NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De onneembare Stad. 13 Jaargang Dinsdag 27 Angnstns 1895. No. 3727 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rij k, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers 0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X4;, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door oum agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOl Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d» Publicité Etrangére G. L. DAUBE dt Co., JOEBK F. JONES, Sue*., Paryt 3 li** Faubourg Mentmarlroi Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, J, c, STADSNIEUWS. Haarlem26 Augustus 1895. Als gasten van een onzer ingezete nen werd onze stad heden bezocht door de heeren V. Lourties, lid van den franBchen senaat, oud-minister van koophandel, eere-voorzitter van de fransche afdeeling (Ier wereldtentoon- stélling te Amsterdam, A. Ancelot, pre sident van genoemde aldeeling en G. Bihourd fransch gezant bij ons Hof. Ook bevond zich onder de gas ten mej. M. Ancelot. De fransohe gasten brachten een bezoek aan het stadhuis en het ste delijk museum, daarna aan den heer jhr. rar. J. W. M. Scborer, commissa ris der Koningin in deze provincie, en de St. Bavo-kerk, waar het orgel voor hen bespeeld werd. Ten huize van den gastheer is hun een lunch aangeboden. De beide eerstgenoemde heeren vertrekken hedenavond naar Parijs, terwijl de fransche gezant in den namiddag naar de residentie te rugkeerde. Over de tentoonstelling te Amster dam en de ontvangst hun ten deel gevallen, lieten zij zich zeer gunstig en met lof uit. Tijdens de ouders afwezig waren is door onvoorzichtigheid en wel het spelen met lucifers door de kinderen, begin van brand ontstaan ten huize van J. G. Warmer, woonachtig aan de Valkesteeg No. 8, waarbij een meisje van 2 jaren deerlijk is verbrand aan hootd, armen en beenen. Volgens verklaring van den doctor is de toe stand hopeloos. De brand is door de 14-jarige dochter gebluscht. Tegen den bierhuishouder S., wo- dende Saenredamstraat, is door de politie procesverbaal opgemaakt ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe ver- eischte vergunning. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „Werkverschaffing"* Van 1 Nov. tot 26 Aug. hebben zich de volgende personen aangemeld 61 voor werkvrouw, 7 voor wasch- vrouw, 9 voor naaister, 6 voor grond werker, 22 voor loopwerk, 8 voor brei werk, 17 voor loopknecht, 7 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 4 voor schrijf werk, 1 voor koetsier, 3 voor kan toorbediende, 6 voor schilder, 13 voor los werkman, 3 voor kleedermaker, 2 voor timmerman, 1 voor sigaren maker, 2 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangel- werk, 1 voor bloemistknecht, 2 voor baker, 1 voor broodbakkersknecht, 2 voor waakster, 1 voor strijkster, 1 voor noodhulp, 1 voor zadelmaker, 1 voor zieken-oppasser, 1 voor waker 1 voor vlechtwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten. (Bus Doelen en Stadhuis.) Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 3—5 uur verkregen wor den bij den Administrateur, bureau Doelen. Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Dinsdag 27 Augustus, des namiddag te 7ys uur. Ter gelegenheid van de op 11 Sep tember a.s. te Lisse te houden ten toonstelling van vee en voortbreng en van land- en tuinbouw, zal aldaar een wedstrijd in het schoon- rijden, zoomede eene ringrijderij ge houden worden. Te Hillegom is eene adresbeweging igonnen ten gunste van de verplaat sing van het station Veenen burg naar de Beek, waardoor een station Hille gom op uur aistand van het dorp zou worden ingesteld. Het lijk van den in de Ringvaart van Haarlemmermeer verdronken vis- scher uit Haarlem, is te Hoofddorp in het haarhuis gebracht en door de familie herkend. In eene buitengewone vergadering van den gemeenteraad te Velsen is heden met 6 tegen 5 Btemmen beslo ten de kermiBviering weer te hand haven. Zooals gemeld is staakten in -ie vorige zitting de stemmen. BINNENLAND, Haagsche Brieven. XXXIV. Mynheer, Aangezien mijnheer H. A. Ganus Jr. uit de stad is, zoo neem ik thans de pen op, om U het wekelijksch schrijven uit de residentie te doen geworden, uit vrees dat u bij niet- ontvangst ongerust mocht wezen. U moet weten, mijnheer, dat ik de loop knecht ben. Ik ga driemaal daags naar het postkantoor, breng de tele grammen weg, zoek en sorteer Kamer stukken en in mijn vrijen tijd ben ik boekbinder. Maar door den omgang met de heeren van de krant en met de vele kranten, ben ik al aardig op de hoogte gekomen van de manier om in een krant te schrijven. U moet niet denken, dat 't zoo'n kunst is. In 20 jaren leer je het met gemak. En ik heb ook de lagere school met vrucht doorloopen, zooals u zien kan, want ik schrijf, hoop ik, weinig fou ten. Nu dacht ik ook kiezer te worden, mijnheer, maar het schijnt, dat ik eerst 50 gulden op een spaarbank boekje moet hebben. En zoover heb ik het in twintig jaren niet kunnen brengen. De reden dat mijnheer weg is, is gelegen in de warmte. Het is hier bar warm, mijnheer! Maar de vreem delingen schijnen dat niet te gevoelen. En terwijl ieder die 't maar eventjes doen kan, wegloopt uit Den Haag, komen zij er in stroomen aan om zich lekker te laten blakeren. Ieder zijn pleizïer! Die warmte weet wat, mijnheer. Ik heb in de krant gelezen, dat er iemand den vacantietijd van de school kinderen vervroegd wilde hebben, omdat 't nu meestal regent als de schapen vrijaf hebben. Maar denkt U ook niet, mijnheer, dat dat verkeerd zou wezen? Ik zou eerder zeggen, dat de va- canties van Juli naar Augustus moes ten overgebracht worden. In de laat ste jaren wordt 't telkens later zomer en is Augustus eigenlijk de eenige warme maand. Dat heeft mijn vader zaliger altijd voorspeld „Jan," zei ie vroeger, "Jan, je zult het beleven, dkt 'tnog in November warm wordt en in Mei winter is." Dat kwam, wou vader dan zeggen, omdat de Noord pool dichter bij ons kwam. Vader was wèl knap, maar ik denk toch,: dat hij van die dingen niet veel ver stand bad. Eüfin bij is dood. Wat ik dan zeggen wilde, mijn heer, je geeft de kinderen toch va- cantie om ze uit de warme scholen te houden. De bovenmeesters mogeD hier in den Haag de scholen sluiten als het tachtig graden is en dat beurt in den vroegzomer toch veel minder dan in Augustus, wat zegt u Ik heb me laten vertellen, dat de kindertjes in Midden-Afrika zoo dom zijn, omdat daar de scholen bijna alle dag gesloten moeten worden, omdat het meer dan 80 graden ie Begrijpt u de menschen nou? Ik begrijp ze niet. Daar heb je nou hier in den Haag de Israëlieten. Beste menschen er onder, mijnheer, d&ar niet van, maar zij kunnen toch ook rare dingen doen. U moet dan weten dat er verkiezing voor den Kerkeraad was en er waren 5 aftredende en her kiesbare leden. Tegen twee daarvan scheen een deel der kiesgerechtig den bezwaar te hebben* Dat kwam daar van daan, dat die heeren een voorstel hadden gedaan om de gemeen te uit het verband der kerk te doen treden, daar zij met de bestaande toestanden geen vrede hadden, zoo dat de joodsche gemeente in Den Haag dan doleerend zou worden. De Kuyper die dit voorstel deed heet wel geen Abraham, maar Abrahams, wat bijna op hetzelfde neerkomt. Hij was de voorsteller en het andere aftredende kerkeraadslid zette ook zijn naam onder het voorstel. En weet U nu wat gebeurd is De voor steller is herkozen, de mede-onder teekenaar niet. Die is nu de zondebok geworden, in de woestijn gezonden en van een berg neergeploft. Ik vraag maar, waar blijft nu de recht vaardigheid. Daar hebt U nu bijv. onze Kamer van Koophandel; knappe mensehen, de leden, daar zal ik niets van zeggen. Maar toen Burgemeester en Wethou ders vroeger eens om raad roegen, of zij, de Kamer, de aanstelling van officieele makelaars kon goedvinden, zooals in verschillende andere groote plaatsen gebeurt, toen zei de Kamer: „neen, tusschenpersonen maken de waar duur en de spoeling dun. Blijf ons met uw makelaars van het lijf. Nu is er echter een heer uit Rotter dam voor goed te Scbeveningen gaan wonen, en die handelt te Rotterdam als makelaar. Maar hij mag te Rotter dam als makelaar niet optreden, of hij moet als zoodanig benoemd zijn in de plaats waar hij woont. Dus vraagt hij nu die benoeming aan den Haagechen Raad en B. en W. vragen weer aan de K. v. K.hoe denken de heeren er over? Wel, heeft de Kamer gezegd, die man handelt in Rotterdam en doet ons hier gee kwaad. Benoem hem dus maar. Maar nu vraag ik u, mijnheer, als hij nu eenmaal officieel benoemd en erkend, ook hier als makelaar wil optreden, wie zal hem dat dan be letten? Zoo wordt langs een omweg in den Haag een instelling, die der officieele makelaars, ingevoerd, waar tegen men zich steeds heeft verzet. En zoo ziet men, dat de voorzich tigheid ook wel eens de wijsheid be driegt. Nu, mijnheer, moet ik ophouden. Blijve na beleefde groete, Uw dw. dr. L. O. OPMAN, p/o. H. A. GANUS Jr. P.S. U zult de fouten wel verbe teren. Koninklijke Militaire Academie. Ten gevolge van den uitslag van bet onlangs gehouden vergelijkend examen der adspiranten, bedoeld bij art. 25, onder II, der wet van 21 Juli 1890, voor toelating als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda, komen, blijkens eene mede- deeling van den minister van oorlog in de Staatscourant van 25/26 Aug., voor eene plaatsing bij die inrichting, tegen 17 September e.k. in aanmerking: Infanterie bier te lande: C. A.Bik, G. A. W, Massink, H. Drukker, I. van Bel, C. J. Boogaert, H. Roose boom, H. Jespers, H. M. Bernelot Moens. Cavalerie hier te landeP. H. B. Beernink. Artillerie hier te lande: L. de Rid der, H. B. van den Oudendijk Pie- terse, W. van Maanen, A. de Kat, H. H. E. Deelken, H. W. Fangman, F. H. Dolleman, J. van Zij verden. Genie hier te lande: J. J. J. de Bruyn. Infanterie Ned.-Indië: B. W. van Weideren baron Rengers,A. H.Treu, J. A. Gratema, E. G. Miiller, J. P. Jeltes, C. J. C. Janssen, B. J. Dekker, F. de Boevé, J. M. Scheuer. Cavalerie Ned.-Indië: M. A.C. Goe- ster, G. van der Zoo de Jong. Artillerie Ned.-Indië: C. M. van Zijll de Jong, R. A. J. Savalle, Th. G. A. Perelaer, A. J. Loekemeijer, A. V* Snoek, C. D. Lagerwerff. Genie Ned.-IndiëS. L. Langendijk, C. L. Stennekes. Internationaal congres van diamantbewerkers te Amsterdam. Zaterdag werd te Amsterdam een internationaal congres van diamant bewerkers gehouden, dat geopend FEUILLETON Naar het engelsch van MAX PEMBERTON. •21, HOOFDSTUK XIH. Mijne patiënte is erger. „Ja I" zeide hij, „u maakt er zich vroolijk over, maar voor mij was het erger dan de dood. Ik wist dat ik het hoofd niet kon bieden aan eene samenzwering van schavuiten, die mijn ondergang wilden, en ik verliet Engeland, mijn huis, vrouw en kinderen en elfhonderd dozijn flesschen wijn. Er was in het koninkrijk geen mooier kelder dan de mijne." Hij kreunde luid bij de gedachte, maar plotseling helderde zijn gelaat weer op. „Wilt u mijn pols eens voelen dokter riep hij uit. Ik voelde hemhet geleek de pols van een dokwerker. „Is hij zeer gejaagd?" vroeg hij. „Hij is zeer krachtig," zeide ik. „Wat u moet doen is een week lang slechts op koud water en visch leven." „Visch en koud water 1" hijgde hij. „Goede hemel, dat zou mijn dood zijn. Visch en koud Denkt u, dat mijne lon gen in orde zijn?" „Wanneer u een vijftig pond in gewicht achteruit kondt gaan dan zou ik in staat zijn ze te kunnen bekloppen," zeide ik. „Waarom begint u niet met voor het ontbijt tien mijlen te wandelen?" „Tien mijlen 1" riep hij uit. Tien dokter, ge wilt u toch niet vermaken ten koste van een zieke Geef mij wat medicijnen. Denkt u niet, dat ik zou beteren wanneer de graal wat ouden portwijn uit Londen liet komen?" Ik zeide hem dat het mogelijk was en begon hand genoeg te krijgen van hem en zijne vermeende ziekte, toen de bediende terugkeerde met het bericht dat Fortune mij terstond wilde ontvangen. Ik stond nu op en zeide hem dri ons gesprek hiermee een einde moest nemen. „Dat begrijp ik," zeide hij, „maar het is jammer, want u weet nog te weinig van mijn toestand. Wilt u mij vandaag nog niet eens spreken „Neen zeker niet," gaf ik ten antwoord. „Maar schrijft u mij dan wat medieijnen voor?" „Dat heb ik reeds gedaan. Visch en koud water. Kom mij over eene week eens vertellen hoe gij er van houdt." Toen ik hem verliet was hij sprakeloos van verbazing, maar de herinnering aan het onderhoud dat mij wachtte, deed mij aan geen medelijden denkenzonder zelfs een en kelen blik achter mij te werpen ging ik heen en begaf mij door de tuinen naar het andere huis. Ik vond Fortune ge heel alleen, daar hare verpleegster zich niet in de kamer bevond en toen ik binnentrad stond zij, met een bizonder somberen blik op haar gelaat, voor een vaas met orchideeën. Ik begr.ep dat zij door iets gekweld werd en trachtte het te raden. „Mag ik u vragen," zeide ik opgewekt en strekte mijne handen daarbij naar haar uit, „of wij goed geslapen heb ben „Of wij goed geslapen hebben Hoe kan ik dat met eenige mogelijkheid weten?" gaf zij ten antwoord, zonder een oogen- blikken van hare bloemen op te zien. „Kom," zeide ik, „wees niet boos op mij. U zijt vanmor gen niet wel." „Ik heb van nacht weer een aanval gehad, die tien uur duurde. Het kan dus wel niet anders." Dit was ernstig nieuws. Ik schoof een stoel bij de tafel, waarop de bloemen stonden en greep hare handzij trok die echter terug en vervolgde hare bezigVeid. „Kom," zeide ik, „zouden wij geen vrienden zijn Vertel mij eenB iets over dien aanval." Het eerste oogenblik gaf zij geen antwoord, maar toen zij sprak kwam er een stortvloed van woorden. En terwijl zij sprak keerde zij mij den rug toe. „Ik sliep," zeide zij haastig en met zachte stem, „toen mijn vriend werd vermoord; maar ik hoorde de trom die boven zijn graf werd geslagen en de stemmen van hen, die het schouwspel van zijn dood gingen bijwonen. „Toen dacht ik dat hij mij riep en mijne hersenen brand den, ofschoon mijne ledematen verstijfd waren en ik geen

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1