eens h"rteüjk de itória hier °m de ie helft van het tegenwoordig gevor derde bedrag, das 3 pet. in plaats van 6 pet. vast te stellen over de be- lastbare opbrengst." Bij dit voorstel was eene toelichting gevoegd. B Hoewel het voorstel van verschil- lende zijden hevige bestrijding ont moette ten eerste omdat niet de landgebruiker, de pachter, maar wel de landeigenaar van den maatregel profijt zou tronken ten tweede omdat waar eigenaar en verbruiker in éen persoon vereenigd zijn, het voordeel te onbeteekenend is en men door aan dringen op het nemen van dezen wei- mg beduidenden maatregel van betgeen wezenlijk noodig is de aandacht zou afteldenten derde omdat het land bezit met name in Zeeland en Lim burg meer en meer in vreemde han den komt en deze vreemde landhee- ren met name uit België nog gunstiger conditie zouden komen da d°?r de, vermogensbelasting gedrukte Nekerlander werd het voorstel aangenomen met 114 tegen 86 stemmen. Het hoofdbestuur wilde van den maatregel ook zelf de be- teekenis met te hoog opgevat hebbeo, meer ais een middei om bres te Bchie- len in de onverschilligheid der over heid voor de belangen van den land bouw. Een afscheid. Aan het Staatsspoorstation te 's Gra- venhage hadden Maandagmiddag leden van het corps diplomatique en onderscheidene dames en heeren uit de hoogste standen der residentie zich vereenigd om den afgetreden bnilen- gewoon gezant en gevolmachtigd mi- nister van het Dnitsche keizerrijk bij onB Hof, graaf Von Rantzau en diens echtgenoote mevrouw Von Rantzau— Von Bismarck, nitgeleide te doen en een afscheidsgroet te brengen bij hun vertrek uit de residentie naar Frie- drichsruhe. Tot dezen aanzienlijken kring be- hh°rh«in na hoofden van missiën, bij het Nederlandsche hof, o. a. dé gezant van Rusland, die mevrouw Von Rantzau een fraai rozen-bouquet aanbood de gezanten vau Oistenrijk- Honganje, Engeland en Amerika de gezantschapsraad van Duitschiand! de heer Van Reichenaude raai van legaue van Frankrijk de heer Libiu- mt; de auditeur bij de Pauselijke nuntiatuur die lijfelijk den Nuntius Hgr.bcapineili; de minister van buitenlandsche zaken, jhr. RjëlL en voorts vele legatie-3ecretarissen. aa.van Enge an i, Oostenrijk en' Itahe, voor t ineerendee! vergezeld van hunne dames. Verder waren aan- wezig tal van hooggeplaatste personen *Ice-a<'™haal jhr. lt ,ëU en het VerdUynen.11 van De vertrekkende gezant en diens ont™gen van alle zijden de meest levendige blijken van sympa thie, en onder gewuif zette de trein Rant."!, nadat grmtf Von str^adag v? ;'e Sjhie™<mnikoog ge- Btrand de Talisman, kapitein W Erik son, met hout van Siderham n„r Cowes. De reddingboot beproefde tot het volk op te nemen, ma.rr de opvarenden weigerden het Bchip te verlaten. Maandagmorgen is het schip nader aan deze kust gedreven. De kapiiein d ^an nJn afgehaald met de reddingboot nit Paesens; de stuurman aan boord noble ren, werd afg-ba .id tikon f Idingbo0' van Schiermon- taenïjn 8Cblp 101 denkelijk ver- De tramlijn Purmerend Alkmaar. Maandag werd de proefrit gedaan op de nieuwe lijn door de „Noord- Hollandache Tramweg-Maatschappij aangelegd van Purmerend naar Alk maar. De aanleg der lijn was verle den jaar Augustus begonnen. Des morgens tegen negen uur kwa men de genoodigden in het wacht lokaal aan het Stationsplein te Am sterdam bijeen. Onder hen merkte men o.a. op jbr. Schorer, commissa ris der Koningin in de provinciede leden van Gedeputeerde Staten, de heeren Röell, Westerwoudt, Leao La- guna, Sillemde hooidingenienr van den Provincialen Waterstaat Van Maanende ingenieur 1ste klasse Scholtens; de ingenieur van het Noord zeekanaal Kemper; de ingenieur te Hoorn Weijtenhorst. Verder de leden der Tweede Kamer voor Alkmaar en Hoorn, de heeren A. P. de Lange en P. J. B. Ferf; de majoor der genie inde stelling van Amsterdam, Blaauw. De minister van Waterstaat wa- mede genoodigd, doch had gemeend voor deze uitnoodigtng te moeten be danken, aangezien hij de opening der lijn hoofdzakelijk als een provinciaal belang beschouwde. Te kwartier over negen vertrok het bootje met de geooodigden van het Centraal-Station naar de standplaats der trams aan de overzijde van het IJ. Hoewel er veel wind stond en de luoht dik bewolkt was bleef het toch droog. .>3 Aan de loods aan den overkant prijkten de wapenschilden der ste Jen, die de tram doorrijdt. Er stood een trein gereed, uitsluitend uit fraaie nieuwe wagens bestaands; de loco motief was met groen en vlaggen ge sierd. Nadat van het gezelschap een photographische groep gemaakt was, nam men in den trein plaats en zette deze zich in beweging. In Alkmaar werden de gasten fees telijk ontvangen, Een duur kalf. Men schrijft uit Tiel Zekere A. te Wamel kocht op een der weekmarkten hier in den omtrek een kalf en stalde dit met dat van een ander in d mzelfden stal. Toen de markt geëindigd was, vertrok A. met een der kalveren die naar het beweren van den ander diens eigendom was. Een proces is hiervan het gevolg geweest en met boeten enz. is de prijs van het kalf ongeveer op f900 ge komen. Een hooge prijs voor een kalf zonder staart, want deze is ter rechter lijke griffie gedeponeerd. Omtrent den zakkenroller, die aaa het station te Rjzendaal op heeter- daad werd betrapt, meldt men, dat door de rijkspolitie een aanhemtoe- behoorend koffertje is opspoor l, waarin verschillende artikelen van hooge waarde waren geborgen, als diamanten broche, horloges, kettin gen enz., waarvan hij de herkimstj niet kon opgeven. De dief haJ het koffertje station restant naar Vlis- singen verzon Jen, doch het ontvaug- oewijs, dat bij hem gevonden werd, bracht dit aan het licht. De zakkenroller geeft voor, een Pool te zijn. Te Ëerchom, N. Br., liep het zoon tje van v. d. Brok op de spoor ij n, toen een goederentrein aankwam. Van schrik bevangen, viel het kind tus- schen de rails; de trein ging over nem heen, maar het bleef ongedeerd. De moeder, die het gevaar gezien had en het kind wilde grijpen, struikelde, soodat zij voor de rails bleef liggen en mede behouden bleef. Het vreeselijk ongeluk aan de LJ1-I rummer stroopapierfabriek is niet, zooals werd medegedeeld, veroorzaakt door het springen van een stoomketel maar door het bersten van een derj groote bolvormige potten, waarin het stroo gekookt wordt. Op het oogen- blik van de ramp, ruim vier uur 's mor gens, waren vier of vijf personen aanwezig bij den koker, waaraan een kleine reparatie moest geschieden, toen deze met een verschrikkelijken slagj uiteenBprong. De ruimte was dadelijk gevuld met stoom eu kokend water; de weggeslingerde stukken ijzer ea ontzettende luchtdruk brachten groote verwoestingen teweeg. Spoedig bleek, dat er drie personen vermist werden; het deerlijk verminkte lijk van den bejaarden opzichter B. Sibersma en dat van den maohinist J. Alles werden spoedig gevondenlater slaagde me a er in, dat van den werkman H. Lianstra van onder de puinhoopeo te voorschijn te halen. Groot is de ontsteltenis, groot het medelijden met! den deerniswaardigen toestand van de gezinnen der ongelukkige slachtoffers, die allen gehuwd waren. Vier personen zijn gewond, doch, naar men verneemt, gelukkig niet levensgevaarlijk. Of- sc ïoon de fabriek op sommige plaatsen deerlijk gehavend is, moet de mate- rieele schade niet zoo groot zijn, als aanvankelijk werd gevreesd. (Pr. O. C.) Zwaluwen en bijen. In vroeger jaren zoo vertelteen ijmker nestelden de zwaluwen altijd onder mijn dak en hadden daar het burgerrecht verkregen. Op zekeren dag toen de jongen in het nest reeds ongeveer half volwassen waren, maar door de ouien nog vlijtig gevoe derd werden, besloot ik eens na te ga in wat er waar was van het gezegde dat zij bijen vaQgea. Ii nam een der jongen om den inhoud der maag er van te onderzoeken, en ziet, zij be vatte niets dan bijen, 't Gevolg ervan was, dat ik hun de gastvrijheid opzei en de deur wees. Dat de bijen de zwaluwen kennen als hunne vijanden heb ik trouwens het vorig jaar gezien. Bij het veelal heerschende nat en koud weer, wa ren er naar het scheen zeer weinig insecten en wanneer nu de bijen bij het naderen van een regenbui, bij troepen naar de korven vlogen, vie len de zwaluwen bij dozijnen, be- stormenderwijze op hea aan en verslon den ze bij menigte. Ik heb naar die roovers met steenen geworpen, is heb er op geschoten, maar niets baatte. Plotseling kwam echter de zon door en het tooneal veranderde geheel. De bijen herkenden huaae vij inlea en bij tien, twintigtallen vervolgden zo de zwaluwen, die janmorend de vlucht namen. Zolfa werden een paar zwaluwen zoodanig in dea kop ge stoken, da: ze kopbuiöelend dood neervielen. (Semparv<.rens). ben op de geschiedenis van Edam en omstreken. De heer W. J. Tuijn, wethouder, die goed op de hoogte van de geschiedenis der stad is, zal belangeloos als directeur optreden. De commissie van bestuur onder vindt veel medewerking. Op de veiling van Christie, Mauson Woods te Londen werden o. m. de volgende prijzen besteed. Een bosch gezicht van Jacob van Ruiedael f 1575. Een zee van Willem v. d. Velde f10,200. Een wintergezicht van Hobbema f18,270. Ean haas van Jan Weenix f8600. Een zeegezicht van Jacob Ruisdael f52,920. Een portret van Rembrandt f 13,860. Een portret van Frans Hals f5166. Een gezicht op het IJ van Ruis dael f50.400. Een landschap van Vaa de Velde f9720. Een kanaal gezicht van Hobbema f 17.400. Een portret van Rembrandt f13.200. Sport eu Wedstrijden. Cricket-matsoh. Amstels C. C. heeft revanche geno men op Rood en Wit. De Haarlem- sche club die te Heemstede de Am ster lammers had geklopt, heelt Zon dag op het veld in het Oosterpark te Amsterdam een nederlaag geleden van 66 tegen 117 punten. Posthuma, de Haarlemse ie captain, het opgooien en koos fielden hij zal in ieder geval nooit Wedderburns geld stelen. Nooit zoolang ik leef; nooit „Hij iB toch van plan het te beproeven," verzekerde Tot- ton haar. „Hij mag het beproeven zoolang hij wil," vervolgde zij, „maar hij zal er nooit in' slagen." „Ik wenschte alleen maar," zeide hij en zag haar door dringend aan, terwijl hij opstond en zijn hoed greep, „ik wenschte alleen maar, dat n mij wist te vertellen, hoe wij het hem kunnen beletten." Zij drukte hare dunne lippen-stijf op elkaar, als A niets haar zou kunnen bewegen verder een woord hierover te spre ken. Toen Totton naar Cnstlebridge terugkeerde waren zijne gedachten steeds bezig met het zoeken van een antwoord op de vraag of mevrouw Gordon werkelijk in staat was om Hendry's vordering voor nietig te verklaren; of zij mededee- lingen zou kunnen doen, die voor haar pijnlijk waren, mede- deelingen, die zij slechts in den uitersten nood zou doem, wanneer alle andere middelen faalden; of dat zij er alleen van overtuigd was in staat te zijn den president van de rechtbank voor civiele zaken door hare verklaringen in de zaak tot zijne voldoening te doen beslissen. Toen hij zijn kantoor had bereikt maakte hij de noodige toebereidselen om den volgenden dag naar Worthing te gaan. Hendry was T-.tton evenwel voor geweest. Onverwijld had hij zich naar Canterbury begeven en daar het adres van juffrouw Back opgespoord, waarna Will naar Worthing was gereisd, toen Totton nog maar van de reiB sprak. L9tteraii eu Kias t. De orkest3caool te A listeria ja zal olijvaa bestaan. De directie der vennootschap van aet Concertgeoouw heefi de orkest- scaool, die tot heien on Ier het par ticulier beheer vau den heer Kes stoni, als een integreerenl deel van het orke3t overgenomen, en als leeraren iaa de nuttige inrichting zullea blij ven optreden de eerste instrumenta listen uit het orkest. De technische leiding kooit natuurlijk iu handen van len nieuw benoemden dirigent, den heer W. Mengelberg. In een der schilderachtigste hui zen van Edam zal, in de volgende tnaand, eene permanente tentoonstel ling geopend worden,voornamelijk van voorwerpen welke betrekking heb- waardoor hij met het bowlen echter veel nadeel van den sterken wind on dervond. Schröler en Proost maakten reeds voor het eerste wicket een stand van 40, waarvan echter veel extra's (Schroder 12, Proost 15). Daar Küp- fer, weer in zeer goeden vorm zijade, 27 maakte en Sikmaa 12, terwijl ia aet geheel 30 extra's werden ver Kre gen, brachten de Amsterdammers het tot 117. De Amsterdammers daarentegen veroorloofden geen extra's aan Haar lem (Schröler stond achter het wic ket), zoodat Rood en Wit 66 maakte (Posthuma 22, Koolhoven 11, Pieyte 20). Het batten der H .arlemmers was zeer goed. De stand der competitie is nu als volgt gesp. gew. verl.puat. Amstels C. C. 3 2 14 Rood en Wit. 2 112 Haagsche C. C. 1 0 10 te Sabang (Poeloe Weh), waardoo.. een twintigtal huizen in de asoh wer den gelegd. De schade wordt op plm. f20,000 gesohat. Onderhoorigheden. OostkuBt. Op politiek gebied viel niets meldens waardigs voor. Noordkust. Den 24sten Mei werden kanonschoten op onze versterking te Segli gelost, waarvan er 2 doel I troffen. Een ziekenoppasser werd do£r j een dier projectielen gedood. Berichten werden ontvangen van1 meerdere werkzaamheid der kwaad willigen in de van ouds door fana tisme beruchte bovenstreken v an Ge- dong en Kerti. Het doortrekken dier benden naar onze vestiging te Telok- Semawé werd echter door de inland- sche bestuurders dier landschappen belet, waarna de kwaadwilligen af trokken. Westkust. Door de zwakke houding van T. Tjihiq te Melaboeli zouden volgens mededeelingen eenige kwaad willigen zich genesteld hebben op plm. 3000 meter van de versterking in een drietal kleine bentings en werd een van de passer Melaboeh afko mend Atjeher dood geschoten. De civiele en militaire gouverneur vertrok den 28sten Mei naar Mela boeh en keerde den 31sten d. a. v. terug. De weergesteldheidheid was warm en droog, gepaard met krachtige wes telijke winden. De gezondheidstoestand ter West kust was ongunstiger dan gedurende den vorigen verslagtijd er viel aldaar veel regen. In Groot-Atjeh en op de zeeposten aan de Noord- en Oostkust was de weersgesteldheid warm en droog, ter wijl de gezondheidstoestand gunstiger was. Het gemiddelde ziektecijfer per dag bedroeg 19 tegen 26 en dat van de beri-beri 4 tegen 8 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer bleef constant Koloniën, Atjeh Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gou vernement Atjeh en Onderhoorighe den, loopende van den 22sten Mei tot en met den 4len Juni, wordt in de Jav. Crt. het volgende ontleend Groot-Atjeh. Meermalen werden onze tijdelijke posten te Seneiop, Kroeng-Gloempang, Biloei en Anak- galoeng, alsme le het wachthuis bij de brug aldaar door de kwaadwilli gen beschoten, zonder dat ons ec.iter eenig nadeel werd berokkend. Ook op eene patrouille van Biloei naar Lambaroe werden eenige schoten ge lost, en den 26sten Mei onze ver sterking te Anakgaloeng met geschut vuur bestookt, 7 granaten werden afgeschoten, waarvan er 3, zonder naleel te veroorzaken, in en bij de versterking sprongen. In den nacht van den 23sten Mei trachtten eenige kwaadgezinden do or middel van klapper vezels, die zij op de brug te Anakgaloeng hadden ver zameld en aangestoken, die brug in brand te steken. De aangerichte schade wa3 echter gering. Door onvoorzicatigheid van een opiumschuiver ontstond er in den nacht van den lsten op den 2den Lombok. dezer brand Hendry scaatte de mededeeling van jutlrouw B .ck naar waarde. Zij had aan Sprowle verklaard, dat in April 1866 het aan haar toevertrouwde kind twee jaar oud was, maar dit was in ieder geval eene vergissing. Of zij had den leeftij d van Millicent Hendry's kind overschat of dien van het kind van Clara Smith onderschat. Will was een forsch gebouwde jonge man en had een bizonder groot kind kunnen zijn. Hij wilde echter de zaak aldus niet beschouwen en gaf er de voorkeur aan om te vermoeden, dat miss Gjoding het niet bij het reehte einde had gehad toen zij het kind, dat in 1864 door Smith en zijne tweede vrouw was meegenomen, be schreef. Hij wilde juffrouw Back en ook miss Gooding op zoeken. Zonder haar met eene te volledige verklaring in ver bazing te brengen, kon Wül ongetwijfeld eene ge wenschte richting aan hare gedaohten geven. Het gevolg was dat toen Totton Donderdagnamiddag te Worthing was, hij tot de ontdekking kwam, dat hij een dag te laat was Juffrouw Back verklaarde, dat „mijnheer Will" ongeveer twee en een half jaar oud was, toen zij hem voor de eerste maal zag. „Maar u hebt vroeger gezegd, dat hij maar twee jaar was," zeide Totton verbaasd en keek op tot de groote, zwartharige, rood-wangige vrouw, die grooter was dan hij. „Dan was hij het voordeeiigste kind, dat ik of u ooit heb gezien," gaf zij ten antwoord, „maar achterlijk in zijn spre ken, zooals dat meer met jongens het eeval is. Misschien hebt u niet veel veratand van kinderen. Ik wel, want ik heb zes jongens, maar er is er geen zoo voorlijk als mijnheer in de Chineescbe wijb Het verslag van de Lombok-expe ditie, dat door den generalen staf wordt opgemaakt iszoo schrijft de Java-Bode, bijna gereed, en er is veel waarschijnlijkheid, dat het zal wor den openbaar gemaakt. Daarin wordt ook behandeld wat vóór, bij en na den overval is gebeurd, en zonder twijfel zullen hieromtrent wel nieuwe bijzonderheden bekend worden, zij het dan ook dat de geheele toedracht der zaak nog niet zal worden opge helderd. De vraag of en bij wie aan onze zijde schuld lag, zai in dit rap port wel zoo zijn gesteld, dat is nage gaan of aan het militaire dan aan het burgerlijke gezag iets te verwij ten valt, en in geen geval is te ver wachten dat indirect van de toege kende onderscheidingen en eerbe- wijzingen iets zal worden afgedaan. A. S. schrijft in de Soerab. Crt. van 8 Juni „Op Bali en Lombok s hijnt een nieuw gevaar te dreigen, waarvoor de regeering, blij kens de verschillende quasi-geheimzinnige, maar toch ge makkelijk tot in het doel te door gronden, voorbereidings-maatregelen gelukkig niet blind blij it te zijn. De houding der Sasaks toch is zooals mij ook uit particuliere brie ven van op Lom'ooic vertoevende en bevoegde beoordeelaars blijkt vooral in den laatstea tijd alles be halve vriendschappelijk; hun aan matiging stijgt met den dag, en reeds meermalen is het voorgekomen, dat op onverholen wij 2e uiting werd gegeven aan den ingeooren haat tegen den Kaffir, 't zij hij blank of bruin van kleur is. 't Is niet alleen niet onwaarschijn lijk, maar 't ligt zelfs voor de hand, Will was." „Hij heeft met u gesproken u hebt Hendry ontmoet," riep Totton toornig uit. „Ja, gelukkig wel," stemde zij toe, „het was een genot hem te zien. Wat dien Sprowle betreft, ik was reeds dadelijk niet met hem ingenomen. Ik houd vol wat ik zeg, daar kunt u zeker van zijn." Hendry had juffrouw Back blijkbaar voorbereid; hare hou ding was merkbaar vijandig en Totton ging heen op wraak bedacht. Zijne ergernis werd niet minder toen hij Zaterdag morgen een brief ontving van een zekeren Lavidson, een advocaat van kwade practijken. Aldus nam de strijd een aanvang en hoewel Totton vol moed was, werd hij gekweld door de vrees, dat zijn tegenpartij op het beslissende oogen- blik den strijd zou weigeren. Dien namiddag reed hij naar Wetherley, nog steeds met de hoop, dat kapitein Burton iets beter zou zijn. In plaats daarvan deelde juffrouw Mankelow hem mede, dat de zieke dien morgen den laatsten adem had uitgeblazen. „Op mijn woord," mompelde Totton, toen hij terugkeerde, „alles schijnt mij nu zooveel mogelijk tegen te loopen." WordtavervolgcL)tt%

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2