NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 13 j jn.hrgaif.tr Vrijdag 12 Juli 1895. No. 3688 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden -f 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14=, Haarlem Telefoonnummer 122. ADVERTENTIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door oom agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOMu Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d» Publicité Etrangère G. L. DAUBE dt CoJOHN F. JONESSuee,, Pargt Faubourg Montm+rtre; 8TAD8NIEUW8. Haar em. 11 Juli 1895. Door den heer H. C. Tomb9rgh is ontslag; genomen als lid van het col lege van zetters voor 's Rijks directe belastingen alhier, welke betrekking door hem sedert 1 Jan. 1871 werd bekleed. fr Aan het officiersexamen zullen dit jaar bij de Militaire School alhier 14 adspiranten deelnemen. Den 26en Juli e.k. zal hier ter stede aankomen een rijdende pontontrein, bestaande uit 7 officieren, 139 onder officieren en mindere manschappen, benevens 80 paarden. Den volgenden dag vertrekt de trein van hier. fc"s Aanbesteding. Van wege het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid, werd heden aan het gebouw van het Pro- vineiaal bestuur alhier aanbesteed le. Het bouwen van een pont wach terswoning onder de gemeente Zijpe nabij de Jacob Klaassen-sluis, behoo- xende tot de werken van het Groot Noord-Hollandsch Kanaal. Raming 13300. Van de 6 hiervoor ingekomen in schrijvingsbiljetten was dat van C. N. Vlaming te Scbagen het laagst voor f2944. 2e. Het vervoeren van 166 beton blokken van hunne ligplaats bij de in aanbouw zijnde schutsluis te IJmui- den naar de stapelplaats van beton blokken voor de zeebrekers der haven hoofden, behoorende tot de uitbrei- ding der sluis en havenwerken aldaar. Raming f1600. Hiervoor kwamen 4 biljetten in en was dat van J. van Buuren te Am sterdam het laagst voor f 1440. 3e. Het bouwen van een pontwach- terswoning bij het pontveer bewesten Zijkanaal G. (Voorzaan) behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. Raming f4700. ,V Van 5 hiervoor ingekomen aanbie dingen was die van W. J. C. SI n- gerland te Amsterdam het voor f6280. De anti-rev. kiesver. „Nederland en Oranje" alhier heeft in hare laatste j ledenvergadering besloten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing slechts 2 candidaten te stellen; als lecandi- da&t is esteld de heer F. C. Misset Jr., houthandelaar alhier. De 2e candidaat zal later worden gesteld; men wil eerst afwachten. w?lke houding de Katholieke Kiesver- fj<niging zal aannemen. Kiesvereeniging Vooruitgang Woensdag vergaderde de Kiesver eeniging Vooruitgang tot het stellen van candidaten voor den Gemeente raad, onder voorzitterschap van den heer Fr. Lieftinck. Na afdoening van eenige huishou delijke zaken nam de Voorz. het woord en wees op het groote belang van deze vergadering, die een belangrijken invloed kan uitoefenen op den loop van zaken. Zij die door de kiezers worden gekozen hebben de taak er toe mede te werken, dat Haarlem in den strijd der gemeenten en in den strijd om het bestaan een goede plaats blijft innemen en verzekerd zij van welvaart, bloei en kracht. De verkiezing van een Raadslid is even belangrijk als een verkiezing voor hoogere colleges, omdat alles uitgaat van het familieleveneerst als dat goed is vereenigt men zich tot het gemeenteleven. Voor Raadsleden heeft men noodig energieke personen, die vooral een goed gevormd harmonisch karakter hebben. Waar dat ontbreekt beeft men aan kunde en bekwaamheid nog weinig. Spreker hoopte, dat met die weten schap de beraadslagingen zouden worden gevoerd, opdat men mannen zou kiezen, die objectief zijn, voldoend ontwikkeld zijn, weinig egoïst en instaat om, als het er op aankomt, alles te vergeten behalve datgene waarop het aankomt, volgens eed en belofte. Hierna ging men over tot bespre king eerst der aftredende leden. Voor de 11 aftreienden waren 13 candidaten gesteld, namelijk de hee- ren J. J. F. Beijnes, Job. de Breuk, Mr. N. G. Cnoop Koopmans, Mr. W. A. 't Hooit. M. O. de Kanter, Mr. A. Kist, Ed. de Lanoy, G. L. van Lennep, J- Leupen, Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré. J. Sabelis, H. F. van Thiel en Mr. A. C. Waller. Mededeeling werd gedaan, dat al de genoemden zich bereid hadden verklaard eene voorloopige candida- tuur te aanvaarden, behalve de heer Mr. A. Kist. Besloten werd, geene discussiën in j de bladen te vermelden. Uit de stemming bleek, dat al de aftredende ieden opnieuw waren ge- candideerd. Van de 55 stemmen toch verkregen de heeren de Breuk, de Kanter, de Lanoij, van Lennep, Rethaan Macaré, Sabelis en Waller elk 54, de heer Cnoop Koopmans 53, Beijnes 52, 't Hooft 49 en Leupen 30 stemmen, terwijl op den heer Van Thiel 24 stemmen (werden uitge bracht en 1 op den heer Kist. In de vacature-PrinB waren voor loopige candidaten de heeren P. E. H. B del Bienfait, H. Figee Jr., G. E. L. Hijman, Mr. A. Kist. F. Lieftinck, H. F. van Thiel en J. van der Wijde. De heeren Bienfait, Kist, Lieftinck en Van der Wijde hadden evenwel voor eene candidatuur bedankt; laatstgenoemde omdat z. i. op dit oogenbllk een werkman nog geen kans heeft. De heer Hijmans had bericht alleen dan een candidatuur te zullen aanvaarden, wanneer men hem stelde in de vacature-Prins. De heer Figee (die uitlandig is naar men meent) had geen antwoord gezonden. Bij stemming werd gekozen de heer H. F. van Thiel met 35 van de 54 stemmen. Op den heer Hijmans wa ren 16 stemmen uitgebracht, op den heer Figee 1. Twee waren in blanco. In de vacature—Th. Figee waren voorloopige candidaten de heeren Bodel Bienfait, A. de Clercq, H. Figee Jr., H. J. Geijl JCzn., Mr. A. Kist en F. Lieftinck. Daar evenwel ook de heeren de Clercq en Geijl geen can didatuur wenschten te aanvaarden, bleef alleen de heer Figee op dit lijstje over, die gekozen werd met 29 van de 51 stemmen. Zeventien waren in blanco en elk van de heeren G. Smit, A. de Clercq en Jan Smits C.Jzn. ver wierven éene stem. Candidaten van „Vooruitgang"zijn dus al de aftredende leden en de heeren H. F. van Thiel en H. Figee Jr. Een jubileum. De Haarlemsche Vélocipède Club, die opgericht is 10 December 1882 en dus de vorige maand 12Vs jaar bestond, zal de herdenking daarvan Zaterdag 13 en Zondag 14 dezer feestelijk vieren. Met het oog op het betrekkelijk kort verleden, dat de wielersport hier te lande heeft, is het zeer zeker een ge denkwaardig feit, dat deze club reeds haar koperen feest kan vieren. Het programma der festiviteiten bevat het volgende: Voor Zaterdagavond een club tocht naar Velserend, alwaar een gezellig samenzijn zal worden georganiseerd. Zondagmorgen een wegwedstrijd, open voor alle leden der club op den weg BeverwijkLimmen en terug, aistand 25 K. M. Voor dezen wedstrijd zijn beschikbaar gesteld als prijzen: een groot zilveren kruis, een zilveren en bronzen medaille en een aanmoedi ging8medaille voor den vierden aan komende, mits deze nog nooit een prijs op baan of weg heeft verworven. Hierna wedstrijd van 2 3 K. M. met keerpunt, bij genoegzame deelneming, alleen open voor leden boven 23 jaar, om kunstvoorwerpen. Na afloop lunch en uitreiking der prijzen in hotel „Appeldoorn" te Velsen. Verder wordt in den namiddag een rijtoer gehouden naar Zand voort, al waar des avonds in „Hotel l'Océan" wordt gedineerd. In het clublokaal (café „Neuf" alhier) worden vervol gens de feestelijkheden besloten. Provinciale Staten van Noordholland. Heden Donderdag te 12 uur verga derde bovengenoemd College opnieuw, ditmaal tot het uitbrengen der rap porten. In hoofdzaken vereenig len zich de Commissiën van rapport met de adviezen van Ged. Staten, zoo o. a. ook met het gunstig praeadvieB van Ged. Staten op een subsidie aanvrage van het vaccinatiebureau te Haarlem. Alleen bij punt 20, subsidie aanvrage voor den aanfok van vee, verschilde de meerderheid der Comm. van Rapporteurs principieel met Ged. Staten. Eerstgenoemde raadt de ver leening der subsidie aan, laatstge noemden raden die af. Een zeer uitvoerig rapport werd door den heer K. Cz. de Boer voor gedragen over het voorstel van Ged. Staten, om een overeenkomst aan te gaan met het gesticht Coudewater, om daar te plaatsen krankzinnigen voor wie op Meerenberg geen ruimte meer is. Met Ged. Staten was de Comm. van oordeel, dat het niet wenschelijk was Meerenberg nit te breiden, gom- mige leden der Comm. stemden even wel minder in met bet gevoelen van G. S., dat de tijd nog niet gekomen is, om een 2de prov. krankzinnigen gesticht te bon wen. Behalve enkele andere wijzigingen stelde de Comm. daar in het gesticht katholieke gees telijken en zusters met de verpleging zijn belast, de plaatsing van patiënten daarin niet gebiedend voor te schrij ven, wanneer zij die de opneming van den lijder verzoeken, en van andere godsdienststelling zijD, daartegen ge moedsbezwaren opperen. Bovendien acht de Comm. den termijn van 15 jaar te lang en wenschte meer waar borgen omtrent de wijze van verple ging en m< gelijkheid van vernietiging van het contract, wanneer G. S. dat toezicht niet voldoende achtten. De heer Mr. J. C. de Vries was rap porteur van de Commissie inzake de quaestie der zeewering te Callants- oog. Ged. Staten n.l. beweren, dat dit onderhoud de taak van 't Rijk is, het Rijk ontkent dit en wil dat Ged. Staten de zaak zuilen regelen, hetgeen Ged. Staten onnoodig achten, daar het niet aangaat, met dit onderhoud een bestaand polderbestuur te bezwa ren of er een nieuw waterschap voor op te richten. Om uu de vrede te bewaren en het land niet te laten onderloopen, stel len Ged. Staten voor, voor rekening der provincie, zonder prejudice voor het beginsel, een zanddijk te laten maaen, waarmee in hoofdzaak de meerderheid der commissie meegaat. Al deze zaken behalve het laatst genoemd punt zullen Vrijdag 12 dezer worden behandeld. Aan den heer Commissaris der Koningin werd bij monde van den heer den Tex hulde gsbracht voor zijn laatstverschenen verdienstelijk werk „Provillen van de prov. N.-Hol- land" hetgeen met applaus werd be- Bij de behandeling van de rekening groet. van Meerenberg over 1894 werd met waardeering gewaagd van de toewij ding, die de Directeur Dr. van Deven ter en zijne echtgenoote aan den dag Voor eenige weken is in eenige bladen bericht, dat onder het personeel bij de Haarl. paardentram ontevredenheid heerschte tengevolge van eene nieuwe bepaling ingesteld in de diens regeling door den directeur. De leden van het personeel zouden nml. na hun dag dienst ook nachtdienst (waken) moeten verrichten in de stallen, wat als gevolg had, dat zij nu en dan bijna 24 uur achter elkaar op de been zouden moeten zijn. Later werd nog gemeld, dat deze regeling in zooverre was gewijzigd, dat de beambten gedurende den nachtdienst mochten slapen. Toch was door dit bericht niet weggenomen het denkbeeld, dat door deze nieuwe regeling van den nieuwen directeur, de beambten een buiten sporig langen werktijd hadden. Wat wij daaromtrent vernamen en hier mededeelen zal geruststellend wt-rken op degenen, die met bet lot v.<n den tram beambte begaan, hem al te zeer beklaagden. Door den directeur iB be paald de commissarissen hebben er zich niet in gemoeid, zooals onjuist isjgemel J dat de nachtdienst (waken in den stal) door iederen beambte wordt vervuld éen maal in de 20 dagen. Hij heeft dan vrijheid om des nachts, van 126 uur, te slapen en in plaats van zooals gewoonlijk 10%uur heeft hij den daaropvolgenden dag slechts 6% uur dienst, wat vergeleken bij regelingen in groote stallen, waar ook nachtdienst bestaat, eene niet ongunstige bepaling voor den beambte kan worden genoemd. 28) FEUILLETON Wedderburns Testament. Naar het engelsch van THOMAS COBB. HOOFDSTUK XVII. Hoe Dick het nieuws opnam. „Dat is toch niet geheel juist," zeide Totton. nog steeds vriendelijk glimlachend, „je hebt er zeer veel mee te maken. Ik zal de feiten zoo kort en beknopt mogelijk opnoemen." Toen hij verder ging keek Diet om en vestigde zijn blik op Will. „Het eerste kind van mevrouw Smith stierf, toen het vijf maanden oud was. Dat kan ik bewijzen. Bij den dood van de moeder in 1864 leefde er nog een kind. De vader nam het met zich mee. In 1866 vinden wij dsn vader te St. Leonards met een knaap. De vraag is nu of deze knaap de zoon was van de eerste vrouw van Smith of vsn de goever- nante, van wier bestaan gij reeds het een en ander weet, de tweede vrouw." „Maar wat gaat mij dat aan vroeg Will en keek van Totton naar Dick. Hij begon te begrijpen, dat Clara's kans verloren was. Maar waarom was Totton hier? In het ergste geval was Hendry's eigen positie toch niet gevaarlijk. Wan neer het spel verloren was, des te erger; maar het was met zooveel geluk gespeeld, dat de spelers er geen schade door konden lijden. Toch was er misschien nog hoop, dat niet alles verloren was. Dick die er bij stond, keek weliswaar somber genoeg, maar toch had hij zijne meening nog niet uitgesproken en daarvan hing toch alleB af. „In 1866," verklaarde Totton, „werd eene vrouw in dienst genomen, die met het kind vertrok en het geheel verzorgde. In 1871 stierf Smith en zijne tweede vrouw keerde naar het kind terug te Canterbury." „Te Canterbury „Te Canterbury. In 1873 stierf de vrouw ook. Zij werd be graven en de naam op haar grafsteen is Millicent Hecdry." „Goede hemel 1" riep Dick uit en sprong op. „Mevrouw Gordon nam het kind tot zich en vertrok er mee naar Castlebridge, liet hem op school gaan en later in dienst treden bij een zekeren advocaat, dien hij bestal. Daarna begaf bij zich naar Londen," vervolgde Totton, langzamer hand met meer nadruk sprekende, „werd de metge zel van dieven en beraamde ten slotte dit gemeene complot om Wedderburns erfenis machtig te worden. Wacht een oogenblik Hendry. Hij verklaarde valschelijk, dat Smiths dochter hem naar Orlers hotel vergezelde en liet dien man en zijne gezellin op zekeren dag naar Castlebridge reiden, waarbij hij haar in staat rekende om Forsyth het hoofd op hol te brengen." Hendry stak zijne handen in zijne zakken en liep het ver trek op en neer. AI zijne handelingen moesten met zorg worden overwogen. In de eerste plaats was het noodzakelijk om het hoogst verrassende feit te beseffen, dat William Smith zijn vader was. Hieraan viel niet te twijfelen, hoewel hij nog niet kon opmaken wie zijne moeder was geweest. Zijn scherpzinnige geest had hem reeds het belangrijkste punt doen overwegen dat hij tenminste eene sterke poBi- tie had en het moeielijk zou zijn om zijne eischen te wee> leggen. Zijn gedrag in deze zaak betreurde hij nu bizonder. Had hij zijn onderzoek maar verder voertgezet, dan zon hg deze omstandigheden eerder te weten zijn gekomen, nog voor hij zich met Clara en Orler in verbinding had gesteld. Hij verkoos Dicks toornig gelaat boven Tottons glimlach. Hendry begreep Tottons beweegreden niet om hem van alles op de hoogte te stellen. Hij was bang dat er iets achter stak. Wanneer Dick onnoozel genoeg was geweest om hem van deze nieuwe ontdekking op de hoogte te stellen, dan was het nog een ander geval geweest, maar Dick scheen te veel aan eigen gedachten overgeleverd. Zonder zijn vertrouwen op Clara te verliezen was het eindelijk met Dick zoo ver gekomen, dat hij de zaak van Tottons standpunt bekeek. Iemands toorn kan niet steeds op het kookpunt blijven en toeD Dick wat tot kalmte was ge komen, was het hem onmogelijk, hoezeer hij er ook zijn best toe deed, om het onmogelijk te achten, dat er geen grond bestond voor Tottons beweringen. Hij zag in, dat als Totton gelijk had, Clara hem kalm

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1