurige beraadslaging heeft de kamer daarop een recht van 10 francs vastgesteld voor likeuren van 30 tot 40 graden al co n ui en een recht van 70 francs voor likeuren van 50 graden en daar beneden, als mede voor absynth, onverschillig van welke sterkte. Morgen, Zaterdag, worden de beraad slagingen voortgezet. In de te Edinburg gehouden jaar- lijksche vergadering van de liberale vereeniging van Mid Lothian zijn twee brieven van Gladstone voorge lezen. De eerste, in Juli 1894 geschre ven en nu pas bekend gemaakt, be tuigt instemming met de keuze van sir T. Gibson Carmichael als candi- daat der liberalen in Gladstone's plaats. In den tweeden brief, van 1 dezer, neemt Gladstone, onder betui ging van warme erkentelijkheid, af scheid van zijne kiezers. Hij her haalt zijne goede wenschen voor het slagen van Carmichael's candidatuur en spreekt de hoop uit dat Mid Lothian onder de Schotsche kiesdis tricten vooraan blijve staan als steunpilaar van de liberale partij. Voorts werd een brief voorgelezen van lord Rosebery, die een beroep doet op Schotland, Ierland, Wales en noordelijk Engeland om de liberale partij weer aan het bewind te bren gen, en daarbij in het bijzonder op het hart bindt, te overwegen of zij het voortbestaan wenschen van het erfelij ke en onverantwoordelijke huis der lords, dan wel degenen zullen steunen, die de. heerschappij van dat lichaam willen breidelen. Nadat de vergadering een motie van dankbetuiging aan Gladstone had aangenomen, werd Sir T. Gibson Carmichael officieel gekozen als can- didaat der partij voor Mid Lothian, In tweede lezing heeft het engel sche Lagerhuis Donderdag de begroo ting goedgekeurd en in derde lezing het wetsontwerp waarbij strafbaar wor den gesteld lasterlijke uitlatingen over een candidaat bij verkiezingen. Bij de behandeling der begrooting van binnenlandsche zaken in de oostenrijksche Kamer heeft de minis ter verklaard dat de regeering vast besloten is het stelsel der uitzonde ringswetten in Bohemen af te schaf fen zoodra de toestand dit zal toela ten. De minister gispte de roerigheid onder de staatsbeambten. De Koning van Servië zou Donder dag eene beslissing nemen waardoor een einde wordt gemaakt aan de ministerieele crisis. Men verwacht dat het samenstellen van een ministerie zal worden opgedragen aan Simics. In haar antwoord op de nota der Bulgaarsche regeering ontkent de Porte, het voornemen te hebben hare troepen, in geval zich ernstige bot singen voordeden, over de Bulgaarsche grenzen te doen trekken. De Bul gaarsche regeering heeft verklaard met het antwoord tevreden te zijn gesteld en af te zien van iedere mo- Dilisatie als defensie ven maatregel. Zij heeft den eisch tot schadeloos stelling wegens den aanval door eene Turksche bende op een Buigaarschen grenspost niet vernieuwd. Eene beleefde maar imponeerende wenk van de europeesche mogendhe den, die het tractaat van Berlijn hebben geteekend, moet niet vreemd zijn aan deze verzoenende houding van Bulgarije. De Times verneemt uit Constanti- nopel dat de toestand in Macedonië dagelijks ernstiger wordt; groote geld sommen en voorraad Martini-geweren zijn naar Macedonië gezonden door het Macedonisch Comité te Sofia, het welk een algemeenen opstand aldaar predikt, wetende dat die alleen in staat zou zijn om een interventie der mogendheden uit te lokken. Particuliere telegrammen uit Bra zilië berichten dat tusscnen de regee- ringstroepen en de opstandelingen in Rio Grande een wapenstilstand is ge sloten. Beiderzijds zijn gemachtigden gezonden, met de opdracht om een vergelijk tot stand te brengen. Door de kansen op vrede is de wisselkoers op Rio gestegen. GEJONGD NIEUWS. In de Noordzee is een aanvang ge maakt met het duiken naar de Elbe. Een duiker, aangenomen voor de ber ging dei lijken, heeft reeds acht malen tevergeefs gedoken. Van den dader van den aanslag op Krause te Berlijn nog geen spoor. De politie zoekt niet alleen onder de ontslagen agenten en beambten, maar meent uit sommige aan wijzigingen te moeien opmaken dat de man in Bel gië gewoond heeft en vervolgens naar Frankfort a./d. Oder is gegaanmis schien is het een anarchist. Er is een fl nke som beschikbaar gesteld voor wie zijn inhechtenisneming mogelijk maakt. De Keizer zond Krause het volgen de telegram „Mei afschuw heb ik gehoord van „den tegen u gerichten aanslag. Door „G 'd's voorzienigheid is een flink „officier en een trouw dienaar voor „zijn werk en mijn persoon behouden „gebleven. Moge uw beproefde kracht „nog lang behouden blijven tot wel bij n van mijn residentie en van uw „d ppere onüergeschikten." Bismarck. Het bericht van de „Hamburger Korrespondenz" over Bismarck's toe stand wordt, tegengesproken. De „Hamb. Nachrichten" schrijft dien aangaande dat die geruchten volko men uit de lucht gegrepen zijn. Prins Bismarck is deze week iederen dag uitgereden en heeft Woensdag ook nog een wandeling gedaanhoewel het regende en de weg tamelijk ver moeiend is. begaf hij zich naar de „AnhaltinerHirschgruppe",beschouw de geruimen tijd dit kunstwerk, en onderhield zich met het talrijke publiek op vriendelijke en schertsende wijze. De „Nachrichten" kan ongetwijfeld uit de beste bron putten, maar zou uitteraard niet spoedig tijding geven aan zorgwekkende berichten omtrent den grijzen staatsman. Zeker is het dat Bismarck sedert den dood zijner gemalin dikwijls buien van (neer slachtigheid doorleeft, waaruit de gesprekken van graaf Rantzau en anderen uit zijn omgeving hem sleGhts met moeite kunnen opwekkendat de rheumatieche pijnen heviger wor den dat zijn toespraken bij de tal rijke huldebetuigingen wel is waar den vorst eer opgewekt dan kwaad gedaan zullen hebben, maar in den toon der jongste veelbesproken pole miek in de „Hamb. Nachrichten" wel wat ziekelijke prikkelbaarheid door straalt en de vorst is de tachtig ge passeerd. Te optimistisch mag men dus niet zijn. Keizer Wilhelm vertrekt heden aan boord van het jacht Hohenzollern uit Kiel. Het eerste bezoek des keizers geldt Stockholm, waar hij door den koning der Zweden zal worden ont vangen. De keizer is voornemens, daar incognito eenige dagen te vertoeven en vervoigenB den Zweedschen kroon prins een bezoek te brengen te Tull- garn. VARIA. Macht der gewoonte. Hoe komt het, dat alle kinderen van advocaat Slim zoo ongemanierd zijn? Dat zal ik je zeggen als zij iets kwaads hebben uitgehaald, begint hun vader eerst een strafpredikatie, maar die verandert spoeilig in een verdedi gingsrede, zoodat de kinderen zeiven van hunne onschuld overtuigd wor den. CONCERT op Zondag 7 Juli des middags van 2fc—4 ure, door het Ste delijk Muziekcorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch. P. W. Kriens. PROGRAMMA. 1. Columbia Marsch. Rösicke. 2. Ouverture Titus Mozart. 3. Invitation a la Valse. Weber. 4. Grande Fantaisie de l'opéra Romeo et Jul- lietteGounod. 5. Ouvert. Flotte Bursche Suppé. 6. LebensWecker Galop. Corraccio. 7. Potpourri de l'opérette Petite Faust. Hervé. ïsiaavsirtbsriohtan. Het BtoomBchip Voortvaart^ van Amst. jnaar Batavia, arriv. 3 Juli te Port-Said. Het stoomschip Bromo, van Rotter dam naar Java, vertrok 4 Juli van Marseille. Het stoomschip Merapivan Java naar Rotterdam, arriveerde 4 Juli te Marseille. Het stoomschip Obdam, van deN. A. ;S. M., van Rotterdam naar New- york, pass. 4 Juli, des voorm. 11 u. 30 m., Wight. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, arriveerde 4 Juli te Rotter dam. Het stoomschip Print Willem Til vertr. 4 Juli van Amsterdam naar Pa ramaribo. Het stoomschip Oengaran, van Java naar Rotterdam, vertrok 3 Juli van Marseille. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 4 Juli. F. H. Kog- gink Jr. en A. W. C. Beijer, Amst.; M. G. H. Bokeloh en M. H. I. Stork, Amst. J. v. Leeuwen, wedr. van J. S. Herman, en M. P. Bavelaar, Amst. J. W. Brinkgreve en T. B. Versteeg, Amsterdam. Bevallen: 3 Juli. J. J. Ander senClement z., Amst. Overleden: 30 Juni. Wed. C. C. Eyssell—-Van Ge sel 55 j., Frankfort am Main. J. A. Haakman 58 j., Ba tavia. 1 Juli. H. L. Dos jd. 73 j-, N.- A matei. 2. P. van Booren jd. 22 j.,' Amst. 4. S. E. Snijders 65 j., Amst. F. CanterHartog 20 j., Amst. A. M. Schlauch jd. 89 j., den Haag. Burgerlijke Stand Bevallen: 4 Juli.^C. Vermeulen Mooij z E. E. G. v. Raaijv. d. Seijp z. 5. A. J. C. Wessels—Steffered. Overleden: 4 Juli. S. M. Mar tin 5 md. d. Kortedijk. M. H. Peters 9 md. d. Ripperdastr. C. v. d. Vorst 1 md. z. Drossestr. 5. A. Kost 64 j. Oranjestr. ongeboden betrekkingen in Nederlaad: Aan Geabonneerden op dit Bladen Kunne huisgenooten, voorden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld ■caar deze betrekkingen zijn te bevragen. A bonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Besoh. kinderjsffr. P. 6. tot assigtent. In hnish. iu gezin met 2 kl. kind. den Haag. 1 Nor. of dadelijk. 2. Nette juffr. P. G. voor verk. van damee- mant, flinke verk. pr. ref. vereischt. Den Haag. 8. Twee flinke juffr. voor verk. dame»-en kioderhoed. goede verk. 4. Bekir. koek- en banketbakk. volk. zeifat. knnn. werk. op fabr. loon naar bekw.h. 5. Hnisbew. P. G. zond. kind. de man b.b.h.li. vrouw goed knnn. kok. en gen. hniawerk te verrichten. 0. Flink pers. voor ophol. Tan gelden boigat. vereiseht. 7. Bed. ia magai. van linn. en kat. maaaf. voorl. sal, f&OO half Ang. 8. Bed. op exp.kant. vereischt ving correep. im mod. tal. en van goede ref. voors. 9. Bed. op eargadoorikant. goed bek. met soheepazak., bevrachting enz. in staat zelfet. te correspond. 10. Flink pers. in manufaet.z. ia een dar haofdpl. Nederl. zeifat. knnn. optred. als ehof. 1 Sept. of eerd. op ZONDAG 7 Juli 1895. TEHAARLEM. Groot* Itri. Voorm. 10 ure. Nituvs* TL tri. Voorm. 10 are. Jent-Kerk, Voorm. 10 ure, Bei enen er Kerk. (Voor da Kindaren.) Voorm. 10 ure. Sglitt WalDmne. Voum. 10 are, mr. Boarlier. pasteur la Haye. Gereformeerd* Kerken. Ged. Onde Gracht. Voorm. 10 ure, av. 5 are Malder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 'sav. 5v nre, Notten. Noordtrktrk Ridderj tra at. J Voorm. 10 ure, Langhout. 's Avonds 6 nre, Langhout. Lutheriehe Kerk. Voorm. 10 nre, Poolman. Nam. 1 nre. Zondagsschool. Kerk der Vereenigde Doopigtt*nd*n. Voorm. 10 ure, de Vries. Avondmaal. Retnoniiranitek* Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. K.rk dtr Broedergemeenten. Voorm. 10 nre, Korff. van Amsterdam. Nederd. Herv. Kerk, Bemebroek. Voorm. 10 nre, Barbas, van Haarlem. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Doorn gezinde Kerk. Voorm, 10 nre, J. Sepp. Luthertche Kerk. Voorm. 10 nre, Gonlag. V eisen. Voorm. 10 nre, v. Paddenburg, -t avonds 7 nre, Loggen, in het lokaal. IJmuldeD. Voorm. 10 nre, Wesseldijk. Nam. 0 nte, deselfde. Apostolische Zendingagemeente. Voorin. 10 are. santpoort. Voorm. 10 ure. Moeton, van Haarlem. Heemstede. Voorm. 10 ara, J. Knyiman. «and voort. Voorm. 10 nre, A. E. van der Dassen. Tan Amsterdam. Houtrijk en Polan'.u, Voorm. 9J£ ore, Veen, van Haarlem. Doopsbedisning. MARK TNIEUWS- Petroleumbericht van P. <fe G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 29 Juni: De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol- rins Reuters telegr.: New-York 8^0. 10, 8,10, 7,95, 7,95, 7,95 ct p.galL Philadelphia 8,05, 8,05, 8,05, 7,90, 7,90 7,90, ct per galL Ruwe olie 175 164, 165, 155, 149, 154 c. p. v. Do noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel i 9,75, Levering Maart f0,,Decemb. fÜ, Mei/Juni f0,—Juli/Aug. f9,75. Russische: Disponibel f0,Entr. 10,los in Entr.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3