NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON W edderburns Testament. 13e Jaargang Donder'ag 25 Jnli 1895. No. 3699 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonuamuier 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en cour antiera. Directeur-Uitgever J. C. FEEBEBOOJL Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE et Co., JOMN F. JONES, Suee., Paryi 31bü Fmubeurg Montm+rtre. STADSNIEUWS. Haar'em24 Juli 1806. De internationale jury der wereld tentoonstelling kende een eerekruis toe aan de volgende stadgenooten Job. Enschedé en Zn., „Wilhelmi- nabron", D. Swens en Co., M. C. Teves en Werf „Conrad" en een gouden medaille aanC. Donker en A. Ra telband en Co. Dinsdagavond werd door de lieder- 'tafel Haarlem's Zanggenot in de Vauxhall de in Luik behaalde over winning met een feestelijke bijeen komst van leden en oud-leden ge vierd. g Op verschillende wijze werd door ettelijke sprekers het behaalde suc ces herdacht en niet het minste hulde gebracht aan den ijverigen Directeur, onder wiens leiding men het zoover had gebracht. Naar wij vernemen bestaat bij de schietclub Willem III het plan om de Binds eenige jaren ongebruikte schietbaan op den Blinkert te ver- grooten tot 150 M. en aldus geres- tanreerd, weder in gebruik te nemen. Hiervoor ?al eene leening op aan- deelen worden geplaatst. On vangst der Haarlems che Zangers. Hedenavond worden te 7 uuretads- tijd de uit Luik terugkeerende Haar lem sche zangers aan het station fees telijk ingehaald. Het comité zal hen in de restau- ratiezaal ontvangen. Daarna hcudt men in rijtuigen, voorafgegaan door de banieren benevens door 8 tam boers en het stedelijk muziekkorps, een tocht door de stad, waarbij zoo als wij spoedshalve reeds per bulletin meidder, den ra te noemen wfg zal worden gevolgdKiuisweg, Kruis straat, BarteJjorisstraat, Zijlstraat, Wilhelminastraat, Ra; mvest, Groote Houtstraat, Groote Markt, Sociëteit Vereeniging. Den ingezetenen, vooral die aan bovengenoemde route wonen, wordt dringend verzocht de vlag uit te i ken- In de Sociëteit „Vereeniging" zullen als gewoonlijk gedurende de kermis een aantal uitvoeringen worden ge geven en wel door het Grand Spectacle Concert Varié onder directie van den heer H. van Op, van Rotterdam. Deze uitvoeringen beBtaan uit Ma- tinées op Woensdag 7 en Zondag 11 Augustus, 's middags te 2 uur en uit Soirées op Maandag 5, Dinsdag 6, Woensdag 7, Zaterdag 10 en Zondag 11 Augustus, 's avonds te 8 uur. Donderdag 8, Vrijdag 9 en Maandag 12 Augustus, 's avonds te 8 uur Soirée voor het publiek, tegen betaling van 50 cents de persoon. Vergadering van den Gemeenteraad van Bloèmendaal op Donderdag den 25en Juli 1895, des namidags ten half acht ure. Donderdag a.s. des namiddags ten 1 uur zal te Zandvoort op het strand een wielerwedstrijd gehouden worden door zoontjes van badgasten, die den ouderdom van 1416 jaren bereikt hebben. De prijzen zullen bestaan in kunBtwerpen. In het badhuis voor minvermogen den te Zandvoort zijn thans aanwezig 71 verpleegden en in de Amsterdam- sche en Haar'.emsche vacantiekolo- nies respectievelijk 60 en 30 kin deren. Door het bestuur der Katholieke kiesvereeniging te Haarlemmerliede is aan Gedeputeerde Staten een schrif telijk bezwaar ingediend tegen de uitspraak van het stembuieau bij de De stembrieljes op naam van C. Hartgerink werden nl. ongeldig ver klaard, daar twee personen van dien naam in de gemeente woonachtig zijn. Aan de harddraverij te Hoofddorp met paarden, aangespannen, werd door 7 deelgenomen. De le prijB werd behaald door den heer CrommeliD, te Haarlemmermeer de 2e prijs dcor den heer Houtkooper, pikeur Pasmoc y, te Haarlemmermeer de 3e prijs door den heer Krooü, Legmeerde 4e prijs door den heer Zink, Amsterdam. In den Haarlemmermeerpolder breidt de varkensziekte zich al meer en meer uitook in de omliggende gemeenten komen gevallen voor. Als een gevolg daarvan zijn de prijzen dalende, daar veel varkens ten verkoop worden aangeboden. Te Sloten, waar reeds vier kies- veieenigingen bestaan, is thars een vijfde opgericht, die den naam zal dragen van Neutrale Kiesvereeni- ging- Uit de haven van Beverwijk is op gehaald het lijk van een mansper soon met gebroken arm en verschil lende belangrijke verwondingen. De justitie alhier en de politie doen on derzoek. BINNENLAND. Bekroningen Wereld tentoonstelling. Het rapport van de Internationale Jury is| nog niet geheel vastgesteld. Hieronder volgt de alphabetische lijst van de aan Nederlandsche inzenders toegekende eerekruisen eu gouden medailles. Aan H. M. de Koningin-Regentes kende de jury een eerekruis toe voor een model van het pantserdekschip Koningin Wilhelmina en een gelijke onderscheiding aan het ministerie van marine in het marine-etablissement te Amsterdam. Amsterdamsche Gasfabrieken, G. M.Vrouwenvereeniging „Arbeid Adelt", E. K.; Becker Sons, Rotter dam, E. K.; Beierscb Bierbrouwerij „De Amstel" Amsterdam, Eerekruis met gelukwensch! van de jury; A. Bikkers Zoon, Rotterdam, Eerekruis; G. H. Broekman, Amsterdam, G. M.; J. Beins, Rotterdam, E. K.; Blinden instituut, Amsterdam, E. K.; Joh. Groenen, Besooijen, G. M.; Bosch- expl.-Mij., Amsterdam, G. M.; Bakker Zoon, Ridderkerk, G. M.; G. Brieg- leb, Amsterdam, E. K.; J. C. Blooker, Amsterdam, E. K.; J. J. van Bork, Amsterdam, E. K.; F. W. Baart, Dellt, G. M.; Cerlijn De Haan, Amster dam, G. M. met félicitations du Jury; O. Cohen, Amsterdam, G. M.; Guy de Coral, Amsterdam, G. M.; A. A. Driessen, Rotterdam, E. KL.; C. Donker, Haarlem, G. M.; Draisma van Valken burg, Leeuwarden, G. M.; Wed. G. Dorens Zoon, Amsterdam, G. M.; J. N. Daalüerop <fc Zoon, Tiel, G. M.; C. H. van Erk, Rotterdam, G. M.; Joh. Enschedé Zoon, Haarlem,E. K.; C. W. Finke Leeuwarden, G. M.; Frarijoie, Amsterdam, G. M.; J. Fran- zen, Meppel, G. M.; Gemeentelijke Gezondheidsdienst, Amsterdam, E. K.; Geveke Co., Amsterdam, E. K.; Hermann Co. Roozenaaal, E. K.; Hulstkamp Zoon en Molijn Rott., E. K.; Houtaankap-Mpij., Amsterdam, G. M.; Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij, Amsterdam, E. K.; Java Bosch Éxploitatiemaatschappij, Amsterdam, E. K.; Erven H. de Jong, Wormerveer, E. K., A. van Iersel Zoon, Waalwijk, G. M.; Koninkl. West-Indische Maildienst,Amsterdam, G. M.; Kon. Ned. Grofsmederij, Leiden, Amsterdam, E. K.; L. A. F. L. Kattenburg Co., Amsterdam, G. M.; Joh. Klerckx <fc Zoon, Baardwijk, G. M.; E W. Klijberg—Pernot Waalwijk, G. M.; J. van Koolbergen Zoon, Leiden, G. M.; dr. J. P. Kaiser, Leiden, E. K.; C. Kamphuijs, Zaandam, G. M.; Korff Co., Delft, G. M.; Stoom- branderij distilleerderij voorheen E. Kiderlen, Rotterdam en Delftshaven, E. KNederl. Fabr. van Werktuigen en Spoorwegmaterieel Amsterdam, G.M.; Koninkl DeventerTapijtfabriek, .Deventer, E. Kr.; F. J. B. Kruis, Amsterdam, G. M.; M. J. H. Kessels, Tilburg, G. M.; J. van Kerckhof, Amsterdam, E. K.; F. van de Loo, Dieren, E. K. D. van Leyden Zoon, Krommenie, G. M.; Landbouw Maat schappij „Melattie", Amsteidam,G.M.: J. H. van der Meulen, Amst. G. M.; Termarsch C., Rotterdam, G. M.; Maatschappij voor Meel- en Brood fabrieken, Amsterdam, G. M.; Maat schappij tot Exploitatie van de Vic- toriabron te Oberlahnstein, Rotterdam, G. M.; C. de Mooy, D< n Haag, G. M.; Mijnssen Co., Amsterdam, E. K.; H. Meinecke, Amsterdam, G. M.; Maats. totExpl. y. Staatsspoorwegen, Utrecht, E. KMaatschappij Helena- veen, Helenaveen, G. M.; Neuchatel Asphalt Cy., Amsterdam, E. KE. Noack, Rotterdam, G. M.; Neder landsche Gist- en Spiritusfabrieken, Delft, E. K.; Ned., Handeisreizigers- vereeniging, Rotterdam, G. M.; Naaml. Venn. Rutten's Brouwerij, Maastricht. E. K.; Naaml. Venn, tot verschaffing van volkomen zuivere bacteriënvrije Melk, Amsterdam, G.M.; Pompe Co., Amsterdam, G. M.; Gebr. Prakke, Eibergen, E. K Posse-Bosch, Vorden, G. M-; Paiakan Salak Thee-onder- neming, Amsterdam, E. K.; Ph. van Perlstein, Deutichem, G. M.; Rotter dams che Broodbakkerij, Rotter dam, G. M.; G. S. Ruiter, Akkrum, G. M.; A. Ratelband Co., Haarlem, G. M.; G. J. Seinhorst, Enschedé, G. M.; Cult.-maatschappij Sinigar, Arn hem, G. M.; Schudel Co., Leiden, G. M.; Staalwaterbron „Czaar Peter," Zaandam, G. M „Wilhelminabron," Haarlem, E. K.; D. Swens Co., Haarlem, E. K., W. Smit Co., Slikkerveer, E. K; W. Sanders Tzn., Renkum, E. K.; P. van Santen Nzn., Amsterdam, E. K.; Stoomvaartmaat schappij „Nederland" Amsterdam, E. K.Stoomvaartmaatschappij „Zee land,", Amsterdam, E. K.; Stuttman Co., Amsterdam, G. M.; M.C. Teves, Haarlem, E. KUtermohlen Co., Amsterdam, E. K.; J. Vis Pzn., Zaan dijk, G. M.; J. P. van Vuuren, Am sterdam, E. K.; Visser's Landbouw- kantoor, Amsterdam, G. M.; L. C. Verhagen, 's Bosch, G. M.; Gebr. Van Wijngaarden, Weesp, G. M.; N. Wil- lemsen, Amsterdam, G. M.; Wijnmalen Hau8mann, Rotterdam, G. M.; Werf „Conrad", Haarlem, E. K.; George Wilson, Den Haag, G. M.; Zeilmaker Co., Amsterdam, G. M. Nog eenige van deze onderschei dingen volgen later. Uit de pera* Opbrengst van het nieuwe personeel in groote steden. Mr. Treub had in De Amsterdammer gezegd, dat, indien het ingediende ont werp op het personeel wet mocht worden, het zou blijken een doeltref fend middel ie zijn, om de financiën van de groote gemeenten van den wal in de sloot te helpen. In de groote gemeenten was volgens hem, eene vermindering in opbrengst van 30 40 pet., zoo niet meer, te verwachten. Van invoering van het nieuwe per soneel kon dan z. i. geen sprake zijn, zonder gelijktijdige voorziening in den financieelen nood der gemeenten. Het dagblad De Tijd had nu erop aangedrongen, dat mr. Treub zijne bewering door cijfers en feiten staven Aan die oproeping gevolg gevende, heeft mr. Treub in De Amsterdammer een drietal artikelen geleverd, waarin hij> op grond van verschillende be rekeningen, tot het besluit komt, dat het .waarschijnlijke verlies op de to tale opbrengst van het personeel te Amsterdam niet lager mag gesteld worden dan op f818,500 of ruim 44 pCt. Daaraan voegt mr. Treub het vol gende toe: Wanneer men alzoo bij het opma ken der gemeente-begrooting, voor het geval het ontwerp wet werd, de opbrengst van het nieuwe personeel niet hooger zou mogen ramen dan ten hoogste 56 pet van het bestaande - en ik voor mij zou zelfs huiverig zijn de verantwoordelijkheid van eene raming tot dit bedrag op mij te ne men zou dit, indien men eenzelfde bedrag als thans voor opcenten op het personeel wilde behouden, tot de volgende slotsom voeren. Thans worden geheven 80 opcen ten van de hoofdsom der rijksbelas ting d.w.z. 66*/, pet. boven het bedrag dat werkelijk wegens hoofdsom en rijksopcenten in 's lands schatkist vloeit. Die 66* 3 pet. zouden dan ver hoogd moeten worden tot 120 pet., of wil men, wegens de thans gebrui kelijke methode van berekening der opcenten over de zoogenaamde hoofd som van gedeelte der werkelijke opbrengst, in de vergelijking de 80 Naar het engelsch van THOMAS COBB. 37) HOOFDSTUK XXHI. Shadley. „Wanneer ik maar dadelijk aan het werk kon gaan, zou ik er niets tegen hebben," vervolgde zij en Dick moest niet weten welk een droeven middag zij met hare moeder had doorgebracht. „Moeders geld raakt echter op, en het zal nog maanden en maanden duren alvorens ik een stuiver kan verdienen." „Wij moeten beiden werken en wachten Eva." „Maar er is zoo weinig te verwachten." „Dat weet ik nog niet. Voor mij is er naar het schijnt veel, Eva. Mij dunkt, dat het meer dan dwaas van mij is om zelf te klagen. Ik moest niets meer zeggen. Tot dusverre heb ik nog niets goeds verricht heb ik niets anders ge daan dan mijn eigen vermaak gezocht." „Den laatsten tijd heb je toch niet veel aan vermaken ge daan Dick." „Je weet niet, hoe ik den heelen boel verwensch," riep hij nit. „Maar toch ben ik van plan hier te blijven. Ik heb er een reden voor." Zij wendde haar hoofd af, zoodat hij slechts haar los, blond haar zag en een harer rose ooren. „Iedereen zal begrijpen wat het je kost," stamelde zij „Zelfs moeder zegt, dat zij je bewondert om hetgeen je doet. Het moet wel grievend zijn vergeleken met de levenswijze waaraan je gewend waart. Je hebt je plicht begrepen en ze vervuld." „Ik weet niets van plicht," zeide hij en boog zich voor over bij zijne poging om haar gelaat te zien. „Weet je niet Eva, waarom ik bij Totton blijf? waarom ik blijf, zelfs nadat je Castlebridge hebt verlaten? Omdat ik een tehuis voor je wil maken, liefste, wanneer je er ten minste met mij in deelen wilt." Zij bleef nog steeds in dezelfde houding zitten, hare oogen op het raam gevestigd, hoewel er buiten niets te zien was. „Het zal eerst een lange, vervelende tijd zijn,vervolgde hij zachtjes. „En dan nog, wanneer het tehuis gereed is, zal het niet schitterend zijn. Ik weet wel, dat ik er nog niet over spreken mag. Maar somtijds schijnt mij de afstand, dien ik nog moet doorloopen, te lang. Zou je niet denken, dat wij met meer opgewektheid dien afstand hand in hand zouden kunnen afleggen „Misschien wel Dick," stamelde zij, maar hij hoorde hare woorden nauwelijks. „Somtijds dacht ik, dat je me nooit vergiffenis zoudt schenken." „Er was hier geen sprake van vergiffenis Dick. Je hadt het recht om te doen wat je behaagde; je je hebt dat ge daan. Daar had ik niets mee te maken." „Daarin heb je ongelijk liefste. Je hadt er wel mee te maken. O, ik weet wel, dat je mij niet gelooven, dat je het niet begrijpen kunt. Maar Eva, ik heb je jaren lang liefge had ik wist het niet dat klinkt vreemd, maar toch ia het waar. Ik geloof, dat ik je altijd heb liefgehad, en.... Maar zooals ik zeg, ik kan het je niet doen begrijpen. Ik wenech mij zelfs niet te verontschuldigen. Dat is een van die afschuwelijke zaken, die niet te veranderen zijn, ofschoon men er een deel van zijn leven voor wilde geven als dat mogelijk was. Wanneer je mij ooit hebt lief gehad en som tijds dacht ik dat het zoo was, totdat ik mij als een gek heb gedragep, dan geloot ik, dat je mij vergiffenis zult schen ken en mij nemen zult voor wat ik ben. Dat is helaas niet veel, zoo weinig zelfs dat ik mij schaam je te vragen." Toen hij uitgesproken had legde hij zijne handen op de hare en zij trok ze niet terug. „Dick," fluisterde zij, „spreek niet op die manier van je zelf. Ik had wel gewild, dat het anders ware geweest, dat is zeker. Ik had bij mij zelf besloten om het je nooit te ver tellen maar nu kan ik het je wel zeggen. Ik had je lief Dickik wil niet zeggen van wanneer reeds. Mij dunkt, dat ik je nog Hef heb, want ik kan niet meer boos op je zijn, hoewel ik het heb gepoogd, en het misschien zoo be hoorde. En en Dick," voegde zij er bij, „wanneer je het

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1