Yoor 0DZ6 Tensters. No. 3709 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J, c. FEUILLETON De onneembare Stad. 13; Jaargang Dinsdag 6 Augustas 1895. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14:, Haarlem. Telefoounnmmer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en conrantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten t het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAÜBE Co., JOMN F. JONES, Suco., Pargi 91M» Faubourg Montmartroi Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. De Directeur- liitgever, In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd: De gerestaureerde gevangentoren te Vlissingen. Manoeuvres der fransche vloot (3 afbeeldingen). Het ongeluk aan boord van het pant- serschip „Bouvines." De „Bouvines" en de twee gekwetste officieren. Villa van president Faure te Hivre. Spoorwegongeluk bij St. Brieux. De inneming van Mevatanana op j Madagascar. Vlucht der Hova's uit Mevatanana. i Uitreiking door de Prinses van Wa- I les van diploma's aan pleegzusters. Afrika in Londen. Huwelijk van den hertog van Ar- gyll met Ina Erskine McNeill. Schotsche Pijpers in het kasteel van den hertog van Argyll in de Hoog landen. De oude veroveraar, van Charles Baude. Ik heb rondgedwaald. I Kijkjes op het strand in Norfolk. Plymouth, Stonehouse en Devon- I port in vogelvlucht. Opkomend on weder. (Dit „Eigen Haard"). Uit het Geïll. „Zondagsblad" van „Haarlem's Dagblad (3 afb.) Politieke platen en portretten. STADSNIEUWS. Haarlem5 Augustus 1886. Onze stadgenoot, de heer W. F. Beeremans, die het vorige jaar eene dankbetuiging van H.M. de Koningin- Regentes |ontving voor zijn artikel aan het geboortefeest van H. M. gewijd, ontving er ook thans eene voor zijn ingezonden stuk in dit blad „Een nationaal feest" en zijne bijdrage: „de verjaardag onzer Koningin- Regentes" in het weekblad De Roeper. Voor het examen fransche taall.o. slaagde Zaterdag te 's Gravenhage o.a- mej. M. L. van der Linden alhier. Waar zullen we met de kermis heengaan. Reizen in „Felix Favore"? Ja, lezer, dat kan men. En men behoeft daarvoor zelfs geen voetstap te verzetten. Ge gaat maar zitten en aan de hand van den heer A. Agema als gids, onderneemt ge een reis, die vrij wat goedkooper is, dan wanneer ge haar in werkelijkheid zoudtdoen- De heer Agema beklimt met u de gevaarlijkste gletschers in Zwitserland en doet u de schoonste plekjes van dat land zien, zoodat ge u niet lan ger meer in Holland, maar in het land der Alpen waant, 't Zijn 48 ta- fereelen, die ge voor slechts 10 ets. kunt zien en die uwe keBnis van het land van Willem Teil niet weinig vermeerderen. Heden, Maandag is evenals Zondag „Zwitserland" te ziende mooiste ge zichten daarvan zijn wel de volgende: De oorsprong van den Rijn, de spoorweg van den Rigi, de Mont- Blanc, ijsbergen in Grünwald, de woning van Willem Teil, de Glet schers, gezichten op den St. Gothard, gezichten op Bazel en Luzern enz. Alle voorstellingen zijn photogra- phische opnemingen. Dinsdag en Woensdag zijn te zien: gezichten op den RijnDonderdag en Vrijdag Amerika en Zaterdag en Zon dag de Parijeche tentoonstellingen en de Pyreneeën. SchouwburgJanstraat. In den schouwburg vingen Zondag de kermisvoorstellingen aan, met eene gastvoorstelling van mevrouw Julia van LierCuijpers. Ten tooneele werd gevoerd het bekende treurspel der Sme den „Roze Kate." De bekende actrice wist ook thans met dit voor haar bij uitstek geschikte stuk het publiek te pakken. De schouwburg was tamelijk goed bezet. Landbouw. De afdeelingavergaderingen van de Holl. Maats, van Landbouw alhier hebben iets eigenaardigs, dat hen aanspraak geeft op meer belangstel ling dan ze thans genieten. Dat eigen aardige ligt in de dikwijls interessante wisseling van gedachten tusschen de beoefenaars der theorie en de mannen van de praktijk, die dank zij de handige leiding van den voorzitter den heer Fr. Lieftinck, wederkeerig de gelegenheid hebben hunne argu menten ter tafel te brengen, die bij hem eene even groote waardeering vinden. Het is en dat is een ander voordeel van deze vergaderingen, een zaak van beteekenis, dat de heer Liet- tinck zoowel uit lectuur als door onderzoek bij de mannen der praktijk en uit kracht van zijne ervaring a s Kamerlid, in staat is adviezen te geven, die door praktijk en theorie beide zijn geïnspireerd. In de vergadering van Zateravond kwam ter sprake de wenschelijkheid vaneen afzonderlijk Ministerie voor Landbouw, een punt dat eerstdaags op de algemeene vergadering wordt behandeld. De heer Winkler wees op het schadelijke van de verdeeling der landbouwzaken onder vier ministe ries, gelijk thans geschiedt en de heer Lieftinck beaamde dat bezwaar wel, maar wees op de kolossale kos- die een afzonderlijk landbouw Minis terie zou vereischen. „Daar is," zei spreker, „geen werk voor." Beter achtte hij, dat voor land bouw eene afzonderlijke afdeeling zou worden gesticht aan het ministerie van Binnenl. Zaken met een referen daris aan 't hoofd, gelijk met deafd. Kunsten en Wetenschappen het ge val is. Dit nam de vergadering als conclu sie aan. Naar aanleiding van een voorstel van de afd. Alfen, Oudshoorn, Aar- landerveen om den minister van Oor log te verzoeken, aan het leger alleen spek te doen verstrekken dat door den Nederl. Slagershond is afgestem peld, deed de Voorz. opmerken dat ala hij wel was ingelicht de neder- landsche varkens tegenwoordig ook niet meer met hard graan, rogge etc. maar met maïs worden gevoerd evenals de amerikaansche varkens zoodat hun vleesch gelijk moet zijn behoudens een smaakje naar de vu renhouten kisten waarin het ameri kaansche spek wordt verzonden. De heer Winkler bevestigde deze meeningde heer E velein noemde het amerikaansche spek gebakken garstig en minder aangenaam van smaak. Z. i. is dan ook bewezen dat de qua- liteit minder is dan die van het inland- sche spek. Ook de heer van Holk zeide, hoewel hij het niet verklaren kon, dat de smaak van het ameri kaansche spek zeer zeker bij die van het inlandsche achter stond. De vergadering besloot, om daar zeker is dat in elk geval het inland sche spek niet achterstaat bij het amerikaansche, 'den steun van der Minister voor de binnenlandsche in dustrie te helpen inroepen. Ten slotte klaagden veehouders over het abatoir te Amsterdam. Aan de veemarkt aldaar bestaat n.l. de bepaling, dat al het daar verhandelde vee moet worden geslacht aan het abattoir. Zoodra nu de keurmeesters een spoor van tuberculose (tering) bij het rund ontdekken, dan wordt het vernietigd of krijgt de verkooper het vleesch gekookt terug, zonder eenige verdere vergoeding, terwijl de kooper niet de minste risico heeft. De heer Van Holk wenschte, dat de verkooper die ten goeder tronw zijne vette koeien aan de markt brengt, die zal mogen verkoopen voetstoots; een ander spreker ver langde bij afmaking schadevergoeding door de stad Amsterdam, een wenech waarvan de voorz. terecht de onuit voerbaarheid aanwees. De heer Qua- dekker, kapitein-paardenarts, wees er op dat de boeren meer en meer met de wetenschap der besmettelijke ziek ten terade behooren te gaan en te gen voortplanting van de tuberculose onder het vee, die ook voor den mensch gevaar oplevert, moeten waken in plaats van zooals thans er de schou ders voor op te halen. Spreker wees nog op de inspuiting met tuberculine, die vrij zeker de aanwezigheid van tuberculose aanwijst. Eene conclusie werd Jniet genomen. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering werden gekozen de heeren A. J. Winkl er en Quadekker. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in Juli 1894 en 1895 Reizigers in 1894 f8342.76, in 1895 f 8558.03, voordeelig verschil f 215.26,. Goederen in 1894 f958.18,, in 1895 f1079.66, voordeelig verschil f 121.47,. Te zamen vervoer in 1894 f9300.95 in 1S95 f9637.69, voordeelig verschil f336.74. Vorige maanden in 1894 f 47571.50, in 1895 f48387.42,voordeelig verschil f815.92. Vervoer sedert 1 Jan. in 1894 f 56872.45,, in 1895 58025.11,, voor- deelig verachil f 1152.66. Diversen in 1894 f 4397.89, in 1895 f4151.17, nadeelig verschil f246.71,. Totale opbrengst in 1894 f 61270.34,, in 1895 f 62176.29, voordeelig verschil f905.94,. Per dag kilometer in 1894 f 10.322. in 1895 f 10.474, voordeelig verschil f 0.155. Met den oogst der erwten begint het in IJ- en Haarlemmermeerpolders er treurig uit te zien. Het aanhoudend natte weder doet dat product, dat reeds eenige dagen op het land ligt, uitspruiteneen geloofwaardig land bouwer verzekerde ons dat thans reeds Va der opbrengst als verloren moet beschouwd worden. Tegen a.s. Zaterdagmorgen zijn de inleggers in de Hillegomsche Spaarkas tot eene vergadering bijeengeroepen, waarin de middelen zullen worden besproken om aan de nog ontbrekende f3000 te komen. Uit IJmuiden wordt gemeld, dat in den namiddag van den tweeden dezer de deuren van het buitensluis- hoofd der nieuwe sluis met gun- stigen uitslag zijn beproefd. Zonder moeite verkreeg men een waterverechil ven twee Meter en daarbij bleken de deuren bijna vol maakt waterdicht te sluiten. In den loop der volgende week zul len de overige deuren aan eene soort gelijken proef worden onderworpen. De heden te Heemstede begonnen Cricketwedstrijd tusschen de Totten- ham C.C. en All. Holland, is wegens het ongunstig weder niet voortgezet geworden. In plaats van 11 uur kwam de Tottenham C.C. eerst te 12J4 uur op het Cricketterrein. De club heeft nu moeten beloven morgen, Dinsdag, op den bepaalden tijd, elf uur er te zijn. Zoo zij er niet is, wordt zij geacht, de match te hebben verloren. BINNENLAND, Haagsche Brieven. XXXI. Het was in den ochtend van Za terdag, omstreeks 6 uur een tijd stip dat anderen wellicht nog nacht zullen noemen en ik ontwaakte. Op straat galmde een mannenstem „Lang zal zij leven 1" De man die zoo zong beschikte juist niet over een ge schoold orgaan hij mocht blijkbaar erg „nat" zijn, van binnen en van buiten en stelde voorzeker aan deze zijn publieke zang-uitvoering niet zoo hooge artistieke eischen als Mes- schaert, die zijn aangekondigd con cert in de Luthersche kerk niet liet doorgaan, wijl hem bij de repetitie was gebleken, dat de uitvoering niet zon staan op het door hem gewen schte peil. Wie het luidruchtig huldebetoon Naar het engelsch van MAX PEMBERTON. HOOFDSTUK IIL Ik wacht op verklaringen. Hij strekte zijne hand uit en ik drukte die hartelijk. Daarna verscheen een hofmeester om mg naar mijne hut te Ik was nu tengevolge van de opwinding en het late uur uitgeput, en ofschoon de hut waarheen ik werd gebracht ge heel in overeenstemming was met de weelderige inrichting die ik elders in het schip had waargenomen, schonk ik daar aan nu geen aandacht en viel gekleed 9n wel op mijn bed neer, met kloppende slapen en gloeiend hoofd. In mijne ooren weerklonken nog zijne woorden; mijn blik zag nog de schilderij. Naar weik wonderland werd ik gevoerd? Door welk spel van het lot werd ik zoo plotseling naar die myste ries en droombeelden gebracht Wie was de heerscher over die menschen? Waar was zijne woonplaats zou ik Londen ooit weerzien? of was ik voor altijd van het leven, mijne vrienden, mijne hoop afgesneden, alsof de dood mij wegge voerd had? Geen antwoord kon ik vinden op deze eikaar afwisselende gedachten geen antwoord dan het trillen veroorzaakt door de schroef en het doffe watergeklots, het rollen van het jacht, terwijl het omhoog ging en daalde in de wateren van het Kanaal. Geen antwoord op mijne vrees, mijne hoop, mijne voorgevoelens het gevoel van verlaten heid en de wanhoop van den nacht En afgemat en uitgeput viel ik eindelijk in slaap, terwijl het daglicht reeds op mijn bed scheen, en de oogen van het meisje mij schenen aan te staren. HOOFDSTUK IV. De Zwerveren zijn bemanning. Met volle stralen drong het zonlicht mijn hut binnen toen ik ontwaakte en een klein klokje, dat aan het voeteneinde van mijn bed op een zuil stond, wees aan dat het elf uur was. Toen mijn blik er op viel, vroeg ik mij verbaasd af, hoe het in mijne kamer was gekomen en waarom Donald mij niet op het gewone uur had geroepen. Met halfgesloten oogen en een zwaar gevoel in mijn hoofd, had ik geen besef van het feit, dat ik op een schip en in zekeren zin een ge vangene was. Ik herinnerde mij alleen, dat ik dien morgen naar het gasthuis moest en het reeds laat was. Het luiden van een bel bijna vlak boven het dak van mijne hut deed mijne gedachten in half slapenden toestand plotseling verstuiven. Zeven maal deed het geluid zich hoo- ren, en terwijl het metaal nog trilde was ik in het bezit van mijn volle bewustzijn en kwam alles wat er gebeurd was mg achtereenvolgens voor den geest. Ik herinnerde mij de komst van Adam, zijn gesprek op mijne kamer in Welbeck Street, mijne reis naar het jacht, wat daarop plaats had, en het levendigst van alles het gelaat van het meisje, waarvan ik het portret had gezien. De frischheid van den morgen had niets van den indruk weggevaagd, dien het eerste 'gezicht van de schilderij op mij had gemaakt. Ik was ingeslapen terwijl ik de oogen van het meisje op mij gevestigd zagtoen ik ontwaakte meende ik ze nog voor mij te zien en wel in de nabijheid. Aldus ging ik in mijn bed overeind zitten om een blik in mijn hut te werpen. Het schemerlicht van den aanbreken- den dag drong door het glas, toen ik mij op mijn bed had neergeworpen, maar ik was op dat oogenblik te vermoeid om eenige aandacht te schenken aan mijne omgeving. Na echter het heldere zonlicht in mijne kamer viel, en de zachte, trissche zeelucht door de geschutpoort naar binnen drong, keek ik rond en bleef verbaasd zitten bij het aan schouwen van al die weelde. Dat ik in een bed lag in plaata van in den meer gewonen kooi en tusschen kussens was in gezonken, was mijne eerste verrassing, maar toen ik rond keek aanschouwde ik nog verrassender dingen. Dicht bij mijn hoofd bevonden zich knoppen, door middel waarvan ik koud of warm water kon laten stroomen en mij licht verschaffen; een scherm van veelkleurig glas stelde mij in staat de

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1