Koloniën. Aan «en van d«n civielen. «n mili tairen gouverneur van Atjeh en On- derhoorigheden onder dagteekening van 26 dezer ontvangen telegram wordt de mededeeling ontleend, dat bij gelegenheid van «enen militairen marsch op 21 dezer gedurende de korte rust op de plaats van de onde versterking niet ver van de woning van den Maharadja van Telok-Se- mawé, de commandant luitenant Van der Hoeve, éen ïïuropeesch onderof ficier en é9n Suropeeseh fuselier door «en amoktnaker zeer licht werden verwond. De amokmaker werd af gemaakt. Blijkens hetzelfde telegram hebben de verbonden Radja's Kota Blang Ara ingenomen en werd een van de Ketoe^ aldaar gevankelijk naar Tjoenda gebracht. De Moslemins trokken naar Palob af en werden van daar deer de ver bondenen verjaagdhunne benting werd ingenomen, terwijl de wonin gen van Panglima Prang Atip en van zijne volgelingen verbrand wer den; De Moslemins leden| een gevoelig verlies en boden geen weerstane meer. De hoeloebalangs zijn met hunne volgelingen huiswaarts gekeerd. or. ct De Soerab. bladen hebben bericht ontvangen uit Malang, dat de echt- genoote van den administrateur van de kofieonderneming Polaman, me vrouw Schrok, is vermoord, terwijl haar echtgenoot afwezig was. Het Soer. HdbJ. meldt, dat de hoofddader, de spen, in hechtenis is en na een scherp verhoor door den regent heeft de verschrikkelijke ge schiedenis zich aldus toegedragen. Mevrouw Schrok maakte dien dag vele bitse aanmerkingen op de be diening en wierp eindelijk den spen. naar beweerd wordt een christen van Modjowarno, een glas water naar het hoofd. In blinde woede greep deze toen naar een op taf 1 liggend mes en bracht mevr. S. een snede toe in het gezicht. Mevrouw Schrok trachtte zich te verdedigen, maar bekwam nog een tweeden steek in het gezicht en viel toen op den grond. Demoor denaar wierp zich op haar naar het schijnt met zooveel geweld, dat de vloermat, waarop mevr. S. met haar hoofd viel, een kneuzing ver oorzaakte in haar aangezicht, immers haar voorhoofd vertoonde een kwet suur van dien aard, en sloeg ver volgens, vermoedelijk door een der andere bedhnden geholpen, zijne meesteres een oedet tweemalen om den hals welke hij daarna met geweld toedraaide, totdat de ongelukkige vro.uw, die zich intusschen hevig moet hebben verzet, geworgd was. Het lijk is daarna geheel gereinigd, waarbij waarschijnlijk het vrouwelijke be dienden-personeel moet hebben ge holpen en daarna naar de slaapka mer op bed gebracht. Slechts het bloed onder de nagels had men ver zuimd weg te nemen, overigens is de reiniging met de meeste zorgvuldig heid geschied. De bedienden moeten het gebeurde allen hebben gezien, maar geen hunner heeft een hand uitgestoken om mevrouw te helpen. Uit het geheele verloop der zaak bljjkt zelfs" dat een of meer hunner den spen hebben geholpen in zijn gruweldaad, hoewel deze dit ontkent. Het zoontje van kmevronw S. zon volgens zijne eigene mededelingen en de bekentenis van den spen nog hebben gezien, dat de laatste mevrouw aanviel, en daarna weggeloopen zijn. Volgens den geneesheer moet de doodstrijd der arme vrouw verschrik kelijk zijn geweest. Zelden of nooit had hij een zoo angstig verwrongen aangezicht gezien. Na de ontdekking van den moord, zoo_ schrijft de Soer. Ct., werden boden uitgezonden om den heer Schrok te zoeken, die te Tjelompret werd aan getroffen. De ass.-reBident, de regent, dr. Rombach en een familielid zijn naar boven gegaan en met den heer S. en zijn zoontje teruggekomen. Het lijk is des nachts naar net herpitaal te Malang gebracht, van waar uit het hedenavond begraven is. Uit de schou wing van den volgenden morgen bleek opnieuw duidelijk, dat de dood was veroorzaakt door wurging. Dat de begrafenis in de hoogste mate aangrijpend en plechtig waa, is te begrijpen. Het was hondeweer, maar toch waren een groot aantal vrienden opgekomen, waaronder de resident en de regent. Dat de ass.-resident niet ter ölaatse was, wordt verontschuldigd omdat hij indertijd zijne vrouw mede op zeer treurige wijze verloren heeft. Ook het zevenjarig zoontje volgde het lxjk zijner moeder en legde eenige bloemen op haar graf. Dat oegenblik was bijna voor allen te treffend om de aandoening te beheerschen. Ook de oude schoonvader een eerbiedwaar dig grijsaard van meer dan 70 jaren, broers en zwagers van de overledene waren tegenwoordig. Gesproken werd er niet, slechts een enkeL woord van dankbetuiging voor de belangstelling werd gehoord. Sport en Wedstrijden. Zaterdag had te Hilversum een cricketwedstrijd plaats op het terrein aan de Van der Lindenlaan tusschen Amstei's cricketclub en de Gentlemen of Worcestershire. De Hollanders behaalden in de Ie innings 55 runs, en in de 2e, welke door het vergevorderde uur niet werd uitgespeeld 45 rusde Eogelechen in 1 innings 197 runs. clitiek Overzicht. Zaterdag is in het engelsche Lager huis de agrarische wet voor Ierland ter sprake gekomen. In eerste lezing werd ten slotte aangenomen het wets ontwerp, waarbij het dertiende hoofd stuk van de iereche agrarische wet van 1891 wordt hersteld. Een gerucht als zou men in Spanje besloten hebben de pogingen ter smo ring van de agitatie op Cuba te sta ken, blijkt wat ook wel vermoed kon worden geheel bezijden de waarheid te zijn. Uit Cuba zelf ko men den laatsten tijd weinige be langrijke berichten. Maarsehalk Martinez Cimpos is te Puerto-Piincipe aangekomen. Puer- to-Principe is de hoofdstad der pro vincie van dien naam, welke grenst aan de provincie Santiago, het beken de centrum van den opstand. Het doel dezer reis is te beletten, dat de cubanen ook in de provincie Puerto- Prineipe, waar zij steeds veld winnen, hun strijdkrachten kunnen concen treer en. Men verwacht derhalve te Madrid spoedig de tijding, dat de SpaanEche troepen daar met hun te genstanders slaags zijn geweest. Frankrijk heeft aan Brazilië voor gesteld om het geschil over de grens in Guyana te onderwerpen aan den koning van Zweden, als scheidsrech ter. Verwacht wordt, dat Brazilië zal toestemmen. Naar gemeld wordt heeft de regee ring van de Kaapkolonie bij die van de Zuid-Afrikaansche republiek een protest ingediend naar aanleiding van iet besluit van deze laatste om de waadplaatsen van de rivier de Vaal in de nabijheid van den spoorweg te sluiten voor de overzeesche waren die door den Kaapschen spoorweg tot aan de grens van de Zuid-Afrikaansche republiek worden vervoerd. Het be sluit van de regeering van de Zuid- Afrikaansche republiek, waarvan het doel is de Nederlandsche spoorweg maatschappij en den Delagoabaai- ppoorweg te bevoordeelen verwekt groete verontwaardiging in de Kaap kolonie en in den Oranje-Vrijstaat. GEMENGD NIEUWS. De koningin van België deed Vrijdag een wandelritje in de omstreken van Spa, toen haar paard schichtig werd en zijn berijdster at wierp. De koningin kreeg een lichte wonde aan het hoofd. De wond werd dadelijk verzorgd door dr. Damseaux, die de patiente vol strekte rust voorschreef. De kwetsuur is niet van gevaarlijken aard. Een tordedoboot vergaan. Over het vergaan van de Duitsche torpedoboot 41 ontbreken van Duit sche zijde nog nadere berichten, maar uit Deeneche bron wordt gemeld „Ten zuiden van Skagen manoeu vreerde Woensdag een smaldeel Duitsche torpedobooten, zestien kie len sterk, verdeeld in drie afdeelin- gen. Er woei een hevige storm, zoo dat ervaren zeelui verbaasd waren dat de kleine booten niet onder de kust bescherming zochten. Plotseling kwam de torpedoboot 41 dwarszees te liggen, draaide als een tol in de rondte en verdween onmiddellijk spoorloos in de diepte. De gezagvoerende officier en twee man, die aan dek waren teen het ongeluk gebeurde, werden door de golven meegesleept en tenslotte door de andere torpedo booten gered. Der tien man, die beneden waren, zon ken met het schip in de diepte zon der dat men eeti geluid van hen hoerde. Vóór dien tijd was het al zulk bar weer dat van de drie andere torpedo booten verscheiden manschappen van dek werden geslagenzij werden ech ter allen gered, ook de gezagvoerder van boot 58, die een kwartier in de kokende zee ronddreef en geheel uit geput werd opgehaald. De Daily Telegraph verneemt uit Shanghai, dat volgens officieels op gaven te Peking in den loop der maand Augustus veertigduizend per sonen aan cholera zouden zijn over igen. De werkstaking onder de wevers Dundee breidt zich uit. Alle we verij zijn thans gesloten, op twee na. Het aantal werkstakers be&aagt 30,000. In de beide weverijen waarde arbeid voortduurt, hebben de pa troons toeges temd in de gevraagde loonsverhooging van de werklieden. De werkstakers hebben reeds ee* be drag van «en half miliioen francs opgeofferd, om hun eischen te kun- nen volhouden. Aan de weverijen, waar de arbeid gestaakt is ruim dertig is een pro clamatie der werkgevers aangeplakt, waarin wordt aangekondigd dat, als de arbeid niet binnen een bepaalden tijd tegen de oude lovnen wordt her vat, de fabrieken zullen gesloten blijven. Koning Alexander van Servië moet, bij het baden in de nabijheid van Biarritz in groot levensgevaar ver keerd hebben. Samen met een bad meester werd hij door den sterken golfslag meegevoerd. De koning wist zich zwemmend te redden, maar de badmeester is verdronken. Het onge luk gebeurde vlak tegenover de villa van koningin Natalia. Mustapha-Bey, de zoon van den Bey van j Tunis is Zondag over leden. Het overlijden van den prins is van geen politieke beteekenis. De tegenwoordige Bey, Sidi-Ali. die in 1882 de troon besteeg en onder Frank- rijk's protectoraat de regeering voert- heeft een jongeren broeder, Sadi-Moha- med-Taït), die als de vermoedelijke troonopvolger wordt beschonwd. De Nihilisten in Rusland. De Petersburger correspondent van de K'óln. Zeit. beweert, dat het nihi lisme m Rusland overal blijken geeft van werkzaamheid en dat door het ge heele rijk de politie ijverig de daden van verdachte personen tracht na te gaan. Sedert den dood van czaar Alexander III hebben de nihilisten hun afwachtende houding geheel la ten varen en zij schijnen besloten te hebben, hun tegenwoordigheid goed te laten bemerken. Een aantal per sonen zijn reeds in hechtenis geno men. recht voor allen, legt het er stelsel matig op toe andersdenkenden te verkorten in hunne vrijheid van feest vieren op den verjaardag der Konin gin. Moet dit nog langer zoo duren Moeten wij maar lijdelijk dnlden, dat deze lieden onze feestvreugde komen bederven met hun laffe liedjes en tergend gefluit Neen, driewerf neen. Is er geen wetsartikel, dat het be derven van andermans feesten door het houden van (niet geoorloofde) optochten verbiedt, dan moet dit ge maakt worden en de politie de be voegdheid erlangen, om dergelijke samenscholingen uit elkander te jagen. In Amsterdam weten ze er wel raad mee, maar de chef van Haarlems politie geeft, zoo 3chijnt het, aan zachtaardigheid en lankmoedigheid de voorkeur. Wanneer de burgerij eens een mee ting van de sociaal-democraten ging verBtoren, dan zoudt ge zien hoe ze riepen om bescherming door de po litie. Nu is het de burgerij, ik durf namens baar spreken, die bescherming verlangt tegen het onhebbelijk optre den van de zoogenaamde socialisten. EEN BURGER. Chineesohe couranten. Het offieieele Chineesche b ad, de Gazette de Pèkin beeft 900 jaar bestaan. Gedurende dien tijd heeft men 1800, zegge achttienhonderd redacteuren het hoofd afgeslagen, omdat ze niet gelet hadden op de bevelen der regeering. De Chineesche bladen worden overi gens weinig gelezen en invloed op de publieke opinie hebben zij niet. Wie ets aan het publiek te vertellen heeft, doet dit per aanplakbiljet. Een dier biljetten bevat o. a. de volgende mededeelingWij maken bekend dat het den barbaarschen vreemdelingen, een vervloekt ras, gelukt is eenige kinderen te stelen. VolgenB alle waarschijnlijkheid maken zij daar olie van. Ik heb een knecht, Li genaamd, die beweert te hebben gezien hoe zij dat deden. Daarom geef ik den raad, goede lieden, goed op uw kinieren te passen en ze binnens huis te houden." Vervolg Nieuwstijdingen. Wereldtentoonstelling. Het uitvoerend comité der wereld tentoonstelling te Amsterdam heeft in comb .natie met de opper-jury het besluit genomen niet alleen de expo santen te bekronen maar ook dat personeel van die exposanten, welke hebben bijgedragen om den bloei van de bekroonde firma's te helpen be vorderen. Die onderscheidingen wor den echter alleen toegekend aan per soneel van exposanten, die het eere- krui8 of de gouden medaille verwier ven. Door een jury wordt eene circulaire aan bedoelde exp. gezonden met ver zoek om opgaaf der namen van de ondergeschikten, die voor eene on derscheiding in aanmerking kunnen komen. Hedenmiddag had eene ve rgadering plaats om te protesteeren tegen de eigendunkelijke intrekking van de bediendenkaarten door het comité. Een bez ,-ek aan den heer Paalman had geen beslist resultaat. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. M. d. R. Evenals vorige jaren gaf onze Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap een concert in den Hout, dat naar aanzien van het aanhorend publiek in stij- mde mate de goedkeuring van het jublek iu«g wegdragen. Moet deze uitvoering'echter in 't vervolg vergezeld gaan van lawaai en gefluit als 11. Zater dag dan is het te verwachten dat èn de Liedertafel èn 't publiek dat daarnaar wil luisteren een ondankbare taak te vervullen zullen hebben. Afgescheiden van de vraag, wie die levenmakers waren en wat hen daar toe dreef, vind ik het afkeurenswaar dig dat inwoners van éen stad zich zoo jegens elkaar gedragen. Is 't, naar luid van opgevangen gezegden, een uiting tegen het Koningschap, dan vraag ik in gemoede: Kan die uitihg niet op eene andere plaats en mis schien op eene meer doeltreffender wijze geschieden dan door gejoel en gefluit, daar waar een veel groeter aantal burgers wat willen aanhooren dat zij op andere plaatsen niet in de gelegenheid zijn te hooren. Ook zou ik willen vragen of de jolitie niet dat troepje naar stad had runnen verjagen. U dankende voor de plaatsruimte, K. VAN EDEN. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij dat ik mijn hart eens uitstort over de wijze, waarop Zater dagavond in den Hout een troep ep- geschoten volk, zich noemende sociaal democraten, zich heelt gedragen. Dit slag van lieden, dat altijd den mond vol heeft van vrijheid en van Afloop der veiling gehouden in „de Gouden Leeuwop Zaterdag 31 Augustus 1895. 1. Een Heerenhuis met Tuin en Erve, Konnemerplein 9. 2. Een Heerenhuis met Tuin en Erve, naast het voorgaand. No. 1 en 2 gecomb. C. v. Niel qq. f13950. 3. Een Heerenhuis met Tuin en Erve, Parklaan 53. J. F. von Glahn qq. f7050. 4. Een Huis met Tuin en Erve, Valkesteeg 17. 5. Een Huis met Tuin en Erve, naast het voorgaande. No. 4 en 5 gecomb. J. A. Remmé, f3135. 6. Een Winkelhuis met Tuin en Erve, Lange Heerensiraat 14. P. v. v. Weegh, f5450. 7. Een Winkelhuis met Pakhuis en Erve, Kleine Houtstraat 122. S. J. W. Mons qq. 14150. 8. Een perceel Grond met Woon huis en Loodsen, Kierkst iaat 4. J. P. Maas 13250. 9. Een Huis en Erve met Tuin, Bakenessergracht 51. 10. Een Erf, Krom. No. 9 en 10 gecomb. C. v. Bree- men f7940. 11. Een Huis en Erve met Tuin, Baken.gracht. J. de Jongh f 3660. 12. Een Huis en Erve, Witte Lelie straat 6. J. H. Bierboom f1875. 13. Een Huis en Erve, naast het voorgaande. N. Handgraaf f1850. 14. Een Huis en Erve, naast het voorgaande. Opgeh. f1855. 15. Een Pakhuis met twee Boven woningen en Erve, naast het voor* gaande. Opgeh. f2205. 16. Een Huis en Erve. N. Kerkspi. 19. J. Vander f2190. 17. Een Huis en Erve, Lange Hof straat 12. Niet geveild. 18. Een Villa met Tuin en Erve, Sandpoort. 19. Een Huis en Erve met Tuin, naast het voorgaande. No. 18 en 19 gecomb. Opgehouden 14205. 20. Drie Huizen en Erve, get. 102 cd ene, Sandpoort. J. Kiiurbie f 1555. 21. ïlen Huis en Erve, Lombardst. 2. S. J. v. Os, f1560. 22. Een Huis met Bovenwoning en Erve, Lange Raamstraat 16zwart en rood. A Evers f2525. 23. Een winkelhuis ea erve, Korte Begijnestraat 23. G. Groeaeveld f 3490. 24. Een winkelhuis en erve, Korte Begijnestraat 29, J. L. Hangjas, f3230. i2-5. Een Winkelhuis en Erve mot Bovenwoning, Korte Begijaeetraat28. S. J. W. Mons qq. f3060. 26. Een Winkelhuis en Erve, Bar- teljoris8traat 21. J. Fortgens Cz. f 7370. 27. Een Huis en Erve, Rozenlaantje 4. Opgeh. f1380. 28. Een Huis en Erve met Tuintje, Plantage 31. C. Cobelens qq. 11270. 29. Een Pakhuis en Plaats en halve Steeg, Spaarnwouder8traat 20. C. Co belens qq. f 3120. 30. Een Heerenhuis en Erve met Tuin, Nieuwe Gracht 58. J. de Jongh f6900. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk, op Dinsdag 3 Septemb. 1895, des namid dags van 1—2 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. Bach. 2. AdagioFischer. 3. Allegro uit de Sonate. Dienel. 4. Marche funèbre. Beethoven. Menuet. Communion Guilmant. ^tQomvaartfiQPichtfln. Het stoomschip Gedê, van Rotter dam naar Java, vertrok 31 Ang. naar Java. Het Btoomschip Prinses Wilhelmina van Batavia naar Amst., arriveerde 31 Aug. te Amsterdam. Het stoomschip Prins Hmdrifc, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 30 Aug. Kaap del Armi. Het stoomschip Rotterdam, vaude N. A. S. M., vertrok 31 Aug. van Rotterdam naar Newyork. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Am sterdam, pass. 31 Aug. des avonds 7 u., Prawlepoint. anflcbeden talrelfitingen la fcaerlttó. I. A lleii. bekw. kinierjaffr. P.G. goed kunn. naaien ea genej. om mee naar baiteaL to gaan 1 Oct. of eerder. 3»kw winkeljuffrouw P.G. in confiteunzaak in fijne sak. werlii. lijnde gew. au deg. bswijs. van bekw.heU kann. overlegg. 8. Eerric mediate zeHat. kaan. werk. intern. 4. Bekw winkeljuffr. in fijne lingeriezaak volk. met rak bekend. Bekw. winkeljuffr. R.C. in tanketbakk. van goede get. voorz. spoedig. 6. Net fats. burgerm. P.G. in banketbakk. in staat zijnde geh. huith. op zieb te nemen. 7. Meid-bui»houdater bij heer alleen bniten, P.G. leeft. «0 a 50 j. goed kunn. kok. en geneg. kl. huishoud, alleen waar te nemen. 8. Bekwaam le banketbakkved. P.S. 15 Sept. of 1 Oct. 9 Bekwaam broodbakkerskneeht P-G. terstond. 10. Bekw. bed R.C. intern. 20 h 82 j. oud indr.zaak van cour. manufec'.. tricot en gera. goed. II. Bekw. bed. in zaak fijne vleeschwar. goed kunn. vleeiehsnijd. ea geheel bek. met vak. 12. R.". reizigor intern, door fabrik. van tricot- goed. en kou», voor gch. land volk. op hoogte vin vak. 18. R.C. persoon bek. met boekb. geschikt om eenig tooz- over fabr.werkvolk te houd. en zoo noodïg op re'is te gaan, sal. nader overeen te kom. 14. Gehuwd lied. als hnitbew. boven kant.:van middelb. leeft, zonder kind. vroaw geschikt eenig huiiwerb te verricht, man bezigh. vbuitensh hebben.'e. FAMILIEBERICH TEN. Getrouwd: 30 Augustus. H. J. Scheuer en A. Jonquière, Rijswijk. Bevallen: 29 Aug. V. Sche- ringa—Stolp z., Beets. 30. A. Bakels —Zomer z., Zand voort. A. Bölger Hommes z., Bolsward. Overleden: 28 AuWed. K. M. A. van DeventerVarkevisser, Batavi£ 29. H. Glenzer 85 j., Kaag. A. van der Weide—Most 65 j., Amst. B. F. Bingel 68 j„ Arnhem. A. G. Bssier 83 j., Deventer. 30. S. van Leverink jm. 19 jWognum. R. J. van Zwol 51 j., Maarsen. C, Nobel 84 j., Berk hout. 31. C. M. SmaleJansen 64 j„ Grave. Burgerlijke Stam Bevallen 31 Aug. E. M. Michielsen —de Vries z. A. Rozenheek—Leuven d. M. H. Akkerman—Kernekamp d. S. C. Lubberster Smitten d. 1 Sept. H. Oostwalv. d. Worp d. M. Kolk Biere d. M. L. v. d. AarHoutkamp d. M. RondGeilvoet d. C.E. Janus v.Goor d. 2.J. v. Heerden—Bakker z. Overleden 30 Aug. J. A. Roemer 3 md. d. Tulpenstr. C. W. Knipper 1 md. z. Gasth.v. 31. M. C. Pecht 9. md. d. Krom. J. Miseri 4 md. z. Leidsohestr. 1 Sept. C. C. Huhlwed. Bannink 50 j. K. Lakenstr. MARK TNIEUWS. Haarlem, 2 Sept. 1895. Aardappelen- en Botermarkt. aanzBT. TeMt laagste üoozs.di. Boter 129 Kg. 129 Kg. 11,20 f 1,30 Biggen 97 st. 97 st. f2.50 f4,— Schramm. 68 st. 68 st. f 5,f 10, Aardapp. 211 HL 211 HL.2,00ff3.— Appelen 198 HL. 177 HL. f2.—f5.— Peren 333 H.L. 281 H.L. f 2.— f4.— Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 0.a 1 ,0 Witte tarwe f 5.75 a f 4 60 Rogge f 3,65 a 10, Haver f0,— a f 0,Gerst 13,60 a 0,Groene erwten f0,aO,Ca- pucijners f 6,75 a 0,Paardenboonen f0,a 0,— Duivenboonen f 0.a 0.Blanw maanzaad f0,a 0, Bruin mosterdzaad f af Koolzaad f 0,Kar weizaad f0.a 0, Bruine boonen f0.a f0.Ka- nariesaad 10.—per 50 kilogr.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3