NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. KIJKJES Wereiatentüonstelliiitt le Amsterdam. 13 Jaargang Maandag 5 Angnstns 1895. No. 3708 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat IL4:, Haarlem. Telefoonnnmmer 122. ADVERTENTIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOl Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangérc G. L. DAUBE 6 Co., JQMN F. JONES, Succ., Paryi 3)bw /Wtowr? Montm+vtee. Dit nummer bestaat nit drie bladen, ElSHSïiS BLAD. MP De aandacht wordt er op gevestigd, dat dit blad des avonds geregeld aan het Spoorwegstation te Haarlem te verkrijgen is tot den be kenden prijs per Ex. Bij den Uitgever van dit Blad is verschenen op de Gids voor de Bezoekers. 32 Pagina's in gekleurd omslag. Prijs 10 Cents. ■M" Een practisch, handig Gidsje dat antwoord geeft op de vragen, die iedere tentoonstelliDgbezoeker zich op een gegeven oogenblik stel len moet: Waar zal ik gaan eten? Wat zal ik drinken? Wat zijn de prijzen van de Res taurants en CaféV? Hoe hoog zijn de entréeprijzen in de verschiilénde vermakelijkheden? Wa: zal ik als Souvenir voor mijzei ven of als welkom thuis voor mijne familie meebrengen Het is voorhanden te Haarlem bij de Boek handelaars Gebroeders VAN BREDERODE, JACs. ROOKMAA- KER, P. MEÜRS, H. N. MUL, DE HAAN ZOON, D. J. VAN DER WILK, P. VAN CITTERT ZONEN, L. SPOON, J. F. VAN DOBBEN en JACs. POST Jr. Te Bloemendaal bij M. KOKKEL KOREN te Heemstede bij J. LEU VEN, bij de Tol en elders bij de voornaamste Boekhandelaren. STADSNIEUW 8. Haarlem, 3 Augustus 1895. Museum van Kunstnijverheid. De tentoonstelling van Textiele kunst die op het Museum van Kunst nijverheid gehouden wordt, verheugt zich steeds in een druk bezoek; van de opening dezer tentoonstelling af werd het Museum bezocht door 1320 personen. Naar men verneemt is onze voor malige stad enoot de heer Theo Hof meester benoemd als lste Clarinettist aan het Concertgebouw te Amster dam, en tevens aan de Orkestschool van genoemde inrichting. Als no. 1 van een der dubbeltallen voor leden van het Hoofdbestuur van Eigen Hulp, komt voor de heer A. Resink alhier. Op 17 Augustus houdt die ver- eeniging een algemeene vergadering. Naar wij vernemen gaat Dr. de Wildt, die zich hier niet lang geleden vestigde, deze gemeente weer met der woon verlaten. De heer Henri Hezemans heeft in zijn s:garenmagazijn „Deli" Bartel- teljorisstraat 6, een etalage gemaakt, die de aandacht van eiken voorbij ganger trekt. Het zijn fantasiepoorten van siga renkistjes, o.a. versierd met imitatiën van in zilverpapier verpakte sigaren. De fraaie lijnen van het geheel voor al des avonds het best uitkomende, doen zoowel de smaak als het geduld van den vervaardiger eer aan. Zang en Vpiendeohap. De Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap {vergaderde Vrijdag avond voor het eerst na het concours te Luik onder voorzitterschap van den heer H. van Breemen Hz. Met opgewektheid werd door ver schillende sprekers hel succes her dacht en menig woord van hulde gebracht aan den heer W. Robert, den directeur, die van zijn kant zijne erkentelijkheid betuigde aan, de zan gers en er op wees, dat er met oefe ning ook in de toekomst nog wel lauweren te behalen zijn. De secretaris las tal van geluk- wenschen voor ontvangen bij de over winning te Luik, o. a. van de Ko ningin en van den bescherm heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoogelan den. Aan de Koningin Regentes werd heden de geluk wensch der lie dertafel ter gelegenheid van Haren verjaardag gebracht, hetgeen namens de Regentes werd beantwoord door een telegram van den adjudant Van Tuijll. Met toejuiching werd goedgekeurd dat het Bestuur aan Richard Hol op zijn 70sten verjaardag het lid maatschap van verdienste heeft aan geboden. Bij acclamatie besloot de Liedertafel het eere-lidmaatschap aan te bieden aan den heer Jacs. Leijh alhier, die vroeger en ook thans, het initiatief nam tot de organisatie van een feestelijke ontvangst der lieder tafel en aan de heeren Ledans en Joseph Staëe, die te Luik als com missarissen van hei feestcomité, den leden zeer van dienst zijn geweest. Op den verjaardag van koningin Wilhelmina zal de liedertafel, als ge woonlijk, een concert geven in den Hout, waarvan het programma al- duB is samengesteld: de Volksliede ren, Omhoog van Heinze, Mijn Hof, van Loots, Het Vaderland, van Robert, des Heeren Huis, van Boers en tot slot weder de volksliederen, waarbij het publiek wordt uitgenoodigd mede te zingen. Misschien hondt na afloop daar van de liedertafel een huiselijk feestje van leden, kunstlievende leden en genoodigden, in het Brongebouw. Zaterdag 24 Augustus des namiddags te 2 uur zal, behoudens goedkeuring van Kerkvoogden, de heer Robert een concert geven in de Groote kerk, waaraan de liedertafel hare mede werking verleenen zal. Welk een indruk het optreden van de liedertafel te Luik heeft gemaakt, blijkt uit een briefkaart van den heer Dan. de Lange (die het ver plichte koor voor de hoogste afdee- lieg schreef) aan den heer Robert. „Op dit oogenblik", luidt het (een week na het concours) „spreekt men nog allerwege over uw optreden." Volgaarne vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie over de loterij die zal worden gehouden ten behoeve der vereeniging van den H. Vincentius a Paulo alhier. De zaak van Gerardes Ides zal niet op Donderdag den §sten Aug. e.k. maar op Donderdag den löden Aug. e.k. voor de rechtbank behandeld worden. Volgens achterstaande advertentie opent dr. S. E. Oudschans zijne nieuwe Kneippsche koud water ge- neesinrichting a. s. Woensdag op het buitenverblijf Rusthof aan het einde der Kamperlaan. Te 2 uur geschiedt de opening voor genoodigden en de pers, terwijl të 3 uur het publiek de inrichting kan komen bezichtigen. Zij wordt, naar wij vernemen, thans geëxploiteerd door een naamlooze vennootschap, terwijl dr. Oudschans als geneesheer directeur fungeert. In den Schouwburg, Jansweg, wordt a.s. Dinsdag iü plaats van het ge annonceerde blq spel „dePrima-donna" eene voorstelling gegeven door het engebche operette gezelschap, dat in Amsterdam zooveel bijval oogstte; opgevoerd wordt „Aladin of de Won derlamp" fin-de-siècle. De verjaardag der Koningin-Re gentes is ook door de Nederlanders in het buitenland herdacht, als in Wil- dungen waar zij hun knoopsgat dien dag met oranje versierden. In Harzburg verzochten eenige haarlem- Bche ingezetenen die hun zomerreieje maakten, des middags aan de Kur- kapel om de nederlandsche volkslie deren te spelen ter eere van de Koningin Regentes. Het talrijk publiek begroette dit met luide betuigingen van bijval. Dit was trouwens in Harzburg niet de eenige hulde, die aan de Regentes werd gebracht. Reeds des morgens had men in de voornaamste hotels ter barer eere de vlag uitgestoken. Wij ontleenen aan de Tabaksplant het navolgende: Ontegenzeggelijk treedt de firma A. Ratelband Co. het meeBt op den voorgrond door zich op drie plaatsen op deze (de amsterdamsche) tentoon stelling te doen vertegenwoordigen. Op het terrein heeft zij een sier lijk gebouwtje bij de muziektent tegenover de mailboot Prim Hendrik op Oud-Holland twee filialen: „Jan Toeback" en „De rookend9 Moor," bij alle bezoekers'dier oude stad wel bekend. In deze winkels verkoopt zij, behalve hare zeer gewilde merken, ook 16e eeuwsehe pijpen, die, vooral Zondags, buitengewoon veel aftrek vinden. Deze betrekkelijk nog jonge firma heeit reeds een gevestigden naam, die, zoowel bij hare vele afnemers, als bij de cliëntèle van hare verschillende depots, een zeer goeden klank heeft Acht verkoophuizen zijn door haar reeds gevestigd in de voornaamste steden van óns land en nog steeds maat zij voort om op oordeelkundige wijze het aantal derzeive uit te breiden. Wanneer men denkt aan de aan zienlijke afname dezer verkoophuizen en daarenboven aan die van een groot aantal winkeliers-afnemers (welke me nig fabrikant voldoende werk zou verschaffen) en ten slotte aan den grooten uitvoer van haar fabrikaat naar Noorwegen, Zweden en Dene marken, dan zal het niemand verwon deren dat zij voortdurend overvloedig werk heeft voor een groot aantal werklieden. Voornamelijk legt de firma zich toe op het fabriceeren van puike sigaren in de courante prijzen van 2, 2Va en 3 ct. Vooral hare merken „Nederland", „Mascara", „Stoomvaart Maatschap pij Nederland" en „Mr. Black" vallen zeer in den smaak. Wij wenschen deze naar vooruit gang strevende en steeds vooruitgaan de firma succes en zijn overtuigd dat dit door de kracht en energie welke hare leden tóonen te bezitten, niet kan uitblijven." In de Donderdag j.l. gehouden vergadering van de afd. Haarlem mermeer der Holiandsche maatschap pij van landbouw nam, na afloop der gewone werkzaamheden, de vice- voorzitter, de heer Folmer het woord om den heer H. F. Bultman geluk te wenechen met zijn 25jarig voor zitterschap der vereeniging. Namens de afdeeling bood hij den heer Bult man een fraai aandenken aan. den burgemeester van Nieuwe Pekela vestigt de Prov. Gron. Ct. de aandacht op bet feit, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk burgemeesters met de justitie kennis maakten. Waren, zegt de schrijver, de betrokken personen niet opgewassen voor hun taak, was hunne aanraking met de justitie een gevolg van slecht levensgedrag, van woeste uitspattingen, deze feiten zou den misschien niet zulk een De heer E. Smit, buitengewoon op zichter bij de gemeentewerken te Haar lemmermeer, is verplaatst in die be trekking naar Beverwijk. Te Haarlemmermeer is vlekziekte onder de varkens uitgebroken. BINNENLAND. Burgemeesteratractementen Naar aanleiding der arrestatie van indruk bij het publiek teweegbrengen, doch aan allen wordt oneerlijkheid ten laste gelegdalle worden beschul digd zich gelden te hebben toegeëi gend, die aan anderen toebehooren. Z. i. ligt de oorzaak in de te ge ringe bezoldiging, die het hoofd eener gemeente over bet algemeen geniet. „De heer Dik, van Nieuwe Pekela, die door stalen vlijt en inspanning zijne positie in de maatschappij had verworven, die het vertrouwen ge noot, niet alleen van de ingezetenen 6D den raad zijner gemeente, maar zelfs van de kiezers in het district Oude Pekela, die hem bij herhaling waardig keurden hunne belangen in de verga deringen der Prov. Staten te beharti gen, die man geniet als burgemeester eene jaarwedde van ruim f500 of f 1.40 per dag. Voor ruim f 500 in het jaar vraagt, eischt men een bekwaam man,die niemand naar de oogen behoeft te zien, die boven de partgen staat, die den gemeenteraad moet kunnen leiden, die de vraagbaak moet kunnen zijn der ingezetenen, hun leidsman, hun vertrouwde. Een daalder per dag aan den burgemeester, aan denman, die de belangen zijner gemeente met al zijn vermogen moet voorstaan en bevorderen, die de wetten en veror deningen des lands uitvoeren voor hare nakoming en toepassing waken moet, die voor orde, rust en veilig heid moet zorgen, die de gewillige dienaar van bijna ieder regeerings- ambtenaar moet zijn, die alle moge lijke statistieke opgaven verstrekken moet, zelfs van de bokken en ezels, die in zijne gemeente aanwezig zijn." Is deze belooning geen persiflage van het burgemeestersombt vraagt de schrijver, die de schuld van dezen toestand in de eerste plaats geeft aan de gemeenteraden, maar ook aan Ge deputeerde Staten. De tegenwerping, dat het ambt van burgemeester een eerepost is, acht hij niet houdbaar, terwijl hij de financiën der gemeen ten over het algemeen nog voldoende vindt om een verhooging van het traktement van den burgemeester te wettigen. „Zelfs al mocht er een enkele ge meente zijn, die in dezen zorgwekken- den toestand verkeerde, dan nog zou het veel beter zijn art. 49 der wet op het lager onderwijs onbekrompener toe te passen, dan de tegenwoordige positie van den burgemeester te be stendigen. Daardoor toch dreigt een maatschappelijk gevaar. Wanneer de ingezetenen in den burgemeester niet meer zien den eerlijken, onomkoop- baren ambtenaar, den man die be langeloos zijne diensten presteert, zoowel aan den rijke als aan den arme, aan den hoog- zoowel als aan den laaggeborene, dan wordt een toestand geboreg.waarin.het socialisme anarchisme welig tieren. Wee het land waar de bevolking hare ambte naren niet vertrouwt En dit kan het gevolg worden van de bespottelijke lage jaarwedden der burgemeesters." Deze beschouwingen plaatsen wij met volkomen instemming. Niets is verderfelijker dan het hinken op twee gedachten, zooals dat bij de bepaling van burgemeesterstraktementen ge schiedt: eerepost en bezoldigde be trekking. Is het een eerepost, geef dan den titularis geen cent traktement maar dat durft men niet aan, omdat de keus dan Al te beperkt zou worden. Bezoldigt men de burgemeesters laat men het dan goed doen en niet zoo karig als thans vooral op 't platte land geschiedt. W: Sportten Wedstrijden. In den wegwedstrijd Middelburg Goes v.v. waren winnersJ. Schrau- wen van Amsterdam, no. 1L. Sil- levis van Dordrecht no. 2; J. van der Velden Jr. van Dordrecht, no. 3; W. Overkleelt van Rotterdam, no. 4; M. J. Liotard van Amsterdam, no. 5; W. Maris van Den Haag, no. 6; J. H. van de Wgngaardt van Utrecht, no. 7; J. K. de Liefde van Middel burg, no. 8; J. G. W. A. van der Tuin van Den Haag, no. 9. Er waren 9 medailles beschikbaar gesteld. Het getal deelnemers bedroeg 16. Politiek Overzicht. Het gaat prins Ferdinand van Bulgarije in dez« dagen waarlijk niet naar den vleesche. Na den moord op Stamboeloff komen zijne vijanden van alle kanten opdagende oppositie pers valt hem heftiger aan dan ooit; Rusland wil niets met hem te maken hebben. De zending van het bulgaar- sche gezantschap naar den Czaar be schouwt men dan ook algemeen voor totaal mislukt. Een van de grootste engelsche bladen, de Stan dard, noemt den niet-erkenden vorst a clever superfluity (een slimme over bodigheid. De Bulgaarsche minister-president Stoiloff heeft aan twee Duitsche be zoekers medegedeeld, dat de vrienden van Panitza op den vijfden verjaar dag van diens dood, veertien dagen vóór den aanslag op Stamboeloff, een bedevaart naar het graf van Panitza hadden gedaan en daar op hun knieën hadden gezworen, Stamboeloff te dooden. De instructie wordt met ijver en onpartijdigheid voortgezet en hij, Stoiloff, kon de verzekering geven, dat de moordenaars binnen korten tijd hun welverdiende straf zouden ondergaan. Meer sympathie schijnt de Czaar voor Duitschland te gaan gevoelen, het althans waar is wat gemeld wordt, dat de Czaar met zijn gemalin in September keizer Wilhelm een be zoek zal komen brengen te Potsdam. Officieel is er nog niets van bekend maar onmogelijk acht men het niet, daar de Cz <ar in die maand met de Czarin naar Darmstadt gaat Overigens is het in de politiek evenals in de zaken komkommertijd. Wanneer België en Bulgarije er niet waren, zou het heele politieke toestel nagenoeg stilstaan. In België zit men midden in het schoolwetsontwerp. Bij de beraad slaging daarover verzette de re- peering zich legen het verzenden naar de afdeelingen van de belangrijke amendementen voorgesteld door de leden van de rechterzij Hoyois en Helleputte en stelde de Kabinets- quaestie. Hellenatte trok daarop zijn amendementen in, maar Hoyois hand haafde de zijne. De Kamer verwierp het voorstel ze naar de afdeelingen te verwijzen. Artikel 1 van het regeeringsontwerj» werd aangenomen. De rechterzij stemde voor, de linkerzij tegen. En de Spanjaarden op Cuba dan t Tellen hunne krijgsverrichtingen dan niet mee als politiek? De opstand op Cuba is op 't oogen blik in de letterlijke beteekenis van het woord venoaterd. Het regenseizoen heeft een gedwongen staking van de krijgsoperatie veroorzaakt en een onbeduidende schermutseling nu en dan is alles wat er voorvalt TELEGRAMMEN Moord op Christenen. SHANGHAI, 3 Aug. (Reuter.) De Local Express bevat een telegram nit Foo-Chow van heden, waarin melding wordt gemaakt van een vreeaelgke slachting onder de christenen te Kua- heng. .Onder de gedoóden bevinden zich vijf vrouwen van vreemdelingen. Een mijn ondergeloopen. SALTCOATS (Ayrshire, Schot-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1