rwssEUBin Twee treinen, welke na 12 uur van station Padang vertrokken waren, konden van wege den hoogen water stand Roeloe-Ajer niet meer bereiken, en moesten de passagiers bij den overweg van kampoeng Nias afzetten. Gelukkig dat te 4 uur 's namiddags de bandjir verminderde en het water vrij spoedig afnam, tot groete vreugde van de bewoners van het Chineesche kamp, alwaar het water, van Djalen- Baroe tot de toko van Kang Tiang Thaij, de str;:at reeds overstroomde. Dank zij de getroffen voorzienin gen heeft bet water ditmaal niet, ge lijk voorheen, groote verwoestingen kunnen aanrichten behalve bijv. op kampoeng Klawih, waar de nieuwe waterkoelingen zijn blijven staan, maar de oude bezweken zijn doch zeer duidelijk is aan het licht geko men, dat er nog zeer veel te deen overblijft om afdoende verbeteringen ten deze in het leven te reepen. Het stoffelijk overschot van den redacteur van de Soerabaja-Courant, H. E. Eijssell, is 5 Juni ter aarde besteld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door mr. Troostenburg de Bruijn, namens het bestuur der cou rant, en door (den heer Verheggen die de verdiensten van den overledene in het licht stelde. De heer Hondius bedankte, als lid der familie, voor de bewezen eer. De heer N. N. A. Scherer is opge treden als waarnemend hoofdredac teur der Soerab. Courant. Uit Soerabaja wordt aan de Loc. gemeld, dat de Soerab. Ct. en het Soerab. Hdblad. zullen ineensmelten tot één dagblad, onder redactie van den heer H. G. Bartelde. De Javabode verneemt van Lombok dat de geheele bezetting van Mataram langzamerhand is afgelost en dat het er niet ongezond is te noemen. Naar wij met genoegen vernemen, zegt het Soer. Hbld., is het tegen woordig met den toestand der in het hospitaal verpleegd wordende zieken van Lombok zeer gunstig gesteldin de laatste veertien dagen kwam onder hen geen enkel sterfgeval voor. De meeste geëvacueerden zijn herstel lende en verlaten geleidelijk het hos pitaal. Aan een van den resident van Bata via ontvangen bericht wordt de mede- deeling ontleend, dat tengevolge van zware en aanhoudende regens op 2 en 3 dezer, te Batavia verscheidene wegen en woonerven onder water worden gezet. Voorts werd in den nacht van den 2den op den 3den aldaar een vrij hevige horizontale schok van aardbe- .ving waargenomen in de richting van jNoord naar Zuid. J.-Ct. Naar uit Soerabaja aan de Loc. werd bericht, wordt de Rus Malingan dagelijks verhoord. De rechter-com missaris was van plan naar Lombok te vertrekken, ten einde daar de zaak verder te onderzoeken. Het is den raad van justitie gelukt er achter te komen, zoo meldt het Bat. Nblad. wat Malingan alzoo aan zijn consul-generaal te Singapore had te schrijven. De brief was in plat Rus sisch geschreven, een taal, welke de te Batavia verblijvende heer O. Kurk- djian machtig is. Wel spreekt hij het Russisch, het Armenisch, doch in het Hollandsch is hij niet voldoende thuis om de eigenaardige uitdruk kingen, die de gevangene bezigde, weder te geven. Stellig zou dan veel van het eigenaardige verloren zijn gegaan. De heer Kurkdjian gaf dus de acht velletjes lieflijkheden aan het adres van den raad van justitie alhier, in het Armeniaansch weder, dit nu werd behoorlijk in het Hollandsch omgezet door den heer Joachim. Beiden hebben dien arbeid onder eede verricht.Dehee- ren van het gerecht weten dus wat ze weten willen. Veel van den inhoud kan ik niet vertellen alleen dat hij zich over zijn zg. wederrechtelijke gevangenhouding, van goed medio Januari af, meende te moeten beklagen en dat bij de hulp des coneuls inroept om weder in het bezit te komen van z\jn, naar hij voorgeeft, verdwenen duiten. Verder vult hij nagenoeg eiken zin aan met beleedigingen aan het adres van den hulpofficier van jpstitie en rechter commissaris. Politiek Overzicht. De italiaansche Kamer heeft Don derdag beraadslaagd over de motie, door Veschi vo rgesteld, strekkende om den 20sten September (den dag, waarop Italië's eenheid tot stand kwam) tot eene nationale feestdag te verklaren. De radicale afgevaardigden Colajanni en Imbriani bestreden de motie. Laatstgenoemde werd daarbij tot de orde geroepen. Grispi daarentegen verdedigde haar endrong er bij de Kamer op aan de motie met eene groote meerderheid aan te nemen. ^Door Denicolo werd eene motie van orde voorgesteld, om te doen uitmaken dat het vieren van den 20sten September zou worden overgelaten aan het particulier initia tief, doch ze werd verworpen met 249 tegen 26 stemmen, waarna de Kamer in geheime stemming de motie- Veschi aannam met 204 tegen 62 stemmen. Naar uit Weenen wordt gemeld, zal de uitzond er ings-wetgeving thans voor Praag, Boheme's hoofdstad, en omstreken geldend, ingetrokken wor den ter gelegen heid van het bezoek, dat keizer Frans Jozef aan de ethno- grafische tentoonstelling te Praag zal brengen. De Neue Freie Presse meldt, dat zij dit bericht zeer in twijfel trekt. In de Donderdag onder voorzitter schap van de spaansche Koningin- Regentes gehouden ministerraad is besloten in October eene versterking van 1500 man naar Cuba te zenden. In berichten van Cuba wordt ver zekerd dat bij de benden van Maceo 200 gewonden zijn. Onder de regee- ringstroepen laat de gezondheidstoe stand zooveel te wenschen over, dat 6 sterfgevallen voorkomen te Santiago en 10 te Puerto Principe. VolgenB een telegram uit Athene zou het met de geldelijke toestanden in Griekenland geen gekscheren zijn: het volk is werkelijk te arm om de belasting te betalenin sommige districten sterven vele personen van honger. Woensdag zal de Tsaar het Bul- gaarsche gezantschap ontvangen. De Keizerin-weduwe wordt met haar zieken zoon Georg en de prinses van Wales in de volgende week te Ko penhagen verwacht. Volgens uit Pretoria ontvangen be richt heeft een patriottisch burger tienduizend pond sterling beschikbaar gesteld voor een standbeeld van pre sident Kruger te Pretoria, gedenktee- ken tevens van de opening van den Delagoa-spoorweg. Volgens bericht aan de Times uit Lima heeft Bolivia een ultimatum aan Peru gesteld en voldoening ge- eischt wegens schending van het Boliviaansch gebied tijdens den bur geroorlog met Bolivia. Op dezen eisch is antwoord binnen een etmaal ge vraagd. Ook is geëischt het salueeren der Boliviaansche vlag, hetgeen door Peru is geweigerd. Q GEMENGD NIEUWS. Ernstige verwijten. De „Koning van Frankrijk" Och neen, nog is het koningschap in Frankrijk niet hersteld De koning, van wien hier sprake is, is de jonge hertog van Orléans, door zijne getrou wen „Phillippe VIII, Roy de France" genoemd. De „Koning van Frankrijk" dan, heeft zijn onderdanen, zijn meest ge trouwe onderdanen, gruwelijk belee- died. Het was bij het huwelijk zijner zuster, princes Hélène van Orléans, met den hertog van Aosta, dat de be wuste beleediging door Z. M. wij hopen onbewust werd begaan. In vijf punten heeft een der onder danen zijn geschokt gemoed lucht ge geven lo. De koning had aan zijn getrou wen verzocht op de leesten te ver schijnen in een hofcostuum „bleu de france", met gouden knoopen, de zij den opslagen op den rok lichter van kleur dan de stof. 2o. De koning had verzuimd zijn, borst te versieren met het Ridder kruis van den Heiligen Geest, waar van hij kranhtens zijn geboorte de grootmeester is. 3o. De koning noodigde zijn ge trouwen, in blauwe hofkleedij, niet aan de koninklijke tafel, waaraan Z. M. gezeten was met de prinsen van den bloede, doch deed hen aan zitten in een andere kamer, aan een afzonderlijken diech. 4o. De koning dronk met de prinsen van [den bloede roode sorbet; de ge trouwen in blauwe hofkleedij kregen slechts witte sorbet. 5o. De koning liet aan zijne tafel 19 gerechten presenteerenaan die der getrouwen werden slechts 15 ge rechten gediend. Ziedaar de acte van beschuldiging, geformuleerd door een oud-monarchist, „Fidéle au Malheur" zich noemend, wijl hij zijn trouw aan den koning en diens huis ook had getoond in de da gen van wanhoop en smart. En in zijn toorn vraagt deze ge trouwe „of de koning meent, door zulke daden den troon zijner vaderen ooit te zullen bestijgen?" Hij herin nert aan de dagen toen de koning, nog Dauphin zijnde, zich blootstelde aan smaad en vernedering, door zijn vurig verlangen gedreven met de zo nen van Frankrijk te eten uit dezelfde „gamelle". En thans brengt de „koning" schei ding tusschen zjch zelf en die zonen, door het verschil in de kleur van den sorbet en door vier gerechten min der 1 Als Philips van Orléans nooit den troon van Frankrijk bestijgt, dan weet men thans waarom hij de kroon heeft verbeurd. Tal van Britsche zeeofficieren brach ten Woensdag een bezoek aan de Italiaansche vloot bij Spithead. 's Na middags werd door Mrs. Davies, de echtgenoot van den generaal comman dant van het Zuiderdistrict een garden party gegeven ter eere van der, hertog van Genua en de vreemde officieren; in het stadhuis was er dien avond een bal dat door 2500 personen bezocht werd. Bij het terugkeeren aan een der Italiaansche schepen had een droevig voorval plaatsde schout-bij-nacht Curtis, een bekwaam zeeofficier die onder meer voor Odessa en in de Krim gestreden had, overleed plotseling. In het proces tusschen de familie Civry en de stad Genève in zake de nalatenschap van den hertog van Brunswijk heeft het hooggerechtshof van Frankrijk in laatste instantie be slist, dat de Fransche rechtbanken bevoegd zijn daar de hertog zijn wet tig domicilie te Parijs had. Opgrond van dit vonnis heeft de Fransche fiscus zich gehaast van de stad Ge nève de som van 3.800.000 frs. voor successierecht te eischen. Een petroleum bron {ontdekt. Uit Oran wordt geseind, dat te Aïr Tediles een overvloedige petro- leumbron is ontdekt. Volgens de in genieurs zou het een van de rijkste der wereld zijn. Nansen's Noordpool expeditie. De vraag, wanneer Nansen's Poef- expeditie terugverwacht kan worden, begint in Noorwegen de gemoederen bezig te houden. De expeditie vertrok den 26en Juni 1893 uit Kristiania, verliet 21 Juli het plaatsje Vardöen 3 Augustus Chabarowa aan straat Jugor, een van de toegangen tot de Kara-zee. Sedert heeft men niets van Nansen vernomen. Ter geruststelling maakt nu Nansen's broeder een brief openbaar, op de uitreis aan boord van de Fram geschreven, en waaruit het vaBte vertrouwen blijkt van dr. Frithjof Nansen in het slagen van zijn tocht, die hem, naar men weet, van de Nieuw-Siberische eilanden dwars over de Noordpool naar de oostkust van Groenland moet voeren. „Hoe lang ik zal wegblijven", schreef hij o. a., „weet ik niet. maar oprecht gesproken geloof ik niet dat wij in twee jaar terug kunnen zijn, zoo wij ten minste niet, tengevolge van te genspoed, reeds in dit najaar (1893) moeten omkeeren. In elk geval zul len er wel drie, misschien vier of vijl jaren mede verloopen, maar er komen zullen wij daaraan is niet te twij felen, want nooit werd eene expe ditie uitgerust zooals de onze. De mogelijkheid bestaat echter dat wij in dit jaar nog niet bij de Nieuw- Siberische eilanden komen, maar den winter moeten doorbrengen ergens aan de Aziatische kust, en dan zou er reeds dadelijk een jaar verloren zijnook de tocht met den ijsstroom zal zeker twee jaar duren. Een verschrikkelijk ongeluk is ge beurd bij een in aanbouw zijnde brug te Nag-el-Hamad bij Alexandrië. Een der zware steunbalken der brug raakte plotseling los en stortte neer. Veertig personen kwamen, volgens een bericht in de Standardbij deze ramp om het leven. Te Sevilla is Woensdagnacht een dynamietpatroon ontploft, zonder on gelukken te veroorzakende vermoe delijke dader is gevat. Een onbekende schonk aan deAn- nunziata-kerk te Florence twee was kaarsen. Gelukkig kwam men nog in tijds tot de ontdekking dat ze met dynamiet gevuld waren. Te Atlantic-City en New-Yersey (Ver. Stat.) werd Woensdag-avond in het Casino een groot feest gegeven. Meer dan 1200 menschen waren daar voor in de bovenzaal van dit gebouw bijeen. Plotseling bezweek de vloer, waardoor velen van een hoogte van 10 meters neerstortten. Tot dusver zijn reeds vijftig lijken gevonden. Ve len worden nog vermist. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur 1 Met genoegen bemerk ik, dat mijn ingezonden stukje gericht aan de kie zers, de attentie getrokken heeft, o.a. van den heer H. J. v. Deurzen. ZEd. maakt het warm, dat het de H. H. V. euvel genomen wordt zich met kies- zaken onledig te houden, en noemt daarbij het doel der oprichting van „Eigen Hulp" en dat der H. Han delsvereniging. ZEd. erkent daarin zelf, dat het doel van „Eigen Hulp" isonvervalschten waar tot niet te duren prijs te leveren en van dat doel :s zij nog niet afgeweken. Dat zij on danks dat toch nog behoorlijke winst voor hare eigenaren (in dit geval de leden) oplevert, is een bewijs dat de leden der Haarl. Handelsvereeniging, indien zij willen, met even goede waren de concurrentie tegen „E. H." vol houden kunnen, en het publiek, dus zoo goed de minderen als de voorna men, zal er mede gebaat worden. Het doel der Haarl Handelsver eeniging is volgens den heer v. D. „ouderlingen steun" en ik meen dat het niet in de statuten dier vereeni- ging voorkomt of dat dezelve inge schreven is als „Kiesvereeniging" en nog wel voor enkele harer bestuurs leden in het bijzonder, en dat is de grief die er bestaat, niet tegen de leden der H. H. V., maar tegen die enkele heeren bestuursleden, die uit sluitend in hun e gen belang de ge heele vereeniging in vuur en vlam wisten te zetten tegenover „Eigen Hulp", omdat een harer meest ern stige tegen-candidaten toevallig ouk lid was van „E. H." Onder dankbetuiging voor de be reidwillige opname verblijve intus- schen, Mijnheer de Redacteur, Uw dw. dn., v. d. VALK. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten dat is in gekomen een verzoekschrift vanSegaar, Kromberg Co., om vergunning tot uitbreiding van eene bakkerij door bijplaatsing van twee ovens, in het peroeel aan de Ged. Oude Gracht 66. 22e Muziekuitvoering in den Hout. CONCERT op Zondag 14 Juli des namidd. van 2%4 ure, door het Ste delijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch. P. W. Kriens. PROGRAMMA. 1. Regiments Marsch vom HausenSchroder. 2. Sarafan Ouverture. Eirich. 3. Declaration Walzer Waldteufel. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de 1'opéra Samson et Dalila St. Sains. 5. Fest Ouverture. Leutner. 6. Greeting to London MazurkaKühner. 7. Divertissement Espag- noleBestormes. JtoomvaftftögPiChCBu. Het stoomschip Java, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 Juli van Marseille. Het stoomschip Merapi, van Java pass. 10 Juli Ouessant en wordt 12 Juli te Rotterdam verwacht. Het stoomschip Oengaranv. Java arriveerde 11 Juli te Rotterdam. Het stoomschip Bromo, van Rot terdam naar Java, vertr. 10 Juli van Suez. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, pass. 11 Juli des nam. 2 uur 30 min. Wight. Het stoomschip Sumatra, vertrok 11 Juli van Batavia naar Amst. Vervolg Stadsnieuws. Op de a vertentie geplaatst door het Bestuur der Haarlemsche Han delsvereeniging behelzende het verzoek van de leden, die niet ingenomen zijn met het bekende besluit inzake Eigen Hulp, om daarvan schriftelijk kennis te geven teneinde wanneer er 10 wa ren, eene algemeene vergadering te beleggen, hebben slechts zes personen zich aangemeld. De algemeene vergadering wordt dus niet gehouden. VARIA. De bekende Engelsche humoristi sche dichter Henry Guy Carleton stotterde, doch zijn aangeboren hu mor ging daarom niet verloren. Op zekeren dag vroeg hem een dame „U moet niet boos over mijn vraag worden, mijnheer Carleton, maar stottert u van uw geboorte af?" „Geen sprake vaneerst van den dag af, dat ik begon te praten", antwoordde Carleton met het ernstigste gezicht. Eens wilde het toeval, dat Car leton met John Randal in dezelfde coupé zat. Randal stotterde minstens even erg als Carleton. „Och, h hoea—aaardig!" riep Carleton, „u spspsprspreekt het Engelsch mmmet hetzelfde accent aa als ik 1" Cipier (tot een nieuwen gevangene) „Hoe oud ben je Gevangene„Zeven en dertig." Cipier „Zoo Maar hier staat toch, „geboren 1863". Je bent dus pas 32 jaar. Gevangene „Eigenlijk ja, maar ik heb er daar juist van de rechtbank nog 5 bij ge kregen. Kwaad geweien. Door den storm is in den tuin een groote boom ontworteld. Kleine Jan staat er bij met een aller ben auwdst gezicht. Wat is er, Jan? vraagt een be langstellende. O, nu zullen ze wel weer zeggen, dat ik dien boom heb uitgetrokken Verraden. Jonge huisvrouw (haren tehuisko- rnendun echtgenoot een staaltje van haar zorg willende geven). Hemel; Mietje, daar is mijnheer al, en nog heb je de kropsla niet gewasschen. Gauw, geef hier maarWaar heb je de zeep? Burgerlijke ötauü Bevallen: 10 Juli. D. de Oude Anthonisse z. A. CramerWesse- ling z 12. P. SindorfNijssen d. Overleden: 11 Juli. N- J. Meijer 9 md. z. Tulpenstr. G. Bijster 20 j. Leliestr. FAfVïlL_l£öERlOM r&N. Getrouwd: 11 Juli. R. Mac Leod en M. G. Zelle, Amst. C. L. E. Kaufmann Jr. en G. M. Somberg, Amst. Baron C. von Braun en jkvr. C. J. baronn. van Deaem, den Haag. Bevallen: 9 Juli. H. C. Everts De Vogel z., Hilversum. 10. J. D. C. HubersNiegeman d., Amst. Overleden: 8 Juli. A. E.Ever- hard jm. 4 md., Amst. 9. S. ter Horst 76 j., Leeuwarden. 10. D. A. de Haan 66 j., Utrecht. nmiyeltüiieii iielrekkinpi In riednriiuu. Aan Qeabonneerden opi dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn ie bevragen Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Eeiiv. kinderm. P. G. tnsschen 18 cu 25 j. van goede get. voorz. 2. Juffr in atil en kl. gezin op dorp tot assist. in^huish. 8. Besch. kinderjuffr. R. K. van uitst. get. voorz. in fam. met 4 kind. Rotterdam. 4. Fl. eenr meisje om onder toez huishoud, waar te nemen in broodbakk. Amiterd. Ang. 5. Modiste bekw. in garn. van dames en kin- derhoed. 6. Fl. jongm. gr. bek. met dobbel boekhond. op handelskant. Amsterd. direct sal. aanvankel. f700. 7. R. C. bed. mannfact. goed op de hoogte van vak en van beste ref. voorz. direct of later. 8. Gerout, reiz. taalkenn. vereisoht. 9. Bekw. opz. teeken. Rotterdam sal. naar bekw.h. 10. Kapperabed. goed voor salon en postiche» goede get. vereischt. 1 Ang. op ZONDAG 14 JuU 1895. TEMAARLEM. Qrooti Ktri. Voorm. 10 ure. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 are. /am-Kerk, Voorm. 10 ure, Bakenuter Kérk. (Voor de Kinderen.) Voorn. 10 nre, Eglite Wallonne. Voorm. 10 nre, mr. Debry. pasteur Amst. Sereforwieerdt Kerken, Ged. Onde Gracht. Voorm. 10 nre, av. 5 nre Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, '»nv. S'é nre, Notten. Noor der kerk RidderttraaC. Voorm. 10 nre, Langhout. 's Avonds 6 nre, Langhoot. Lutherieke Kerk. Voorm. 10 nre, Sesbrngger. Nam. 1 nre. Zondagsschool. Kerk der Vere enig de Doopigennden. Voorm. 10 ure, Craandjjk, Remnnttrantiehi Kerk. Voorm. 10 ure, Beijerman, Rem. pred. te Groningen, Kerk der Brotdergeeuen 'en Voorm. 10 ure, de heer Zegers. Directeur van het gesticht Meer en Besch. Colleote voor het Gesticht. Mederd. Herv. Kerk, Beniebroek. Voorm. 10 ure, Swaan. van Haarlom. Beverwijk, Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Felsen. Voorm. 10 uro, Loggers. Doopsbedisning. 'i avonds 7 nre, Loggers, in het lokaal. IJmulden. Voorm. 10 nre, Wesseldijk. Nam. 2 ure, dezelfde. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestan tenbond in Hotel Nommer Een om 10')[ nre, Benit, pred. te Pnrmerend. Apostolische Zendingsgemeente. Voorm. 10 are. Donderdagavond 7j£ nre, in het Tehuis voor we- lieden voor de leden Tan den Ned. Christel, Geheel-Onthoudorsbond, Wesseldijk. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Knylman. Hou«r|jk én Pol»n .n„ Voorm. 9% ure, Gerth van Wpk. pred. te Benuebrook.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3