FMSSIUaiE gehecht aan de verklaring van Boers- ma1". omdat de persoon niet ge loofwaardig is2°. omdat hier sprake kan zijn van een ongeldig getuigenis (testimonium inaudite, daar Boersma geen ieit gezien of gehoord heelt, maar slechts heeft hooren spreken over een feit en 3°. omdat het bewijs der buitenrechtelijke bekentenis niet voldoende geacht moet worden. Voorts betoogde pl. dat de overige door het O. M. opgesomde aanwijzingen niet voldoende waren, om tot het volledig bewijs voor de schuld van Bot aan het hem ten laste gelegde te gera ken. De verdediger van den tweeden be klaagde, mr. E. W. Ernste, bestreed dat de uitgifte van het derde kwartje door Adrichem voltooid zou zijn en ook, dat hij in den beschonken toe stand waarin hij verkeerde, geweten zou hebben, dat de kwartjee, door hem uitgegeven, valech waren. Pl. wees voorts op enkele verzaohtende omstandigheden. i Na re- en dupliek bepaalde de recht bank hare uitspraak in deze zaak op 15 Augustus. Sport en Wedstrijden. Den 9den, lOden en llden dezer geeft de algemeene Nederlandsohe wielrydersbond, die thans ruim 6000 leden telt, te Utrecht groote honds- feesten en intern, wedatrijden. Van deze leesten en wedstrijden wordt zeer veel werk gemaakt. Tal van Neder- landeche en buitenlandsche wielrijders zullen in die dagen te Utrecht ver toeven. De feesten bestaan uit:boot tochten; uitstapjes per wiel; ooneerten, enz., terwijl Zondagsavonds de ver- eeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer aan de bonds leden een groot concert met vuurwerk aanbiedt in park Tifoli, alwaar ook de prijsuitdeeling zal plaats hebben. De groote wedstrijden, waarbij ook de bside kampioenschappen van het vasteland van Europa verreden zullen worden en waar n verschillende Ne- i derlandsche en buitenlandsche rijders zullen mededingen, hebben Zaterdags en Zondags te half twee ure plaats op hel sportterrein in het Hooge- landsche Park. Het is het bestuur der Wielerbaan te Amsterdam gelukt voor a. s. Zater dag 3 Augustus vi6r bekende Bel gische beroepsrijders te engageeren, nl. de heeren Protin, Hautvast, Borri- sowsky en Fischer. Van deze zijn de drie eerstgenoemden bij vele wiel rijders hier te lande persoonlijk be kend. Zij reden toch in 1893 op de Arnhemsche baan. De meest bekende van allen is echter Pro tin, een der snelste rijders der wereld, die in 1893 op de baan te Arnhem Eden sloeg. Of hij dit nu nog zou doen, is de vraag. Jammer is het daarom, dat zij zich bij deze gelegenheid niet kunnen meten. Het reglement van den A. N. W. B. verbiedt, dat amateurs en pro fessionals tegen elkander rijden zonder toestemming van het bondsbestuur. Protin heeft in den korten tijd, dat hij beroepsrijder is, ongeveer 600,000 francs met zijn rijden verdiend. In den loop van dit jaar heeft hij o. a. te Florence op de baan de triplet (een rijwiel voor 3 personen) verslagen en te Bordeaux de tandem. Ook hier zal bij een match met het taudempaar HautvastBorrisewsky houd*». Ver der zal hij alle Nederlandeche baan records verbeteren. De heeren Haut vast en Borrisowsky zijn het bekende Belgische tandempaar. Behalve de match tegen Protin zullen zij trachten de tandemrecords te verbeteren. De heer Fischer ten slotte zal voor het uurrecord gaan. Thans staat dit op 38.298 meter op )naam van den heer Witte veen. De heer Fischer denkt in jhet uur 44 kilometer te rijden. Politiek Overzicht. De belgische Kamer heeft Donder dag besloten de algemeene beraad slagingen over het echoolwetsontwerp te sluiten. Met zitten en opstaan werd hierover gestemd. De leden der Bulgaarsche deputatie zijn een dag langer te Weenen ge bleven dan hun voornemen was. Dit oponthoud werd veroorzaakt door het bezoek, dat de heer Theodorofï de voorzitter der Sobranje, die tot de gedelegeerden behoort, te Karls bad bracht. De heer Tneodoroff, door Ferdinand ontboden, had daar een onderhoud met den vorst, dat vier uren duurde. De anderen heeren ble ven te Weenen en wachtten daar de terugkomst van den Kamer-president af, ten einde samen de reis naar Bulgarije voort te zetten. Waarschijnlijk is in deze conferentie tevens vastgesteld, wanneer de vorst naar zijn land zal terugkeeren. In de engelsche Daily Oronicle wordt een brief openbaar gemaakt van het engelsche parlementslid sir E. Ashmead-Bartlett, welken hij uit Transvaal heeft ontvangen en waar in wordt gemeld, dat trsnsvaalsche autoriteiten bij den laatsten veld tocht tegen de inboorlingen wreed heden hebben bedreven. Door het parlementelid werdt er bijgevoegd, dat het tijd wordt, dat aan de verdrukking der inboorlingen door de boeren een einde komt. Het is natuurlijk moeielijk om dit bericht te beoordeelen, maar in ieder gevalhet komt uit engelsche, dus uit niet onpartijdige bron. Naar de Times uit Havana ver neemt maakt het bondige en onop gesmukte verslag van Martinez Cam pos omtrent het gebeurde tusschen Manzanillo en Bayamo eeD gunstigen indruk, het heeft de populariteit j van den maarschalk bevestigd. Deze wordt in den loop van de week te Havana terugverwacht. Uit New-York wordt geschreven dat het Cubaansche omwentelings comité gebrek aan geld heelt. Het hoofd van de autonomisten, dokter Montoro heeft aan den correspondent van de Times verzekerd dat de op stand af zou nemen bijaldien Spanje dadelijk hervormingen begon in te voeren. Belangrijke krijgsbedrijven zullen waarschijnlijk niet voorvallen voor den afloop van den regenmoesson, in October. De oproerige beweging in Macedo nië Bcbijnt zoo goed als geëindigd te zijn. De leider van den opstand Spire Costa is nu te Sofia aangekomen. De correspondent van de Standard aldaar komt, op grond van hetgeen Costa mededeelde, tot de conclusie, dat het oproer feitelijk uit is, vooral voegt hij er bij tengevolge van de krach tige, maar toch gematigde wijze, waarop de Turksche troepen zijn op getreden. Te Weenen is men tooh nog niet volkomen gerustgesteld over hetgeen op het Balkan-schiereiland zal gebeu ren en ook te Berlijn zijn nog de meest uiteenloopende geruchten daar over in omloop. Dit is echter zoo goed als zeker, dat in Macedonië geen ernstige ongeregeldheden meer te verwachten zijn, indien het ten minste in Bulgarije rustig blijft. Te Parijs is nog geen tijding ont vangen, tot bevestiging van de over winning, door de Hova's behaald op de Sakhalava's, de inlandsche bond- genooten der Franschen. Dit bericht is afkomstig uit Dur ban, derhalve uit Engelsche bron. Men vertrouwt daarom te Parijs, dat het later onjuist zal blijken, want tot dusver hebben de mededeelingen, van deze zijde over den toestand op Madagascar ontvangen, zich niet door bijzondere betrouwbaarheid geken merkt. Indien de Engelsche berichtgever goed is ingelicht, zijn de troepen der Sakhalava's bijna geheel vernietigd. Uit vrees voor de Fransche troepen, die volgden, durfden evenwel de Hova's hun vijanden niet te ver volgen. Voor eenige dagen is nog gemeld, dat te Japan krijgsuitrustingen plaatB hadden, waarschijnlijk in verband met de mogelijkheid van een oorlog met Rusland. Zoo wordt nu meege deeld, dat Japan onderhandelt met Peru om haar geheele vloot over te nemen. öeuiengd Nieuws. Truth deelt mede, dat prins Chris- tiaan van Denemarken, de oudste zoon van den kroonprins, in het hu welijk zal treden met een der prin- cessen van Wales. Prins Christiaan, die in 1870 te Charlottenlund is ge boren, zal dan deel ontvangen van het onmetelijke bezit zijner moeder, prinses Louise, die de rijkste erfgena me van Europa was, toen zij in 1869 trouwde. Uit Frankrijk en Duitschland ko men nog voortdurend berichten van stortregens, onweders en hagelslag. Vele gemeenten in de departementen Haut-Marne en Aube zijn geteisterd door een geweldigen orkaan, verge zeld van een zwaren hagelslag. Hui zen zijn verwoest, uitgestrekte wijn bergen vernield, de oogst is verloren. De schade is niet te overzien. De omtrek van Bar-sur-Aube heelt zwaar geleden onder een verschrikkelijk onweder. Te Baranville werd het raad huis gedeeltelijk verwoest en merk waardigerwijze was later geen spoor meer te vinden van de stembus, die in de raadzaal had gestaan. Uit het district Nimptsch (S-lezië) wordt bericht van een wolkbreus. Verschillende streken staan onder water, op enkele wegen stond het 'Water een meter hoog. Voor zoo ver de oogst nog niet binnengehaald was, is ze verloren. Het water drong de woningen binnen, vele bewoners konden zich nog slechts met moeite redden. Veel vee is verdronken. De waarde vaa vodden. Dickens' „Golden dustman" en de verhalen over de voddenrapers van Parijs hebben menigeen de oogen geopend voor het feit, dat er een niet te versmaden waarde zit in de gewone dingen die in het dagelijksch leven worden weggesmeten. Ook in de stad New-York wordt van deze ondervinding partij getrokken. Ter wijl het straat vuil uit de karren, die het hebben aangevoerd, in de schui ten wordt geworpen waardoor het naar zee zal worden gebracht, zijn de „scow-trimmers", te midden van wolken van stof, haastig bezig alles uit te zoeken wat eenige waarde kan hebben, als vodden, beenderen, fles- schen, ijzer, zink, hoeden, schoenen, touw, kleeren enz., voorwerpen die door hen worden verkocht volgens tarief prijzen aan contractanten der stad. Tot 1878 betaalde de stad 1054 dol lar per week aan iederen man die op de schuiten werkte. Gedurende de vier volgende jaren werd geen loon betaald en de opbrengst der verkochte voorwerpen gerekend een voldoende vergoeding te zijn. Te be ginnen met 1882 bracht het privilege van „scow-trimming" aan de stad 75 tot 90 dollar op, en de ie opbrengst is steeds geleidelijk toegenomen tot 1795 dollar per week in 1192-'93aan het eind van het vorig jaar daalde zij tot 1675 dollar. In de „North American Review" heelt nu George E. Waring, die aan hot hoofd van den reinigingsdienst van New-York staat, er op aange drongen dat de stedelijke regeering zelve de geheele leiding van deze zaak, het verzamelen van vuil en afval, in handen zal nemen. Hij be rekende, dat de stad door eene alge meene en goed geregelde verzameling der rejectamenta, gevolgd door den verkoop der uitgezochte voorwerpen, jaarlijks meer dan 7 millioen dollar zou kunnen verdienen, een som die groot genoeg is om er de kosten van straatreiniging en straatbesproei ing, ja van het herstellen en in orde houden van het plaveisel in gansch New-York mede te bestrijden. De Parijsche politie heeft weereen dynamiet-aanslag verijdeld. Een anar chist, Perir genaamd, wilde het huis van eene zekere juffrouw Peters te Asnières door dynamiet in de lucht laten springen, op grond, dat deze dame onlangs voor den rechter een bezwarend getuigenis had afgelegd tegen zijn broeder, die dientengevolge tot levenslangen dwangarbeid {werd veroordeeld. Het gelukte echter der geheime politie, bij tdjde de bom te ontdekken, die tot dat doel reeds klaar was ge maakt. Perir werd in hechtenis ge nomen. W erklleden verzekering. Noorwegen is na Duitschland en Oostenrijk het derde land waar de verplichte werkliedenverzekering is ingevoerd, nl. op 1 Januari 1895. De Revue Britannique geeft een overzicht van de inrichting en de werking van dit verzekeringsstelsel. De verplichte verzekering strekt zich in Noorwegen uit tot alle werk lieden en beambten van fabrieken, werkplaatsen, mijnen, steengroeven, werven. Ook de behandeling van las ten is er onder begrepen en ook brandweergasten en schoorsteenve gers komen onder de wet. Het hoogste verzekerbare loon is 1200 kronen (bijna f800) en het doel is eene scha deloosstelling te verzekeren aan per senen die tengevolge van een ongeluk meer dan vier weken lang (evenals in Oostenrijk) buiten staat zijn te werken of aan de nagelaten betrek kingen van hen, die door een derge lijke oorzaak het leven verloren. Gedurende de vier eerste weken van onvermogen om te werken, komt het uitkeeren der schadeloosstelling ten laste van de ziekenfondsen of, als het slachtoffer geen lid van eenig fonds was, ten laste van den patroon. De vergoeding bestaat in le. kosten van behandeling 2e. ingeval van onvermogen, e9n uitkeering van 60 pCt. van hetioon met een maximum van 150 kronen (f100) per jaar. De nabestaanden van de werklie den die om het leven kwamen, heb ben recht op le. een vergoeding van 50 kronen voor de begrafenis 2e. een ja trgeld aan de weduwe of asn den gebrekkigeu weduwnaar ge lijkstaande met 20 pCt. van het loon van de(n) overledene 3e. een jaargeld aan ieder wettig kind tot de voltooiing van zijn 15e jaar gelijk aan 15 pCt. van hetioon. Gezamenlijk mogen de jaargelden der nabestaanden niet meer bedragen dan 50 pCt. van het loon. Men verzekert zich bij een natio nale verzekeringsbank voor het ge heele land, welks uitkeeringen door den Staat worden gewaarborgd. De verzekeringspremiën mogen, evenals in Duitschland, door niemand anders dan den werkgever betaald worden zij zijn evenredig aan de loonen der verzekerden en tevens aan de gevaar kans van het werk. Het tarief voor de gevaarkaneen der verschillende beroepen wordt door den koning vastgesteld na goedkeuring door den Storthing. Om de vijf jaren wordt het herzien. De premiën worden per drie maanden betaald, de jaargelden per maand en vooruit. Naar luid van particuliere berich ten uit Warschau, breidt de cholera «ich onrustbarend sterk uit in Vol- hynië. In de aangrenzende gouverne menten zijn mede reeds personen door de ziekte aangetast. Ib de melaatschheid besmettelijk De cjmmisBie, door de regeering der Kaapkolonie belast met een on derzoek van het lepra-vraagstuk, rap porteert dat in 1891 het aantal le prozen in die kolonie 625 bedroeg 0.477.per duizend inwoners. Sedert 1891 heeft de ziekte zich aanmerke lijk uitgebreid: in Januari 11. bedroeg het aantal 1177. Alleen de onderstel ling dat de melaatschheid besmettelijk is kan, naar het oordeel der commis sie en de omstandigheden in aan merking genomen, deze uitbreiding verklaren. Deze conclusie is juist tegenover gesteld aan die welke door een der gelijke commissie voor Britsch-Indië werd opgemaakt Da&r zou overigens sedert 1891 (126.361 melaatschen) de ziekte zich niet hebben uitgebreid. De besmettelijkheid blijft duaeenopen quaestie. Dr. Ehlers is, zooals men weet, met drie andere geneesheeren (Cahnheim uit Dresden, Grossman uit Liverpool en Eichmüiier uit Parijs) naar IJs land gegaan ter bestudeermg van de lepra aldaar. Een door Ehlers opge steld geschriit over de ziekte zal allerwege op het eiland verspreid worden. Het" Alting zal waarschijnlijk een hospitaal doen bouwen en overi gens wordt voorloopig hier toch ook het aizonderjngssteisel toegepast Knoeierij op groote schaal. Een uitgebreide knoeierij is te Kopenhagen ontdekt en brengt zoo wel onder het groote publiek als in de geldwereid veel opschudding te weeg. De bankier Hansen is de beschuldigde en uit de verhooren is reeds gebleken dat hij voornamelijk op twee wijzen zijn klanten oplichtte, namelijk door trekkingslijsten te ver- valschen en door loten te vervalscnen. HanBen, een man van 63 jaar, was vroeger meubeihandelaar en verschil lende andere dingenals bankier was hij weinig bekend onder zijn collega's. Hij hield zich echter in 't bijzonder bezig met het plaatsen van premie- obligaties, waarvoor hij tal van agen ten in dienst had. Daar hij nooit an ders dan solide leeningen ter hand nam, werkte hij met veel succes, zoo dat, zooals thans gebleken is, zijn winsten soms 180,000 kronen per jaar beliepen. Die waren echter altes behalve eerlijk verdiend hij stuurde, zoodra een lijst getrokken was, aan al zijn klanten niet die iijst, maar eene die hij zelf deel drukaen en waarop de nummers zijner klan ten, hetzij met geringe winsten, hetzij met verliezen uitkwamen. Intusschen nam hij zelf de winsten die op de loten vielen. Of wel, hij stopte zijn klanten lo.en in de handen van trekkingen die al hadden plaats gevonden en die loten kon hij dan veilig later op zijn speciaal gedrukte lijsten met nieten doen uitkomen. De zaak is ontdekt, doordien een der klanten zijn lijst met die van een ander vergeleek en bemerkte dat de twee niet klopten. 2Be Muziekuitvoering in den Hout. CONCERT op Zondag 4 Aug. des namidd. van 2-,4 ure, door het Ste delijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch. P. W. Kriens. PROGRAMMA. 1. Marsen del'opéraLes Troyens a Carthage. Berlioz. 2. O avert, das Goldene KreuzBrull. 3. Amorsfpeile, Polka Farbach. 4. Grande Fantaisie sur de3 motifs de l'opéra La Yie pour le Czar. Glinka. 5. Ouv. Le Domino Noir. Auber. 6. Vake Espagnole Nita. 7. Potpourri de l'opérette La Grande Duchesse de Gérolstein Ojjenbach. Stüsxïjsrtteiciiua. Het stoomschip Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, vertr. 31 Juli van Suez. Het Btoomschip Obdam, van deN. A. S. M., van Newyork naar Rotter dam, passeerde 1 Aug. des voorm. 6 u., Wight. Het stoomschip Smeroevan Rot terdam naar Java, vertr. 1 Aug. van Marseille. Het stoomschip Gedé, van Java naar Rotterdam, passeerde 1 Aug. Gibraltar. Het stoomschip Java, van Amster dam naar Batavia, pass. 1 Augustus Dungeness. Het stoomschip Maasdam, vau de N. A. S. M., van Rotterdam naar New-York, pass. 1 Aug. des nam. 2 45 min., Lezard. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 31 Juli. G. v. Wa- geningen en jkvr. H. C. Alewijn,den Haag. 1 Aug. G. Dreihus en J. van de Roemer, Amst. iE. A. G. de Petit en J. H. Ruben Koning, den Haag. A. Dreyfus en M. van Moppes, Parijs. E. da Silva Pereira en C. E. Char- louiB, Paramaribo. H. Willers en A. H. van Ommeren, Arnhem. W. C. Mense en J. C. Pannekoek, Benne- kom. W. Bolderheij en G. Vos, Amst. J. Ch. Lasonder en E. J. Banga, Hil versum. W. Bouberg Wilson Jr. en M. J. van de Watering, den Haag. Bevallen: 30 Juli. J. H. Hau berMaassen z., Amst. M. Schaap— Bronkhorst d. Amst. 31. B. H. Ten gerLegel d., Airsterd. A. J. H. W. Timmers Verhoeven z., den Helder. E. GoldsteinLoewenstein z., Amst. 1 Aug. E. EliasHennig d., Amst. Overleden: 17 Juli. P. Stolp 76 j., Zuid-Scharwoude. 21. C. L ScholtensDe Visser 40 j., Groningen. 29. C. J. F. Gampert jd. 79 j., den Haag. 30. A. den Hartog 59 j., DrieL 31. J. van Oestren 55 j., Amst. Jkv. H. F. de Lannoy 68 j., Gr^ve. Burgerlijke 8taua Bevallen: 31 Juli. H. E. M.v. KimmenaedeWijnen z. A. C. v. Hoftende Vogel z. 1 Aug. N. Hang jasv. d. Werff z. Overleden: 1 Aug. C. J. Duin 6 m. d. Bannesteeg. W. C. Kitsero 4 m. d. N. Schoolsteeg. F. v. Waard 60 j. Oranjestr. M. v. Breugel—le Grouw 72 j. Gravinnesteeg. 2. N. v. Schagen 23 j. Z. Polderstr. op ZONDAG 4 Aug. 1895. TEHAARLEM. Groote Zerk. Voorn. 10 ure. Nitutct Ztri. Voorm. 10 ure. Jan:-Ztri, Voorm. 10 ure, Baitntutr Ztri. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Eglüe Waüonne. Vosim. 10 ore, mr. Bonriier, pasteur a la Hajre, Strt/ortutrdt Kerken, Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, *i av. 5 ure Meijer, Theol. Cand., te Kampen. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 'eav. 6^ ure, Notteu. Noorderierk Ridderitraat.) Voorm. 10 ure, Langhout. 's Avoula 6 ure, Langhout. Lutherieh» Zerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veretnigde Doopsgtnndtn. Voorm. 10 ure, Tj. Kielstra, van Middelburg. Remontiranteeie Zerk. Geen dienst. Ktri der Brotdergtneen-.e. Voorm. 10 ure, Weiss. Nedard. Har?, Ker*. Santpoort. Voorm. 10 ure, Bevestiging van den nieuwen predikant J. Kutsch Lojenga door Bririning, pred. te Krommenie. Nam. 2 ure, Intree rede van J. Kutsch Lojenga. Heverwdk. Voorm. 10 ure, geen dienst, Nam. 1 ure, Zondagschool. JJoootgexinde Kerk. Voorm, 10 ure, J. Sepp. Luthertehe Kerk. Voorm. 10 ure, Gonlag. Velsei. Voorm. 10 ure, Hulsbergen, vaa Slochteren. Doopsbediening. *3 Avonds 7 ure, Vergadering in het lokaal. IJ muiden. Voorm. 10 ure, v. Paddenburg, van Beverwijk. Nam. 6 nre, dezelfde. Apostolische Zendiagsgemeente. Voorm. 10 ure. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. «andvoort. Voorm. 10 ure. Hulsman. Houtr||k en Folam.u. Voorm. 9!£ ure, Schroder, pred. te Nieuw-Vennep. Doopsbediening. togeboden betrekkingen in Neierlanb. 1. K. K. winkelj. in zaak manufact. en gemaakte goederen knnn. overleggen, uitstek, bew. van bekw. en get. schrift, half Sept. 2. Huith. P. G. boven 30 j. in gez. t. kind. 3. R. K. winkelj. in glas- en aardew. Utrecht 1 Nov. 4 Jongm. bek. met stsalgrar. op atelier. 5. Bed. op handelsk. 17 a 18 j. 8. Bekw. le banketb. P. G. m. g. get. direct. 7. Winkelbed. in gr. detailz. van huishond, en luxe art. zonder deg. bew. van bekw. on goed gedr. onuoodig zich aan te melden. 8. Iemand van ongev. 20 j., leeft. 1'. G.voor kantoor werkz.heden en het doen van kl. reix. bokendh. met vak, met fr. en duits, taal, duide lijk schrift en vlug reken, vereiseht bij houth.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3