Moor-Miertai. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J, c, FEUILLET QN- De onneembare Stad. 13 Jaargang Dinsdag 13 Augustus 1895. No. 3715 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-^, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIÈN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onxe agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOl Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d« Publiciti Etrangère G. L. DAÜBE 6 Co., JQMN P. JONES, Sue*., Pari/* 31 Me Faubourg Montmartroe Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt.' De Directeur- üitgever, STADSNIEUWS. Haar'em, 12 Augustus 1895. Stukken van [den [Raad. g| F De Commissie van Financiën ad viseert tot goedkeuring: lo. van de rekening der schutterij over 1894 in ontvangst en uitgaaf, groot f4930,97%; 2o. van de begroo ting van het Burgerl. Armbestuur voor 1896, groot f19,441, waarbij een subsidie der gemeente van f15,726; 3o. de begrooting van het St. Eliza beths Gasthuis voor 1896groot f65,561,85, waaronder een gemeente lijk subsidie groot f35,530,39 en 4o. de begrooting voor 1896 voor de Stadsapotheek groot f9810,waar onder een gemeentelijk subsidie van f6410,5j. de gemeenterekening over 1894, groot 11,278,187,53, met een batig saldo van f 100,203,04';6o. een le euppl. begrooting dienst 1896, groot 1115,318.98%, in ontvangst en 138,876,305 in uitg., zoodat nog be schikbaar overblijft f76,442,68. Ook kan de Comm. zich vereenigen met het voorstel om bet terrein der buitensoeieteit „Trou moet Blijcken" aan die sociëteit opnieuw te verhuren, thans voor 30 jaar en 4% maand, docb niet tegen lageren huurprijs, zooals door de sociëteit was gevraagd. Het bestuur van de Haarl. Var ken sslagersvereeciging verzoekt aan den Raad, om daar, waDneer er veel varkens moeten worden gewogen, die welk^ het laatst aan de beurt zijn veel van de warmte hebben te lijden, de Stadswaag gedurende de maan den Juni, Juli en Augustus open te stellen om zeven, inplaats van om acht uur des morgens. B. en W. adviseeren tot goedkeu ring van het adres en stellen tevens voor, de jaarwedde van den waag- meester wegens zijne hierdoor ver meerderende werkzaamheden, te ver- hoogen met 125 en alzoo te brengen op f675. Voor acte fransch l.o. slaagden te 's-Hage Zaterdag o.a. de dames G. Graue, A. Wiegand en L. A. A. van Oosterzee en voor de hoofdacte slaagde te Utrecht de heer J. Westenberg, allen van hier. Laatstgenoemd exa men werd ook door den heer J. A. H. G. Buwalda met gunstig Tot vader en moeder in het Alg. Weeshuis te Helder zijn benoemd H. Faassen en echtgenoote, binnen vader- en moeder in het Stads Armen- en Ziekenhuis alhier. Door de aid. Haarlem van den Ned. bond van oud-onderofficieren is Zon dag te 's Hertogenbosch de eerste prijs behaald, groote zilveren koninginne- medaille, in den schietwedstrijd op geweer, met 225 punten. In ons vorig Nr. berichtten wij met een enkel woord de inbraak bij den heer J. J. Francken, hoofdonderwij zer, woonachtig aan de Nieuwe Gracht 54. Nader vernemen wij, dat de in braak werd gepleegd tijdens de afwe zigheid der familie. Verschillende kasten zijn opengebroken en alles onderste boven gegooid. Door de be woners, die 11. Zaterdag te huis kwa men, wordt vermistf 15 aan zilver geld, een blauw koralen halskettinkje met gouden sluiting, 12 zilveren thee lepeltjes, zes nickelen likeurlepeltjes, 1 zilveren suikerschepper, twee zilve ren heeren cylinder-horloges, een zil veren dop van een flacon, 1 paar gouden oorbelletjes en 2 paar onder stukjes van gouden oorbelletjes. Ver moedelijk met een valschen sleutel heelt men zich toegang verschaft. Op [de landbouwtentoonstelling te Edam behaalde de heer C. van Holk alhier een 2en prij3 voor paarden onverschillig van welken leeftijd, ge spannen voor 2- of 4-wielige rijtuigjes. Wedvlucht- De Postduivenvereniging „de Snel- vlieger" alhier hield Zondag twee wedvluchten, een van Steenwijk en van de Landbouwtentoonstelling te Edam. Te Steenwijk werden de duiven om 8 uur G.T. in vrijheid gelaten, terwijl er door den Min. van Oorlog 3 prijzen waren disponibel gesteld welke werden behaald: 1 zilv. med. de duif van den heer Haartman 11.10.281 diploma de duif van den heer Haartman 11.11.25 de 3e aankomende werd getoond 11.11.32. Te 1.40 G.T. losgelaten te Edam was de aankomst: 1 Verg. zilv. med. de heer Joh. Jung 2.18.19; 1 zilv. med. de heer Schippers |2,19.6; 1 bronz. med. de heer Haartman 2.19.21. Heden is alhier aangekomen en aan het Grand Hotel Funckler afge stapt de Hertog van New Castle met gevolg, komende van 's Gravenhage. Nog zijn aldaar aangekomen 47 leden van „The Polytechnic Educa tional" komende van London. Zaterdagavond j.l. ïb den werklie den van de firma Beijnes een aardige verrassing bereid. Het oudste lid der firma maakte het volk bekend, dat elk der werklieden in 't bezit zou gesteld worden, van een entreekaart voor de tentoonstelling te Amsterdam benevens 10,50 voor de reis en f 1.00 voor verdere uitgaven. Zeer zeker zal een en ander door de werklieden zeer worden gewaar deerd. De kermiB. De kermis is weer geëindigd. De St. Bavo heelt haar van morgen uitge luid. Over enkele dagen zal er niets van haar zijn overgebleven, dan een massa eierdoppen, sinaasappelschil len, en papierproppen. Wel zijn er den laatsten Zondag weer zooals altijd viel menschen ge weest, maar toeh niet zooveel als vorige jaren. Het contingent van Am sterdam leek ons, wellicht door de Tentoonstelling, belangrijk minder. Bijzonderheden vielen niet voor: een aantal personen werden voor uit dronkenschap voortspruitende balda digheden door de politie in bewaring genomen. De burgemeester heeft, vergezeld van den adjunct-inspecteur Wolfiram, tot in den morgen toe zich met eigen oogen overtuigd van de kermispret. Naar wij vernamen gaat Z.E.A. mor gen voor vier weken de stad uit. Jammer is het, dat dekermisweek voor verschillende personen door de inbraken is verbitterd. Ons kwam bij het hooren daarvan een goede raad in de gedachte, dien de politie steeds geeft„Zet wanneer ge de stad uitgaat, nooit een briefje afwezig voor deur of venster. Waarvoor dient eigenlijk die aan kondiging? Vrienden en kennissen kunt ge het zelf wel zeggen dat ge naar buiten gaat, de leveranciers even eens en die bemerken het als ze ver geefs aanbellen, toch gauw genoeg. Het is dus voor niets dienstig dan als eene vriendelijke mededeeling aan heeren inbrekers dat het hek van den dam en de gelegenheid schoon is. Wie zijn huis onbeheerd laat staan, late de gordijnen omhoog en geve den sleutel aan een buurman, om nu en dan de ramen eens open te zetten. Dit houdt ten eerste het huiB Irisch en brengt ten anderen dieven in den waan dat het be woond wordt. Bovendien kan het zijn nut hebben aan de politie mededeeling te doen dat men zijn huis tijdelijk ver- laat.Elken avond wordt aan de agenten die de nachtrondes moeten doen de adressen van atwezigen voorgelezen en hun aanbevolen op dat huis spe ciaal teletten. Wie niet sterk is moet slim wezen. Sterk, maar in andere beteekenis, was zeker wel de man, die „om op te knappen" aan een stalletje op de kermis achtereenvolgens vier en lurin- tig eieren naar binnen sloeg, toen hij ze niet betalen kon door de politie werd ingerekend en den volgenden morgen in alle emst verklaarde, dat hij t r zich nietB van herinnerde en niet gewoon was eieren te eten. Wat een maag! Tragi-komisch is 't geval van een handschoenenkoopman op de kermiB, wien voor een prijsje een groot aan tal paren handschoenen te koop wer den gepresenteerd, die hij als zijn eigendom herkende en die hem te Dordrecht moeten zijn ontstolen. Na tuurlijk waren ze nu al in de zoo- veelste hand. Een medicus h:er ter stede deed deze week aangifte, dat hij gezien had hoe op zijn stoep een kerel een ander die dronken was, zijn porte- monnaie had ontroofd. Den bestolene kostte zijn roes aldus 112 behalve de haarpijn. Overigens werd anders van zakkenrollerij weinig vernomen. Hedenmorgen is het ;paard van den zandman J. Bakker, woonachtig Nas- saulaan no. 69rood, in de Wilhel- minastraat op hol gegaan en geval len, waarbij het dier een voorpoot gebroken heeft. De schade die Bak ker hierdoor lijdt is groot. Hij is een fatsoenlijk man en verdient ten volle voortgeholpen te worden. Zateruagavond te ruim 8 uur ont lastte zich boven Hallweg en omstre ken een zwaar onweder, gepaard met hagelbuien en stortregens. Gedurende circa nur scheen het alsof een wolk breuk plaats had, de straten stonden blank, zware rioolplanken dreven weg en het water drong in de laagstaan de huizen. Te uur bedaarde het weer en bij het nog onafgebroken weerli hten heerschie weldra groote bedrijvigheid bij het wegruimen van het water, het in orde maken der riolen enz. In Noordelijk Haarlemmermeer en het zuidelijk deel van den IJpolder is door den hagel veel schade ver oorzaakt, terwijl de vele regen de big het mooie weder van Zaterdag met kracht begonnenoogstwerkzaamheden weder ten achter heeft gebracht. De raad der gemeente Sloten besloot op het tegen de jongste herstemming ingekomeü protest afwijzend te be schikken en de vier gekozen raads leden toe te laten. De nieuw gebouwde kerk voor de Vrije Gemeente te Sloten (N. jH.) zal a.s. Zondag 18 Augustus door Ds. Hartkamp worden ingewijd. IJmuiden. Een Urker visscher Lubbert Ras van ongeveer 20 jaar, zou Zondag morgen zijn schipper en een paar andere visschers met een vlot van boot halenvlak bij den wal had hij het ongeluk uit 2ijn schuit te vallen, hij zonk onmiddellijk en kwam niet weder boven, ofschoon dadelijk pogingen in het werk ge steld werden om hem te redden. Eerst ongeveer vier uren later slaagde men er zijn lijk te vinden, dat naar Urk vervoerd wordt. Het wrak van den hij Egmond ge zonken IJmuider vischkotter Roicena, dat zeer veel last en schade aan de visschers verooizaakt, zal in deze week van rijkswege en onder rijkstoezicht opgeruimd w< rden door den aanne mer Weltevreden van den Helder. BINNENLAND. Haagsche Brieven. XXXIL Wij Hagenaars zijn zonderlinge lui. Twee eigenschappen hebben we in het bijzonder: Klagen en plannen maken. Nu is het zeer bijzondere wel dit, dat een klacht meestal onmid dellijk door een plan wordt gevolgd. Van onze plannen beloolde ik een vorig maal het een en ander te zeggen. Gedeeltelijk zijn zij, zooala ik zeide, het gevolg van klachten. Wij hebben dan, zooals ik bekend mag onderstel len, een Haagsche tramwegmaatschap pij, die er tot nu toe een aardig stel monopolies op nahield, een en ander bij de concessievoorwaarden bepaald, waardoor de aanleg van andere lijnen anders dan door de H. T. M. een onmogelijkheid was. Een van de iif onaardigheden dezer maatschappij Naar het engelsch van MAX PEMBERTON. HOOFDSTUK VII. De aanvang van groote gebeurtenissen. Hoe aangenaam de reis ook was gewees klonken zijne woor den als muziek in mijne ooren ea wij gebruikten nu ons middagmaal weder in eene opgeruimde stemming. Al sedert eenige weken had ik op_ehouden mij af te vra gen „Waar ga ik heen Nu kwam die vraag weder in mij op en met meer aan- draüg, te meer daar het antwoord daarop niet lang meer zon uitblijven. Voordat er weer een dag was voorbijgegaan zou ik tegenover den eigenaar van het jacht staan en dan ook zou ik het origineel van het betooverende schilderstuk uit de kajuit zien voordat de zon weder opging zou ik ein delijk den sleutel tot al deze raadselachtigheden in mijne handen hebben. De verzekering hiervan bracht mij onwille keurig buiten mijzelve. Ik beantwoordde Monks kwinksla gen van harte, en onze maaltijd geleek wel een banquet het leven en gezang van de bemanning aan dek waren geheel in harmonie met mijne stemming. Wij besloten onze kolfie in de buitenlucht te gebruiken en zoo spoedig wij aan dek kwamen, bemerkte ik de oorzaak van de buitengewone levendigheid en drukte. Gelijk een ster, buitengemeen schitterend en helder, straalde aan de stuurboordzijde van het schip, heel ver weg, een licht, en het .-cheen mij toe als een groet van een bekende. Bij de matrozen kwam dit niet minder welkom, en zij zongen en riepen elkander toe dat zij weder tehuis waren en hun reis was volbracht. Wat mijn vriend Adam betrof, deze had geen oogenblik rust en zijn stem weerklonk over het schip als het geluid van een trompet. „Travena" zeide hij tot mij in een van die buien, „daar zijn wij eindelijk tehuis, oude jongen, en wees van harte welkom 1 Ik beloof je daar een heerlijken tijd! Als dat niet zoo is, dan kun je met mij doen w.it je wilt." „Is kan n niet genoeg danken voor wat gij hier voor mij gedaan hebt," zeide ik, „gij zijt meer dan een vriend voor mij geweest." „Praat daar niet van riep hij uit. „Wacht eerst maar tot dat gij daar boven zijt, en vertel mij dan eens wat gij van ons denkt." „En v^n de patient", voegde ik er bij. Bij dit gezegde verdonkerde een wolk zijn gelaat en ik begreep dat ik er verkeerd aan gedaan had, dit onderwerp aan te roeren. „Ja," zeide hij, „gij zult de patient zien en als gij haar ziet, denk dan aan mijne woorden. Ik zeg dit als een vriend, en denk er om. Wees op uwe hoedel" Hierop keerde hij zich om en verdween in de kajuit, ter wijl ik, mij in zijne woorden verdiepende, mijn sigaar bleef rooken op dek, mijzelf afvragende, welke geheimzinnigheid er toch wel in verband mocht staan met dat schoone ge laat, dat ik op de schilderij had gezien. Ik was echter niet in staat eene oplossing hiervoor te vinden. Met deze gedachten tot gezelschap, bleef ik het licht, dat elk oogenblik grooter werd, gadeslaan, en het scheen, dat zooveel te meer wij het naderden, zooveel te hooger het zich boven de zee scheen te verheffen, terwijl de weerschijn daarvan zich op de zee afteekende gelijk een kreed gouden pad. Volgens mijn idee bevond zich het licht op den trap van een rots, heel, heel hoog boven de zeemaar de sterkte en helderheid ervan waren grooter dan ik ooit te voren van eenig ander licht gezien had. Dien nacht werd er aan boord van het jacht weinig of niet geslapen. Ik zelf wandelde het dek op en neer tot laat in den nachten zelfs toen ik mij ter ruste begaf, hield de overspanning van de laatste uren den slaap geheel en al uit mijne oogen. En buitendien was de geheele omgeving zoo zeer verlicht door de reeds gemelde baken om zich heen wierp, dat de zachte stralen daarvan mij steeds schenen te volgen waar ik mij ook wendde. Hare diepe schaduwen teekenden zich op den vloer af als platen zwart marmer; dit alles te saam genomen benevens het leven en de beweging, welke

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1