Sociëteit CONCERT, werktuigen en materialen, van Soera-echter geen voldoende bezwaren tegen baja aangevoerd, werden medegeno- j hem vinden, men. Den 22en kwam men aan bij Het S ier. Hand. zegt ook nog de plaats des onheils, en na zich j Uit het onderzoek moet al ir eer overtuigd te hebben, dat het ongelijk jen meer blijken, dat wij hier te doen zou zijn het meerendeel van de gaten j hebben met een dier vele avonturiers, die door het voortdurend op de steenen die hun neus stietten daar, waar zij stooten in het schip waren gefcomen, zulks het minste dachten te doen, dicht te maken, gat de commandant nl. tegen de Nederlandsche .politie en van Hr. Ms. Borneo, aan wien de leiding vnn de werkzaamheden was opgedragen, onmiddellijk last met bet stoppen der lekken een aanvang te maken. Te gelijker tijd werden de noo- dige ankers uitgebracht, ten einde, zoodra het schip voldoende dichtge maakt en leeggepompt zou zijn, dit daarop van de reven te draaien. Als nachtelkke ankerplaats voor de schepen werd eender velebinnenbaaien van het eiland Graneh ongeveer 1 uur stoomens van de Zeeduif aan gewezen. Aangezien nacht en dag moest wor den doorgewerkt, en het den com mandant van Hr. Ms. Borneo bleek, dat scherp toezicht voortdurend noo- dig was, heeft Z.E lei-Gestrenge den 3den Maart zijn logies op de \Zeeduif opgeslagen, niettegenstaande de bijna onuitstaanbare ruimlucht, die uit dit schip opsteeg. Toen men begon te pompen met de hiertoe opgestelde stoompompen, bleek reeds zeer spoe dig, dat men, behalve het machine- ruim, het schip droog kon krijgen, hoewel men onafgebroken moest pom pen, aangezien het water nog met kracht door een paar lekken, die men aanvankelijk niet gevonden had, naar binnen stroomde. Na eenige dagen was het geheele schip, behalve het machineruim, dicht en droog, en had nu, volgens de meening van den commandant van Hr. Ms. Borne*, ge noeg drijfvermogen, oin met het hooge ty van 8 Maart te beproeven het af te brengen. De pogingen daartoe op laatstge noemden datum gedaan, mislukten evenwel ten eenemale, en er werd besloten met het volgende hooge wa tergetijde de Zeeduif door middel van bamboevlotten met laagwater langs de zijden van het schip bevestigd zóóveel te lichten, dat men het schip door middel van ankers in diep water zou kunnen jaalen. Den 17en Maart stoomde Hr. Ma. Borneo naar Amboina, om steenko len- en victualievoorraad aan tevui- len, om den 21en d.a.v. weder bij de strandingepiaats terug te keeren. Ge durende de afwezigheid van Hr. Ma. Borneo werd door den luit.-ter-zee 2de klasese H. W. G. van Bleijswijk Ris, die met een detachement sche pelingen door den commandant v.»n fir. Mb. Borneo op de Zeeduif was achtergelaten, voortgegaan met het volstuwen met bamboe machineka mer, ketel- en kolenruimen, terwijl meer vlotten rondom het schip aan gebracht werden. Verscheidene malen sloegen de bamboevlotten door de hoogloopende zeeën stukdoch zoodra de zee we der eenigszins bedaarde, werden zij opnieuw bevestigd, totdat in den nacht van 25 op 26 Maart, met hoog water, eindelijk de pogingen met een goeden uitslag werden bekroond en men de Zeeduit vlot kreeg. Den vol genden morgen sleepte fir. Ms. Bor neo haar in een der vele binnen baaien van het eiland Ganeb, waar de Zeeduif beveiligd tegen wind en zee in onge veer 3 vademen water ankerde, om verder geleed gemaakt te worden voor den overtocht naar Soerabaja. Gedurende het verdere gedeelte van den verslagtijd vertoefde Hr. Ms. Borneo te Ganeh en werd met kracht doorgewerkt aan het verder dichtma ken van de Ze duif. De Rus Maiigan. Volgens de Soer. Crt. is definitief b paald, dat de Rus den 21sten mede op reis naar Lombok wordt genomen. H ij gaat onder be waking van een poiitieopziener. In middels is het verhoor yan enkele stadgenooten voortgezet. Uit het nog voortgezet onderzoek van den rechtercomm ssaria ia geble ken, dat Maiigan indertijd te Soera baja van verschillende f eemn gelden heeft ontvangen, om achtereenvolgens onderzoekingen naar minerale rijk dommen in te stellen in Rembanv, Madonar, M.irtapoera en Kedirie. Het onderzoek naar ueze zwerftochten is nog niét geëindigd. Mitchell, de beaende raadsman van de Lomboksche voreten, vertoeft nog steeds te Soerabaja. Indertijd reisde hij steeds tu'sschen Singapore, Soera baja en Ampenan heen en weer. De regeeriner was echter gewaarschuwd door haar consul-generaal te S.nga- pore en hield oen man, oie als spion verdacht werd, in het oog. Al zijn reizen werden steeds telegraphisch aan het Ned. gouvernement bericht. Eenmaal is bij met een brief van den Sultan van Lombok te Batav a ge komen. Het Gouvernement maakte Iju3titie. Het staat thans vast dat hij, vóór dat hij op Lombok verzeild i3 ge raakt, verscheidene personen met zijn mooie praatjes bij dt-n neus heeft ge had, dan wel heeft gepoogd om zulks te doen, zij het dan ook op beschei dener schaal als zoovelen zijner voor gangers, die hier ook in den val Jlie- pen. De les „make money, my son, if can honestley, but make money" clat is tot heden het levensdoel dat hij heeft nagejaagd, en op Lomb.jk heeft hij den eindpaal bereikt. Het kluwen wordt langzaam maar zeker afgewikkeld, opdat er geen knoopje, hue klein ook, in den draad blijve zitten. worden geteisterd. Volgens de Times winnen de Cubanen, vooral in de provincie Santa Ciara, stexis veld. Te Madrid wordt de juistheid dezer mededeelingen ontkend. Men beweert daar, dat de correspondent van de Times opzettelijk gunstige tijdingen ten behoeve van de tegenstanders der regeering de wereld inzendt. Politiek Overzicht. Maandag zijn in het engeleche Lagerhuis de beraadslagingen over het adres van antwoord op de troon rede voortgezet en beëindigd. De heer Price stelde een amende- ment voor, waarin hij den wensch uitsprak, dat nog in deze zitting maatregelen zouden worden genomen tot verbetering van den ongunstigen toestand, waarin de landbouw ver keert. Dit amendement werd verwor pen met 236 tegen 105 stemmen. Daarna kwam een amendement ter sprake, ingediend door den heer Pic kersgül, waarin werd betreurd, dat de regeering haar voornemen niet heeft doen kennen, om voorstellen te doen tot verbetering van den toestand der werkloozen. De minister Chaplin bestreed dit amendement en betoogde, dat daar voor geen grond bestond, daar de regeermg bereid is alle voorstellen ter overweging te nemen, welke wor den gedaan om den nood der werk loozen op wettige wijzen te verlichten. Het amendement-Pickersgill werd toen met 231 tegen 77 stemmen ver worpen. Daarna werd het adres van antwoord aangenomen met 217 tegen 63 stemmen. Het Lagerhuis heeft Maandag ook een voorstel van Balfour aangeno men om den beschikbare tijd in deze zitting bij voorkeur aan de regee- ringsvoordrachten te besteden. Het had 248 stommen voor en 100 tegen zich. Officieel is nu medegedeeld, dat generaal lord Wolseley den hertog van Cambridge opvolgt als bevel hebber van het engelsche leger. Zooals reeds is aangekondigd werd er Maandag bij een van de feesten in Duitschland parade gehouden op het Tempelhoferveld door de veteranen. Bij deze gelegenheid had de keizer twee maal de gelegenheid aangegrepen om tegen de socialisten te spreken. Eerst liet hij zich tegen den evan- gelischen predikant na afloop van den veldgodsdienstoefening uit, dat ook naar zijne meening plichtsgevoel het eenige middel is om de sociaal democratie af te werenmet name moesten de kinderen op school niet alleen naar het verstand ontwikkeld worden maar ook naar het hart. Later, in zijne toespraak tot de veteranen, wekte de keizer deze op hun ouden eed aan het vaandel indachtig te wezen en zich om hun koning te scharen en door eerbied te toonen voor wet, godsdienst en liefde tot het koninklijk nuis te werken tegen alle pogingen om de maatschappelijke orde te ver breken. Bij het voorbijtrekken der veteranen zag men ook vele invalieden op kruk ken en in wagentjes. De straten van Berlijn waren kwis- tiger versierd dan Zondag en ook de deelneming van de bevolking was aanmerkelijk grooter. Door middel van den correspondent der Agence Havas, die uit Suberbre- ville eeu brief heeft geschreven, is men te Parijs weer nader op de hoogte gebracht van de krijgeoperatiën der Franschen op Madagascar. De vertraging der operatiën moet worden toegeschreven aan de groote moeilijkheden, die men met de ver schillende transporten ondervindt en aan de verwoestingen, door de Hova's aangericht in de landstreken, die zij passeerden toen zij naar Tananariwa terugtrokken. De frausche soldaten doen wonde ren van inspanning om de bosschen door te komen. Zij zijn uitgeput; 30 pet. zijn ziek. Er zai'een vliegende kolonne gevormd worden om van bezwaar den man te erkennen als j Andriba op Tananuriwa aan te rukken, bode, aangezien bij geen gezant van; De correspondent van de Times te den Sultan medebracht. Hij is, zooais Havanah gaat voort met het zenden men zich zal herinneren, op Lombok van ongunstige berichten over den gevonden bij de landing onzer troepen toestand der Spaanscbe troepen op en opgezonden. Destijds kon men J Cuba, die geducht door de gele koorts GEMENGD NIEUWS. Te Mülkeim aau den Rija heerscht sedert eenige weken groote opgewon denheid wegens concurreerende maat regelen tus-chen |tsvee stoomvaart maatschappijen, waarbij het volk voor de kleinere maatschappij partij trekt tegen de Köin-Mülheimer Dampf- schïffuhrts-Gesellschaft. Zondagavond trachtte het gepeupel het aanleggen der 8 toom booten van deze maatschappij te verhinderen; weldra kwam het tot handtastelijkheden waarbij de tot duizenden aangegroeide menigte tegen de politie en de gendarmerie te keer Iging en 22 agenten, een commissaris en de plaatsvervangende burgemee - ter door steenworpen verwondde, zoodat eenigen van hen naar het hospitaal gebracht moesten worden, terwijl ook tai van andere personen door de sabelhouwen der politie kwetsuren bekwamen en de wachthuisjes en de gebouwen in den omtrek niet weinig toegetakeld werden. Vele onruststo kers zijn in hechtenis genomen, de landraad heeft om militaire hulp ge seind. Eene driftige dame. Een sierlijk uitgedoste dame uit Berlijn kwam dezer dagennaar de Fr. Ztg. meldt slecht te pas. In een naburige plaats gekomen wilde zij een biljet van 1000 Mark wisselen, en ging het kantoor binnen van den kassier Z. „Wees zoo goed mij dat biljet te wisselen," zeide zij. „Met genoegen," kiidde het antwoord van den bediende, die voor 't loket verschenen, ,,'tkost 50 pf." „Wat I neem je daarvoor iets? Dat doen ze bij ons in Berlijn voor niemendal." „Dan moet u 't biljet in Berlijn laten wisselen," luidde droogweg de opmerking van den chef, die van zg n lessenaar opkeek. „Zoo", riep de dame boos, ,,'t schijnt hier een echte haaienboel te zijn." „Van ;t kan toor riep de chef, vertoornd oprij zende, en de dame verdween. Een kwartier later kwam een jon getje van het station vlug het bureau finnen, om dadelijk een bilj t van 1000 Mark te wisselen, daar de dame, die in het station was. binnen 10 minuten met den sneltrein moest ver trekken. De kassier liet zich de dame uitduiden an zfide toen, dat hij het niet deed. De boodschapper kwam bij meneer aan de kas en het 1000 Markbiljet teruggevende, zeide hij dat de kassier weigerde het te wisselen. „Ik dacht ook al," merkte de man van 't station op, „dat er iets aan man keerde, 't biljet is zeker valsch", en hij gaf 't de dame terug, maar waar schuwde tevens een agent die voor het station surveilleerde. De man noodigde de dame, die er niets van begreep, uit, hem naar hst politie bureau te volgen. Daar werd het biljet voor den dag gebracht, bekeken, maar er ontbrak niets aan, zoodat de dame weder op vrije voeten werd ge steld, natuurlij met de noodige exou- s voor de vergissing. Haar weg leidde onmiddellijk weder naar het kantoor van den kassier. Ze kwam tnans een geducht spektakel maken en schold allen voor „dieven, eerroovers" enz. uit, met het gevolg dat de kassier telephoneerde om een agent, 't Resultaat was, dat de dame een paar minuten later, tot groote verbazing van den inspecteur van dienst, alweer op 't politiebureau ver scheen, nu wegens huisvredebreuk. Na de noodige vragen te hebben be antwoord, werd zij op vrije voeten gesteld, maar de trein was weg. 't Einde van een en ander is, dat de dame een klacht heeft ingediend tegen den kassier, wegens berokkende schade: 5 Mark voor een retourbiljet, 6 Mark voor tijdverlies en 5 Mark voor kosten van den procureur. De kassier had 24 uur tijd om te betalen, maar deed het niet. Een proces zal nu wellicht volgen. Een zwarte operazanger. In het Great Theater te Chicago heeft op dit ocgenblik een tenor, een volbloed Abyasiniër, succeB. De man, die Patrick Gainess heet, heeft eene prachtige stem van zeer grooten om vang en een zeer aangenaam timbre. Hij heeft zijne opleiding genoten in een der beste zangscholen van Amerika en hij gevoelt, trots zijnen landaard, zoo innig en zoo waar het schoone van de groote kunst en hij kan zoo volkomen uitdrukken wat de componisten bedoeld hebben, dat hij, de zwarte zanger, het ideaal Advertentie. Verloren Studenten muts, wandel stok en huissleutel. Men wordt ver zocht deze voorwerpen, ook in H ver volg te bezorgenKapelst. 44, 2 hoog. Bij den jongsten verkiezingsstrijd in Engeland s ond een van de candidaten met zijn vrouw met eenige kiezers te jraten en heel vriendschappelijk reikte lij hen tot afscheid een hand. „Mijn hand is zoo zwart", antwoordde een van hen, een mijnwerker, aarzelend. „Mijn beste man", antwoordde de ander, „ik zie nog liever een zwart ge laat van een werkman dan een geblan- ket gelaat eener vrouw 1" „Dat slaat op u mevrouw", merkte de mijnwer ker goedmoedig op, zich tot de vrouw van den candidaat wendend. van allen, die de kunst liefhebben.... i 'O zeggen de Amerikaansche bladen. Men tracht hem te er.gtges'en voor Convent-Garden te Londen tegen hoog honorarium. Hij zou daar debuteeren als Othello. Uit Armenië. Te Londen zijn weder berichten ontvangen omtrent de vervolging der Armeni che Christenen. Niettegen staande den treurigen toestand in het district Sassoen worden de belastingen onverbiddelijk streng gtïnd. De ont vangers gaan met geleide van gen darmen rond en laten de boeren die niet betalen kunnen, afranselen De Koerden hernieuwen hun aanvallen en er hebben weder gevechten tus- schen de boeren en deze troepen plaats gehad. Aug. van Peiim. Het stoomschip Prins Willem Hl, ■rriv. 18 Augustus van We&t-Indië te Newy rk. Een hDtel ingestort. Het Gumryhotel te Denver, een gebouwman vijf verdiepingen, is ten gevolge van het springen van een stoomketel ingestort. Vijftig personen zijn onder de puin begraven, er be staat slechts geringen hoop op red ding. Nader wordt gemeld: De ontploffing is te wijten aan de onachtzaamheid van den machinist Voor zoover men weet, bedraagt het aantal donden 25, terwijl een groot aantal personen gewond zijn. De vlam men verspreidden zich zoo snel, dat het onmogelijk was de ongelukkigen die onder de puinhoopen bedolven waren, te hulp te komen. Veertien lijken zijn reeds te voorschijn gebracht; het zoeken wordt voortgezet. VARIA. Burgerlijke Stand Bevallen: 17 Augustus. M. P. Schimmel—v. Aken d. 18. M. de BruijnBoBch z. 19. A. Vastenouw Tierie z. Overleden: 18 Augustus. M. J Kedde 23 m. d. Zuid Polderstraat. 19. J. H. Kamp 7 j. Jansstraat. familieberichten. Bevallen: 14 Aug. Mevr. Brin kerinkVerhoesen z„ Amst. 15. Mevr. v. StuyvenbergLeidelmeijer z„ Soe rabaja. 17. J. J. KetjenSluijterman van Lo-i d., Doesburg. 18. L. Onder wijzerWagenaar z., Amsterd. M. G. baronn. Taets vmü Amerongenjkv. Verspijck d., Nijmegen. 19. J. W.Jel- gerhuis SwildensAtes z„ Mageiang. Overleden: 15 Aug. W. J. Bur gering 64 j., Amet. 17. J. H. Ie Rütte den Haag. 18. Wed. S. J. Cohen Cornelius 67 j., Amst. tinpliden betrekkingen ia Heierland. Aan Oeabonneerden op dit Blad en hunne huügenootenvoorden aan het Bu rsa Kleine Houtstraat 14, op mondelin- geu aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending \van postzegel. 1. Modiale zeifat. kuun. werk. Utrecht spoedig. 2. Erv.juffr.-huishoadster goed kiinn. naaien knipp. P. G. tact. hebb. om met 8 schooig. kind. om te gaan middelb. leeft. sal. f 100. 3. Bekw. kokin direct. 4. Bekw. R. C. modiato voor hoedenvak van goede get. voorz. 5. Bekw. 2e modiate. 6. Bekwame coapeuaea en taille ases voor a.a. winterseizoen. 7. Reiziger P. G. voor bezoek, van ned. voor en-gros-huis in borduursels Kenlen. 8. Fi. bed. in kruidenierswinkel in prov. Over- ijsel. 9. Bekwame slagersknecht met goede get. 1 Sept. 10. runderslageisknecht P. G. eenigaiins met vak bek. Sept. 11. Fl. jongm. in zaak manufact. P. G. ^eed kunn. verk. en étal- spoedig. 12. Agen en voor eene in geheel Eoll. bek. duitsche firma in steenkol. en aanverw. art. Stoomvasrtbsrichtss. Het stoomschip Maasdam, van de N. A. S. M., vertroK 17 August, van Newyork naar Rotterdam. Het stoomschip Edam, van de N. A. S. M„ van Amst. naar Newyork, pass. 19 Augustus, voorm. 7 u. 30 m., Scilly. Het stoomschip Java, van Amst. naar Batavia, vertr. 16 Augustus van aez. Het stoomschip Salak van Rot terdam naar Java, arriv. 18 August, te Southampton. Het stoomschip Sumatra, van Ba tavia naar Amst., pass. 18 Aug. kaap St. Vincent. Het stoomschip Prins Alexander, van Amsterd. naar Batavia, arriv. 17 Aug. te Padang. Het stoomschip Soembing, van Java naar Rotterdam, pass. 19 August. Sagres. Het stoomschip Drenthe (extraboot), arriveerde 19 Augustus van Java te Rotterdam. Het stoomschip Bur gem. den Tex. van Amst^naar Batavia, vertrok 19 MARK tnieuws Amsterdam, 20 Aug. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f0,a 0,dito Hambur gers fl,30 a 1,80, dito Zaaiers 0,80 1,Zeeuwsche Spuische Jammen 0,a 0,dito Flakkeesche 0, 0,Geldersche Kralen f0,90 a 1,20, Katwijker Zand fl,60 a 2,50 Noordwijker Zand fl,40 a 2,20, Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f2,a 2,30, Kleimuisjes f0,a 0,alles per Hl. Petroleumbericht van P. jG. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 17 Aug. De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 7,10, 7,10, 7,10, 7,10, 7,10, 7,10 ct. p.gall. Philadelphia 7,05, 7,05, 7,05, 7,05, 7,05 7,05, ct. per gall. Ruwe olie 128. 126, 12-5, 125, 127, 126 c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven Amerikaansche: Disponibel f 8,50, Levering Maart f0,,Decemb. f0, Mei/Juni f0,Juli/Aug. f9,75. Russische: Disponibel f0,Entr. f 0,los in Entr. Allernaar, 17 Aug. Ter veemarkt aan gevoerd: 0 vette kalveren, 22 nuchtere dito, 180 schapen, lammeren,vette varkens, 61 magere dito, 371 biggen, 10 bokken en geiten; 0 kleine bokjes, 31 koeien, 0 ossen, 2 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito flOa 20, schapen f10 a 24, lammeren f 0,a 0,magere 7arkens f 10 a 14, biggen f 4,a 8,— ezel fa bokken en geiten f2, a 6,kl. bokjes f 0,a 0,koeien f 120 a 225, ossen 0. paarden f 45 a 400, veulens a allen per stuk, vette varkens a ct. per Kg. Alkmaar, 16 Aug. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 521 stapels, weg. 165,946Kg.Prijzen: kleine Gras Kaas f28,Commissie Gras f25,50, mid delbare Gras f26, ADVKRTKNTIRK Heden overleed na een kort stondig. doch smartelijk lijden, onze lieve JOH AN HENDRIK, op den jeugdigen leeftijd van 8 iahr. J. B. KAMP. H. KAMP—MULLER. Haarlem, 19 Aug. 1895. Eenige en algemeens ken nisgev ing door het Utrechtach. Stedelijk OrkestDirecteur de Heer W. HUTSCHENRUIJl'ER, op Vrij dag 23 Augustus 1895, 's avonds 7Va uur. HET BESTUUR. Middelbaar Onderwijs, TE HAARLEM. Het 2s toelatingsexamen vangt aan Maandag 2 Sept. a.s, des ochtends te 9 ure. Aangifte vóór 23 Auguitus^bij de DirecLrict H. J. von SCHÜBERTZ. j i

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3