Kantoor-Drnkwerten. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON, De onneembare Stad. 13 Jaargang Zaterdag 3 Augustus 1895. No. 3707 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37$. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 3-4=, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Adverteniiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en cour actiën, Directeur-Uitgever J. C. FEEREBOO] Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE dt CoJOMN F. JONES, Suet., Pargt 31 bt* Faubourg Montmurtrat Be Bijvoegsel van het blad dat Za erdagavond verschijnt, zal bevatten Bet einde van den ouden Hoornblazer. Haarlemmer Halletjes CCXLIV. Binnen- en Buitenlandsche berichten. Varia. Ad ertenti'én enz. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en ving gedrukt.! De Directeur-Z/itgever J, c, STADSNIEUWS. Haarlem2 Augustus 1895. Naar aanleiding van ons daarom trent gedane vragen deelen wij mede, dat de beer H. F. van Thiel als ge kozen in de plaats van den beer C. Prins Szn. zitting heeft tot 1899 en de beer G. E. L. Hijmans, die den beer Th. Figee vervangt, tot 1897. De bestrijders van den sterken drank zullen ook dit jaar op de kermis propaganda maken voor hunne zaak. Op de Nassaulaan nabij de Zijlstraat zal een tent komen, eigendom van den Nat. Chr. Geheel Ónthoudersbond te Middelburg, waarin toespraken zullen gehonden en geschriften ver kocht worden. Parade. Heden, 2 Angustns, waaide van tal van huizen, ter eere van onze Ko ningin-Regentes de vlag, en werd als gewoonlijk eene parade gehouden door schutterij, infanterie en cavalerie. Even voordat de schutters op den Doelen aantradeD, werd, en dit wordt ook steeds meer en meer gebruikelijk, een strooibiljet vanwege den anti- schutterijbond onder hen rondgedeeld, waarvan de strekking, als bekend, niet behoeft medegedeeld te worden. De majoor-commandant der schut terij, de beer Mr. W. Jager Gerlings, hield, te paard zittende, op den Doelen eene indrukwekkende toespraak tot de manschappen, waarin hij in herinne ring bracht de dezer dagen te Arnhem door de scherpschutters van het korps behaalde overwinningen en mede deelde, hoe hun daar, om hunne uitnemende militaire houding, een zilveren medaille werd geschonken. Hij wenschte dat dit hun een spoorslag zou mogen zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan. Daarna hechtte hij de medailles aan het reeds met vele medailles versierde vaandel. Hierop ging de schutterij, door haar muziekkorps voorafgegaan en door eene aanzienlijke menigte omstuwd, naar het terrein voor de cavalerie- kazerne, waar de de parade zou wor den gehouden. De heer von Rahden, majoor der cavalerie, inspecteerde hier de troe pen, terwijl mr. Jager Gerlings het commando voerde. Het militaire schouwspel liep op de gebruikelijke wijze af, zelfs de regen bleef niet weg. Was het den geheelen morgen droog gebleven, tijdens de parade vielen er eenige groote droppels, doch gelukkig bleef het daarbij en besche nen door een vroolijk zonnetje toog men te half een huiswaarts. De schutterij werd in de Wilhel- minastraat afgedankt. Te 2 uur was er matinée van het Stedelijk Muziek korps in de buitensocieteit en heden avond is er concert in den Hout. Op de aardappel- en botermarkt alhier zijn in maand Juli aanm. VBrKocht Boter 613 Kg. 613 10, oTfTï't Biggen 343 st. 315 st. fl.40 f7,— Schramm. 288 st. 273 st. f4,75 f 11, Aardapp.3276 HL. 2254HL. f 1,50 fa- Appelen 18 HL. 18 HL. f6.— f 15.— Peren 48 H.L. 48 H.L. f 6.— f ia- In zake het protest tegen de toe lating van het nieuw gekozen raads lid, den heer J. van Zijverdeu, kan ge meld worden, dat de gemeenteraad van Haarlemmermeer in zijne verga dering van 1 Aug. jl. heeft besloten tot toelating van al de gekozenen. Op het Noordzeekanaal heeft het binnenkomend stoomschip „Russia" geladen ;zandbakken getrokken door de sleepboot „Arnoldina" aangeva ren twee bakken bekwamen groote averij en moesten door lossen en pom pen boven gehonden worden. Na daartoe verkregen vergunning zal te IJmuiden eene particuliere algemeene begraafplaats worden aan gelegd. Zand voort. De alhier gehouden collecte voor den gewapenden dienst beeft opge bracht f 5.-20 Aan veler verlangen is te gemoet gekomen, door een der gemeente veldwachters te verplaatsen van Hoofd dorp naar den Ringdijk bij Halfweg. De vrouw van W., in een bollen schuur te Hillegom bezig zijnde met het schrappen der bollen, bad het ongeluk te vallen juist op de plaats, waar een jongen zijn mes had ge legd. Een vreeselijke wonde in haar zijde was 6r het gevolg van. Zij is per wa gen huiswaarts gevoerd. BINNENLAND, Donderdag is de vacantie van H. M. de Koningin ingetreden. H.H. M.M. zullen in den namid dag van 7 Aug. een bezoek aan gra vin Bentinck brengen op Middacbten en voor het diner op bet Loo terugkeeren. Uit de Pers. Het nieuwe Kieswetonlwerp. In het laatst verschenen nummer van de Vragen des Tijds levert de heer mr. J. A. van Gilse eene be schouwing over het kieswetontwerp. De schrijver is van oordeel, dat het ontwerp, ondankB den schijn van eene kiesrechtuitbreiding op ruime schaal en op breeden grondslag te geven, fe:telijk weinig anders huldigt dan den belasting-census als nage noeg eenigen grondslag van kiesbe voegdheid. Ofschoon er volgens het voorstel nog 7 andere wegen openstaan, zal, zoo het ontwerp wet wordt, z. i. blijken, dat behalve de censuskiezers slechts zeer weinigen worden toege laten. Het ontwerp is verder, naar de meening van den schr., ongrondwet tig, omdat de grondwet eischt, dat kiezers zijn „de mannelijke ingezete nen, tevens Nederlanders, die de door de kieswet te bepalen kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijk ken welstand bezitten" enz., en het daarom met de duidelijke letter der grondwet in strijd is, in de kieswet de kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand vast te stellen en daarbij te bepalen, dat de kiezer slechts in het bezit van éen dezer kenteekenen behoeft te zijn. Er is naar schrijver's meening nog iets wat het wetsontwerp-Van Houten onaannemelijk maakt, de regeling nl. van het gemeentelijk kiesrecht. Men heeft vooreerst daarbij „in zijn vol len omvang den belastingcensus her steld". Daar komt dan nog bij „het ernstige bezwaar dat door de voor gestelde regeling aan de gemeentebe sturen de macht tot uitbreiding of inkrimping van het gemeentelijk kiesrecht wordt in handen gegeven". Schr. voorziet, dat een deel der ge meentebesturen, om het aantal kie zers in te krimpen,bestaande plaatselij ke directe belastingen zullen vervan gen door opcenten op de rijks directe belastingen of door indirecte heffingen of retributiën. In de bepaling van het wetsont werp, welke onder bedreiging van straf aan het hoofd of den bestuurder van een bedrijf of een onderneming den plicht oplegt om aan de kiezers, bij of' onder hen werkzaam, ten min ste twee vrije uren achtereen de ge legenheid te geven hun burgerplicht te vervullen, ziet schr. geen voldoen den waarborg. Het eenige middel om de vrijheid van eiken kiezer te waarborgen acht hij gelegen in het stellen der verkiezingen op een Zondag of algemeenen rustdag en voor hen, die tegen den Zondag gemoedsbezwa ren hebben, op den daarop volgenden Maandag. Eindelijk komt schr. op tegen het voorstel om de groote gemeenten te splitsen ook voor de verkiezing van den gemeenteraad. Daardoor zou op de administratieve eenheid inbreuk gemaakt en in die eenheid onderlinge naijver en strijd van districtsbelan- gen in het leven geroepen worden. Het kan niet uitblijven meent schr. dat in scholenbouw, bestrating, hygiënische maatregelen enz. bet eene district zich bij het andere ach tergesteld zon achten, en zoo zou er een element in het beheer der groote gemeenten gebracht worden, dat er thans gelukkig niet of slechts hoogst zelden in aangetroffen wordt. In plaats van de splitsing der groote gemeenten bepleit schr. de invoe ring van een proportioneel kiesstelsel. Donderdagmiddag te een uur kwam te Vlissingen aan het Engelsch stoom jacht Victoria and Albert. Prinses Ferdinand van Roemenië en de groot hertogin van Hessen, die zich aan boord bevonden om hare reis naar Darmstadt voort te zetten, maakten te 2 uur met de stoomsloep van het jacht een tocht naar Middelburg, ver gezeld van generaal Robesco en baron Frankendorf, adjudanten, en keerden te ruim vijf uur terug. De hooge reizigsters vertrokken te 5 uur 25 minuten. De heer A. W. M. v. d. Upwich, postdirecteur te Amsterdam, herdacht Donderdag den dag waarop hij voor 45 jaar als klerk bij de Nederland- sche posterijen in dienst trad. Minimumloon en maximum- arbeid. Het praeadvies over deze quaestie van den heer mr. N. G.4Pierson, een der praeadviseurs voor de door de Vereeniging voor de Staathuishoud- kunde en de Statistiek aan de orde gestelde quaestie betredende minimum loon en maximum-arbeidsduur, eindigt aldus „Het mij voor, dat de minimum- loonsbepaling nooit tot iets goeds voeren kan. Eén van beidemen stelt het loon even hoog als het zijn zou onder de werking van vraag en aan bod en dan is de bepaling overbodig; of men stelt bet hooger en dan wordt op kosten der belastingschuldigen een voordeel geschonken aan enkelen. Slechts dan zou in bet tweede geval de slotsom anders moeten luiden, indien van het initiatief der openbare besturen een gunstige invloed op den loonstandaard in het algemeen te verwachten ware. Een logische rede neering echter, die zulk een verwach ting rechtvaardigt, is tot heden niet geleverd en niets van hetgeen bekend is omtrent de oorzaken, die den loon standaard beheerschen, geeft aanlei ding tot het vermoeden, dat zij ooit geleverd zal kunnen worden. Een openbaar bestuur, dat aan de arbei ders in dienst zijner aannemers een hooger loon dan het gebruikelijke ver zekert, bevoordeelt deze arbeiderB, anderen bevoordeelt bet niet. Het algemeen belang wordt door den maatregel gedeerd, omdat openbare besturen hunne voornaamste inkom sten putten uit de bijdragen der bur- gerij." Over de quaestie an den arbeids duur zegt mr. Pierson o. a. _,Men moet de arbeidsduur-quaestie niet op éene lijn stellen metdeloon- quaestiede argumenten, die met betrekking tot deze gelden, zijn op gene niet alle van toepassing. Het dagloon regelt zich naar de dage lij ksche waarde van den arbeid maar de meening, dat die waarde door overmatige verlenging der werkuren klimt, is een vooroordeel en het ligt op den weg van iederen verstandigen werkgever, dus ook van een staat, provincie of gemeente die als werk gever optreedt, dut vooroordeel te bestrijden." Mr. M. W. F. Treub vat zijn oordeel aldus samen: Naar het engelsch van MAX PEMBERTON. 4) HOOFDSTUK III. Ik wacht op verklaringen. „Mijnheer Monk," zeide ik en keerde mij op mijn stoel om, zoodat ik hem goed in zijn gelaat kon zien, „nw souper is voortreffelijk, en uw gezelschap aangenaam, maar niette min moet ik u nogmaals vragenWaarom heeft u mij hier gebracht en in welk opzicht kan ik u van dienst zijn?" „U kunt mij van dienst zijn dokter," antwoordde hij en bracht een lucifer bij zijn sigaar, „door mij uwe meening te zeggen over de punch van mijn hofmeester. Ik heb hem ge zegd, dat er eene kleinigheid aan mankeerde." „Dat is alles goed en wel," zeide ik, „en u speelt uwe rol prachtig. Maar nu wordt het mijne beurt om scherts door ernst te vervangen. Ik zal dat door sleehts ééne vraag doen Wat belet mij om op dek te gaan en het eerste het be3fe schip aan te roepen om hulp?" Hij blies een rookwolk uit en zette vervolgens zijne lippen aan den dampenden drank. „U doet mij eene vraag," zeide hij, „en ik zal niet talmen met die te beantwoorden. Wat u belet naar dek te gaan, dokter? Wel niets ter wereld. Alleen" en nu werd hij ernstig, „zou het misschien niet verstandig zijn." „Niet verstandig zijn 1" zeide ik en trachtte mijn onrust neen vrees te verbergen. „Maar mijnheer Monk, u be dreigt toch uwe gasten zeker niet?" „Ik dreigen De Hemel verhoede het I Ik denk slechts aan uwe belangen." „Stel mij dan dadelijk gerust en laat ons een einde maken aan dit spel. Waar brengt u mij heen?" „Vul uw glas en ik zal het u mededeelen." Ik deed wat hij verzocht, maar het was mij bijna onmo gelijk om te drinken. „Welnu dokter," zeide hij en legde zijne elbogen op tafel, „luister en geloof mij op mijn woord, dat ik n behandel zooals ik mijn eigen broeder zou behandelen. Het doel van uwe reis ligt, ruw genomen, iets verder dan tienduizend mijlen van bier...." „Wanneer ik dien afstand geheel moet afleggen," zeide ik wanhopig, „dan ben ik een geruïneerd man." „Ik dacht juist," zeide hij, „dat uw fortuin gemaakt was." Ik ging weer zitten. „Hoe is dat mogelijk?" vroeg ik. „Zoo eenvoudig mogelijk," zeide hij. „Ik zal openhartig met u zijn. U is nog jong en ontwikkeld, maar op dit tijd stip is uw inkomen niet grooter dan drie honderd pond jaarlijks. Welnu, gedurende den tijd, dat gij bij mij zijt, ontvangt u eene vergoeding van honderd guinjes per week...." „Honderd guinjes per week 1" riep ik uit." „Zooals ik zeg." „Maar waarvoor?" stamelde ik. „Om al uwe bekwaamheid aan te wenden in het belang van eene zieke." „En de naam?" „Dien zult gij tijdig genoeg vernemen. Wees voor het oogenblik tevreden met de wetenschap, dat ik in zijn dienst sta dat ik voor hem leef en voor hem zon willen sterven. Hij is een vorst onder de menschen dokter, en zijn geheime macht wordt in alle gerechtshoven in Europa gevoeld; hij is de vriend der liefdadigheid een man die arm en toch rijk, zwak en toch sterk is, een kind om mee om te gaan, maar een heerscher in zijne daden die man roept u bij zich." „En in welk land woont hij „In een land, waarvan u den naam nog niet zal ven* nemen." Ik zweeg eenige minuten. Mijn sigaar ging nit in mijne hand. Zijn geheele verhaal klonk mij in de ooren als een droom. „Is uw vriend ziek vroeg ik, toen verscheidene minuten verloopen waren. „O neen," zeide hij; „zijne gezondheid is uitstekend." „Wie is dan mijn patient?"

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1