recht, nu om zoo te zeggen een inval in zijne woning werd gedaan, te wei geren, om zich vrijwillig in arrest te begeven, op straffe desnoods van zich aan eene indisciplinaire handeling 6ehuldig te maken? De militaire administratie is th&ns zoodanig geregeld, dat elk ffieïer, die belast wordt met eenige admi nistratieve of Êcancieele aangelegen heid, huiverig moet zijn deze te vol brengen. De Vox popuii doet zich in deze treurige zaak zeer duidelijk hooren in het voordeel van den flinken, hu- manen en kundigen officier en de deelneming met hem,zijne echtgenoote en kinderen is groot. Geboorten ea. sterfte. Aan een statistiek der geboorten en der sterfte naar den leettijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Maart 1895, opgenomen in een bij voeg-el der Staatscourante an 9 dezer is het volgende ontleend Aantal inwoners op lo. Januari 1895 4,795,646,levendgeborenen 14,751, levenloos aangegeven 700, overledenen met inbegrip der levenloos aangege- venen 10,703, aantal overledenen met levenloos aangegevenen op 1000 in woners per jaar 26.28. Overleden op den leeftijd van min der dan een jaar 2358, 15 jaren 1305, 5—14 jaren 400, 14—20 jaren 247, 20—50 jaren 1518, 50—65 jaren 1300,65— 80 jaren 2053, boven 80 jaren 818, onbekend 4. Overleden ten gevolge van gebrek kige ontwikkeling 138, lichaams zwakte, tering 1235, klierziekte, rha- chitis, syphilis 113, abscee, ulcue, gangraena, pyasmia, haemorrhagia 119, kanker 342, waterzucht, scheur buik 48, typhus, febris typhoidea 38, aanhoudende koorts 26, tusschen- poozende koorts, febris int. perniciosa 6, pokken 14, roodvonk 12, mazelen 53, huidziekten 25, stuipen, trismus, epilepsia 467, apoplexia 340, hersen ziekten 388, ruggeoiergslijden 37, keel- en longtering, bloedspuwing, suiker- tering 1092, croup 55, kmkhuest 149, acute ziekten der ademhalingswerk- tuigen 2184, chronische ziekten der ademhalingswerktuigen 673, hart-en vaatziekten, rheuma ismus, arthritis 172, organische hartgebreken, aneu- rysma 269, angina diphterina 12, diarr hoea dysenteria 56, acute ziekte der spijsverteringswerktuigen 499, chro- nischo ziekten der Bpijsrerterings- werktuigen 228, ziekten der organa urogenitalia 286, ziekten van het kraambed. Febris paerperalis 48 gewelddadige dood, zelfmoord 97, ver drinken zelfmoord 55, onbekende oor zaak plotseling 658, zonder genees kundige behandeling 515. Bij de behandeling eener strafzaak voor de rechtbank te Roermond werd Donderdag de landbouwer G. P.. uit Sevenum, als verdacht van meineed aangehouden en naar de gevangenis overgebracht. Van de Wereldtentoonstelling, Do Belgische afdeeling. Wat u in de Belgische afdeeling het meeste treft is de uitstekende verdeeiing der plaatsen voor de_ ver schillende inzendingen. Waar in de andere aideelingen alles door elkander, boter naas-. limonade, koek naast rijtuigen en juweelen naast sterke dranken staat, daar vindt men in de afdeeling onzer zuidelijke broeders elke industrie afzonderlijk, waardoor men veel gemakkelijker een over zicht over de tentoonstelling krijgt. De wijnen en Crème d'Orange van Carlo freres te Brussel staan naast de vitrine van van Straelen—Kern- peniers le Hasselt, die hier in zijn Hasselt vieux Systêmeexposeert, een drank die volgens de Belgen volstrekt niet verschilt van onzen Schiedammer, maar die in werkelijk heid evenveel op dit vocht lijkt als deze tentoonstelling op een Hotel- en Reiswezententooustelling.Hetzelfde wordt geëxposeerd door Wilmotte Dupont te Huy terwijl J. Timmer mans te Antwerpen eon geheel nieuw Eiixer, genaamd „César" tentoonstelt. Aan deze inzendingen grenst de afdeeling Metaalindustrie, de voor naamste industrie van BelgiëH. Colaert uit Poperinghe is er met sta len assfen, Fernand Thiebault Co. en C. Goffin Lefroy te Marchienne- au-Pont met ijzer- en koperdraad de fabrikanten van Charleroi en om streken, (Marchienne-au-Pont ligt op ongeveer 1 uur afstands van deze stad) maken een kra-ig figuur en voornamelijk doordien de meest be kende etablissementen als de wereld beroemde „fabriqne de fer" en d e heer Bonehill eenige monsters van hun werk uitstalden. De firma V. Bsrtaux Co., „en trepreneurs", die o. de zeepier in Blankenberghe en de tentoonstellings gebouwen in Antwerpen bouwde en die een gedeelte van de laatsten naar hier overbracht, waardoor hij de exposanten in de gelegenheid stelde den geheelen dag tegen een aantal roestige spanten aan te kijken, ex poseert verschillende fotografieën van door hem uitgevoerde werken. Zeer fraai is de collectieve inzending der glasblazerijen, die alle mogelijke soorten glas in verschillende kleuren bevat o. a. een kolom van melk- glas. Ook de hopafdeeling ia voorman nen van het vak zeer belangrijk door de inzending van de „studiecommis sie voor de teelt in den handel der hop" en de twee étalages van de „collectivité des Malteurs". De afdeeling aarden buizen enz. is bezet door de inzendingen van J. B. GrégoireDelaioy en E. Ligot—Balie te Bauffiaulx, Leopold Maseanet te Brussel en Nizet te Charleroi, die U potten, pannen, buizen enz. in de meest verschillende vormen en kleu ren te aanschouwen geven. Nu is de regelingscommiseie een oogenblik de kluts kwijt geraakt en hef-ft de minerale wateren van Spa geplaatst naast de gummi-artikelen uit de „Stoommanufactuur van Pol. de Schampelaere," het bijzonderste huis van België" zooals op de vitrine te lezen staat; in deze buurt vindt men nog de chocolade van de Ruytter te Turnhout en de Sacharine Tafel berg met de daarmee bereide artike len als koek, beschuit, chocolade, in gemaakte vruchten enz. Een zeer bescheiden inzending is die van de stijfs elfabrieken Remy te Wygmael, bescheiden tenminste naar de ingezonden producten, want slechts •enige stukjes en wat pakjes stijfsel liggen er in de kiosk die geheel uit ebbenhout is vervaardigd, met ivoor ingelegd en voorzien van zware spie gelruiten met geslepen facetten, om het geheel is een kostbaar tapijt ge legd, dus zeer bescheiden 1 Wordt vervolgd B. A. B. De Heelmeester van Oud- Hollandt. 't Is bekent, dat wy in so gesonde Stadt woonen, dat daer sedert stich- tinhe nogh niet een mensch binnen haere Poorten 1b gestorven. Edoch hebben onse Vroede Vaaderen met staagh waakende achterzorgh en voor- zienigheyt wercksaem tot Heil van de goede Borgherye, bewesen dat sy oock, gelyk goede StaetBluyden pas sende is, in tyden van Voorspoedt niet vergeeten, dat oock de quaade daghen kunnen komen en hebben om dan tydigh gereed te syn reeds nu aengestelt den Stadts-Genees- Heel- ende Vroedmeester, synde de Seer geleerde Heere A. F. Verschuur voorheen tot Amstelredam woonagh- tigh. Laet ons hoopen, aldus eindigt O. H. N. haar bericht, dat de Tyden nogh verre moghen zijn daer in wy des Medicynmeesters raedt hebben te volghen ende syne remidien te ghebruycken. Door het uitvoerend comité der tentoonstelling te Amsterdam is uit geschreven een vuurwerk-wedstrijd, te houden van 19 Augustus tot 24 September. Tot deelneming zullen worden uitgenoodigd vijf der voor naamste Nederlandsche vuurwerk fabrikanten en de firma Pains Sons te Londen. Voor dezen wedstrijd zal eenspeciale jury van technici worden benoemd en aan de bezoekers zal gelegenheid worden gegeven om bij stemming een oordeel uit te spreken, Hetlangreeds besprokene, Japansch vuurwerk op klaarlichten dag, dus iets geheel nieuws op vuur werkgebied, zal worden ontstoken Maandag 12 dezer. Tegen den onderwijzer Hoekstra te Rottum, (Sehoterland) verdacht van ongepaste handelingen met minder jarigen te hebben gepleegd, is rechts ingang verleend, met bevel tot in- hechtenishouding. Sport en Wedstrijden. Cricket. Woensdag jl. zouden de Engelsche spelers te Amsterdam hebben ge speeld, doch de aanhoudende regens maakten, dat *er aan geen spelen te denken viel. De dag werd toen be steed aan de tentoonstelling, wat den Engelschen niet onwelgevallig was. Donderdag had te 's Gravenhage de wedstrijd tegen de plaatselijke club gespeeld plaats, waarin de Hol landers lang geen kwaad figuur maakten. Eerst battende, scoorde de „Haagsche C. C." 35 runs, waarop de „Tottenhamers Cricketclub" ant woordde met 93. Hiervan had P. Perrin er 41 voor zijn rekening genomen. Vrijdag is de dag waarop niet ge speeld werd aangezien de wedstrijden tegen de Haarlemsche C. C. „Rood en Wit" is afgesprongen. De laatste match had heden te Heemstede tegen „Noord-Holland" plaats. Deelneming aan het internationaal en nationaal echermeonoours door het schermgezelschap „De vrije wa penbroeders" te Amsterdam te houden in h6t gebouw voor speciafe tentoon stellingen op 17, 18 en zoonoodigl9 dezer, is toegezegd door de „Fecht- «lub Haudegen" te Weenen, de„Soc. d1escrime Arte et Mar te" te Brussel, waarbij de vermaarde Raymond Del- haisse, maltre d'armes van Prins Al- bert van Belg:ë, door de schermver- eeniging „Jeanne d'Arc" te Gent, en door den „Cercle d'escrime del'Ést" uit Luik. Bovendien zal aan den wedstrijd deel nemen een der meest vermaarde sabelechermers, Fechtmeie- ter Albert Konyai Ky6s uit Hongarije. Van de 28 der meest bekende Hol- landsche schermvereenigingen zullen o. a. uitkomen de He eren Hesse, te Amsterdam, H. Kcopman te 's-Gra- venhage, Joh. G. Martin te Haarlem en anderen. Aan de afdeeling „degen, nationaal" nemen deel pl. m. 280, „internat, sabel" 175, „geweer" 110, „internat, degen" 80, en aan den schoonheids wedstrijd 24 schermers; deze laatste gekozen uit de beste der ingeschreven deelnemers. Voor „colonne lange stok" zullen zes, voor „colonne ge weer" zullen 7, voor den korpsstrijd" „degen" zullen 22 en voor korpswed strijd „geweer" 16 vereenigingen tegen elkander kampen. In alle inter nationale nummers zal het buiten land vertegenwoordigd zijn. Onder de fraaie prijzen voor dezen wedstrijd komen voor: een zilveren eerebokaal ter waarde van f 150, uit geloofd voor den internat, wedstrijd op den degen. Aan deze beker wordt tevens toegevoegd een gouden medaille. Verder zijn uitgeloofd gouden, ver guld zilveren en zilveren medailles, waaronder eenige van HH. MM. de Koninginnen, van de Fechtclub Hau degen te Weenen, van de Vereeni- ging tot bevordering van het vreem delingen verkeer en van particulieren. Leger en Vloot. De Kampioen schrijft De tegenwoordige minister van oor log (artillerist) 6chijnt alles behalve een voorstander en vriend van ons korps militaire wielrijders te zijn. Steun uit Den Haag ontvangt ons bondBbestuur bij zijn pogingen om dit korps meer en meer te verbeteren in 't geheel niet meer. Eerst werd offi- cieele aanmoediging en hulp voor een herhaling van den estafetterit gewei gerd; verzoekschrifien van meer par ticulieren aard om verbetering van bepalingen en toestanden werden geregeld van de hand gewezen en nu schijnt bepaald te zijn, dat de militaire wielrijders, die volgende jaren nog aangesteld mochten worden, geen vrijstelling van de schutterdiensten meer zullen genieten. GEMENGD NIEUWS. De Parijsche gemeenteraad besloot voor eenige jaren vrijcorpsen te or ganiseren onder de leerlingen der lagere scholen, die geheel op militaire wijze gedrild werden. Op den 14den Juli hielden deze corpsen parade. Thans heeft men de geheele onder neming opgegeven en dientengevolge zijn 10.000 kleine geweren, 9000 ran sels, 6000 koppels, 30 fluiten en 100 trompetten te koop, heelt iemand daar ook een bestemming voor? In Tunis is esn ware klopjacht ge houden op vier roovers, die de dor pen onveilig maakten en een paar danseressen hadden ontvoerd. Het verblijf van het viertal werd geheel omsingeld en daarop de kring steeds nauwer aangesloten. Ten slotte ston den de roovers onder een boom en vuurden onophoudelijk op hunne aanvallers. Twee soldaten en drie roovers vielen, de vierde ontkwam, doch bloedsporen toonden dat hij ge wond was. Waarschijnlijk is hij in een grot gestorven. De overheid hoopt, dat thans een afschrikwekkend voorbeeld is gesteld, dat meer indruk zal maken dan het guillotineeren van roovers, dat geheel en al de ge- wenschte uitwerking mist. Te Budapest werd de heerLudwig Dentscb, chef van een groote, be kende firma, door een ontslagen be ambte in zijn bureau doodgeschoten. De dader werd in bewaring genomen. In de mijnen in Bahia in Brazilië is een reuzendiamant gevonden van 3100 karaat. Deze steen, die geheel zwart is, weegt 2129 karaat meer dan de grootste bekende diamant, welke een gewicht heeft van 971 karaat. De Fransche firma Kahn &Co heeft bet kostbare voorwerp gekocht en is de onderhandeling met de Braziliaan- sche regeering voor den verkoop ten behoeve van het museum te Rio Janeiro. Verzekering tegen inbraak. ~(Een aanbeveling door eengeabon- neeraa) Het hieronder volgend ondeugende schetsje is aan het dagblad de Echo ontieend „Het is toch maar een heel gemak zoo'n verzekering tegen inbraak. Als je eenmaal een polis van die nuttige instelling in je zak hebt, dan laat je violen maar zorgen. Je trekt je niets, niemendal aan van hetgeen tijdens je afwezigheid gebeurt. Als je op je reis gaat en je huis alleen laat, dan sluit je om den vorm de deuren en kasten af, zonder er op te letten of het slot wel tweemaal is omgedraaid en of de luiken wel goed zijn gesloten. Wat kan je gebeuren? Komen in brekers opdagen, die zich van je goedje meester maken, daar trek je je niets van aan, want de maatschappij tot verzekering tegen inbraak is er im mers goed voor. Kom je, thuis komende van een reis of blijf verbuiten, tot de ontdek king, dat inbrekers zich meester heb ben gemaakt van je kostbaarheden, je stoelen en kasten hebben vernield, je glazen heben verbrijzeld, dan zou je, als je niet verzekerd waart, er heel leelijk bij staan te kijken, nu trekje integendeel een vroolijk gezicht, want je weet, dat de bewuste maatschappij je alles nieuw vergoedt. In plaats van je oude stoelen, die al eenigszins ouderwetsch begonnen te wordeD, krijg je nu de modernste, die er maar te vinden zijn. Je vrouw krijgt voor haar kostbaarheden, waar hier en daar al een diamantje bij was, dat gespleten was of waarachter water was gekomen, de volle waarde uitbe taald en kan zich nu spiksplinter nieuwe sieraden aanschaffen. Het mensch is buiten zichzelf van blijd schap en zoo in haar hum, dat zij heelemaal vergeet als gewoonlijk geld uit je zak te kloppen voor een reis naar een badplaats. Die maatschappij voor verzekering tegen inbraak is een kostelijk ding, een onwaardeerbare instelling, die ik al mijn vrienden en kennissen met den meesten ernst zal aanbevelen. Hoe ze er echter komen met de verzekeringspenningen, is mij een onoplosbaar raadsel. Enfin, dat behoef ik niet op te lossen en zal er dus maar geen moeite toe duen ook. Verbeeld je, ik heb tot nu toe zoo wat een goede honderd pop betaald aan assurantiepenningen en daar\ oor hebben ze drie keer bij mij kunnen inbreken, mij telkens ontroovende de waarde van plus minus 10 duizend gulden, dat is te zamen 30000 gulden. Geen bagatelletje voorwaar. Maar de maatschappij heeft ze betaald zon der morren. Alleen den laatsten keer, toen ik met een vroo ijk gezicht kwam vertellen, dat het weer net zoo was, zeide een der directeuren of een hoofdbeambte, hoofdschuddend „Nou, meneer, dat loopt wel wat drok bij u. Drie inbraken in een jaar. dat is wel wat veel. Als wij zoo veel klanten hadden, dan was de kas spoedig uitgeput. Gelukkig zijn er nog menschen hier legde hij na druk op die, trots hun verzeke ring, voor alle securiteit er een waak hond op nahouden, die van zich afbijt en waarop inbrekers het in de meeste gevallen vooral als hij, die hond, niet te lokken is met een pond beu ling, niet begrepen hebben. Die menEchen altijd met klem zijn Hier raakte mijn geduld uitgeput en schreeuwde ik Maakt u bezwaar om te betalen, zeg het dan maar." „Volstrekt niet, meneer, ik wilde alleen maar opmerken Dat u mij geen lessen behoeft te geven, maar alleen mijn 10 dui zend pop te betalen hebt." „Hier zijn ze." Dag meneer! „Dag meneer!" Daarmee was de zaak afgeloopen en ging ik met mijn tienduizend zil verlingen mijn vrouw blijde maken. Het"is voor. de inbrekers een gulden tijd, een tijd zoo mooi, als er ooit een tijd voor hen geweest is. Zij kun nen rustig hun slag slaan, zonder eenige vrees te koesteren voor «toor- nie in hun werk. Ja, 'tis gebeurd, dat een meneer, thuiskomende, hen juist bezig zag zijn secretaire te ledi gen en uit vrees voor kleine onaan genaamheden stilletjes weer weg sloop om in een hotel te gaan slapen. Hij wilde de menschen niet storen in hun ernstig werk. Morgen zou hij wel eens zien, wat de heeren hem gelalen hadden en een staatje opma ken voor de verzekeringsmaatschappij. Een mensch, die in ernstige bezig heden gestoord wordt hij en ik weten het bij ondervinding is wel eens grof en er bestond voor hem geen enkele reden de gevolgen daar van af te wachten. De verzekeringsmaatschappij is er goed voor. My is verteld, dat sommige menee- ren de heeren inbrekers nu en dan een bezoek brengen en hen vooreen zeker sommetje overhalen ook nu hun inboedel, die al vrij oud begint te worden, eens onder handen le nemen, opdat zij bij de Maatschappij voor verzekering van inbraak om een nieuw stelletje kunnen aankloppen. Maar daar geloof ik niets van. Ten eerste, omdat e9n Hollandech koop man zoo slecht niet kan wezen en de Hollandsche inbrekers te veel mannen van de wereld zijn om op zoo'n schunnig voorstel in te gaan. Ik eindig dit keer met een aanbe veling van de nuttige instellingde Maatschappij ter verzekering tegen inbraak." Sohoolwet in België. Nog een paar artikelen van het schoolwetontwerp werden Donderdag door de Kamer aangenomen. Op voorstel van minister Van den Peere boom zal de vergadering Vrijdag, Za terdag, Maandag en Dinsdag bijeen komen om eenige ontwerpen af te handelen. Op die dagen zal niet ge stemd worden de stemmingen over die ontwerpen en de tweede stemming over de schoolwet zullen Woensdag geschieden. Accountants. Te Londen is door het Hof van Appèl een zeer belangrijke beslissing gegeven, die, nu de betrekking van accountant hier ook burgerrecht be gint te verkrijgen, ook voor ons land, van belang is. Intusschen houde men wel in het oog, dat het beroep van accountant in Engeland door de wet is erkend, bij ons niet. Het Hot van Appèl heeft een von nis bevestigd van een lageren rech ter, waarbij de accountant, die de boeken eener maatschappij als „audi tor" had onderzocht en daarover rapport had uitgebracht, met de directeuren aansprakelijk werd ge steld voor ten onrechte uitgekeerd dividend. De vergadering van aandeel houders had op de verklaring van den auditor, dat de balans geheel in overeenstemming was met de boeken der maatschappij tot het uitkeeren van dividend Desloten. De „auditor" had zich er niet over uitgelaten en dit was volgens den rechter zijn plicht geweest of de boeken en de balans een juist beeld gaven van den werkelijken toestand van de bank. Had hij dit gedaan, dan zou geble ken zijn, dat geen dividend uitge keerd had kunnen worden, hetgeen nu uit het kapitaal geschied is. Inlandsch bijgeloof. Op de paardenvendutie der firma Van Vleuten Cox te Batav a werd een heel gewoon Sum ba,va paardje, per prauw aangevoerd, verkooht voor... 1410. O ader gewone omstandigheden zou het misschien f60 a f70 hebben gehaald, maar nu had het twee kruintjes boven dan staart, een merk dat satrio penajoengan heet en geiuk moet aanbrengen. (J5. NblacL') Een trein uit San Francisco ko mend.; is bij het station Grant in Nieuw-Mexico ontspoord. Volgens de eerste berichten zijn twaalf per sonen gedood en 25 gewond, doch de bijzonderheden ontbreken nog. Cholera in Japan. Berichten uit Japan, van 13 Juli, maken melding van 2000 sterfgeval len aan cholera, tot heden voorge komen bij de troepen, dl: het vroe gere oorlogstooneel bezet houden. In het binnenland van Japan, waarheen de epidemie door de terugkeerende soldaten is overgebracht, heeft de cholera zich sterk uitgebreidtot 8 Juni werden volgens de Ja,pan Gazette 1086 gevallen geconstateerd, waarvan er 587 doodelijk verliepen. VARIA, RechterBeklaagde, de getuige zegt, dat gij hem in de hand hebt gebe ten. Beklaagde. Dat is onmogelijk, edel achtbare, ik ben vegetariër. Onwillekeurige tegenspraak. Moeder'tKomt mij vco: Annat dat je je beminde tamelijk links laa. liggen 1 Anna: Omdat ik heb ingezien.dat hij de rechte niet is Modern bestaan. ADus de schilder BersenBteen is dood Wat heeft die in zijn leven gedaan B. Hm, hij was vijftig jaar lang een veelbelovend talent! Commissaris. Wat wordt dezen man ten laste gelegd0 Agent. Dat hij zijn vrouw heeft geslagen, maar hier is een verklaring van de vrouw dat hij haar geen pijn heeft gedaan. Commissaris. Waarom is de vrouw dat zelf niet komen zeggen AgenU Ze wou liever niet met twee

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 7