in 3 min. 127» sec.3. „Cesar", eig. J. Ensing, Borgen, in 3 min. 13 sec. II. Toekomstprijs. Harddraverij. Sweepstakes voor Nederl. hengsten en merriën, geboren in 1892, teebe- hporende aan Nederlanders. Afstand 1600 Meter. 1. „Gardenia", eig. H. v. Wiekevoort Crommelin, Heemstede in 3 min. 24 sec.; 2. „Heidebloempje", eig. P. v. d. Stad, Haarlem in 3 min. 24% sec.; 3. „Theoline", eig. Th. J. Dop, Hil versum, in 3 mid. 26 sec. HI. Augustus-Prijs. Wedren op de vlakke baan voor 3jarige en oudere paarden. Afstand ongeveer 2000 M. „Paatry," eig. Messrs. Johnstone, Schevcningen, winner. IV. Zomerprijs. Harddraverij 2de klasse. Handicap voor paarden, die geen beter record dan 1.54 per KM. getoond hebben. Minimum alstand 2400 M. 1. „Buffalo BUI", eig. W. A. Ook- horst, Rotterdam, in 4 min. 32V6 sec.; 2. „Graaf Adolfeig. G. Kuit, Stads kanaal, in 4 min. 33 sec.3. „Juna", eig. H. Derkens, Graven waard, in 4 min. 46% Bec.4. „Model", eig. F. Insinger, in 4 min. 487» sec. V. Cr uys-Bergen-Prij s. Harddraverij lste klasse, Handicap, Als minste snelheid zal 1.53 per KM. worden aangenomen. Minimum alstand 3200 meter. 1. „Rejected", eig. Stal Trio, Soest, in 6 mm. 57» sec.2. „Redbur", eig. Jan Steen, Den Haag, in 6 min. 97» sec. 3. „Mentor", eig. H. J. San ders, Groi {en, in 6 mfn. 93/» sec.; 4. „Poröüny eiJ. W. Wafelbakker, Soest, in 6 oiin. 11% sec. VL Zor.d.'igpprijs. Hordenren, voor 3jarige c.. .v.uïere paarden die te koop zijn gesierd Yoor f2500. Afstand on geveer 3040 Mieter. 1. „Romeo", eig. luit. Ten Kate, met leng r 2. „Horley", eig. J. J. Korthals3. „Miss Whitehead", eig. ritm. Van Diepenbrugge met 8 lengten achter. Hiermede waren de wedrennen ge ëindigd. Rechtszaken. Inbrekers. Een vijftal gevaarlijke deugnieten, die in Amsterdam vóór eenïge maanden de veiligheid zoozeer verstoorden, hebben in de afgeloopen week voor het gerechtshof aldaar terechtgestaan. Twee van hen, C. Marinus, oud 17 jaar en J. C. Haleber, oud 18 jaar, had den door inbraak zich meester gemaakt van een hoeveelheid tabak, opgebor gen in het pakhuis van den heer Manus, aan den Kloveniersourgwal. Marinus kreeg éen en Haleber een recidivist twee jaren, Hiermede niet tevreden, kwamen zij in hooger beroep, echter met het gevolg dat hunne straf fen werden verhoogd onderscheidenlijk tot twee jaren en negen maanden en drie jaren. Een ander tweetal: G. Th. van Nuus en P. A. Freiers, 19 en 17 jaar ond, hebben getracht bij de firma Van Zuijlekom Levert is Go. op de Wes terstraat iu te breken. Zij hadden de deur van het naburige perceel weten te openen, waren toen op een erf gekomen, hadden een ladder tegen de likeurstokerij gezet, waren zoodoende in de goot en op het dak gekomen en waren juist bezig eenige ruiten uit te sii ij den, toen zrj ontdökt werden. De reohtbank veroordeelde Van Nuu3 tot 8 jaren en Freiers tot 2 jaren (de eerste was reeds vroeger veroor deeld), en het hof bekrachtigde die uitspraak. Een 17-jarige diamantslijper, die een vaatje margarine „gevonden" had, dat bleek afkomstig te zijn uit een spoorwagen, kreeg ook in hooger beroep 6 maanden. 'Politiek Overzicht, Volgens de Etoile Beige heeft de Belgische regeering uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen ten einde de orde te kunnen handhaven op den dag, waarop de schoolwet aangeno men zal worden. Te Aueseejjin Stiermarken zijn Zon dag de Rijkekanselier van Oostenrijk Goluchowsky en die van Duitschland prins Eohenlohe samengekomen en hebben er een onderhoud gehad, dat drie uur duurde. Wat dat bateekent? Wie zal't zeg gen. Wellicht een dood onnoozel vriendschapsbezoek, zooals collega's dat elkander zeer wel kunnen bren-. gen, misschiea ook zaken van hooge politiek, waarhij heel Europa direct of indirect betrokken is gij en wg dus ook, lezer. Maar het veld der gissingen is groot, laat eens daarop niet verdwalen en liever eris zien wat de telegraaf voor positief belangrijks meldt. Al lereerst België's schoolwet. Zaterdag geurde de Kamer met 79 tegen 60 emmen de eerste paragraaf van art. 3 goed, die behelst dat het lager on derwijs noodzakelijk onderwijs in go ?s- dienst en zedeleer meebrengt. Dan de voorstellen van de turksche Regeering omtrent hervormingen in Armenië. Wijselijk zijn daarin ver schillende denkbeelden vandegroote mogendheden opgenomen. De Porte stelt voor Christen-adjuncten te be noemen nevens de gouverneurs der provinciën. De onder-gouverneurs en burgemeesterz zullen zonder onder scheid uit Muzelmannen en Christe nen worden gekozen. De gendarmerie en de politie zullen in de provinciën zeiven geworven worden en uit Mu zelmannen en Christenen bestaan in verhouding tot de bevolking. De ge vangenissen zullen worden verbeterd en geïnspecteerd. De buitensporighe den der Kurden op hun zwerftochten zullen worden tegengegaan. De regee ring zal, zoo mogelijk, hun vaste woonplaatsen aanwijzen en tot dit doel hun weiden afstaan. Een gedeelte der door de mogend heden aanbevolen veranderingen, noemt de Porte onuitvoerbaar ten gevolge van de daaraan verbonden uitgaven, de slechte verkeersmidde len, enz. Van Armenië naar Bulgarije il n'y a qu' un pas. Daar willen de mogendheden ook veranderingen in voeren, maar de groote verandering die zij wenschen, is niet zoo heel ge makkelijk uit te voeren, namelijk die van het hoofd der Regeering. Vorst Ferdinand moet weg ze zeggen het ronduit, maar vorst Ferdinand blijft liever en wil niet weggekeken worden. Of hij het op den duur zal houden, is te betwijfelen; het is inder daad al te dwaas, dat Rusland offi cieel verklaart met hem niets te ma ken te willen hebben on zijn gezant schap vriendelijk ontvangen. Zoo wordt uit Tsrihod gemeld Het gezantschap is hier aangeko men, en door een talrijke menigte met veel geestdrift begroet. De metro- politaan hield eene toespraak waarin hij de oprecht vriendschappelijke ge voelens van Rusland voor het Bul- gaarsche volk uitdrukte, maar geen staatkundige toespeling maakte. Koloniën, Allerwege in Java's westhoek vielen in 't begin van Juli hevige regens. Voor de suikerfabrieken is het weer allerongunstigst. De regens werken stremmend op het bedrijf en jagen de fabrikanten op buitengewone kos ten. De oogst van Java-koffie in de Pre- anger en het Buitenzorgsche voor het aanstaande jaar is als mislukt te be schouwen. De aanhoudende regens hebben de bloesems vernietigd en het staat te bezien, of er een nieuwe bloei zal komen. Te Buitenzorg zelf woedde een bui tengewoon hevige bandjir. De waterstand te Weltevreden en Batavia was ook zeer hoog; op Mo lenvliet Oost tusschen Sawah Besar en de Messigit stonden de erven der Europeeache huizen blank lagerop was 't natuurlijk nog erger. GEMENGD NIEUWS. .Werkstakingen. Uit Bergen (Henegouwen) wordt bericht dat het aantal werkstakers in de mijnen van Flénu toeneemt en reeds op 4000 men wordt berekend. De ellende vermeerdert met den dag. De glazenmakers te Bousquet d'Orb (Hérault) zijn ook, naar het voorbeeld van de vakgenooten te Carmaux, tot eene werkstaking overgegaan. De oor zaak van beide werkstakingen is dezelfdevan beide fabrieken was een der werklieden afgevaardigd naar het vakcongres te Marseille, volgens de werklieden gebruik makende van een recht. De patroons ontkennen dit en namen geen der beide werklieden na hunne terngkomst meer aan. De stakers te Carmaux hebben, op verzoek van Jaurès, het lid der Kamer, besloten zich te zullen onderwerpen aan een scheidsgerecht. Of de patroons dit ook doen, is nog niet bekend. Anarchistisch© aanslag. De Maatschappij der mijnen van Aniche (een gemeente in de nabijheid van Douai) vierde Zondag het vijftig jarig dienstfeest van den ingenieur Vuülemin. Bij het uitgaan der kerk loste een anarchist een pistoolschot op Vuillemin, die ernstig werd ge kwetst. Een bom, dien de anarchist zich gereed maakte onder de menigte te werpen, ontplofte in zijn hand, ten gevolge waarvan de moordenaar vree- selijk verminkt een eind werd weg geslingerd. Een twaalftal personen bekwamen lichte verwondingen. De moordenaar, die tevens het slachtoffer werd van zijn verfoeilijke daad, was een door de mijnmaat- schappij ontslagen werkman. Hij was ongehuwd, 26 jaar oud en heet Clé ment Decoux. Zijn vader was bij den aanslag tegenwoordig en keerde zich; hevig verontwaardigd tot zijn zoon, dien hij een moordenaar noemde. Clément Decoux werd zwaar gewond opgenomen en naar het gasthuis ge bracht, waar Lr weldra overleed. Brand van d© brouwerij te Pilsen. Een hevige brand heeft de mouterij van het Bürgerliches Brauhaus te Pilsen in de asch gelegd. De mouterij was pas gebouwd en zou met Octo ber in gebruik komen het prachtige gebouw, vier verdiepingen hoog, be sloeg een oppervlakte van 6200 M;. en de waarde werd met de machine rieën geraamd op 600,000 gulden; al leen het houtwerk had 80,000 gulden gekost. De brand brak Donderdagavond uit en het vuur verspreidde zich zoo snel, dat de honderden werklieden, die in het gebouw bezig waren, zich nauwe lijks konden redden. Er viel aan blusschen niet te denken, te minder daar het water schaars was. Een werkman van de fabriek werd bij het instorten van het dak gedood en twee brandweermannen levensgevaarlijk gewond. De brouwerij van Pilsen is een van de grootste van de wereld. De gebou wen, buiten het stadje Pilsen gele gen, beslaan een verbazende opper vlakte met de blokken woningen waar het meerendeel van 7 a 8000 werklieden woont, vormen zij een stad op zichzelf. In de exploitatie der brouwerij brengt de brand geen stoornis. Corneliu3 Herz. De bekende Cornelius Herz die in dertijd bij de Panamaschandalen naar Engeland vluchtte en sedert ziek lag te Bournemouth, beweert eene uit vinding te hebben gedaan om niet zooals tot nu, per onderzeeschen ka bel slechts 20 maar tot 100.000 woor- den per minuut te kunnen overseinen. Tegelijkertijd wordt evenwel gemeld, dat hij lijdende is aan een.... hersen- aandoening en hevige pijnen lijdt. Van zijne uitlevering aan Frankrijk is dan ook nog geen sprake, hoewel men nu eindelijk in Parijs uitge maakt heeft, voor welk rechterlijk college hij zal behooren terecht te staan zoodra men hem heeft, wel te verstaan. Vier van de veertien werklieden, die zich in de ondergeloopen Auchen- harvicmijn bevonden, zijn heden levend boven gebracht. Een firma te Dublin heeft eene groote photographie-toestel gemaakt voor het vervaardigen van levensgroote por tretten ten voeten uit. Proefnemingen met den toestel zij a zeer goed ge slaagd. De camera heeft gevoelige platen van zeven voet hoog bij vijf voet breed. Een groote bankiersfirma te Genua Fratelli Bingen heeft hare betalingen gestaakt. De hoop dat de Banca d'Italia haar nog op de been zou hou den is ijdel gebleken: men heeft dit beproefd, maar de toestand schijnt onherstelbaar te zijn. Fratelli Binger had zeer belangrijke verbintenissen aangegaan en het is te verwachten, dat zij tal van klei nere firma's zal meeslepen. Sedert den val van Baring Brothers te Lon den kwam zulk een faillissement niet voor. Koning Christïaan van Denemarken is ziek. De koning lijdt, evenals in het vorige jaar, aan een blaas-catarrh. Tot dusver is de toestand des konings niet ernstig. Ongeregeldheden in Perzië Wegens gebrek aan brood heerscht te Tabris onder de inwoners groote ontevredenheid. Zaterdag werden daar de winkels gesloten omdat de winkeliers onge- regelheden vreesden. ïene talrijke volksmenigte kwam op de been en maakte zich aan aller lei baldadigheden schuldig. De troepen werden te hulp geroe pen en dreven de menigte ui een. Naar men zegt, werden bij dit ge vecht twintig personen gedood. De megigte nam de lijken mede. De Europeanen deden een beroep op, den Russischen consul-generaai, ten einde zijne hulp te verkrijgen. Ook nadat de menigte uiteen was gedreven, bleef de opgewondenheid aanhouden. De toestand wordt als zeer ernstig beschouwd. Tabris, de hoofdstad der provincie Azerbidsjan in Noord-Perzië, is eene belangrijke stapelplaats voor den handel met Rusland. De bevolking dezer handelsstad wordt op meer dan 100,000 geschat. De Etna en de Vesuvius werken nog altijd. Volgens professor Palmer is eerstgeno mde berg een lang tijd- erk van uitbarstingen ingetreden en an ieder oogenblik de werking ver meerderen. Uit Sofia komt het bericht, dat Matakief, een vriend van Stamboeloff en leider der liberale partij te Patar Bazardjik, door moordenaars is aan gevallen en doodelijk gewond. In de haven van Odessa is een boot omgeslagen, waarin negentien werklieden waren gesprongen. Dertien personen verdronken. Den schuld van het ongeval moet de kapitein van het stoomschip dragen, die den werklieden niet den tijd gaf het schip bedaard te verlaten. Aan het station Moravel, aan de Spaansch-Portugeesche grens, is een trein vol reizigers door een troep wilde stieren aangevallen. Verscheiden die ren werden gedood, maar de trein ontspoorde. Terwijl men bezig was de locomotief schoon te maken, keerden de stieren, door den reuk van bloed woedend ge worden, terug. De reizigers moesten zich verschansen in den trein. Na een gevecht van twee uren konden de gendarmen, die den trein vergezelden, de wilde dieren op de vlucht drijven. Den 9en Augustus zal volgens de Post op het slot Nachod het huwelijk voltrokken worden tusschen den vorst van Waldeck en Pyrmont en prinses Bathildis van Sehaumburg. Rooverageschiedenissen. De zomer schijnt voor de Sicili- aansche roovers de beste tijd te zullen worden. Sedert 1892, toen baron Spi- talieri den bri?anten in handen viel, namen de rooverijen in dit jaargetijde steeds toe. Te Agira is een gebouw in de nabijheid van het station door acht gewapenden aangevallen. Vier boeren werden gedood, een vijfde be kwam eenige verwondingen en het gebouw werd ledig geplunderd. Eenige dagen geleden was een grondeigenaar van Vita op de jacht door twee on bekenden overvallen. Daar hij een sterk en moedig man was, verweerde hij zich, en wierp hij zijn eenen tegen stander ter aarde,-waar hij met hem bleef worstelen. Iniusschen bleef de andere het oogenblik afwachten waar op bij den grondbezitter zou kunnen doodsohieten zonder zijn kameraad te treffen. Ten Blotte verschool de aan gevallene zich achter zijn paard, de roovers schoten op hem zonder hem evenwel te raken en gingen op de vlucht, toen eenige boeren naderden. Hoe groot de vrees der boeren voor de roovers somtijds is, big kt uit het volgende, bijna ongeloolehjke verhaal. Een struikroover, Pinna geheeten, die ïeeds langen tijd het Sardijnsche plaatsje Sedilo onveilig maakte, meen de dat een der inwoners voornemens was zijn sohuilplaats aan de overheid te verraden. Hij dreigde hem te zullen dooden en viel hem, ter wijl hij op het veld werkte, aan. De aangevallene ver weerde zich, daarin bijgestaan door zijnen hond terwijl zich langzamerhand om de beide strijdenden een groote kring van boeren vormde, die geen hand naar den roover durfden uitste ken. Deze doodde zijn slachtoffer en verminkte het lijk op gruwelijke wijze. De boeren bleven stil toezien en toen eindelijk de moordenaar zich verwijderde, kon hij de overtuiging met zich nemen, dat zijne positie versterkt was. Het bekende voorval waarbij de Amerikaansche badgast Stern het slachtoffer werd der voortvarend heid van den badcommissaris te Kis singen volgens een andere lezing hadden Mrs. Stern, de heer Stern, zelf, en niet minder hun zoontje tot den voor hen onaangenamen loop van het incident ruimschoots aanleiding gegeven zal toch niet maar zoo klakkeloos afloopen. De Amerikaan sche gezant heeft de bezwaren, door een dertigtal Amerikanen tegen de houding van den badcommissaris in gebracht, officieel ondersteund. Onder die dertig bevindt zich ook William Astor, de vroegere Amerikaansche gezant te Rome. De badcommissaris, Frhr. v. Bechtoleheim, is door de re geering naar München ter verant woording ontboden. TELEGRAMMEN Regens in Japan. YOKOHAMA, 5 August (Reuier). Aanhoudende zware regens doen overal in het land de vrees ontstaan, dat de rijstoogst verloren zal zijn, waar van hongersnood het gevolg zou we zen. De overstrooming ver orzaakt groote schade: vele personen zijn ver dronken. Er doen zich 4i Japan, zoowel als in Korea, gevallen van cholera voor, een ziekte die veelal op een grooien oorlog volgt. CORRESPONDENTIE. Een bewoner der Bakenessergracht. Ingezonden stukken, waarvan de stel ler aan ons zijn naam niet bekend maakt, worden terzijde gelegd. (Red.) Burgerlijke Stand Ondertrouwd: 5 Aug. P. M. Schouten en C. M. van Gelder. Bevallen: 2 Aug. A. Gort Linschoten z. 3. M. J. v. d. Hoeven Groosbili z. P. BoergonjeWar merdam d. C. W. Prijden—de Loor z. C. Pelserv. Opzeeland d. 4. A. C. Bakker—v. Wijngaard z. H. v. Vliet Kuiper z. C. A. Brakel—Joor d. Overleden: 3 Aug. J. C. Cree- mers 16 d. d. Rustenburgerlaan. M. G. M. Ottignon 6 d. d. Ruijohaverstr. G. M. Koelemeijer 1 d. d. Houtvaart. 4. C. Welagen 17 md. z. Assend.laan. G. Weidenes 19 j. Mr. Lottelaan. Aangebeden betrekkingen in üederlied: Aan Qeabonneerden op dit Blad en hunne huügenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen Abonnèa buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Besch. juffr. P. G, ia deft, gezin ter miit* van vr. des huizes en om meisje van 7 j. buiten schoolmen bezig te houden den Haag. 2. Meid-hniahoudster leeft. 35 i 40 j. P. G. door burgerm. met 4 kind. 3. kinderjnffr. K. C. van goed. get. voorz. tevens ter beatur. dor huish. terstond. 4. Teohn. opz. volk. vertr. met bureau en terreinwerk. van pr. getuigscbr. voorz. sal. £80 a f 90 dadelijk. 5. Bekw. Ie banketbakk.Ved. P. G. van goede get. voorz. 15 Sept. of eerder. 0. Tweede kellner, die detnoodi als eerste kan optred. in fam. hotel half Aug. 7. Geh. koetsier middelb. leeft. P. G. goed kunn. rijden en met paard. omg. van goed. getnigachr. voorz. 8. R. K. jongm. in magaz. van heerenconf. niet bened. 20 j. intern. 9. Bekw. lithograaf voor schrift en teokenw. voor bnitenl. 10. Jongm. voor lichte kant.workz.hed. goed. hand sohrjjv. vnn diploma H. B. S. met Sj. cursus voorzien. 11. Intellig. meesterknecht voor nitgebr. boek-, kant.- en bandclsdrnkk. met aauvervr. vakk. geheel op de hoogte van Tak en zelfst. kunn. optred. goed bek. met holl. taal en goede hand schrijv. MARK TNIEUWS- Haarlem, 5 Aug. 1895. Aardappelen- en Botermarkt aanzei. TerKoclit laazsieïoozs.w. Boter 118 Kg. 79 Kg. f 1,® f 1,30 Biggen 97 st. 54 st. f4.00 f6, Schramm. 53 st. 53 st. f 10,f14, Aardapp. 287 HL. 209 HL. f 1,50 f3. Appelen 37 HL. 24 HL. f4.— f6.— Peren 79 H.L. 68 H.L. 14.— f6.— Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0.a f,0 Witte tarwe f 0.a f 0.Rogge f 1,50 a f 0, Haver f0,a f0,Gerst fO,a 0,Groene erwten f0,aO,Ca- pucijners f 0,a 0,Paardenboonen f 0,a 0, Duivenboonen f 0.a 0.Blauw maanzaad f0,a 0, Bruin mosterdzaad f af Kooteaad f 0,Karweizaad f 13.75 a 13. Bruine boonen f0.a f0.Ka nariezaad f0.per 50 kilogr. Amsterdam, 29 Juli. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friescne Franeker Jammen f0,a 0,dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers 0, 0,Zeeuwsche Spuische Jammen 0,a 0,dito Flakkeesche 0. a 0,Geldersche Kralen f0,a 0,Katwijker Zand f2,a 3,40 Noordwijker Zand f2,a 2,80, Hïlle- gommer Zand f0,a 0,Andijkei Muisjes fl,80 a 2Kleimuieje6 fl,50 a 1,65, alles per Hl. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f 9, Levering Maart f0,,Decemb. f0, Mei/Juni f0,Juli/Aug. f9,75. Russische: Disponibel f0,Entr. f0,los in Entr. Leiden. 2 Aug. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt65 Stieren f 61 a f 240, 72 vette Ossen en Koeien f118 a f25J of f0,64 a 0,68 per Kg., 53 Vare id. f85 a f190, Graskalveren fa 62 vette id, f26 a f88 of f0,60 a f0,80 per Kg., 25 nuchtere xd. 10, a f23,61Q», vette Schapen f16, a f29.— of tO.35 a 10,40 per Kg., 322 weide dito f 12,— a f 23, 278 Lam meren f 8,a f 14,,120 magere Var kens f13 a f23, 414 Biggen f2,50 a f 12.0 Veulens f a f5 Paar den f56 a f 135. 123 Kalf- en Melk koeien f110 a f232.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3