eene som van f125 ontvreemd, bene vens eenige kleedingetukken. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „Werkverschaffing"* Van 1 Nov. tot 20 Aug. hebben zich de volgende personen aangemeld 60 voor werkvrouw, 6 voor wasch- vrouw, 9 voor naaister, 6 voor grond werker, 22 voor loopwerk, 8 voor brei werk, 17 voor loopknecht, 7 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 4 voor schrijf werk, 1 voor koetsier, 3 voor kan toorbediende, 6 voor schilder, 13 voor los werkman, 3 voor kleedermaker, 2 voor timmerman, 1 voor sigaren maker, 2 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangel' werk, 1 voor bloemistknecht, 2 voor baker, 1 voor broodbakkersknecht, 2 voor waakster, 1 voor strijkster, 1 voor noodhulp, 1 voor zadelmaker, 1 voor zieken-oppasser, 1 voor waker, 1 voor vlechtwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten. (Bus Doelen en Stadhuis.) Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 3—5 uur verkregen wor den bij den Administrateur, bureau Doelen. Na de jongste raadsvergadering te Haarlemmermeer is door het raadslid G. J. v. V. protest aangeteekend tegen de toelating van het nieuwgekozen lid J. v. Sij verden, op grond dat nog een persoon van dien naam in de gemeente woonachtig is. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben evenwel beslist tot toelating van den heer J.v. Sij verden. k men a m dezen eisch voldoen, moe ten kinderen van meergegoeden in de voor volwassenen bestemde ziekenin- richtingen worden opgenomen. Daar voor is het dat deze kinderkliniek werd opgericht die dezen kinderen eene ziekenkamer zal bezorgen, zoo als zij die thuis zouden hebben. Spreker bracht hulde aan de hee- ren A. C. Wertheim en May, die zeer veel hebben gedaan om deze in richting tot stan 1 te brengen. Nu nam de secretaris-penningmees ter, de heer dr. Tilanus, het woord, om er aan te herinneren, dat men zich bij hem als lid kan aanmelden, zoo dat hij als penningmeester ook eenige penningen meester zou worden. Hierna noodigde hij de aanwezigen uit de inrichting te bezichtigen, die meer een tehuis is voor zieke kinde ren dan een kinderziekenhuis. In het gebouw bevinden zich eene speelzaal, de operatiekamer, laboratoria, enz. terwijl achter het huis zich de speel tuin bevindt. De bouw is opgedragen aan de bouwmeesters van Eijk en de Waal, die de stichting in korten tgd heb ben doen opbouwen. In den Grooten IJpolder is een Belgische arbeider, vermoedelijk ten gevolge van de hitte bij de landwerk zaamheden, plotseling dood neerge vallen. In de Wagenstraat te 's-Gravenhage werd van Zaterdag op Zondag ge ducht gtvochten. Twee agenten van politie moesten zelfs van hun wapen stokken gebruik maken. Iu het tumult greep een persoon een der agenten van achteren aan en bracht hem een messteek in den nek toe. De da'der moet bekend zyn. BINNENLAND. Maandagavond werd op de Amster- damBche tentoonstelling een aanvang gemaakt met den wedstrijd voor vuurwerkmakere. Dit eerste vuurwerk werd geleverd door de Amsterdam- sohe firma Merckelbach k Co. Hoewel voor dezen wedstrijd een jury van deskundigen is benoemd, wenscht men toch ook hierin het oerdeel van het publiek te vernemen, want de bezoekers ontvingen aan de ingangen tot het terrein een stem biljet, waarop gedrukt de woorden goed, mooi, zeer mooi, en het verzoek het biljet, na twee dier woorden, die men niet „verlangde" te hebben af gescheurd, in de stembus te werpen. Algemeen stemrecht dus in zake vuurwerk Wij maakte in ons vorig nummer melding van de opening der nieuw op erichte kinderkliniek aan de We teringschans te Amsterdam. Men meldde ons verder het vol gende In de openingsrede van den voor zitter (dr. Graanboom) wees deze er op dat zoowel geneeskundigen als leeken c^pordrongen zijn van de noodzake lijkheid om niet alleen voor chirur gische gevallen, doch ook voor vele inwendige ziekten de patiënten naar ziekeninrichtingen te verwijzen. En dan biedt het verblijf der klei nen in speciaal voer kinderen be stemde ziekenhuizen om verschillende redenen zeker de voorkeur. Daar toch komt het zieke kind alleen met kin deren in aanraking, daar is het ver plegend personeel door specialen om gang met kinderen het meest bere kend voor de moeilijke taak van kinder-zieken verpleging. En terwijl voor de lagere standen de bestaande kinderziekenhuizen vol Te Dellt moet zich een geval van cholera hebben voorgedaan onder het personeel van de aKillerie-constructie- werkplaatsen. Vóór eenige dagen werd op het Krammer in de Oude-Tongsche vallei doer een B-ruinisser visscher een kreeft gevangen, die, met mosselen gevoed, thans nog in leven isen Zondag werd door een koewachter in den polder Bruinisse in eene weide van den landbouwer L. eene jonge schildpad gevangen ter lengte van omstreeks 20 cM., die, met brood gevoed, nog niet voornemens schijnt te willen sterven. Men meent dat ook de oude schildpad zich ter plaatse in een water put ophoudt. Hoe die dieren komen ter plaatse waar zjj bemachtigd werden, is tot heden een onopgelost raadsel. Inbraak. Zondagnacht is te Bussum in 3 verschillende villa's ingebroken. Ge- Btolen werden 2 vélocipèdes, 3 jassen, 1 zilveren en 1 nikkeien horloge, 6 zilveren theelepels, 1 vernikkelde kurkentrekker. Twee verdachte personen zijn dien nacht te half vier in de richting van Hilversum per vélocipède ver- i rokken. binnen, doch kwam er spoedig weder uit, waarbjj laatstbedoelde hemzeide de oude menschen met rust te laten I en trachtte hem den kant der Valke-1 straat op te krijgen. De korporaal rukte zich echter los en liep op juffrouw Van Doornik toe, die hij bij het hoofd vatte. Toen haar man hem daarop heel kalm zeide, dat hij zijn niet meer jeugdige vrouw liever met rust zou laten en dat der gelijke grappen beter besteed waren aan een jong meisje, pakte het jonge- mensch hem in zijn langen baard en bracht hem een vervaarlijken Bteek toe onder de linkeronderkaak en in den ils. Van Doornik vloog op van zijn stoel en trachtte zyn belager vast te houdenjuffrouw Van Doornik wilde haar man terugtrekken en voelde toen dat deze verwond moest zijn, doordien een stroom bluel op haar armen liep. Spoedig werd geneeskundige hulp] ontboden en hoewel de heer Van Doornik veel bloedverlies heeft ge leden, is zijn toestand bevredigend. De dader is in verzekerde bewaring gesteld. Hij zal zich ook te verant woorden hebben wegens zijn verzet bij zijn inhechtenisneming. Tweeërlei ambaoht. Een dorpje in het Noorderkwartier van Limburg heeft, naar het Kath. Volksblad weet mee te deelen, een schoolhoofd, dien men dagelijks vóór en na schooltijd en op de vacantie- dagen met meer dan gewone vlijt zeis, hooivork, zicht, hark, riek, schop en schoffel ziet hanteeren, al naar gelang de werkzaamheden, op den akker dit medebrengen. In de kunst van plaggen hakken op de heide heeft meester bepaald zijns geljjke niet. Niets wat meer ef fect maaat, dan meester op een paar greote hols blokken met gescheurde pantalon, waarvan de deelen door een roodbonten zakdoek bijeen worden gehouden, te zien loopen in den kruiwagen of wel voor ploeg, egge of I weiboom. Is het personeel van dezen of ge nen boer niet talrijk genoeg, om de vruchten op tijd in te zamelen, mees ter is daar, om 't zaakje tegen zoo veel per morgen aan te nemen en reeds den volgenden dag slaat „mon sieur" de zicht in 't koren, dat het een lust is om te zien. kelen, maar slaagde daarin niet. Het paard van een zijner buren, dat voor het rijtuig gespannen was, is insge lijks in beslag genomen. Tegen beta ling van 500 francs kan hij paard en rijtuig terug krijgen. Sport en Wedstrijden. Maandagmorgen werd het scherm- concours op de tentoonstelling te Am sterdam voortgezet. Op het programma stonden nog Internationaal geweer en corpswed- strijd geweer. In den eersten wedstrijd won de onderofficieren-Vereeniging „D. O. S." van het 7e regiment Infanterie, de tweede prijs werd door „Voor Vader land en Koning" te Haarlem en de derde prijs door „Voorwaarts" van Amsterdam gewonnen. Groote Zilveren Banier medaille voor de Nederlandsche vereeniging met het grootst aantal mededingers aan de personeele wedstrijden (mits met banier verschenen) werd deor „Con cordia" van Amsterdam, de Groote Zilveren Baniermedaille voor zoodanige buitenlandse he vereeniging door de „Cercle d'Eat" te Luik, en de Greote Bronzen medaille voor die vereeniging of den schermer, welke tot deelneming aan 't concours van de verst verwijderde plaats is gekomen door den heer Konyai Kyss uit Ka- schau gewonnen. Van de Weener Vereeniging „Hau- degen" werd door de Vereeniging „De Vrije Wapenbroeders" eene medaille ontvangen om aan fiet banier dier Vereeniging te hechten, eveneens zond de Vereeniging „Minerva" medaille. De uitslag van het laatste nummer „internationaal geweer" was6erste pr. Timmermans te Amsterdam tweede Bouwmeester te Haariem derde Knoop te Amsterdam en con- solatieprij8 Hoogheemstra te Amster dam. 2e afdeeling Pudevin (B.). Rose» meyer (Duitscher), Weatherly, (Eng.). 1ste Weatherly, 2de Podevin. 3de afdeeling Kux (D.), logeman Petersen (Deen), Marplos (E.), Schel- tema Beduin (Ned.). 1ste Ingeman Petersen, 2de Kux. t.4de afdeeling Mewes (D.) Cherry (E.),. WatBoa (E.),Steiu (D.). 1ste Cherry, 2e Watson. 5de afdeeling Rademaker (Ned.), Henie (Noor), Schrader (D. 1ste Schrader, 2de Henie. 6de afdeeling Schlüter(D.), Wridg- way (E.), Schaaf (D.), Beisenherz (Ned.). lste Schaaf, 2de Beisenherz. 7e afdeeling Sannes (B.), Becker (D.), Scott (E.), Langeveld (Ned.). lste Scott, 2de Langeveld. Nu reden de winnaars (le en 2e) dezer afdeelingen nogmaals en wel (wegens het groote aantal) in 3 af deelingen. le afdeeling Eden, Weatherly,Henie, Beisenherz, Scott. le Eden (2 min. 15% sec.), 2e Henie. 2e afdeeling Ingeman-Petersen,Cher ry, Gorter, Podevin, Langeveld. le Ingeman-Petersen, 2e Cherry. 3e afdeeling Schrader, Schaaf, Schel- tema Beduin, Watson, le Schaaf, 2e Scheltema Beduin. Nu startten slechts de winner (le) in ieder dezer drie afdeelingen en de snelste tweede, zynde Henie. De uit slag hiervan was j le Eden (zooals reeds gemeld is) in 2 min. 384/t; 2e Petersen, 3e Schaaf. Eden won zoowel de beslissing als de onderafdeeiingen met gemak en in zijn bekenden stijl. Zondagavond zat te Amersfoort de bijna 64-jarige Van Doornik metzjjn vrouw en eenige familieleden voor zijn woning achter de Heilige Geest te praten, toen tegen 9 uur een 19-jarige korporaal der infanterie, die wegenB zijn baldadigheden reeds meermalen kennis maakte met de politie, het straatje inkwam en een zakmesje toonend hem toeriep „Dat moet er van avond nog in." Van Doornik raadde hem, het maar in een stuk brood te steken. De korporaal ging daarop met een collega de naast gelegen herberg In een der nachten van de afge- loopen week kwam een rijtuig, be spannen met een zwart paard in snel len draf voorbij het Belgisch kantoor te Montenaken gereden, geladen met 250 kilogr. tabak. Het rijtuig was ingericht voor smokkelhandel. Het was voorzien van twee groote ijzeren platen, om het paard te beveiligen voor de kogels. De smokkelaars, niet luisterende naar het halt-geroep der ambtenaren, reden met snelheid voort.Een der amb tenaren loste zijn revolver en schoot zes maal. Het rijtuig reed maar altijd voort tot aan de gemeente Riemte, omtrent 3 kiiometer van het kantoor, en altijd achtervolgd door de ambtenaren, toen op eens het paard neerstortte. De ambtenaren namen alles in be slag. De smokkelaars hadden het hazen pad gekozen en zijn nog niet bekend. Het paard kon nog naar het bureau gebracht worden. Daar gekomen is het dier weldra dood gevallen. Een kogel had de ijzeren plaat doorboord en was in den buik van het beest gedrongen. Nog een rijtuig is denzelfden nacht en aan hetzelfde kantoor in beslag genomen. Een persoon van Tongeren had een nieuw rijtuig in Maastricht gekucht en wilde het binnensmok- Wereldkampioenschappen te Keulen. De nederlandsche wielrijders, die in de wielerwedstrijden te Keulen Neder land vertegenwoordigden, hebben een kranig figuur gemaakt. Zaterdag klopt in de team-race de nollandsche team die der andere natiën. Zondag verwerft Jaap Eden het mijlwereld kampioenschap voor amateurs. Maan dag wint Cordang het wereldkampi oenschap voor amateurs over 100 K.M. en is Langeveld als meetman eerste in de amateurshandicap over 1K.M. Bo vendien wint de rotterdamsche veree niging „Het Stalen Ros", den eersten prijs in het corso. Cordang legde de 100 K.M. afin uur 33 min. 4576 s. Het nederlandsche record op zijn naam is 2.36.1776, ter wijl het amateurswereldrecord het vorige jaar geschapen door Henie 2.35.53 is. Tweede was C. Witteveen Jr. te Haarlem, die er 2 uur 42 min. 30% sec. over deed. Henie moest zich met de derde plaats tevreden stellen. Cordang werd met een lauwerkrans omhangen en op de schouders rond gedragen, terwijl de muziek het Neder landsche volkslied speelde. In de tandemrace over 1 K.M, voor amateurs waren Petersen (Dene marken) en Watson (Engeland) eer sten; Gorter en Beisenherz (Holland) waren tweeden. Over> den mijlswedstrijd, waarin Eden de zege behaalde, lezen wij de volgende bizonderheden. Door de 25 mededingers werd in 7 afdeelingen gereden. lste afdeeling Jaap Eden (Ned.), Gorter (Ned.), Verspreuwen (Belg.). lste Jaap Eden, 2de Gorter. Het Mijl-professional-kampioenschap is niet verleendop protest van den Amerikaan Banker werd de uitslag ongeldig verklaard. Dit kampioen schap zal nu in September te Parijs worden gereden. Crioket. Begunstigd door fraai weer had Zondagmiddag een cricketmatch plaats op het terrein van „Rood en Wit" te Heemstede. De Haagsche cricketclub die tegen R. k W. speelde won den toss en ging eerst batten. Haar innings sloot voor 102 runs, waarvan de heer Feith 45 had ge maakt. Daarna gingen de Haarlem mers in bat. Op 20 ging de heer C. J. Posthu- ma uit, waarna de heeren Kool en Menten gedurende langen tijd het bowlen het hoofd wisten te bieden. Voor 12 en 18 vielen hunne wickets. De innings sloot voor 98, zoodat de Hagenaars met slechts 4 punten in de meerderheid bleven. De volgende week heeft te 's-Gra venhage de returnwedstrijd, de be slissende en tevens de laatste van het geheele seizoen plaats. Het cricket-seizoen sluit dan met het bezoek van de gentlemen ofWor- cestershire, een elftal EagelBche ama teurs, dat te H-emstede, Amsterdam en Den Haag een match zal spelen. Koloniën, De Zeeduif. Over de moeilijkheden, ondervonden bij het lichten van den gestranden stoomer Zeeduifdeelt het verslag het volgende mede Den 21en Februari stoomde Hr. Ms. Borneoingevolge bekomen last, van Amboina naar de Vijf-eilanden de strandingsplaats van het Gouverne- ments stoomschip Zeeduifen werd daarbij vergezeld door de Gouverne- ments stoomschepen Zwaan, Arend en Pelikaan. Duikers en timmerlieden, benevens stoompompen, de noodige geest zich bezig hield met de zonderlinge voorvallen, die met mij hadden plaats gehad, viel ik in een onrustigen slaap en droomde weer van het bezoek der patiente en van het nieuwe element in mijn leven. Want dit was het geval van het tijdstip af, dat mijn blik dien van het meisje had ontmoet, en in wakenden of slapenden toestand scheen ik de aanraking van hare hand of hare zachte ademhaling te gen mijne wang te voelen. Mijne vermoeidheid moet groot zijn geweest, want ik sliep den geheelen namiddag door en toen ik tegen den avond ontwaakte had ik geen lust om het bed te verlaten. Op dat uur brachten bedienden mij een overvloedig maal, dat zij opdischten met veel kristalwerk en een prachtig zil veren servies; anderen ontstaken een vuurtje van geurig hout in den haard, want het was koud in den avond en nadat ik hun had verzekerd, dat ik mij niet voor den vol genden morgen naar den graaf zou begeven, verwijderden zij zich en lieten mij alleen. Ik gebruikte een weinig van het voedsel, dat voor het vertrek der bedienden was binnengebacht en stak n-u een van de sigaren aan, die een ingelegd kistje naast mijn bed vulden. De sigaren waren van het fijnste merk en te oor- deelen naar den geur kon slechts een fijnproever ze gekocht hebben. Op het kleine tafeltje was een kop verrukkelijke koffie neergezet Ik had het licht uitgedraaid en alleen het flikkerende houtvuur wierp een schemerachtig, onzeker licht op het beschilderde plafond en de prachtige paneelen in mijne kamer. In deze halve rust en dit half licht, lag ik langer dan een uur te peinzen, terwijl de heerlijke tabak mijne zenuwen tot kalmte en mij in een toestand van welbehagen bracht. Op dit tijdstip trokken al de zonderlinge gebeurtenissen na mijn vertrek uit Londen in snelle opeenvolging door mijn brein voorbij. Ik herinnerde mij mijn laatsten avond in Welbeck Street, mijne reis op het jacht, mijne eerste bewondering voor het portret van Fortune, het 6choone electrisch licht, mijne tocht onder zee, en het scheen mij toe alsof alles een jaar geleden was voorgevallen in plaats van binnen de veertig dagen. Daarna bedacht ik hoe zonderling het toch was, dat de graaf een eiland had ontdekt, dat slechts door een tunnel onder zee te bereiken was. Ik herinnerde mij mijn angst bij het tochtje in de onderzeesche bootik dacht geruimen tijd na over de bedreiging van den graaf, dat hij niet zou toestaaD, dat een man van liefde voor zijne doch ter zou spreken. En bij dezelfde gedaehte legde ik voor mij zelf de bekentenis af, dat ik haar liefhad. Hoe dat samenviel kan ik niet verklaren maar op het oogenblik, dat mijne gedachten dezen loop hadden genomen, kwam mij het beeld van den Rus, Kryganovski, plotseling voor den geest. Ik bedacht, dat de oogen van den man van haat hadden gegloeid toen ik des morgens Fortune's kamer was binnengetreden. Was het mogelijk dat ook hij het slachtoffer was geweest van hare schoonheid en bekoor lijkheid? Zoo ja, dan kon zijn gramschap verklaard wor den het moest nog bewezen worden of die te vreezen zou zijn. Mijn sigaar was uitgegaan toen deze gedichte mij ver ontrustte de maan was opgekomen en zond een zee van licht door de vensters van mijne woning. Ik kon ver over het eiland zien en verscheidene lampen en lantaarns ver toonden zich als sterren te midden der boomgroepen en tuinenik hoorde de muziek van een orkest uit de v; llei opstijgen. De liefelijke muziek wiegde mij in slaap. Ik was reeds zachtjes ingedommeld toen het geluid van een voet stap op de verandah mij plotseling wakker schrikte. Het eerste oogenblik bewoog ik mij niet, in de meening waarschijnlijk dat een bediende kwam hooren, of ik nog be hoefte had aan het een of ander. Toch vond ik het zon derling, dat zoo iemand mij kwam bezoeken, dit zoo tersluiks moest gaan. En dit denkbeeld werd sterker toen het volgen de oogenblik een schaduw zich afteekende op den grond, door het maanlicht beschenen. Het was bijna zoo helder als overdag, zoodat de schaduw gemakkelijk viel te herken nen het was de gestalte van een forschen man en die was Kryganovski! Ik kon zelfs zien, dat hij geen hoed op zftn hoofd had en met de omzichtigheid en list van een Roodhuid naderde," WvrdttyervolgdU)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2