NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLEI ON Wedderburns Testament. 13 ïrgau.: Maandag 22 Juli 1895. No. 3696 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Ryk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37$. Dit blad verschijnt dagelijkB, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-4:, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIÉN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door oou agenten en door alle boekhandelaren en cour au tien. Directeur-Uitgever J. C. FEEREBOOHL Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE <t Co., JOMN F. ZONES, Suec., Parifi SlMa Fauieurf Montmartr*. Dit nummer bestaat uit twee bladen, EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Haarlem, 20 Juli 3895. I BUITENGEWONE VERGADE RING -can dm Raad der gemeente Haarlemop Maandag 22 Juli 1895, des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld i 1. Mededeelicgeu en ingekomen stukken. 2. Zitting met gesloten deuren. Burgemeester en Wethouders stel' I len aan den Gemeenteraad alhier voor, naar aanleiding van een schrijven i van den majoor-commandant der Schutterij, den heer J. W. van Alphen, lsten luitenant-adjudant der infante- rie, belast met de opleiding van offi cieren en het kader- der schutterij, als bewijs van erkenning zijner goede diensten weer eene gratificatie te ver* leenen ad. f200. De plaatselijke commissie van toe zicht op bet lager onderwijs heeft l voor de bestaande vacature de vol gende aanbeveling aan B. W. aan geboden lo. de heer mr. W. Cnoop 1 Koopmanb, 2o. de heer F. Smit Kleine. Aan den Gemeenteraad wordt door B. W. voorgesteld den heer H. J. GarritEen, thans onderwijzer 3e klasse aan de 2e opleidingsschool voor jon gens te bevorderen tot onderwijzer 2e klasse aan dezelfde school. De heer jhr. mr. J. W. M. Schorer, commissaris der Koningin in deze provincie begeeft zich voor eene maand naar Carlsbad. De lnit.-kolonol P. C. Kool, eerst aanwezend ingenieur alhier, wordt toegevoegd aan den generaal-majoor I. J. H. Gijeberti Hodenpijl, inspec teur der genie te 's-Gravenhage. De eerBte peren!zijn alhier ter markt gebracht door Gebr. Busé, wonende Turfmarkt. Door den vischkenrder zijn gisteren 5 manden met viech, aan de Groote Markt aangevoerd,in beslaggenomen verkeerende in bedorven staat. Zij zijn naar de vuilnisbelt overgebracht en vernietigd. Museum van Kunstnijverheid. De tentoonstelling van Textiele kunst, die cp het Museum van Kunst nijverheid alhier gehouden wordt, is thans weder aanzienlijk uitgebreid. In de eerste plaats met twee zeer merk waardige Gobelins, de eene voorstel lende landschap met jacht, de andere de Symbolische stichting van Haar lem, tapisseriën die gewoonlijk de zalen van het Raadhuis vereieren en door Burgemeester en Wethouders van Haarlem welwillend voor de ten toonstelling werden afgestaan. Vervolgens werd ontvangen van de fiima Daumerie—Petit Jean uit Brus sel eene uitgebreide verzameling Bel gische kanten, zeer sierlijk bewerkt, waaronder, point d'aler§on, Mechel- eche, NijveJscbe, Namursche enz. uitmunten en van Mevrouw Douairière van Berg Dussen MuijlkerkBerg een tatelkleed, bewerkt naar een oud- Duitsch patroon voorstellende het heelal, dat door zijn eenvoudige, de gelijke bewerking zeer de aandacht trekt. Verder werden ter expositie nog ontvangen van de firma Ad. Deisz uit Mürchen tal van keurig gebor duurde tafelkleeden en loopers, van Mr. D. A. Kool een zeer fraaie ver zameling Oostereche tapijten, van N. N. Turksch borduursel, terwijl het geborduurde vaandel van de vereeni- ging Cremer ook werd ingezonden. Wij vestigen tevens de aandacht op de tentoonstelling van het werk der leerlingen der aan het Museum verbonden school voor Kunstnijver heid die tot 29 Juli in de Schoollo kalen aan den Dreef gehouden wordt en voor ieder kosteloos toegankelijk is. Beide hierboven genoemde tentoon stellingen zijn zeker een bezoek over waard. Door de politie alhier is bekeurd de slijtster in sterken drank juffr. v. L., wonende Pieter Kiesstraat, ter zake van het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Onder Haarlemmerliede is Vrijdag morgen het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, gepakt in een doos. Vanwege de justitie is een en ander naar Haarlem overgebracht. Men is begonnen met den bouw van een groot ammunitie- en projec tielenmagazijn in de stelling Amster dam nabij het dorp Spaarndam. Gelijk men zich zal herinneren werden destijds tegen den bouw vele bezwaren ingediend. Voor het examen-hoofdacte, waar" aan Vrijdag en heden alhier löcandr daten deelnamen, zijn gsslaagd de heeren L. v. d. Wilk, HaarlemD. van Zomeren, St. Pancras; L. Spaander, Edam G. Muys, Amsterdam; J. Ham, Grootebroek, en W. J. J. Bronk- horst, Schiedam. Tot directeur van het postkantoor te Heemstede is benoemd de heer W. F. L. OudenhoveD, thans in gelijke betrekking te Meersen. Naar wij vernemen is bij den Raad der gemeente Heemstede dezer dagen een request ingediend, door een groot aantal ingezetenen onderteekend, tot herstel op den ouden voet der kermis, die in 1880 werd afgeschaft. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Haarlemmermeer de heer D. Wentholt, burgemeester van Hillegom. Men schrijft uit Lisse: De handel in droge bloembollenis hier in vollen gang. De hyacinthen, het hoofdproduct, gaan beter van de hand, de prijzen zijn iets hooger dan verleden jaar in de betere qualiteiten veel hooger dan vorig jaar in de min dere .qualiteiten. Men verwacht hoo- gere prijzen van hyacinthen zoowel voor het verdere seizoen als voor 't volgend jaar. De tulpen gaan slecht, lage prijzen worden besteed, ze wach ten op betere markt; of die spoedig komen zal, mag betwijfeld worden, de voorraad is overal groot. IJmuiden. Hedenmorgen had aan 't werk van de visschershaven een ongeval plaats. De werkman V. had 't ongeluk met zijn hand tusschen de steen en van den trasmolen te komen, waardoor de vin gers der rechterhand verbrijzeld wer den. Nadat dokter Langeveld de eerste hulp had verleend is de man per rij tuig naar 't gasthuis vervoerd. Met de nieuwe schutsluizen te IJmuiden is het nog verre na niet in het reine. Eerst had men de bodem- Suaebtie, daarna een scheur in het| oordwesterhoofd en thans schijnt het weder aan de ijzeren deuren te haperen. De deuren van het Ooster- hoofd sluiten niet hermetisch, waar voor dan twee oorzaken kunnen be staan öf de deuren zijn niet geheel op maat afgeleverd, wat echter niet waarschijnlijk is, öf het hoofd waaraan de deur bevestigd is staat niet meer loodrecht, maar is aan overhellen onderhevig. Naar men verneemt, zijn reeds een viertal duikers bezig om bet euvel onder water te onderzoek Weldra zullen de heeren Ter Meulen en Dufour te Amsterdam een proef nemen om de deuren door electrische beweeg kracht te openen. Wanneer dit gelukt zal zoowel de geheele sluis als de vuurtoren electrisch verlicht worden. Zandvoort. Thans zijn te Zandvoort aanwezig 998 badgasten en en 297 dienstboden. ZeeviaBcherI]'. In doze week kwamen de Zand voortscbe schuiten 9 maal met verscbe visch aan. Besomming; f 13 tot f36. De prijzen der visch warenbakschol f 0.70 tot f 1.60, scharren f 4.50, pie terman fl.30 tot fl.40 per mand tong f0.20 tot f0.90 en griet f0.40 tot f0.80. BINNENLAND, Parlementaire praatjeB. Na afdoening van de huishoudelijke raming is de Eerste Kamer Vrijdag in den laten namiddag op hare lau weren gaan rusten. Geheel tegen de verwachting heeft zij ten slotte nog de wet tot uitvoe ring van art. 191 der Grondwet afge daan, waartegen de heer Vlielander Hein de vorige week grondwettige be zwaren had ingebracht. De Reg. had wèl gedaan deze wet niet in te trek ken maar de Minister van Water staat had nu zijn ambtgenooten van Buitenl. Zaken en Justitie medege bracht om de juridische argumenten van den heer Hein te ontmoeten. Dat was eigenlijk niet noodig, want eer stens belastte de heer van Tienhoven zich hiermede en ten tweede besloot de heer Vlielander Hein ten slotte zijn verzet te laten varen. Zoodat ten slotte, nadat heel wat geleerdheid ge lucht was, waarin niemand wel bij zonder veel belang zal stellen, het wetsvoorstel werd aangenomen zonder stemming. Tot den voor het overige afgedanen arbeid behooren de wetsontwerpen betreffende üe invoering van direct bestuur op Lombok, waarbij de Min. van Kol. den heer v. d. Oije de toe zegging deed, dat zooveel mogelijk tegen opium-misbruik zou worden gewaakt betreffende den spoorweg Tarik Soerabaya tot wijziging der arbeidswet, waarbij de Min. van Waterst. van de daags te voren door den heer Breebaart geuiten wensch overweging toezeide en eindelijk het wetsvoorstel van den heer Lohman, in den aanvang der zitting de gast van den Senaat. Dit wetsontwerp is aangenomen met 25 tegen 18 stemmen. Het werd bestreden door den heer Alberda van Eikenstein, die er nadeel van duchtte voor het onderwijs in het algemeen, voor bet bijzonder onderwijs in het bijzonder. Hij vreesde, dat de Staat zon hebben te betalen voor onvol doend onderwijs en bij duchtte ook ministerieele willekeur bij het verlee- nen der subsidies. Bezwaren die de heer van Lier deelde,doch die ontzenuwd werden door den heer Wertheim, die 't met de beide vorige „schreeuwers" (de heer Wertheim vergistte zich leelijk) werden ontzenuwd. Voor hem was dit voorstel een voltooiing der in 1887 aangevangen pacificatie en hij wilde er dan ook in toestemmen, mits hij de verzekering kreeg, dat de school strijd niet zou worden heropend. En die verzekering gaf de heer Lohman, voor zoover het van hem afhing want bescheidenlijk zei hij, dat hij geen „politiek man" was 1 gaarne. En overigens verdedigde hij nader zijn voorstel, dat ten slotte aangeno men werd en hem een gelukwenBch van den voorzitter bezorgde. G. Jr. Ontvreemde of vermiste voorwerpen. (Arrond. Rotterdam). In den nacht van 16 op 17 Juli jl. is uit een keet, staande aan den Delftschen straatweg in de gemeente Overschie, ten nadeele van Johannes Elias Anne Rudolph van Helden, bouwkundige te Over schie, ontvreemd 1 passerdoos inhoudende 19 stuks, engelsch fabrikaat2 orléons 1 paar waterlaarzen met dubbele zooien van achteren met riemen en gespen; 1 duimstok; 1 ivoren decimeter; 3 bruine potlooden1 koperen drie hoek; 1 witte handdoek en eenige sigaren ten nadeele van Jacob Grootenboer uit een in aanbouw zijnd pand aldaar door inklimming ontvreemd: 1 kapzaag2 dubbele blokschaven met de namen Jansen1 1 kwar tiers steekbeitel1 klinkhamer1 voegpasser1 koperen waterpas 1 kantbeitelalles gemerkt letter 1 met 1 belletje 1 boor ten nadeele van Joh. van Kempen, aldaar ontvreemd eenige klezierachaven 1 hamer. De Burgemeester van Overschie ver zoekt opsporing en bericht. 34) Naar het mgelsch van THOMAS COBB. HOOFDSTUK XXIL Miss Oliphant. „Wanneer hij u hierheen gezonden heeft, dan had hij het toch zelf wel kunnen zeggen," was haar antwoord. „Hij deelde mij mede, dat hij alle predikanten in Hastings" en St. Leo nards had bezocht om inlichtingen in te winnen over iemand, Smith geheeten." „Mevrouw Smith is reeds lang dood, reeds twintig jaar," zeide Dick, die gaarne had willen weten of zij met Orler gemeene zaak had gemaakt, wat Totton had verondersteld. „Mijn goede vader," gaf zij kalm ten antwoord, „is negen en dertig jaar lang vicaris geweest van. Southdown van 1841 tot zijn dood, vijf jaar geleden. Ofschoon ik niets wist van die mevrouw Smith, kon ik mijnheer Orler toch iets van haar kind vertellen." „U zoudt mij den grootsten dienst bewijzen door mij iets van hem mede te deelen," zeide Dick en boog zich in ge spannen aandacht voorover. „Ik zeg niet dat het een jongen was," vervolgde zij, „ik weet het niet. Ik was op dat tijdstip niet thuis, maar ik zal u alles vertellen wat ik mij herinner. Ongeveer twintig jaar geleden ik ben werkelijk den juisten datum vergeten bezocht eene dame de stad. Ongelukkig ken ik haar naam niet evenals een groot aantal bizonderheden. Sedert ik de geschiedenis van mijn dierbaren vader vernam, hebben ern stige ziekten mij aangegrepen en mijn geheugen is niet meer wat het vroeger was. Zeer belangrijk is, dat de dame eene goede christin was en deel uitmaakte van mijn vaders kerk." „Woonde zij te St. Cyprian's Place?" vroeg Dick. „Dat kan ik u niet zeggen; zij woonde dichtbij, maar ik kan u niet mededeelen waar. Zij woonde in hetzelfde huis, waar Smith en zijne vrouw hun intrek hadden genomen deze naam Smith zou ik mij zelfs ook niet herinnerd" heb ben als mijnheer Orler ze niet eerst had genoemd met twee kinderen." „Twee twee kinderen J" riep Dick uit en vroeg zich in stilte af, waarom Orler hem hierheen gezonden zou hebben wanneer de geheele geschiedenis opnieuw een oplichters- streek was. „Zooals ik gezegd heb, toen mijnheer Orler mij naar me vrouw Smith vroeg, kon ik mij niets meer herinneren. Lang zamerhand keerden mijne gedachten naar het verleden terug en schoot mij het een en ander weer te binnen. Niet dat hij juist naar die mevrouw Smith vroeg. De vriendin van mijne vader werd dikwijls gestoord door het schreeuwen der kinde ren. Zij was van oordeel, dat zij werden mishandeld. Op zekeren dag zag zij, toen er parade gehouden werd, Smith, een groote, stevige man een tenger kind mishandelen; dage lijks hoorde zij het gillen, totdat zij het eens op een dag niet langer kon uithouden. Smith en zijne vrouw waren af wezig en het kind schreeuwde erbarmelijk. De vriendin van mijn vader begaf zich naar boven en met behulp van de hospita wist zij zich toegang tot de kamer te verschaffen. De kleine was aan de piano vastgebonden, met een stevig touw om zijn hals, een om zijne enkels en zijne handjes op zijn rug gebonden. Mijn goede vader kreeg steeds tranen in zijne oogen wanneer hij de geschiedenis vertelde," voegde zy er bij als om hare eigen tranen te verontschuldigen. „Zij nam het kind met zich mee naar hare kamer en ondanks de woede van den vader bij zijn terugkeer, weigerde zij hem het terug te geven." Op dat oogenblik wierp miss Oliphant een blik op de tafel en Dick reikte haar het met teenen omvlochten fleschje toe, met welks inhoud zij haar zakdoek bevochtigde. „Smith," aldus vervolgde zij en drukte den zakdoek tegen haar voorhoofd, „verklaarde dat zij wat hem betrof het kind mocht houden. Zij wist echter niet of het wel goed van haar zou zijn als zij het deed, zoodat zij mijn vader liet komen, die Smith opzocht en vernam, dat hij werkelijk van het kind afstand wilde doen, maar er een prijs van £50 voor vroeg. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1