ïeeds iets vergroot, en de afstand die Ripley van Guildford scheidde, waar de eerstvolgende nacht zuu worden doorgebracht, werd in korten tijd af gelegd. Dien avond en den volgenden morgen vroeg werden sommige fraaie gebouwen van deze stad bezocht, o.a. een prachtig gelegen ruïne. Deze dag en de volgende, Woens dag, die geheel in de country werden doorgebracht, waren ka; me, maar daarom niet minder aangename dagen, vooral ook omdat het weer allengs mooier en de prachtige engelsche grintwegen tevens drooger beter berijdbaar werden. Van Guildford werd getrapt over Newland's Corner, een hoog punt, be kend om het prachtig vergezicht wat men vandaar over den omtrek geniet, naar het stadje Dorking, ook met een heuvelachtige omgeving. Alvorens Dorking te bereiken werd nog een bezoek gebracht aan Th silent pooleen verrukkelijk vijvertje, met een watervlak door geen enkel windje bewogen, dank zij zijne ligging in de diepte en tusschen boomen en struikgewas, en een water van eene weergalooze helderheid, zoodat de bodem, de plantengroei daarop en de visschen zoo duidelijk mogelij x zicht baar zijn. Te Dorking werd verder de dag doorgebracht op den Box hill, een der hoogste heuvels uit den omtrek en in het hotel. Aldaar werden kennismakingen aangeknoopt met eenige leden der „Dorking C. C.", die den vreemdelin gen den volgenden morgen uitgeleide deden. Dien dag, Donderdag, werd de weg naar Londen weeringeslagen alwaar de twee laatste dagen zouden worden doorgebracht. In Croydon werd halt gehouden na een prachtigen rit over den breeden straatweg, die van Londen naar Brighton loopt; aldaar werd geluncht en verder door- fereden naar het bekende Crystal 'alace, ongeveer in den trant als het amsterdamsche Paleis voor Volksvlijt maar in veel reusachtiger afmetingen en waarbij uitgestrekte terreinen be- hooren, op verschillende wijzen geëx ploiteerd. Het gebouw bevat dit jaar eene tentoonstelling en is gevuld met uitstallingen op allerlei gebied. Het terrein bevat o a. een afriaaansch kamp, een rutschbaan enz. Des avonds bevatte het paleis met zijne parken duizende n en duizenden menschen, die aldaar wa ren gekomen om het sch jone vuurwerk, dat eenmaal per week bij het paleis wordt gehouden, te bezich tigen. Na afloop van het vuurwerk bracht de trein de wielrijders naar Londen, alwaar in het Manchester Hotel opnieuw werd overnacht. De rijwielen hadden n" verder rust, daar het programma van Vrijdag en: Zaterdag geen tochtje per rij wiel meer bevatte. De Vrijdagmorgen en middag werden besteed met een interessant boottocht je langs den Theems naar Greenwich, met een bezoek in genoemde plaat3 aan het Greenwich Park, het Royal Naval Hospital met zijne schilderijen van zeegevechten en vlootvoogden en aan het Marine Opleidingsgebouw, waar 1100 jongens onderricht ontvan gen. In Londen teruggekeerd werd met de fraaie londensche cabs naar the Indian Exhibition gereden, eene tentoonstelling bij avond vooral ver rukkelijk schoon,wanneer de prachtige witte gebouwen in moorsch-indiechen stijl, benevens de geheele omgeving in indisch karakter, zijn geillumineerd en de schoone lijnen der gebouwen duidelijk zijn aangegeven door de rijen lichten in blauw, rood, geel en groen. Daar ook heelt men het reu- zenwiel, eene nabootsing van het Ferry-wiel van de tentoonstelling van Chicago, daar loopen olifanten rond, daar worden prachtige concerten ge geven, terwijl het geheel des avonds zoo feëriek, wordt gestoffeerd door de tallooze bezoekers v- n allerlei rang en stand een geheel dat een blij ven den indruk achterlaat. Zaterdag, de laatste dag van het verblijf, waren de 5 nog overgebleven Kettinggangers met eenige Stanleyites de gasten aan een lunch door eeu der leden der Stanley-Club, den heer Kauflmann, te zijnen huize aangebo den. Deze bleek een waardig gast heer te zijn. Na afloop h.ervan werd op de nieuw aangelegde c men.en wielerbaan te Woodgreen een 6-uurs wedstrijd begewoond, voor de leden der Stanley-Club, waaraan elf leden deelnamen.In deze wedstrijd werd door den heer C. Clark het snelst gereden. Hij legde af in 6 uur ruim 125 eng, mijlen. Des avonds waren de Kettinggan gers weer ue gasten der Stanley- club in haar clubgebouw in de Seven Sisters Road. Aan het souper werd bij monde van den heer J. A. Leupen, 'president der haar.emsche club, aan de Stanley-Club eene photografie der leden in fraaie lijst als een aanden ken aangeboden, welk geschenk met erkentelijkheid werd aanvaard. Zaterdagmorgen acht uur waren een tiental Stanleyites aan het sta tion Holborn Viaduct aanwezig om de hollandscbe vrienden uitgeleide te doen. Na een hartelijk afscheid oogde men elkaar bij het vertrekken zoo lang mogelijk na en e Kettinggangers hadden Londen en een paar uur 1 .ter Queensboro verlaten en namen met zich een onuitwischbare herinne ring aan het gesmaakte genot en een eveneens onui.wischbaar gevoel van oprechte erkentelijkheid jegenB de vrienden der Stanleyclub, die de ge heele week alles in het werk had den gesteld, somtijds wellicht mei voorbijzien van eigen wenschen, om het kunnen gasten aangenaam maken. Willem II en het jaartal 1847, blijk baar bestaande uit lood. Maandagavond kwam jhr. van uit Heemstede per fiets in de socië teit „Trou moet Blijcken" en zette zijn wiel in de vestibule doch achter de dubbele deur, die tot het gebouw toegang geeft. Toen hij wilde vertrekken was het rijwiel, een eerste klasse Osmond road racer, verdwenen. Aangifte bij de politie is gedaan. De rijwieldiefstallen nemen in den laatsten tijd zeer toe: het is dus zaak om bij de berging van het wiel hoogst omzichtig te werk te gaan. E8n Amsterdammer, dien door eene weduwe alhier woonachtig aan de Ged. Voldersgracht uit medelijden gedurende eenige dagen huisvesting en voeding was verstrekt, (zij kende hem van vroeger toen hij alhier in gar nizoen lag) is gisteren in stilte ver trokken, met medeneming van een wekkerklok. ook hier in den laatsten tijd zooveel regen is gevallen en ziekte reeds spo radisch zich vertoont, wordt over het neen verwacht dat de oogst van de late aardappelen (die soort welke voor winterprovisie bestemd is) erg zal tegenvallen en de enkele beste natuurlijk zeer prijzig zullen zijn. Aan den IJweg te Haarlemmer meer werden na de hevige onweers bui van jl. Zaterdagavond onder een boom 214 doode musschen gevonden. Maandagmiddag is" te Velsen aan de noordzij van het kanaal bij de ballastwerkzaamheden van den heer Moorman, een locomotief te water gereden, terecht komende op 2 zand- jakken, die meteen verbrijzeld werden. Persoonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor. Oorzaak vooralsnog onbekend. Een knecht van den kermisreiziger B., die alhier met een tentje met visch- vermaak op de Botermarkt stond, heeft zich uit de voeten gemaakt met een zilveren cylinderhorloge en eenige contante'i aan zijn patroon toebehoo- rende. Hij is bij do politie bekend en heelt reeds vonnissen ter zake van diefstal ondergaan. Maandag werden te Zandvoort aan het strand meetings gehouden door het korps uit Haarlem van „Het leger des Heils". Van de halte al werd er een op tocht met muziek gehouden door het dorp, waarna men zich naar het strand begaf, waar om 11 uur eene gods dienstoefening in de open lucht werd De tentoonstelling voor Tuin bouw en Plantkunde. De verwachting, dat op bijna alle nummers van het programma voor genoemde tentoonstelling ainier zou worden ingezonden, is ni.t beschaamd geworden. Niet minder dan 185 in zendingen zullen er zijn, voornamelijk uit Haatxem en omstreken, doch ook uit Aalsmeer, Naar en en andere plaatsen. De herten moeten zich tij de- lij x, en of zij dit gaarne doen is ons onbekend, met een gedeelte van d. hertenkamp tevreden sthlen. Een groot gedeelte ervan wordt door de tentoonstelling in beslag genomen. Op hst terrein zal een zestal tenten komen, eene ronde tent van 18 M. diameter voor inzendingen van ge vulde, bloemige knoibegonia's eene andere eveneens ronde tent voor afge sneden lozen en dan nog een ronde tent voor bouquetwerken. Voorts eene groote langwerpige tent van oü M. lengte voor inzendingen van ver schillende planten, als Canna's enz., eene voor Coieus' en Gloxinia's en ten laatste eene voor Gesnariaceën. Eindelijk zullen er nog 60 verschil lende vakken op het grasveld zijn, met inzendingen van knoibegonia's: enz. Vanwege het café Neuf uit dei Groote Houtstraat zal voor een res-i tauratiegebouw gezorgd worden. Voor de officieele opening der ten toonstelling, die op Donderdag a.s. des namiddags ten 2 ure zal plaats hebben, zijn een groot aantal stad- genooten uitgenoodigd. Alles doet voorspellen, dat, als ook het wêer medewerkt, de tentoonstelling uitste kend zal slagen. Door de politie alhier is weder in beslag genomen een valsche gulden, voerende de beeltenis van koning Door den waarnemenden Commis saris der Koningin" in Noord-Holland is ter kennis gebracht dat: lo. in die provincie de jacht op klein wild met uitzondering van die op fazanten, zal worden geopend op Zaterdag 31 Augustus met zonsop gang; 2o. dat de jacht op fazanten zal worden geopend op Dinsdag 1 Octo ber. mede met zonsopgang en 3o. dat de korte jacht dagelijks, met uitzondering van den Zondagen de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uit geoefend. Heemstede. De Haarlemsche kermis werd ook weder evenals alle andere jaren door vole ingezetenen dezer gemeente en verder afwonenden druk bezocht en vei n iieten zich, vooral Zaterdag avond, het onaangename van den regen ea het hevige on weder welgevallen en bleven niet thuis, want het was een maal afgesproken „naar de kermis". D-. tr m maakte goede zaken en na afloop der pret kwamen de gasten toch ten minste van buiten droog thuis, want met het opkomen der wind dreef de bui af, tot groot genoegen van de kermisvierenden. die blijkbaar veel plezier hadden gehad, wat te meer wordt verondersteld, daar men den 'ganschen nacht door en zelfs Zondag morgen nog van hen kon vernemen „dat ze nog nooit zoo'n lol hadden gehad." Onze Burgemeester met een tiental rijks- cn gemeenteveldwachters be vonden zich van Zaterdagavond om streeks 11 uur af tot in den vroegen morgen, in, om en bij den Hout, ter naad having van het openbaar gezag en de goede orde, die daar ter plaaise bij zulke gelegenheden anders wel eens wordt overtreden. Alles liep echter rustig en wel af. Heemstede. Stond het er alhier bij de in de vorige maand gehouden aardappel- verkoopingen met het gewas flink yü-ï en waren de vroege soorten be- P'.'.uiJ gned en had het den schijn dat ook de „late" goed en spotgoed koop zouden zijn, thans even wei nu Des middags om 3 uur had er weer eene bijeenkomst plaats, waarbij door den kapitein en verschillende soldaten het woord werd gevoerd van af eene oude pink, die eene uitmuntende spreekplaats aanbood. De vlag van het leger wapperde van het schip. Honderden badgasten en Zandvoor- ters stroomden toe, om de sprekers en spreeksters te hooren, waarvan sommigen met groote aandacht wer den gevolgd. Talrijke exemplaren van De Oorlogskreet werden verkocht. Om 5 uur waren de bijeenkomsten geëindigd, die door prachtig weer werden begunstigd. Zondagavond arriveerde te Vlissin- gen het kon. Eng. stoomjacht Victoria and Albert, aan boord waarvan zich bevond H. K. H. Prinses Beatrice, ongste dochter van de Koningin van Engeland, gehuwd met den prins van Battenberg. Maandagochtend kwam het jacht aan de zuidelijke ponton gemeerd, ten einde de hooge reizigster te ontschepen, die met den mailtrein van 6.46 hare reis naar Duitschland voortzette. W ereldtentoonstelling. Maandagmiddag werd op het tent oonstellingsterrein te Amsterdam het beloofde Japansche vuurwerk af gestoken, dat om zijne eigenaardig heid zeer voldeed. Deze pyrotechniek berust hierop, dat uit eene soort mortier een vuurwerk geschoten wordt, dat in de lucht ontploft en eene figuur een man te paard, een soldaat, enz. te voorschijn doet komen. Jammer werd door verkeerd rich ten van het mortier een projectiel te laag geschoten, zoodat het terecht kwam onder het publiek en een meisje aan de wang eene wond toe bracht. Zaterdagavond kwam te 's-Graven- hage u t Amsterdam aan een Fransch sprekend heer, die aangifte deed dat hem, naar hij vermoedde ia den trein of in het station aldaar, zijne zakpor- tefeuille was gerold, inhoudende 2 bankbiljetten van 500 lranc3 en f400 aan hollandsch geld. In zijne porte feuille bevond zich ook zijn paspoort, aan het bezit van welk stuk hij op reis groote waarde hechtte. De reiziger, die zich zoodoende zon der geld bevond, is de heer L., vice- consul in eene der steden van Bra zilië. De politie heeft een onderzoek in- isteld, dat tot dusver niet het ge- wenschte gevolg had. BINNENLAND, De Staats-Ct. behelst de volgende belangrijke mededeeling Blijkens een bij het Departement van Buitenlandsche Zaken uit Tanger ingekomen telegrafisch bericht, is van de schadevergoeding, welke door Harer Majfisteits Re^eering, naar aanleiding van den overval van het Nederland- sche schip Anna door Riffeensche zeeroovers, van Marokko geëischt was, aanvankelijk een bedrag van 95 pet. aan den tijdelijken consul-generaal der Nederlanden te Tanger uitbetaald geworden. Menigeen, die de Koningin op haar reizen door het land volgde, heeft wel eens bij zich de vrees voelen op komen, dat zulk een tocht, om de groote daaraan verbonden vermoeie nissen, voor haar weinig bekoorlijks hebben moet. Mag men den Haag- schen correspondent der N. Gr on. Ct. gelooven, dan is er voor die vrees niet de minste reden. Zoo schrijft hij o. a. Onze jonge Koningin geniet op het Loo met volle teugen van haar va- cantie, die met de reis naar Overijsel en Drente zal worden besloten. Naar ik hoor, ziet de jeugdige Vorstin deze wel drukke, doch voor haar steeds zeer aantrekkelijke triomfdagen met groot verlangen tegemoet; en toen dan ook dezer dagen een der dames van de hofhouding haar vroeg, of zij niet tegen die drukke, woelige reis opzag, antwoordde de Koningin „Volstrekt niet, het Bpijt me inte gendeel, dat 't met deze reis met den tocht door het land voorloopig ge daan is. Als het van mij afhing, zou ik wel dadelijk weer van voren af a an willen beginnen." Zondagmiddag werd te Nijmegen de jaarlij ksche vergadering gehouden va* de „Vereeniging" „Kantoren voor Vaste Goederen" in Nederland, waar van de heeren Niephaus en Droste sinds 1890 deel uitmaken. Met algemeene stemmen werd be sloten tot de uitgave van den 6en jaar gang van de „Geillustreelde woning gids van Nederland", terwijl voor waardelijk weder een paar nieuwe plaatsen in de Vereeniging werden opgenomen. Bij acclamaties werd de heer van Elten van Arnhem tot Voorzitter en de heer La Gro van Groningen tot Secretaris herkozen. Tot vergaderplaats voor het vol gend jaar werd Tiel herkozen. Een ruim 70-jarig weduwnaar van Rottevalle zou huwen met zijn jeug dige huishoudster. Zijne te Groningen wonende zoons kwamen op een hon denkar aanrijden en zeiden tegen hun vader dat de „geboden" wel waren aangegeven, maar dat het overgaan meest. Zij dreigden met groote mes sen, wierpen de huishoudster de deur uit de oude man vluchtte en na veel kabaal en wat huisraad stuk gemaakt te hebben, vertrokken ze, onder de veelbelovende toezegging binnenkort en beter terug te zullen komen. De persoon te Stekene, die Donder dag bij een gevecht tusschen de com miezen door een kogel doodelijk ge troffen werd, is aan de gevolgen over leden. „O, reeds twee of drie keer, en u zijt de eenige executeur. Ik vertrouw dat u er voor zult zorgen, dat al de schuld- eischers die ik heb tot den laatsten cent worden uitbe taald." „Spreek daar nu niet verder over!" riep de stuurman uit en terzelfder tijd schreeuwde hij luidkeels „los 1" tot dege nen die op het jacht waren en bewoog een der hef boomen naast zich. De kleine boot bewoog zich nu in de richting van het voorgebergte der donkere rotsklompende prachtige vormen van den stoomer, die mij van Europa hierheen had gebracht, werden nu van voren naar achteren duidelijk zichtbaar. Ter wijl de vaart versnelde en wij de breede branding bereik ten zonder dat er acht werd geslagen op het water, dat naar biDnen sloeg, kon ik een goeden blik werpen op de verschillende uitsteeksels en grillige vormen van den mach tigen rotswand, dien wij naderden. Hier glinsterend als kwarts en mica, daar al3 jaspis en spaath, glansde de hooge klip plotseling in het licht der zon, waarin zij zich baadde als in een vloeiend goud. Het golvend water schitterde nu in een heerlijken glans. Het jacht achter ons vertoonde gloeiende ballen vuur, telkens wanneer de zon zijn geel ko perwerk bescheen niets had een reiner aanblik kunnen op leveren dan de glanzende zeeniets was verrukkelijker dan eene zonneopgang in het midden van den zuidelij ken Oceaan. Wij hadden wellicht een halve mijl afgelegd en konden reeds het klotsen van het water tegen de rotsen hooren, toen de stuurman weer begon te spreken. „Alle handen naar beneden," zeide hij en bij deze woorden bewoog hij een tweeden hefboom en de kap die zich boven onze hut bevond.gleed naar benedenen werd van beneden vastgeschroefd. Ik. koa nu heete lucht uit de een of andere pijp langs mijn geiaat voelen, en het doften geluid van pom pen, die bewegen werden in het voorgedeelte van het schip, deed zich hooren. De gewaarwording van halve verstikking was verre van aangenaam, en het bewustzijn dat een ijzeren kolom mij omhulde, die even stevig was vastgeschroefd als ware het een doodkist, deed mijn eene koude rilling over het lijf gaan. Ik voelde den lust in mij opkomen om luid te Bchreeuwen, op te springen en te smeeken mij te bevrijden en toen ik ten elutte gevoelde, dat het schip snel naar de diepte zonk en ik het groene water langs de donkere ven sters van de kajuit zag voorbij gaan, meende ik dat ik alle hoop opgaf Ooit weer land of een levend mensch te zien. Eene zaak gaf mij vertrouwen in dit oogenblik van span ning en wel de zekerheid der anderen. Toen de boot zonk zat Monk achterovergeleund en zo*g een gedeelte van het eerste koor uit de „Hugenoten," de schipper keek met een onbewegelijk gelaat door het kijkglas voor hem en hield zijne hand op den regulateur. Op eenmaal klopte Monk mij op den schouder. Hij deed dit om mijno aandacht te vesti gen op een groeten haai, die langs een der lenzen voorbij streek, terwijl zijne beweeglijke staart als zilver glansde. Geen afschuwelijker verschijning kon men zich voorstellen, dan dit woeste, dreigende dier, dat ons naderde met groote, open gesperde kaken en oogen, die vol verwachting gloeiden. Zondagavond is te Enschedé nabij zijne woning in den Krim de 32-ja- rige Grevelink met ee a mes zoodanig Opnieuw veranderde het tooneel. De boot begon haar vaart te verminderen. In de plaats van het groene zeewater zagen wij rondom ons rotswanden en allerlei grillige vormen. Ik was overtuigd, dat wij een tunnel doorvoerentoch was dit het minst wonderbaarlijke, want de tunnel werd door elec- triciteit verlicht, de lampen verspreidden haar glanzend licht onder het stroomende water en wierpen een goudgroen schijn sel door onze lenzen, een schijnsel, dat in schoonheid alles overtrof, wat ik tot dusverre had gezien. Ook hier waren tallooze visschen te aanschouwen, snel voortsc'iietend, sla pende, zelfs vechtende met elkaar visschen met afschuwe lijke, spitse, bekken, visschen met honderden kleuren, prach tige anemonen, zeeplanten en koraal van bizondere grootte en vorm. Het was waarlijk een tooneel gelijk in e n of ander sprookjesboek beschreveneene schepping uit een tooverwe- ield en niet der werkelijkheid. De tocht door den tunnel duurde ruim vijf minuten, ten minste naar mijne berekening. Onderweg kon ik niet met mijne gezellen spreken, want het stampen der machines en het rumoer de pompen beletten goed te hooren. Weldra echter begon de snelheid te verminderen en deden zich de doffe klanken hooren van een krachtigen gong aan de opper vlakte der zee. Wordt vervolgdL)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2