NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON De onneembare Stad. 13s Jaargang Donderdag 8 Angnstns 1895. No. 3711 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37±. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat JL-4L, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onie agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOl Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOéBf F. JONES, Suce., Parije 31W# Fembourf Monime* tem STADSNIEUWS; Haarlem7 Augustus 1895. Voor het examen fransche taal l.o, slaagden Dinsdag te 's Hage mej. A. C. C. Sehoemaker en de heer C. van Gils; voor engelsche taal l.o. de heer H. J. Garritsenallen van hier. Kneipp-inriohting. Heden, Woensdagmiddag, te 3 uur werd de nieuwe Kneipp-inrichting van dr. 8. E. Oudschans op het bui ten Rusthol in de Kamperlaan alhier geopend. Dr. 8. E. Oud8chans hield eene toe spraak voor enkele genoodigden, waarna men het gebouw bezichtigde. (Wegens gebrek aan plaatsruimte volgt een korte beschrijving van een en ander in ons volgend nummer.) De Vereeniging „Door Vermaak tot Nut" had Dinsdag aan 400 kinderen een pretje bereid door hen Artis te laten zien. ~Dat het weer meewerkte kan niet gezegd worden eerder was het tegen deel wair, maar het jonge volkje nam het zooals 't was en had niettemin veel pret. Toen bij het doormarchee- ren van de Kal verstraat een ferme regenbui hen begoot, hief er een aan: „Alle eendjes zwemmen in het water" en de anderen stemden uit volle borst 'met dezen jeugdigen humorist in. j In Artis werd voor degelijke ver sterking van den inwendigen mensch gezorgd. Ongeveer 9 uur was men uit Haar lem vertrokken en te 4 uur kwam het jonge volkje met zijne begeleiders terug. Waar zullen we met de kermis heengaan- III. jWie [eene dame van buitengewoon groot gewicht wil zien, moet eens gasn naar de vroegere photografietent van D de Groote Markt Lion op Lelia Prin- Deze dame is afgestapt, verheugt zich in het respectabele g< wicht van 230 K. G., d. i. dus ongeveer 3 maal zoo zwaar als een gewoon mensch. Hare armen hebben dan ook een omvang drie maal zoo dik als die van een normalen ster veling. Wie zal ontkennen dat deze„prin- Bes"een merkwaardigheid in haar soort is? Datzelfde is te zeggen van de Rutschbaan van Gebr: Tewe op de Turfmarkt, eene inrichting die zoo overdadig met goud en beelden ver sierd is, dat de bezoeker zijne oogen niet gelooft en zijn verbazing voelt ten top stijgen, als hij ziet dat dit kermis- spel met electrische booglampen wordt verlicht. Dat is alles fin de siècle! Van jonger datum is het ontstaan der doolhoven waar onze vaderen en voorvaderen, tal van geslachten terug, reeds met voor liefde in ronddwaalden, vergezeld van onze voormoeders, 't Vermaak is dus oud, maar nog lang niet verouderd en een druk bezoek aan den Doolhof van J. M. Muller op de Turfmarkt zal dat ook wel bewijzen. Is men moe van het dwalen dan is ook een oogenblik rust in Dobbe- laeres Sloomcarousel op de Botermarkt iets aantrekkelijks. Maar al die be weging geeft honger en een rechtge aard kermisganger stilt dien natuurlijk met poflertjes. Waar hij die tiaat smullen zullen wij niet voorzeggen, er zijn vele goede adressen voor, maar waarschijnlijk is het dat hij jin de eerste plaats zal denken aan Louman die zoo lang en zoo dikwijls op het bekende hoekje aan den Raamsingel| staat en nu zijn fabrikaat vervaardigt aan de Oudegracht, eerste pofferkraam van de Koningstraat af en even verder, recht over de Stoofsteeg. Jan Klaazen. Dinsdagavond werd door het ge zelschap Van Kuijk in de groote zaal van „Felix Favore" opgevoerd de Oud-Hollandsche klucht „Jan Klaazen" of „de Gewaande Diénst- Maagd," gevolgd door „de Onbarm hartige Huisheer" of „de Bedrogen Gierigaard." Beide stukken liepen goed van stapel en vielen zeer inden smaak van het aanwezige publiek. Het eerste stuk is reeds herhaalde lijk op Oud-Holland gegeven. De artisten speelden zeer opgewekt en vlug en brachten het publiek in eene vroolijke stemmingvooral Reinier Adriaenzen, de vrijer van Zaartje Jans, deze jufier zelve en Jan Klaazen deden de toeschouwers dikwijls lachen. Zij, die van een vroolijk kermisstuk houden, kunnen hier terecht. Even wel meet men bedenken, dat het stuk speelt in een tijd toen men in som mige opzichten nogal vrijgevig van op vatting was. In den Schouwburg gaf een engelsch operette-gezelschap Dinsdagavond een burlesque getiteld Aladin of de Won derlamp. Burlesque wil zeggen iete koddigs, kluchtigs of boertigs en het moet gezegdmet ernst hebben deie vertooningen weinig te maken de personen zijn uit de lucht of liever uit der schrijvers fantasie gegrepen, waardoor hij komt tot combinaties als John de beeldhouwer, Mephisto. de keizer' v n China en Aladin. Als dat geen hutspot is Maar er wordt heel aardig gedanst en er worden vroolijke mopjes gezon gen en allerlei dwaasheden verkocht. Woensdagavond treedt dit gezelschap weer op en wie eens lachen wil kan en gerust heengaan. De kettmggangera in En- Engeland. Reeds verschillende berichten kwa men dezer dagen voor in sport- en andere bladen over het bezoek, dat een aantal leden der Haar]. Wielrij- dersvereeniging „de Kettinggangers" i Londen en omstreken zouden brengen en daarbij zouden worden ontvangen door de leden der „Stanley- Cycling Club" in Engelands hoofd stad. Vrijdagavond nu had het ver trek plaats en gingen wij hier is aan het woord een der zestien wiel rijders, die de merkwaardigheden van Londen en de schoonheden van haar omtrek gingen bewonderen over Vlissingen en Queensboro naar Londen. Het gezelschap bestond uit 11 leden der haarlemsche club, van wie er een reeds te Londen vertoefde, en 5 leden van de Utrechtsche Wiel- ders-Societeit. De reis kenmerkte zich niet door iets bizonders. Bij den overtocht was de zee zeer kalm, zoodat de gevreesde zeeziekte bij na geen slachtoffers maakte Des avonds te zeven uur ongeveer van Haarlem vertrokken, arriveerden wij Zaterdagmorgen te negen uur te Londen aan Holborn Viaduct midden in de stad gelegen. Het laatste deel van de reis, na melijk de tocht per spoortrein van Queensboro naar Londen was voor ons het meest interessant, daar het landschap, dat zich voor onze oogen vertoonde uitmunt door schilderach tigheid, terwijl eenige regenbuitjes, die nu en dan vielen daaraan geen afbreuk konden doen. Nu eens was het het prachtige uitzicht op de be groeide heuvels, die wij bewonderden op de huizen, die eene eigenaardige netheid vertoonen door hunne leien daken, dan weer was onze gezichts einde zeer beperkt door steüe, rots achtige, verscheidene meters hooge wouden, ,die meestal eene waarschu wing waren voor een tunnel, die wij moesten doorrijden. Op het perron van het Londensche station werden de Hollanders ont vangen door den captain van de Stanley Club, den heer F. Lndovici m verscheidene leden, van wie de meesten het vorige jaar Holland heb ben bezocht, zoodat weldra kennis makingen werden vernieuwd. Hierna werd de lunch gebruikt in het Man chester Hotel en Aldersgate, waar wij den volgenden nacht ook logeer den. Daarna werden verschillende gebouwen van de stad bezochtzoo als de Tower en de Towerbridge, het Parlementsgebouw en de in de onmiddellijke nabijheid daarvan ge legen Westminster-Abdij. Als eene bizondere merkwaardigheid kauwor den gemeld, dat nadat wij de pracht van het Parlementsgebouw hadden aanschouwd, ons in een der receptie kamers een glas champagne werd aangeboden door den heer Crighton Saunders. Eene reis met den onder- grondschen spoorweg, die in den vorm ongeveer van een hoefijzer onder de drukste straten gelegen is, gaf ons een klein denkbeeld van de verba zende vlugheid waarmee men in En geland met den trein weet te reizen. Nauwelijks is men ingestapt of de trein zet zich in beweging, die bij de vele haltes slechts een klein oogen- blik stopt, zoodat het steeds zaak is. vlug uit te stappen. Des namiddags werd met een der veelkleurige omnibussen, dieingroo- ten getale door Londen's straten rijden, en welke voor deze gelegen heid was afgehuurd, gereden naar de Kew Gardens, waar eenige van de meei dan honderd broeikassen werden bezocht, o.a. het groote pal- mengebouw en de broeikas, die de reusachtige Victoria regia bevat. Niet het minst merkwaardige in dezereu- zenstad is een rit boven op een om nibus, vanwaar men een prachtig gezicht heeft op de drukle en het gewoel in de straten en tevens eerbied opdoet voor de kunst in het sturen der flinke Londensche cabbies. De rit naar Kew werd nog onderbro ken door een bezoek aan het grootsche Albert Memorialeen kunbtwerk dat bijna 1^ millioen heeft gekost en is opgericht ter nagedachtenis van wij len den gemaal van ^koningin Vic toria. De drukke en voor degenen der hollandsche wielrijders, die Lon den voor de eerste maal bezochten, zeer zeker onvergetelijke dag werd besloten met een bezoek aan Alham- bra. Een ballet, Titan:a, werd hier aanschouwd, waarvan de monteering zoo schitterend is, dat men wel in een der wereldsteden moet zijn om iets dergelijks te kunnen aanschou wen. In gezelschap van een vijftiental leden der Stanley-clubStanlyites zooals zij heetten, werd Zondagmor gen een rijtoer per rijwiel aangevan gen door Londen naar Hampton Court en verder naar Slough, ruim dertig mijlen van de city verwijderd. Onderweg werd bezocht het uitge strekte Richmond park en het Ter race te Richmond, vanwaar men zulk een verrukkelijk uitzicht heeft op de Theems, die bezaaid met roeibootjes als ze was, toen wij dit schoone na tuurtafereel aanschouwden, zich in de diepte kronkelt door een bosch- rijke streek. Het spreekt van zelf, dat niet ver geten werd het paleis te Hampton Court, dat door onzen stadhouder Willem IH, toen hij koning van Engeland was, werd bewoond, om er de schoone schilderijen-collecties en kostbare gobelins te bezichtigen, even als in een der kassen in den tuin den vermaarden reusachtigen wingerd, die in 1768 geplant jaarlijks ver scheidene honderden druiventrossen draagt, welke aan verschillende hos pitalen ten geschenke worden gegeven. Een oponthoud te Old Hampton was tevens zeer geschikt om ons een aanschouwelijke voorstelling te geven van het leven van verschillende en gelsche familiën aan de Theems, die als groote watersportliefhebbers, zoo als de Engelschen zijn in zoogenaamde house-boats des zomers verblijf honden en hun lust in roeien, punting enz. voldoende bevredigen kunnen, in welke takken van sport de dames niet het minst bedreven zijn. In het Royal Hotel te Slough werd de tocht van den eersten dag beëin digd. Ten slotte zij hier nog een woord van waardeering gewijd aan de wijze waarop de Engelsche wielrijders gast vrijheid uitoefenen. Niet alleen waren wij Zaterdag, den eersten dag, de gaBten van de Stanley club, maar de Engelschen beijveren zich op alle wijzen om het ons zoo aangenaam mo gelijk te maken, ons op verschillen de merkwaardigheden te wijzen en de bereidvaardigheid, die zij aan den dag leggen is werkelijk boven allen lof verheven. Hiervan een klein voor beeld. Toen te Slough werd gedineerd bleek dat een der Hollanders, een wielrijder uit Utrecht, afwezig was. Na een ingesteld onderzoek, bleek dat hij niet gelijk met de anderen in Slough was aangekomen, zoodat het vermoeden voor de hand lag, dat hij in de nabijheid van dit stadje achter geraakt en verdwaald was. Onmiddellijk nadat deze ontdekking was gedaaD, lieten een drietal Slan- leyites hun diner in den steek en gin gen per rijwiel in den omtrek naar hem zoeken. Een hunner had het ge luk hem te vinden en den armen Utr chtenaar uit een benarden toe- Naar het engelsch MAX PEMBERTON. V HOOFDSTUK Y. De man in de hooi. Gedurende negen dagen was ik nu een gevangene geweest negen dagen had ik nu doorgebracht in gezelschap van Monk en de officieren van het schip. De eene morgen was evenals de andere morgen; elke avond gelijk de voorgaande. Heerlijke maaltijden, rijke spijzen, zeldzame wijnen, prach tige boekwerken, schoone muziek van dit alles kon ik dag op dag, uur op uur genieten en toch gevoelde ik mij diep droefgeestig, het verlangen naar huis was het, dat aan mijn hart knaagde. Het scheen mij toe alsof ik mij van de wereld zelf hoe langer hoe verder verwijderde; alleen de herinnering aan dat schoone meisjesgezicht, en de indruk welke dat schilderstuk op mij gemaakt had, voorkwamen dat ik mij geheel aan „rooten wanhoop overgaf. En waarom Ik zou het niet kunnen beantwoorden. Vele menschen, zijn er die gaarne eenige jaren van hun leven zouden gegeven hebben om in mijne schoenen te staan; ik bewoog mij te midden van eene omgeving, zooals alleen zij dit kun nen, die meer dan een ander begiftigd zijn door For tuna; tot op dat oogenblik had ik niet anders ondervonden daar groote vriendelijkheid en belangstelling. Vreemd, dat inéén oogenblik mijn gansche vertrouwen zou plaats maken voor hernieuwden vrees I De reden hiervan was dezegeene woorden zijn in staat om het weer te geven zooals ik het zag op dien avond, wel ken ik nooit vergeten zal, terwijl wij de Afrikaansche kust langs voeren. Ik stond, zooals ik reeds gezegd heb, op het benedendek, toen ik eensklaps uit mijne overdenkingen op geschrikt werd door een dof gekerm. Ik luisterde en de kreet herhaalde zich, in mijne onmiddellijke nabijheid een kreet als van iemand in pijn; een treurig, wanhopig ge kerm. Ik stond voor eenige oogenblikken doodstil, terwijl het koude zweet op mijn voorhoofd parelde. Toen stierf de kreet langzaam weg, terwijl ik mijzelf afvroeg of dit ver beelding dan wel werkelijkheid was. Gedurende dit alles had zich een verlammende vrees van mij meester gemaakt en mijne handen beefden als die eener vrouw. Achter het kombuis bemerkte ik een trap, die naar het lager gelegen gedeelte van het schip leidde. Terwijl mijn oog zich daarop vestigde, hoorde ik hetzelfde geluid opnieuw en scheen het mij toe alsof het nit de diepte van dat don kere gat kwam. Niemand bevond zich in mijne nabijheid. De matrozen bevonden zich op het voordek bij de muziek. Ik wist dat ik op het punt stond iets te doen hetwelk mij in gevaar zou kunnen brengen; in dien kreet lag echter zoo veel lijden en treurigheid opgesloten, dat ik mij fluks zon der verder na te denken in het gat nederliet, en het ver borgene ontrolde zich nu voor mijne oogen. Ik bevond mij nu in eene lage ruimte, waar een enkele olielamp een flikkerend licht wierp op eenige lage deurtjes welke zich aan beide kanten bevonden. Een van die deuren viel nu open en door het zwakke licht der lamp daartoe ge holpen, onderscheidde ik eenen man. Hij lag daar achter dikke ijzeren staven terneer op eenige planken; zijne haren waren lang en verward en vielen in dichte lokken over zijn gelaat; zijne handen waren dun en mager gelijk de pooten van een vogel, en een zwaar slot hield zijne polsen aan elkaar. Daar hij niet instaat was te staan, noch te liggen, was hij verplicht zich in eene zittende houding te bewegen, hij was zoo bleek als een doode, zwak door uitputting, zijn verhemelte droog van den dorst, terwijl de tranen over zijne wangen biggelden het visioen van dien man zal ik tot mijn sterfuur slaat niet vergeten. Toen hg mij zag, zijn hoofd oprichtte en begon te schreien als een gewonde vrouw, werd ik door medelijden bewogen en tegelijkertijd vervuld met een nauwelijks te betoomen toorn. „Wie zijt gij fluisterde ik, mij een weinig naar hem toe buigende. „Wees niet bang mij te antwoorden; ik ben een dokter en behoor niet tot het schip." „God zal n vergelden I" antwoordde hij. „Ik heet Jack

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1