te verven. Beiden hebben door den val zulke hevige kneuzingen ont vangen, dat men hun onmiddellijk de sacramenten der stervenden toe gediend en naar het gesticht Calva- riënberg vervoerd heelt. Met militaire eer. Nadat Dinsdagmiddag in de rivier de Maas het lijk was opgehaald van den scheepsjongen S. M. Pereira van het Portugeesche oorlogsschip had Woensdagochtend de plechtige teraar debestelling plaats. Deze begrafenis ging met groote plechtigheid ge paard. Het lijk was direct naar het dren kelingenhuis gevoerd op de algemeene begraafplaats t9 Crooawijk. Ten 9 ure traden de Portu .eesche matrozen aan de Westerkade aan, ten einde het lijk aldaar af te halen en naar de R. C. begraafplaats over te brengen. Daaraan namen deel de commandant, 16 officieren en 100 man. Aan de begraafplaats waren aangetreden mu ziek der weerbaarheid en een deta chement van de Dufa met den com mandant van dien bodem, den luit. ter zee M. D. J. Heining. De Portugeezen droegen een pracht rollen krans met de linten in de Portugeesche kleuren. Op deze linten stonden de volgende woorden1 Ao n08S0 chorado camarada, 2 S. M. Pereira, 3 A patria Honrae Qae a Patria vos contempla, 4 a guarnicao do Coura§ado Vasco da Gama corno prova de terna sauladee enolvidavel recordacao Rotterdam 17,7 '95. Voorts wa3 er nog een kaartje aangehecht waarop de woorden Doornie I so or mortor dormen esse somno de mysterios Tualma vocu para Deus Ten Corpj dease terra Tria dum cerneteris Rotterdam 17/7 >95. Toen de kist in den lijkwagen plaatst was bood de commandant van de Dufa aan den Portugeeschen com mandant een krans aan als een hulde van de Nederlandsche marine aan de Portugeesche marine, welke dankbaar werd aanvaard. Met de muziek voorop zette de stoet zich in beweging om door de Prinsen laan naar de R. K. begraafplaats te gaan.Toen het lijk naderde luidde daar de klok haar weemoedige tonen ver mengende met de treurmuziek. Voor deze begraafplaats was een detache ment mariniers opgesteld om militaire eer te bewijzen. Terwijl in de kapel de mis werd gecelebreerd wachtten de muziek, de mariniers en de Nederlandsche ma trozen de terugkomst op het kerk hof af. Tegen dat oogenblik hief de muziek weder treurmuziek aan en werden de mariniers en haie opgesteld, waar- tusschendoor de stoet, gevolgd door de commandanten der Portugeezen, der Dufa en den Portugeeschen consul en de verdere officieren en manschap pen, zijn weg nam. Het vuurpeloton werd ter zijde opge steld en deed toen de kist in de gr je ve was neergelaten en het signaal gegeven was, drie schoten. Na de wijding was de plechtigheid ten half twaalf geëindigd. Zij liet niet na een diepen indruk te maken op de aanwezigen. Woensdag i3 nog een tweede lijk opgevischt, dat heien is begraven. Tesselschade. Verschenen is het 23e jaarverslag van ue Ned. vrouwen ver. „Tessel schade." Er blijkt uit, dat het leden tal in het afgeloopen vereenigingsjaar bedroeg 4181, verdeeld over 28 afdee- lingen en 16 correspondentschappen en dat de vereaniging aan leeaten ontving f391. Verder dat de vereeniging aan haren arbeid eene nieuwe tak heeft toege voegd. Zij heeft nl. een bureau voor voorlichting omtrent onderwijs en be roepen voor vrouwen gesticht, dat zich ten doel stelt de onbemiddelde en beschaafde vrouw te helpen en te steunen in het voorzien van eigen onderhoud. Voorts ontleenen wij aan het ver slag nog het volgende: De door de candidaten van „Tessel schade" beoefende vakken en beroe pen ondergingen in het afgeloopen jaar weinig verandering218 harer werden aan betrekkingen geholpen en voor 45 harer werd de opleiding voor een of ander vak geheel of gedeelte lijk bekostigd. Aan deze opleiding werd f2925 besteed, nl. f1227 door de Fondska3 en f 1698 door de afdee- lingen en correspondenten, tegen ver leden jaar reap, f1210 en f1307. Van dit geld studeerden voor: hulp-apo thekeres 1, doctores 1, onderwijzeres L. O. 5, bloemiBte 1, schilderen 4, muziek 9, leerares plant- en dierkunde M. O. 1, post en telegraphie 1, boek houden 1, gymnastiek M. 0.1, examen handwerken 10, costuum-naaien 2, industrieschool 1, teekenen 2, Fransch 1, stenographie 1, apothekeres 1, huis houdschool 1, voorbereiding normaal lessen 1, te zamen 45 personen. Bij ontoereikendheid der Fondskas-rente om aan alle aanvragen te voldoen, vroeg en verkreeg het Hoofdbestuur steun van particulieren, afdeelingen en correspondenten. Een veelbelovend oandidiat. Het volgende is ontleend aan een rondschrijven, te Sittard verspreiden door een candidaat geteekend „Heeren kiezers 1 Het beslissend oogenblik nadertOnder de leus: „in labore salus nostra ei fortitudo"(in den arbeid ons heil en onze kracht) zal ik strijden „Om daartoe 1e geraken (tot het, zjo noodig afdwingen van bescher mende rechten), dient er samenwer king te wezen, „l'union fait la farce" (eendracht maakt macht), daarin be staat onze moreele kracht om den strijd voor ons aller welzijn goel te strijden; schaart u derhalve onder mijn banier en ik zal u leiden tot de overwinning, het goed recht is aan onze zijdel „Ook voor de burgerij in het bij zonder beoog ik veel goeds tot stand te brengen. „Een rij k veld van arbeid vertoont zich aan mijn blik. „De verlichting der stad eischt ver betering, een slachthuis en nieuw toren-uurwerk zijn noodig, maar waar ik vooral mijn aandacht op gevestigd heb, is een beter toezicht op de opvoe ding der jeugd. „Ook het riool-stelsel (1) ben ik toegedaan evenals de electrische ver lichting, (II!) terwijl de telephoon, en 't oud mannen- en vrouwen huis mijn sympathie hebben ver worven. „Muziek- en sportvereenigingen draag ik een warm hart toe. „Z edaar slechts eenige punten van mijn uitgebreid programma, die ik wil helpen verwezenlijken, zoodra de financieele toestand der gemeente dit toelaat. „Uw welzijn is mijn ideaal, het droombeeld mijner nachten". De vraag- en uitroepteekens zijn waarschijnlijk van den Limb. Koe rier, waaraan het bovenstaande ontleend. de volgende jaarvergadering te Utrecht te houden. De uitslag van den wedstrijd is als volgt Korps wedstrijdEereprijs, groote zilv. med. aangeboden door H. M. de Koningin voor het club-kampioen schap. „Recht naar het Doel", te Rotterdam met 182 p.le prijs gouden med. „De Burg", te Alkmaar, 166 p.2e prijs verg. zilv. med. „De Unie", te Alkmaar, 165 p.3e prijs verg. zilv. med. „Alcmaria Victrix", te Alkmaar, 160 p.4e prijs „Hard gaat ie", te Haarlem, 147 p.5e prijs „Kegellust", te Nd.-S hamoude, 146 p.6e prijs „De Kennemers", te Alkmaar, 144 p. De gouden medaille, aangeboden door den heer Van Buuren te Rotter dam, voor hem, die in den korps wedstrijd het hoogst aantal punten werpt, verkreeg de heer J. Brinkman van „Hard gaat ie", te Haarlem. De verg. zilv. medaille, aangeboden door de gemeente Alkmaar,^werd toegekend aan „Recht naar het Doel", met 28 treffers. jDe verg zilv. medaille, geboden door „De Club" te Alkmaar, voor de meeste negens, viel ten deel aan „De Unie" le Alkmaar met 7 negens. De verg. zilv. medaille, aan geboden door „De Unie", voor de meeste achten, behaalde „De Phoenix" te Haarlem, met 4 achten.J Personeele wedstrijd. Eereprijs, groote bronzen medaille, van H. M. de Konin in-Regentes voor het kam pioenschap, de heer P. Polak, te Rotterdam met 41 puntenle pr. gouden medaille de heer Walraven, te Rotterdam; 2a pr. verg. zilv. medaille de heer Johs. Vermeulen; 39 pr. de heer Essen; 41 pr. de heer H. van Soest; 53 pr. de heer Roër; 6ö pr. de heer A. Otto, allen te Alkmaar. Als een bijzonderheid wordt hieraan toegevoegd, dat de heer Vuijk op dezen wedstrijd zgn 25a medaille mocht behalen. Sport en Wedstrijden, Kegelbond- Te Alkmaar is de jtarlijksc'ne ver gadering gehouden van den „Neder- landschen Kegelbond". Besloten werd Financieele Mededeehngen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 16 Juli 18 J5, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Amstel-Hot. Miats. 10) pCs. Bible-Hjtel (Maats, tot expl. van het) 6) Hotel Adrian Mij. 27 NeJ. Miats. v. Ze kerheids st. v. ambte naren en beambten. 10 pCt. gefourn. 1071 Ren te-C assa 255 Helena veen (Maats, tot ontg. en verv. der Peel genaamd. 90 BritishDeliLangkat Tobacco Cy. Limit, preferred 124 Haarlemsche Tram way Maatschappij 80 Stichtsc'ae Tramway Maatschappij 120 gBergbauGesellschaft „Holland" serie B. 125 128 Oblig. Des Moines Fort Dodge Spoorw. lste Hypotheek. 60 Singkep-tin Maatschappij Oprichtersbewijzen f76. S tichtsche-Tram weg- Maat schappij. Idem f 14^. Aand. Holl. Sociëteit van Levensverzekeringen 260 Politiek Overzicht. De nadere uitslag van de Parle- ments verkiezingen in Engeland is als volgt: Gekozen zijn 254 unionisten, 59 liberalen, 6 Parnellieten, 29 anti-Pa:- het aanvoeren nellieten, 2 werkmanscandidaten. De Cuba. unionisten winnen 44, de liberalen 10 zetels. In Northampton is o. a. gekozen de conservatief C. G. A. Drucker, een vroegere Nederlander, broeder van het lid der Tweede Kamer, professor Drucker. In 1890 heeft hij zich laten naturaliseeren. In den italiaanschen Senaat is be raadslaagd over het voorstel om den 20en September tot nationalen feest dag te verklaren. Crispi zeide dat met deze wet geen maatregel van weer wraak bedoeld wordt. De regeering wil noch concordaat noch strijd. De waar borgen-wet is op loffelijke wijze ten uitvoer gelegdde paus heeft geeneriei reden tot beklag en beklaagde zich ook nooit ln Italië is de paus minder gebonden dan in Frankrijk of Oostenrijk, dank zij de vrijheid. Tusschen -Staat Jen Kerk zal vrede gesloten worden, maar zoo lang de Paus wereldlijke macht ver langt, zou de verwerping van het wetsvoorstel gelijk staan met vertoon van zwakheid. Aldus sprak Crispi over het voorstel. Het werd aangeno> men met 87 tegen met 28 stemmen Nog steeds uit zich de pers met verontwaardiging over den moord aanslag op Stamboelof, naar uit Wee- nen wordt gemeld. Men beschuldigt het bulgaarsche kabinet-Stojilof van medeplicht'gheid. De Neue Presse voor ziet verwikkelingen, die eene inmen ging van europee3che mogendheden zou noodzakelijk maken. De meeste andere org men zien de toekomst ech ter niet zoo donker in. Een bewijs van de verontwaardiging op de regeering is, dat op de receptie Dinsdag in het ministerie van buiten- landsche zaken te Sofia gehouden, geen enkele vertegenwoordiger eener uiten landsche mogendheid ver scheen. Het noorsche Storthing heeft met 58 tegen 56 stemmen het voorstel goedgekeurd der begrootings-commis sie, om het bedrag der civiele lijst voor den koning en den kroonprins te behouden, gelijk dat tot dusver was. De leden der rechterzijde hadden voorgesteld de civiele lijst weer te verhoogen tot hetzelfde bedrag waarop dit zich bevond, voordat het in 1893 werd vermin lerd. In geheel Macedonië heerscht ru3t. De pogingen, in het buitenland aan gewend tot het verwekken van be roeringen, zijn geheel mislukt. Troepen werden gezonden naar Stroemitza en Saionica. De Times verneemt uit Montevileo, dat de Kamer van afgevaardigde n van Uruguay besloten heeft twee millioen dollar aan de versterking van het leger te besteden. Het geld zou door nieuwe belastingen moet gevonden worden, Het gerucht van nieuwe moeielijk- heden, tusschen Chili en Argentinië over de grensquaestie gerezen, heeft de Kamer tot haar besluit gebracht. Volgens een telegram uit Havana hebben de vereenigde benden van Legon Toledo en Ziyas, beide 500 man sterk, majoor Arminem met een honderdtal soldaten bij Sancto Spirito aangevallen. De insurgenten werden afgeslagen met 20 dooden en 40 gewonden, onder welke laat- sten zich Legon bevond. De Span jaarden hadden 4 dooden en 8 ge wonden. Een bende van 400 insur genten heeft een dorp en eenige woningen in de provincie Santa Cla ra platgebrand; veertig hunner zijn hierbij door de vervolgers gewond. Van Gibara en Santiago zijn 3000 man versterkingstroepen ingescheept. De Amerikaansche brik Pearl door de Amerikaansche overheid op aanwijzing van de Spaansche beslag genomen als verdacht van ÖEMENÖD NIEUW8. De Qwulois meldt dat Sarah Bern hardt hare gedenkschriften gaat uit' geven. Een Amerikaan heeft haai reeds 800,000 fr. voor dit werk aan geboden; Sarah weigerde en zal zelf ïaar boek uitgeven. Het ongeval dat in het Keizer Wil helmkanaal de Fransche stoomboo Emile is overkomen, zal worden on derworpen aan de uitspraak van eeijt zeegerecht. De boot liep bij Rendsburg op een sleep van vier vaartuigen achtei de stoomboot Karlsruhe. Twee dezei vaartuigen werden min of meer be schadigd aan den voorsteven, terwijl het zeilschip Marie onmiddellijk zonk Persoonlijke ongelukken vielen hier bij niet voor. Volgens zaakkundigen is het ongeluk daaraan te wijten, dal de Franschman niet naar het roei luisterde. De vaart in het kanaal is door het wrak niet belemmerd. Met 18 Juli te beginnen, kan de waterweg voor han delsvaartuigen van zes meter diep gang worden opgesteld. De Ver eenigde Stoomboot-Mij. te Kopenha gen heeft een geregelde stoomboot verbinding tusschen Kopenhagen en Hamburg door het kanaal in het leven geroepen. van wapenen naaf Voor vissohers. Op de volgende uitvinding past on getwijfeld de uitroep van een Duitech vakbladwat er niet al wordt ver zonnen. Het betreft eene vinding van Wil-j liam R. Lamb ten nutte van henge laars- Hij beschrijft die in dezer voege Aan het uiterste einde van het snoer is bij den haak een spiegeltje, bevestigd. Wanneer de visch het spie geltje nadert en zijn beeld er inziet,! meent hij een anderen visch te zien, die het aas wil wegsnappen. Dan schiet hij snel er op toe, om de eerste j te zijn en hij is dus gevangen. Een| dubbel of meervoudig spiegeltje is nog zooveel te beter, want dan ziet j de visch zijn beeld vele malen weer-, kaatst en meent dus, dat er van alle zijden visschen komen om hem het aas te betwisten, zoodat hij zooveel te Bneller zal toehappen. Zóo althans beweert in vollen ernst de uitvinder. Een ander bericht voor hengelaars komt uit het internationaal patent- i bureau van Heimann Co te Oppeln. De heeren Eoail Selmers Jacob Schram te Kristiani i, hebben ia Duitse aland octrooi verkregen op eene nieuwe constructie van vischha- ken. De haak is een samenstel van twee of meer haken, wier halsstuk ken door een gebogen strik met el kaar verbonden zijn. De oogen van eiken haak zijn met en door het hen gelsnoer zoodanig in verbinding ge bracht, dat de haken bij het aanbijten van den visch uitslaan en hem pakken. Acetyleen Velen herinneren zich nog de war me belangstelling waarmede de me de deeling werd ontvangen van-den heer Moissan in de Academie van Wetenschappen, naar aanleiding van zijne ontdekking omtrent het maken van kunstmatige diamant, door mid del van electriciteit. Sommigen beweerden dat die ont dekking den prijs van den diamant zou schaden, dat de vervaardiging nutteloos zou zijn en dat de diamant, op die wijze gemaakt, niet meer die waarde zou hebben daaraan gehecht. Zelfs met deze veronderstelling zou de diamant met zgn eigenaardige zui- „Forsyth," zeide Totton op een morgen in het einde van October, „de zaak loopt ten einde, waarschijnlijk komt ze over veertien dagen voor. Het beste zal zijn om mevrouw Gordon voor te bereiden." „Ik ben meer geneigd om toe te geven," antwoordde Dick „Hoe meer ik er over nadenk, des te meer word ik overtuigd van de billijkheid van Hendry's eisch." „Laat hij dien dan bewijzen," was het antwoord. „Dat zal hem in ieder geval geen kwaad doen. Wees nu voor de tweede maal niet zoo dwaas." Daar Totton nu zijn patroon was begreep Dick dat zijn tong eenigszins geboeid was; met mevrouw Gordon was dit echter niet het geval. Van dit tijdstip af sprak zij van niets anders dan van deze rechtsquaestie en haar eigen aandeel daarin; Totton hoopte evenwel nog steeds, dat zij op het laatste oogenblik iedereen in verbazing zju brengen. Toch geloofde Dick hier niet aan en Totton wist het. Half overtuigd weerlegde hij de argumenten van zijn leerling, die tevens zijn cliënt was. Het was Maandag, de dag voor de gewichtige gebeurtenis zou plaats hebben; de plaats van den klerk was onbezet; Dick bevond zich in Tottons kantoor om hem te spreken en had de deur opengelaten. „Daar is iemand in het kantoor Forsyth," zeide de procu reur, „ga eens even zien wie." Dick bleef op den drempel staan, zijne verbazing niet meester. „Wat eene vervloekte onbeschaamdheid moet u bezitten," riep hij het volgende oogenblik uit, en Totton stond op om te zien wie op deze wijze werd verwelkomd. „Kalm, kalm Forsyth." „Het is die schavuit, die zich Orler noemde!" riep Dick uit, toen Totton op hem toetrad. „Goeden morgen heeren," zeide Orler en kneep zijn vilten hoed tusschen zijne vingers, terwijl hij in het midden van het kantoor bleef staan. „Ik had niet gedacht u hier te zien mijnheer Forsyth. Hoe gaat het met de achtenswaardige juffrouw Shambler?" Hij glimlachte vriendelijk. Zijn rond gelaat had niets van zijne openhartigheid verloren, hoewel baard en knevel waren verdwenen. Zijn haar was korter en hij droeg hetzelfde laken pak, dat dien zomer dienst had gedaan. „Het spijt mij mijnheer Totton, dat ik u moet storen," vervolgde hij toen Totton weer in zijne kamer terugtrad en Orler aanduidde binnen te treden. Hij begreep onmiddellijk dat die man niet zou zijn gekomen zonder eene bedoeling, en zou zijn toorn verbergen totdat hij ontdekt had wat deze was. „Treed binnen mijnheer Orler. Ga zitten," zeide hij. „For syth ga niet heen. U waart dus niet bevreesd u hier te wa gen," voegde hij er bij en wendde zich vriendelijk tot zij n bezoeker. „Ik behoef nergens bang voor te zijn, mijnheer," ant woordde Orler, nam plaats in den cliëntenstoel en knoopte zijn jas los, zoodat zijne breede borst zichtbaar werd. „Je hebt Burton vermoord," riep Diek uit; ,Je hebt rede nen genoeg om bevreesd te zijn." Een kuchtje van Totton diende als waarschuwing en met over elkaar geslagen armen Btond Dick achter den stoel van den advocaat en keek over diens hoofd naar Orler, terwijl hij met moeite zijn toorn bedwong. „Als ik Burton had vermoord zou ik hier niet zijn," ant woordde Orler en stak zijne vingers tusschen zijn los boord en dikken hals, alsof Dicks woorden hem op een denkbeeld hadden gebracht. „Barton is op zijn bed gestorven en ik hoop, dat dit met ons allen het geval moge zijn. Ik heb hem gezegd hoe ik over hem dacht. Ik ben een openhartig man: ik zeg wat ik denk. Hij vloog mij in het gelaat, weken lang heb ik er de sporen van gedragen. Hij hernieuwde zijn aanval. Wij stonden op den rand van de sluis; het waspik- donker en het regende. Ik deed een stap zijwaarts en hij viel ia het water. Het lag niet aan mij om te weten of hij er weer uit kon komen. Sommige menschen zijn argwanend. Hij is er evenwel uitgekropen en in zijn bed gestorven. Die zaak gaat mij in het geheel niet aan. Ik heb hem met geen vinger aangeraakt, dat is zeker. U ziet, dat ik oprecht ben; wanneer ik geen plan had gehad om oprecht te zijn, dan zou ik mij nu niet hier bevinden." „Wilt u ons dan mededeelen, waarvoor u hier komt?" vroeg Totton en boog zich voorover. Ondanks zijn wenseh om beleefd te zijn, totdat hij het doel van Orlers bezoek had gehoord, sprak hij op scherpen toon. (WordtlvervolgcL)ffi

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2