28 huizen zijn in aBch gelegd. Ruim 40 gezinnen zijn zonder huisvesting. Da brandspuiten van Hooge- en Lage- Zwaluwe, Wagenberg, Made, alsmede die van het garnizoen te Geertruiden- berg waren aanwezig. Te half een was men den brand zoover meester dat geen verder gevaar meer te duchten was. Omtrent den brand te Hoogezand wordt nog gemeld Aan den hevigen wind is het vooral te wijten, dat deze brand zoo groote afmetingen heelt aangenomen .Boven dien vond het vernielend element ruim voedsel in het lijnzaad dat zich in den molen van de hh. Ter Borg be vond en in de olie in het pakhuis V&h den heer Rudingh. Als een wonder jqjn sommige tussohen de verbrande pérceeien gelegen huizen gespaard gebleven. De hitte en de vonkenregen waren zóó hevig dat de scheepvaart door het Winschoterdiep geruimen tijd gestremd is geweest. Naar men verneemt was alles wat verbrand is verzekerd. Zestien brandspuiten deden al het mogelijke om den brand te be perken en gelukkig ging de wind wat liggen, waardoor het wejrk van de brandweer werd vergemakkelijkt. Na tuurlijk waren geheel Hoogezand en Sappemeer op de plaats des onheils aanwezig. De scheepvaart Hoogezand-Stads- kanaal is gesloten wegens de schade aan de klapbrug. Veertig schepen liggen aldaar te wachten. 21 gezinnen zijn dakloos. Zeventien meest flinke huizen, zijn verwoest. ner veel, zoodat hun totaal slechts 124 was. Om dus te winnen hebben zij heden in hunne tweede innings meer dan honderd rans in te halen. Uitslag van heden: DeEngelschen in 2de innings 147 r. N.-Holland ge wonnen met 1 wicket en 2 runs. Begunstigd door goed weder, had Woensdag in den Stadshout te Alk maar de door de Alkmaarsche hard draverij vereeniging uitgeschreven jaar lij ksche harddraverij plaats, tot deel neming waarvan onderstaande zeven paarden waren ingeschreven, t. w. 1. C. Broers, Bennebroek, Willem III, zwarte ruin, bereden door den eigenaar; 2. E. B. Bindervoet, Zuid- hom (Fr.), Prinses 01g<--, schimmel merrie, bereden door J. F. de Boer; J, Koster. Heemstede, Ritsjek, zwarte hengst, bereden door den eigenaar; 4. Stal Jan Steen, Den Haag, Mirka, bruine merrie, bereden door A. C. v. d. Akker; 5. A. Kooj, Beem8ter, Tabor, bruine ruin, bereden door Jb. Edel. 6. A. de Graaf, Bus- sum, Joel Tabor, schimmel ruin, bereden door den eigenaar7.^ J. Koster, Heemstede, Ninus, 4j. schim mel ruin, bereden door den eigenaar. De prijs ad f250 werd gewonnen door no. 2, de eerste premie ad f 100 door no. 4 en de tweede premie ad föO door no. 7. Rechtszaken. Laster. Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage hadden zich WToensdag te ver antwoorden een schilders- en een kantoorbediende, uit Rotterdam, we gens het uitgeven van verschillende nummers van „De Vlinder", in welke artikelen de eer en de goede naam be lasterd werden van een boterhandelaar en een bakker te Rotterdam, ter zake waarvan zij door de rechtbank aldaar ieder tot vier maanden gevangenisstraf zijn veroordeeld. Zij beweerden niet verantwoordelijk te zijn voor de beleedigende artikelen. Het O. M. achtte hen echter ter dege verantwoordelijk. Zij hadden bekend, dat zij te zamen (de een als uitgever, de andere als verantwoordelijk redacteur) de num mers hebben uitgegeven en geweigerd hebben, den schrijver te noemen. Bovendien waren van hen brieven uitgegaan welke in verband stonden met de bewuste artikelen in het blad. Het O. M. noemde het feit aller schandelijkst en vorderde bevestiging van het vonnis. Uitspraak Vrijdag e.k. Sport en Wedstrijden. Cricket. Zooals wij reeds meldden speelde het engelsche elital der Worcesters- hireclub Woensdag te Heemstede tegen een Noord-Hollandsch elftal. De ze match was ook een jtwee-daagsche en is heden voortgezet. Het weer was gelukkig iets gunstiger dan de vorige dagen. Noord-Holland kwam het eerst aan bat en bereikte een score voor haar eerste innings zooals zelden tegen een engelsche club zal zijn gemaakt. Het totaal was 230. Topscorer was de heer C. Feith met 102 terwijl van Manen eerst na een flinke 58 het veld ver bet. Hierna gingen de Engelsehen in. Behalve de heer G. H. Simpson, die er 63 uitsloeg, presteerde geen hun- In der Stede Kegeltuyn op het Marktplein van Oud-Holland der Wereldtentoonstelling te Amsterdam, werd Zondag 25|en Maandag 26 Augus tus jl. de internationale korpskegel- wedstrijd voor Juniores-Clubs geopend. Voor dezen wedstrijd hadden zich 27 clubs aangemeld De uitslag is als volgt De le prijs, een v. z. m., uitgeloofd door het comité der Wereldtentoon stelling, werd behaald door de „Oranje Kegelclub", te Amsterdam (182 pun ten); de 2e prijs z. m., „Een tegen negen", van idem (129); de 3e prijs z. m., „De Kroon", van Haarlem (126); de 4e prijs z. m. „Holland", van Amsterdam (112) en de 5e prijB b. m. „Volharding", van idem (109). Den eeraprijs, v. z. m., behaalde de heer W. v. Huijstee, van de „Oranje Kegelclub" (met 41 punten) en den consolatieprijs, z. m., de heer W. Bosch, van „De Kroon" van Haar lem (27). De medailles, welke geslagen zijn op een voor deze gelegenheid speciaal vervaardigden Btempel en op Oud- Hollandt toepasselijk zijn, werden vervaardigd in de fabriek van den heer W. J. de Haan, te Amsterdam. Zondag 1 en Maandag 2 September a. s. wordt de seniores-korpswedstrijd gehouden, waarvoor zich circa 50 clubs hebben aangemeld. Reeds is er met een enkel woord melding van gemaakt, dat in Spanje de toestand eenige reden tot bezorgd heid geeft. Te Madrid zijn bij verschillende personen huiszoekingen gedaan, die ten gevolge hadden, dat een aantal hunner werden gevangen genomen. Men brengt dit in verband met de oproerige bewegingen in de provinciën. In goed onderrichte kringen wordt beweerd, dat men een samenzwering op het spoor is, die ten doel had het gezag omver te werpen. De op stand in Ohovar zou alleen daardoor zijn ontstaan, doordat de bende niet op tijd het bericht had ontvangen dat de beweging die zich over Anda- lusië, Catalonië en Valencia tegelijk zou uitstrekken, uitgesteld was. Den Turkschen gezanten te Parijs en te St. Petersburg zijn bittere klachten overgebracht van den sultan over de houding van Engeland in zake de quaestie der hervormingen in Arme nië. Volgens de depêche uit Kon- stantinopel is die houding onbehoor lijk en krenkend voor het gezag yan den sultan. De genoemde gezanten moeten nu bij de franse he en russi- sche regeeringen als bemiddelaars optreden opdat zij Engeland zouden bewegen eene verandering in hare houding te brengen. Wat echter wel te verwachten was, de antwoorden van beide europeesche staten zijn niet zeer bemoedigend geweest voor den heerscher aan den Bosphorus. De duitsche regeering heelt 'tnu ook noodig geoordeeld zich in te laten met de vreemdelingen quaes tie in China. Zg heeft haren gezant te Peking en de Duitsche oensuls in de verschillende steden last gegeven om de belangen der Duitsche zende lingen krachtig voor te staan, en zoodra ongunstige versohij nselen wor den gezien, zich in verbinding U stellen met de bevelhebbers der duit sche schepen die in China's wateren aanwezig zijn. Uit Panama is te New-York be richt ontvangen over den burgeroor log in Ecuador. Generaal Alfaro, hoofd der opstandelingen, heeft de hoofdstad Quito ingenomen; debur gers zijn hem bijgevallen. Een kolonne zijner troepen heelt Cuenca bezet na een hevig gevecht, waarin vele doo- den aan beide zijden vielen. wenschten wel, dat er iets op te vin den ware, om deze zoo in te riohten, dat de aandachtige toehoorder niet gestoord werd door een wat al te rumoerige omgeving. Het spreekt vanzelf, dat het instru ment hetwelk Mevr. M. bespeelde, een Pleyel was. G. G. De wielrenner M. Cordang uit Maastricht, die het wereldkampioen schap over 100 K.M. voor amateurs te Keulen heeft verworven,Jwerd door verscheidene sportvriendenWoensdag avond bij zijne aankomst te Amster dam feestelijk ontvangen. In de wachtkamer van het station Weesper- poort werd hij toegesproken en ge lauwerd hierna had een rijtoer plaats en vervolgens werd een gezellige bij eenkomst gehouden in een der zalen van „Kras". Politiek Overzicht. Woensdag is de belgische Kamer tot nadere oproeping uiteengegaan, na eerst nog te hebben aangenomen de bepaling in het regeeringsontwerp volgens welke de herstemming bij gemeenteraadsverkiezingen vervangen wordt door toepassing van de even redige vertegenwoordiging. Deze be paling werd aangenomen met 69 tegen 55 stemmen. Financieels ïïcdedeelingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 27 Aug. 1895, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Brakke Grond" (My. tot expl. van „De). 30 pCt. Westlands. Stoom- tratnw. Maatsch. 97% Kon. Paketvaart Maatsch. Oprichtersbewijzen. f335. Ned. Fabriek van Werkt, en Spoorw. Winst- aandeelen f 15. ÖEMENÖD NIEUWS. Letteren en Kunst Amsterdam 27 Aug. 1895. W ereldtentoonstelling- Yoor een aantal genoudigden had dezen middag een matinée-musicale plaats, welke werd aangeboden door de firma Pleyel, Wolff en Cie. en ge geven werd in de fransche afdeelmg vóór de salon van genoemde firma. De gunstig bekende pianiste Me vrouw MosselBelinfante braoht daar een zestal nummers ten gehoore, welke niet zoozeer geeigend waren om een brillanten speelaard, dan wel eene schoone muzikale voordracht te doen uitkomen. Het was alleen jammer, dat er in deze rumoerige omgeving, waar zoowel niet- als wel-muzikale tentoonstel lingsbezoekers passeerden, die dan eens pratend staan bleven of wel schuifelend verder trokken, zooveel schoons verloren moest gaan. Het programma bestond uit: Chan son d'automne van E. Schutt, Passe- pied van L. Délibes, Aufschwung van Schumann, Romance van Rubinstein, Traümerei van Th. Yerhey en Valse Chromatique van B. Godard. We juichen van ganscher harte het goede idéé toe van den heer Duwaer (vertegenwoordiger van de firma Pleyel, Wolff en Cie) om dergelijke intieme audities te geven, doch Met een sneltrein. Voor eenige dagen maakten wij melding van den dolzinnigen wed strijd tus8chen de treinen der London North Western en de Great North ern, die loopen van Londen naar Aberdeen. Iemand, die een der ritten waarbij met duizelingwekkende snel heid werd gereden, meemaakte, schrijft daarover het volgende Het kritieke punt, waar beide nen elkaar ontmoeten, heet Kinna- ber Junctionwie het eerst over dit puut is, heeft gewonnen spel en he re kt het eerst Aberdeen. Wij stoom den dus Dinsdagavond klokslag 8 uur van uit Custon, op juist den zelfden tijd dat onze mededinger King's Cross verliet. Beambten en reizigers wisten zeer goed, waarom het te doen was en ondersteunden elkaar naar hun beste krachten; de eerste halte was Crewe, 253 kilome ter van Custon, waar wij 10 uur 34 minuten aankwamen, dus 255 kilo meter in 154 minuten. Juist drie minuten oponthoud in Crewetoen weer weg en zonder op onthoud naar Carlisle, 215 Kilometer van Crewebereikt om 12 umr 52 min. des nachts. Dns 215 Kilometer in 136 minuten. Hier 3 minuten op onthoud tot het nazien der kaartjes, die door alle passagiers klaar werden gehouden. Verder om 12.56% uur. Niemand dacht aan slapen, de opge wondenheid steeg, evenals ook het gebrek aan persoonlijke gemakken, want de beweging en het schudden werd voelbaar in crescendo, zoodra de uitstekende lijn der London en North Western was verlaten en het Caledonische spoorweggebied betre den werd. In de nabijheid van Beat- tock meende men het ruksgewijze aanzetten der locomotief te voelen, toen zij de vrij aanzienlijke hoogte van ongeveer 200 Meter opvloog.) Dan weer de hoogte af, razend, schuddend, galoppeerend. Ieder zag den ander glimlachend aan, doch het ,was toch een ietwat ziekelijk glim lachje bij de wilde jacht, die door het voorbijsuizen der talrijke Schot- sche ijzer ovens met hnn geweldigen vuurgloed spookachtig grotesk werd. Een schril gefluit en bij de eerste mor genschemering waren wij in Stirling. Deuren opengescheurd, plaatskaar tjes getoond eu in twee minuten weer op weg- Perth werd in 3 uur 311/2 niiD-. bereikt. Drie minuten wa ren voldoende voor het wisselen van locomotieven en het athaken van den waggon voor Inverness. Weer weg. Thans werd het schudden nog er ger dan te voren en men zei ons la ter, dat wij op deze streek eens 80 mijlen, 127 kilometer, in het uur gegaloppeerd hadden. Nu alle hoof den voor de vensters. Kinnaber-Junc- tion, het kritieke punt is by na be reikt en thans voorbij. Doch daar zien wij ook, ongeveer een mgi rechts achter ons, de naderende lichten van onzen Oostelijken mededinger! Ge wonnen! En twee minuten voor vijf uur des morgens landen wig, door elkaar geschud, doch heelhuids en met opgewonden bewustzijn der over winning te Aberdeen. Dus in 't kort samengevatvan Caston naar Aberdeen vertrek S uur des avonds, aankomst 4,58 des mor gens, maakt 540 Engelsche mijlen of 168 kilometer in 8 uur en 58 minu ten. Viermaal oponthoud van samen 12 minuten daarvan afgetrokken, maakt 540 mijlen in 8 uur 46 minu ten Dns meer dan éen Engelsche mijl of 1609 Meter per minuut! Een Engelsch toerist uit Black- burne, die met een vriend een rond reisje maakte per rijwiel, is op vree- selijke wijze om het leven gekomen. Hij reed bij Portrush over de rails van de electrische tram, die zwaar geladen waren met electriciteitde stroom Bloeg over door het rijwiel en de tourist viel bewusteloos neder. Na eenige minuten was hij overleden. De twee-en-dertigjarige Oostenrijk- sche prins Ernst Rohan in het slacht offer geworden van eeD treurig on geluk. De prins was te Eggen berg bij Graz op de jacht. Terwijl hij zijn hond losmaakte, sloegen beide hanen van zijn geweer over. Twee schoten knalden en de prins stortte met ver brijzelden schedel ter aarde. De prins was pas uit het krank zinnigengesticht te Budapest ontsla gen, waar hij eenige jaren onder be handeling was geweest wegens sto ring in zijn geestvermogens. De aanslag op Rothschild. Het is gebleken dat de brief met kwikfulminaat, die voor baron Roth schild te Parijs bestemd was, niet over de post kan gezonden zijn. De portier heeft de post uit de bus ge haald en het bewuste stuk bekeken, omdat er nimmer brieven onder de drukwerken in de bus gedaan wer den, maar deze altijd werden afge geven. Hij heeft opgemerkt dat de postzegels niet gewoon op den brief gestempeld waren, doch van andere brieven afkomstig moesten zijn, want de stempels waren met de hand bij- geteekend. Dat de man toch, zonder meer, den brief afgegeven heeft, pleit niet voor zgn slimheid. Er is nog een ander bewijs, dat de brief niet door de post bezorgd is, want reeds de beide stukken bordpapier, waartus- schen het iulminaat was besloten, wogen 50 gram, terwijl de ontplof bare stof ongeveer 40 gram moet geweest zijn. De brief woog bijna 85 gram en had dus 90 en geen 45 cen times port moeten k sten. Zeker zou dus de postadministratie strafporto geheven hebben, indien de brief door hare handen gegaan ware. De toestand van den heer Jodko- witz, den secretaris die gewond werd, is niet gunstig, De drie verminkte vingers zijn afgezet en het oog if vrijwel verloren. De patient heeft wei nig koorts. Een dorado voor gemeenteraadsle den is de stad Marseille. De gemeen teraad aldaar heeft zichzelf een scha devergoeding toegekend van 70,000 frs. (waarvoor die onder de leden verdeeld zal worden. Tevens zijn 1000 frs. toegestaan voor de werkstakers te Carmaux. mensch hier van zoo luttele waarde was. Nadat wij de vallei waren binnengetreden werd geen ver staanbaar woord of duidelijke klacht gehoord. Men verdrong zich zoo dicht rondom ons en het verwarde geschreeuw was zoo heftig, dat wij niets beters konden doen danstijf tegen el kaar aangedrukt ons met moeite een weg te banen. Toch hoorde ik weldra te midden van het rumoer, dat mannen ons vervloekten, tot ons smeekten of ons uittartten en dat anderen kreten slaakten om hulp en ons om voedsel en drank smeekten. Spoedig maakten de zwakkere kreten plaats voor de toornige uitroepen der meer stoutmoedige en onbe vreesde schavuiten. De sterksten begonnen ons te duwen en vonden daarin behagen. Een groote kerel, met een gelaat bruingekleurd door de brandende zon en voor kleeding slechts een paar lompen aan het lijf, riep spottend tot zijne metgezellen, dat zg ons moesten verwelkomen en de daad bg het woord voegende sloeg hg de sigaar, welke ik had aangestoken, uit mijn mond. Op dat oogenblik, vermoed ik, was mijne hoop om onge deerd uit de gevangenis te komen, zoo gering mogelijk. De grap van dea aanvoerder had den anderen moed gegevens en op zijn voorbeeld drongen allen weer op, terwgl eenigen hunner steenen van den rotsachtigen bodem opraapten. Ik ben er van overtuigd dat als mijne metgezellen zich niet mannen vaa zeldzamen moed hadden betoond wg vermoord zouden zijn geworden alvorens men ons had kunnen helpen. Maar er was geen man, die minder besef van eenig ge vaar scheen te hebben dan Adam Monkevenmin was „zil veren" Lincoln zijn mindere in bedaardheid en koelbloedig heid. Nauwelijks had dan ook de reusachtige gevangene mijn sigaar weggeslagen of de Amerikaan had hem met zijn vuist een slag gegeven, die hem onmiddellijk deed neerval len op de steenen. En terwgl dit geschiedde bracht Adam eene revolver uit zijn zak te voorschijn en legde aan op den man het dichtst bij hem, die ook een steen in zijne hand hield. „Gooi neer I" riep hg uit met eene stem, die door de val lei weerklonk. De steen viel den man uit de handen, maar hij uitte geen enkel woord. En nogmaals deed het bevel zich hooren en een tweede wierp het projectiel neer, door hem van den grond opgeraapt. Een voor een lieten de gevangenen hunne werptuigen vallen en slopen heen. Hunne bedreigingen stierven weg op hunne lippen; hunne smeekbeden werden ook gestaakt; de zwakken zwegen evenals de sterken en onder een veelbeteekenend stilzwijgen bereikten wij het an dere gedeelte van de vallei, en de gebouwen der gevangenis. Deze had ik niet kunnen zien van at den weg boven den kom, want zij lagen onder de klippen. Ik ontdekte dat het ruwe houten loodsen waren met pinnen om er de hangmat ten aan te bevestigen en tafels bedekt met ijzeren kommen en kannen. Zij zagen er zeer vuil uit en het dak van de eerste loods was ingestort, zoodat de regen van dien mor gen vrij naar binnen en op den grond was gestroomd. Om hierin te verhelpen was Lincoln nu de gevangenis gaan be zoeken en toen hij alles goed had onderzocht keerden wij weer zeer verheugd naar den uitgang terug, met een gevoel ongetwijfeld als een dierentemmer die eene vertooning heeft gehouden maar die het gevaarlijkste werk nog moet ver richten, namelijk het verlaten der kooi. In de omstandigheden was het gevaar grooter omdat het niet te zien was. De gevangenen hadden ziehjverwijderd toen wij hunne vuile hutten waren binnengetredenzij lagen op de rotsen of veinsden te slapen, toen wij weer te voorBchgn kwamen. Een man echter liep mij achterna en smeekte er barmelijk om wat tabakmaar hij was een van de besten, en nauwelijks had ik hem een sigaar gegeven of deze werd hem uit zijn mond gerukt, en tien boosdoeners in lompen gehuld kauwden de bladen fijn. Voor hem koesterde ik geen vrees, maar de slapenden en degenen, die ons zwijgend volgden of zich achter de rotsblokken verborgen beloofden niet veel goeds en het besef dat een woord of gebaar hen te voorschijn zouden kunnen doen komen was het onaan genaamste, dat ik ooit heb gehad. Op een afstand van honderd meters van den uitgang werd het gevaar, dat ik reeds eenige minuten had voorzien, dui delijker zichtbaar. Plotseling floot een zware steen langs mijn hoofd en bonsde tegen een rotsblokeen tweede en een derde volgden hoewel de handen, die ze wierpen onzicht baar waren en geen stem de stilte verbrak. (Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2