NIEXJWS- EN ADVERTENTIEBLAD. K IJ K J E S VerelölentooDstelliütt te Amsterdam Kermis 1895 133 Jaargang Maandag 29 Jnli 1895. No. 3702 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 132. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onx« agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOJM F. JONES, Suec., Parit* 31feia Faubturf Mentm+rtr* Dit nummer bestaat uit twee bladen, EERSTE BL&.D. Bij den Uitgever van dit Blad is verschenen op de Gids voor de Bezoekers. 32 Pagina's in gekleurd omslag. Prijs 10 Cents. WHT Een practisch, handig Gidsje, dat antwoord geeft op de vragen, die iedere tentoonetelliugbezoeker zich op een gegeven oogenblik stel len .moet: Waar zal ik gaan eten? Wat zal ik drinken? Wat zijn de prijzen van de Res taurants en Café's? Hoe hoog zijn de entréeprijzen iD de verschillende vermakelijkheden? Wat zal ik als Souvenir voor mijzelven of als welkom thuis voor mijne familie meebrengen Het is voorhanden bij de Boek bandelaars Gebroeders VAN BRE- DERODE, JACs. ROOKMAAKER, P. MEURS, H. N. MUL, DE HAAN ZOON, D. J. VAN DER WILK, P. VAN CITTERT ZONEN, L. SPOON en J. F. VAN DOBBEN. f Dit jaar zullen op de kermis bier ter stede de volgende vermakelijkheden en kramen te vinden zijn Op de Groote Markt. Schouwburgtent van Gebr. van Lier, diverse tentjes en kramen, een glas blazerij, de Beignetskraam van Victor Con8ael, een Pbotographetent, enz. Front Stadhuis. Een wafelkraam, de Beignetskraam van Consael (weduwe), enz. Front Vleeschhal. Het Cagliostro-Theater van Alber Basch. Ged. Oude Gracht bij de Zijlstraat. Een photographetent, Amerikaanscbe Luchtscheepvaart, Edisons Phono- graaf, Circns van Blanus, Electrische Vischverioaken, Bronzen Mannen, voorstellende tafereelen uit de Fransch- Duitschen Oorlog, een Caroussel, di verse kleine tentjes en kramen. Van de Jacobijnestraat tot aan het Ver wuift. Een Photografietent,Koek-, suiker-, Ncugat-, Galanterie-, en Poffertjes kramen, de Beignetskraam van Kop pen enz. Op de Botermarkt. De tent van Spriet, de Spiegel des Geheims, Somnambule, Stoomscheep- jesdraaimolen, Schiettent, Hippodro me, Oliebollenkramen, Caroussel en diverse kleine tenten en Kramen Electrische vischvermaken enz. Op de Ged. Oude Gracht tusschen de Gr. en KL Houtstraa Een Wafelkraam, Koek-, Suiker-, Nougat-, Handschoenen-, galanterie- en Oliebollenkramen. Tusschen de KL Houtstraat en het Spaarne. Diverse KI. tenten en Kramen, twee Carouseels, de Lombok-Expeditie, Bronzed mannen, Electrische Visch vermaken enz. Op de Turfmarkt. Een Museum, Amerikaanscbe Lucht scheepvaart, Schiettent, Hippodrome, Doolhof,Twee Rutschbanen, Electrisch vischvermaken, Paradetent en diverse kleine tenten en kramen. 8TAÜ8NIEUW8. Faa 'em 27 Juli 1895. Bij kon. besluit is benoemd tot kantonrecbter-plaatsvervanger in het kanton Haarlem, mr. L. C. Kronen berg, advccaat en procureur alhier. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der belastingen alhier de heer jhr. H. C. van Panhuijs, thans te Zwolle. Examens hoofdacte. HAARLEM, 27 Juli. Gisteren en beden zijn bij bet gehouden examen voor de hoofdacte alhier geslaagd J. - Brandenburg, Haarlem, J. Ro denboog, Aalsmeer, L. J. G. Everez, Amst. A. H. de Carpentier, Helder, C. H. N. de Nooijer, Lekkerkerk, H. Kunsel en M. Kikkert beiden Aals meer, H. van Dijk, Helder, H. Gras, Broek in Waterland. Teruggetrokken 1, afgewezen 3. De firma Corn. Sipkes alhier heelt op de tentoonstelling te Amsterdam de gouden medaille verworven. In de etalage van het sigarenma gazijn van den heer B. Langeveld in de Groote Houtstraat zijn de twee prijzen door „Zang en Vriendschap" te Luik behaald, benevens de twee diploma's, ter bezichtiging gesteld. Vandaag of morgen zullen in het pianomagazijn van den heer C. Heems kerk op de van Haarlems Zanggenot met de i Groote Markt, de banier medailles en de onlangs ontvangen lauwerkransen worden geëxposeerd. Hedenmorgen is alhier overleden de heer F. Beilscbmidt, sinds vele jaren muzikant bij het Stedelijk Mu ziekkorps en tevens bibliothecaris daarvan; vroeger in dezelfde betrek king werkzaam bij het korps huzaren. Bij de derde groote nationale wed vlucht van duiven, 21 Juli jl. van Berlijn gehouden, ter viering van het 20-jarig bestaan der vereeniging „De ooievaar" te 's Gravenhage, behaalde de beer A. Haanman, alhier, een zil veren medaillede heer F. F. van Baars, te Bloemendaal, een verg. zilv. medaille, een zilveren medaille en een groote zilveren medaille, uitge loofd door H. M. de Koningin-Regen tes en de heer A. Koolhoven, te Bloemendaal, een zilveren medaille. Sociëteit „de Kroon." De sociëteit „de Kroon" aan de Groote Markt alhier, die steeds een der aantrekkelijkheden onzer stad is, heeit eene belangrijke verbouwingen verbetering ondergaan. De hoofdin gang is thans in de Smedestraat. Door eene flinke ruime vestibule treedt men daar het gebouw binnen en komt in de hoofdzaal, terwijl een trap naar de vergaderzaal voert. Ach ter deze vergaderzaal is een kamer voor den spreker. Voorts zijn boven- kleedkamers en een trap voor de artisten, die naar het tooneel leiclt. Beneden, van de Groote Markt ko mende, is rechts de koffiekamer met een flink buffet en links een kleed kamer, benevens eenige andere gele genheden. Van buiten gezien, maakt hel gebouw met zijn schoonen gevel, een goeden indruk. Architect was de heer W. F. Doeglas en aannemers waren de heeren v. Dijk en Miezerius. Inkwartiering. Detachementen pontonn iers en veld artillerie, samen ter sterkte van on geveer 140 man, met 7 officiereu, had den Vrijdag oefeningen gehouden in de huurt en kwamen des middags ongeveer twee uur de stad in voor inkwartiering. De beurt was a n wijk II en de wet ze-jt, dat burgers die wonen in huizen van ƒ250 persoueele huur waarde éen en die in huizen boven ƒ250 twee man moeten logeeren. Hiervoor kunnen ze ter gemeente secretarie een tegemoetkoming ont vangen van 80 cents per man, die' door bet Rijk worden betaald. Nu is „inkwartiering" iets waarde burgerij over 't algemeen weinig mee op heeft. Men weet nooit wien men in huis krijgt en er zijn eronder,die allerlei lastige wenschen en eischen hebben, in weerwil van de bepalin gen die precies aangeven wat bij mag vergen en wel Huisvesting, een zindelijk stroole- ger, met twee bedlakens, éen deken des zomers en twee des winters, eene tafel, een stoel of eene bank, gelegen heid tot reiniging met waschgereed- schap en zooveel noodig, vuur en licht of plaats bij vuur en licht, ter keuze van den inwoner Een voedzame maaltijd, beslaande in aardappelen en groenten of droge peulvruchten, en voorts in vleesch, spek of visch, en daarenboven 0.75 kilogram goed gebakken brood, twee maal per dag thee of koffie en verder het noodige drinkwater. Intusschen, er is een achterdeurtje jengebleven. Wie van deze inkwar tiering liever ontslagen blijft, kan dat aan de gemeente-secretarie verzoeken. De afd. militie en schutterij zorgt dan eventueel voor zijne inkwartiering door de manschappen ergens in een loge ment onder te brengen en berekent hem daarvoor 65 cents per man. Die aanvrage te doen is altijd zaak. Wie het verzuimt loopt namelijk gevaar, dat de soldaat wanneer hij hem verzoekt voor zijne rekening elders te gaan, een weigering krijgt, waartoe de soldaat het recht he8ft. Mocht hij dan den soldaat niet in zijn huis willen toelaten, dan komt de politie er aan te pas; proces-verbaal wordt opgemaakt en behalve de kosten van inkwartiering heeft men dan ook nog een beete die varieert van 50 ets. tot f25 en de proceskosten. Het heeft nogal moeite gekoBt Vrij dag de lieden onder dak te brengen, omdat de logementen vol paarden- koopers waren, die kwamen voor de markt van heden. Een onzer bekenden, die verzuimd had bovenbedoeld ver zoek aan de gemeente-secretarie in te dienen, kon juist nog zijn twee man in een logement geplaatst krijgen, maar ze waren nog niet lang daar heen ot een er van kwam terug en zei „Hoor eens, dat gaat niet, ik heb daar ginds geen eten genoeg gehad." „En wat wou je dan?" „Ik wou hier nog wel wat eten hebben." Wat zou men doen 1 Er werd een brood gehaald en een worst en onze soldaat begon met echt militaire eet lust, te smullen dat het een aard had. Toen kreeg hij nog een broodje voor den volgenden morgen en trok af. Officieren worden alleen dan bij particulieren ingekwartierd, wanneer er binnen zekeren afstand geen hotel is. Hier logeerde zij in hotel Func- kler. Wanneer zij bij particulieren een onderkomen moeten vinden, moe ten dezen zorgen voor ongeveer ge lijke voeding en ligging als voor on derofficieren en minderenalleen mogen zij een matras of veeren bed vergen en bier inplaats van koffie o thee. Evenwel moeten zij, als het hoofd van het gezin dat wenscht, met de familie aan tafel eten. Voor de inkwartiering van een paard wordt 10 ets. betaald, maar wat het paard... laat ons zeggen ach terlaat, krijgt de gastheer c.deau. Zaterdagmorgen is de trein weer vertrokken en de inkwartiering dus geëindigd. Veel overlast heeft de bur gerij er niet vangaat de inkwartie ring ook in de toekomst voort als in de laatste jaren, dan krijgt elk in woner van Haarlem om de zeventig jaar een beurt. Een flink en net bier- en koffie huis wordt a.s. Zaterdag door den heer K. Smit in de Kleine Hout straat 16 bij de Anegang geopend. En volgens achterstaande adverter. tie worden de bieren door de Leid- sche 8toombierbrouwerij „de Post hoorn" geleverd. Santpoort. Zondag 4 Aug. e.k. zal de nieuw benoemde predikant J. Kutsch Lojen- ga in zijn ambt worden bevestigd door ds. A. Bruining van Krommenie, terwijl hij zijn intreerede 's middags om 2 uur zal houden. Door eene afdeeling van het corps pontonniers werden Donderdag en Vrijdag bruggen geslagen over de ringvaart van den Haarlemmermeer polder bij de Lynden en Halfweg. Binnen den tijd van drie uur waren de bruggen gereed en weder afge broken. Op de paardenmarkt te Hoofddorp stonden aan de lijn 430 paarden en veulen 3 en 48 hitten. De hoogste prijs was 750 gulden, 1 span paarden van den landbou wer C. Biesheuvel, werd verkocht voor 1400 gulden. Er waren veel vreemde kooplui. De handel was vlug. Zandvoort. In deze week kwamen de Zand- voortsche bomschuiten 29 maal met versche visch ter aislag. Besomming f10 tot f60. De prijzen der visch warenbakschol i 0,50 tot f 4; scharren f2,20 tot f5; pieterman fl tot f2,20 per mandtong f 0,35 tot f 1,20; tarbot f 12,50; griet f 0,90 tot f 1,70; bonschol f0,10 tot f 1,80; knorhanen f0,70 per stuk. In eene Woensdag jL te Zandvoort gehouden vergadering van de feest commissie is in beginsel aangenomen den verjaardag van H. M. de Konin gin feestelijk te vieren. Als bestuursleden zijn in die zelfde vergadering herkozen de heeren J. Th. Schumacher, pres., C. v. d. Werff, vice-pres., J. A. W. Hiebendaal, secr. en C. H. N. Tates, penningmeester. Thans zijn te Zandvoort aanwezig 1303 badgasten en 327 dienstboden. tuum met slappen hoed. Hij wordt verdacht van diefstal van 4 bankbil jetten elk groot f 100 en een van f 40. Naar het Nieuws weet mede te deelen, is de circus Oscar Carré in andere handen overgegaan en het eigendom geworden der Gebroeders De Rode, zoons van Adolf de Rode, den beken den circus-restaurateur. De circns krijgt voorloopig een andere bestem ming en wordt voor specialiteiten- theater ingericht. De stallen en gangen worden ingericht voor promenoir; een echte Zigeunerkapel zal er muziek uitvoeringen geven. Van al dat moois kan men genieten van 15 Augustus afl De directie van „Seinpost" te Sche- veningen is het slachtoffer geworden van knoeierijen op groote schaal met haar toegangsbiljetten. De buitengewone sympathie van het publiek is der directie zeer welkom, maar ook de daaraan geëvenredigde resultaten. Steeds volle zalen te trek ken en in de bussen een toenemend aantal coupons te vinden zonder dat de inkomsten stegen, klopte niet. De directie moest dus bestolen werden. Het is na een nauwlettend onder zoek tot klaarheid gebracht dat de directie te doen heeft met een nadruk op uitgebreide schaal harer coupon boekjes, die te 's Gravenhage in plaats van voor den prijs van f4, voor f 1,50 aan den man werden gebracht. De noodige maatregelen zijn getrof fen dat deze fraude niet kan worden voortgezet. BINNENLAND. Van officieele zijde heeft thans het Centrum de mededeeling ontvangen, dat Mgr. van de Wetering, pastoor te Hilversum, Vrijdag de pauselijke brieven ontving, inhoudende zijne benoeming tot aartsbisschop van Utrecht. De aanstaande komst der Konin ginnen schijnt te Enschedé de hoof den van sommigen in de war te hebben gebracht. Men schrijft uit deze plaats ten minste het volgende De burgemeester aldaar had het plan gevormd, om vóór de komst der Koninginnen den stadstoren te doen verven. Men was daarmede al druk bezig, toen een der wethouders aan den toren verscheen en denver vers elastte, onmiddellijk het werk te slaken. De wethouder in quaestie wenschte het eigenmachtig optreden van den burgemeester in deze aan het oor deel van den Raad te onderwerpen. Verder meldt men, „dat de Konin ginnen te Enschedé ontvangen zullen worden door den burgemeester en dat deze het niet noodig acht dat de Raad daarbij tegenwoordig is." De Raad schijnt daarmede geen ge noegen te nemen en meent, dat hij en niet de burgemeester, namens de gemeente, de Vorstinnen moet ont vangen. De commissaris van politie in de 2de afdeeling te Utrecht verzoekt op sporing en aanhouding van Wouter van Oostrum, laatst wonende te Utrecht aan den Helling, 28 jaren, middelmatig lang, haar en kneveltje blond, gekleed in donkerblauw k Sport en Wedstrijden. Rollende Artisten-Club. Te Amsterdam is een wielrijders club opgericht van artisten. Ze heeft den naam van „de Rollende Artisten Club" en het voorloopig bestuur be staat uit de heeren: Louis Bouw meester, voorzitterHoltrop, secre taris en captain Jacq. de Boer, pen ningmeester. Verder zijn nog toege treden de heeren Van Meerloo, Bak ker, De la Fuente, W. Rooyaards, Dons, van Ollefen, Jules de Boer, H. de Vries, H. Poolman, enz. Waarschijnlijk zal deze club een onderlinge race op de baan te Amster dam houden. (Kamp. Politiek Overzicht. De stand der verkiezingen in En geland voor het Lagerhuis was Vrij dag als volgt: Gekozen 402 unio nisten, 161 liberalen, 11 parnellie- ten, 64 anti-parnellieten en 2 leden der werkmanscandidaten. De unio nisten winnen 106, de liberalen 20 zetels. De openingsbijeenkomst van het Internationaal Aardrijkskundig Con gres had Vrijdavond in het Imperial Institute te Londen plaats. De hertog van York ontving de buitenlandeche afgevaardigden en opende daarna het Congres. Hij heette de voortref felijke buitenlandsche gedelegeerden welkom en sprak de hoop uit dat de resultaten van het Congres blijvend zouden zijn. Op de turksche grens heeft een bloe dige botsing plaats gehad tusschen Koerden en Perzen. Uit Adrianopel zijn opnieuw troe pen naar de Bulguarecne grens ge zonden. De Times verneemt uit Kaapstad Rhodes verklaarde in het Kaapsche Lagerhuis, dat de inlijving van Ama- tongoland door Eogeland onherroepe lijk ie. Sir Hercules Robinson, de gouverneur, had naar Londen geseind om verlof tot het overleggen van de stukken desbetreffende. Van der Walt zeidede Kaapkolonie had te voren gehoord moeten worden; het Kaapsche LagerhuiB behoorde zich nog eens uit te spreken, om Transvaal's arg waan, als zou de Kaapkolonie de in lijving uitgelokt nebben, weg te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1