mmmm aan te breken voor onze Atjeh-pofti- tiek, kan of billen de lezers lis- ver mag ik hier bet feit aanaa len dat den I2en dezer Toekoe ÏTrja Makam, vergezeld van zijne vrouw, zich tijdelijk te Kota Radja is ko men vestigen. Ket i3 waar de Toekoe doet het niet voor zijn genoegen; doch hij die in zoo vele gevallen onB een toonbeeld van trouweloos heid heeft gegeven wenscht zijn zieke lijf toe te vertrouwen azn onze geneesheeren. Hij, die aan het hooéd van samenraapsels slecht volk, ons in Langkat en Tamiang zoo langde handen heeft vol gegeven, komt nu genezing afsmeeken van de door hem zoo fel bestreden „blandas." „Hij is thans gelogeerd in de pae- sangrahan nabij kampong Djawa, al waar hij dagelijks door een onzer geneesheeren wordt bezocht. Hij ziet er erg afgetakeld uit en geeft den indruk van een troetelkind van alle mogelijke kwalen. Bij alle Atjohscbe „doekcensu of hoe die kwakzalvers verder mogen heeten, heeft hij geen heil kunnen vinden. „Misschien dat onzen Toekoe nu zeer veel tijd zal wordne gelaten tot inkeer te komen maar velen heb ben er een zwaar hoofd over. Een vos verliest wel zijn haren, maar zijn streken niet, zeggen de pessimisten. De tijd zal ons moeten leercn, aan welken kant de waarheid ligt. „Had ik in deze wat te zeggen, wèl ik zou den doctor gelasten een certificaat af fe peven, consta- teerende dat de Atjehlucht voor Toe koe Nja Makam erg ongezond is en dat deze tot het herstel van zijn ont stelde gezondheid met verlof naar Banda cf daar ergens moet gaan. De rest marcheert dan van zelf." ATJEH. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gou- vernementAtjeh en onderhoorigheden. loopende van 19 Juni jl. tot en met 2 Juli, wordt in de Jav. CL het volgende ontleend Groot-Atjeb. Den 2CM«u Juni jl. trok zich het volk uit Limkrak te zamen op de heuvels tegenover de drie door onze hulptroepen bezette ver sterkingen ten westen van Biloel. Een granaatkartets uit ons geschut dier benting en het geweervuur onzer hulp troepen deed de kwaadgezinden achter de heuvels terugtrekken. Ook eenige der tijdelijke posten werden nu en dan door geweervuur verontrust. Te Tjot Rang werd daar door buiten de benting een Euiopeesch fuselier verwond, die den volgenden dag overleeft. Onderhoorigheden. Oostkust. Van de Oostkust vielen geene bijzonder heden te vermelden. Noordkust. In het Pedirsche bleef het na de verkiezing van den nieuwen radja rustig. Westkust. De voornamelijk tegen Tongkoe Tjihiq van Melaboeh ge richte beweging staat onder leiding van Toekoe Bindi die er in slaagde de gemeenschap met Roending af te snijden. Tot steun van eerstgenoemde, die blijkt geheel onmachtig te zijn om de kwaadgezir.den te verdrijven, is eene kleine versterking van de bezetting naar Melaboeh gezonden. Roeboen is door de marine ge tuchtigd. De gezondheidstoestand was gedu rende den verslagtijd evenals vorigen termijn minder gunstig. Het gemid delde ziekteciifer bedroeg 20 en dat van de berri-berrilijders daalde van 6 in den vorigen verslagtijd tot 3J£. Het ziektecijfer was echter weder hooger. D. schrijft dd. 1 Juli uit Siboga aan het „N. Pad. Hbld." Niet lang laten de Batakkers ons hier met rust, Nu is er weer wat aan de hand in het onafhankelijk gebied. .Personen van het gedurende de vorige excursie door ons getuch tigde landschap Lintong hebben al weder een strooptocht gehouden in ons gebied, daarbij zes huizen in Si- ampar afgebrand en zes personen, die hun aanval trachtten af te weren, gewond. Eenigen tijd te voren had den zij successievelijk zes gouverne- ments-onderdanen weten op te lichten en gevangen gehouden. Vier van de zen zijn tegen betaling van losgeld ten bedrage van 42 Spaansche mat ten uitgeleverdde twee anderen be vinden zich nog steeds in gevangen schap. De bende van den beruchten Ongkoe houdt zich thans op in Loem- ban Pinasa en houdt den omtrek in gedurige spanning en onrust. Naar aanleiding daarvan is op den 21sten Juni jl. te Baligé eene cunferentie gehouden door den assistent-resident van Toba, den militairen comman dant van Taroetoeng, den oontroleur en den postcommandant van Lagoe Boti. Het besluit daarbij genomen, was het afwachten van de resultaten, die de door ons met eene zending naar Lintong uitgezonden hoofden zouden verkrijgen. Mochten die on bevredigend zijn dan zal aan dat land schap het volgende ultimatum wor den gesteld: schadevergoeding voor de afgebrande huizenrestitutie der betaalde 42 spaansche matten, voor de 4 hierbovenbedoelde gevangen genomen persot>enuitlevering van de 2 nog gevangen gehouden perso nen; betaling eener op te leggen boete van 20 spaansche matten elk, door elke kampong van dat landschap op te brengen. Wordt hieraan niet vol daan, dan zal Lintong weder worden getuchtigd door eene colonne even sterk als die der vorige excursie, aan gezien er op gerekend moet worden, dat al de door ons getuschtigde kam pongs en de bende van Ongkoe de partij van Lintong zullen kiezen. Lombok-decoral iea De uitreiking der Lombok-decora ties te Semarang heeft plaats gehad door den afdeelingscommandant, gene raal Swart, die, zooals men weet, zelf te Batavia het 3e klasse kruis uit de handen van generaal Segov ontving. De namen der officieren en min deren, aan wie daar de eereteekenen werden uitgereikt zijnVoor de Mili taire Wi'lemsorde der vierde klasse: de kapiteins der infanterie A. Jon ker en H. J. J. Hartmann; voor het kroontje eener Eervolle Vermelding de le luit. der infanterie E. P. M. P. Berkeljon, de infanterist le kl. Knote; voor de medaille voor Moed en Trouw de inlandsche fuselier Boedin, stam boek nr. 42360. Omtrent de uitreiking der Lombok decoraties te Soerabaija is van daar aan de Loc. geseind Hedenmorgen heeft te Soerabaja de uitreiking der Lombok-decoraties plaats gehad. Om zeven uur stonden al de troe pen van het garnizoen op de pssch- aangetreden. De kolonel D. P. Bonman, com mandant der derde militaire afdee- ling, inspecteerde de troepen. Daarna werd een carré gevormd in welks midden de uitreiking plaats [had. Kolonel Bouman hield een flinke toespraak bij de plechtigheid.? De n8men der gedecoreerden zijn: Ridder der vierde klasse van de Militaire Wilemsorde: de officier van gezondheid der eerste klasse dr. J. W. Porten gen; de eers te-luitenant der infanterie J. M. W. Grootenbo r; met het kroontje voor een Eervolle Vermelding: de magazijnmeester der vierde klasse bij de artillerie W. L. van Rijnde kanonnier Hollmet de orde van den Nederlandschen Leeuwde dirigeerend officier van gezondheid der eerste klasse C. J. de Freytag. Na afloop der uitreiking defileerden de troepen voer de gedecoreerden. Verscheidene officieren van de Ma rine en de Schutterij benevenb eeni gen der uitgenoodigde ridders waren tegenwoordig. In haar mail-overzicht schrijft de Java Bode Vrij algemeen heeft men hier het hoofd geschud bij het lezen van de verslagen der hulde aan den generaal Vetter in Nederland gebracht, en dat deze zich tot zulke ergerlijke en eenigszins belachelijke vertooningen heeft geleend, kan uien alleen daaruit verklaren dat de generaal, zelf wars van alle humbug, is bezweken vcor den aandrang van zooveel vaderlands lievend e mannen, in alphabetische orde gesteld, die hem diets maakten dat hij zich niet mocht onttrekken waar Koningin, moederland, koloniën, het dappere Indische leger en zoo al meer in het spel waren, en de bekende banden tusschen Nederland enlndië nauwer moesten worden toegehaald. Zonder twijfel heeft de aanstaande le gercommandant een offer gebracht aan zijn eigen verlangen, na het gebeurde op Lombok zoo natuurlijk, om stil en onopgemerkt zijn vertrek naar Indië af te wachten, waar zijne positie te moeieljjker zal zijn naarmate men hem in Nederland meer heeft bewierookt. En dat men dit ginds in die mate meende te moeten doen, teekent den angst dien men gehad heeft toen de expeditie naar L unbok in het begin zoo jammerlijk mislukte en den ge- ringen dunk dien men daardoor van het Indisch krijgsbeleid had gekre gen, daar men anders niet zooveel ophef zou hebben gemaakt van de onderwerping van een klein eiland m6t zulk eene voor onze middelen groote troepenmacht en geduchte ar tillerie. Men pleegt in Nederland zoo irat te zijn op den naam van tweede coloniale mogendheid, doch dan be hoort men zich ook als zoodanig waardiger te houden. Er is niets tegen dat groote daden, in Indië verricht, ook in Nederland worden gewaardeerd doch die waardeering bepale zich dan ook tot zulke daden. Men meene toch niet dat het leger in Indië op de been moet worden gehouden door laffe vleitaal en ijdel vertoon van woordende beroepssoldaten, waaruit het bestaat, zijn verheven boven de hulde van een land, dat zich niet schaamt de kosten van het oorlogvoe ren in Indie door de Inlandsche be volking te laten dragen en zich nooit de geringste opoffering heeft getroost voor den wapenroem door dat leger behaald, waartegenover het zich due niet eens als betaalsheer kan doen gelden. De deugden van den krijgs man eert men slecht door hem tot het voorwerp te maken van straat- misbaar en te doen strekken tot vol doening van eigen ij delheid. De Raad van Justitie te Soerabaja heeft den heer Verhagen, ter oorzake van zijn duel met den heer Eyssell, veroordeel! tot acnt dagen gevange niestraf. Politiek Overzicht. Een men&ch kan het niet iedereen naar den zin maken en een keizer kan dat evenmin. Dat bemerkt nu Keizer Wilhelm, die na eerst door de Standard in Engeland te zijn begroet met een artikel, dat een welkomst groet heette maar een waarschuwing tegen coqeutteeren met Frankrijk en Rusland was nu weer door de engeleche pers wordt aangevallen om- d.t hij op het oorlogsschip „Wörth," eeu toespraak tot de bemanning gehouden heeft over den veldslag van Wörth. „In de engelsche wateren bad hij" zeggen de bladen, „zich van toespelingen op den fransch-duitschen oorlog moeten onthouden." En daar staat opeens de heele duitsche pers op haar achterste boe nen en eiecht van Engeland ridder lijke politiek, waar ze lang op kan wachten. John Bull is koopman voor alles en geeft zich niet bloot. Bij dit gevecht vliegt men elkaar 3venwel alleen maar met <ie pen in 't haar en hoe scherp dat wapen ook wezen kan, doodelijk zijn de wonden niet die zij maakt. Ernstiger is de strijd dien de Span jaarden, naar luid van een Times- telegram, op Cuba hebben gevoerd en die met hun nederlaag is geëin digd. De Spaansche troepen, die veel talrijker blijken geweest te zijn dan van officieele zijde is opgegeven, vie len in een hinderlaag, hun door de opstandelingen gelegd, maar werden eerst na een hardnekkig gevecht tot den terugtocht gedwonten. Na afloop van den strijd telden de opstandelin gen 378 doode en gewonde Spanjaar den op het slagveldde gewonden werden door den dokter der Cuba nen verbonden en later naar Bayamo gezonden. De Cubanen maakten zich meester van 420 geweren, tien kisten met ammunitie, 16,000 in contanten en een aantal lastdieren Hunver lies wa3 14 dooden en 78 gewonden. Het blijkt dus dat de Spanjaarden een geduchte nederlaag hebben gele den, ofschoon de regeering het tegen deel beweert. De correspondent voegt er verder bij, dat de insurgenten in deprovin- oie Santiago 20,000 man onder de wapenen hebben. De Spaansche regeering maakt volgens een telegram aan de Ind. Beigetoebereidselen om nog 100,000 man naar Cuba te zenden en zoo noodig nog meer, daar zij alle krach ten wil inspannen om voor afloop van het jaar een einde te maken aan den opstand. In Tonkin, dat toch al geen plei- zierige kolonie voor de Franschenis, tobben ze nu weer met de zeeroovers. Dit brutale volkje levert hun formeele ?evechten. In het laatste gevecht, dat begin Juli bij Longkiet geleverd is, zijn 7 infanteristen en 2 mariniers gesneuveld en werden 21 manschap pen verwond. Maar de aanvoerder der rooverbende werd gevangen ge nomen en dadelijk onthoofd. In de provineiën Vinh is het zeer onrustig, voortdurend plunderen daar de rebellen. De slechte oogst heelt er niet weinig toe bijgedragen de be volking kwaadaardig en gevaarlijk te maken. Koloniën zijn dikwijls precies aan genomen kinderen: ze zijn door ver schil van aanleg en zienswijze hemels breed verwijderd van de ouders die hen, vaak tegen hun zin adopteerden, en liggen zoo gedurig met hen over hoop, dat vele pleegvaders de ver zuchting wel eens zullen slaken„had ik mij dat lastige kind maar nooit aangetrokken 9EMEN9D NIEUWS. Da prins van Wales is aan een ernstig gevaar ontsnapt. De kroon prins deed Dinsdag met den hertog van York en eenige hooggeplaatste offi cieren een proeftocht met den nieuwen torpedoboot-vernieler Charger. Eenige minuteD nadat de gasten te Ports mouth van boord waren gestapt, werd ontdekt, dat de wanden van den vuuroven onder den ketel gespron gen waren. Het vuur werd onmiddel lijk gebluseht om den stoomketel voor springen te behoeden. Ware echter de barst vroeger ontstaan, toen het vaartuig 27 knoopen liep, dan had zeker een groot ongeluk kunnen ge beuren. Nieuwe pers knoeierij. De zaak betreffende de knoeierijen aan den Franec'nen Zuider-spoorweg is een nieuw tijdperk ingetreden. De rechter van instructie, de heer Dopp- fer, heeft besloten tot vervolging van den heer Edmond Magnier, hooidre- daeteur van de Événement, onder be schuldiging dat hij ambtenaren zou hebben omgekocht en zich achtereen volgen geldsommen van 80,000 en 12,000 francs zou hebben laten beta len om lijn blad te gebruiken ten gunste van de spoorwegmaatschappij. De Événement heeft aangekondigd, dat Magnier opgehouden heeft hoofdredacteur te zijn van dat blad. Vrouwelijke etraatroovera. Het plegen van straatroof scheen tot nu toe een privilegie te zijn van de mannen, maar ook daaraan is een eind gekomen. Onlangs is een dienst bode te Parijs laat in den avond aan gevallen door vier vrouwen, dienaar op den grond wierpen en haar een zilveren beursje met 30 francs ont stalen. De vier heldhaitige juffers letterzetster, twee naaisters en een waschvrouw, zijn gevangen geno men. Dat is de emancipatie toch wat te ver gedreven Te Parijs heeft een rijk Amerikaan, Louis Véga, bekend om zijn zonder lingheden, zich een aardigheid veroor loofd van heel laag allooi. Hij had met een vriend in een hotel gedineerd en ging toen met dezen een wedding schap aan, dat hij diens vinger van de tafel zou oplichten, zonder dat hij het zou bemerken. Glimlachend legde de ander de hand op de tafel, waarop Véga den middelsten vinger nam en dien met alle kracht achterover boog tot op den rug van de hand. Het slachtoffer schreeuwde het uit van de pijn. Een ijlings ontboden geneesheer verklaarde de verwonding vojr zeer gevaarlijk. De hypnotiseur Gerling veroorzaakte in een séance te Berlijn gioote op schudding door zijne verklaring, dat er 29 gevallen bekend zijn van perso nen nit de beste iamiliën, die in een krankzinnigengesticht geplaatst zijn omdst zij lastig waren voor de familie. Twee goed gekleede personen te Bari (Italië) kregen twist op straat trokken hun revolvers en losten zes schoten op elkaar. Beiden bleven ongedeerd. Minder gelukkig waren echter de voorbijgangers. Twee hun ner, Sal va tore Jacoma, koopman, en Raimondi rentenier, werden gewond; de laatste kreeg een kogel door het hart en bleef op de plaats dood; de eerste werd in de borst geschoten en moest naar het hospitaal worden overgebracht. De beide vreemdelingen zijn spoor loos verdwenen De werkstaking te Carmaux heeft een ander karakter aangenomen. Nu de arbeiders hadden besloten weder aan het werk te gaan, heeft de maat schappij de glasblazerijen gesloten onder mededeeling, dat zij niet weet, wanneer zij weder zullen geopend worden. IN 9EZ0NDEN, Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatst, -wordt de kopij niet aan den inzender terugg eg wen. FAMILIEBERICH TEN. Getrouwd: 1 Aug. F. Th.Mac- donnell en S. F. Wardell, Wath-on- Dearne, (Engeland). 6. J. Schuur- mans Stekhoven, wedr. van E Rui- tenga, en Ch. van Oppen, Spannum. L. F. A. Weismann en W. Jesse, Zaandam. F. J. H. Determeyer en J. E. (F. Pogge, Amst. 8. P. A. Jansma van der Ploeg en F. von Oertzeu Schroeder, Lübeca. J. Harinx, wedr. van E. Bucker, en M. C. M. Witte, Zutfen. W. Dicke en M. Schouten, Muiden. J. Meewis en A. M. Braun, Amst. F. A. Meijer en E. de Witt, Amst. W. F. Strietman en L. M. Döpping, Amst. J. E. Stolberg Jr. en D. C. Jaspers, Amst. J. C. A. Jan sen en B. P. Huijgens, Amst. L. G. Prins en C. Huijserv. Reenen, Leiden. Bevallen5 Aug. A. M. Bok- maTap d., Nijmegen. 7. Udo de Haas—Roosegaarde Bisschop d., Deli. A. C. VisserFelix d., Boskoop. Overleden: 5 Aug. B. M. Post van Griethuijsen 64 j„ Fijnaart. 6. H. Kuipers jm. 24 j., Utrecht. A. A. van Otterloo 48 j., Brummen. J. T. HoijackVan Maanen. Rijzenburg. A. F. Deenen 65 j., Utrecht. Wed. G. H. A. ClaasenHelledoorn 83 j., Arn hem, Jhr. C. W. J. Berg van Middel - burgh, Mayao (Frankrijk). TELEGRAMMEN Aanvaring. PHILADELPHIA, 9 Aug. (Reuter). De Engelsche stoomboot Capac is gisteren hier aangekomen met zeven tien personen aan boord, behoord hebbende tot de bemanning van het Britsehe schip Prince Oscar dat ten gevolge van een aanv .ring met een onbekend gebleven Bchip gezcnken is. Zes personen der bemanning van de Pr mee Oscar en alle opvarenden van het onbekende schip zijn ver dronken. De overlevenden zwalkten drie da gen zonder levensmiddelen in een sloep rond, voordat zij door de Capac opgenomen werden. Mijnheer de Redacteur Aan bezoekers van den schouwburg in de Jansstraat wordt aangeraden om vooral stoere kerels in athleten- costuum te zenden om plaatsen te balen, d-ar er elke regeling ontbreekt, zoodat bij de dringpartij onbeperkt het recht van den sterkste heerscht en kleederen en parapluie3 niet worden ontzien. Met geringe kosten zou daarin door een bek of zoo iets te voorzien zijn. Uw dv. dn. DAVID C. RUTH. Haarlem9 Aug. '95. StaomYaart&er'catBti. Het stoomschip Obdamvan de N. A. S. M., vertr. 7 Aug. van Rotterd, naar Newyork. Het stoomschip Edam, van de N. A. S- M., van Newyork naar Amst., pass. 7 Aug., des ochtends 1 u. Le- zard. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, vertr. 7 Aug., ues voorm. 8 u., van Boulogne. Burgerlijks Stsua Bevallen: 8 Augustus. G.Loe rakker—Meindera 2 d. A. Traksel— v. Nijkerk z. A. BijsterPoelman 'z. C. M. TerpoortenHoogkamer z. R. L. H. v. d. VlietNienhaus d. Overleden: 7 Aug. G. J. His- sink 59 j. Nieuwe Kerksplein. M. Kastercum 1 m. z. L. Vlamingstr. 8. E J. Renshuijzen wed. Farene- bacb 80 j. L. Heerenstr. H. v. d. Steur—Korthals 55 j. Fr. Halsstr. 9. Mandemaker 4 m. z. Lange Veerstr. Siap^den bstrekkinyan In Niitrllti. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenoolen, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanorage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. A'Donnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van p stzegel. 1. Bekw. winkelj. ia een der hoofdpl. in Zee- laad 1 Sept. v. goede get roorz. 2. Bekw. koek- en bauketbakk.bed. P. G. in gew. bakk. 3. Barb. bed. uitmunt, bekw. in vak van g. get. voorz. 19 Aug. 4. Chromo-lithografen voor hutawe.-k bekw. met bew. op bit. geichied. 5. Bed. op effecten, natte hand schrijf. goed na. rek. bek. met ital. boeklr en beurs, sul. nasr bekw. 6. 2s bauketbakk.bed. apoodig. 7. Correspondent op teobn. bur. volk. bekw. met mod, tal. aal. f 1000 per jaar. 8 Fl. pers. P. G. als chef-math. op fabriek Twente. op ZONDAG 11 Aug. 1895. TEHAARLEM. Qroott Kerk. Voorm. 10 ure. Niéutcs Kerk. Voorm. 10 are. Jam-Kerk. Voorm. 10 ure, Baitnuur Kerk. (Voor de Kt nderou.) Voorm. 10 ure. Eglite Wdlionne. Voorm. 10 ure, mr. Debry, pasteur Amst Gereformeerde Kerken, Ged Oude Gracht. Voorm. 10 ure, av. 5 ure Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 'sa*. 5^ ure, N'o'ten. Soorderkerk mdderiiraae.j Voorm- 10 ure, Ltnghout. Avon is 6 ure, Langhout. Luthtrtehe Kerk. Voorm. 10 ure, Eveleiu, pred. te L<ideu. Nam. 1 ure. Zondagsschool. Kerk der k'treemgde Doogegmnd. n. Voorm. 10 ure, Craandijk, Rejnomtranitcke Kerk. Geen dienst. Ktrk itr Broedergeneen't Voorm. 10 ure, Weiss. Nederd. Herv. Korfe. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. Kutsch LojeDga. Beverwijk. Voorm. 10 are, J. C. Boon. Boouegesinde Kerk. Voorm, 10 ure, J. Sepp. IJniuideit. Voorm. 10 ure, Wesseldijk, Naru. 2 me, dezelfde. Godsdienstoefening vauwege deu Ned. Protestan tenbond in Hotel Nommer Eeu om 10^ ure, Schim van der Loeff, rem. pred. te Leiden. Apostolische Zendingsgeraeenfn. Voorm. 10 ure. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. ttoatrjjk en Polav u. Voorm. 9^ ure, van Elden, pred. te Heemskerk.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3