Voor onze Vensters. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De onneembare Stad. 13 Jaargang Woensdag 21 Angnstns 1895. No. 3722 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37$. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X4:, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onxe agenten en door alle boekhandelaren en cour anti en. Directeur-Uitgever J. C. FEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE dt Co., JOJSN F. ZONES, Suee., Parift 31bi» Faubourg Montmmrtroi In'de étalage voor de vensters van bet Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd: 1 jHst zegenen der kudden te Pierre sur-Haute in de Pyreneeën. 2. Het feest der herders na deze plechtigheid. Gezicht op het eiland Trinidad. De nieuwe spoorweg van Beyrouth naar Damascus. (5 af b.) 1. De haven van Beyrouth. 2. Gezicht op Damascus. 3. De bergpas van Souk-Ouadi- Barada. k; 4. Het station te Arraya. g£5. De ruïnes van Baalbek. ^Het Abeseynische gezantschap te St. Petersburg. Een Zondagmorgen in de St. Pauls- Kathedraal te Londen. Een tochtje van eene Engelsche wielrijdsters-club. (2 pl.) Oude gebouwen in Ierland. v Bezoek van den duitschen Keizer te Cowee. Een incident gedurende de vloot- manoeuvres. De duitsche keizer op jacht in de moeraesen te Wemmersgill. De Duitsche keizer in de uniform van het Russische gardekorps. De zeemeermin. (Naar een schilderij van Herbert J. Draper), Het portret van Miss Haverfield. Regenten van het Elizabeths Gast huis, naar Frans Hals (Museum Haarlem). Schaakspelers, naar eene teekening van Alexander Bida. De „Anna Paulowna" te Amsterdam met de (onlangs gesloopte) kappen voor monitors (de twee laatste uit „Eigen Haard"). Politieke platen en portretten. STADSNIEUWS. Haarlem20 Augustus 1896. Examen Hoofdacte. f HAARLEM, 20 Augustus. Aan het beden en Maandag alhier gehouden examen voor de hoofdacte namen 11 candidaten deel. Geslaagd zijn de heeren P. Ronner van Egmond aan Zee JJFaber van Noordwij k ;F. J. Schik- kinger, G. Voerman, P. Schouten, allen van Amsterdam. Afgewezen werden 5 candidaten en 1 trok zich terug. De commissaris der Koningin in dit gewest, keerde gisteren uit Carls bad hier ter stede terug en begeeft zich thans voor een;ge weken naar Domburg. Door de Ned. Hervormde Kerk al hier is beroepen dr. A. J. Th. Jonker Hz. te Dordrecht. Jongelingen, die in het jaar 1876 zijn geboren en nog niet voor de nationale militie zijn ingeschreven, kunnen zich alsnog ten Raadhuize ter inschrijving aanmelden. Den 31n Augustus e.k. 's namiddags ten 4 uur, wordt het inschrijvingsregister voor goed gesloten. Zaterdag hield de Schilders-en Be - hangersvereeniging „Hulp lenigt den Nood" haar 3 maandelijksche verga dering in het Volksgebouw, waarbij de voorzitter, de heer J. H. Haese- ker, in zijn openingsrede het 12% jarig bestaan der vereeniging herdacht. De zaal had een feestelijk aanzien daar eenige leden een kleine versie ring hadden aangebracht. Trotsch was de heer Haeseker er op voorzitter der vereeniging te zijn, daar nu door vereenigd e&am te werken, een klein plantje tot een boom was geworden. Men had aan alle noo- den bij uitkeeringen het hoofd kun nen bieden. Voor de 10 cents weke- lijksche contributie is nu de uitkee- ring bij ziekte tot ƒ7,per week ge klommen, terwijl het ledental 180 bedraagt. De penningmeester, de heer J. v. d. Wijde, bracht verslag uit over de afgeloopen 3 maanden. Ontvangen is 247,65, uitgegeven 58,26; transport vorige kwartaal 1783,07a, bleef op 17 Augustus een voordeelig saldo van /1972,46a, welke gelden op de Pust en Nutsspaarbanken zijn belegd. Daar de heer v. d. Wijde zich als patroon heeft gevestigd, moest hij volgens reglement aftreden. De voor zitter dankte den heer van der Wijde, die 12)4 jaar lang als penningmeester niet alleen zijn functie heeft vervuld maar ook als leidsman en goeden raadgever een waardige plaats in het bestuur heeft bekleed. „Menigmaal zullen wij," zeide de voorzitter, „den goeden raad van Jan van der Wijde missen." Deze slotwoorden werden door een algemeen applaus van de leden bevestigd. Tot penningmeester werd nu ge kozen de heer U. J. Hanseler. De bloemententoonstelling in de Hertenkamp, die Maandag is geslo ten, werd in het geheel bezocht door 1743 betalende bezoekers. Burgerplicht. Het is een goed teeken, dat de vereeniging „Burgerplicht", die tot nu toe nog maar alleen zich met verkiezingen bemoeide en dan nog wel alleen voor den Raad en voor de Provinciale Staten, dat die vereeniging zich ook gaat wijden aan dagelijksch op den voorgrond komende maat schappelijke zaken. Niemand beter dan het bestuur van een kiesvereeniging in Nederland weet hoe moeilijk het ie, de mannetjes bij elkaar te houden. Nauwelijks zijn de verkiezingen voorbij, of het fel opge stookte vuurtje van de politieke wen- schen en verlangens is als door een tooverslag uitgebluscht en, wanneer er geen nieuwe verkiezing spoedig aanstaande is, wordt de geheele kies vereeniging vergeten, en straks de looper met de quitantie van de con tributie teruggezonden met de mede- deeling, dat meneer maar bedankt voor zijn lidmaatschap. Vooral bij een neutrale kiesveree niging als Burgerplicht is dit een voortdurend gevaar. Hare leden toch zijn, of kunnen zijn, van de meest uiteenloopende politieke kleur en wat dus andere om zoo te zeggen volledige kiesvereenigingen in stand houdt, de overeenstemming in politieke en gods dienstige denkwijs, ontbreekt hier geheel. Voor „Burgerplicht" was, wilde het blijven bestaan, uitbreiding van werkkring dan ook onafwijsbaar noo- dig. In welke richting het bestuur die uitbreiding wil sturen is onzen lezers bekend. Getrouw aan haar van den beginne af aan vooropgezet beginsel zal streng vermeden worden, wat bot sing zou kunnen veroorzaken tusschen hen, die zijn van verschillende mee ning op het gebied van godsdienst en politiek. Daarbuiten is dan ook het veld van de gemeenschappelijke belangen waarlijk nog ruim genoeg. Daar zijn de gemeentezaken, die ons allen aangaan, de belangrijke voorstel len die nu en dan in den Raad wor den te berde gebracht, de plaatse lijke gezondheidstoestand, de uit breiding en de verfraaiing van de stad en verder in 't algemeen alles, wat het beheer betreft van de gemeente en de onderdeelen van die admini stratie. Dit programma is niet onbeduidend: ja, de vraag komt bij ons op en ze is dan ook al gedaan, of men niet beter doet met het een weinig te be korten. Dat wie te veel wil niets uit richt, is een spreuk die om hare af gezaagdheid niet minder waar is. Wat ter wereld meent b.v. de vereeniging te kunnen doen aan de verfraaiing der gemeente? Er is hier een vereeniging die zich in het bijzonder met dat onderwerp bezighoudt en die dan ook meermalen met Haarlem's gemeente bestuur in overleg is getreden, meestal met goed succes. Onzes inziens zal Burgerplicht wijs doen met dat onder» deel van gemeentelijk beheer aan de adviezen van de bedoelde vereeniging over te laten, vooral ook omdat deze daarvoor beschikt over belangrijker fondsen, dan Burgerplicht voor dit onderdeel van haar programma ooit zal kunnen afzonderen. Anders is het gesteld wat den plaat selijken gezondheidstoestand betreft. Dit veld ligt nog altijd vrijwel braak. Jaren geleden reeds hebben Com- missiën van enquête rapporten uitge bracht en adviezen ingediend, die duidelijk genoeg aantoonden dat er van een idealen toestand geen sprake mocht zijn. Bij het gemeentebestuur vonden deze uitingen weinig steun aan de benoeming van een gezondheids commissie heeft men niet gewild en wanneer op dit oogenblik de statistiek van ziekte en sterfte voor Haarlem geen ongunstige resultaten oplevert, dan is dit niet door alles wat het gemeentebestuur voor den gezond heidstoestand heeft gedaanmaar in weerwil van wat het tot bevordering daarvan heeft nagelaten. In de laatste kwarteeuw en langer is nooit officieel getracht om dat groote kwaad, slechte en ongezonde woningen, krachtig tegen te gaanhet goede wat in die richting is geschied, is altijd afkomstig geweest van particuliere vereenigingen en combinaties. Volgens het nieuwe programma zal ook en niet in de laatste plaats, de aandacht worden gewijd aan de belangen van nering en bedrijf. Wij denken hier aan de bevordering van onze markten, aan het bespreken van middelen van verkeer, aan de ge volgen die waarschijnlijk de sluis te Spaarndam voor onzen handel en onze nijverheid hebben kan door de stich ting van nieuwe ondernemingen aan de oevers van het Spaarne. Wordt dit ideaal verwezenlijkt, dan kan tot de totstandkoming daarvan een ernstige behandeling in een talrijke vereeniging veel bijdragen. Maar w.t meer nog dan dit alles de aandacht trekken zal, het zijn de zaken der gemeente, meer in 't bijzon der het beheer van de stad. Er zal kritiek worden uitgeoefend, vooral wanneer wat men haast zou noemen de teerste plek van 'smen- schen lichaam, zijn portemonnaie, wordt bedreigd. Aan kritiek op het financieel beheer zal het niet ontbre ken des te beter. Aan den eenen kant is 't goed dat een gemeenteraad zich steedB herinnert, dat het de duiten van anderen zijn waarover het be schikt aan den anderen kant is het voor de belastingbetalenden nuttig een8 kalm, uitvoerig en helder de zaken van de gemeente te hooren bespreken, om daardoor allicht op sommige punten meer waardeering te gaan gevoelen voor een arbeid, die maar al te vaak onder een potje bier met een enkel minachtend woord wordt afgemaakt. Beter begrijpen zal noodwendig moeten leiden tot meer dere waardeering. Er is gezegd, dat dit alles in en door Burgerplicht zal worden behan deld „met het oog vooral op de belan gen van den middenstand". Niets natuurlijker dan dit, daar de vereeni ging uit leden van deze maatschappe lijke klasse bestaat. In deze moeilijke tijden is behartiging van eigen be langen noodig. Onzes inziens behoeft dit hen, die buiten den middenstand staan, niet in het harnas te jagen. Om tegenwerking van hunne be langen is het zeker niet te doen en het ligt voor de hand, dat in onze gecompliceerde maatschappij, niet met passer en liniaal is uit te meten, waar de belangen van den eenen stand eindigen en waar die van e«n ande ren stand beginnen. Integendeel loo- pen zij zoo in elkander, dat de ver eeniging Burgerplicht, de belangen van den middenstand behartigende, daardoor de belangen van het alge meen zal bevorderen. Het programma levert ontegenzeg gelijk het gevaar op van overdrijving Dit heeft het evenwel met alle din gen van deze wereld gemeen en de remedie zit in het kwaad zelf. Zoo dra zij de redelijke grenzen te buiten gaat zal de vereeniging daarvan on feilbaar den terugslag ondervinden door het verlies van de sympathie van de menschen met gezond ver stand, wat niet anders dan haar dood tengevolge kan hebben. Gaat zij langzaam, voorzichtig en eiken stap wel overdenkend, den nieuwen weg dien zij betreden wil op, dan zal voorzeker menigeen, die om welke reden dan ook, van de kies vereeniging Burgerplicht geen lid wilde zijn, de algemeen maatschap lij ke vereeniging Burgerplicht gaarne vergezellen. Ten nadeele van Ja. Weesman, oud 87 jaren, en alhier wonende, is uit hare woning, terwijl zij afwezig was, FEUILLI ON Naar het engelech van MAX PEMBERTON. 17 HOOFDSTUK XI. In groot gevaar. Het geluid van voetstappen op het pad stoorde mij in de oplossing van dit vraagstuk over maatschappelijke jurispru dentie. Ik keek op en zag Kryganovski staan wachten, alsof hij mij wilde spreken. Groote hartstocht stond echter op zijn gelaat te lezen en nadat hij een gebaar had gemaakt en twee schreden in mijne richting had gedaan, draaide hij zich plot seling om en verliet den tuin. Deze handelwijze was op zijn minst verrassend, en het viel mij op, dat deze man zich zeer slecht in den nieuwen toestand scheen te kunnen schikken. Weldra stelde ik deze zaak echter geheel uit mijne gedachte en ging onverwijld den graaf opzoeken. Hij wachtte mij in zijne bibliotheek. Ik vermoedde dat hij in afwachting van mijne komst in de kamer had op en neer geloopen, maar hij bedwong zich in zooverre, dat hij niet onmiddellijk in eene reeks vragen uitbarstt e 8n slechts het eenvoudige woord sprak: „Welnu?" Ik gaf hem het antwoord, waarop hij hoopte. „Graaf," zeide ik, „het is nog wel wat vroeg om iets te beloven, maar ik geloof uwe dochter binnen eene maand te kunnen genezen." Bij deze woorden viel hij op zijne knieën voor een dank gebed en eenige oogenblikken straalde dankbaarheid uit zijne oogen. Toen hij opstond greep hij mijne beide handen, die hij eenige minuten in de zijne hield geklemd, terwijl al zijne angst en spanning zich in verscheidene vragen uitten. „Kunt u haar gent-zen?" zeide hij. „Dus uzijt niet bevreesd voor hereenverlamming?" „Daar is gewoon geen sprake van!" riep ik uit.„Haarze nuwgestel is alleen niet in orde." „En hebt u haar iets voorgeschreven „Ik heb haar beloofd het te doen, maar het valt mij nu plot seling te binnen, dat wij medicijnen noodig hebben." „Nu," zeide hij, „er bestaat geen medicijn indenpharma- copea, welke ik niet in mijn kabinet heb." „Dat is goed nieuws." „Ik heb alleB kompleet. Ik zal alles ter uwer beschikking stellen. Wanneer u een en ander hebt bezichtigd, ga dan wat rust nemenik raad u dit aan, want naar ik hoor hebt u op het jacht eeu langen nacht gehad." „Dat wü ik met genoegenmijne oogen worden zwaar van den slaap. Ik geloof niet dat ik ze de laatste vier en twin tig uur gesloten heb." Hij was nu luchthartig en opgeruimd in zijn spreken en braeht mij naar zijne medicijnkist; nadat ik er de volledig heid van had bewonderd, belde hij een bed ende om mg de kamers aan te wijzen, die ter mijner beschikking waren gesteld. „Dokter," zeide hij, „nogmaals welkom hier en hartelijk dank voor uwe diensten. Ik zal mijn best doen u hier het leven aangenaam te maken en u eene aangename herinne ring van uw verblijf hier mede te geven. Morgen zal ik be ginnen u eerrige der wonderen van mijn koninkrijk te laten zien. U hebt reeds bemerkt dat het hier een prachtig land is, nooit zonder zon of bloemen, en u kunt u eigenaar be schouwen van wat zich hier bevindt." Hij boog voor mij met al de hoffelijkheid van een Oosten rijker en zijn bediende geleidde mij weer door de tuinen en verder langs een breeden weg, totdat wij na een paar hon derd meter te hebben geloopen een lagen bungalow bereik ten, welke naar ik vernam mij tot verblijfplaats zou strek ken. Hij was gemeubileerd met eene pracht, gelijk ik die in het huis van den graaf had opgemerkt en ik ontdekte dat ik van uit mijne vensters door een kloof in de rotsen den Stillen Oeeaan en de buitenste rij van koralriffen, die het eiland verdedigden, zien kon. In eene slaapkamer, door electrisch licht verlicht en vol boeken en bloemen en eigen aardige planten, die in porseleinen potten groeiden, legde ik mij neer op een groot bed van ebbenhout en zelfs nu mijn

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1