NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. K IJ K J E S 13. Jaargang Zaterdag 27 Juli 1895. No. 3701 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 L Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat ld:, Haarlem. Telefoonnummer 132. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Adverientiën worden aangenomen door ohm agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien. Directeur-Uitgever J. C. FEEBEBOOl Hoofdagenten t het Buitenland: Compagnie Générale d« Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOMN F. JONESSuce.Parjft 3SWa Fmulourg Montmartrn Be Bijvoegsel van hel blad dat Za er dagavond verschijnt, zal bevatten'. Een benarde positie. Haarlemmer Hal letjes CCXLIV. Binnenen Bui- tenland&che berichten. Varia. Ad ertentièn enz. Bij den Uitgever van dit Blad is verschenen op de VereldtentooDStelliüËt ie Amsterdam. Gids voor de Bezoekers. 32 Pagina's in gekleurd omslag. Prijs 10 Cents. Een practisch, handig Gidsje dat antwoord geeft op de vragen, die iedere tentoonstellingbezoeker zich op een gegeven oogenblik stel len moet: Waar zal ik gaan eten? Wat zal ik drinken Wat zijn de prijzen van de Res taurants en Café's? Hoe hoog zijn de entréfeprijzen in de verschillende vermakelijkheden? Wat zal ik als Souvenir voor mijzei ven of als welkom thuis voor mijne familie meebrengen Het is voorhanden bij de Boek handelaars Gebroeders VAN BRE- DERODE, JACs. ROOKMAAKER, P. MEÜRS, H. N. MUL, DE HAAN ZOON, D. J. VAN DER WILK, P. VAN CITTERT ZONEN en L. SPOON. STADSNIEUWS. Haarlem, 26 Juli 1895. Donderdag h^d alhier de jaarlijksche bijeenkomst plaats van het aloude Kerstmisgilde; na alhier in het hotel „Funcbler" gedejeuneerd te hebben, werd in een tiental landauers een rijtoer gehouden, waarna het gemeen schappelijk diner in bovengenoemd hotel gebruikt werd. Heden werd onze stad bezocht door een gezelschap van 60 amerikaansche touristen. Na het bespelen van het orgel in de Groote Kerk te hebben gehoord, waarvoor een bizonder pro gramma was opgesteld, werd het dejeuner in het hotel „Funekler" ge bruikt, waarna men naar Antwerpen vertrok. De internationale jury der wereld entoonstelling kende nog de volgen de onderscheidingen toe aan stadge- nooten 1. Gouden medaille in de klasse „Bier, mineraalwater" aande staalwa- ter bron „Hollandia". 2. Zilveren medaille: in de klasse „De Bakkerij, grondstoffen, hulpmid delen" aan den heer C. Droste en in die van „Metaalindustrie" aan den heer Theod. F. Bier horst. 3. Eervolle vermeldingin de klasse „ameublementen voor slaapkamers en eetzalen" aan den heer M.G.Ucht- Vooruitgang. Donderdagavond vergaderde de kiesvereeniging „Vooruitgang" ter be spreking van de vacature in den Ge meenteraad, waarvoor herstemming zal worden gehouden tusschen de heer G. E. L. Hijmans en A. C. Laane. Voorgelezen werd een brief van den heer H. Figee, waarin deze d.d. 9 Juli uit Carlsbad bericht, geene candidatuur te kunnen aanvaarden en welk Echrijven des morgens van den llden in handen van den voorz. is gekomen, terwijl die op den avond van den lOden was bezorgd bij den secretaris, die niet thuis was. Daar de vergadering der kiesvereeniging op 10 Juli is gehouden kwam de brief den dag daarna in handen des voor zitters. De voorz. deelde mede, dat het Bestuur in zijne vergadering tot de conclusie is gekomen, dat de heer Hijmans moeilijk de candidaat van Vooruitgang kan zijn, terwijl men van den heer Laane te weinig weet en hij nog te weinig gedaan heeftin gemeentelijke aangelegenheden om dezen te candideeren. Gedachtig aan het spreekwoord „in twijfel onthoudt u," stelt het Bestuur dus voor dar de vereeniging zich onthouden en vo o- de herstemming geen candidaat stelt len zal. Dit voorstel lokte eenig debat uit, maar werd ten slotte met 22 tegen 18 stemmen aangenomen. Aan het einde der vergadering werd gevraagd, of het Bestuur zou willen overwegen de mogelijkheid om het reglement te wijzigen in dier voege, dat in spoedeischende gevallen als thans bij de candidatuur van den heer H. Figee, nog in zeer korten tijd afdeelingebijeenkomsten en een algemeene ledenvergadering kunnen worden bijeengeroepen. De Voorz. gaf toezegging dat wan neer een of meer leden dit verzoek aan het Bestuur indienen, dit op de gewone wijze de vraag zal overwegen en behandelen. Een nieuw oafé-restaurant. Aan de Gierstraat, heek Ver wuift, is een fraai gebouw verrezeD, het nieuwe café van den heer P. Arts. De heer P. Arle, die daar sinds 3 jaar een café gevestigd had, heeft dat onlangs laten afbreken en onder leiding van den architect J. P. A. NeÜFsen, is daar ter plaatse door den aannemer H. van Es, binnen den tijd van ruim 3% maand het nieuwe huis gebouwd. Beneden bevindt zich een flinke zaal met vijf ramen en gasgloeflicht, zoo dat er zoowel des avonds als overdag aan goed licht geen gebrek is. Ook is hier een biljart. Op de eerste éts_ waar men vooral een prachtig uitzicht op 5 wegen heeft, bevindt zich ook een biljart. Deze zaal heeft de heer P. Arts hoofdzakelijk voor societeits- zaal bestemd. Beide biljarten zijn door den meu belmaker Wilhelmus, alhier, volgens het systeem-Wilde vervaardigd, met een blad van spiegelglas. Op de 2e étage zijn vijf logeerkamers, terwijl op alle étages spreekbuizen zijn. De goede ligging van het gebouw doet een druk bezoek verwachten. (Zie vervolg Stadsnieuws 3e pag.) Zitting van den gemeenteraad te Bloemendaal, op Donderdag 25 Juli des namiddags te 7f uur. Tegenwoordig alle leden. Nadat de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd zijn, wordt de gemeenterekening over 1894 aangeboden, waaruit blijkt, dat ont vangen was f37494.30«, uitgegeven 136112.38^, zoodat de kas 6loot met een batig saldo van 11381.92. Eene commissie van onderzoek, besta; nde uit de heeren J. H. Ter Hoffsteede, N. Ronwens en W. v. d. Hulst, wordt benoemd om in de volgende raads vergadering verslag uit te brengen daaromtrent. Hierop wordt het kohier van het schoolgeld 2e kw. '95 vastgesteld tot een bedrag van f 127.85. Thans leest de voorzitter voor een brief van Gtd. Staten aan B. en W. gericht, als antwoord op het schrij ven aan hen gezonden, waartoe in de vorige raadsvergadering besloten was. Gelijk men weet, betreft het art. der pl.politieverordening der gemeente. Ged. Staten gaven in dat schrij ven toe, dat bij het prov. regl. op de wegen niet alles geregeld was, en dat nadere bepalingen mochten worden gemaakt, omtrent onderwerpen, die bij dat reglement niet waren geregeld, doch met art. 6 was dit niet het geval. De meening van Ged. Staten was nog ongewijzigd gebleven. Eerst was bij hen het voornemen geweest, art. 6 aan H. M. de Koningin ter ver nietiging aan te bieden, later wa zij van gedachte veranderd, vooral door de wijze waarop de Raad hen behandeld had en thans verwachten zij, dat men nog wel tot overeen stemming, omtrent het bewuste art., zou komen. De Voorz. stelt den Raad voor aan B. en W. op te dragen aan Ged. Staten als antwoord een schrijven te zenden,waarin de Raad te kennen geeft dat hij er prijs op stellende dat de politieverordening spoedig in werking zou treden, besloten had art 6 er uit lichten, hoewel hij niet overtuigd was van de onwettigheid van dat artikel, maar het in nadere overweging te zullen nemen, om later, naar omstan digheden, al dan niet op de regeling er van terug te komen. Over dit voorgesteld schrijven ont spon zich eene algemeene gedachten- wisseling tal van raadsleden gaven hun oordeel er over te kennen. De heer Ter Hoffsteede verkreeg het eerst het woord. Hij zegt er niet voor te zijn de laatste zinsnede op te nemeD, waarin de Raad verklaarde later op art. 6 terug te zullen komen. Zouden Ged. Staten of rechterlijke macht, later eene an dere opinie krijgen, wat spr. echter niet gelooft, dan kon men altijd nog op de zaak terug komen, zonder de zinsnede op te nemen. De Voorz., den heer Ter Hoffsteede antwoordende, blijft volharden, bij hetgeen hij gezegd heeft en dringt er op aan het schrijven in zijn geheel goed te keuren. De heer Bijvoet zegt, dat hij op de vo rige vergadering ook had voorgestemd om toen den brief aan Ged. Staten te zenden, omdat deze in gematigde bewoordingen was gesteld. Ged. Sta ten hadden hierop dan dan op waar- deerende wijze geantwoord. Voorts wijst hij er op, dat in den slotzin zooiets doorstraalt vanwij willen toch gelijk hebben, en steunt daarom het amendement-Ter Hoff- eede, om dien slotzin weg te laten. De heer Jhr. Barnaert is ook voor het laatste. De Voorzitter zegt, dat men zich dan evengoed bij de zaak kan neer leggen. Thans vraagt de heer Bijvoet, wan neer men op de zaak terug zal ko men, waarop door den Voorzitter ge antwoord wordt: als er een voorbeeld is, waarbij het nuttige vanfart. 6 wordt verklaard. De heer H. Roozen steunt den heer Bijvoet in zijne meening. Eindelijk gaat men tot stemming over en wordt met algemeene stem men besloten (alleen de heer Elde- rink was er tegen) de bedoelde zin snede er uit te laten. Na het behandelen van eenige min der belangrijke adressen, deelt de Voorzitter mede, dat Ged. Staten heb ben goedgekeurd het vastgesteld ko hier van den hoofdelijken omslag en dat de herkozen raadsleden allen hunne benoeming hebben aangeno men, waarop hij de vergadering sluit Zooals is gemeld, werd Dinsdag uit de haven te Beverwijk het lijk van een onbekend man, met verschillende verwondingen, opgehaald, zoodat men eerst meende aan misdaad te moeten denken. Een door de justitie ingesteld onder zoek toonde echter aan, dat de onge lukkige een polderwerker was, die aldaar in de buurt gewerkt had en van plan was geweest Zaterdagmorgen met de stoomboot Tuinderswelvaren naar Amsterdam te vertrekken. Hij had dan ook, vergezeld van eenige makkers, Vrijdagavond eenige bagage op de boot, waarop hij ook zou slapen, gebracht. Des avonds was hij nog even aan wal gegaan en is bij zijne terug komst, waarschijnlijk door de duister nis misleid, te water geraakt en ver dronken en den volgenden morgen door den schroef van de vertrekkende boot verwond. De bazaar, die vanwege de Vereeni ging „Arbeid Adelt" in het Groote Badhuis te Zandvoort gehouden is, mag als zeer goed geslaagd worden beschouwd, als zijnde door zeer velen bezocht. Een woord van lof aan de dames, die op zulk een aardige wijze hebben bijgedragen tot het welslagen van den bazaar. BINNENLAND. Bij HH. MM. de Koninginnen m oet, naar men ons meldt, het voor nemen bestaan, in Sept. a.s. een ge deelte der groote manoeuvres bij te wonen, welke om Amersfoort worden gehouden en tegenwoordig te zijn bij de revue. Tel. De Koninginnen te Arnhem. Ter gelegenheid van de algemeene vergadering en tentoonstelling, die te Arnhem wordt gehouden van wege de Gelderech-Overijselsche Maat- F EUI E 1 O'NI Wedderburns Testament. Naar het engelsch van THOMAS COBB. HOOFDSTUK XXV. Besluit. Het denkbeeld, dat onze beklaagde vriend zich toch per slot van rekening niets had te verwijten; dat, terwijl hij weigerde zich het lot van het kind zijner zuster aan te trek ken, dat kind door de voorzienigheid men kan er werke lijk geen andere woorden voor gebru ken hem in de armen werd geworpen; dat onze beklaagde vriend het tot zich nam en verzorgde; dat zijn bitter zelfverwijt volkomen onge grond was I" Evelyn deed een stap voorwaarts en greep Totton bij den arm; mevrouw Gordon zonk neer op haar stoel; Dick staarde de aanwezigen beurtelings aan. „Het denkbeeld," vervolgde Totton en hief het papier veel- beteekenend in de huogfce, „dat Richard Forsyth, de eenige die het hart van onzen beklaagden vriend heeft kunnen treilen, ten slotte zou blijken de zoon van zijne zuster te zijn 1" „Richard de zoon van Clara Smith stamelde mevrouw Gordon en drukte hare hand op hare borst. „Ik ik zelf de neef van mijnheer Wedderburnriep Dick uit. Hij was te zeer verbijsterd om onmiddellijk de waarheid te beseffen, trad op het venster toe en bleef er eenigen tijd staan en trachtte kalm na te denken, terwijl slechts Evelyns snikken de stilte verbrak. „Zijn neef en erfgenaam," zeide TottoD weldra. „Je hebt maar al te spoedig eene valsche vordering vertrouwd; ik wensch niet, dat je de rechtmatige zult wantrouwen. Het landgoed van Wedderburn is geheel het jouwe." „Dus als dit verrassende nieuws waar is, mijnheer Totton, hoewel ik het nauwelijks gelooven kan, dan is William Hendry...." „Forsyths hall-broeder. Alles op deze wereld heeft zijne schaduwzijde. Forsyth heeft een fortuin, hij heeft eok een half-broeder." Verdere mededeelingen over Will en Clara bewaarde hij voor een afzonderlijk onderhoud met Dick. „En nu," vervolgde Totton, „zal ik met uwe vergunning mevrouw, het document voorlezen. Het is een eigenaardig schrijven, maar toch voldoende voor het doel." Evelyn trad naderbij toen hij het open op tafel neerlegde; mevrouw Gordon schoof zelve de lamp naderbij, opdat het licht beter viel op het stijve, onvaste handschrift, waarover Dick zoowel als Totton hunne hoofden bogen. Blijkbaar had de heer Oiiphant gebracht en eenigszins wettelijk karakter aan het sehrijven te verleenen. „Naardien," aldus ving het aan, terwijl het eerste woord in oud engelsch schrift was geteekend, „Richard Smith, geboren den 12en dag in April, in het jaar een duizend aeht honderd en drie en zestig, in het kerspel Tunbridge Wells, graafschat Kent, is de wettige zoon van William Smith en Clara zijne vrouw, nu overleden, en naardien genoemde William Smith niet langer zijn genoemden zoon Richard bij zich verlangt, draagt hij hierbij genoemden Richard Smith over aan Henry For syth, 52 Manor Quadrant, Highbury. En genoemde Henry Fersyth verklaart hierbij genoemden William Smith te be talen de som van vijftig pond sterling voor genoemden Richard Smith, mits genoemde William Smith geen rech ten meer zal doen gelden op genoemden Henry Forsyth. „Getuige de handteekening WILLIAM SMITH van de genoemde HENRY FORSYTH. „Getuige „ALEXANDER OLIPHANT, „Southdown Vicarage, „St. Leonards-on-Sea." Na het document te hebben voorgelezen, legde Totton het op de tafel neer en wierp een blik om zich heen. „Dat is het zonderlingste contract dat ik ooit onder de oogen heb gehad," riep hij uit.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1