En. ondanks haar éhendigen toe- Btand -ward zij nog mióaandeld door haar scan. Nu weer zou hij haar uit gezonden misschien weggejaagd hebben met de opdrachtga geld halen, sk moet geld hebben I De arme vrouw was reeds vier da gen van -huis om den laat van haar man uit te voeren. Bij verschillende personenitëKerkrade en eiders trachtte zij geld te leenen. Toen dat nergens wilde gelukken besloot sjj door honger gekweld misschien tot den diefstal der koe, de eerste daad, die haar met den rechter in aanraking zal Wen gen. Was het wonder, dat deze arme misdeelde, 4oen de justitie baar be straflende hand op haar ging leggen, bezweek onder deze nieuwe foltering? Was het wonder, dat bet arme schepsel, na dagen en nachten van uitmergelende angsten, onder den b auwen hemel in de veldvruchten verscholen, te hebben doorgebracht, •van uitputting neerzeeg, om misschien •niet meer op te staan? Men vrage sich dat at eer men hard ov«r haar oordeelt. Sport en Wedstrijden. SchermconcourB. Zaterdag nam het eehermconcours een aaavabg dat gehouden werd in een der zalen van het gebouw der tentoonstelling te Amsterdam. De uitslag van den nationalen wedstrijd op den degen is aldus: Eerste prijs (massief gouden med.) J. G. Martin van „Sparta" alhier. Tweede prijs (verguld zilveren med.) W. v. d. Èijnde van „Concordia", alhier. Derde prijs (groote zilveren med.) C. Kerbert van „Thor", alhier. Vierde prijs (zilveren med.) De Boer van „D. O. 8.", vereen. van onderofficieren van het 7e reg. inf. Vijfde prijs (diploma) D. Polak van „Minerva" te Amsterdam. Daarna begon de internationale wedstrijd op de sabel. De Weener club „Eijudegen" had ter elfder ure gemeld verhinderd te zijn aan het concours deel te nemen, wijl haar leden aan de militaire manoeuvres deel moesten nemen. Deze werd door het groot aantal deelnemers (niet minder dan 210 waren ingeschreven), al kwamen ook vele partijen gelijktijdig uit, niet voor de pauze, die van 67 uur viel, be ëindigd. Zondag werd dit deel van het concours dus voortgezet. De avond w: a gewijd vooreerst aan den schoonheidswedstrijd. Het tal rijk opgekomen publiek, waaronder vele dames, stelde in dit nummer veel belang, zooals uit het herhaald applaus bleek. Vervolgens bad plaats eenecolon ne-wedstrijd op dn langen stok, waar aan deelnamen de vereenigingen „Excelsior" van Haarlem «et 4, „Concordia" van Haarlem met 8, „Wapenvrienden" van Middelburg met 4, „Minerva" van Amsterdam met 8 en „Concordia" van Amsterd. met 8. „Jeanne d'Arc" van Gent kwam Zondagavond uit. Zaterdag werd het te laat, om ook deze club nog haar co lonne te doen schermen. De verdere maar nog niet volledige uitslag na den wedstrijd van Zondag is als volgt: Internationaal sabel. Ie prijs Petit uit Gent, 2e prijs H. Koopman uit 's-Gravenhage, 8e pr. L. Humbeek uit Luik, 4e pr. Van Donselaar uit Haarlem; consolatieprijs Van Ros- sum van 't ode reg. ipt uit Amers foort. Korpsdegen. Ie prgs „Door Oefe ning Sterker", 7de leg. inf. te Amster dam, 2e prijs „Thor" te Haarlem, 3e prijs „Udi" te Hoorn. internationaal degen. Ie prijs Ray mond Delhaise, Brussel; 2e prijs v. Humbeek, Luik; 3e prijs J. G. Martin Haarlem 4e prijs BaiLy, Brussel consolatieprijs L. Witsenhuizen, Am- sterdï.m. Vooral de laatste partij dient nog met een enkel woord vermelding. De heeren Raymond Delhaise en v. Humbeek kampten niet minder dan 40 minuten om oen prijs te veroveren. De strijd was uiterst spannend. Op het laatst stonden beiden gelijk met vier touchés, en het kostte vrij wat moeite voordat Raymond zijn tegen stander den vijfden stoot toebracht. De le prijs bestond uit ten zilveren bokaal ter waarde van f150. De middag is niet geheel zonder ongelukken afgeloopen. Een onder officier van het 7e reg. infanterie kreeg met den degen een prik in den arm. Zeer ernstig is het ongeval ge lukkig niet, maar toch moest de ser geant in het militair hospitaal worden verbonden. Iu den colonne geweerwedstrijd kwamen uitde schutterij uit Haar lem, instructeur luit. Emrik; „Sparta" uit Haarlem, instructeur Martin; „Pro Patria" uit 's-Gravenhage, instructeur v. d. Hart; „Door Oefening Sterker" instructeur luit. Van Heemstra; „E. in M.-" uit Amersfoort, instructeur Van Schouwenburg; „Vosa" (Amst. schutterij) instructeur Petri; „Jeanne d'Arc" uit Gent, instructeur Sauer. De uitslag was als volgt: le prijs „Door Oefening Sterker" (7e reg. inf.): 2e prijs „Vosa" (Amst. schutterij); Sa prijs Haarlemsche schutterij. Ook word nog bekend colonne langej stok, waarvoor H. M. de Koningin-; Re::enteö een medaille had aangeboden' welke „Jeanne d'Arc" uit Gent ver-; wierf, 2e prijs „Minerva" uit Amster dam, 3e prijs „Concordia" uit Haarlem. In den schoonheidswedstrijd ver wierf de heer Raymond Delhaise den prijs, 2e prijs Van Humbeek te Luik, 3e prijs Hesee te Amsterdam. Wereldkampioenschappen te Keulen. Zaterdag was het de eerste dag van de internationale wedrennen, uit geschreven door den „Deutsche Rad- fahrer Bund" onder bescherming van de „International Cyelisfcs' Associa tion.'1 Onder de talrijk opgekomen vreemdelingen waren een menigte Hollanders. Mijl professional-kampioenschap. Pro tin (Luik) eerste, Banker (New-York) tweede, Huet (Brussel) derde. Nationaliteitsrennen voor amateurs over 10 K.M.rangschikking naar de behaalde punten vier races. Holland was hierin vertegenwoordigd door Scheltema Beduin, Witteveen, Rade maker, Jaap Eden. De laatste had in de vierde race gedu sende de laatste ronde de leiding en was met een schitterende eindspurt, waarvoor hij levendig toegejuicht werd, eerste. Holland met 9 punten het bestdan volgden Engeland en België ieder met 11, Duitschland met 14, Dene marken met 15. In de Tandemrace voor beroeps rijders waren Hoffmann en Eisen- richter uit München eerste. Jaap Eden beeft Zondag bet mijl- amateur-wereldkampioenschap ge wonnen. De overwinning van Jaap werd met een luid gejubel begroet. Zijn vrienden vereerden hem een lauwer krans, terwijl de muziek het Neder- landsche volkslied speelde dat door de aanwezige Hollanders werd gezon gen. De Deen Ingeman Petersen was tweede, de Duitscher Schaaf derde. Het 100 KM. professional-kampi oenschap werd door Michael (Enge land) gewonnen in 2 n. 24 min. 58 Vs sec, en met 3 Engelsche mijlen voor sprong voor Luijten (Antwerpen.) Hans Hoffmann (Müncben) was derde. Zijn de inlichtingen van Wieler- nieuws juist, dan zullen onze twee beste wielrenners op de baan en op den weg (Jaap Eden en Cordang) naar het kamp der beroepsrijders overgaan. Rechtszaken. Het O. M. bij den Hoogen Raad concludeerde Zaterdag tot verwer ping van het cassatieberoep van den gepensionneerden kapitein van het Oostindisch leger te 's-Gravenhage, veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf wegens diefstal van effecten ten nadeele van zijn schoonmoeder. Uitspraak 27 dezer. f oiitiek Overzicht. Het ligt voor de hand, dat het voor Frankrijk onaangenaam is datDuitsch- land feest viert ter herdenking van den oorlog van 1870. Evenwel wordt door de Duitschers alles in het werk gesteld, om hunne vijanden v.>n voor 25 jaar zoo min mogelijk aanstootte bij hunne feestbetoogingen. Zoo o bij verschillende gelegenheden de duitsche veteranen door het leggen van kransen op de graven van Fran- schen van hunne achting voor den vroegeren legenstander doen blijken. Niet in overeenstemming hiermee is een bericht in paiijsche bladen, dat een Duitsch dragonder-overBte, Hokenbecher genaamd, bij de plech tigheid in den omtrek van Mars-la- Tour zijn toespraak zou besloten heb ben met de naar de Fransche grenzen geriohte woorden„Et maintenant, qu'ils crèventl" Van Duitsche zijde wordt er op gewezen dat die heele historie verzonnen is, en er zelfs geen overste Holzenbecher bestaatook doet men opmerken dat bij de her denking van den slag bij Gravelo'.te door het garnizoen van Metz aldaar geen „gevechtsoefeningen" in het ge zicht der Fransche grenzen gedaan zijn, maar de troepen enkel saamge- komen zijn. voor een plechtige viering van den gedenkdag, waarbij de bevel voerende generaal een gedachtenis rede hield. Uit alle streken vanDuitsch- land stroomen de oud strijders naar de slagvelden bij Metzontelbaar veel steden, vlekken en dorpen uit alle deelen èss rijks zenden bloemen naar die plek waar, afzonderlijk of geza menlijk teraard« beeteld, bijna 37,000 Duitschers rusten, in die drie moord dadige veldslagen gevallen. Zondag hield keizer Wilhelm ook eene toespraak te Potsdam naar aan leiding van het herinneringsfeest, dat de late infanterie-brigade dien dag vierde. Het succes van het leger, zeide hij, is te danken aan de onderwerping &an één wil, dien van den opperbe velhebber. De keizer maande de soldaten aan, steeds trouw te blijven aan de hoofddeugden van den eol- daat: dapperheid, eergevoel, onvoor waardelijke gehoorzaamheid. Als wi" deze eigenschappen aankweeken, za' het leger de grondslag van den Eu- ropeeschen vrede zijn en Moltke's uitspraak rechtvaardigen. Wij zijn niet alleen sterk genoeg om den vrede van Europa te handhaven, maar ook om tot den vrede te dwingen." De keizer besloot zijne toespraak met een „hoch!" op het leger. Koning Alexander van Servië heeft zijne moeder bij haar terugkeer uit Servië tot Müncben vergezeld en ie vandaar naar Luzern gereisd omzijn vader, koning Milan, te ontmoeten. Naar men zegt heeft deze reis van den jeugdigen koning ten doel het zoeken van een bruid. Koningin Na thalie is naar Parijs doorgereisd. Volgens een telegram uit Port Louis (Mauritius) zou de voorhoede van het fransche expeditiekorps teTananarivo, de hoofdstad van Madagascar, zijn aangekomen. Dit bericht uit engelsche bron iB waarschijnlijk voorbarig. De eenige telegraatdraad die het binnenland van het eiland met de kust verbindt, is in handen der Franschen, en dezen zouden natuurlijk de eersten geweeBt zijn om zulk heuglijk nieuws wereld kundig te maken. Volgens de laatste officieele berichten was de fransche voorhoede den 5n Aug. te Aadriba, op 120 kilometer van de hoofdstad als men er den noodigen tijd voor de overbrenging der telegrammen afre kent, zou de voorhoede dus in wei nige dagen dezen aanzienlijken afstand hebben moeten afleggen in het berg achtig terrein waar de hoofdwacht der Hova's hen afwacht en dit is niet waarschijnlijk. Uit Guayaquil, gelegen in den Zuid- Amerikaanschen staat Ecuador, wordt gemeld, dat de opstandelingen onder generaal AlfoBO het leger der regee ring onder generaal Arasti verslagen hebb-n. Deze slag kostte 600 slacht offers; bovendien werden 100 gevan genen gemaakt. 9EMEMD NIEUWS. In een kolenmijn te Ander lues is een noodlottig ongeluk gebeurd, door dat de kabel van de kooi, waarmede de werklieden naar beneden gingen, brak. Van de 24 werklieden, die zich in de kooi bevonden, werden 5 gedood. Het Journal des Dèbats vertelt van een kibbelarij, deftiglijk genaamd eene guerre proehaine, tusschen, de Pa- rij sche koetsiers en de gidsen-tolxen die met vreemdelingen de musea bezoeken. Onder dezen is er éen, die „alle" talen van Europa spreekthij is de eenige gids in Parijs die de Scandinavische talen kent; „metgroote gemakkelijkheid spreekt hij zoowel de talen van Tennyson en Goethe als die van Tolstoi en Ibsen." En dat wonder het is een geloofwaar dig blad, de Debate is een Hol lander Een vreeselijke paniek ontstond Vrijdag om half drie des namidaag? te Praag in de Ferdinandstraat, waar een menigte, hoofd aan hoofd, schou der aan schouder, stond te wachten op de optocht van de gasten van de Moravische tentoonstelling. Bij het voorbijgaan van het 8S3te regiment der infanterie werd op het kruispunt van de Ferdinandstrasse, de Obstgasse en de Perlgasse, het paard van den kolonel van den generalen staf, Cvit- kovitch, schichtig. Het paard wierp zijn ruiter op den grond en rende op de menigte in. Er ontstond nu een verschrikkelijke chaosde vluchtenden vonden ge vaarlijke bindernissen in de gelegen- beidstribunesvelen vielen, doch de achtergeblevenen liepen over de ge vallenen heen. liet paard W6rd bij den Nationalen Schouwburg gegrepen. Van twee porsonen is het bekend, dat zij zwaar gewond zijn; drie heb ben minder ernstige verwondingen bekomen; talrijke personen, vooral kinderen, zijn eveneens licht gekwetst; er heerschte gruole opgewondenheid in de Btad. Uit Luxemburg komt bericht van een opzien barenden moord, welke een der aanzienlijkste families des lands in rouw dompelt. De heer de Wac- quart, eea rijke celibatair van 70 jaar, broeder van den president der Luxem- burgsche Kamer, is Vrq dagmorgen vermoord gevonden in zijne villa te Eech. De oude heer was een zonder ling en woonde geheel alleen in het algelegen huis. De moordenaar moet tijdens zijn afwezigheid in de villa zijn binnengedrongen en toen bij het binnenkomen den doodelijken slag hebben toegebracht, want het tijk werd achter de voordeur gevonden, met de par&pluie nog in de hand. Het huis was leeggeplunderdvan den dader is nog geen spoor ontdekt. {Volgens den Berlgnschen corres pondent der Times komen in den laatsten tijd ergerlijke gevallen van slechte behandeling voor van onder geschikte manschappen aan boord van de Kaiser Wilhelm van de Nord- deutsche Lloyd. Twee stokers moeten in hun wanhoop overboord zijn ge sprongen en verdronken, en een aerde, zegt men, is gestorven ten gevolge van slechte behandeling door een der machinisten. Eene eerste-steenlegging. Zondagvoormiddag heeft te Berlijn de plechtige eerste-steenlegging voor het nationaal gedenkteeken van keizer Wilhelm I plaats gehad. De keizer la, de oorkonde voor, waarin hij gewaagde van de geestdrift waarmede het volk is opgestaan onder leiding van zijn grootvader, die aan, de Duitsche stammen de vurig ver langde eenheid heeft wedergegeven. De tot alle offerB bereide eensge zindheid der Duitsche vorsten, de wijze raad en krachtige steun van Bismarck, de volmaakte krijgskunst van den ïenialen Moltke, de onvergelijkelijke Dekwaamheid van de dappere leger aanvoerders, met den kroonprins aan het hoofd, de doodsverachting en trouw van Von Roon en van het geschoolde volk, al deze tactoren waarborgden het Bucces. Maar ook op de behartiging van de werken des vredes en de krachtdadige bevordering van het welzijn der arbeidende klassen, was Wilhelm I tot rijn laatsten adem tocht bedacht. Na het voorlezen dezer oorkonde nam de keizer den hamer ter hand en deed daarmede de gebruikelijke slagen, onder het uitspreken van de woorden„Den gevallenen ter gedach tenis, den levenden ter erkenning, den komenden geslachten ter na volging De plechtigheid had een indruk wekkend verloop. Ee eeuwige zieke. U.t Bournemouth wordt aan de Daily Chron. geseind, dat de toestand van Cornelius Herz ernstig begint te worden. Een zijner vrienden, de heer Reed, schrijft aan de Times een hel tig protest tegen de toepassing van het gewone recht op den heer Herz en tegen de arrestatie van een zieke, die naar men zelf toegeeft, niet in staat is buiten bed te blijven. Een ware zelfmoord-manie heerscht in de Belgische familie Yan der Smissen. Eerst was het de bekende eraal, baron Van der Smissen, (zich voor het hoofd schoot; een maand later stierf een zijner broeders onder dezelfde omstandighedenkort daarop benam een andere broeder zich te Parijs het leven, en Zaterdag heeft de laatste der vier broeders zich te Vichy voor het hoofd geschoten. Zwaar gekwetst is deze laatste baron Van der Smissen naar het hospitaal gebracht; men hoopt hem nog in het leven te behouden. Uit Hongkong wordt gemeld dat de commissie, die den 13en August, nit Foetsjou is vertrokken om een onderzoek naar de moorden van zen delingen in te stellen, behouden te Koetsjeng is aangekomen. Reeds zijn eenige personen in hechtenis geno men, op wie zware verdenking rust. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek steil de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukk&ngeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur Zondagavond omstreeks tien minu ten over achten de tol op den Scbo- terweg passeerende, werd mij en nog eenigen wielrijders, gelast, door den gemeente-veldwachter, het licht onzer .lantaarns te ontsteken. Terwijl wij hieraan voldeden, passeerden er twee bespannen voertuigen, waarvan een voorzien van lantaarns. Te vergeefs luisterden wij, hier volg de geen aanmaning, het licht bleet weg. Is er nu ook iemand, die onderge tekende wil toelichten, hoe de Pro vinciale verordening luidt? of rijwie len (als meer gevaarlijk?) vroeger verlicht moeten zijn, dan andere ver voermiddelen W; J. M. Laatste Berichten. Hedenmiddag te 3 uur werd in tegenwoordigheid van vele belang stellenden geopend de nieuw opge richte kinderkliniek aan de Wetering schans te Amsterdam. De voorzitter, dr. Graanboom hield de openingsrede, waarin hij het doel der stichting uiteenzette. Hierna sprak dr. Tilanus, secret iris-penningmeester. Het bestuur der inrichting bestaat behalve uit deze heeren uit prof. Stok vis, mr. v. Leeuwen en J. M. Sterk, terwijl het wordt bijgestaan door ba ronesse M. van Heekeren van Waliëu, als directrice hoofdverpleegster. (Over de opening en de inrichting van het gebouw komen wg in een volgend nummer nader terug. Red.) TELEGRAMMEN LONDEN, 19 Aug. (Reuter). Onder dagteekening van den 17en wordt uit de Shanghai aan de Times geseind, dat expeditie der consuls naar Kncheng waarschijnlijk geen vruchten zal dra gen. De bonding der Chineesche regee ring zal waarschijnlijk aanleiding ge ven tot nieuwe troebelen. üagskedtn betrekkingen in Haderliné: Aan Qeabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragend Abonnés buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Bekw. coap. externe tevons fl. verk. be- kendh. mot lmgerievak aanbev. tal. f900 met veih. 2. Bekw. R. K. winkeljuffr. voor verk. damesh. bloem. lint. enz. 8. Juffr. bekw. in vak manufact. van goede get. voorz. Nor. of eerder Dordrecht. 4. R. C. winkeljuffr. manufact. eeuigsz. met vak bek. 5. Bekw. electrioiem direct. 6. Techn. opzichter volk. vertr. met bureau en terreinwerk sal. f 80 i f 90 direct. 7. Fl. huiskn. gr. bek. met hotelwerkz.hed. van deagd. get. voorz. 8. Secondant op koitachool bij den Haag room. voor Geieh. en aardrijkskacde. 9. Jongste bediende op cargaikaut. Amsterd. goede hand schrijr. en bek. met mod. tal. 10. Bonwk. opzichter goed teek. zelfst. knnu. détalll. bij bouw eener gr. drinkwaterleid. sal. f 90 h f 100 p. m. 11. Machinine-constructeur door fabriek in N.-Holland. IS. Corresrond. op exped.kant. bekw, tot zelfst. correep. doitsch en Bagelieh. 13. Jongm, R.K. als kruiden.bed. bek. met vak en goede aanber. 14. Flink bed, P. G. in fijn magaz manufact. direct. 15. Jongste bed. op assnr.kant 1 Sept. 16. Bekw. conüe.bcd. P. G. van goede luf. voorz. aal f 20 Zand. rry. 1 of half Sept. Burgerlijke Staiid Bevallen: 16 Aug. M. A. J. Ver- zijlberghM»olenaar d. 17. J. de Maakerde Jager d. J. J. v. d. Brand Gort z. 18. M. RamakerSmit z. G. Oostergov. d. Vijver d. A. Wil- lemseBos z. Overleden: 17 Aug. A. Heerea 2 md. Raamv. 18. J. G. v. d, Weijden 39 j. Magd.str. FAMILIEBERICHTEN. Bevallen: 14 Aug. W. P. M. OchtmanVan Ketel d. Zieriksee. 15. G. A Pluim Ments—Gardon z., den Haag. 16. J. D. J. Vellenga—Pouwels d., Kootwijk. ,D. HeinemanWitt genstein d., Amsterdam. Overleden: 3 Aug B. Meqlink Ginneken. 5. J. F. Thieme 67j., Vier- ling3bsek. 14. I. Breuring 73j., Amst. 15. P. J. Jager 46 j. Londen. J. G. GeelenLintveit 59 j., Amsterdam. J. J. Verwer jm2 j., De Rijp. A. M. J. Drentb 83 j., Delft. Wed. P. van der Hoevenvan der Hoeven 58 j. 's Grevelduinkapelle. B. Sausen Hij mans, Den Haag. 16. E. Bruining jd., 52 j., Gheel. Wed. A. Redd.ngins Snoek 74 j., Deutichem. 17. F. W. Knijpers 54 j., Den Haag. Jtoo invaar tttorichten Het stoomschip Salak vertrok 17 Augustus van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Java, van Amst. naar Batavia, vertr. 16 Augustus van Suez. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 15 Augustus Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Gelderland, van Java naar Rotterdam vertr. 17 Aug. van Aden. Het stoomschip Prins \MauriU, van Amsterdam naar Suriname, pass. 17 Augustus. 12 u. middag Quessant. Alles wel. Het stoomschip Edam, van de N. A. S. M., vertrok 17 Augustus yan Amsterdam naar Newyork.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3