Moor-Mierta. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. j. c. J. C. PEERIBOOI, FEUILLETON Wedderburns Testament. 13e Jaargang Zaterdag 13 Juli 1895. No. 3689 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat 1-3L, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien. Directeur-Uitgever J. C. FEEBEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d» Publicité Etrangère G. L. DA.ÜBE Co., JQBN F. JONES, SueeParyt 311>a Faubourg Montmartr*. OncLergeteeleende verzoekt dringend vroegtijdige inleve ring van advertentiën voor het volgend Nummerdaar hij late inzending niet voor de opneming kan worden inge staan. he Bijvoegsel van het blad dal Za erdagavond verschijntzal bevatten Haarlemmer Halletjes CCXLIII. De Helm. Binnen- <n Buitmla sche berichten. Varia. Ad er ten- ■tién enz. N ta's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever STADSNIEUWS. Haarlem, 12 Juli 1895. Donderdag 12 September 1895 zal alhier worden gehouden de jaarl. algemeene vergadering van het Geref. Tractaat Genootschap „Filippus". De verkiezing. Donderdagavond vergaderde de ka tholieke- k-iesverseniging tot hét stel len van candid aten voor den gemeen teraad. Met 13 tegen 10 stemmen besloot men tot samenwerking met Burger plicht, maar toen het aankwam op stemmen bleek, dat van de 3 nieuwe candidaten van Burgerplicht slechts een, de heer H. F. van Thiel, de meerderheid had verkregen. Al de aftiedende leden werden op nieuw gecandideerd en in de vacature- Figee werd gesteld de heer A. C. Laane. Besloten werd voorloopig in de vacature-Prins niemand te stellen en het Bestuur volmacht gegeven om, zoo noodig, op te treden. Besprekin gen om in deze plaats den heer Mis set te stellen (anti-rev.) hebben geen uitslag gehad, daar de heer Misset verklaard heelt, geen candidatuur te willen aanvaarden. Zóo staan op dit oogenblik de zaken en de toestand is er niet eenvoudiger op geworden, nu de heer H. Figee, naar wij vernemen, voor de candida tuur heelt bedankt. Het volgende overzicht zal dit duidelijk maken Vooruitgang stelde al de altreden den en in de vacature-Prins den heer H. F. van Thiel. In de vacature-Figee stelde zij den heer H. Figee, die nu bedankt heelt. De katholieke kiesvereeniging stelt al de aftredenden, laat de vacature- Prins open en heelt voor de vacature- Figee den heer Laane. Burgerplicht stelt tegenover de hee- ren Koopmans en 't Hooit de heeren H. F. van Thiel en Th. G. Scbür- mannin de vacature-Prins den heer Hijmans en in de vacature-Figee den heer Laane voorwaardelijk. Daar de kath. kiesv. nu den heer Bij mans niet heeft overgenomen, zal Burger plicht ook den heer Laane niet stel len en moet daarvoor dus een ander hebben. Hedenavond zal zij hierover vergaderen. Een Bestuurslid van Burgerplicht zeide ons, dat dan wellicht zal wor den voorgesteld, den H. F. van Thiel te stellen iri de vacature-Prins en den heer Hij mans voor de vacature-Figee, wanneer Vooruitgang dan in de vacature-Figee, waarvoor zij nu geen candidaat heeft, ook den heer Hij- mans steunt. Wanneer men nu nog nagaat, dat de a.r. kiesvereeniging slechts twee candidaten stelt, de heeren Mist et en H. M. J. van Lennep, van welke eerstgenoemde niet wil, dan zal men met ons instemmen dat er een merk waardige verwarring bestaat en dat de stembus op Woensdag e.k., althans ten opzichte van de vacatures, niets dan herstemmingen kan opleveren, tenzij ter ellder ure tusechen de kies verenigingen nog de een ol andere schikking wordt getroffen. Meer loon. Meer loon is in den laatsten tijd aan de orde van den dag. In elk vak openbaart zich een verlangen naar hooger loon. Nadat de timmerlieden een poging daartoe gewaagd hebben, schijnen thans de schilders eene be weging op touw te zetteD. Dezer dagen liep een man met een groot bord in onze straten, waarop zij bun eisch van 18 ets. loon per uur bekend maakten. BINNENLAND, Parlementaire praatjes. De Eerste Kamer, aangevuld met de heerpn Schimmelpenninck v. d. Oye en van Marie, die beëedigd wer den, heelt Donderdag een groot aantal ontwerpen tot wet verheven. Van discussie was bij de meeste geen sprake, omdat bet debat zich verreweg uitsluitend bepaalde tot een beant woording, door den betrokken Mi nister, van in het eindverslag der Kamer gemaakte korte opmerkin gen. Ik zal de gansche reeks der wets ontwerpen, dezelfde die door de Tweede Kamer in haar laatste bijeen komst werden goedgekeurd, niet op sommen. En mij tot het voornaamste bepalende, noem ik onder de aange nomen wetsontwerpen: dat betreffende de nieuwe geweren voor de marine, dat betreffende de bevordering enz. bij de marine-reserve, de Costa-Rica- arbitrage, de grensregeling op Guinea. Voorts de suppletoire begrooting voor binnenlandsche zaken (mond- en klauwzeermaatregelen, waarbij de Mi nister tegenover den beer Fokker de noodzakelijkheid van uitbreiding van het aantal districts-veeartsen betwist te); de garantie voor de Surinaameche leeningde wijziging der Indische Comptabiliteitswet (die den heeren van de Putte en Hordijk en de Mi nisters van Financiën en Koloniën gelegenheid gaf tot retrospectieve be schouwing over de geschiedenis van dit ontwerp)de spoorweg-aanleg Fort de Koek—Pajacombo en eindelijk het wetsontwerp op de verveningen, alle goedgekeurd zonder hoofdelijke stem ming. Dat waren er 25 Alleen het 26e ontwerp, dat tot uitvoering van art. 191 der Grondwet (regelende de keurgevende bevoegd heid der water-chappen). Deze wet geelt die bevoegdheid aan die water schappen voor wie de Prov. Staten dit goedkeuren, terwijl de heer Vlie- lander Hein van oordeel was, dat de Grondwet dit recht aan alle water schappen, zonderonderscheid toekent. Dit was 's heeren Hein's grondwettig bezwaar, doch hij had er buitendien nog meer, bezwaren die door de heeren Fokker en van Lynden met de hunne werden aangevuld. De heer van de Putte redde de Reg. voor verwerping der wet, door schor sing van het debat voor te stellen, wat de Kamer goedkeurde. Zij besloot, met 24 tegen 12 stem men, Donderdag half twee terug te keeren, hoewel de heer van Swinde- ren eerst Maandag 23 had willen bij eenkomen, wijl inmiddels de gemeen teraadsverkiezingen plaats hebbenen een provinciale meeting van burge meesters en secretarissen in Friesland, met het oog op een provinciale enquête. De Kamer heeft o. m. nog dewet- Hartogh voor het mes. Ben ik goed gein for meerd, dan zal die wel worden verworpen. G. Jr. HaarlemZandvoort Spoor weg-Maatschappij Verschenen is het jaarverslag dezer naatschappij, waaruit blijkt, dat de ontvangsten, voortspruitende uit de exploitatie der H. IJ. S. M. gedurende het jaar 1894 hebben bedragen föl.788.86^ ol f6.092.81 per kilome ter per jaar en dat in het afgeloopen jaar een voordeelig saldo van 110.210.37Ü verkregen ie. Heeren Commissarissen zullen voor stellen daarvan als dividend uit te keeren een bedrag van 19600 ol f16 per aandeel en het overblijvende op nieuwe rekening over te brengen. Het aantal vervoerde reizigers ge durende 1894 bedroeg 198.802 per sonen. Aan goederen zijn vervoerd Bagage 121.000 K. G. Bestelgoederen 312.000 IJlgoederen 112.000 Vrachtgoederen 4.079.000 Totaal 4.624.000 K. G. Examens rijkslandbouwschool te Wageningen. Eindexamen H. B. S, III. Het getuigschrift van goed vol brachte studie kon worden uitgereikt aanE. H. W. Beek. Barabei (Indië); R. J. Boddaert, MiddelburgJ. Boon- acker, Nieuwer-AmstelE. T. v. d. Bom, Renkum E. Bosschart en J. C. A. Jongkindt Coninek beiden Wa geningen W. F. Derx, Haarlem, W. v. Deventer en P. A, Dietz, beiden Wageningen; O. G. Gobée, Amersfoort; E. Spanjaard, BataviaC. F. van Houten, K. W. F. de Jong van Lier, A. Reilingh en M. E. Wolvenkamp, allen te Wageningen. Afgewezen 7. Naar met zekerheid kan worden medegedeeld, hebben bij gelegenheid van de onlangs gehouden verkiezing van leden voor de Prov. Staten van Drente in Beilen op het stembureau onregelmatigheden plaats gehad. Tot den bus zijn namelijk personen toe gelaten en hebben geBtemd, die niet op de bij art. 6 der kieswet bedoelde lijst voorkomen. Aan de kiezerslijsten in deze gemeente hapert nog al iets. Enkele betrekkelijk welgestelde en in de rijksbelasting hoog aangeslagen personen komen daarop niet voor. Met het oog op de aanstaande ge- meenteraads-verkieziDgen is het wen- schelijk, dat de betrokken autoriteit onderzoek doet, om knoeierijen te voorkomen. Het vuurwerk op de Wereld tentoonstelling. Volgens verklaring van de heeren James Pain Sons, de vervaardigers van het Dinsdagavond te Amsterdam ontstoken vuurwerk, heelt de wind hun daarbij parten gespeeld, waardoor het effect voor de bezoekers van het terrein vrijwel verloren ging door den hangenden rook. Maandagavond zal daarom het vuurwerk herhaald worden, vermeer derd met eenige nieuwigheden, zooals een gevecht tusschen twee schepen op een zee van vuur. Een dezer schepen zal in de lucht vliegen, waar na het overblijvende de Hollandsche vlag zal hijschen. Verder zal dan een beweegbare olifant worden vertoond, en, indien wind en weder dienende zijn, zal dan werkelijk de vuurwerk luchtballon opstijgen, betgeen Dins dagavond op order der brandweer ook al met het oog op de windrichting niet kon geschieden. Een der Londensche firmanten, die zelf Dinsdag was overgekomen, was zeer ontmoedigd over het minder goed gelukken van sommige stukken, een gevolg ook van enkele techni sche moeilijkheden, waarin nu zal voorzien worden. In verband met de ligging van het terrein zal het vuur werk nu op een soort van platform worden opgesteld, zoodat alles veel beter zal uitkomen. In den vervolge zal er elke week vuurwerk worden gegeven, telkens met groote afwisseling. Zoo zullen achtereenvolgens de verschillende natiën, die ter tentoonstelling zijn vertegenwoordigd, met toepasselijke nummers worden gehuldigd. Men krijgt op die wijze o. a. een Fransch en een Duitsch vuurwerk,en bovendien een vurige hulde aan de wielersport. In ons vorig nummer maakten wij melding van het telegrafisch bericht aan De Tijd. volgens hetwelk mgr. H. van de Wetering, pastoor te Hil versum, zou zijn benoemd tot aarts bisschop van Utrecht. Donderdag evenwel ontving Het Centrumnaar zijn zeggen van de best ingelichte zijde, de mededeeling, dat van deze benoeming niets officieel bekend is, noch te-Utrecht, noch te Hilversum. Naar het engelsch van THOMAS COBB. HOOFDSTUK XVII. Hoe Dick het nieuws opnam. Zijn kin zonk op zijne borst, zijne korte donkere lokken vielen op zijn voorhoofd en zijne over elkaar geslagen armen gingen bij iedere vlugge ademhaling op en neer. „In ieder geval Diek," zeide Will, „gaat het niet aan om over het geld te beschikken. Ik zeg niets van het meisje...." Dick herkende zijn sarcastischen toon, keek op en zag den glimlach, dien Dick niet kon verbergen toen hij dacht aan Clara's succes. Het volgende oogenblik snelde Dick, tot blinde woede geprikkeld, vooruit, omklemde zijn keel en duwde hem met geweld achterover, zoodat zijn hoofd bijna de talel raakte. Daarna liet hij Hendry plotseling los. Wat deed het er toe of Will een schurk was dat hij de erfenis zou krijgen? Wat deed net er toe, als Clara maar eerlijk was Zonder verder aan Totton, Hendry of iets anders buiten deze vurige hoop te denken, deed hij een krampachtigen snik hooren, verborg daarna zijn gelaat in zijne handen en begon te schreien als een kind. HOOFDSTUK XVIII. Wat er volgde. Dick wist niet hoe hij het vertrek had verlaten. Weldra liep bij in High Street met Tottons hand op zijn arm. Iemand had hem zijn hoed opgezet, maar zelfs nu scheen hij zich nog half bewust waar hij was. „Ik vrees, dat het je diep heeft geschokt," zeide Totton, niet in slaat om een zweem van voldoening te verbergen over het welslagen van zijn plan. „Wees dankbaar, dat je oogen nog bijtijds open zijn gegaan. Hoewel, zij heeft nooit het plan gehad om met je te trouwen." Maar Dick kon nog niet alle hoop opgeven. Hij kon niet beseften, dat zij van den beginne af eene valsche rol had gespeeld. Toch geloofde hij dat Orler een bedrieger was, en hoe kon hij Orlers schurkerij doen samengaan met Clara's onschuld „Welnu," zeide Totton, toen zij zijn huis hadden bereikt, „wat ga je nu doen „Ik ga ik ga Clara opzoeken," stamelde hij. „Nu Forsyth, waar is dat dienstig voor?" vroeg de advo caat overredend. „Neem mijn raad aandoe vandaag verder niets. Slaap er eens over; je hebt genoeg gehad voor een dag meer dan genoeg." „Er over slapenIk zal nooit meer slapen. Zij moet mij de waarheid bekennen over dit lage komplot, of zeggen dat het een leugen is. Zij wacht op mij; ik verzeker u, dat ze mij met open armen zal ontvangen." Ondanks Tottons overredingen ging Dick verder, met zijn hoed achter op zijn hoofd, zoodat de wind vrij om zijn gloeiend voorhoofd kon spelen. Hij liep haastig door, trachtte zoo min mogelijk aan zijn leed en angst te denken, totdat hij voor haar zou staan, die zijn twijfel kon doen verdwijnen. Zij trad hem tegemoet, zooals hij voorspeld had met hare armen uitgespreid. Fido was minder vriendelijk in zijne ver welkoming en lag als gewoonlijk op het haardkleed te grommen. „Mijnheer Totton heeft je lang opgehouden, lieve Dick," riep zij uit. „Hij wilde toch zeker de uitbetaling van morgen niet uitstellen Hij omklemde hare polsen, verwijderde hare handen van zijne schouders en hield ze vast op de hoogte van zijne borst. „Neen," gaf hij ten antwoord, en trachtte kalm te spreken hoewel haar nieuwsgierigheid over het geld hem deed ont stellen, „er is niet over de cheque gesproken. Het is vol doende...." „Dus krijg ik het morgen werkelijk?" „Ik ik twijfel er aan," antwoordde hij en vestigde zijn blik op haar gelaat. „Waarom twijfel je er aan?" vroeg zij, verbaasd over zijne zonderlinge stroefheid. Wanneer haar donker haar niet om

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1