Btelling zal weder druk bezochtworden, daar de heer Chrispijn deze week op nieuw getoond heelt de sympathie van het Haarlemache publiek waardig te zijn. VrijdagTwee wapens, blijspel in 4 bedrijven. ZaterdagOperetten-gezelschap. De klokken van Corneville. Vereeniging. Vrijdag- en Maandagavond voor het publiek, Zaterdag- en Zondagavond voor de leden Grand Spectacle Con cert. De Kroon Vrijdag-, Zaterdag-, Zondag- en MaandagavondGrand Spectacle Con cert. Felix Favore. Eiken avondJan Klaazen, gevolgd door De Slempers. De Dwergen. Heden (Vrijdag) middag gal het dwergen-gezelschap, dat op dit oogen blik in Amsterdam \ertoeft, ook eene voorstelling in den schouwburg alhier. Het bestaat uit vijl persoontjes, (per sonen is voor hunne almeting een te dik woord) benevens een aantal nor male personen en zij gaven het beken de sprookje „klein Duimpje" te aan schouwen, eene vertooning die uit den aard der zaak volkomen binnen het bereik hunner krachten viel. De zaal was goed bezet en er waren voornamelijk tal van kinderen, die om het troepje veel schik hadden. Onze correspondent te Haarlem mermeer schrijft: „De stand der gewassen in Haar lemmermeer is bijna zonder onder scheid uitmuntend te noemen." Even wel maakt hij een nogal belangrijk voorbehoud door er bij te voegen „Jammer dat door de vele regens der laatste dagen,hier en daar zich reeds be derf openbaart. De erwten, zeer zwaar geladen, beginnen reeds te schieten. De granen door wind en regen ter neergeslagen, beginnen op nieuw te groeien en in de aardappelen welke rijk te velde staan, openbaart zich de zoo zeer gevreesde ziekte. Alles verlangt naar spoedige verandering, wijl anders de hoop des landmans wordt vernietigd." Te Nieuw-Vennep is door eene on bekende oorzaak afgebrand, de schuur van L. Mesman. Daarin was gebor gen ongeveer 900 H.L. steenkolen, waarvan het grootste gedeelte door brand vernield is. Alles was tegen brandschade verzekerd. BINNENLAND, Parlementaire praatjeB. Het personeel III. Kon men zich in het algemeen om tot de grond slagen van de heffing terug te kee- ren goed vereenigen met het ver vallen van den aanslag voor deuren en vensters, velen waren tegen het behoud van .dien der schoorsteenen, die immers deel uitmaken van het voor de huurwaarde aangeslagen huis. „Vele andere leden" waren het hier mede, natuurlijk, niet eens. Het voors el, om in plaats van het hebben, het gebruiken van haard steden te belasten, werd, al mochten dan ook moeielijkheden in de toe passing overblijven, eene belangrijke verbetering geacht. Het gebruik van haardsteden duidt een verbeterings vermogen aan, dat niet geheel kan worden afgemeten naar het bedraj der huurwaarde. Wordt de grondslag haardsteden behouden, dan behoorde naar de meening van verscheidene leden de heffing anders geregeld te worden. Men wenschte het bedrag hooger te stellen, naar gelang de gemeente in eene hoogere klasse is geplaatst, ter wijl Bommigen ook hier aftrek voor kinderen gerechtvaardigd achtten. Voorts werd aangevoerd, dat de progressie niet groot genoeg is en niet bij f10 behoeft op te houden; boven vier of vijf haardsteden ware met eene sterkere progressie voort te gaan. Ook waren er enkele leden die twee haardsteden wilden vrijlaten. Andere leden waren daarentegen van meening, dat het voorgestelde tarief te hoog en de progressie te sterk is. De nieuwe regeling van den grond slag mobilair ontmoette blijkbaar zeer vele bedenkingenzoo was de groute meerderheid tegen de voorge stelde schatting. Dit is feitelijk een van de weinige punten waaromtrent het verslag een positieve verklaring geeft. Men kan met eenige zekerheid zeggen: schatting van het mobilair wil de Kamer niet. Wat dan wèl? Daar waren er die geen vrijstelling van schilderijen wenschten, grooter pro gressie, zwaarder belasting van rij tuigen enz., maar lang niet allen waren het daarmede eens. Bij den grondslag dienstboden werd door sommigen de progressie te sterk, door anderen te gering geacht, terwijl er waren die één vrouwelijke dienst bode wilden vrijstellen. Ook werd sterker progressie van den grondslag paarden gewenschtdoor anderen on-ierscheid voor het platteland en de steden. Werden alzoo de bestaande grond slagen, in den gewijzigden vorm, tamelijk druk gecritiseerd, men bleef niet in gebreke nieuwe grondslagen aan te bevelen, als daar zijn: rijwie len, (zeer vele leden wilden die belast zien), rijtuigen (als afzonderlijke grondslag), pleiziervaartuigen, piano's; ook wees men op een gedwongen reisbelasting. Men had daarbij de bedoeling om in de belasting te be trekken verteringen, die met de reeds belaste gelijkstaan of als verteringen v n .weelde bijzonder in aanmerking schenen te moeten komen, terwijl sommigen nieuwe grondslagen noodig achtten als tegenwicht tegen den overwegenden invloed van den grond slag huurwaarde op het bedrag der belasting. Verder werden door enkele leden als nieuwe grondslagen nog genoemd: biljarten in woningen van bijzondere personen; honden, buiten een bedrijf gehouden; speelkaarten en wapens op portieren van rijtuigen. Wat den druk der voorgestelde belasting betreft, kwam het velen voor, dat de belangen van den midden stand te weinig in het oog waren ge houden en dat alleen de winkeliers belangrijk gebaat werden. Opmer kingen die, 't spreekt vanzelf, tegen spraak ontmoetten. Slechts op dit tweede punt scheen een bepaalde overwegende meerder heid aanwezig, dat invoering van de wet met 1 Jan. 1896 ondenkbaar en ondoenlijk was. Hiermede is van het Voorloopig Verslag het voornaamste gezegd. De Boodschapper zeide er dezer da gen net volgende van „Na het lezen van het stuk is men nog even wijs als daar voor. Hoe de Kamer denkt over den invloed, dien de saamkoppeling van kiesrecht met belasting op het nieuwe Personeel behoort te hebben; hoe zij oordeeit over de zoo noodige regeling van de gemeente-financiënhoe zij meent dat de mindere opbrengt van 2 milli- oen zal worden gecompenseerd men komt er niet achter. Ja men leest individueele meeningen, maar voor een juiste beooideeling van de gevoelens der Kamer bieden die waar lijk geen leiddraad aan. Ik weet niet of het anderen gaat ais mij, maar voor ditmaal ben ik net met mijn collega volkomen eens. G. Jr. Met een extra trein kwamen Don- dagnamiddag te 3 u. 23 aan het sta tion de Steeg aan HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes met gevolg, bestaande uit twee dames en twee heeren, ten einde een bezoek te brengen aan de gravin Bentinck van Middachten, geboren gravin van Waldeck en Pyrmont. Nadat de vorstinnen door de fami lie Bentinck waren verwelkomd en bouquetten waren aangeboden en H.M. de Regentes eenige woorden met den burgemeester had gewisseld, namen de vorstinnen in een open landauer, met 4 paarden plaat3, om naar het kasteel Middachten te rij- terwijl de graven Bentinck aan willen overwegen en te bevorderen." Besloten werdle. de algemeene tentoonstelling ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Maatschappij in 1897, te houden te 's Gravenhage. en 2e. twee keuringen te houden van zaaizaden te Amsterdam, éen in voor- en najaar, één te Rotterdam n.l. in het voorjaar. den, weerszijden van het rijtuig reden. Hoewel het bezoek alleen douai rière gravin Bentinck gold, hadden de bewoners van de Steeg gemeend dat het dorp bij deze gelegenheid -een meer 1 eestelij k aanzien diende te hebben en waren op een drietal plaatsen eerepoorten door ingezetenen opgesteld, terwijl de gravin aan den ingang van de laan, die toegang tot het kasteel „Middachten" geeft, een eerepoort had doen plaatsen. Om 5,{ uur verlieten de vorstinnen het kasteel Middaehten, gezeten in een open victoria, wel te door H. M. de Koningin bestuurd werd, om door de Middachterlaan langs Eilekom en door Dieren langs het kanaal Dieren—Apeldoorn naar het Loo terug te keeren. Langs den geheelen weg bewogen zioh honderden, en te Eile kom en Dieren was eveneens eene eere poort opgericht. Aan de grens van Die ren namen de vorstinnen afscheid van de graven van Middachten, die ook thans het koninklijk rijtuig hadden geëscorteerd, nadat H. M. de Ko ningin-Weduwe-Regentes den burge meester verzocht had de bevolking wel te bedanken voor de vriende lijke ontvangst, waaraan H. M. de Koningin toevoegde dat alleB zoo mooi versierd was. In gestrekten draf ging het toen langs het kanaal naar het Lo». Naar wij vernemen, is door de re geeringen van Groot-Britannië en van Nederland de Keizer van Rusland uitgenoodigd een zijner onderdanen te benoemen tot arbiter ter beslissf van het geBchil wegens de Costa-Rica" Packet. Volgens art. 1 van het tractaat van 16 Mei jl. moet die arbiter zijn „un jurisconsulte d'une réputation in- contestée". Holiandsohd Maatschappij van Landbouw. In de Donderdag te Edam gehou den 62e algemeene vergadering van genoemde maatBchappy, werd o. m. verworpen een voorstel van deafdee- lingen Alien, Oudshoorn en Aarlan- derveen, om stappen te doen bij den Minister van Oorlog, ten einde te ver krijgen, dat bij de aanbestedingen voor het Departement van Oorlog, bij de leverantie van spek en aanver wante artikelen, alleen die artikelen in aanmerking worden gebracht, welke het stempel dragen van den Neder- iandschen Slagershond. Met algemeene stemmen aangeno men werd een voorstel van het hoofdbestuur van den volgenden in houd dat de algemeene vergadering het opdraagt, namens de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, een eerbiedig en gemotiveerd adre3 te richten aanH.M.deKoningin-Weduwe, Regentes der Nederlanden, met drin gend verzoek om de totstandkoming van een Ministerie van Landbouw te W ereldten toonstelling. Omtrent den zoogenaamden Lom bokdag op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam, waarvan reeds vroe- werd gesproken, kan nog het volgende worden medegedeeld. In bijzonderheden zijn de plannen nog wel niet uitgewerkt, maar in hoofd zaak komt 't hierop neer, dat men er naar streeft eene voorstelling te geven van de bestorming van een inlandsche benting door Nederland- eche troepen. Dit is de algemeene bedoeling, en hoewel dus dit spiegel gevecht eigenlijk geen bepaald wapen feit voorstelt, heeft toch een episode uit den Lombokkrijg als model ge diend. Men stelt zich niet voor, het tropische landschap, de geheele in richting van de versterking en vooral niet het bloedige gevecht volkomen te kunnen weergeven, maar zoo deze ongevaarlijke bestorming op iets ge lijkt, dan zal zij een voorstelling ge ven van het gevecht bij Saeari, het laatste van den geheelen krijg, den dag nadat de Radja zien had over gegeven. Het gevecht zal worden geleverd op het terrein achter de tribune, dat aan de Van Baerlestraat door een schutting is afgesloten, hetzelfde ter rein dus, waar gewoonlijk het vuur werk wordt afgestoken. De benting wordt gebouwd in den linkerhoek, waar een breede sloot het terrein Legrenst, met geboomte op den ach tergrond. De Nederlandsche troepen in werkelijkheid waren 'ttwee bataljons zijn opgesteld in de buurt van de tribune. Nadat een sluippatrouille van enkele cavaleris ten onder levensgevaar de versterking heeft verkend mede een bekend feit wordt de sommatie van den bevelhebber door eenige gevangen Baliërs overgebracht. De vijand wei gert, waarna de aanval begintde troep rukt voorwaarts, de artillerie opent het vuur, en daarna wordt de benting bestormd. Te midden van die bestorming vliegt een kruithuis in de lucht, maar de soldaten laten zich niet meer verdrijven en een hunner plant de Nederlandsche driekleur boven op den wal. Dit is in hoofdtrekken de bedoe ling. Het terrein wordt met hellin gen voorzien, hier en daar worden palmen en laag hout aangebracht, en de benting wordt zoo goed mogelijk nagebootst. Er zullen afdeelingen van de verschillende wapenB meedoen, en daarbij waarschijnlijk een aantal Lomboksoldaten, die reeds repatrieer den. Voor de Baliërs zullen Javaantjes optreden, zoowel van „de" boot als van andere booten. Men stelt zich voor, dezen Lombok dag j in üet begin van September te kunnen geven. bysonder soodaenige Pereoone, welcke in publycke Hoogheijdt over andere ghestelt zyn„ als Sohoolmeestere, Weesvaeders, aenvoerders van gesel schappen enz. Door van dit heerlyck Bouw-werck af te laeten sal het schoon en heerlyck blyven totd'on- ondergangk van onse Stadt toe. Maer wvl onee verdorvene Natuer niet boo seer van 't quaede wordt afgehouden uyt hoop op schoons dan wel uyt vrees van de straf, soo voeg ick er by dat de Regeeringhe deser Stadt voortaen sal waaken teegen derghe- lyck vandalisme en den schuldighen ghestrenghelyck sal corrigeeren en der stede uyt wysen. Ooek diende men medelyden te heb ben met onsen loffelyeken Stad ts ghe- heimschryver ende Pluym-graef, de- welcke verblyf houdt in het kamer- kyn paaiende aen dese Poorte en die door dat hels geklop schier buy ten sijn sinnen dreight te raaken. Dese treffelycke man op wien heel Oud- Hollant dryft en die dagh ende naght werksaem is voor 't heyl harer 1 Poorters heeft aenspraeck op rust. O.-H. Niewstydinghe.) Met uitzondering van de treinen 27, 55 en 241 van de richting Amsterdam en 212 en 56 van Rot- terdam stoppen voortaan alle treinen aan het station Veenenburg, dieniet in de dienstregeling zijn opgenomen, echter slechts op tijdig verzoek. Te Arnhem is Woensdagmiddag, terwijl er een oogenschijnlijk niet zwaar onweder boven de stad woedde, vergezeld van de tropische regenval- 1 len die we in deze dagen zoo ruim schoots hebben leeren kennen, plot seling door een ongekend zwaren bliksemslag de toren van de groote kerk getroffen, zonder schade van be- teekenis aan te richten. De bliksem afleider werd vernield, de klok bleef 1 stilstaan, een klein gat werd in het dak der kerk geslagen. Het was zulk 1 een verschrikkelijke slag, onmiddel lijk volgende op het felste licht, dat menigeen die zich op straat bevond een oogenblik in den waan verkeerde, zelf te zijn getroffen. In eenige hui zen werd het telephoonteestel defect bij vele abonnés werden breede vuur stralen gezien van het toestel langs de aardgeleiding. Een verschrikkelijk ongeluk heeft gistermorgen te Roden (Gr.) plaats gehad. Te ongeveer 6 u. ia in de boter- fabriek aldaar de centrifuge ge sprongen, met het noodlottig gevolg dat de heer F. Meesters, van Ter- wispel, die kortelings als volontair bij de fabriek in dienst was, gedood en de arbeider Jan Holman zeer ern stig gewond werd. Holman is gehuwd i en 35 jaar oud. Ook aan het fabrieks- gebouw werd veel schade toegebracht I In Ond-Holl&ndt. Overmits veele uytheemsen dewel- cke door de Nymmeegse Poorte in onse Stadt koomen, soo zeer verbaest zynde over de schoonheydt deraelve, dat sy met handea, stoxken, regen schermen en wat dies meer zy tegen de muuren van dit- Praghtstuk klop pen, douwen, slaea enz., al3 om te proeven oft wel eght ware dermaite dat dese Poorte door dese niewerwetse yandaalen ernstigh beschaedight wert, so ist noodigh dat hier teegen3 ernstighlyck gewaerschouwt wert. Ick doe dit in 't algemeen, maer iQ 't Letteren en Knnst. Een telegram uit Milaan bericht, dat de beroemdetooneelspeeister Eleo- nora Duse lijdende is aan acute me lancholie. Haar toestand baart veel zorg onder hare vrienden. In den Gentschen Schouwburg j zullen dit jaar als gasten optreden Desiré Pauwels al* Paljas, in de opera i van dien naamLouis Bouwmeester in Kean en De Blinde en zijn ge neesheerWillem van Zuijlen in Vriend Frits en Mongodin. De ope ning heeft plaats met een oorspron kelijk too neel werk. „Dat hangt er van af hoe zij behandeld worden," riep ik een weinig geprikkeld door den toon, waarop hij dit vroeg. „Hunne behandeling hier is zooals zij die verdienen maar ik beken dat in een oogenblik van zwakheid ik dien man ontsloeg, als eene beleefdheid jegens u." „Ik stel die beleefdheid ook zeer op prijs," zeide ik „en het was genadiglijk van u gehandeld." „Genadevervolgde hij, „mag somtijds langzaam gelijk de dauw van den hemel, vallen, maar het valt dikwijls op harden grond, dokter. Die man deserteerde van dit schip voor den tweeden maal, en als ik hem de kans gaf, zou hij het morgen weer doen, doch daarvoor zullen wij oppassen." De gedachte kwam bij mij op, dat het vreemd was dat de bemanning van de „Zwerver" dus bij elkaar gehouden moest worden; ik gaf hem echter geen antwoord en bemer kende, dat ik niet geheel en al overtuigd was, stak hij zijn arm door den mijne en deed de lucht weerklinken van zijn hartelijken lach. „Mijn beste kerel," riep hij uit, „gij houdt u veel te veel bezig in deze wereld met het onwaarschijnlijke in plaats van met de werkelijkheid van warme koffie en weener brood. AIb er geen koffie en het weener brood nog niet gebakken was, dan zou er reden bestaan om met zulk een gefronst voor hoofd te loopen." Wij gingen hierop te zamen naar binnen, terwijl ik met een eetlust zooals de zee alleen in staat is iemand te geven, gezegend was. Het vroolijke gezelschap van Monk liet spoe dig zijn invloed op mij gelden en binnen eenige minuten deelde ik geheel en al in zijne vroolijkheid. „Nu," zeide hij, nadat hij mij een kop koffie ingeschon ken had, „drink dat op en als uw kop ledig is, drinken wij een klein glaasje brandy. Het is het slechtste wat men drin ken kan voor de lever en dat is juist de reden, dat ik het voorschrijf." „Wacht maar, dat gij mij morgen niet noodig hebt," zeide ik. „Hebt gij wel ooit nagedacht," zeide hij, van het eene onderwerp op het andere overgaande, „hoe vreemd dit eerste gedeelte van het leven zooals het onze wel is. Geen van ons allen heeft zenuwen. Onze grootvaders hebben ze weggedron ken. Zij dronken den portwijn des avonds; wij, de zonen, staan 's ochtends vroeg op en drinken het spuitwater dat is tenminste wat wij doen moesten 1" „Wel," zeide ik, terwijl ik de brandy welke hij in een klein glaasje, van venetiaanschen afkomst, had ingeschon ken, langzaam opdronk, „dit is in elk geval heel goed spuitwater." „Gij hebt een weinig opwekking noodig," riep hij uit, „en dat ie de reden, dat ik met mijne gewoonte brak, van voor de lunch niets te drinken, tenzij ik er trek in heb. En nu dokter zullen wij eens wat cricket op het dek gaan spelen om den tijd te verdrijven, maar beloof mij eerst, dat gij dan aan niets meer zult denken totdat wij onze bestemming be reikt hebben. Oh man I is hetgeen huiselijk leven aan boord? Is het geen leven op zichzelf deze lucht in te ademen en dit dek op en neer te wandelen Koloniën. Uit een Atjehsche correspondentie in het Nieuw Pad. Rbld. wordt het na volgende ontleend „Als bewijs, dat er gunstiger vooruitzichten schijnen Ik knikte bevestigend. „Doe dan zooals ik, en geef er u geheel aan over. Weg met de zorgen voor morgen en laat ons eens een lekkere sigaar aansteken. Dokter, ik wenschte wel, dat ik u iets van mijn goeden luim kon overdoen." Ik gaf te kennen, dat ik geloofde er al iets van gekregen te hebben en op dat oogenblik besloot ik om mij maar in mijn lot te schikken, wat er dan maar van komen mocht, en het leven aan boord te nemen zooals het viel tot dat wij het anker zouden laten vallen in de woonplaats van mijne patient en van den meester van al deze wonder baarlijkheden. HOOFDSTUK VII. De aanvang van groote gebeurtenissen. Het verwulf des hemels was in het Westen gelijk aan een vuurgloed toen de zon, in den avond van den vierden dag dat wij ons in den Stillen Oceaan bevondeD, zich achter de horizon verborg. Tot op dat tijdstip was mijn verblijf op de „Zwerver" een ongestoord genot geweest een maand van rust en gemak, eene ondervinding, die mij alleraangenaamst aandeed. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2