NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. MoorMwerlffl. FEUILLETON De onneembare Stad. 13 Jaargang Zaterdag 17 Augustus 1895. No. 3719 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rij k, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,3?U Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14» Haarlem. Telefoonnummer 122, ADVERTENTIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onxe agenten en door alle boekhandelaren en cour anti en, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOtt, Hoofdagenten i het Buitenland: Compagnie Générale dt Publicité Etrangére G. L. DAÜBE dé. Co., JOJKN F. JOH ES, Sue*.Parije 3 ibi* Fmtbrurf Montuur** i. He Bijvoegsel van het blad dat Za erdogavond verschijntzal bevatten Ben Revue, naar het Fransch. Binnen en Buitenlandsche berichten. Varia. Ad ertenti'én enz. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomen, worden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, J.C. NABETRACHTING uit den GEMEENTERAAD. LXXXII. Bij bouwwerken die voor rekening van eene gemeente of van het Rijk moeten worden uitgevoerd, komt het dikwijls aan den dag, dat er twee soor ten van raming van kosten bestaan: de olficieele en de andere. Het eigen aardige daarvan is, dat ze nooit gelijk zijn en dat „de andere" altijd lager is dan de officieele, hetgeen des te meer last veroorzaakt omdat de offi cieele raming steeds de laatste is en derhalve teleurstelling veroorzaakt, wanneer men op „de andere" raming al te veel had gesteund. Bij de sluis te Spaarndam is dit droevig geval ook voorgekomen. Er was een raming van f165,000, maar aangezien toch^, naar de laatste ge bouwd moest worden, vergaderde de Raad daarover Woensdag in geheime zitting. Zoo heel eenvoudig schijnt de verhooging van f15,000 er niet te zijm doorgegaan. Anderhalf uur hebben de vroede vaderen er over gedebatteerd. Misschien is wel de vraag gesteld, -of men „met alle deferentie voor bet dagelijksch bestuur" natuurlijk en „met volkomen waardeering van wat door B. en W. in deze was verricht" '.niet beter had gedaan met de officieele raming te beginnen. Misschien i3 daarop, geantwoord, dat met alle erkenning van des spre kers scherp doorzicht, toch niet mocht worden verheeld dat hij in deze de plank glad mis was, want dat formeele bezwaren het onmogelijk hadden gemaakt, de officieele raming zee weken vroeger te doen plaatB hebben. Dat intusschen voortaan zooveel mo gelijk zon worden getracht, de offi cieele raming onverwijld te doen ge schieden en zoo voorts en zoo voorts. Deze veronderstellingen zouden kun nen worden uitgebreid tot het den lezer en mij begon te vervelen en meer dan raden is het toch niet. aangezien de leden van den Raad natuurlijk zoo dicht zijn als gekurkte flesschen ten aanzien van wat er in die geheime vergadering is behandeld en besproken. De hoofdzaak kennen we in elk geval precies: namelijk dat het zaakje f 15000 meer kost. De minister heeft beloofd, aan de Kamer voor te stellen dat het Rijk Va van f165000 zou bijdragen; of hij dat ook zal vragen van f180000 moeten we afwachten. Misschien zal de minister, die denkelijk ook wel bij ervaring twee soorten van ramingen kent, over die vijfduizend gulden niet vallen. Intusschen zijn de herkozen leden van den Raad en de twee nieuwge- kozenen, de heeren Van Thiel en HijmanB, toegelaten. In de volgende vergadering nemen de nieuwe leden zitting en wordt de gemeente dus weer voltallig geregeerd. De heeren de Breuk en de Kan ter waren de eenigen, die de zaal uitgin gen, toen hunne toelating aan de orde wasde andere herkozenen ble ven kalmpjes zitten alsof ze dachten „Kom, kom, waarvoor zouden we onze hooge hoeden in de kleedkamer gezelschap honden? we weten wel dat jelui toch op onze toelating niets tegen hebt." Het onderwijs in de gymnastiek aan de meisjesschool is afgeschaft. De leerlingen zullen derhalve voortaan hare hersens, maar niet hare spieren moeten laten werken. Hoe de Raad opeens zoo zuinig was geworden en met alle geweld de f1000.die dat onderwijs kost wou uitsparen, is niet volkomen duidelijk. Het rapport van de Commissie van Toezicht geelt daaromtrent misschien licht, maar dat stuk is voor niet-officieele oogen omhuld gebleven. Wellicht heelt de heer Waller een van de redenen ge- noemffi toen hij zeide dat er weinig liefheoberij bij de leerlingen voor het vak bestond. Als dat zoo is (en de heer Waller kan het weten) dan bestaat er geen enkele reden om zulk een onderwijs te bestendigen, want dan heeft het toch weinig succes. Klinkt het wat vreemd dat een vak wordt afgeschaft omdat het bij de leerlingen weinig bijval vindt, men moet niet vergeten dat deze school een andere bedoeling heeft, dan bijvoorbeeld de H. B. S vooi jongens. Gene prepareert voor ter schillende betrekkingen en ambten, deze bedoelt alleen den leerlingen een zekere mate van kennis en ont wikkeling bij te brengen die zij op hare plaats in de maatschappij noo- dig hebben. Dater bij hetleerplan van een dergelijke school een zekere mate van vrijgevigheid bij het opmaken van het leerplan kan wordeD betracht, valt duidelijk in het oog. STADSNIEUWS. Haarlem, 16 Augustus 1895. Voor het examen hoofdacte is te Zwolle geslaagd de heer H. Langen- donfr, voor het examen fransche taal 1. o. te 's-Gravenhage mej. M. E. Joekes en voor het examen acte gym nastiek de heer A. Zijdeveld, allen alhier. In de Donderdag gehouden vergade ring van het bestuur der Stuivers- Spaarbank van de Afdeeling Haarlem van den Volksbond, deelde de Pen ningmeester in het verslag over het eerste halfjaar van 1895 mede, dat in dit tijdperk 1754,06^ meer was ingebracht dan in het le halfjaar van 1894, dat er 78 posten minderwaren uitbetaald, maar dat het bedrag der uitbetalingen f 954,99^ hooger was. Het ingelegde kapitaal bedroeg op 1 Juli 1895 i 1757,84 meer dan op 1 Juli van het vorige jaar. De heer F. Bunge, oud-consul van Nederland te Havre, is Donderdagna middag alhier overleden. De overlede ne, die een dertigtal jaren Nederland te Havre vertegenwoordigde, verwierf zich aldaar de achting van Nederlan ders en Franschen. De Nederlandsche regeering erkende zijne verdiensten als consul door hem te benoemen tot rid der in de orde van den Naderlandschen Leeuw. De teraardebestelling zal in het familiegraf te Rotterdam plaats vin den. Behalve de in ons vorig Nr. ver melde verwierf op de tentoonstelling in den Hertenkamp de heer J. W. Daudeij Hzn., nog de volgend onder scheidingen 12 dubb. knolbegonia's (erecta) uit muntende door goed gevulde fraai ge vormde bloemen, le pr. zilv. med. 1 nieuwe plant, Gloxinia Hybride, gekruist met Streptocarpus. le prijs zilv. med. 1 dubb. nieuwe Begonia, zaailing 1895. 2e pr. getuigschrift. In de Zwolache Courant vinden wij ;n een verslag over het te Deventer gehouden muziekfeest o.a. het navol- Apollo" (Amsterdam) had twee gloednieuwe, zachte, innige, goed ge voelde liedjes, die met halve stem en fijne nuanceering werden gegeven het behaalde een overwinning van groote beteekenis en de, in zijne on gesteldheid nog toegeijlde, dirigent Philip Loots, tevens de compo nist heeft een eeresaluut verdiend dat nog lang zal naklinken in den lande. Maar niet minder zijn wakkere, uitstekend geschoolde zangers, ook en vooral de hooge tenoren, die in de zaal eenen diepen indruk hebben gemaakt. Zulk eene ongestoorde, in nig versmolten eenheid van geluid zij in de toekomst het doel. Volksbelang. Haarlem gaat, wat zeker ieder on zer stadgenooten zal verheugen, meer en meer met andere groote steden concurreeren. Amsterdam en Rotter dam hadden volkslogementen op chr. gebied waar de werkman zeer goed koop kon vertoeven ook Haarlem moest er een hebben. Deze gedachte, die bij velen opkwam, is eindelijk werkelijkheid geworden.Haarlem heeft thans een volkakoffiehuis „Volksbe lang" geheeten, dat hedenmiddag op den Jansweg hoek Parklaan is ge opend en waarin ook, zooals reeds gemeld is „een Militair Tehuis" zal gevestigd worden. Dat deze poging om het geluk van den werkman te vermeerderen, die vaak in den socia len nood en ellende van dezen tijd dreigt ten onder te gaan, te prijzen is, behoeft voorzeker niet opgemerkt te worden. Ieder, die liefde voor den ijverigen werkman heeft, zal dit be grijpen. De koffiekamer van „Volksbe lang" heeft een ingang aan de Park laan en biedt ruimte voor vele perso nen. Zij is in notenhout geschilderd en heelt een flink bufiet, benevens drie ramen, die voldoende het licht doen binnenstroomen. De koffiekamer van het Militair Tehuis treedt men aan den Jansweg binnen. Zij is eveneens in notehout ge schilderd. Naast deze koffiekamer is eene groote leeszaal voor de militairen. Deze is lichtblauw geschilderd en heeft 5 ramen2 uitziende op de Parklaan en 3 op den Janweg. Dan zijn beneden nog eene nette, zindelijke, provisiekamer en eene keuken. Op de le étage zijn de logeer kamers, vijf eenpersoons en twee tweepersoons. Alle van blauwe gor dijnen voorz'en. Voorts eene lees zaal voor het publiek, met een mooi uitzicht en een flinke boeken kast, waarin door gevers reeds vele boeken zijn geplaatst. Naast deze leeszaal is eene bestuurskamer. Op de 2e verdieping zijn eveneens 7 logeer kamers. In alle zalen en kamers brand gasgloeilicht. Ook zullen zij alle van teksten worden voorzien. In de leeszaal zullen couranten van aller lei richting ter inzage liggen. De spelen, die in de conversatiezaal van het Militair-Tehuis zouden komen, zijn er nog niet. Het Bestuur van de afd. Haarlem van den „Ned. Mil. Bond" vraagt beleefd hierom. Een matig tarief zal voor logé's worden geheven; fö,50 op de eerste en f0,40 op de 2e verdieping. De militairen zullen hier een tehuis vinden, waar zij hunne liederen kun nen zingen. Aangenaam was het ons te zien, dat de welbekende „liederen bundel voor Janmaat en soldaat" van luitenant Clockener Bronsson aanwezig was. Vroolijk zal dus des avonds er klinken „Konings Grena- dieren", „Volkslied", of „Soldaten- gebed". Een piano is er wel niet ter begeleiding, maar daar weet de soldaat wel raad op, hij brengt zijne harmo nica me en „klaar is Kees" zou het volk zeggen. Nog dienen wij te vermelden, dat het maken van vertering niet ver plichtend isevenals in het „VolkB- gebouw" in de Kleine Houtstraat, is ook hier de toegang kosteloos. Vervolg 3c pag. In het Dagblad v. Z.-H. en's-Grav. van 15 dezer lezen wij het volgende: „Hoewel men gedurende het zomer seizoen in de Residentie heel wat goede muziek te hooren krijgt, was het toch een waar genot de kennis making weder te hernieuwen met het gemeentelijk muziekcorps uitHaar- iem, onder directie van den luitenant directeur, den heer Ch. P. \V. Kriens, dat gisteren in de groote zaal van het Kon. Bot. Genootschap een uit stekend Concert ten gehoore bracht. De heer Kriens, die, zooals men weet, een hoogst eervolle loopbaan achter zich heelt hij was indertijd een der groote krachten van het Bilse-orkest heeft de laatste jaren zijn talenten schitterend doen uit komen als muziekdirecteur. Mocht hij destijds het schutterij muziekkorps te 'e-Hertogenbosch tot een beschaafd korps vormen, thans heeft hij na jaren arbeid het korps} te Haarlem tot een ongekende hoogte gebracht. Ten volle werd het streven van den heer Kriens gisteravond door de bezoekers van den „Tuin" gewaar deerd. Uitbundig waren de bijvals- Naar het engelsch van MAX PEMBERTON. 15 HOOFDSTUK IX. Het Zonneeiland. „Van de wereld afgesloten als ik hier ben door het werk, dat ik voor een goed werk houd, is mijn kind voor mij een keten van rozen rondom mijn hart. Telkens wanneer ik mij door mijn toorn laat meeslepen, is zij het die mij troost en tot zachtheid stemtzij is de gezegende, liefelijke invloed op mijn hartzij is ja duizendvoudig de goede engel in dit huis. Behoef ik u nog te zeggen, dat zij uwe patienteis, en dat ik u al die duizenden mijlen heb laten vervoeren om haar te zie*?" „Kunt u mij ook het een en ander over de verschijnselen van hare ziekte mededeelen vroeg ik. „Helaas had ik hier weinig geneeskundige h*lp. Wij heb ben hier een jongen Rus Kryganovski dien ik twee iaar geleden uit Siberië hierheen heb gebracht, en hij heeft te Moscou eenige kennis van de geneeskunde opgedaan. Hij verklaart, dat zij lijdt aan eene zeer langzame hersenverwee king." „Hoe openbaart zich die verwerking door zonderlinge handelingen, afwijkingen of verbijsteringen „Dat juist niet, maar door groote prikkelbaarheid van den geest, dikwerf door toestanden van zinsverrukking welke twintig of deitig nur kunnen aanhouden. Somtijds schreit zij dagen achtereen, dan weer zit zij zwijgend ter neer alsot de geheele wereld voor haar dood was. Nu langzamerhand dokter gevoel ik, dat zij werkelijk het graf nadert en mij daarbij meesleept. Red haar leven en ik zal u beloonen zoo als nog nooit een geneesheer is beloond. Doe de klenr naar hare wangen wederkeeren en welke wensch er bij u ook mocht opkomen, ik zal dien vervullen." „Nog eene vraag en ik zal haar gaan opzoeken," zeide ik. „Hebt u ook reden om te vermoeden, dat genegenheid ja liefde voor iemand de oorzaak van dien toestand is?'' Hij keek mij ernstig aan toen hij antwoordde, en deed tevens zijn vuist krachtig op de tafel neerkomen. „Dokter Trevena," zei'de hij, de liefde van mijne dochter is niet voor iedereenlaat niemand er mij over durven spreken I" Gloeiende hartstocht sprak uit den blik van den graaf. Nu ik mij herinnerde den indruk dien het portret op mij had gemaakt, scheen het mij toe, dat ik in groot gevaar verkeerde door toe te stemmen zijne dochter te willen zien, maar nog voor ik ja of neen kon zeggen, had hij ge beld en bedienden stonden gereed mij naar hare kamer te brengen. HOOFDSTUK X. Het meisje der schilderij. De graaf sprak eenige woorden in het duit&ch tot den be diende, die nu verscheen, en toen hij antwoord had ont vangen leidde hij mij de kamer uit. Wij traden haastig eene andere kamer binnen, die van den vloer tot den zolder met boeken was gevolgd, begaven ons daarna in een kleinen tuin, vol geurende bloemen en tropische palmen. Ik ver nam, dat de vertrekken van zijne dochter aan het uiteinde van dezen bloementuin lagen en toen de graaf meeging zeide hij mij eenige woorden om mij voor te bereiden op de ontvangst, die mij wachtte. „Mijne dochter," zeide hij, „zal blijken geen gemakkelijke patiente te zijn. Zij heeft hare eigen denkbeelden over de geneeskundige wetenschap en meent, dat doktoren wel ver zachting van lijden kunnen verschaffen maar geen kwalen genezen. Ik vrees dokter dat u haar wel onhandelbaar en wat stijfhoofdig zult vinden." „Dat zijn verschijnselen van hare ongesteldheid graaf," zeide ik. „Zij behooien noodwendig bij een abnormalen toe stand van geest en lichaam ik maak er mij volstrekt niet be zorgd over. Het is mijn hoofddoel geweest hersenziekten te bestudeeren en kennis geeft vertrouwen. Wanneer genezing mogelijk is zal ik haar genezen."

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1