1. Mej. L. Gasten in 1 min. 18s/» eec.2. Mej. Faddegon in 1 min. 217» sec. VII. Duiken. 1. Mej. Garms in 39 eec.2 Mej. C. Borgreve in 40 eec. De prijzen bestonden uit medailles en kunstvoorwerpen. lOO-KM wedstrijd. Op de wielerbaan te Amsterdam werd Zaterdag een wedstrijd gehou den over 100 K.M. en wel, naar in Frankrijk gebruikelijke wijze, des avonds. De wedstrijd ving ongeveer ten half acht ure aan en het laatste uur kwam het licht der electrische lampen het daglicht vervangen, welke lichtsverwisseling zeer ten goede kwam aan het vroolijk aanzien van het ter rein en vooral van de tribune, beide flink bezet door een belangstellend, dikwerf zeer enthousiastisch publiek. De buitenlandsche mededingers, die deelname hadden toegezegd, waren niet ver-chenen, zoodat de wedstrijd een nationaal karakter droeg. Des niettemin werd er zeer hard gereden, zoodat de lste prijswinner, de heer M. Cordang, het amateurs-wereld record (door Hen ie in 1894 te Ant werpen gemaakt) zeer nabij kwam en het wellicht zou geslagen hebben, ware zijne gangmaking van het begin tot het einde geregeld geweest. Deelnemers waren de heeren M. Cordang, J. F. Doornekamp, B. Hart Nibbrig, C. Witteveen, Kalb en J. Schrauwen. Door Cordang werden de nederlandsche records op de verschil lende tusschenliggende afstanden duchtig onder „handen" genomen, wat blijkt uit het volgende lijstje 15 KM. in 17 min. 227» sec. 25 38 107» 30 53 50 1 u. 16 207» 60 1 33 47» 65 1 39 447» 70 1 47 323 85 2 11 427» 90 2 19 587» 95 2 27 577» 100 2 36 177» Het record van Henie is 2 u. 35 min. 53 sec.; het wereldrecord van Lesna (professional) 2 uur 15 min. Cordang verbeterde zijn eigen record van verleden jaar met 21 min. 66 sec. Witteveen, die juist toen Cordang de eindetreep had gepasseerd en nog 13 banen moest rijden, een lekken band kreeg, was twee in 2 u. 43 m. 42 b., Doornekamp drie in 2 u. 53 m. 477» s. Schrauwen was vier. Kalb had het zeer Bpoedig opgegeven en Hart Nib brig verdween van de baan na onge veer 200 ronden te hebben gereden. Als gangmakers fungeerden ver schillende oud-renners, o. a. Kiderlen, Scheltema Beduin en Bultman. De {«•ijzen, die dezen drie winners na at* oop werden uitgereikt, bestonden uit zilveren cups. Zwemwedstrijd op Het Y. Zondag hadden te Amsterdam in de zweminrichting van de heeren Hart- hoorn en Zoon nationale geeostumeer- de zwem wed trijden plaats, uitgeschre ven door de zwemvereeniging „Het Y." Voor de winners waren in elk num mer 3 prijzen uitgeloofdeen verg. zilv. med., en een bronz. med. I. Kampioenschap voor Nederland. (16 deeln.) lengte 600 meter met 6 keerpunten. Record A. M. Harthoorn 11 min. 213» sec. UitslagKampioenschap en le pr. C. J. van de Poll (Jumbo) in 12 m. 157» sec.Bloemen 2e pr. 12 min. 313 eec.Wianecke 3e pr. in 12 min. 417» eec. II. Snelzwemmen op den buik (Ju niores). Baanlengte 80 meter. (13 deelmers. De uitslag was Immink in 1 m. 15 s. de le pr. Rutgers in 1 m. 23 s. de 2e pr.De Bij in 1 m. 237» sec. den derden prijs. III. Zwemmen met het minst aan tal slagen. Baanlengte 50 M. Opkwamen A. Deutmann, die W. Mensens, die 12 en L. Bouman, die 11 slagen maakten. Allen kregen een prijs. IV. Snelzwemmen op den buik (se niores.) Baanlengte 160 M. (8 deel nemers). Uitslag W. C. van Hasselt le pr. in 2 min. 577» sec.2e pr. J. C. Wie- necke in 3 min. 2 sec.3e pr. W. Mensens in 3 min 4a.» sec. V. Snelzwemmen op den rug. Baan' lengte 40 M. (13 deelnemers). UitslagJ. F. de Vogel le pr. in 377» sec.Arin, 2e pr. in 377» s< J. v. d. Kwast 3e pr. in 377» sec. VI. Duiken. Diepte circa 3^ M. (11 deelnemers.) UitslagJumbo in 14 sec. le pr. Gerlings in 157» sec. 2e pr., Come- lisse in 167» sec. 3e pr. VII. Hindemiszwemmen (23 deel nemers. Uitslag: Jac. Cornelisse le pr. in 51*sec., E. A. Kruijsse 2e pr. ia 57 sec., H. W. Kooreman 3e pr. in 577» sec. Wielerwedstrijden te Arnhem. Zondag werden te Arnhem wieler wedstrijden gehouden. I. Wedstrijd van meet; afstand 1 Eng. mijl. In den beslissingsstrijd was Jaap Eden winner in 2 min. 3l76. Heijmans tweede in 2 min. 3i2>/s sec. en Smit derde. II. Eagle Sport Chocolate Shield Race. Wedstrijd van meet. Afstand 1 Eng. mijl, 4 ronden. Winnaar was Jaap Eden in 3 min. 18 sec. Tweede Beisenherz en derde Van Appel. III. Wedstrijd van meet. (Olifanten race). Open voor leden van den A. N. W. B., oie meer dan 100 KG. wegen. Afstand 2 K.M. Winnaar was Dopheide van meet in 3 min. 287» 0ec- Tweede Heymans, 70 meter voorgilt, in 3 min. 457» sec. IV. Wedstrijd met voorgift. Afstand Eng. mijl (804 M.) In den beslissingsstrijd was Lan- geveld winnaar in 1 min. 67» sec.; tweede De Roodt en derde Hejjmans. No. V. Wedstrijd met voorgift. Af stand 3 K.M. Winnaar was Beisenherz in 4 min. 357» sec. Brugma tweede in 4 min. 36 sec. en De Haas derde. VI. Wedstrijd van meet Afstand 10 K.M. Jaap Eden was winnaar in 15 min. 247» sec. Rademaker tweede in 15 min. 397» sec. Van Appel derde in 16 min. 37» sec. VII. Consolatiewedstrijd van meet, afstand 1609 M. (4 ronden). Open voor hen, die in geen der voorgaande nummers geplaatst zijn. Winnaar Wiemann in 2 min. 46 sec., tweede Adrian en derde Kronen berg. De prijzen bestonden uit medailles en kunstvoorwerpen. Nereus te Henley. Uit Henley wordt gemeld, dat de Nereusploeg een zeer goeden tijd ge maakt heeft over de geheele baan n 1. 7 min. 163sec. (Zaterdag 7 min. 30 sec) Nerens maakte een zeer goe den start en ging daarna over tot den kalmen slag (34 slagen in de minuut), dit aantal langzaam opvoe rende tot het eindpunt toe, met 50 slagen per minuut. De ploeg der Lady Margaret Boat Club, legen welke de Neren» ploeg Dinsdag a. s. in de eerste heat uit komt, roeide de baan af in 7 min. 21 eec. Dit geschiedde slechts 5 mi nuten na Nereus onder dezelfde omstandigheden van winden en storm. De roeiers en de te Henley aanwezige Nereus-leden hebben hier door goeden moed gekregen. Bij den Zondag gehouden wegwed strijd op den weg Den Haag—Sas- senheim en terug (afstand 50 KM.) uitgeschreven door de eerst onlangs opgerichte 's-Gravenhaagsche Wielrij- dersvereeniging, „De Ooievaar", is de eerste prijs gewonnen door B. J. G. Faassen, Utrecht, in 1 u. 35 m. 40 sec., de 2e prijs door W. Z. v. d. Meij, Leiden, in 1 u. 35 m. 42 sec en de 3e prijs door J. M. N. Vrouwes,Amster dam, in 1 u. 35 m. 44 sec. Letteren en Kunst. Amsterdam, 7 Juli 1895. Wereldtentoonstelling. Het eerste aangekondigde concert door de „Société Royale de l'Harmo- nie" van Frameries, Henegouwen, heeft onder groote belangstelling van 't publiek en begunstiging van heer lijk zomerweer Zondagavond op de tentoonstelling plaa.e gebad. Zooals men gelezen zal hebben, be staat dit orkest uit mijnwerkers, welke allen in beroepstoilet waren, bestaande uit een geel linnen pak en een eenigezins vreemdsoortig hoofd deksel, dat het meest doet denken aan een zuidwester, zooals de visschers gen maar met een heel smal randje. Zij speelden onder leiding van den heer Jules Platteau, die een veer krachtige, bezielende manier van dirigeeren heeft. Het heeft waarlijk onze bewondering gewekt, dat een orkest, bestaande uit dilettanten, zóo flink voor den dag komt en be wijs geeft van degelijke studie, waar voor den heer Platteau dan ook alle lof toekomt. Men opende het programma met het werk van een Hollander n.l. „Bel- gique-Hollande" (Ouverture Sympho- nique) door Joh. M. Coenen. Voorts kwamen onder meer op het programma voor: Cavalleria Rueticana (Intermezzo) van Mascagnihet Erinnyes van Massenet en Ouverture Willem Teil van Rossini, welke laatste met zeer veel entrain gespeeld werd en een uitbundig applaus verwekte Tot slot werd staande ,,'t Wilhelmus" ten gehoore gebracht, wat veel enthou siasme verwierf, waarop ook de „Bra- ban§onne" gespeeld werd. Toen 't publiek nog niet tevreden was en luidde bijvalsbetuigingen deed hooren, werd ,,'t Wien Neerlands bloed" gespeeld, dat de directeur onmiddellijk liet overgaan in de „Braban$onne" als teeken van ver broedering en vriendschap. Heden, (Maandag)avond heeft 't tweede, tevens laatste concert plaats. G. G. Een concours. Bussum was Zondag in feestdos gehuld ter eere van het concours van Harmonie- en Fanfarecorpsen uit Noord-Holland, dat daar ter plaatse werd gehouden. Het concours begon om éen uur met de derde afdeeling, Sectie B. fanfare. Verplicht stuk Gemma di Vergi, opera-fantaisie van Donizetti. Prijs verg. zilv. med. met diploma. Van de deelnemende korpsen verkreeg Amicitia uit Landsmeer, dir. A. C. Provily, 80 punten en de Oostknollen- dammer kapel uit Knollendam, dir. D. Louw, 66 punten, zoodat eerstge noemde den prijs behaalde. Tweede afdeeling, Sep tie B, fanfare. Verplicht stuk Jeanne'd'Arc, ouver ture door Jos. Kessels. Eerste prijs verg. zilv. med.2e prgs zilv. med. (met diploma) Eendracht uit Hp, dir. H. Stapel, verkreeg 50; Zaandijks Fanfarec., dir.|A. Haun, 80; Winkels Fanfarecorps, dir. A. Egmond, 48 p., zoodat Zaandijk en het Ilper korps de prijzen behaalden. Eerste afdeeling. Secte B, fanfare. Verplicht stuk Coaronne d'Or door G. Kahnt. le prijsverg. zilv. med. 2e prijs zilv. med. (diploma). Het Fanfarecoeps uit Broek, dir. H. Stapel behaalde den eersten prijs met 93 het Stedelijk Muziekkorps uit Pur- merend, dir. J. P. Groot, den tweede met 82 punten, Edam's Fanfarecorps, dir. K. Visser, verkreeg 51 punten. Tweede afdeeling. Sectie A, harmo nie. Verplicht stuk Marie Henriette, ouverture door L. Montagne. Prijs een verg. zilv. med. met diploma. Crescendo uit Bussum, dir. D. J. W. Gunters, verwierf met 82 punten den prijs, terwijl de Harmoniekapel uit Beverwijk, dir. H. W. Holmeester, 76 punten kreeg. Eerste afdeeling. Sectie A, harmo nie. Verplicht stuk Le Conquérant door Gevaert. Prijzen verg. zilv. en zilv. med. med. met diploma. Excelsior van Wormerveer, dir. M. Lüraen, verkreeg met 88 punten den eersten, De Adelaar van Weesp, dir. P. J. Kiveron, met 81 punten den tweeden prijs, Trou moet Blijken uit Amster dam, dir. A. Haun,behaalde 61 punten. Behalve de verplichte stukken speelde ieder korps nog een stuk naar eigen keuze, zoodat de wedstrijd zeer lang tot ruim half zeven duurde. Des avonds had tusschen de vijf prijswinners nog een wedstrijd plaats om den „prix d' excellence", die toege wezen werd met 3 tegen 2 stemmen aan Excelsior van Wormerveer. De jury bestond uit de heeren Rich. Hol uit Utrecht, Jos. Kessels uit Brussel, J. Koning uit Helder, David Koning jr. uit Amsterdam en H. Vollmar uit Den Haag (in plaats van den heer Kriens uit Haarlem, die verhinderd was te komen). door hervorming van het tegenwoor dig systeem van taxatie en door andere middelen. De armenwet eischt mede hervorming. Ten slotte spoorde de spreker de wetgevers aan, te onderzoeken wat tot verbetering van den socialen toe stand des volks strekken kan. Het Parlement is op last der Ko ningin gesloten, zonder troonrede. Met 394 tegen 130 stemmen is door de lransche Kamer Zaterdag de wet op de dranken in haar geheel aan genomen, evenals een voorstel van Guillemon om de regeering uit te noodigen binnen zes maanden in te dienen een wetsvoorstel om de voor waarden voor een alcohol-monopolie vast te stellen. Naar de Times uit Athene verneemt hechten regeering en volk van Grie kenland weinig waarde aan de Mace donische beweging. Men gelooft, dat de beweging kunstmatig door de Bul garen aangesticht is. Novakovitch heeft de opdracht om Servië een nienw ministerie te ver schaffen, kunnen vervullen. Dit pro- gressistische Kabinet is samengesteld als volgt Novakovitch, buitenl. zaken Nino- sitchbinnenL zakenPopovitcb, financiën Frassanovitch, oorlogPet- kovitch, openbare werken en handel Harinkovitch, justitie en professor Simitch, onderwijs. Zaterdagavond is te St. Petersburg het verdrag over de uitgifte eener Chineesche 4 percents goudleening van 400 millioen francs van wege 6 Fransche en 4 Russische banken en de Chineesche gevolmachtigde onder teekend. Het keizerlijk besluit betreffende den door de Russische regeering over genomen waarborg voor de Chineesche leening, luidt als volgtIn de geval len waarin, uit welke oorzaak ook, sommen, die voor de betaling van vervallen coupons of uitgelote obli- gatiën der Chineesche leening wor den vereischt, aan de banken of ban kiershuizen, die de betaling bezorgen, niet tegen den vastgestelden termijn ter beschikking zijn gesteld, zullen de bedoelde banken of bankiershui zen met de vereischte middelen voor rekening der Russische regeering worden voorzien, onder voorwaarden welke de Russische regeering, respec tievelijk de minister van financiën, heeft vastgesteld. Omtrent de aflos sing der leening of de uitsluiting van verdere Chineesche leeningen be vat het besluit niets. Politiek Overzicht. In het engelsche Hoogerhuis heeft lord Salisbury, de nieuwe premier, Zaterdag eene rede gehouden en daarin de Home-rule-qnaestie te berde gebracht Hij vroeg wat de interpre tatie was der verklaring van Rose- bery, dat men het wetgevend over wicht der lords moet afechaffen om het doel, dat de liberalen zich voor oogen stellen, te bereiken. De lords nemen geenerlei deel aan handelingen, waarbij regeeringen wor den in het leven geroepen en omver geworpen en waarbij gelden worden toegestaan voor den publieken dienst. In alle andere zaken is de wetgevende macht van het Hoogerhuis gelijk aan die van het Lagerhuiswaar heeft het dan een wetgevend overwicht? Wat het verwerpen van wetten door het Hoogerhuis betreft, verdedigde spreker deze handeling met betrek king tot de in den laatsten tijd door het Huis verworpen wetten. De ware misdaad der lords echter is de ver werping van Home-rule, en Home- rule is de werkelijke quaestie, die thans door de beide partijen aan de uitspraak der kiezers onderworpen wordt. Groote hervormingen kunnen alleen worden totstand gebracht, wan neer zij gesteund worden door eene groote meerderheid der natie. Noch Home-rule, noch scheiding tusschen staat en kerk in Wales wordt door meerderheid der natie gesteund, al thans niet in Engeland. Maar er zijn andere problemen, hoewel moeielijk, die de aandacht van net Parlement vragen, te weten het herstel van den voorspoed en de vermindering van lijden oBder de behoeftige klassen. De kwijning van den landbouw ver dient meer aandacht dan eenige an- dere quaestie. Zij kan worden verlicht Gemengd Nienws. In de gemeente Knocke bij Brugge kwamen een man en een vrouw, die met brillen, postpapier enz, ventten, ook bij den landbouwer J. Waeghe hunne waren aanbieden. Bij hun ver trek echter ontwaarde deze dat een zilveren horloge verdwenen was en het vermoeden viel dadelijk op die beide personen. Waeghe en zijn zoon gingen direct hun bezoekers achterna en waren hen op het spoor, doch zoodra dezen hun achtervolgers in het oog kregen, zet ten zij het op een loopen. De vrouw, die in het bezit van het ontvreemde gevonden werd, werd spoedig inge haald en aan de politie overgeleverd. Zij verklaarde te heeten M. V., 20 jaar oud te zijn, te Brugge te wonen, maar haren medeplichtige niet te kennenzij meende dat hij van Rousselaere afkomstig was. Sedert drie maanden waren zij samen den boer opgegaan. Haar medeplichtige was intus- schen voortgeloopen, achtervolgd door eenige personen, doch ziende dat hij den dans niet meer kon ontspringen en geen anderen uitweg vindende, moest hij van den nood een deugd maken en sprong in het kanaal met het doel er over te zwemmen. Doch toen hij halverwege was, verdween hij in de diepte om niet meer boven te komen. Eenige oogen- blikken daarna werd zijn lijk opge haald en in eene naburige herberg gebracht. De vrouw werd intusschen naar de gevangenis te Brugge vervoerd. Een jonge Italiaansche kunstenares is bij haar debuut plotseling van angst gestorven. Zij zou te Viberto optreden in de „Bataille de Dames", doch werd bij haar opkomst door een zoo groote vTees overvallen, dat zij neerviel. Men moest het scherm laten zakken en de voorstelling staken. Ondanks de ijverige zorgen van een geneesheer overleed het meisje tien minuten later. Op de Mercey is het stoomschip Stanley Force Donderdagnacht aan gevaren door een Kanaal-barge. De Stanley Force zonk in tien minuten met een lading van 400 ton zout de kapitein en vier man van het scheepsvolk zijn verdronken. De ove rige zeven personen, die aan boord van het stoomschip waren, werden door de barge medegenomen naar Liverpool. Chineesche barbiers. In Hangyang, tegenover Hankau, in de Chineesche provincie Hupe, aan de Jangtseking, werden militaire examens gehouden. Onder de deel nemers behoorde een jonge man, die door zijn uitstekend boogschieten, het tillen van zware gewichten enz. alge meen opzien en grooten nijd onder zijn kameraden wekte. De laatsten trachten hem in mis- crediet te brengen en het ie hun met hun Chineesche^ slimheid inderdaad gelukt. Zij hebben ontdekt dat de groot vader van den geduchten concurrent barbier was. Nu is een Chineesch barbier een doodonschuldig wezen en doet nie mand kwaad behalve degenen, die hij kerft. Maar toch wordt hij met (min achting behandeld door de overheid, welk lot hij deelt met tooneelepelers, schippersknechts enz. Hij, wiens voor ouders tot in het derde geslacht, barbier, tooneelspeler, of schippers knecht zijn geweest, mag niet deel nemen aan openbare examens, ter verkrijging van een litterairen of militairen graad- Zoo wil het de Chineesche wet en die is harder dan de Chineesche muur. Bijgevolg werd den jongen man het verder deelnemen aan het examen ontzegd en werd hem bevolen onmid dellijk de stad te verlaten. De barbiers in Hankau en Hang yang woe lenddachten lang na, op welke wijze hun woede te uiten en vonden het universeele middel: zij staakten. Twee dagen lang rustten de scheermessen alle Chineezen ble ven ongeschoren. Den derden dag echter kwam een aanschrijving van de overheid, waarin werd bevolen, onmiddellijk den arbeid te hervatten, doch de Chineesche barbiers waren te woedend zij ge hoorzaamden niet. Toen liet de overheid alle barbiers oppakken, die te krijgen waren en naar de stadsgebouwen brengen. Daar moesten ze scheren, anders De Chineezen houden er eigenaardige middelen op na om iemand te dwingen. Zij pasten ze toe op de barbiers en de barbiers gingen scheren. Het aantal barbiers was evenwel veel te klein. Den soldaten werd bevel gegeven de huizen der stakende bar biers neer te halen, doch het baatte niet. Zelfs de barbiers van Wutschang wierpen hun scheermeseen wegde strengste bevelen hielpen niet en hce de zaak nu staat, weet men niet, want de Chineesche barbiers vormen een koppig ras. Zeker is het dat de mannelijke bevolking van Hankau, Hangyang en Wutschang er uitziet als stekelvarkens. Vervolg Nieuwtijdingen. Wereldtentoonstelling Installatie der Interna tionale jury. Nadat hedenmorgen de sectiën der jury hadden vergaderd, is hedenmid dag in eene algemeene vergadering de jury voor de tentoonstelling te Am sterdam geïnstalleerd. De heer jhr. den Tex, voorzitter der jury, nam het woord en sprak de heeren leden toe. Na een overzicht der geschiedenis van de expositie te hebben gegeven, wees spreker de juryleden op de wach tende taak in dezen strijd, niet bloe dig als op het slagveld doch kalm en vreedzaam en toch hoogst be langrijk. Hij wees op het belang, dat de tentoonstelling heeft bij eene goede jury en verwachtte, dat de jury bare taak met alle kracht, die in haar is, zou vervullen (langdurig applaus). Na verdeeling der werkzaamheden werd de vergadering gesloten. MARK TNIEUWS- Haarlem, 8 Juli 1895. Aardappelen- en Botermarkt» aawiGY. T8rKocït laagste Heois.Di. Boter 212 Kg. 212 Kg. f 0,90 f Biggen 93 st. 93 st. f2,50 f5, Schramm. 67 st. 67 st. f 6,f 9, Aardapp. 472H.L. 312 HL. f 1.40 f3.50 Graan- en Zaadmarkt Roode tarwe f0.a f,0 Witte tarwe 1 6.a f 5.50 Rogge f 0—, a 10, Haver f,2,85, a 12,65, Gerst f 0,a 0,Groene erwten f0,aO,Ca- pucijners f 0,a 0,Paardenboonen f 0,— a 0, - Duivenboonen f 0.a 0.Blauw maanzaad f0,a 0, Bruin mosterdzaad f a f Koolzaad f 0,Karweizaad f0.a 0. Bruine boonen f0.a f0.Ka nariezaad 10.per 50 kilogr. Amsterdam, 8 Juli. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f0,a 0,dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers 0, 0,—, Zeeuwsche Spuische Jammen 0,a 0,dito Flakkeesche 0, a 0,Geldersche Blauwe f0,a 0,Katwijker Zand f2,20 a 3,50 Noordwijker Zand f2,40 a 3,50, Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f 1,50 a 170, Kleimuiejea fl,80 a 2,alleB per Hl.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3