NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 13 .rgau. Vrijdag 19 Juli 1895. No. 3694 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 3L-3L, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bp Abonnement aanzienÜjk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOB. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d» Publicité Etrangère G. L. DAUBE <A Co., JQMN F. JONES, Suae., Paryt Blfeü Faubouty Montnwtre. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda i en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter j Stoomdrukkerij van dit blad goed, I billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, J, C. PEEBEtOOM, STADSNIEUW S. Haarlem, 18 Juli 3895. Daar men op een der stembureaux ivoor de verkiezingen Woensdag Da5 nur nog bezig was met het depouil- leeren van stembriefjes, konden wij den volledigen uitslag met hetstem- menaantal op de verschillende can- daten uitgebracht, in een klein ge deelte van de oplaag van het vorig nummer niet mededeeleD, reden waar- j om wij het resultaat in dit nummer 1 nogmaals afdrukken. Voor de periodieke aftreding waren inf eleverd 1438 stembriefjes. Van on waarde 32. Meerderheid 704. Hiervan werden uitgebracht op de „heeren J. J. F. Beijnes 1207 Btemmen. Mr. N. G. Cnoop Koop- in an s 918 Mr. W. A. 't Hoeft 888 Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré 1172 Ed. de Lanoy 1197 M. O. de Kanter 1171 Joh. de Breuk 1236 J. Leupen 1094 Mr. A. C. Waller 1164 1 G. L. v. Lennep 1186 J. Sabel is 1192 Tb. G. Schürmann 392 W. A. J. v. d. Kamp 359 Das alle 11 aftredenden zijn her kozen. Vacature Prins. Ingeleverd 1427 Bteinbriefjes, van i onwaarde 64. Gekozen de heer H. F. van Thiel i met 783 stemmen, meerderheid 1 stemmen. De heer H. M. J. v. Lennep ver- i' kreeg 430 stemmen. Vacature Figee. Ingeleverd 1425 stembriefjes, van onwaarde 56, meerderheid 685. G. E. L. Hijmans 572 stemmen. A. C. Laane 483 H. Figee Jr. 204 Herstemming over de 2 eersten. Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne". Heden, 18 Juli, herdenkt deze ver- eeniging haar 10-jarig bestaan. Ter daarvan zal eene soirée met" dames in het clubgebouw aan het Spaarne gehouden worden. Prov. Staten van Noord- Holland. Op de vergadering van heden wer den de navolgende punten goedge keurd Rekening van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitga ven over 1893, met daarbij behoorende verantwoording, en een ontwerp-be- sluit tot vaststelling der ontvangsten uitgaven. Voorstel tot het verleenen van sub sidie ten behoeve van de teekenEchool te Edam. Voorstel tot het verleenen van eene toelage aan de weduwe van den voor- maligen provincialen archivaris. Voorstel tot het verleenen van sub sidie ten behoeve van de bewaar- en handwerkschool op Terschelling. Voorstel tot het verleenen van sub sidie ten behoeve van de algemeene bewaarschool te Hippolytushoet op Wieringen. Voorstel tot het verleenen van sub sidie ten behoeve van de teekenschool der timmergezellen-vereeniging te Amsterdam „Concordia inter nos." Voorstel tot het verleenen van sub sidie ten behoeve van het Matrozen- instituut te Amsterdam. Voorstel tot het verleenen van sub sidie ten het behoeve van parc- vaccinogène te Amsterdam. Vooistel to4 het verleenen van sub sidie ten behoeve van het vaccinatie bureau te Haarlem. Voorstel tot het verleenen van sub sidie ten behoeve van de paarden fokkerij. Brief ten geleide van de subsidie* anvragen ten behoeve van den aan- fok van vee. Besloten is f2500.te verleenen, maar onder zekere voorwaarden. Voorstel tot het aangaan van een contract met het bestuur van het ge sticht „Coudewater" te Rosmalen. Rekening van het gesticht „Mee- renberg" over 1894 en van het pen sioenfonds voor ambtenaren,bedienden en vaste werklieden in het gesticht over dat jaar. Suppletoire begrooting van het ge sticht „Meerenberg" over 1895, met memorie van toelichting. Begrooting van het gesticht „Meeren berg" voor 1896, met memorie van toelichting. Ontwerp-suppletoire begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1895, met memorie van toelichting. On twerp-begrooting der kosten van het provinciaal bestuur voor zooveel het rijksbestuur is, voor 1896, met memorie van toelichting. Ontwerp-begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke inkom sten en uitgaven, voor 1896, met me morie van toelichting. Voorstel tot heffing van opcenten. De subsidie-aanvrage ten behoeve van de vormschool ter opleiding van helpsters tot onderwijzeressen aan christelijke bewaarscholen werd ver worpen. De heerent Hovy, Heems kerk en Kalfi' braken hiervoor tever geefs een lans. Eveneens werd verworpen de sub sidie-aanvraag ten behoeve van de huishoud- en industrieschool te Alk maar, door den heer Haakman ver dedigd. Zie vervolg 3e pagina De in een bericht in ons nummer van 17 dezer genoemde Deutekom, verdacht van diefstalis niet Jan maar Jacob Deutekom. Wij vermel den dit, daar de verdachte in het be wuste bericht slechts is aangeduid als J. Deutekom. Haarlemmermeer. Aantal kiezers 1028. Uitgebrachte stemmen 729. Gekozen de aftredende leden, de heeren A. J. G. Timmermans 444 stemmen. H. F. Bultman 440 B. Biesheuvel 460 J. H. M. Evelein 487 F. L. Faas 381 J. v. Zij verden (nieuw lid) 387 Te Haarlemmerliede en Spaarn- woude werden Woensdag door het stembureau niet minder dan 50 stem men ongeldig verklaard, als wijzende den bedoelden persoon niet duidelijk aan; ze waren namelijk ingevuld met den naam C. Hartgerink, zonder na dere aanduiding, terwijl er twee per sonen van dien naam in deze gemeente woonachtig zijn. Waren de biljetten juist ingevuld dan was bedoelde Hartgerink, zijnde de candidaat der katholieke kiesvereeniging, in her stemming gekomen. Te Hoofddorp zal Dinsdag 23 Juli a.s. een harddraverij gehouden worden met paarden, die nimmer een prijs op de groote baan gewonnen hebben. Op Zondag 21 Juli zal te Sandpoort weder eene ringrijderij worden gehou den, waaraan thans alleen ingezetenen BINNENLAND, Uit Batavia is het vo' seind De hi er Rovers, lid van den Raad van Nederlandsch Indië, is ziek en vertrekt met September. Oificieel wordt gemeld, dat 30 At- jehneezen de Chineesche wijk Telok Semaweh forceerden en allen huizen verbrandden. De vijand werd door salvo's verdreven. De Chineezen zijn naar Penang vertrokken. Gemeenteraadsverkiezing. Te Amsterdam zijn gekozen de hee ren, Dr. C. J. F. Blooker, Alex. Daniëls, P. van Eeghen, C. V. Gerritsen, mr. J. N. van Hall, mr. L. J. G. van Og- trop, mr. M. W. F. Treub, J. P. Korthals Alt es, (allen aftr. leden) en de heeren J. Boelen en G. Harkema terwijl herstemming moet plaats hebben tusechen de heeren F. Adam a van Scheltema, Mr. Th. Heemskerk, C. W. de Sauvage Nolting, P. W. Sutoriue, J. A. Wormser en nar. L. Zegers Veeckens. Voor de vacature Josephus Jitta moet herstemming plaats hebben tus- schen de heeren mr. L.W.van Gigch en J. C. M. J. Knegt. 's- Gravenhage. Herkozen de aftreden de leden Van Berckel, Geveerts, Hanlo, Van Hattum, Michiels, Mouton, Van Sandick, Vaillant, Van Zuijlen. Ge kozen mr. Mulder, Repelaer, Van Driel en J. Simons. Voor de dertiende plaats herstemming tusschen HartEen (af tredend lid) en Vas Dias. Onderwijs in Engeland. f In het „Sociaal Weekblad" schrijft A. K. (Kerdijk) „Londenscheindruk ken". Wat een Engelsch schoolopziener hem over het lager onderwijs in En geland zeide, was éen akte van be schuldiging tegen het werktuigelijke en den sleurgeest, die dat onderwijs kenmerken. En toch staat over 't algemeen de Engelsche werkman in geestelijke ontwikkeling hooger dan de onze. Een veel grooter aantal Engelsche dan Nederlandsche werklieden hebben het in kennis en beschaving vrij ver gebracht. Hoe komt dat? De beer K. wijBt op de volgende omstandigheden „Op de deugdelijke gelegenheden voor voortgezet onderwijs, die in En geland wel ver van algemeen zijn, doch die, waar zij voor den aanko menden werkman openstaaD, op be nijdenswaardige wijze zijn ingericht. Op de betere voeding der lagere volks klasse. Op den kortoren arbeidsdag. Op uitstekende bibliotheken, die schier overal onder ieders bereik zijn. Niet het minst op het zoo hoog ont wikkelde en zoo ontwikkelende coö peratieve en vakverenigingsleven, dat door menigeen hier te lande slechts ot bij voorkeur bekeken wordt van den stoffelijken kant, maar dat ook in geestelijk opzicht, sedert veer tig jaren en langer, voor den Engel- schen werkmansstand een vruchtbare leerschool is geweest." Uit zeer goede bron verneemt De Postdat de regeering besloten heeft eene Staatscommissie te benoemen, ten einde het pensioenvraagstuk voor oude werklieden te onderzoeken, dus uitvoeiing te geven aan de onlangs door de Tweede Kamer aangenomen motie-Heldt. Uitgenoodigd om van die commissie deel uit te maken zijn o. a. de Kamerleden De Beaufort (Amsterdam), Hintzen, Heldt, Vee- gens, SchaepmaD, Harte, Van Alphen, De Savornin Lobman, en voorts prof. d'Aulnis, prof. Van Pesch en de heeren Stork en Pollet (Tilburg). Een iijtuig aaDgevallen. 't Wordt waarlijk nog erg er met de onveiligheid in de straten van Amster dam, schrijft het Hbld. Als het zoo voortgaat zullen dames, die zich, uit vrees voor onaangename ontmoetingen huiswaarts doen brengen per rijtuig, ook dan niet meer gerust kunnen zijn. Maandagavond had een der meisjes die in het Oostenrijksche jachthuis op de tentoonstelling (dicht bij Oud- Holland) in bediening zijn, een rijtuig genomen, om huiswaarts te keeren, aangezien zij wel eens op haar weg werd lastig gevallen. Het was na het sluiten der tentoonstelling, tegen half twaalf, toen bij het plantsoen van de Stadhouderskade tegenover de Tessel- schadestraat een man op de trede van het rijtuig sprong en het meisje een gouden ketting ontruktetoen zij zich verweerde, sprong aan den anderen kant een tweede roover in het rijtuig en greep haar vast. Door haar ge schreeuw werd de koeteier opmerk zaam gemaakt en deze sloeg zoo duchtig met zijn zweep op de straat- roovere, dat dezen loslieten en het hazenpad kozen. Te WijkMaastricht ging Woens- morgen een puaid, dat voor een wa gen gespannen was, op Lol en wierp in zijn woeste vaart een ladder om ver, waarop twee schilders stonden f- EE U I L_ L_ bi i ON Wedderburns Testament. Naar het engelsch van THOMAS COBB. 32 HOOFDSTUK XX. Een voorstel va/n Totton. „U vergeet de instructies door mijnheer Wedderburn op zijn sterfbed gegeven. Maar buitendien verlang ik vurig ter wille van mijzelf deze zaak te beëindigen. Ik moet werk gaan zoeken. Ik heb reeds een bres in mijne duizend pond ge maakt. Men moet toch op de eene of andere wijze in zijn kost voorzien; de dagen van niets doen zijn voorbij, en als j ik geen huisbediende of daglooner wil worden, dan weet ik i waarlijk niet waarvoor ik wel geschikt ben." j „Forsyth," zeide Totton en rustte met zijne elbogen op de I leuningen van zijn stoel, terwijl hij zijne handen gevouwen had, „misschien denken anderen beter over je dan jezelf. Ik j spreek openhartig. Je hebt je toen die vrouw hier was zeer dwaas aangesteld, maar in korte woorden, ik ben ook jong Vóór de laatste ziekte van Wedderburn was er nooit sprake van, dat je in je eigen onderhoud zoudt moeten voorzien. Tracht nooit te gering van jezeli te denken. Luister nu eens. Zooals je mij verzocht hebt is juffrouw Shambler door mij betaald. Het was geheel onnoodig; zij heeft zonder te informeeren haar huis aan Orler verhuurd; toch heb ik haar betaald. Je hebt nog 700 over. Je kunt als je het kalm aanlegt van 150 per jaar leven. Ik zal je nu een voorBtel doenom te beginnen zou ik het wenschelijk ach ten, dat je het overschot van je legaat aan mij toevertrouw- det en er wekelijks £3 van ontvingt. Dan ben ik bereid om je als leerling aan te nemen. Je studie zal je niets kosten. Binnen vier jaar kan je een goed procureur zijn. Ik doe je dit voorstel ronduit Forsyth en verwacht van jon dezelfde openhartigheid. Ik verwacht dan dat je zult werken en stu- deeren. Gedurende die vier jaar geef ik je geen toelage maar aan het einde zal je op een heel ander standpunt staan. Maar bedenk, dat je mijn aanbod niet aanneemt of je moet eerlijk van plan zijn te werken." Een oogenblik kon Dick het aanbod niet aannemen en het evenmin afslaan. Totton keek den anderen kant uit. Had Dick slechts aan zijne eigen neigingen gehoor gegeven, dan zou hij liever het land zijn uitgegaan dan zich op Tottons kantoor op te sluiten. Maar de gedachte aan Evelyn bracht hier de beslissing. Na verloop van vier jaar zou hij nog slechts gereed zijn om te beginnen, maar toch kon hij hopen op zekeren dag eene positie te hebben, dat hij aan haar mocht denken. „Uwe vriendelijkheid maakt mij werkelijk verlegen," sta melde hij en streek zijn haar van zijn voorhoofd weg, „ik hoop alleen maar, dat het u nooit zal berouwen. Dit zal het niet voor zoover het van mij afhangt." „Dan is het in orde," zeide Totton met een glans op het gelaat, terwijl hij Dicks hand stevig drukte. „Mijne vrouw heeft mij op dit denkbeeld gebracht. Je kunt Maandag wel beginnen en wanneer je je laatste examen achter den rug hebt, zullen wij wel nader zien. Ik word oud ten minste ik veronderstel, dat ik het behoor te worden, hoewel ik er nog niets van gevoel. Ik heb geen kinderen. Wacht tot je studies zijn voltooid, dan zullen wij wel verder zien." HOOFDSTUK XXI. Een onverwachte bezoeker. Het was Maandagmorgen toen Dick zijn zetel innam naast Tottons klerk. Van tien uur iederen morgen tot vijf uur des namiddags zat hij aan zijn lessenaar, dikwerf met wanhopige denkbeelden, maar de gedachte aan Evelyn deed hem vol houden. Na zijn vrije leven van vroeger was hem dit zittende leven zeer onaangenaam, maar hij bleef het dulden dank zij de vurige hoop op de toekomst. De weken verliepen, September maakte plaats voor Octo ber; de boomen begonnen hunne bladeren te verliezen. Dick leefde met de noodige spaarzaamheid, studeerde en rookte veel en trachtte zich helderheid t verschaffen in de zaak met Hendry.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1