NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON Wedderburns Testament. 13a Jaargaut: Maandag 8 Jnli 1895 No. 3684 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 4. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. ADYERTENTIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onie agenten en door alle boekhandelaren en cour an tiere. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE et CoJOHN F. JONES, Suee., Pargt 31 bi* Faubourg Montmartr* Dit nummer bestaat uit twee bladen, EERSTBLAD. 8TAD8NIEÜ W8. Haarem, 6 Juli 1895. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woens dag 10 Juli 1895, des namiddags te 1 ure. 1. Mededeeling en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en W. resumtie be* sluit concessie M. Lubcké stoomtram HaarlemBeverwijk. 3. Id. id. vaststelling gewijzigde verordening op de geneeskundige armen-verzorgin g. 4. Id. id. adres mej. A. M. Rant, aankoop grond aan de Dreef. 5. Benoeming Wethouder. 6. Id. commissaris Stads-Apotheek. 7. Voordracht B. en W.W. benoe ming onderwijzer 3e klasse eerste op leidinpssohool. 8. Verelag opzichter gasverlichting over Mei jX Koloniaal Museum. Van Zijne Excellentie den Minister van Koloniën zijn ontvangen 300 fotografische afbeeldingen uit Suri name, aangeboden door den heer Julius E. Muller te Paramaribo en ter beschikking gesteld van het mu seum. Deze verzameling wordt thans in het museum geplaatst en geelt een leerrijk overzicht van de kolonie Suriname, hare schoone landschappen, gebouwen, cultuur-ondernemingen, toestanden en bewoners. £ij zal zeker velen opwekken om meerdere be langstelling te schenken aan Suriname, dat nog zulke onuitputtelijke bronnen van volkswelvaart bevat. Deze verza meling zal later ook op andere plaatsen van ons land worden geëx poseerd. De heer M. F. A. del Prado, aan nemer van publieke werken te Pa ramaribo heeft door tusschenkomst van den heer A. H. Hensen aan het; museum gezond-n een bals van het hout, genoemd Manbarkiak, hetwelk als bestand tegen den paalworm voor waterstaatswerken is aanbevolen. Dit hout zal aan een onderzoek bij onze zeeweringen worden onderworpen. Van Zijne Excellentie den Gouver neur-Generaal van Ned.-Indië ont ving het museum een buitengewone groote en sterke rottanmat, geschenk van den vorst van Kotta Waringin. (Borneo's Z.O. afdeeling.) Museum van Kunstnijverheid. De textiele tentoonstelling op het Museum van Kunstnijverheid heeit veel succeB en zal aanstaanden Zondag zeker druk worden bezocht. Door Burgemeester en Wethouders der gemeente Haarlem werden een paar zeer schooneGobelins ter expositie afgestaan, waardoor zeker de verza meling tapisseriën die op het Museum gedurende de tentoonstelling is bij eengebracht in ons land tot de grootste zeldzaamheden behoort. Het Museum werd gedurende de maand Juni jl. door 1050 personen bezocht. Des Zondags is de toegang tot het Museum vrij. De voorloopige candidaten van de Kiesvereeniging „Vooruitgang" voor den gemeenteraad in plaats van de periodiek aftredenden zijn de heeren J. J. F. Beijnes, Joh. de Breuk, Mr. N. G. Cnoop Koopmans, Mr. W. A. 't Hooit, Mr. A. Kist, Ed. de Lanoy, G. L. van Lennep, J. Leupen, Jhr. Mr. A. J. Ret haan Macaré,J. Sabelis, H. F. van Thiol, Mr. A. C. Waller. In plaats van den heer Corn. Prins Szn., die heelt bedankt, de heeren P. E. H. Bodel Bienlait, H. Figée Jr., G. E. L. Hijmans, Mr. A. Kist, Fr. Lieftinck, H. F. van Thiel, J. van der Wijde. In plaats van den heer Th. Figée, die heelt bedankt, de heeren: P. E. H. Bodel Bienfait, A. de Clercq, H. Figée Jr., Mr. A. Kist, Fr. Lieftinck, H. J. Geijl Jcz. Na machtiging van Gedeputeerde Staten is aan het bestuur der socië teit „de Kroon" alhier door het ge meentebestuur vergunning voor den kleinhandel in sterken drank verleend voor eene nieuw bijgebouwde zaal on der voorwaarde lo. dat daarin uitsluitend tijdens talrijke bijeenkomsten in de concert zaal getapt worde uitsluitend aan de bezoekers dier zaal 2o. dat aan de bestaande boven- voorkamer waarvoor recht op vergun ning bestaat, de bestemming om voor drankverkoop in het klein te worden gebezigd, worde ontnomen. Blijkens de overwegingen van het besluit van B. en W. bestaat het bijzon dere van het geval hierin dat: lo. het voordeel wordt verkregen dat eene onbeperkte uitoefening van den drank verkoop in de bovenzaal plaats zal maken voor eene begrensde uitoefe ning in de nieuwe zaal en 2o. door den bijbouw meerdere uitgangen wor den verkregen waardoof de veiligheid der bezoekers, ingeval van brand of paniek, zeer zal zijn gebaat. In aansluiting op ons bericht in ons vorig nummer kunnen wij mededeelen dat er wel bezwaar bestaat het badhuis (niet Brongebouw) met de duinwater leiding te doen aansluiten. Aanvan kelijk was de vergunning verleend, later echter kwamen eenige moeielijk- heden. Men vertrouwt echter dat die spoddig uit den weg zullen zijn ge ruimd. Kiesvereeniging Burgerplicht. Vrijdagavond vergaderde de kies- vereeniging Burgerplicht onder voor zitterschap van den heer G. J. van Gasteren. Bij den aanvang waren 33 leden aanwezig. Medegedeeld werd dat den perso nen in de vorige vergadering ge noemd, allen is gevraagd of zij de beginselen der vereeniging onder schrijven. Bevredigend antwoord is daarop gegeven door de heeren Th. G. Schürmann, G. E; L. Hijmans, W. A. J. van de Kamp en H. F. v. Thiel. De anderen hébben om ver schillende redenen allen bedankt. Den heer H. Figee, die te^ Carlsbad is, is dezelfde vraag schriftelijk gedaan, doch deze heeft niet geantwoord. Van eene combinatie van deze ver eeniging met de katholieke kiesver- eeniging en de antirevolutionaire kan geen sprake zijn. De antirev. wil weder iemand van hare partij in den Raad hebben, en de katholieken mee- nen, dat het nu genoeg is. Wèl wil het bestuur der Katholieke kiesver- eeniging samenwerken met Burger plicht. Het zal dus aan de leden voorstellen, al de aftredenden opnieuw te stellen, in de plaats van den heer Th. Figee te stellen den heer A. C. Laane en de vacature-Prins open te laten, om daarvoor den candidaat van Burgerplicht open te laten, om daarvoor den candidaat van Burger plicht over te nemen, zoo deze hun bevalt en op voorwaarde dat ook Burgerplicht den heer Laane stelt. Aan de verslaggevers der pers werd verzocht geene discussiën, doch alleen resultaten mede te deelen. Tot juist begrip van de zaak was mededeeling van het vorenstaande natuurlijk even wel noodig. Thans wordt overgegaan tot stem ming over de aftredende candidaten. De leden ontvangen een gedrukt lijstje van namen, om daarop door te slaan die zij niet wens-hen. Bij de opening blijkt, dat al de aftredenden opnieuw zijn gesteld als candidaten uitgezonderd de heeren Mr. W. A. 't Hooft en Mr. N. G. Cnoop Koop- mans, als leden van Eigen Hulp. Van de 33 stemmen verkregen laatstge noemden er slechts 3. De namen van de heeren de Kan ter, Waller, Macaré en de Lanoy waren op verscheidene briefjes door gehaald, wegens hunne opinie inzake de kermis. Evenwel verkregen ook deze de meerderheid. In de vacature Prins werd nu met 25 stemmen gesteld de heer G. E.L. Hijmansin de plaats van den heer Figee met 23 stemmen de heer A. C. Laane voorwaardelijk, met dien ver stande n.l. dat de heer Laane wordt beschouwd te zijn officieel candidaat van Burgerplicht, wanneer de katho lieke kiesvereeniging voor de vacature- Prins de candidatuur van den heer Hijmans overneemt. Ten slotte worden in de plaats van de heeren Mrs. 't Hooft en Cnoop Koopmans candidaat gesteld de heeren Th. G. Schürmann en H. F. van Thiel, resp. met 26 en 20 stemmen. De heer Van de Kamp verkreeg Door de directie van de H. IJ. S. Maatschappij zijn voor een onderwijzer en minstens twintig leerlingen ;der lagere scholen beneden de vijftien jaren, retourbiljetten derde klasse beschikbaar gesteld voor het bedrag van eene enkele reis. Oponthoud op tusschen geleg stations is geoorloofd, mits dit bij de aanvrage wordt opgegeven. De biljetten zijn geldig gedurende den dag der afgiite. Op Zon-en feestdagen wordt de vrachtreductie niet verleend. De aanvragen moeten minstens drie dagen te voren, met opgaaf van het aantal personen, aan den hoofdinspecteur der maatschappij te Amsterdam gedaan worden, met aan wijzing van den dag, waarop en de treinen waarmede het vervoer zal plaats hebben. {Zie vervolg Stadsnieuws 2e pag.j De nit het gesticht Meer-en-berg te Bloemendaal ontvluchte Klaas Keizer reeds aangehouden te Amsterdam. Te Haarlemmermeer (Burgerveen) heeft zich een geval van aziatische cholera voorgedaan ten huize van den landbouwer H. v. Schip. Een aldaar tijdelijk vertoevend persoon, mede in de gemeente woonachtig, is aan die ziekte bezweken. Nu reeds 3 achtereenvolgende jaren openbaart zich de ziekte in die om geving. Met het oog op de vele werkzaam heden die in den oogsttijd in de IJpol- ders in korten tijd moeten worden verricht, is door eenige landbouwers aangevraagd om ook Zondags veld arbeid te mogen doen verrichten en de stoommachines zoo noodig ook dien dag te doen werken. Oogstberichten. In de Haarlemmermeer kwamen in de laatste weken vele handen tekort. Het onkruid schoot snel op en hier en daar liet men het maar ongemoeid. Vooral de suikerbieten hebben dit voorjaar zeer veel arbeid vereischt. Door het droge, warme weder.rijpte de kar wij, welk gewas in dezen pol der van groot belang is, bijzonder snel. Vlug moest er gehandeld wor den en vele werklieden waren dag en nacht in het veld om dit gewas te snijden en aan den hoop te brengen. Ook de zicht en de maaimachine werden er bij gebruikt. De flugste landbouwers waren klaar, toen de storm begon te razen. De wind was bijzonder krachtig, zells de hoopen, die met touw gebonden worden, wer den nog wel omgeworpen. Wat nog op den wortel stond, had echter nog meer te lijden en de schade is belang rijk. De tengere steeltjes, waaraan de zaadjes hangen, zijn zeer broos. Overigens heelt de wind ook inde boomgaarden en in de tuinen bij de frambozen, boonen en erwten veel kwaad gedaan. Het afgevallen ooit is nog waardeloos. De wind was zoo ongeregeld, dat op den Westeinder Plas zelfs eenige schuitjes zijn omgeslagengelukkig zijn, voor zoover we weten, de men- schen gered. Men schrijft uit het Westland De Westlandsche teelt heeft slechte vooruitzichten. Appelen, pruimen, perzikken en druiven dragen zeer slecht of bijna niet. De harde wind der laatste dagen heelt nog veel vrucht algeworpen. Alleen peren zul len voldoend beschot opleveren, vooral „Trosjes" en „Lauwtjes" hangen ruim. Aalbessen vallen sterk tegen, wegens tegenslag van weer in het laatste gedeelte van den bloeitijd, waardoor de tros van onderen niet ontwikkelde. Kruisbessen gaven goed met redelijke prijzen, evenalB aard beziën. De aardappelen worden met groote schade geteeld. Het beschot is klein en de prijs laag; er wordt geen Va H.L. per roe geoogst, dat is naar Naar het engelsch van THOMAS COBB. 24) HOOFDSTUK XV. Eene daad van Evelyn. Hij drukte een kus op hare lippen en vergat alles behalve le zonnige toekomst vergat Orler, Burton, iedereen. Dien nacht lag Dick langen tijd wakker. Hij hoorde den rind door de toppen der boomen, en het gillend fluiten an de voorbijgaande treinen; eenmaal hoorde hij voetstap- ten in den aangrenzenden tuin. Ongetwijfeld de politieagent op zijne nachtelijke rond- randeling een ijverige politieman! Hij liep zeker het ge- jeele huis rond. Wat eene troostrijke gedachte om te weten, lat zijne verloofde zoo goed bewaakt was HOOFDSTUK XVI. Sprowle aan het werlc. „Mijnheer Sprowle, mijnheer." ^Laat mijnheer binnenkomen," riep Tot'.on uit en stond haastig op toen Sprowle binnentrad op hetzelfde oogenblik dat de klok elf uur sloeg. „Ik zou vandaag gekomen zijn mijnheer, of ik een tele gram had ontvangen ol niet," zeide hij en ging zitten, ter wijl hij zijn hoogen hoed tusschen zijne voeten op den grond plaatste en zijn zakdoek er in legde. „Gisteren ben ik te Londen gearriveerdgeen dag heb ik verloren laten gaan „Wat hebt ge opgespoord Sprowle?'" „Om te beginnen dit," antwoordde Sprowle en overhan digde Sprowle een toegevouwen stuk papier. „De overlijdingsacte van het oudste kind van mevrouw Smith in September '62, op een leeftijd van vijl maanden, korten tijd na haar vaders bezoek aan Wedderburn." „Wel drommels I" riep Tolton, boog zich voorover en keek op het document. „Maar wat was dan het kind dat me vrouw Smith bij haar dood naliet?" „Een tweede kind mijnheer. Of het een jongen ol een meisje was kan ik u niet zeggen tenminste niet met zeker heid. Miss Gooding (de vrouw in het huis te Hastings, Marlborough Square) was op dat tijdstip zelve nog een kind, en zij is de eenige, die in deze inlichtingen zou kunnen ge ven. Toch heb ik mijne opinie daaromtrent" „Maar," merkte Totton op, nog steeds met zijn blik op het papier, alsof hij niet in staat was om ondanks den arg waan, dien hij gekoesterd had, te beseffen dat Orlers gezellin Clara Smith toch niet was, „als een tweede kind was i-ebo- ren dan had dit te St. Pancras moeten zijn geschied. Me vrouw Smith is van St Pancras naar Hastings gegaan, waar zij is gestorven. Het is gemakkelijk genoeg om in de regis ters de geboorte van het tweede kind op te zoeken." „Het is daar niet aangegeven mijnheer Totton. Mevrouw Smith heeft misschien Roscombe Place een paar maanden verlaten juist tusschen twee vervaldagen der drie-maan- delijksche toelage; later is zij er misschien weer komen wonen." „In ieder geval," riep Totton uit, „weten wij, dat de vrouw op Jessamine Villa Wedderbnrns nicht niet is daaraan valt niet te twijfelen. Wij weten dat Clara toen zij vijf maanden oud was is overleden. Wel wel! Weetuverder nog iets?" „Ja mijnheer. Het is mij duidelijk dat de persoon die u zoekt, het kind is dat in 1864 te Hastings op Marlborough Square woonde. Nu is het geheel juist, dat Smith zijn in trek in Orlers hotel heeft genomen, maar hij had geen kind bij zich. Hij was vergezeld van eene vrouw zijne tweede vrouw zeker." „DrommelsVriend Hendry heeft een gevaarlijk spel ge- speele," merkte Totton op. „Nauwelijks stellen wij een on derzoek in of het bedrog komt voor den dag." „Misschien wist hij met wien hij te doen had," zeide Sprowle met een glimlach. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1