MMMim Kr schijnt, zegt de „Arnh. Ct.", nog altijd een kink in den kabel te zijn. Regimenten, bataljons, compagnieën zijn reeds lang zonder boofd, docbde aanvulling laat steeds op zich wach ten. Heel best heelt een promotie bij de Nederlandscbe landmacht nooit willen vlotten, maar zooveel geharre war als er in den laatsten tijd schijnt te wezen, kwam maar zelden voor. Eerst wil bet niet om A, dan bokt het om B, later weer om C en mid delerwijl staat de heele bevorderings- lijst op non-activiteit. Toen indertijd bet grenadiers-com- mandement negen maanden onver vuld was gebleven en heel de pers zich in de zaak gemengd bad, werd eindelijk een interpellatie op bet Binnenhof aangekondigd en ziet kort daarna was de knoop doorge hakt en hadden de grenadiers en jagers hun kolonel. Er werd toentertijd beweerd, dat, wijl het taakje zoo uitmuntend zonder kolonel marcheerde, er ernstig spraak van was geweest, den kolonelsrang af te schaffen. Wij voor ons hebben die bewering toen meer als een aardig heid beschouwd, maar thans begin nen wij beusch te gelooven, dat men van booger band bezig is een proef te nemen, om na te gaan, of en zoo ja, in boeverre de dienstbelangen worden geschaad, als gedur.ende ze keren tijd van het jaar de tactische en administratieve eenheden zonder commandant worden gelaten. Een nobel Btreven voorzeker uit een oogpunt van bezuiniging, maar niet wel te verdedigen uit; een oogpunt van billijkheid jegens de talrijke officieren, ,die reeds maanden lang op de bun eerlijk! toekomende pro motie wachten, onbekend als zij zijn gebleven met bovenbedoelde proef neming. Eén ding is intusschen maar gelukkig. Dat nl. bet militaire rader werk in het groote huishouden er niet door stil blijft staan. De naast-lagere in rang springt onmiddellijk ter tijde lijke waarneming in en geniet daar voor ook hoogere bezoldiging? MisZóo ver zijn we nog niet. De commandant van Hr. Ms. Zee hond, de kapitein-luitenant ter zee Van der Sande la Cos te, belast met het toezicht op de visscherij in de Noordzee, g;:f dezer dagen den bur gemeester van Noordwijk kennis dat door hem eenige nader aange duide visschers van Noordwijk aan Zee gezien of gepraaid waren en toen alles wel aan boord was. De reeders en de verwanten der visschers, met deze berichten in ken nis gesteld, bleken deze welwillend heid van den commandant van den Zeehond zeer op prijs te stellen, en hoopten dat dit goede voorbeeld na volging mocht vinden. Aan de weesinrichting te Neerbosch is eene gift van fSOOO van N. N. uit Amsterdam ontvangen. Dezer dagen is weer een brochure tegen de inrichting verschenen, ge titeld „Het donkere Neerbosch", door W. J. Ruijter te Amsterdam. Te Stekene is in den nacht van Woensdag op Donderdag bij bet smokkelen van vee in België een zoon van den landbouwer H. de B. te Sint Jansteen (heikant) door een kogel van de kommiezen doodelijk getroffen. Zijn toestand is hopeloos. waer worden en vreesde men dat hij 3 aankwam. Daarachter eerst Lebr. 't groote Labyrinth Amstelredam Daarna te Ostende. Winners in de aen 't dooien was geraekt en in groot peryckel soude verkeeren. Een maec- ker van nieumaaren, behart met aen- gebore stoutmoedigbeidt bad al eens geïnformeert doch niet wyzer gewor den. Dit liep den gbebeelen dagb, 'twelck hoewel bitter en bekla^lyck, nochtans waar t'oover te koomen geweest, so niet oock de drie naer- volghende dagben geen Trompet ver nomen werd. Dan plotselingh den vijfden dagb klonk weer vroolyck bet „Wilhelmus van Nassouw" door de lught en de ghebuuren buy ten haere deuren gbekoomen sagen tot aller groote blydscap den Trompetter weer op eyn post; doch weet neymandt waer hy gehdoold beeft. (V.) proef Rampen waren Huet, Lehr, Gu- rascier, Impens en Fischer. Behalve Huet, die niet wel was, reden deze in den besliBsenden kamp. Uitslag 1 Impens, 2 Fischer, 3 Lebr. Folitisk Overzicht. Naar men ons mededeelt, zal eerst daags de gebeele baan van de Cen- traalspoor van Zwolle tot Utrecht met grint bedekt zijn, zoodat men hoopt die lijn daardoor „stofvrij" ge maakt te hebben. In 1892 werd een aanvang gemaakt met verbetering van de baan tueschen Amersfoort en Utrecht; in bet begin dezes jaars werd begonnen met de begrinting van bet gedeelte Zwolle Amersfoort en thans is dit werk voltooid. Om een voorbeeld te geven, wat er te doen viel om de lijn van de Centraal berijdbaar te maken zij vermeld, dat er niet minder dan 40,000 M\ fijn stuifzand moesten worden vervoerd en verwerkt, om eerst behoorlijke bermen en taluds te kunnen maken deze werden daarna met zwarten grond en zoden bekleed, terwijl op die plaatsen, waar gevaar voor onder- stuiven, van de booge zandheuvels af, bleef bestaan, over duizenden meters lengte schuttingen van eiken palen, met „krajang8" beslagen, geplaatst en berkenboomen geplant werden. (Hbl). Hoewel vorst Ferdinand van Bul garije niet als zoodanig wordt erkend, maakt men er zich wel steeds druk over waar hij vandaag is en waar bij morgen heengaat. Dat beet delasten van bet koningschap hebben, maar de lusten niet. Intusschen heeft men hem toch een dag of wat uit bet oog verloren, maar hem nu weer ont dekt op bet buiten van zijne moeder, prinses Clementine te Ebentbal. Ferdinand zal daar blijven tot 12 Augustus en dan naar Bulgarije terugkeeren. Het is zijn voornemen, zijn intocht te houden te Sofia op 14 Augustus, den dag, waarop bij in 1887 te Tirnova tot vorst werd geko zen. Prinses Clementine zoo heqt het verder getroost zich weer aan zienlijke financieele opofferingen, ten einde te zorgen, dat haar zoon bij zijn terugkeer met de vereisebte fees telijkheden wordt ontvangen. Dat moet een plezierige intocht wezen met gejuich en gejubel tegen zoo en zooveel per man. 't Is de vraag of het waar iswie eenmaal door de grooten in den boek geduwd ie, wordt door iedereen aangeblaft. Met de gezondheid van den koning van Denemarken gaat bet beter. Hij heeft Donderdag bet grootste deel van den dag buiten bet bed doorge bracht. Gezonder worden naar bet schijnt ook de italiaansche financiën, Mai men de berekening maken naar het in den Senaat gevoerd debat, dan zal de dienst van dit jaar vermoede- TELECRAMMEM- Invoer van vee in Belgiö. BRUSSEL, 10 Aug. (Reuter). De Staatscourant bevat een besluit, waar bij bepaald wordt, dat vanaf Maan dag a.s. de invoer van schapen, die naar Antwerpen bestemd zijn om daar geslacht te worden en daarna uit deze havenstad weder uitgevoerd zullen worden, veroorloofd is, mits de dieren per spoorweg vervoerd wor den. /ARIA Een eigenaardige reis, een gevolg van een niet minder typisch plan, werd de vorige week door vier jonge lingen geen studenten door een deel van Drente volbracht. Het gezelschap bestond uit een president, een secretaris, een penning meester en een kok en had bet doel om een voetreis van vier dagen te maken, zonder in een koffie- of een particulier buis ververschingen te gebruiken of te overnachten. Om dit plan te volvoeren, werden door de elub eenige primitieve benoodigdbeden voor het bereiden van warm voedsel in de open lucht, alsmede voor bet opslaan van een bivak, medegenomen. Op een vuur werden eieren, kippen soep, enz. gekookt, waarvoor de eieren en kippen op reis gekocht werden, terwijl de koude maaltijd hoofdzake lijk bestond uit de bekende Drentsche bollen. Den eersten nacht sliep men in de nabijheid van Borger, den tweeden in den Ballerkuil, den derden, wegens den bevigen regen, in eene bóeren- behuizing te Norg. Op de terugreis werd het gezelschap onder meer te Zuidlaren door een stortregen over vallen men maakte echter om het plan te voltooien, geen gebruik om in eene behuizing te schuilen. Naar genoemd blad verneemt, is de reis het gezelschap goed bevallen en zijn van bet wedervaren dezer reis notulen door den secretaris gehouden. lijk een batig saldo opleveren van 10 Oud-Holland. Konninginne- dag. Men doet mits desen een yder weten, dat Burgemeesteren en Regeerders der Stadt Oudt-Hollandt hebben goet gevonden eene Praemie van 50Guldens en eene van 2-5 Guldens uyt te looven voor denghenen der Bewoonder van deze Stede dewelcke haere woningben bet schoonst en artistiekst sullen hebben vercierd op 31 Augusti eerst komende eijnde de Geboorte-Dagh van onse seer beminde Koninginne. Een dolende trompetter. Onder de veele vermaeckelicheeden, die men in Oudt-Hollandt schept tot verquickingbe des gemoedes, jae ghescntmaeckingke des lichaems neemt de Musica eene eerste plaets in. Den leeser sal lightelyek meenen dat ick thans eene lolreede gae houden op onse treffelycke Stads-Musijck, doch is beeden niet myn plan. Voor het wyd-vermaerde Doolhof op de Graft tot hier staet een Trompetter, dewelcke van tijt tot tijt met groote merite scboone toonen doet weer- klincken door dit gedeelte der Stadt Wat is nu minder wonderlick dan dat eenen die aan soodanigh eene affayre verwant is ten leste oock selve gaet dooien. So geviel het dan oock Jat onse Trompetter, die eo schoon bet lied uyt de Musyck-Opera „der Trompeter" blies, Sondagh morgen de wyde waereldt was ingegaen sonder oorlof te nemen aan de ghebuuren. Desen werden daer op seer onrustigb overmits men de Particulariteiten van smans verdwynen niet en kende ge- De „Bakkersbondscourant" van 8 dezer bevat in het verslag van de te Utrecht gehouden bondsvergadering o. a. eene opgave der op die verga dering ingekomen stukken, onder meer: een Bchrijven uit Kampen, „de Nederlandscbe Brood-, Koek- en Ban- ketbakkersbond in jaarlijksche alge- meene vergadering beeft bij gemeen- schappelijken maaltijd den eersten dronk gewijd aan Uwe Majesteiten en de beste wenschen voor U uitge sproken. De eerste dronk aan het op de vergadering volgende diner werd uit gebracht op Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes, waarna, altijd volgens bovengenoemd blad, het volgende voor HH. MM. zeer belangrijke telegram naar bet Loo werd verzonden: „Het Bestuur der Ned. Brood-, Koek- en Bauketbak- kersbond. In onze vergadering van 5 Aug. bijeengeroepen door den beer Lanenberg, is in beginsel besloten wederom een afdeeling op te richten. Een voorloopig bestuur is gekozen om op nader te bepalen tijd een en ander in orde te brengen, (w. g.) de verslaggever." Dit staaltje van journalistieke verstrooidheid is te schoon om het niet der vergetelheid te ontrukken. familieberichten. Getrouwd: 7 Aug. H. Becke- ring Vinckers en J. F. de Jongh, Groningen. M. J. BronderB en L. E. Hamburg, den Haag. 8. M. C. T. Vermeulen en G. W. Kroes, Amst, H. J. Nederhorst Jr. en M. G. van Vreumingen, Gouda. Bevallen: 6 Aug. M. M. Nieu- wenhuijzenKroll d., Warnsveld. 7. A. C. de KruijffDe Kok z., Buren, T. Avis—Zijp d., Oostwoud. 8. P. J, MölmanLabeij z., Amst. A.Schuij- temakerKok d., Grosthuizen. H. E, A. van KroonSchulte z., Maassluis. A. M. AmmerlaanVisser z., den Overleden: 26Juli.F.W.Kart- baus 35 j., Haarlem. 6 Aug,E. M. van de Velde jd. 11 j., Amst. 7. Wed. A. C. W. Krijger—-Tieleman 73 j.,Amst. C. W. Koek jd. 68 j.. Roermond. J. Borghorst jd. 85 j., Auist. A. A. van Dorland 90 j., Ocbten. H. A. A. van Rijssen 78 j., Arnhem. 8. D. Westen dorp 34 j., Hillegom. H. J. Zonligt Vogel 81 j., Amst. E. van Lennep Backer 34 j., Maarsen. 9.Mr.A.Rendorp j., Vogelenzang. ADVERTENTIES. Zio vervolg Advertentièn in het Tweede Rxad. millioen lire. Inmiddels beraadslagen da Japan ners over de beste manier om de aan China opgelegde oorlogsschatting te besteden. Getrouw aan bet gezegde „wat van u u kwam keert tot u weer" willen zij een groot gedeelte besteden voorden aankoop van oorlogsmateriaal, nml.: acht snelvarende kruisers, twaalf tor pedobooten vier gepantserde kruisers, en een aantal kanonneerbooten. Ver der bestaat er plan op den aanleg van nieuwe spoorwegen, de vergroo ting der arsenalen, bet bouwen van een droogdok te Kobe, groot genoeg om een schip van 15,000 ton op te nemen, en een kabel vanKagoshima in Japan naar Formosa en de Pesca dores over de Liu Kiu eilanden. Zelfs er sprake van een ijzeren brug over de straat van Simonoseki. Een en ander zal wel in Europa vervaardigd moeten worden, behalve in Frankrijk waarop de regeering boos is wegens de tusscbenkomst ten aanzien van Obina. De iranscbe fa brikanten krijgen uit weerwraak niets van de varkensvellen. Hoe het geld toch door de wereld rolt 1 Engeland, Duitschland en Rus land leenen geld aan de Cbineezen voor bet betalen van de oorlogsschat ting en datzelfde geld komt later in die landen terug tot betaling van oorlogsmaterieel. Alleen John Chi naman profiteert er niet van, die legt het loodje 1 Vervolg Stadsnieuws. De jury op de tentoonstelling voor hygiene en voeding te Genève heeft aan bet Staal water uit de Wilhel- minabron het eere-diploma en aan bet tafelwater uit de Hollandia-bron een gouden medaille toegekend. Op bet oogenblik van afdrukken vernemen wij, dat er weder ingebro ken is en wel bij den beer Francken, hoofdonderwijzer, Nieuwe Gracht 54. De heer F. wa3 eenige dagen af wezig geweest, doch kon niet dan met groote moeite bet huiB openen. Binnenkomende bemerkte hij dat allea overhoop en opengebroken was. De politie werd dadelijk gewaar schuwd en deed onderzoek. Wat ont- vreemd werd, is nog niet geconstateerd. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig, doch geduldig lijden, in den ouderdom van 17 jaar, onze ge liefde jongste Zoon en Broeder, JOANNES B0E1JINCL Uit aller naam, Wed. H. BOEIJING, geb M. Brouwer. Haarlem6 Aug. 1895. Eenige en algemecne kennisgeving- Rechtszaken. De rechtbank te 's-Hertogenbosch veroordeelde Donderdag jl. J. van Deutekom, beschuldigd van indertijd in de beruchte zaak van moord op den wachtmeester der marechaussees Hoekman te Oss meineed te hebben gepleegd, overeenkomstig den eiscb van het O. M., tot 2 jaar gevange nisstraf. Letteren en Kunst. Een zangerBbond, bestaarde uit 33 vereenigingen en bijna 1300 zangers, hield Donderdag een bijeenkomst te Meerkerk. Het gansche dorp was in 't groen en vier korpeen muziek waar onder dat van de jagers, luisterden bet feest op. In 't dorp zelf was veor al die zangera geen plaats, zoodat het feestterrein zich op een weiland oven buiten de gemeente bevond. Van 9 uur des morgens af was er onafgebroken toevoer van vreemde lingen, de eene stoomboot na de andere bracht zangers of toehoorders en voor de talrijke rijtuigen waren de vele groote uitspanningen thans te klein, zoodat particulieren te bulp moesten komen in 't bergen der rij tuigen en paarden. Het aantal vreem delingen werd op 10,000 geschat. Sport en Wedstrijden De bekende Duiteche wielrijder, nu beroepsrijder, August Lebr, i~, na te Luik door Protin geslagen te zijn, eens en andermaal door Belgen over wonnen. Eerst te Brussel, waar -p de 2000 M. Caen 1, Hou ben 2 en Huet GEMENGD NIEUWS. Moord. Uit Poerwokerto schrijft men aan De Locomotief'. In den nacht van den 28 Juni jl. drong een dief, die van een verafge legen plaats afkomstig moet zijn, bet huis binnen van een der inwoners van het gehuebt Bódjontonggö, be- boorend onder de desa Klapagading. Reeds bad hij verscheidene goederen gestolen en naar buiten gebracht, doch bij was daarmede nog niet te vreden en ging ten tweeden male be doeld buis binnen, ten einde nog meer te stelen. Nauwelijks was bij weder in huis, of de bewoner werd verschrikt wakker, nam een knuppel in de band en sloeg hem daarmede dood. Deze moordzaak is nu in onderzoek, terwijl tot dusver zoowel de naam als de woonplaats van den gedooden dief nog niet bekend is. Burgerlijke Stauü Bevallen: 8 Aug. A.Braakman Voetberg z. M. Lensenv. Luijken d. M. Bakkerde Jong z. J. C. van Zijlv. d. Meij d. 10. C. v. d. Schaar Schouten z. Overleden: 9 Aug.A.Rendorp 69 j., Hazepaterslaan. H. v. Vliet, wed. Waalewijn 71 j., Jansstr. H. C. de Klerk 6 md. d., Brouwersvaart. W. v. Veen 54 j., Oranjestr. HEEMSTEDE, van 3—10 Aug. "95. Getrouwd: J. Bierenbroodspot en A. Beekbuis. Bevallen: P. C. v. d. Ham de Koning z. Overleden: C. de Jong 60 j. C. Peeperkorn 4 w. Een klein Amerikaanscb zeiljacht beeft in 36 dagen de reis over den Atlantisehen Oceaan gemaakt. De equipage bestaat uit éen man. Te New-York is een huis ingestort in de West-Broadway and Third Street. Het gebouw, bestemd voor handelskantoren, was zoo goed als gereed. Het ongeval werd veroorzaakt, doordat de werklieden eene te groote hoeveelheid steenen op de bovenste verdieping hadden opgestapeld. Dien tengevolge bezweek de vloer dezer verdieping. Van de 82 werklieden, die aan den arbeid waren, worden er 17 vermist. Men vreest, dat zij onder bet puin zijn bedolven. bij mijn vertrek naar Zuid-1 A frika roep ik aan allen een hartelijk vaarwel toe A. IUSkl\<„ aan boord 8 a JDuneiter Castlef\ Dankbetuiging van de Nieuwe Rulsbaan. Bij bet vertrek van bier naar Be verwijk, blijven wij het geachte publiek van Haarlem en Omstreken dankbaar voor hunne bewijzen van belangstelling, die wij zoo ruim schoots mochten genieten. Wij roe pen u allen een hartelijk vaarwel toe tot een volgend jaar. Hopende dan wederom met een druk bezoek vereerd te worden Ons minzaam aanbevelend, blij ven wij met bescheiden, GEBRs. TEWE. N B. Laatste Kermis Maandag zekere en finale sluiting. aangeboden betrebklngen in Heüsrlnnü. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge (aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnee buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Juffr als huishoudster niet jong in drukke zaak apoei. 2. Meid-huishoudster R. K. ran goed. get. voorz. 8. Winkel;uffr. in hanketbakk. in fijne zaak werkz. gew. en deg. bewijz. van besw.h. en eerlykh. kunn. overleg. 4. Bleekerakn. tegen kost, inw. en sal. 5. Bekw. kok 15 Oct. 8. Bed. P. G. op effect.kaat. Amsterd. reeds eenig. tjjd in vak werkz. geweejt voorl. sal. f300. 7. Jongm, als kant.bed. H. B. S. afgel. hebb, met eenige pract. erv. sal. f25 p. m. 8. Beaw. br. en bes:huitbakk. teven» gr. bek. met luxebakk. loon f 12 p. w. 9. Iemand op gr. en meelkant. met hsnd. bek. en vlag kunn. correspond, in mod. tal. 10. Fats. deg. jongm. niet oud. dan 18 j. op kant. sal. f500 met jaarl. verh. 11. Fl. jongm. met adm. en mod. tal. bek. in bodega Amsterd. direct op ZONDAG- II Aug. 1895. Bever wjtk. Luthersche Kerk. Geen dienst. Benaebroek, Voorm. 10 ure, Gerth van Wyk. Collecte voor de kerk. FeSse». Voorm. 10 ure, v. Paddenburg, van Beverwijk. •8 Avond» 7 ure, Vergadering in het lokaal. £andvoort. Voorm. 10 ure. Hulsman. Nam. 6j£ me, dezelfde. In het Huis van Bewaring en Strafgevangenis te Haarlem wordt verlangd eene IT op een tractement van /450, vrije woning en geneeek. behandeling. Ongeh. personen of weduwen zon der kinderen ten baren laste, bene den de 35 jaren oud, gezond en sterk van gestel en goed kunnende lezen, echrijven en rekenen, die in aanmerking wenschen te komen, moeten zich in persoon, op 14 en 15 Augustus e. k. vervoegen bij den Directeur van bovengemelde gevangenis met overlegging van eigenhandig geschreven verzoek schriften. Kennis van nuttige handwerken strekt tot aanbeveling. Het College van Regenten over voorgemeld gesticht H. ENSCHEDÉ, Voorzitter. RETHAAN MACARÉ, Lid-Secretaris TE HAARLEM. VRIJWILLIGE KADEROEFE NING op Z >ndag 11 Aug. 1895. SCHIJFSCHIETEN. Aantreden des morgeus ten 9 uur aan de Zijlbrug.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2