NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C. PEEüEöOOM. feuilleton 13 arga:;- Woensdag 10 Juli 1895. No. 3686 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat IX, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dt Co., JOJftf F. JONES, Succ., Pari/» 31hü Faubourg Montmartre. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda sn alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever ST DSNIEUWS. Haar 9 Juli 1895. In de Raadzaal van bet Museum van Kunstnijverheid op bet Paviljoen zal op Zaterdag 13 Juli e. k-na afloop der vergadering van d^n Raad van Bestuur, 's namiddags half vier door dèn heer F. W. van Eeden een voor dracht gehouden worden over zijn bezoek aan Spanje in April, Mei 1.1. toegelicht door afbeeldingen. De leden der Ned. Maatschappij van Nijverheid hebben vrijen toegang met hunne dames. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is bevorderd tot doctor in de genees kunde de heer J. W. Jenny Weijer- man, geboren te Haarlem, na ver dediging van een academisch proef schrift. De le luit. L. F. T. Vogel, van het 4e reg. inf. alhier, wordt 16 Septem ber a. s. gedetacheerd bij de militaire school. Aanbesteding. Aan het bureau der Genie alhier werd heden aanbesteed Sg Het maken van grindwegen en aardwerken in de linie Spaarndam, raming 15600. Van de vijf ingekomen biljetten was dat van A. de Groot Cz. te Heu- kelum het laagst voor f4720. Het Domkoor uit Berlijn (Eerelid 'der Haarlemsche Baehvereenigine), dat zich sedert drie jaren niet in Ne derland deed hooren en in 1892 zulk een welverdiend succes ook te Haar lem wegdroeg, zal, naar uit achter staande advertentie blijkt, aanst. Maandag 15 Juli e. k. des avonds te zeven uur in de Groote Kerk een vo caal concert geven, waarvan de solo's door den heer organist W. Ezerman zullen begeleid worden, die tevens twee orgelnummers ten gehoore zal Eene groote opkomBt van het pu bliek wordt terecht verwacht. Gedurende de afgeloopen maand Juni zijn op de Aardappel- en Boter markt alhier aaieey. Teikochi laagste k002s.p1. Boter 838 Kg. 838 Kg. i 0,90 f ij- Biggen 374 st. 297 st. f3.f7, Schramm. 234 st. 194 st. f7,f 14, Aardapp. 340 H.L. 340 HL. f 2,50 f8.— iets van een Dr. Schöpfer is te vree zen, terwijl hij eindigt met deze woorden Laten wij ons niet in blinden ijver in verzoeking laten brengen om voe- dings- en genotmiddelen, die bijna sedert de schepping der wereld, zoo menig hart verheugd hebben, onvoor waardelijk te veroordeelen. Matigheid in alles, l^at dat de leuze zijn. Wedvlucht. Zondag 1.1. hield de Postduiven- Vereeniging „Wilhelmina-Vlucht" alhier eene wedvlucht van uit Maas tricht. Door oponthoud gedurende de reis werden de duiven eerst te 12 uur 50 min. losgelaten en bereikte hare hokken als volgt: u. m. s. le pr. zilv. med. H. Stappers 4 27 Vt 2e W. P. v.d. Laan 4 30 13 C. Viseer 4 30 34 4e M. J. Verbeek 4 31 32 In hare vergadering van Zaterdag jl. herdacht de afdeelirig „Haarlem" van het Nederl. Onderw. Genootschap haar 25jarig bestaan. Dit feit werd in eene kernachtige rede herdacht door den Voorzitter, die in het slot van zijne luid toege juichte toespraak den wensch uitsprak dat verbroedering, toenadering en wederzijdsche waardeering steeds meer op den voorgrond gesteld mochten worden. Tevens deelde hij mede, dat de heeren P. H. van der Ley, directeur der Rijkskweekschool voor Onder wijzers en J- de Koek, hoofd eener school, die van de oprichting der afdeeling hunne krachten hadden aangewend tot haren bloei, waren benoemd tot eere-leden. Een varieerend programma hield overigens de leden en hunne gasten eenige uren aangenaam bijeen. Wij ontvingen eene kleine brochure van den heer Van Waveren, eigenaar van de groote Leidsche Stoombier- brouwerij „de Posthoorn", die zooals bekend is ook hier ter stede een depót heeft. De heer Van Waveren komt daarin krachtig op tegen een betoog van Dr. Schöpfer, waarin deze beweert, dat vroeger het bier een gezonde, voed zame drank was, doch het fabrikaat van dezen tijd schadelijk is en ver keerd. In zijn verweer beroept zich de heer Van Waveren o. a. op prof. Pasteur en prof. Hansen en vraagt of er, nadat dit tweetal zich aan de zijde der bier brouwers hebben geschaard, er nog Overgangsexamen H- B- S- met 5-jarigen cursus. Bij het overgangsexamen van de H. B. S. met 5-jarigen cursus alhier zijn bevorderd Van de le naar de 2e klasse: F. R. Adama, R. Bams, C. M. Bethe, J. de Breeuk, J. G. Cramer, F. R. J. Dubois, G. Duyfjes, A. W. Duym, J. J. M. Francken, C. Gerber, F. A. A. v. Gogh, F. W. Helmers, J. van Kammen, W. J. S. de Kanter, D. J. F. Klinkhamer, B. J. Krul, J. J. G. Kruseman, J. Nieuwenhuizen Kruseman, M. Moens, H. J. Moojen, A. Pufkus, M. Resink, L C. Ritsema, J. W. Roelofs Valk, H. Roessink, A. A. Sepp, W. F. O. Strieker, S. P. Swart, A. W. Troll, C. D. van der Vliet, G. Westerveld, R. Wilson, A. van WijkvoorwaardelijkH. G Munk, J. Schipper, G. H. Theunisse. Van de 2e tot de 3e klasse. P. A. F. Appelboom, C. A. W. Beelaerls van Emmickhoven, G. A. Brender a Brandis, Anna C. Duyfjes, Marie H. Duyfjes, C. J. Geldorp, Klasina Holwerda, P. N. Man, Ella M. Ofierhaus en Tan Tjoen Lee voorwaardelijk: M. J. de Bosch Kem per, Ph. van Gilsdorp, L. A. van de Stadt, A. Voorwinden, W. P. Wou- tersen, A. J. van der Linden. Van de derde naar de 4e klasse J. J. Baale, IJ. Bak er, T. J. R. Bakker, A. D. H. Bosch, H. Corver, J. Dekker, A. C. Gebhard, H. A. H. Gerth van Wijk. J. van Gogh, H. S. Hallo, Th. Beyting, L. A. Hissink, A. M. Hubregtse, W. J. Kalis, A. de Kanter, D. Kens, H. A. Lampe, P. Lohr, L. Mirandolle, J. H. Puppink, E. W. Remmers, J. C. Ritsema, J. H. Roog, J. Bookmaker, J. Schuit, N. J. van Suchtelen, A. G. van Wa veren, J. F. van Weelderen, Julie van West, F. Westendorpvoorwaardelijk: A. G. van Braam Houckgsest, A. Broese van Groenau, D. C. Endert, F. J. Lamp, J. J. G. vaa. der Lingen, O. de Mey van Gerven. Van de 4e naar de 5e klasse. M. L. Adama, L. van Arnold, F. J. Bakker, C. de B^er, W. D. Bosch, S. W. de Clercq, D M. G. H. Putman Cramer, J. Feikema, J. H. de Granada, J. P. Groenewegen, J. Belt de Hazeta, F. H. Janssen van Raaij, P. Kremer, J. W. G. Kruseman, IJ men a Kuipers, G. H. Möller, C. H. F. C. Oudschans, C. H. Roosegaards Bisschop, Anna Schefiër, J. F. D. Scheltema, Bertha Stoutjesdijk, F. A. van Suchtelen, B. W. van Eldik Thieme, W. M. Tim mer, M. Thijssen, E. Waller, H. Wit kamp, J. F. H. de Vogel. Voorwaardelijk: H. B. Beaufort,J. Broese van Groeneau, H. W. Dam mers en L. W. J. Larive. Overgangsexamen H. B. S. met 3-jarigen cursus. Bij het gehouden overgangsexamen aan de H. B. S. met 3 jarigen cursus alhier werden bevorderd Van de le tot de 2e klasse: J. H. Bekouw, W. Bronkhorst, T. Bruin, L. Cohen, L. G. Eschauzier, A. Groenewegen, A. Hagevoet, F. H. Kalis, J. C. Kramer, F. J. C. van der Laan, J. A. Lodewijks, W. P. Lugt, H. L. Obenhuijsen, J. C. van Run- nard, A. Soesman, J. K. H. van Steyn van Heusbroek, S.J. van Lim burg Stixum, J. J. Swens, C. J. van Teylingen, W. J. van Tiel, P. Verha gen en L. A. Vervoorn. Voorwaardelijk C# P- J. H. Backx. R. J. Botman, J. Broekmeijer, Ph. G. Carii, L. J. J. Caron, E. Cats, P. A. van der Mersch, S. G. Outhuisen, J. Verkoren. Van de 2e tot de Se klasse H. Teding van Berkhout, P. Berns, H. van den Broek, C. M. Bruijns, D. van Cappellen, J. de Clercq, J. C. Duijfi, G. F. van Hoogenhuize, J. Jeswiet, A. Kloeke, J. Wittop Ko ning, S. B. KijlstTa, C. J. van Man- sum, J. J Roog, K. Roog, E. de Stuers, P. C. Stol, R. v. Vloten, C. E. Volker, E. F. Wiemer. VoorwaardelijkJ. E. v. d. Arend, R. W. de Clercq. H. J. Geijl, W. F, H. Hackstroh, K. Koopman, G. S. Lijnkamp, J. A. G. Maurenbrecncr. F. B. Mensing, M. Wierdeman. Voor de derde maal d oet mente Hoofddorp pogingen, om de ingezete nen goed drinkwater te verschaffen. Men is thans bezig nortonpijpen te slaan, in de hoop ditmaal goed drinkwater te krijgen. Te Nieuw Vennep is de proef uit muntend geslaagd. De nortocpomp geeft overvloed van goed zuiver drink water, zoodat in dat gedeelte van Haarlemmermeer in eene ware be hoefte is voorzien. Velsen-J. 5^. ~£W\ In de verschillende deelen dezer gemeente worden requesten ter tee- kening aangeboden om bij Gedepu teerde Staten dezer provincie gedaan te zien te krijgen, dat het besluit van den raad om de kermis weder in te voeren niet goedgekeurd wordt De laatste storm te Haarlemmer meer, heeft onder de karwei terdege huisgehouden. Volgens matige bere kening is op de 800 H. A. geoogste karwei ruim 30,000 gulden schade, ongerekend de schade teweeggebracht aan de nog te veld staande gewassen. Thans zijn te Zandvoort aanwezig 497 badgasten met 107 dienstboden. BINNENLAND, Parlementaire praatjes. Slechts weinige oogenblikken kwam Maandagavond de Eerste Kamer bij een, tot hervatting der werkzaamhe den, kennis nemende van de gebrui kelijke mededeelingen, die niets nieuws bevatten. Naar aanleiding van een schrijven van den heer Stork, die om gezond heideredenen ontslag nam als lid der Kamer, sprak de voorzitter eenige gevoelvolle woorden, om het leed wezen der Kamer over dit beBluit te kennen te geven en de beste wen- schen voor den heer Stork te uiten. Donderdag 11 uur: verveningen. G. Jr. Christiaan Huygens' herdacht. De 200e herdenking van Christiaan Huygens' dood werd Maandag in de Aula te Amsterdam plechtig gevierd. Prof. J. Bosscha hield daar eene rede (op initiatief van het Nederlandsch medisch congres) waarvoor o. a. waren uitgenoodigd deputatiën van de „Aca démie fraugais," de Holl, Mij. van Schoone Kunsten en Wetenschappen, het Koninklijk Instituut van inge nieurs, de Academie van Wetenschap pen, de vereeniging „Christiaan Huy gens" (horlogemakers), het Aardrijks kundig Genootschap, het Kon. Mete orologisch Instituut en het Genoot schap voor Natuur- en Geneeskunde. In de Senaatskamer was een kleine tentoonstelling georganiseerd van boe ken en manuscripten van Christiaan Huygens, een relief, voorstellende zijn beeltenis en een olieverf-portret van hem door zijn tijdgenoot De Bray. In die Kamer had, na afloop der openbare plechtigheid van de Aula, nog eene meer intieme receptie plaats. Wedderburiis Testament. Naar het engelsch van THOMAS COBB. HOOFDSTUK XVI. Sprowle aan het werk. „Kinderen worden groot Sprowle. Juffrouw Back zal toch wel geweten hebben, of het aan hare zorgen toevertrouwde kin.1 twee jaar en negen maanden oud was, wat het geval moet zijn geweest als hij de zoon van Clara Smith was, of achttien maanden oud en als bij Millieent Hendry's kind was, kan hij niet ouder zijn geweest. Jammer dat miss Goo ding niet zeggen kan of het kind van Clara Smith een jon gen ot een meisje was; dat zou ons belangrijk verder brengen. Ik heb waarlijk nog nooit zulk eene verrassende mededee- ling gehoord. Dat nu de deugniet, die al dit kwaad heeft gesticht zelf.... Maar ik kan het niet gelooven Sprowle, ik kan het niet gelooven. In ieder geval kunnen wij dat tweetal oplichters onschadelijk maken, daar valt niet aan te twijfelen. Wil je mij eens opgeven wat ik je schuldig ben, Sprowle," voegde hij er bij en stond op. Nadat Sprowle was vertrokken staarde Totton een paar minuten lang gedachteloos het raam uit. Daarna zette hij zich plotseling neer en schreef een briei aan Dick waarin hij hem verzocht te drie uur op zijn kantoor te komen. Na dezen te hebben verzonden, bleef hij zitten en trachtte licht inde duisternis op te sporen. Het vermoeden beetond, dat de knaap, die Smith in 1S66 bij zich had, het kind was door zijne vrouw in 1864 nage laten. Was dit niet het geval, dan was het kind van mrs. Smith dood of op andere wijze verdwenen. Kon de dood bewezen worden, dan belette niets Dick erfgenaam te worden. De moeielijkheid bestond hierin om den dood te bewijzen en Totton zag slechts een schijnsel van hoopBurton had verklaard, dat Orlers gezellin niet hst kind van mrs. Smith was. Was het mogelijk,dat hij den sleutel tot hetgeheim kende? Ongelukkig lag Burton ziek volgens dokter Brodrick, stervende. Het is waar, de kansen op zijn herstel waren ver meerderd sinds Evelyn te Wetherley was, maar toch hing zijn leven aan een draadje. Niettemin scheen het Totton toe, dat alleen vanBurton de oplossing,zoo er een was,te verwachten was. HOOFDSTUK XVH. Hoe Dick hel nieuws opnam. „Waarover zou Totton je willen spreken vroeg Clara, ter wijl zij naast Dick stond, met den brief in hare hand. ,.Ik moet zeker het een of ander teekenen," gaf hij onver schillig ten antwoord, „als voorbereiding tot je bezoek van morgen." Hij drukte haar een kus op de lippen, liep 3en tuin door en bleef nog een oogenblik bij het hek staan. „Blijf niet te lang weg Dick," fluisterde zij; „ik^kan nu niet buiten je gezelschap." „Nog een paar weken Clara, en dan scheiden j wij in het geheel niet meer," gaf hij ten antwoord en liep de laan door, terwijl hij verscheidene malen naar haar omkeek en zij hem met een glimlach zoo ver mogelijk nastaarde. Geen man zoo verliefd als DickHet is waar, er waren oogenblikken, dat hij wensch te nooit kennis te hebben ge maakt met Orler, maar toch het was niet gemakkelijk om hetgeen Orler voor haar gedaan had ten volle te waardeeren en bovendien, hij was toch haar vader niet. In ieder geval, al was Orler verantwoordelijk voor Burtons dood, dan kon dit Dick nu niet van iets weerhouden. De verwezenlijking van zijn geluk was te nabij, hij wasïte ver gegaan om zich terug te trekken, en hij wenschte niets anders dan het oogen blik ts bespoedigen wanneer hij ClaraJ zijne vrouw kon noemen. „Is er iets naders omtrentoBurton bekend vroeg hij, toen hij naast Tottons schrijftafel plaats nam. „Neen, niets," zeide Totton en greep^zenuwachtig naar het liniaal. „Foreyth," vervolgde hij, „ik behoef je niet te zeg gen, dat ik meer belang stel in deze zaak van Wedderburna testament dan alleen krachtens mijn beroep. *Te kent ook

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1