B ergerlijke Stand Jonge Dames Tweede Meid, Dagmeisje. TE HUUR: TE KOOP: stand te bevrijden, daar hij geen woord engelsch kon spreken en even min kon opgeven, waar hij moest rijn. Wordt vervolgd. De oolycke kookelaer van Oud- Holland, de heer David Tobias Bam berg, zou hedenmiddag een gecostu- meerden optocht door de hooldstra ten houden, zooals door de dagbladen was aangekondigd. Men werd echter teleurgesteld, de optocht ging niet door, de geheel e stoet bestond uit slechts éen rijtuig, waarin Bamberg zat, geëscorteerd door vier agenten en twee adjunct-inspec teurs, hetgeen een teleurgesteld hu moriet aanleiding gat op te merken: ,,'t lijkt wel of ze Bamberg opbren gen." Het einddoel van den tocht was Felix Favore, waar Bamberg voorstellingen geeft. Hedennamiddag werd in „Weten en Werken" door het bestuur van de Coöperatieve Bouwvereeniging „De Toekomst," a'hier, aanbesteed: Het verven (buitenwerk) van 151 huizen der vereeniging. Ingeschreven werd door: A. de Laat per woonh. f 12,40, per winkelh. f 16,40, per ruit f0.38. J. Mieset per woonh. f 12,50, per winkelh. 116,50, per ruit f0,50. H. van Beek per woonh. f 12,50, p. winkelh. 115t30, per ruit 10.40. J. de Ligt per woonh. f 12.50, per winkelh. 17.90, per ruit f0,35. A. A. v. Ziesen en T. v. Leeuwen per woonh. f9,70, per winkelh. f13, per ruit 10.40. L. S. Kenselaar per woonh. f 10.80, per winkelh. 113,90, per ruit 10,40. gj. C. van Beek en A. van Beek per woonh. f8,80, per winkelh. f 11, per ruit f0,35. W. J. Hessels per woonh. 110,50, per winkelh. 114,90, per ruit f0,30 Heemstede. Van bevoegde zijde wordt ons me degedeeld dai men bezig is een request te laten circuleeren, inhoudende ver zoek aan den Raad dezer gemeente om niet gunstig te beschikken op een request dat eenigen tijd geleden aan den Raad is ingediend, om de afge schafte kermis weder in te voeren. Adressanten van eerstgenoe quest wijzen er op dat de kermis toch altijd voor enkelen daar is en niet allen inzonderheid de jeugd (die ook van het jaarlijks hier gehouden wordende éendaagsche volksteest niet dat geniet wat de jeugd wel mag genieten) daarin eigenlijk recht ge noegen vinden. Onderteekenaars zou den liever zien dat er zich uit de burgerij eene commissie vormde om de schooljeugd zoowel van de openbare alB van de bizondere school jaarlijks een leestje ol eenige uitspanning te geven, aangezien de kinderen hier veel meer genoegen in zouden vinden, dan aan eene kermis, die toch meest op een dorp met dronkemanspret eindigt. BINNENLAND. Parlementaire praatjes. Set 'personeel. Wie het lijvig voor- loopig verslag doorworsteld heelt, krijgt niet den indruk, dat de tegen stand tegen het ontwerp van den Minister Sprenger van Eyk zoo groot is, als werd voorspeld. Slechts tegen enkele bepalingen van de voorge stelde wet schijnt een overwegende meerderheid bezwaar te hebben. Men zal dat later bemerken. Natuurlijk speelde bij de z.g. al gemeen e beschouwingen" de politiek een beduidende rol en daardoor levert dit stuk weder een soort van vragen - en antwoorden - spelletje op, dat steeds in de „gewisselde stukken" voorkomt als politieke beweegrede nen bovendrijven. Waar „men" bijiv. om het verband van kiesrecht en personeel gelijktij dige indiening van beide ontwerpen had verlangd, waren andere „men" van oordeel, dat wat bij het kiesrecht omtrent het verband met het perso neel te zeggen is, veilig kon worden bewaard totdat die eerste wet in onderzoek komt. Opmerkingen van algemeenen aard werden gemaakt, als dezedat de toelichting de wet onvoldoende was, dat de regeling der gemeentefinanciën in het duister bleef, dat de grond slagen in de bij het ontwerp behoorende tabel niet waren aangewezen, dat de wijziging der successiewet ontbrak, dat niet werd aangewezen hoe voortaan de uitkeering aan de gemeenten zou zijn. Overeenstemming bestond hierom trent, dat een directe verteringsbelas ting niet kon worden gemist, doch terwijl er waren die dit in den vorm eener Rijksbelasting wenschten, waren „vele leden" voor een heffing door de gemeenten en wel op deze gronden dat het Rijk nu weinig van het personeel ontvangt (*fs gaat aan de gemeenten en dan zijn er nog de belangrijke kosten van invordering); op de uitgaven desRJjks; dat eenRijks- verteringsbelasting in strijd was met een goede belasting-politiek en zonder reden van bestaan, nu er vermogens- en bedrijfsbelastingen worden gehe ven dat het belastinggebied der ge meenten niet nog meer mocht wor den ingdkrompendat deze belasting zich veel beter leende voor plaatse lijke regeling. Natuurlijk werden deze argumenten door de tegenstanders een voor een onder haüden genomen en beant woord de partijen schenen tegen el kaar op te wegen, want het verslag spreekt van de tegenstanders als van „vele andere leden". Er waren leden die van oordeel waren, dat de schatkist een ver lies van 2 millioen, wellicht meer nog, niet kon lijden, doch daar tegen over stond het gevoelen van hen, die het verlies lager schatten en van an deren die meenden, dat door het zoe ken van nieuwe grondslagen een equivalent kon worden gevondenals zoodanig verwierven een verhooging van inkomende rechten, een belas ting op beurs-handel en een zegel recht op speelkaarten blijkbaar den bijval van eenigen. Degenen die van oordeel waren, dat verlaging der hoofdsom zou moe ten leiden tot verhooging der opcen ten door gemeenten en provincie, meenden, dat plaatselijke bedrijfsbe lastingen, als in Duitschland, z*u moe ten worden toegestaan. In éen afdeeling vooral maakte men er de Reg. een belangrijke grief van, dat zij niet had stilgestaan bij de financieele gevolgen voor de ge meenten. Daar dit punt een zeer belangrijk j neem ik er iets meer van over uit het verslag, dan van andere pun ten. In bijzonderheden en met vele voorbeelden werd aangetoond, dat de Kamer uit de gegevens, welke de mi nister verstrekt, de werking der her ziening ten aanzien van het bedrag, dat de belastingschuldige voortaan met inbegrip van provinciale en ge meentelijke opcenten zal te betalen hebben, onmogelijk kan nagaan, ter wijl die wetenschap toch bij den be narden toestand, waarin vele gemeen ten verkeeren, en den zwaren belas tingdruk op sommige deelen der middenklassen onontbeerlijk is om met kennis van zaken te kunnen be slissen of het wetsontwerp aanneme lijk kan worden geacht. Op dit ge bied zou een sprong in het duister te gevaarlijk zijn. In verband hiermede wees men er op, dat ten gevolge van de herziening in vele gemeenten de hoofdelijke omslagen gewijzigd zullen moeten worden. Hoe dit zij, in e'ke gemeente zullen sommigen meer, anderen minder in het personeel te betalen hebben. Maar hoeveel en in welke verhouding, blijft in het duister. Men wenschte, dat ten aanzien van de winkels en van de huurwaarden alsnog door deu minister de noodige gegevens zouden worden verschaft. Dit standpunt werd echter niet door alle leden der afdeeling gedeeld. Toe gevende dat enkele gegevens, bepaal delijk ten aanzien van de winkels ontbreken, betoogden anderen, dat men voor de verstrekking daarvan moeilijk eene wijziging der bestaande wet of van het in art. 30 dier wet bedoelde formulier kon vorderen, aangezien daardoor de herziening voor onbepaalden tijd zou worden uitge steld. Die leden meenden verder, dat de regeering terecht geene rekening Op het verzoek van het hoofdbe stuur van denl Volksbond, Vereeni ging tegen Drankmisbruik, gericht aan den minister van binnenlandsche zaken en bedoelende uitbreiding van het leerplan der kweek- en normaal scholen met onderwijs in de pbysio- logische invloeden van den alcoho- lischen drank, is door den minister afwijzend beschikt. Brand te Oroningen. Te Groningen heeft een hevige brand gewoed in een pak buis,gevuld met I.OOOjQOO kilo geperst stroo, van den Parijs en hebben een gedeelte der boeken onder hun berusting. Er wor den stappen gedaan, hen in handen te krijgen. Op de sterrenwacht te Nizza zijn in den nacht van 23 Juni door den heer Charlois twee nieuwe planeten van de familie der Asteroïden ontdekt. De eene is van de 11e en de andere van de 11,5 grootte. Voorloopig zijn zij aangegeven met de benamingen 1895 B Z en 1895 C A. Volgens de geruchten zou men te J..VVWrt/VV AUU gVL/U.Ob C.1UU, THU UUU heer A. M. Prins. Het pakhuis is ban iranclsco een groote expeditie n f TT Q P vrlt nltlfoTO /I A der van Rappard—Van der Hoop, Eede. K. Brat jm. 17 j., Koog a.d. Zaan. Wed. A. FackeldeyKetelaar 73 j., Emmerik. 6. Wed. J. M. Koenen Pastoors, den Haag. geheel vernield en 18 huizen aan de Damsterkade geleden zijn grootendeels uitgebrand. De huizen waren verzekerd bij de firma De Jong Co. te Amsterdam. De inboedels waren ge deeltelijk verzekerd. Bij het afzenden van dit bericht werkte de stoomspuit nog steeds. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Politiek Overzicht. De Duitsche regeering heeft zich tevreden gesteld met het antwoord, door sultan Abdoel Azis gegeven op het ultimatum, dat door den Duit- schen gezant te Tanger, graaf Tat- tenbach, is gesteld. Het voornaamste punt van geschil, nadat de sultan de geëischte schade loosstelling betaald heeft, betrof de bestraffing van de moordenaars van den Duit9cher Rockstroh. De sultan heeft zich bereid ver klaard, de moordenaars te straffen, maar tot dusver is het hem nogniei gelukt, hen in handen te krijgen. Men kan, 't is nu tó ïh kermis, vei lig een bordje poffertjes tegen een dozijn wafels wedden, dat de sultan ze nooit vinden zal. Zullen de rechters van instructie belast met de opsporing van Stam- boeloffs moordenaars, gelukkiger zij n? Wel houden ze er een mooie theorie p na, volgens welke het drietal be kend is, maar een daarvan is nog slechts gearresteerd, de twee anderen loopen nog. Ook bekende vrienden van Stamboeloff zijn gaan loopen en misschien hebben ze geen ongelijk, zij zijn naar Belgrado uitgeweken en zullen daar een ia het Duitsch ge steld pamflet tegen prins Ferdinand uitgeven. De Londensche Standard trekt in een artikel dat van lord Salisbury den eersten minister zelf, afkomstig heet te zijn, van leer tegen het quetteeren van keizer Wilhelm met Frankrijk en Rusland", dat hem de vriendschap van Engeland wel eens zou kunnen kosten. De Rijkskanse lier Hohenlohe heeft daarop in de „Berlijnsche Post" vrij saherp geant woord. Met de vermelding dat de Turken de Armeniërs weer kwellen en dat voor Cuba weer 33000 man verster king zijn aangevraagd, is het voor naamste politieke nieuws geëindigd. van vrijbuiters ontdekt hebben, die voornemens was zich van Hawaï meester te maken en het land te ver doelen. Het hoofd der expeditie zou bij de politie bekend zijn en thans bewaakt worden. De amerikaan Stern, die te Kissin gen de bekende quaestie had met den plaatsvervangenden badcommissaris, is wegens beleediging tot twee weken gevangenisstraf, en wegens verzet te gen de openbare macht (onder ver zachtende omstandigheden) tot 600 M. boete veroordeeld. Zooals men weet scheen het een oogenblik alsof deze zaak een inter nationaal geBchilletje zou kunnen op leveren, omdat Stern voorzitter is van de New-Yorksche Kamer van Koophandel en dus een eenigszins belangrijk persoon. Ondertrouwd: 7 Augustus.B. C. v. Dijk en E. E. Goffim. J. P. Hogeboom van Buggenum en M. de Haan. J. L. Willemse en W. C. de Leeuw. T. P. Donkerlo en A. v. d. Vaart. M. J. J. Mooren en M. A. M. Hietbrink. J. Barnhoorn en F. Daane. Th. Jantz. en P. Cornet. B. de Klerk en K. Piek. P. Antonisse en C. C. v. Looij. H. Burger en J. J. Smit. P. Creemers en M. Krouwels. Getrouwd: 7 Augustus. H. v. d. Ridder en N. Faber. E. Droog en G. v. Klaarbergen. T. v. Akkeren en A. M. G. Zuurendonk. W. San- berg en G. M. Th. Botelier. J. Heus W. M. Ekelschot. G. Hilger- man en J. v. Andel. C. A. v. d. Heuvel en T. Bottelier. H. Stevens en P. H. Ton. M. Emmeren J. S tij n- man. C. D. F. C. Rieden en C. M. v. Leeuwen. Bevallen: 6 Augustus. E. v. Zalen—Negrijn z. F. J. M. v. d. Veldt— Huét z. J. W. Veen—Metsemakersz. 7. B. Lugtigv. d. Moolen z. Overleden: 6 Augustus. J. H. C. jHessen 4 m. z. Brouwersvaart. J. B. Kok 21 d. z, Wilhelminastraat. J. Boeijing 17 j. Geel. Raamgracht. GEMENGD NIEUWS. Uit Brussel komt weer eens een bericht omtrent een grooten diefstal, thans gepleegd aan de spaarbank in de rue Passé-aux-Loups. Toen gister (Maandag) morgen de kassier de brandkast opende bemerkte hij tot zijn ontsteltenis, dat een som van 188.000 frs. in bankpapier daar uit was verdwenen. Christenmoorden in China. Over den moord te Whasang bij Koetsjeng worden nog de volgende bijzonderneden bekend: Het sein tot den aanval op de zendelingen werd Donderdag in den vroegen morgen gegeven. Men stak de huizen van den post in brand, en acht vrouwen, een man en een kind werden gedood verscheidene anderen ernstig gewond. Waarschijnlijk zul len twee personen aan hun wonden sterven. De heer Stewart en zijn echtgenoot Nelly Saunders en miss Lena Irish werden in het zendelings huis verbrand. Miss Newcombe werd doorstoken en in een afgrond geworpen Miss Marshall werd de hals afgesne den miss Gordon en miss Topsy Saunders zijn gedood door lanssteken in het hoofd. Ook Herbert Stewardt en Lena Siewart werden gedood, ter wijl de vier andere kinderen der Ste wart's en mis3 Codrington ernstig gewond zijn. Chineesche troepen zija naar Wha sang gezonden en de consuls van En geland en de Ver. Staten zullen met den onderkoning een onderhoud heb ben. China heeft bescherming beloofd, maar wat baat dat indien, zooals nu blijkt, de ambtenaren heulen met de moordenaars I Ronduit verklaren de mandarijnen, dat zij een oproer niet kunnen beteugelen. Ook inFoochow zijn de Chineezen verwoed op de Europeanên: een kanonneerboot wordt daarheen gezonden. Treden de mo gendheden niet spoedig krachtig op, dan zullen de gevolgen verschrikke lijk zijn. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk, op Donderdag 8 Aug. 1895, des namid dags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. PreludiumSe?se. 2. Ave Maria BachOounod 3. Hochzeitsmarsch Mendelssohn. 4. AdagioKühmsledt. 5. Variatiën opWilh. r. Nassouwe. Brandt Buijs. Vervolg Nieuwstijdingen Hedenmorgen zijn te IJmuiden 4 deuren in het middensluis'aoofd met gunstigen uitslag beproefd. Uit de ruimte tusschen 2 deuren werd zonder bezwaar 2 meter afgemalen en gebleken is dat de aansluiting der deuren on derling er. tegen slagdorpel en slag- stijlen niets te wenschen overlaat. Het lekwater is hoofdzakelijk afkom stig van de jaloezieschuiven. aovkrtentïen. Nergens is een spoor van inbraak te ontdekkenmen begrijpt daarom niet, hoe het mogelijk is, dat het had gehouden met het gevolg, dat del gëid uit de kast genomen is kunnen wet zal hebben voor de provinciale en wordem De mogelijkheid bestaat ook, gemeentelijke opcenten. Die opcenten zijn accessoir. Hierop werd weder geantwoord, dat de rijkswetgever formeel wel bevoegd is wetten voor het rijk te maken zon der te letten op de belangen der ge meenten, maar dat hij, aldus hande lende, toch zeker zijn plicht zou ver zaken. Ten slotte werd nog door eenige leden gevraagd, of de invoering der nieuwe regeling met 1 Januari 1896 geen moeilijkheid zal kunnen opleve ren met betrekking tot de heffing der opeenten over het loopende dienst jaar. Wordt vervolgd). G. Jr. Volgens de „Schwabïscher Merkur' zullen de Koning en de Koningin van Wurtemberg en prinses Pauline in het begin van September een kort bezoek brengen aan onze Koningin- Regentes. Het theater „de Vereeniging" rn de Kalveretraat te Amsterdam zal inge richt worden tot hotel en caié en geëxploiteerd worden door den heer August Meijer te Amsterdam. Maandagmiddag is bij een bewoner van de Vinkenstraat is Amsterdam tijdens zijne afwezigheid, doormiddel dat het nadeel te vinden ware door j van buiten- en binnenbraak, een be- onver.-ie van alle staatsschuld in een: drag van f2350 aan bankpapier, goud- 2Vs pets fonds en door bezuiniging j en zilvergeld gestolen. dat de biljetten reeds uit de cassette waren genomen, vóór deze in de brand kast was geplaatst. De justitie doet streng onderzoek, en een menigte ambtenaren zijn reeds verhoord. De Figa o meldt dat de bestuurder der glasblazerij van Carmaux, na een lang onderhoud met den prefect, be sloten, heeft het scheidsgerecht te weigeren. Een bericht is aan de deu ren der fabriek geplakt, meldende dat geheel het personeel afgedankt wordt. Crispi blijkt bij nader inzien een duur minister té zijn. De „Italia reale" vertelt, wat Rome betaalt om zorg te dragen voor de veiligheid van den premier, die door velen zoo innig gehaat wordt. Crispi wordt bewaakt door: Twee commissarissen van politie, 16 frs. per dag; vijf-en-twintig agen ten, 100 frs. per dagtwee onder brigadiers, 6 frs. per dag en rijtuig 12.50 frs. per dag, totaal per dag 134.50 frs. Gemiddeld kan men reke nen op vijf duizend frs. per maand, zestig duizend frs. per jaar. Wanneer de premier op reis is kost de bewaking nog iets duurder. Het bankiershuis Gebr. Bingen te Genua is failliet gegaan met een passief van twintig millioen lire. De beide firmanten zijn te Karlsbad en TELEGRAMMEN De „City of Melbourne" Bank. LONDEN, 7 Aug. (Renter.) Giste ren heeft hier een vergadering plaats gehad van depositohouders der „City of Melbourne" Bank, waar het reor ganisatievoorstel verworpen is. MELBOURNE, 7 Aug. (Reuter). De „City of Melbourne" Bank heeft hare kantoren hedenmorgen gesloten. Natuur- en kunstbo erin België. BRUSSEL, 7 Ang. (Reuter.) De Staatscourant bevat een koninklijk besluit, waarbij bepaald wordt, dat de wet op de invoerrechten op boter, margarine, room en melk den 20en Augustus in werking zal treden. Verder is daarin een koninklijk besluit opgenomen, waarbij voorloo pig de heffing van den accijns op in België vervaardigde margarine en an dere kunstboters en het toezicht op de margarinefabrieken wordt geregeld. Rechtszaken. De rechtbank in Den Bosch heeft Martines Bongers wegens doodslag, op zijn vrouw gepleegd, tot eene ge vangenisstraf van 12 jaren veroordeeld. Heden overleed na een lang durig, smartelijk lijden, onze geliefde Echtgenoot en Vader, de Heer Cornells da Jong, in den ouderdom van 60 jaar en 10 maanden. Wed. C. DE JONG— OoiJKAAS. FREDERIK A M. de JONG, Verloskundige. Heemstede6 Augustus 1895. Ter opleiding voor Retoueheu- ses worden gevraagd tusschen 20 en 25 jaar. Aanvanke lijk salaris f 1.50 per week, hetgeen later, bij gebleken bekwaamheid, belangrijk verhoogd wordt Aanbiedingen in persoon bij de firma H. KLEINMANN Co., Kenaupark 9, dagelijks tusschen 2—4 uur. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 6 Aug. H. Povelen M. Brüning, Amst. S. de Klerk en F. Hamburger, Amst. M. Goldstein en R. Lewenstein, N.-Amstel. Bevallen: 4 Aug. E. M. Schut Boor z., Amsterd. 6. M. P. W. Nei- deckLangenberg d., Amst. Overleden: 30 Juli. H.J.Boel man, Arnhem. 1 Aug. M. E. Ofler- man jd., Velsen. 2. C. Spanjer—Ver boom 27 j., Nieuwendam. 4. Jhr. J. N. Tjarda van Starkenborgh Sfachou- wer 72 j., Wiesbaden. P. C. Poppes 75 j., Balk. 5. Douairière F. Th. Rid- Wordt gevraagd met 1 Novem ber of eerder eene bekwame P. G., goed kunnende naaien, ma zen, stoppen, met de wasch om gaan, tafeldienen en een weinig koken. Adres Parklaan 47. GEVRAAGD een fatsoenlijk Adre» VAN STEEN, Pieter Kies- straat 2 b. Een Bovenhuis i f2,50 per week. Te bevragen Groot Heilig land 47. Een Winkelpui met Spiegel ruiten, breed 11,05, hoog 4,25 M., hardïteenen Borstwering; ook bij gedeelten. Te bevragen bij VAN DIJK MIEZERUS, Timmerlieden, Klein Heiligland No. 31.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2