AANBESTEDING. WERKMEID, Winkelmeisje, TE KOOP: verheid, hardheid en lichtbrekend ver mogen nog een hooge waarde hebben voor optische werktuigen. Een dergelijk resultaat is alleen vol doende om de pogirgen van den heer Moissan te rechtvaardigen. Gelijk meermalen eene ontdekking eene andere doet geboren worden, zoo heeft ook de heer Moissan in zijn electrisch fornuis gevonden dat er te gelijk een stof geboren was van nog veel hooger waarde. Deze stof Calcium Carbuur" ge naamd,omdat zij bestaat uit koolstof en kalk, wordt verkregen indien men een mengel van coaks en ongebluschte kalk onderwerpt aan den invloed van de zeer hooge temperatuur van het elec trisch fornuis, waardoor deze verbin ding gemakkelijk tot stand komt, en onmiddellijk gebruikt kan worden. Het calcium carbuur heeft in de allereerste plaats de eigenschappen het water bij gewone temperatuur te ontleden, waarbij een gas ontstaat, genaamd „Acetyleen". Wanneer men een kleine hoeveel heid van het lichaam werpt in een glas water dan ziet men onmiddellijk gasbellen opstijgen, zoolang tot het laatste stukje calcium carbuur zal verdwenen zijn. Vele en belangrijke eigenschappen bezit het Acetyleen, men kan er zelfs alcohol mêe maken met behulp van zwavelzuur, zooals reeds Berthelot heeft aangetoond, waardoor alcohol uit zijn elementen wordt opgebouwd. Op deze wijze gemaakt, kost de liter zuivere alcohol 10 ct. Een andere eigenschap van het Acetyleengas isaangestoken geeft het een vlam die 12 maal meer licht sterkte heeft dan het gewone licht gas. Id Amerika is reeds een fabriek in werking, uit het het verslag waar van blijkt, dat een ton kool, kostende tegenwoordig 50 gld., 300 kubiede meter Acetyleengas geeft, of 15 c. de kubieke meter van dit gas. Aangezien zijn lichtsterkte twaalf malen meer is dan het gewone gas is dit dus 12 malen goedkooper. De proef is gemakkelijk te nemen. Men doet een weinig calcium car buur in een flesch met water, geslo ten met een doorboorde kurk, waarin een glazen buis en Bteekt het uit- stroomende gas aan._ Het effect is verrassend. Laat ons eindigen met te zeggen dat het acetyleen tot een vloeistof kan worden verdicht en daardoor ge makkelijk te vervoeren is en boven dien zoowel voor verwarming als verlichting kan aangewend worden. Borthelot heeft zeker nooit vermoed dat zijne theorie zoo Bpoedig een feit zou worden. De aanslag op Stamboelof. Ofsohoon Stamboelof re^ds vóór den aanslag zeer verzwakt was door een kuur met Karlsbadwater, was hij toch Dinsdagavond in staat, den rech ter van instructie te ontvangen. Hij deelde dezen mede dat hij onder de moordenaars twee personen Haloe en Toefektsjef, herkend had, lieden, be- hoorende tot eene bij de politie wel bekende bende die het sedert lang op zijn leven gemunt had. Naar de Neue Freie Presse ver neemt heeft de afgevaardigde Krajef, ooggetuige van den aanslag, de vol gende verklaringen afgelegd. Toen hij hoorde schieten, ging hij met den majoor der reserve Popof uit diens huis en zag Stamboelof's bediende met een revolver in de hand een in het blauw gekleed man, die in den hals een bloedende wond had, naloo- pen. Krajef sloot zich bij denvervol ger aan, en zag hoe de bediende werd gegrepen door twee'gendarmes, terwijl de vervolgde in een zijstraat verdween. Nu verscheen de inspec teur der politie, ritmeester Marfof, die uit de verte de gendarmes toe riep, den bediende te ontwapenen. Deze antwoordde: Waarom houdt gij mij op? Daar ginds ontkomt de moordenaarwaarop echter de inspecteur den bediende een sabel houw toebracht en hem dadelijk naar de gevangenis liet brengen. Krajef maakte toen Marfof opmerkzaam op hetgeen de bediende gezegd had over het ontkomen van den moordenaar, wat hij ook zelf gezien had. Op dat oogenblik verscheen een afdeeling be reden politie, die echter den moor denaar niet vervolgde. Een winkelier, voor wiens woning dit alles gebeurde, bevestigde woor delijk Krajef's verklaring, die des te opmerkelijker is daar Krajef steeds tot Stamboelof's vijanden behoorde. Noch Krajef' noch de winkelier zijn tot nog toe, vreemd genoeg, door de politie verhoord. De correspondent der Times ie Sofia seint aan zijn blad hierover ook bij zonderheden. Hij laat doorstralen, dal zoo al niet de Bulgaarsche regee.-mg, toch de politie medeplichtig ie aan jden moordaanslag. Zoo werd Stam- jboelof's lijfknecht, die een dcrshüp- f moordenaars vervolgde en verwond' le, door een toegesnelden inspecteur van politie neergesabeld. Zoo arresteerde de politie een aantal vrienden van Stamboelof, ook Petkof, al werden zij later weder losgelaten, maar liet zij de moordenaars ontkomen. Stam boelof herkende in twee der aanval lers zijne persoonlijke vijanden Halof en Toefektsjiëf. De politie nam dezen laatste wel gevangen, maar liet hem weer vrij toeD hij zoogenaamd zijn alibi bewees. Toefektsjiëf moet ook de hand hebben gehad in de aansla gen op Beltsjet en Yoelkovits. Ook gelooft men dat de huurkoetsier, die Stamboelof naar huis bracht, mede plichtig is, want hij heeft een der aanvallers hard weggereden, terwijl Stamboelof op straat lag. Intusschen is de toestand van den gewonde iets verbeterd, al blijft hij hachelijk. Stam boelof is bij volle bewustzijn. De verborgen schat in Spanje. Hoevelen, ook in ons land, zijn niet» reeds jaren lang, verrast door een ge- heimzinnigen brief uit Barcelona of een andere stad, met geheimzinnige verzekeringen over een verborgen schat, en steeds eindigende met het verzoek om toezending van zeker be drag. Oplichterij natuurlijk, doch eene die honderden slachtoffers heeft gemaakt. De bende, die langen tijd met suc ces heeft „gewerkt", is door de Fran- sche justitie ingerekend. Zekere „Arturo de Guzman" schreef uit de gevangenis te Barcelona, hij heette staatsgevangene tal jvan brieven aan kleine winkeliers te Pa rijs, totdat een limonadier, die reeds 1200 Ir. kwijt was, de politie op het .spoor hielp van de oplichters. Een zekere Antoine of Chavanon, een Parijzenaar van geboorte, maar te Madrid wonende, en een Span jaard, Pedro Bagné, die den indruk maakt van een Engelschen zakken roller (volgens Albert Bataille in de Figaro), zijn beiden tot 5 jaar gevan genisstraf veroordeeld. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van Uw berichtje voorkomende in Uw blad van 12 Juli jl. is deze dienende UEd. te berich ten, dat U betreffende den dienst aan de Haarl. Tram Maats, niet goed ingelicht zijt geweest en kan UEd. berichten dat onderstaande de juiste dienst is, waardoor Haarlems ingeze tenen een geheel ander oordeel zullen krijgen over den moeilijken en zwaren dienst a an de Haarl. Tram Maats., on der den nieuwen directeur ingevoerd. In het berichtje komt voor dat het voor de beambten zoo erg niet is; dit moge U zeggen doch is het zeker van één kant gehoord en dan zeker niet bij het dienstdoend personeels n dan te melden dat dit op groote stallen wel meer voorkomt. Maar, mijnheer de Redacteur, beschouwt U dan het be dienend trampersoneel ook als stal knecht, die nog goed genoeg zijn om na een zware dagtaak hun nacht rust op te moeten offeren 1 Neen ik had gedac it dat gij meer voor de belangen van het dienstduend perso neel zoudt opkomen. Zie hier een feit uit vele. Des Zon dags komt men 's morgens 6,55 spoor- tijd op en gaat dit door tot 11^, soms 12 uur deB mid dernachts zonder tijd om te gaan etendan is de vermoei ende daagtaak volbracht en kan men het hen aanzien. Ook hebben zij mij meermalen ver klaard geen beenen meer te hebben om op te kunnen staan en in plaats van dan naar huis en naar bed te kunnen gaan, moet zoo de beambte, wiens beurt het is, naar den stal. Als dan het laatste paard binnen is (dat wordt zoowat 12 uur) dan moet men de paarden bitten gaan schuren, daarvoor moet hij zand en water halen. Dan is het al ruim een uur ge worden en kan hij een bos stroo gaan halen om het op de steenen te leggen en te trachten of hij kan sla pen. Maar van slapen komt gewoon lijk wemig of niets, daar men elk oogenblik wakker schrikt van het leven dat voortdurend in den paar denstal heerscht. Ook kunnen zij niet tot 6 uur sla pen of rusten want om 5,45 komt de stalbaas al weer en dan moet de man welke op wacht was (hetzij koetsier of conducteur) het ligstroo van 36 paarden er onder weghalen, dus daar moet die man toch om 5 uur mee beginnen om op tijd klaar te zijn dus van 6 uur rust geen sprake, dit is bij mij maar 4 uur rust als men het rust mag noemen en verge- lijkt u nu dien dienst bij den dienst der groote stallen? Waar de koetsiers ien geheelen dag zitten, en niet zoo als de Haarl.g tramconducteurs en koetsiers) fil7Zfl uur op |hung beenen moeten staan; kijk Mijnheer de re dacteur dit is het feit en voor geen mensch op den duur vol te houden. Neen Mijnheer de Redacteur, beter ware het van UEd. geweest voor die mannen, van welken de meesten meer dan 10 ja zelfs 15 en 16 jaar de Maats, trouw en eerlijk ook tot tevreden heid van Haarlems publiek hebben gediend, een weinig hun niet te be nijden baantje te helpen verlichten, in plaats van hun na hunne zware dagtaak, het baantje van stalwacht hun er nog best bij te gunnen. Neen Mijnheer de Redacteur dit valt mij danig tegen en keur ik deze zienswijze van UEd. ten sterkste af en geloof ik de tolk in deze te zijn van het grootste gedeelte van Haar lems trammend en loopend publiek. Mij vleiende met de geheele op name van bovenstaande, heb ik de eer te zijn, namens vele burgers, Hoogachtend In afwachting UEd. Do. Dn. N. Waar de inzender in bovenstaand stukje OD8 van ongevoeligheid voor het lot v.m het trampersoneel beticht, wat volgens hem zou moeten blijken uit een berichtje, geplaatst in ons nummer van den 12den dezer, moeten wij er hem op wijzen, wat ook uit bedoeld bericht genoegzaam blijkt, dat wij slechts eene vergelijking maakten tusschen den toestand zooals deze is met dien zooals men had moeten opmaken dat hij zou zijn uit de berichten eenige dagen vroeger in andere bladen geplaatst. De wijziging in de dienstregeling werd daarin te zwart geteekend, vooral omdat niet gemeld werd, dat de naohtdienst éénmaal in de 20 dagen voorkomt en deze door lichteren dagdienst wordt gevolgd. Dat wij echter het personeel na hun niet gemakkelrjken dik werf zelfs moeielijken dagdienst een goede nachtrust niet zouden gunnen, hetgeen de inzender uit be doeld bericht,geheel ten onrechte, meent te moeten opmaken, dat zij verre van ons 1 REDACTIE. Vervolg Stadsnieuws. Callantsoog, In deze zaak hebben de Staten be sloten, overeenkomstig het voorstel der commissie 1« dat er voor de Staten geene termen bestaan om de duinen van Callantsoog onder het gebied van den polder van dien naam te brengen 2° dat er evenmin redenen aanwezig zijn, die de Staten nopen voor het onderhoud dier duinen een nieuw waterschap op te richten, 3o. dat er ook geene redenen zijn om eene waterschapsregeling te ma ken voor de verdediging der geheele zeekust van Rijnland af tot den Hel der, aangezien de zorg voor al deze werken, met uitzondering (der Honds- bo88cfie zeewering, wier onderhoud op andere wijze is geregeld, bij den Staat behoort. 4o. de wijze van handelen van Ged. Staten, ook waar zij van hun breed voerig toegelicht beginsel zijn afge gaan om door toenadering hunner zijds het geschil met de Regeering ten einde te brengen, wordt goedge keurd "en er alzoo in beginsel mede wordt ingestemd dat, öf wel voor buitengewone door het Rijk te ver richten werken eene bijdrage uit de Provinciale fondsen worde verstrekt, waaromtrent telkens, zoo noodig, nadere voorstellen zullen worden in gewacht, öf wel eene wettelijke rege ling tusschen Rijk en Provincie tot stand kome 5o. goed ie keureu de uitgave van f658.bereids door Gedeputeerde gedaan en voldaan uit den post Hoofdstuk VIII afdeeling II, art. 2, „Bijdragen voor het onderhoud van zeeweringen en „caiamiteuse dijken" van de begrooting der enkel provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1895, voor het overha len en verbroeden van het duin op een punt ongeveer 440 M. benoorden CallantBoog 6° Gedeputeerde Staten te machti gen den zanddijk vóór den Voordijk, door den Rijks-en Provincialen Wa terstaat aanbevolen ter herstelling van den weggespoelden duinregel, geheel voor rekening der Provincie, door den Polder Callantsoog te doen ma ken 7° Gedeputeerde Staten uit tenoo- digen de bovengenoemde besluiten ter kennis te brengen van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Punt 7 werd aangenomen met alge- meene stemmen. ...agj (De vergadering duurt voort). Thans zijn te Zand voort aanwezig 813 badgasten met 275 dienstboden. «a Te Zand voort zijn aangespoeld en onder beheer der strandvonderij ge steld ongeveer 110 balken, ongemerkt. TELEGRAMMEN Het afloopen der „Anna." In de Eerste Kamer heeft minister Roëll heden medegedeeld dat de Sultan van Marokko inwilligde in de eischen door Nederland gesteld inzake het afloopen der Anna. De sultan betreurt den roo£ belooft bestraffing der schuldigen en betaling van de schadevergoeding binnen vier maanden. Stamboeloff.Jf SOFIA, 18 Juli, {Reuter). Stamboe- loff is hedenmorgen om 3.35 gestor ven de doodstrijd begon gisteravond om 10 uur. Hij overleed zonder een woord gezegd te hebben. S'oomuaartbirichtsn. Het stoomschip Prins Alexander van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 17 Juli Oue38ant. Het stoomschip Koningin-Regentes. van Amst. naar Batavia, vertr. 17 Juli van Suez. Het stoomschip Prinses Amalia vau Batavia naar Amsterdam, arri veerde 17 Juli te Amsterdam. Het stoomschip Prinses Sophie, van Batavia naar Amst., vertrok 17 Juli van Port Said. Het stoomschip Soembingvertrok 17 Juli van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Amsterdam, van de N. A. S. M., v .n New-York naar Rotterdam, passeerde 17 Juli, des nam. 11 u. 40 min., Wight. Het stoomschip Veendam, van de N. A. S. M., vertrok 17 Juli v. Rot terdam naar Newyork. 349e Staatsloterij le klasse 4e lijst. Donderdag 18 Juli 1895. Prijzen van J 20. 11229004862 8527136881620818762 11431375385 9044137621656718861 22832866009 9383137851670218962 47834476055 9461138101680519318 56535046522 9591139541721019636 113938256874 9783142041738819917 1485 3970 6902104271448317525 20155 1504 4005 6960119181452617656 20607 1826 4086 7101119621483217772 20753 2027 4565 710212025149131791120904 2220 45917148122891498718218 2612 4616 7758126531520618430 2724 4717 7978131561525618492 2784 4795 8404131931562318503 28314807 8454135341595318634 Bargerhjfce Staiid! Ondertrouwd: 18 Juli. W. Kok eu A. J. Pollee. G. H. Schraudt en E. W. Saeijs. J. Baron en C. M. Saelzer. Getrouwd: 18 Juli. G. R. A. Kalman en C. Kamp. J. de Loor en J. C. Guldemond. Bevallen: 16 Juli. A. Knotten beltMid lelbeek d. Overleden: 17 Juli. A. J. Jacobs 39 j. Nieuwe Gracht. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 16 Juli. W. v.Ling en E. C. Lien, wed. van P. A. Manus, Amst. 17. M. Godvliet en A. Beisen- herz, den Haag.; Bevallen: 16 Juli. A. C. v. d. MinneVan Engelenburg z., Arnhem. Eehtg. van J. M. Huisman z., Londen. Overleden: 14 Juli. A. Korff 43 j., Laag-Soeren. Douairière I. Cb. Lamoraai von Geusau—Verboon 80 j., Gorsel, 15. P. Ch. Ort 50 j., Amst. J. P. Busman 75 jAmst. B. J. H. Cock jd. Oestgeest. Wed. J. E. Sachse Van der Stel 81 j., Nieuwer-Ainstel. 16. Jnr. F. W. Roëll 23 j., Lausanne. F. J. Coffeng 48 j., Amst. Douairière gravin Van Bylandtbarones Van Lynden van Hemmen, den Haag. aangeboden betrekkingen in fteierlann Aan Qeibonneer.den op dit Bladen hunne huisg&nootenworden aan het Bu reau K<rine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnee buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Nette fats. meid-huish. P. G. vour waaru. dor geh huisa door weduvrn. m. S jonge kind. 2. Dog. winkelj. ia fijne luxezaak. October, 8. Agent v. ejg. maalsch. v, lerens rerz. le kl. tegen sal. en comm. 4. Bed. lieerencoaf. vereisclit vaki. den Haag. 5. Winkelj. man af- P- G. 6. Bank, en koekbakk. P. G. zelfst, kunn. werk. 7. Twee R. K. jongelieden in zaak maunf. bes. met vak en goed kuan. etal. legen fl.sai. 1 Sept. 8. R. K. bed. in mag. Van glas, aardewerk en luxeart. niet boven 25 j. van goede gei. voois. 9. Jongste bed. op bnitenl exp. kant. nette hand schr, m. kenn. van lai. 10. Bed. op comm. en oxped. kant. bek.^met eng. taal en boeth. aan., sal. f8JU. l%£;. 11. Jongste bed. op gnank. goede hand .scar. en eenigsz. met Kaotoorvrerkzaamh, oe*. ADVERTJSNTIËN. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echt genoot, VaderBehuwd- en Grootvader, de Heer JACOB ERNST VAN DEN AREND, Oud Gemeente-Architect van Haarlem. D. J. M. van dbn AREND van Bbü8bkom. D. E. L. van dbn AREND. J. H. van den AREND— wubbenhorst. J. G. van den AREND. E, H. van den AREND van clbef. D. J. M. van den AREND, D. J. M. van den AREND. J. H. van den AREND. J. E. van den AREND. J. R. S. van dbn AREND. Haarlem, 15 Juli 1895. Met 1 Augustus wordt gevraagd eene flinke Werk-Tweede Meld, van goede getuigen voorzien, niet voor winkelwerk. Adres in persoon, 's morgens vóór 12 uur, Korte Veerslraat 4. Terstond gevraagd eene flinke tegen hoog loon. Persoonlijk aan te melden Broodfabriek *de Volhar ding N. Groenmarkt. Een Jongmenaoii, P. G., 23 jaar oud, wenscht langs dezen weg in kennis te komen met een net Burgermsisje,! knap uiterlijk, tusschen 1923 jaar. Geheimhouding verzocht en verze kerd. Brieven met bijvoeging van portret, onder No 75, bureau van dit blad. Terstond gevraagd een flink in een Grutters winkel. Adres aan 't bureau vau dit blad. H.H. AMBTENAREN die deel weuschen te nemen als Lid van een Coöperatieve Bouwver- eeniging van huizan, de huurwaar de/ 200, 's jaars, vervoegen zich met franco brieren onder No. 530 a/h. Advertentie-Bureau van P. VAN CITTERT ZONEN. 55000 grijze, vlakke, nieuwe Waalklinkera, voor billijken prijs. Adres te vernemen bij de Boekh. P. VAN CITTERT ZONEN Het Bestuur der Coöperatieve Bowmereeniging ede Vooruitgang zal op Woensdag 24 Juli in 't lokaal van A- BLAUWin de Damstraat No. 6 des voormiddag® ten 11 uren aanbesteden Het schilder- en gla&enma kers werk van 94 wo ningen. Bestek en Voorwaarden zijn 5. 20 cents verkrijgbaar, Vooruitgang- straat No. 72. Namens het Bestuur J- LAMMERTSMA. secr. StüOiB-Zeppzledery TE ZUTPHEN. J Prio-a zachte Groene Zeej,, tot concurreerenden uriji.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3