BINNENLAND. Een StaatsoommiBBie voor werkliede ï-penaionneering. De Staatscourant no. 180 bevat het volgende besluit der Koningin-Regen tes op voordracht van den minister van waterstaat enz. lo. eene Staatscommissie in te stel len, ten einde te onderzoeken, of naast de instelling van eene Rijkslijfrenten- bank en naast de regeling der verze kering tegen ongelukken maatregelen bij de wet behooren te worden geno men, om te bevorderen, dat werklie den en met deze gelijk te stellen personen, die door ouderdom of door invaliditeit blijvend ongeschikt [zijn om in hun onderhoud te voorzien, recht erlangen op geldelijke uitkee- ringen en bij bevestigende beant woording der vraag een of meerdere daartoe strekkende wetsvoorstellen met memorie van toelichting en ra ming der geldelijke gevolgen te ont werpen en aan Ons in te dienen 2o. te bepalen, dat de leden de bevoegdheid bezitten, om van hun van dat der meerderheid afwijkend gevoelen door nota's te doen blijken; 3o. te bepalen, dat de commissie, na voor de eerste maal door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid te zijn bijeengeroepen, hare vergaderingen zal houden te VGravenhage of na van ons beko men machtiging ook elders; 4o. te benoemen tot lid en voorzitter, mr. C. Pijn- acker Hordijk, lid van de Eerste Ka mer der Soa ten-Generaal te 'sGra- venhagetot ledenJ. van Alphen, hd van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Hengelo, Overijeelmr. J. baron d'Aulnisde Bourouül, hoogl. aan de universiteit te Utrecht; R. W. J. C. van den Wall Bake, direc teur der Nederlandsche Zuid-Afri- kaansche Spoorwegmaatschappij te Amsterdammr. W. H. de Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Leusdenjhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, lid van deTweede Kamer der Staten-Generaal, te '8 GravenhageAlex. Daniëls, industrieel, te AmsterdamH. L. Enthoven H.Lzn., directeur van de naamlooze vennootschap „Pletterij" te 's Gravenhagemr. H. B. Greven, hoogl. aan de Rijks-universiteit te Lei den Mr. J. J. I. Harte,lid van de T weede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gra venhage B. H. Heldt, lid van de 2de Kamer der Staten-Generaal, te 's Gra venhage; mr. C. J. A. Heydenrijck, Hd van den Raad van State, 's Gra venhage; G. H. Hintzen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rotterdam; K. Kater, voorzitter HAARLEMMER HALLETJES Hen Zaterdagavondprsa tje. CCXLIV. We hebben de verkiezingen voor den gemeenteraad gelukkig weer ach ter den rug. 't Is toch maar waar, dat de mensch zich bij verkiezingen niet van zijn besten kant laat kijken. Lie den die anders zachtaardig zijn als de lammeren en goedig als de kalve ren, maken zich in verkiezingstijd boos voor niemendal op hun beste vrienden, als driftige kalkoenen, zou ik zeggen om in de dierenwereld te blijven. Menigeen, die anders zijn woorden wikt en weegt, raakt dan aan 't klappen als een ekster en praat na als een papegaai wat er voor goeds wordt gezegd van den candidaat van zijn eigen partij en helaas ook... wat er kwaad wordt gesproken van den tegen candidaat. De beste man van de wereld wordt, eenmaal Raadecandidaat. besproken en beklad als ware bij de grootste schelm. Zoo er op hem zelf niets is aan te merken, noch op zijn vrouw of op zijn kinderen, moet zijn familie het ontgelden. Wat is daarvan toch wel de reden Ie het een onverklaar bare soort van geheimzinnige jaloezie, die goede menechen er toe brengt angstvallig te zoeken naar kleine ge breken van een candidaat voor een belangrijk bestuurscollege? Is de drijf veer een nauw bewuste afgunst. Wan neer dat zoo is, dan moet ik zeggen, dat ik mijlen en mijlen ver van deze menschen afsta. Veel eer moet men, naar mijne meening, er iemand dank baar voor wezea, dat hij wel zoo goed wil zijn onze gemeenschappelijke be langen te behartigen voor niemendal. Wat ie nu eigenlijk wel het genot dat er ligt in de betrekking van ge meenteraadslid Ik heb het nooit kunnen vinden, behalve de aange name gewaarwording wanneer men door kracht van redenen, door klem mende argumenten zijn medeleden heeft kunnen overhalen tot het nemen van een maatregel, dien men voor de gemeente nuttig acht Maar daar tegenover staat, dat de ingezetene bij het aanvaarden van zijn Raads-lidmaatschap, publiek eigen dom wordt. Lieden die niet half zooveel ontwikkeling noch kennis van de vereeniging Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium", (vaderlijk erfdeel), te Amsterdam Corneille L. Landré wiskundig adviseur der Levensverzekering-maat schappij „Dordrecht" te Dordrecht; jhr. mr. W. H. Savornin Lohmaa, buitengewoon hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; L H. van der Meulen, lid van de Provinciale Staten van Friesland, te DragtenW. J. C. Passtoors, voorz. van de vereeniging „Nederlandsche RoomBch-Katholieke Volksbond", te Amsterdam; dr. A. J. van Pesch, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdammr. W. A. Reiger, hoogleraar aan de Rijks universiteit te Groningen; dr H. J. Schaepman, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, te Drieber gen mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te HoogeveenJ. G. Snijder, lid der firma Diddens en van Asten, indus trieel, te HelmondD. W. Stork, industrieel, te Hengeloo, Overijsei tot secretaris mr. A. Nilant, te 's Gravenhage. Tot notaris te Nieuwendam is be noemd de heer A. C. ter Meulen, te Amsterdam. Naar men in Deilt meent te weten is door den Raad van BeBtuur der polytechnische school te Delft als directeur dier [school ter vervanging van wijlen prof. Oudemans voorge dragen de heer J. M. Telders, die thans aan de school les geeft in wa terbouwkunde. Een commissie uit de Fransche Kamer doet dezer dagen een reis door ons land, om ons gevangeniswezen te bestudeeren. Vrijdag brachten zij een bezoek aan de gevangenis op de Weteringschans. Zij worden bege leid door den Heer Paulian, Secretai re-Rédacteur, die van het gevange niswezen een jarenlange studie heeft gemaakt, ea schrijver is van het geestige boekjeParis qui mendie. Te Apeldoorn wapperde op den verjaardag der Regentes van bijna alle woningen en openbare gebouwen de Nederl. driekleur. Namens de ge meente bood de burgemeester H. M. een bouquet aan. Door velen werd in de felicitatie-registers ten paleize geteekend. Er had een diner ten Hove plaats, waaraan eenige plaatselijke autori teiten genoodigd waren en waarbij de kapel van het le reg. huzaren van Deventer zich deed hooren. van zaken bezitten als hij, veroor- deelen hem op hoogen toon, trekken hem uit elkaar en spelen met de brok ken, als hardhandi&e kinderen met de lragmenten van een vernielde pop. Wil hij goed op de hoogte blijven, dan moet hij aan zijn ambt meer tijd wijden dan hij eigenlijk wel missen kanpraat hij veel, dan heet het dat hij nu eenmaal een kletsmajoor is en praat hij weinig, dan vinden de kiezers dat hij er een volgenden keer maar uit moet. Door zus te stemmen of zoo maakt hij zich persoonlijke vij anden en daartegenover staat geen enkele vergoeding hoegenaamd, dan zoo nu en dan het bewustzijn, van een goede daad te hebben verricht. Ik vind, dat men, wel verre van altijd op candidaten voor den Ge meenteraad te hakken alsof het „hoof den van Jut" waren (een zeer ge paste vergelijking bij het naderen van de kermis), goed zon doen met hun dankbaar te zijn, dat ze onze belangen willen behartigen en niet opzien tegen al de onaangenaamhe den, die daar het gevolg van zijn. 't Is waar: het gestoelte der eere is zacht, maar dat behoeft voor hen die er niet op zullen zitten, nog geen reden te wezen, om in de donzigheid van den zetel voor anderen overdrach telijke spelden en naalden testeken. Verbeeld u, dat in onzen aan werk stakingen zoo rijken tijd ook de ge meenteraden het werk eens neerleg den 1 Dan eerst zou men zien wat er tot stand gebracht wordt door de mannen, dien door zoovelen de titel van Lid van den gemeenteraad maar kwalijk wordt gegund. Men zou soms alleen daarom wenschen, dat het eens ge beurde. Wie in de laatste maanden nog durft beweren dat Haarlem een dooie stad, heeft zeker met zijn oogen en ooren dicht geleefd. Met zijn ooren vooral, want we hebben hier in den laatsten tijd muziek te overevenals Orpheus in de onderwereld met zijn heerlijke muziek de dieren tot zich lokte, zoo trachten wij de badgasten tot ons te trekken, hoewel ik moet erkennen dat de vergelijking een beetje mank gaat, daar volgens mijn weten Orpheus er niet in geslaagd ie, een goed melkgevende koe tot zich te trekken. Dat is evenwel mythologie, een vak Door de zorgen der Vereeniging tot veraangenaming van het verblijf gat de plaatselijke muziek-vereeniging „De Harmonie" er eene matinée en een concert. De nederlaag van den heer A. P. Staalman, het a.-r. Kamerlid, bij de Raadsverkiezing alhier is volkomen. Hij kon niet meer dan 367 stemmen verkrijgen en dat ondanks de wan hopige pogingen om stemmen te werven, door middel van een massa strooibiljetten, het een nog erger dan het' andere en ondanks het opruien van de kiezers tegen den heer Frowein, volgens het orgaan van den heer Staalman „een godloochenaar". En als men nu weet, dat de heer St. nog slechts een jaar geleden in herstem ming kwam en 492 st. haalde en dat hij het in Mei aflegde als candidaat voor de Provinciale Staten, dan be grijpt men dat zijn rijk uit is. Helder8che Courant. Naar Vooruit uit goede bron ver neemt, is het wetsontwerp, regelende den toestand van het voormalig N. R. S. personeel, dezer dagen bij den Raad van State ingekomen. Men kan dus de behandeling van dit onderwerp in Oct of Nov. van dit jaar in de Tweede Kamer te gemoet zien. Ook zal tegen dien tijd openbaar worden gemaakt het rapport der enqulte- commissiën, naar aanleiding waar van dit wetsontwerp door den Minister is ingediend. De Boermondscliö archieven- quaestle. In de jongste vergadering van den gemeenteraad te Roermond was o.a. ingekomen a. een exploot van den deurwaarder Drykoningen, waarbij aan den bur gemeester is be teekend een exploot, waarbij de heer A. Bonhomme te Maastricht den minister van binnen- landsche zaken dagvaardt tot betaling eener som van f2638,90 voor wagen huur, ontstaan in de bekende Roer- mondtche urchieven-quaestie, en waar voor de minister de gemeente aan sprakelijk stelt. b. Kennisgeving, dat B. en W., op advies van den rechtsgeleerden raads man der gemeente, besloten hebben, het arrest van het Hof te 's-Bosch aan de tegenpartij te doen beteeke- nen. c. Kennisgeving, dat de burgemees ter bij exploot van 24 Juli is gedag vaard, om voor den Hoogen Raad te verschijnen op 13 September, daar het Rijk in cassatie komt van het arrest van het Hof te 's-Bosch. waarin we ons als practisehe negen- tiende-eeuwers maar niet te veel zul len verdiepen. Een feit is het, dat al die muziek ook voor den minder be deelde, die noch van een der twee sociëteiten, noch van het Brongebouw lid kan zijn, een groot genoegen op levert. Evenwel, niet iedereen houdt van muziek en zoo zijn er ook, die geen geld uit de gemeentekas willen uit geven voor een eigen stedelijk Mu ziekkorps. Dezen beginnen nu al eens met een boozen vinger te wijzen naar de subsidie van f 10.000.die on langs voor een jaar is verlengd en derhalve in 1896 afloopt. „Nu kan," zoo zeggen zij, „het korps stellig wel m6t wat minder subsidie toe. Het geeft nu zooveel concerten, als het maar kan en dus zullen we het vol gend jaar wel kunnen volstaan met de zesduizend gulden van vroeger." Ik weet niet in hoever Commissaris sen van het Muziekkorps met hunne rekening over 1895y96 zullen sluiten, evenmin of er van de tien mille een belangrijk gedeelte zal kunnen wor den gemist. Wat ik wèl weet is, dat wanneer Commissarissen eens zei den „we hebben het heele bedrag nog noodig, om het korps voortdu rend te kunnen verbeteren," dat ik als ik lid van den Raad was (brr zon zeggen„meneer de voorzitter, ik ben er voor!" We hebben immers het Muziek korps nu meer dan ooit noodig. Niet alleen voor de concerten in den Hout, maar nu ook voor die in 't Bronge bouw. Nu kan men wel op een zoo genaamd principieel standpunt gaan staan en zeggen„ja, hoor eens, we behoeven in beginsel geen muziek korps te onderhouden ten pleziere van het Brongebrouw"maar dan vergeet men toch dat de gemeentekas wel degelijk mag bijdragen voor onder nemingen, wier bloei direct voordeel afwerpen voor de gemeente. Toch heb ik nog niet lang geleden Kriens met zijn heele korps eens naar de Mookerhei gewenscht. 't Was op een Zondagavond het korps gaf een concert in de buitensocieteit en de wind woei naar de stad, zoodat men buiten alles goed hooren kon. 't Was allerplezierigst, om te luisteren naar de statige tonen van de fantasie uit Tannhauser, tot op eens .eendis harmonie ontstond, zoo ontzettend, dat we ons de ooren dichthielden. Zonder hoofdelijke stemming werd m Burg. en Weth. machtiging ver end, om zich in rechten te doen vertegenwoordigen in de bekende archiefzaak. Het voorstel van den heer mr. Michiels, om zich tot de regeering te wenden, teneinde van haar de reden te vernemen, waarom H.M. de Ko ningin tijdens haar bezoek aan Lim burg niet te Roermond kwam, zal in een volgende vergadering worden behandeld. Van de Wereldtentoonstelling» Door de geweldige regens zijn de feesten van Vrijdagavond op het ten toonstellingsterrein j vrijwel mislukt, althans de [illuminatie en het vuur werk. In plaats van de groote stuk ken, de zeeslag en de portretten der Koninginnen, gaf de vuurwerkmaker toen maar een heele verzameling vuurpijlen. Veel succes had de groote militaire taptoe, uitgevoerd door de muziek korpsen van schutterij, infanterie, cavalerie en marine. Het, publiek kwam onder deu indruk en maakte oorverdoovende pret. Ook de oefeningen van het vendel onder leiding van luitenant Kettner, wien een krans is vereerd,) werden door de waterstroomen leelijk ver stoord. Uit den gemeenteraad van Venendaal. De heer Recter vroeg in de verga dering van Woensdag jl. blijkens het verslag in de Arnh. Ct. den voorzitter, jhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck, of het waar is, dat bij diens afwezigheid de gemeente secretaris, de heer A, de Klerck, eigendunkelijk, geheel buiten de wet houders om, de marechaussees uit Wageningen heeft doen optreden. De voorzitter zeide dat hij toen afwezig was en dus van niets weet. De oudste wethuuder,* de heer H. van de Schans, verklaarde hetzelfde. De heer Recter richt zich tot den jongsten wethouder, den heerH. vau Schuppen. De voorzitter meent evenwel, dat de Raad in deze niet heeft te oordee- len en acht zijn persoonlijk gevoelen over de zaak niet voor publiciteit ge schikt. De heer Recter wilde niet verder aandringen, al bleef hij van meening dat de secretaris buiten zijn bevoegdheid is gegaan. Hij herinnerde den voorzitter hoe .deze bij de be noeming van den secretaris op 1 Februari 11. heeft gezegd„Bedenk, mijn neer de secretaris, dat u zijt Wat was er gebeurd? Ik begreep het aanvankelijk niet. Inplaats van de haruaonieuse klanken van zooeven droeg de avondwind niets anders tot ons over dan een wanluidend gebrom, een valseh geschetter en een toon loos gesjilp als van zieke reuzen vogels. Het was, ja hoe zal ik het 'tbe8t uitdrukken alsof er in den Hout slag geleverd werd door een leger van koeien tegen een bende varkens. Nu en dan hielden de akeli ge geluiden op, om daarna met nieuwe kracht te worden voortgezet. Kon het een aardigheid van Kriens zijn, om na zooveel maal het zoo mooi mogelijk te hebben gedaan, ons nu eens te laten hooren, hee leelijk het wel kon 't Was niet denkbaar. Op eens loste zich het raadsel oper was ook in het Brongebouw concert en de klanken kwamen vermengd tot ons in deze onbeschrijflijke dis harmonie. 'tWas te mooi weer om naar bin nen te gaan en we zijn buiten geble ven, maar er was mannenmoed voor noodig. De chaotische tonenverwar- ring hield den geheelen avond niet op't was of de serieuse duitsche musici aan 't worstelen waren met de moderne fransche componisten, 's Nachts droomde ik, dat Mozarts nobele figuur met het gelorgnefcteer- de gezicht van Offenbach aan 't bok sen was. Zoodat ik maar zeggen wil, dat men ook van het goede te veel kan hebben.- Trouwens, van alles kan men te veel hebben. „Behalve van geld," hoor ik daar iemand zeggen. Pardon, ook van geld. Er komt eenmaal een grens, bij het overschrij den waarvan de kapitalist van zijn geld niet meer genot kan hebben, dan iemand wiens inkomen juist ;die grens raakt. Er is een einde aan alle wereldsche genoegens en met lekker eten en drinken, veel reizen, mooie equipage houden, mooie kleeren dra gen, veel uitgaan en allerlei liefheb berijen na te houden, kan men tenzij men het geld over den balk smijt, toch nooit meer dan een zekere som kwijt raken en wat er dan nog overschiet (dus als het inkomen over bovenbedoelden grens heen is) moet voor het publiek en niet het publiek voor u," maar dat dit al zeer slecht wordt nagekomen; zoo wist hij onder meer, dat de secretaris dezer dagen den beambte, belast met het bijhouden van de registers van den burgerleken stand een „geduchte rammeling" gaf. omdat hij te voorkomend was tegen over het publiek. De voorzitter vindt dit, indien zulks gebeurd is, zeer betreurenswaard ig. De heer Recter vervolgde„En nu heb ik in deze nog iets van zeer ern- stigen aard. Ik ben een man van publiciteit, maar thans moet ik voor stellen de openbare vergadering in een met gesloten deuren te veranderen. Daartoe werd besloten. Vrijdagochtend is te Heerenveen gevankelijk binnengebraoht het hoofd der school te Rossum, verdacht van het plegen van onbehoorlijke hande lingen met minderjarigen. Een vreemd heerschap kwam Don derdag te Rozendaal aan per fiets, maakte een flinke vertering, wisselde bij een ingezetene een groote som gelds en vertrok. Kort daarna arri veerde daar een bedaagder heer, die het jonge mensch was nagereisd, daar hij hem zijn rijwiel en een groot bedrag aan geld had ontstolen. Nader verwemen wij dat de ontrouwe klerk in Den Haag gearresteerd is, op het oogenblik dat hij zijn kofier, die hij vooruit had gezonden, in ontvam st wilde nemen. Tijd. Rechtszaken. Bij vonnis van den krijgsraad te 's Hertogenbosch Vrijdag uitgespro ken, is veroordeeld T. G. baron van U., oud 22 jaar, soldaat bij do 4e compagnie, 3e bataljon, 6e reg. inf. wegensle Valschheid in eene authen tieke akte die bestemd was om tot bewijs van eenig feit te dienen2e. opzettelijke gebruikmaking van dat geschrift als ware het echt en onver- valsch, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan3e. diefstal ten nadeele van een kameraad in de chambrée, twee maal gepleegd, en 4e d efötal, ten aanzien van h6t misdadige de meeste overeenkomst hebbende met dief stal ten nadeele van een kameraad, in de chambrée tot een jaar ge vangenisstraf en tot één jaar mili-t taire gevangenisstraf, met ontzegging' van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen voor den tijd van vijfjaar., Deze .zaak zal door bet hoog militair1 gerechtshof in hooger beroep worden: behandeld. belegd worden en geeft dus last. Ik zeg last en ik meen het; Niet j zoo eenvoudig is het, om een eenigs- J zins solide geldbelegging te vinden. Landerijen geven weinig rente, hui zen geven veel moeite en last en j staan, als 't tegenloopt, soms jaren leeg. Indus trieele ondernemingen ver-1 slinden enorme kapitalen en sterven dan aan indigestie. Op solide eerste hypotheken is iedereen belust, i Waarlijk, de man die eenige mil- lioenen heeft, geniet veel minder dan zijn buurman met éen millioen. Haast zou men zeggen: „die arme rijken!" Intusschen zijn er menschen ge noeg, die u van een „te veel" willen afhelpen. Er zijn altijd heel of half noodlijdende vereenigingen genoeg, die met een honderd gulden of wat recht in hun schik zijn en aan we duwen en weezen kan men altijd goed doen en wordt ook veel goed gedaan, wat afgunstigen en zwartgalligen daar ook van mogen zeggen. Er i3 nog een soort van menschen die u ontlast van wat ge te veel hebt en daarbij wel eens meenemen, wat g niet kunt missen. Ze zijn be seheiden van aard in zooverre, dat zij hun best doen u vooral niet te storen, ja ze vragen u bij hun bezoeken aan uw huis niet eens te spreken. Wan neer ge 's nachts de harpjes maar niet op de ramen doet, zoodat ze gemakkelijk bij uw zilverkast of bij uw schrijftafel kunnen komen, dan zijn ze al heel tevreden en gunnen a terwijl ze aan 't werk zijn om uw „te veel" mee te nemen, van harte gaarne uw ongestoorde nachtrust. Dit zijn de dieven van professie en naar ik gehoord heb zijn er van de bekende haarlemsche beoefenaars van dat vak, op dit oogenblik verscheidene die ons de eer zullen aandoen, met ons haarlemsche kermis te vieren. Of ze van een flinken kermisduit voorzien zijn, zou ik haast betwijfelen, daar ze over 't algemeen een hart- grondigen alkeer hebben van werken. Misschien zou deze of gene van de heeren wel eens een kermisduitje willen gaan halen bij menschen van wie hij denkt dat ze te veel hebben, 't Zou niet onmogelijk zijn, niet waar Welnu, als dergelijke „beseheiden en stille bezoekers" u niet aanstaan, let dan goed op deuren en vensters, 't Kan zijn nut hebben. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 6