NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 13 3 Jaargang Woensdag 17 Juli 1895. No. 3692 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37L Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-X, Haarlem. Telefoonnummer 122. A DVERTENTIEN: ,n 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onxe agenten en door all* boekhandelaren en courantiwi. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOBL Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAÜBE t Co., JOHN F. /ONES, Sue*., Parift 31 bw Fawb+vrf Montmarir*. t 8TAD8NIEU ¥8, Haar'em, 16 Juli 3896. i Voor de heden gehouden verkie zingen van leden van den gemeente raad zijn opgekomen I Vcor de periodieke altreding 1436 kiezers. Voor de vacature C. Prins Sz. 1427 Voor de vacature T. Figee 1425 kiezers. Aan den heer G. A. Moeeings is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijne bi trekking van eer- geant-majcor van het bataljon echut- terij dezer gemeente, Benoemd tot congierge in het Diaco- neesenhuis te dezer stede' L. Bood alhier. De heer ds. J. Langhout, predi kant alhier, is beroepen te Gronin gen. Naar wij vernemen is geen der zeven leerlingen der Opleidingsschool van den beer G. Foitgens afgewezen bij het laatste admiesie-cxsncen voor de H. B. S. alhier. Maandag is hier ter stede overleden de heer J. E. van den Arend.In 1853 aangesteld tot opzichter over de wer ken en gebouwen der gemeente, werd deze titel later gewijzigd in architect. Gedurende bijna 28 jaren was de overledene, een degelijk en energiek bouwkundige, op ijverige wijze in dienst der gemeente, toen bij met ingang van ultimo Dec. 1880 eervol door den gemeenteraad werd ontsla gen. De ontslapene was mede eene reeks van jaren lid van het hoofd bestuur van het departement tot Nut van 't Algemeen. Hij was geboren te Voorburg den 27 December 1819. A dmisBie-exsmen aan het Gymnasium alhier. Aan het examen voor de le kl. narren deel 23 candidateD, aan dat der 2e klasee 1 candidaat. Toegelaten 2ijn vcor de le klatse F. Teding van Berkhout, W. J. Brantjes, R. E. S. van Gelder, J. A. Bierens de Baan, A. D. H. Heringa A. R. Heringa, J. T. Hillenius, H. G. de Jor gb, C. Kuenerp, W. E. J. Kui per, J. H. van Meurs, C.Riteema,H. W. Smit, F. W. van Styrum en J. Vester. VoorwaardelijkJ. A. Rijkens, A. Schram en P. Taekema. Toegelaten voor de 2e klasse is J. van Heusde. Haarlemsciie Bachvereeniging Door de concertvereeniging der le den van het Koninklijk Domkoor te Berlijn, werd op Maandag 15 Julijl. in de Groote Kerk het concert gege ven, wat we in dit dagblad eenige malen geannonceerd vonden. Het programma bevatte 8 koor nummers van bekende componisten uit den tijd tnsschen 1540 en het be gin dezer eeuw, welke nummers zon der uitzondering op keurige wijze werden weergegeven. Het 10 man sterke koor leverde bewijzen van muzikaliteit en oefening en bleek te bestaan uit flinke zangers. Hun bewonderenswaardig ensemble, de juistheid in nuanceering en de echoone, krachtige klank welke zij weten te ontwikkelen, zijn boven alle lof verheven. Herr König, de bas-solist, bleek in het bezit te zijn van een kolossaal orgaan. Het „Ostergeeang" van P. Gurland werd door hem op zeer vol doende wijze voorgedragen, waarvoor hem een woord van lof toekomt. De tenor-soliet was minder goed gedisponeerd, wat we voor dien heer zeer betreuren. Ik betwijfel het of bij de andere koorleden geen tenor was, die hem voor dezen avond had kun nen vervangen, Dat ware zoowel voor hem als voor het auditorium aange namer geweest. De heer EzermaD, die welwillend medewerkte, zal zeker van de solisten den dank hebben ontvangen, waarop bij recht heeft door de geschikte wijze waarop hij hen begeleidde. Behalve de begeleiding dient nog te worden vermeld het Preludium en Fuga van B andel, waarmede het con cert werd geopend en een Andante van A. Mailly, waarin de heer E. de gelegenheid vond, door de verschil lende registraties, met zijn instrument te schitteren. H. P. Na afloop van het concert, Maan dagavond door het Berlijnsche Dom koor gegeven, kwamen in het hotel „de Leeuwerik." de leden van het koor, het bestuur van de Haarlemsche Bachvereeniging en eenige genoodig- den bijeen. Bij deze gelegenheid werd den heer W. Eierman, organist in de Groote Kerk, die ook bij dit concert welwillend zijne medewerking had verleend, het eere-lidmaatschap van de Haarl. Bachvereeniging bij monde van den beer F. Smit Kleine aange boden. Het Domkoor zong op deze gezellige bijeenkomst nog een paar nummers. Bij vonnis der Arrond.-Rechtbank alhier, d.d. 16 Juli 1895, is in staat van faillissement verklaard Hermanns Veldkamp, winkelier in manufacturen te Haarlemmermeer, met ingang van 15 Juli 1895. Rechter Commissaris jhr. Mr. A. G. van Lintelo de Geer, Curator Mr. A. J. van Thiel, advocaat en procureur alhier. Nederlandsche Drogisten bond. Zondag te een uur bad in Café „Biirkmann" alhier eene algemeene vergadering plaats van genoemden Bond, onder voorzitterschap van den heer E. B( elen. Na eenige huishou delijke werkzaamheden gir g men over tot wijziging dtr statuten, waarom trent door de afd. Amsterdam, Rot terdam en Haarlem voorstellen waren ingediend. Na een uitgebreid debat kwam men tot vaststelling der wijzi gingen, die ter goedkeuring aan de Koningin zullen worden aargeboden. Aangenomen w< rd een voorstel van de afd. Haarlem betrtflende de beken de lijst C., luidende aldus „De algemeene vergadering draagt het Hoofdbestuur op, zoo mogelijk in aansluiting met bet Hoofdbestuur der Ned. Maatschappij ter levordering der Pharmacie, aan ie dringen bij de re- geeriDg om van lijst C- Kon. bepluit van 27 Sept 1889 (Staatsblad No. 126) ter uitvoering van art. 30 der Wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad No. 61). bet boofd dier lijst te wijzigen, door te laten vervallen de woorden „onver schillig tot welk doel", zonder eere herziening der Wet of van het Kon. besluit in zijn geheel af te wachten." TOELICHTING. Het is van algemeene bekendheid, dat de lijst C. niet voldoet aan de beginselen in de geneeskundige wet ten van 1865 neergelegd. Bepaaldelijk geven enkele artikelen die vcor technisch gebruik dienen aanleiding tot moeielijkheden bij den verkoop aan het publiek. Wij vinden den invlced van deze woorden boven lijst C. zoo nadeelig, dat wij in overweging geven, om al- leen daarom reeds tot partieele wijzi ging bij mini8trieele beschikking over te gaan en in het hoofd dezer lijst te laten vervallen de woorden„onver schillig tot welk doel". In de plaats van den heer Koek, die als penningmeester ontslag had gevraagd, werd gekozen de heer Joh. H. Spaarkogel te Amsterdam. Aan de afd. Rotterdam werd i pgedragen een commissaris uit haar midden te benoemen. De vergadering machtigde de redac tie van het „Weekblad voor Drogis ten", dat alhier verschijnt, om bij den titel van haar blad te voegen „bevattende de o;ficieele mededeelin- gen van den Ned Drogi6tenbond." Na afloop der vergadering vereenig- de men zich aan een feestmaaltijd, waar een opgewekte toon heerechte. De recipieerende afdeeling had de goede gedachte gehad, bij ieder cou vert een fleschje van het nieuw Haar lemsche tafelwater, het „Hollandia- tafelwater te plaatsen, dat zeer in den smaak der gasten viel. Ten slotte deed men een rijtoer door den omtrek, eindigende aan hotel „Duinlust" op Santpoort. Hedenmorgen ten 6 ure is uit den Kloppersingel alhier opgehaald het lijk van den heer M. oud 36 jaren, ambtenaar bij de H. IJ. S. M., die sedert Maandagmorgen werd vermist. Door de politie alhier s aangehou den en naar het Huis van Bewaring overgebracht de koopman J. Deute- kom, verdacht van diefstal van f450, ten nadeele van een reiziger met wien hij in hetzelfde logement verblijf hield. Na bet gebruik van varkenslever zijn de leden van twee huisgezinnen ernstig ongesteld geworden; zij leden atn buikpijn en brakingen, zoodat geneeskundige hulp noodig was. Zij zijn ;hans herstellende. Maandagmorgen is eene alhier wo nende 49jarige juffrouw, die in 2 da gen niet door de buren was gehoord, door de politie dood in hare woning gevonden. De ontboden ge: heeft beroerte geconstateerd. Vei pleging van laders aan vallende ziekte. Het dertiende jaarverslag van de Christelijke Yeieeniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekte, noemt het jaar waarover bet verslag loopt, voor de vereeniging zeer belang rijk. Velen toonden hunne belangstelling door bet schenken van gaven en veel wat de vereeniging vereisebte, kwam tot vervulling. De vacature, die van besturende zuster in de inrichting Bethesda Sarepta, bleef tot dusverre nog onvervuldintusschen bleef ook dit jaar de waarnemende besturende zuster, M. van Sassenberg, met ijver en trouw bare niet gemakkelijke taak verrichten. Bet nieuwe gebouw te Meer en Bosch werd den Hen Mei met eenige feestelijkheid ^eoperd. Aan giften werd in het afgeloopen jaar ontvangen een totaal bedrag van f27,522,02ji, waaronder ook begrepen zijn dejaar- lijksche contribution ad f3897,50. Aan verpleeggelden was ingekomen f 37,365,14 en voor het nieuwe gebouw te Meer en Bosch was dit jaar f 17,046,95 geschonken. Gezamenlijk is voor den bouw biervan besteed eene som van f43,467,78ü en voor de nog te betalen termijnen, o. a.der koeten voor keuken, verwarmings inrichting, iB f5000 op de nieuwe rekening gereserveerd. De tegenwoor dige jaarrekening welke begon met een nadeelip saldo van 11.672,86 geeft een tekort aan van f 1845,09de ont vangsten en uitgaven sluiten met een totaal bedrag van f96,755,72. BINNENLAND. Alg. verg. van de Holl. maat schappij van Landbouw. Maandag werd te Amsterdam de alg. vergadering van genoemde maat schappij gehouden, cnder presidium van den heer D. Bauduin. Op deze vergadering kwam o. a. het volgende belangrijke vraagpunt van de afd. Haarlemmermeer in behande- i'ng, waarvan de bespreking in de vorige alg. verg. was aangevangen. „Is het noodzakelijk en daarom wenschelijk dat invoerrechten op granen worden geheven De voor zitter er aan herinnerende, dat sinds de vorige algemeene vergadering over het vraagstuk ruim licht is verspreid, o. a. ook bij de behandeling der motie- Dobbelmann in de Tweede Kamer, sprak de verwachting uit dat de beant woording der vraag door deze verga dering zou zijn grondig en goed doordacht. Na uitvoerige besprekingen, ging men tot stemming over, met den uit slag dat de vraag van Haarlemmer meer ontkennend beantwoord werd met 175 tegen 77 stemmen. De voor zitter voegde hieraan de mededeeling toe, dat schriftelijk van de alwezige afdeel;ngen zijn ingekomen 186 ant woorden tegen de hs fling van graan rechten en 84 daarvoor. Aan de orde kwam nu het voor stel van het hoofdbestuur „om aan Hare Majesteit de Koningin-We duwe, Regentes, een adres te richten, met eerbiedig verzoek, om, met het oog op den zeer gedrukten en ach- teruitgaanden toestand van den Ne- derlandecben landbouw in het alge meen, en den ongelijken belasting druk op onroerend tegenover roerend vermogen, de heffing van de grond belasting op de ongebouwde eigen dommen te doen verminderen voor 31) FEUILLE Q N Wedderburns Testament. Naar het engelech van THOMAS COBB. HOOFDSTUK XIX. Totton in verlegenheid. De deur ging verder open en Totton verscheen op den drempel, met zijn hoed in de eene hand, een paar nieuwe handschoenen in de andere en een verontschuldigende glim lach op zijn glad, gezond gelaat. „Hoe gaat het met den patient?" vroeg bij en wendde zich tot Evelyn na mevrouw Gordon de hand te hebben gedrukt. „Dokter Brodrick geeft geen hoop meer, mijnheer Totton." „Zoo, het spijt mij dat te hooren," antwoordde hij en dit toonde zijn gelaatsuitdrukking genoegzaam aan. Daarna keerde zijn glimlach weer terug. „Nieuwtjes verspreiden zich snel," zeide hij; „ik weet niet of het reeds tot u gekomen is," en terwijl Evelyn zoodanig ging zitten, dat niemand haar ge acht kon zien en mevrouw Gordon veelbeteekenende blikken wierp, gaf Totton haar een volledig verbaal van de laatste gebeurtenissen op Castlebridge, voor zoover Clara er bij be trokken was, maar hij zinspeelde voor het oogenblik in het geheel niet op Hendry. „Ik wist het, ik was er van overtuigd," riep mevrouw Gordon uit, toen hij had geëindigd. „Ik heb Richard tegen William gewaarschuwd, maar hij wilde niet luisteren. Jonge lieden willen nooit naar goeden raa 1 luisteren," voegde zij er bij met een verwijtenden blik op Evelyn. „Bitter berouwt mij de dag, waarop ik William Hendry tot mij genomen heb." „Ja, maar Hendry was toen natuurlijk nog maar een knaap," zeide Totton, van de gelegenheid gebruix makende. „Ik had mij geenszins kunnen voorstellen, mijnheer Totton, dat hij zoo verkeerd zou opgroeien. Hij was de aardig6te knaap, dien men zich kan voorstellen een slanke, aan vallige jongen van tien jaar. In dit opzicht kan de verstan digste vrouw der wereld zich vergissen." „Tien jaarl" riep Totton en draaide voortdurend op zijn stoel. „Ik moet u vertellen, dat de leeftijd van Hendry mis schien eene belangrijke quaestie zal worden, mevrouw Gor don. Zijne moeder was meen ik, eene goede vriendin van u „Wij waren schoolvriendinnen," gaf zij ten antwoord en keek Totton scherp aan, terwijl Evelyn ook haar oogleden opsloeg. „Niemand had toen Millicent Hendry's toekomst kunnen voorspellen evenals die van William later. Hij gelijkt anders volstrekt niet op haar, Millicent was blond, het is wa r, maar niet zoo blond als William." „Het is een zonderling toeval," vervolgde Totton, die lang zamerhand ernstiger was geworden, maar het is een on loochenbaar feit, dat Millicent Hendry bij mevrouw Smith woonde op het tijdstip, dat deze stierf." „U wilt tcch niet zeggen," riep mevrouw Gordon uit, stond op en deed Evelyn door hare opgewondenheid ontstellen, „u wilt toch niet zeggen, dat het Millicent Hendry was juist Millicent Hendry mijne vriendin die de zorg van Clara Smiths dochter op zich nam?" „Wanneer wij eens zeiden Clara Smiths kind, mevrouw? Wy hebben geen enkel bewijs, dat het een meisje was. De vraag, die ik beantwoord wenschte te hebben is deze: was de knaap, dien n in 1873 tot u hebt genomen het kind in 1864 door mevrouw Smith nagelaten." Terwyl de zenuwachtig heid van mevrouw Gordon steeds toenam voegde hij er bij wijze van verduidelijking dat gedeelte van het verhaal bij, dat Hendry aanging. „In ieder geval zult u tot de ontdek king komen," besloot hij, dat wie Hendry's moeder ook was er niet aan valt te twijfelen, dat hij Smith tot vader had." „Het valt my zoo moeielijk het komt mij zoo afschu welijk voor om het te gelooven," riep zij uit. „Maar Hendry is Wedderburns neef niet. „Ik zeg u," voegde zij er ernstig bij, „dat William de zoon is van Millicent Hendry." „Neemt u mij niet kwalijk," zeide Totton, „maar ik geloot, dat Millicent Hendry is overleden vóór n te Canterbury kwaamt." „Of zij toen nog leefde of n'et, William was haar zoon," herhaalde zij. „Hij heeft oub reeds verdriet genoeg berokke nd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1