NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON De onneembare Stad. 13 s Jaargang Maandag 12 Angnstns 1895. No. 3714 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERT ENTIÊN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bp Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onM agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PuUicilé Etrangére G. L. DAOBE tt Co., JOHN T. JOH 13, Snee., Parje Slik, Paménr. Man nearer e. Dit nummer bestaat uit twee bladen, EERSTE BLA.D. 8TA DSNIEUW8. Haarlem, 10 Augustus 1895. Examena-hoofdacte. HAARLEM, 10 Aug. Vrijdag en heden zijn bij het alhier gehouden examen voor de hoofdacte geslaagd de dames M. Vrolijk. Amsterdam; E. E. Bot man, Haarlem; J. E. Rikkers, Voor burg; W. M. E. Dam ave, Amsterdam; J. van Eek, Haarlem; A. M. Lagaaij, Amsterdam; G. N. Bader, Leiden; S. L. Privé, idem. VERGADERING tan den Raad der gemeente Haarlemop Woens dag 14 Augustus 1895, des na middags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Tol Leidsche Vaart. 2. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw inkomende leden. 3. Rekening der gemeente over het jaar 1894 met memorie van toelich ting van B. en W.W. en rapport der commissie van financiën. 4. Voorstel B. en W.W. met daarop uitgebracht rapport van de commissie van financiën tot vaststelling lesup- j pletoire begrooting, staat beschikking uit post „onvoorziene uitgaven", be nevens staat tot af- en overschrijving, alles dienst 1895. 5. Rapport commissie van finan- I ciën rekening schutterij, dienst 1894. 6. Id. id. id. begrooting St. Elisa beth's of Groote Gasthuis, dienst 1896. I 7. Id. id. id. begrooting Burgerlijk Armbestuur, dienst 1896. 8. Id. id. id. begrooting Stads-Apo theek, dienst 1896. i 9. Voortzetting behandeling voorstel B. en W.W. gymnastiek-onderwijs Meisjesschool voor middelbaar onder wijs, met nader advies der commissie van toezicht. 10. Voorstel B. en W.W. adres C. J. van Vassen en J. Korevaar P.Az. concessie electrische tramlijnen. 11. Id. id. adres „Haarl. varkens- slagersvereeniging" vervroeging ope ning Waag en verhooging jaarwedde waagmee8ter. 12. Id. id. met rapport commissie van financiën adres sociëteit „Trou moet blijcken", wijziging huurover eenkomst terrein Buiten-sociëteit. 13. Id. id. id. adres Mej. M. Mis set, huur grond aan den Zijl weg. 14. Id. id. adres P. Adriani be schikking grond in het Frederiks- park. 15. Id. id. gratificatie instructeur d.d. schutterij. 16 Benoeming tijdelijk Wethouder. 17. Benoeming lid commissie van toezicht lager onderwijs. 18. Voorstel B. en W.W. aanstelling van assistenten bij het „teekenonder- wijs aan de Burgeravondschool" 19. Id. id. bevordering onderwijzer 2e opleidingsschool voor jongens. 20. Id. id. id. onderwijzer 2e kl. kostelooze school A. 21. Id. id. id. onderwijzer le klasse en onderwijzer 2e klasse 2e Burger school. 22. Voordracht B. en W.W. benoe ming onderwijzer 3e klasse kostelooze school A. 23. Verslag opzichter gasverlichting over Juni j.l. 24. Zitting met gesloten deuren. Electriaolie Tram Indertijd werd door ons uitvoerig bericht, dat door de heeren C. J. van Vas-en alhier en J. Korevaar PAz. te Zoeterwonde aan den Raad con cessie is gevraagd voor den aanleg door Haarlem van drie electrische tramlijnen, met bovengrondsche ge leiding. B. en W. verklaren in hnn advies dat zij daartegen verschillende beden kingen hebbendaarvan wordt er evenwel slechts éen genoemd en wel dit dat een dergelijk vervoermiddel geheel ongeschikt is voor de vele nauwe straten, die in de door adres santen voorgestelde lijnen worden genoemd en waarin op vele plaatsen zeer korte bochten zouden moeten worden gemaakt. Dientengevolge stellen B. en W. voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. De gewone Woensdagsche muziek uitvoering van het gemeentelijk mu ziekkorps zal in de volgende week in den Hout op Vrijdagavond 16 Augus tus plaats hebben. Donderdag 15 dezer vangt in den Hertenkamp de tentoonstelling aan van de Nederl. Maats, voor tuinbouw en plantkunde, afd. Haarlem. In het programma vinden wij gevraagd begonia's in soorten, gloxinias, pelar gonium, fuchsia's coleus, kasvarens, palmen, gladiolus, clematis, afgesne den rozen, groenblijvende planten, dahlias, bouquetten en zoo meer. Naar wij vernemen zal op bijna alle vragen worden ingezonden. Voor het Vrijdag te's Hage gehou den examen hoogduitsch taal 1. o. is o. a. geslaagd de heer P. W. van Schendel alhier. De tentoonstelling van Textiele- kun8t trekt meer en meer de belang stelling. De prachtige verzameling oude en moderne kanten wordt zeer geroemd, terwijl de verzameling Gobelins eenig in ons land kan genoemd worden. Nog slechts korten tijd blijft deze verzameling bijeen. Een bezoek aan het Museum van Kunstnijverheid is thans ten zeerste aan te bevelen. Morgen (Zondag) zullen geen be paald aantal extra-treinen op het traject AmsterdamHaarlem dienst doen, doch twee speciale treinen zul len naar behoefte rijdende laatste gelegenheid van Haarlem is uur na den (gewonen) laatsten trein Met het oog op de kermis werden de manechappen, die Vrijdag moes ten opkomen aan het station, afge haald door eene afdeeling infanterie, die den geheelen dag op het perron aanwezig was en onmiddellijk onder militair geleide gesteld. De juiy der landbouw-tentoonstel ling te Edam kende o. m. nog toe aan den heer C. A. Gehrels, Haar lemmermeer den len prijs voor „Twee inlandsche ooilammeren, gew gekr. Eng. ras" en den 2en prijs voor „Engelsch ramlam." Dank zij den gunstigen winden, zijn de laaggelegen polders onder Haarlemmerliede en Sloten weder van het overtollige water bevrijd. Aan den Rijksstraatweg bij Benne- broek is door middel van inklim ming diefstal gepleegd ten huize van den heer Opzeeianden zijn een aantal gouden voorwerpen ontvreemd. Zeevi8BClierij. In deze week brachten de Zand- voortsche bomschuiten 12 maal versche visch ter afslag. Besomming f 3 toi f 29. De prijzen der visch warenbakschol 10,20 tot f 2; scharren f 1,tot f 7,25; pieterman f0,60 tot f2,per mand; tong f 0,20tot f 1,30; tarbot I 2,50; grie f 0,80 en knorhanen f0,30 tot f 0,60 per stuk. Maandag 12 Augustus a. s. zal het Leger des Heils op het strand te Zandvoort eene bijeenkomst houden. Ook te Heemstede is onder de var kens de vlekziekte uitgebroken. Heden Zaterdagmorgen, is een varken ver brand op last der bevoegde autoriteit. Aanbesteding. Door den architect S. J. W. Mons van Haarlem werd hedenmiddag in het café ,,'t Haantje" te Overveen aanbesteed Het bouwen van een woonhuis op een terrein aan den Overveenschen weg, helend aan voornoemd café. Ingeschreven werd door B. Hagen voor f7080 H. v. 't Wout. 7185 J. v. d. Boogaard 7250 Martens en Zn. 7575 Verhagen en Munsterman 8280 H. v. Es 8319 W. F. Möhringer en H. Smink 8480 J. W. v. Santé „8530 A. F. Captein. „8630 Marktberioht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 8 Aug. 1895. Roode wintertarwe f0.a f0. Witte tarwe f0.a f0,Zomer ristarwe f0.a f0.Rogge f4.15 a f 0,Haver f0.a 10.Che- valiergerst f 0.a 0.Duivenboonen f0.f 0.Paarden boonen 10. a f0.Wintergerst f0,a f0, Kanariezaad f0.a f0. (Zie vervolg Stadsnieuws 3e pagf) BINNENLAND, De Staatscourant bevat o. a. de statuten van de Naaml. Vennootschap Tijdschrift Eigen Haard met een ka pitaal van f40000.verdeeld in aan- deelen van f 1000.gevestigd te Am sterdam. Tot directeuren zijn benoemd] de heeren dr. E. D. Pij zei en K. A. van der Weide; commissarissen zijn de heeren mi. J. A. Sillem, dr. H. D. Tjeenk Willink en dr. J. Nieuwen- huijzen Kruseman. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter kennis, dat het aantal aan te stellen surnume rairs der posterijen en telegraphie voor 1895 nader is bepaald op ten hoogste vijf-en-twintighet getal voor vrouwelijke candidaten opengestelde plaatsen blijft op ten hoogste twee vastgesteld. Kieswet- De centrale commissie ]uit het ver- bondsbestuur van het Nederlandsch werkliedenverbond „Patrimoniuin" heeft besloten, in de tegenwoordige omstandigheden noch voor noch te gen het ontwerp van wet tot rege ling van het kiesrecht van minister Van Houten te agiteerenzij oor deelt, dat na de ondervinding, bij de behandeling van het vorige ontwerp opgedaan, thans de tijd iB gekomen om de volle verantwoordelijkheid voor de gevolgen eener kiesrechtsbe- weging in ons land te laten aan de Regeering en aan hen die krachtens hun mandaat als volksvertegenwoor digers geroepen zqn mede te werken tot 's lands en 's volks welzijn. De marmeren trap, leidende van de vestibule naar de vergaderzaal van de Tweede Kamer is thans geplaatst en zai, geheel voltooid zijnde, een breeden fraaien opgang vormen, waar toe vooral bijdraagt de balustrade van geornamenteerd smeedwerk in heraldieken stijl met lofwerk, dat af gewisseld wordt door medaillonvor- mige paneelen waarin de gekroonde W. |of de staande leeuw. Langs den bovenrand zal een koperen leuning worden aangebracht en het ijzerwerk krijgt de kleur van staal. De mar mersteen is slechts toegepast op het gedeelte trap, hetwelk loopt tot aan de gang langs de vergaderzaal, zoodat de trap naar de sectiekamers behou den blijft, met deze verandering dat de treden van eikenhout gelegd wor den. De balustrade siert echter de trap langs de geheele lengte, van onder tot boven. Naar wij vernemen zijn de onder handelingen over de levering der nieuwe geweren tusschen het voor- loopig syndicaat ter bevordering van het oprichten van een nationale wa penfabriek en den minister van oor log, afgesprongen op bezwaren, door den minister geopperd omtrent den tijd van levering. Hbld. Zekere C. uit Amsterdam, recidi vist, die zich te 's-Hertogenbosch had uitgegeven voor secretaris-collectant van het Leger des Heils, afd. Toe vluchtshuizen voor dakloozen, en in die kwaliteit aldaar inteekenlijsten had gepresenteerd, geteekend met de namenDe Jong en Tindal, is door de Bosscher rechtbank schuldig ver klaard aan valschheid in geschrifte en tot 2 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Naar het engelsch van MAX PEMBERTON. HOOFDSTUK VI. Een onderhoud met Monk. 10) Dag aan dag hetzelfde briesje, dezelfde frischheid en kracht, dezelfde overweldigende pracht hadden ons de gedachten aan groote steden met vele menschen bijna uit het hoofd ge- wischt en ons daarvoor een levenslust gegeven, die men alleen aan boord van een schip opdoet. Dag op dag lieten wij de uren droomend voorbijgaan, terwijl de schuimlooze golfjes tegen den boeg opspatten en de tonen van onze scheepsmuziek zich met het gezang van den Atlantische Oceaan vermengden. Dag op dag speelde ik allerlei spelletjes met Monk, luisterde naar zijne opgewekt praten of hielp hem het een of ander uitdenken om de bemanning den tijd te korten. Nauwelijks een week scheen te zijn voorbijgegaan toen wij Monte Video' aandeden ona kool in te nemen en toen ik 'd ochtends ontwaakte dacht ikHier is het einde van de reis en dit zal waarschijnlijk de plaats zijn, waar zij zich bevond voor wie mijne hulp is ingeroepen. Het jacht bleef echter niet langer dan een paar uur in de haven van Argentinië en toen het schip genoeg kool geladen had stoomden wij weder verder zuidwaarts, en werd de op lossing van dit voor mij zoo groote raadsel nog eenigen tijd verschoven. Zoo passeerden wij de straat van Magelaan met de steeds rusteloos woelige zee bij Kaap Desire en na eenige uren zwaar rollen en bittere koude verduurd te hebben, kwamen wij eindelijk op den onmetelijken Stillen Oceaan; wij verander den den koers van ons schip in eene bijna noordwestelijke richting en verlieten de route, die de schepen voor Nieuw- Zeeland of Melbourne bestemd volgden, geheel en al. Van dien tijd af vervolgden wij onzen reis alleen. Uren en dagen gingen voorbij zonder dat er een zeil in zicht kwam en het eenige gezelschap dat wij hadden was de zon overdag en des avonds de gouden sterren aan het firmament. De groote majesteit van deze koningin der Oceanen schonk echter den geest rust, hier werd de mensch als het ware herboren door de kracht van die ongebroken rust en eenzaamheid. Ik sprak zooeven over den vierden dag, dat wij ons in den Stillen Oceaan bevonden, omdat dit de eerste dag was sedert on3 vertrek van Southampton, dat ik eenig leven en beweging aan boord van het jacht bemerkte. Van zonsopgang tot zonsondergang waren de matrozen bezig met het poetsen van de kleine stukken geschut, en ander koper-of ijzer werk; in één woord, een ganscne „opknap" alsof zij spoedig het eind onzer reis tegemoet zagen. Monk zelf had ik Bedert zonsopgang niet gezien; men zeide mij dat hij in zijn hut zat te schrijvenmijn vermoeden dat het eind onzer reis nabij was, werd nog bevestigd, toen ik mij naar mgn hut begaf om mij voor het middagmaal te kleeden en een kleinen jongen op harmonischen toon het vreemdste lied hoorde zin gen, dat ik ooit op zee gehoord had. Daar hij bijna aan mijne deur zat, was ik in staat, de woorden af te hooren terwijl hij ze zong, en die luidden als volgt „Waar de bergen ten hemel rijzen, Waar de gouden arenden roepen; Waar het edelste hart leeft Daarheen, ja, daarheen, Haast u, wind en golven, en spoedt mij, Haast u, haast n toch en leidt mij, Naar het land, dat ik zoo lief heb." De jongen zong opgewekt, en toen ik in de kajuit binnen trad, vond ik Adam want zoo noemde ik Monk nu in eene opgeruimde stemming. „Trevena," zeide hij, „van'avond een extra glas champagne, het is onnoodig u te vertellen waarom of waarvoor." „Neen," zeide ik, „ik veronderstel dat wij er bijna zijn." „Juist, zoo is het; en als het weer zoo blijft, zullen wQ het anker gedurende middernacht laten vallen." (Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1