NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. F EUILLETON De onneembare Stad. 13' Jaargang Donderdag 5 September 1895. No. 3735 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14;, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADYERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlyk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door ome «genten en door alle boekhandelaren en cour an tien. Directeur-Uitgever J. C. FEESEfiOOU Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangère G. L. DAÜBE t# Co., JOEtN F. JONES, Sue*,, Parjjt ilbi* Fembautf Montmartr# Bij dit Nummer is gevoegd het Gemeenteraadsverslag van 3 September 1895. NABETRACHTING uit den GEMEENTERAAD. Lxxxin. Met debeëediging en installatie van de nieuw gekozen leden, de heeren Van Thiel en Hijmans in de Raads zitting van gisteren, is de de laatste periode van den verkiezingsstrijd sf- geloopen en het eenig merkwaardige van dien afloop is, dat terwijl er vooral over de verkiezing-Hgmans zooveel te doen is geweest, niemand van zijn kiezers het moment waarop hij zitting nam, in den Raad was komen meelevenlaat ik niet jokken, er was een toeschouwer en toehoorder, éen heelel Werd dus de heer Hij mans bij zijne installatie niet aan het bestaan van zijne kiezers door hunne aanwezigheid herinnerd.hij zelfheeft van zijn presen tie in den Raad aan zijne kiezers blijk gegeven door het woord le voeren niet alleen, maar zelfs door een amen dement in te dienen. In de eerste vergadering die men bijwoont het woord te voeren is een daad van courage, die voor de toekomst wat belooft, vooral daar het amendement Viel met slechts een stem meerderheid en dus bijna een succes was. Is het pedant te meenen, dat Fidelio's laatste Zaterdagavondpraatje in dit blad de bron van 's heeren Hijmans amendement is geweest? De lezer oordeele. Schrijvende over het verzoek van de Timmerlieden Vereeniging „Door Eendracht Sterk" om een gemeentelijk terrein tot het houden van een me ting en over het ongunstig advies van Burgemees ter en Wethouders, schreef Fidelio „Misschien vergis ik mij, maar ik „meen dat het Gemeentebestuur oor- „deelt, dat gemeenteterreinen niet be- „hooren te worden afgestaan voor „doeleinden, die in direct of indirect „verband staan met sociale politiek. „Zou men, als dat zoo is, het ook „maar niet eens ronduit zeggen Dan „weten de aanvragers er eens en voor „al alles van, ze (zullen niet langer „denken dat men hen met een kluitje „in 'triet stuurt en later geen on- „noodige moeite meer aan 'tgemeen- „bestuur berokkenen." Het amendement van den heer Hij - mans luidde om achter het besluit t t afwijzing van het verzoek te voe gen de woorden „omdat het niet op den weg de; lloligt, hare terreinen o^ „lokalen voor openbare meetings al „te staan." Dit ontloopt elkaar niet veel en het doet mij genoegen, dat de heer Hij mans van plan schijnt te zijn als Raadslid rekening te houden met en nota te nemen van wat sommige andere gemeentelijke bestuur deren in hun waardigheids-zelfgevoel „kranten geschrijf' believen te noemen. Maar verworpen werd het, daar is niets tegen te zeggen. Wanneer dus weer een vereeniging een meeting wil beleggen, dan kan ze gerust weer bij den |Raad komen en dan zal heusch wel weer blijken, dat jde gevraagde terreinen niet geschikt zijn; want, zooals de heer Waller betoogde: „wat zouden we er tegen hebben, dat een koninklijk goedgekeurde vereeniging een niet-verboden ontwerp behandelt Och neen, wat zouden we daartegen hebben „Alleen is 't jammer dat de gemeente daarvoor geen geschikte terreinen heeft." Dit was het eenige punt waarover iets gezegd werd, de rest bestond zoowat geheel uit btemmingen. Alles liep rustig at, de vaste Commissieën werden herbenoemd, in de Bank van Leennig werd de heer Van Slyrum vervangen door den heer Winkler en in de Commissie voor de bezwaar schriften de heer Hugenholtz door den heer Van Thiel. De nieuwe leden krijgen dus ook al wat te doen; bij leven en welzijn wordt er ook nog wel eens een lid van de Commissie van financiën of van een ander plezierig college. Over 't algemeen houd ik niet van taalzuiverderij, maar 't is toch wel wat kras dat er in een officieel Raads- amendement wordt gesproken van „meetings". Waarom niet het neder- landsche woord vergaderingen Straks gaat men nog zeggen, dat B. en W. gezeten zijn op een platform inplaats van op een verhoogingdan zal welhaast de Raad, als hij applaudi- seeren wil, „hear, hear 1" roepener wordt nu al gesproken van „gevo teerd" en de fransche termen die gebruikt worden tellen we maar niet meer. STADSNIEUWS. Haarlem4 September 1895. Bedankt heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier de heer dr. A. J. Th. Jonker te Dordrecht. De rekening der gemeente Haar lemmermeer bedraagt in ontvangsten f 8656653, uitgaven f 83867.21, batig saldo f2699.32. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur der gemeente aangeboden bedraagt f 11726.42, zijnde f 1726.42 meer dan over 1895. Zitting van den gemeenteraad te Heemstede, op Dinsdag 3 Sept. des avonds te Ta uur. In de Dinsdagavond gehouden zit ting van den Raad der gemeente Heemstede werden in de eerste plaats geïnstalleerd de nieuw herkozen leden, de heeren A. v. d. Horst, H. H. Hoeker en H. van Wickevoort Crom- melin. Nadat zij in handen van den voorzitter, den heer VanLennep, den eed hebben afgelegd, spreekt deze hen toe en wenscht hen o. a. met hunne, herkiezing geluk. Hierna was aan de orde de verkie zing van een wethouder en van drie leden van de financieele commissie. Met algemeene stemmen werd tot wethouder herkozen de heer A. v. d. Horst en tot leden van de financieele commissie de 'heeren Jhr. Teding van Berkhout, Van Wickevoort Crom- melin en J. v. d. Berg. Vervolgens kwam weder de riool- quaestie ter sprake, waarover in de vergadering van Dinsdag 27 Augustus wegens staking der stemmen geen besluit kon worden genomen. Zocals men weet hadden eenige ingezetenen aansluiting aan het gemeenteriool tegen vergoeding gevraagd. Omtrent deze "vergoeding was de meerderheid van B. en W. van oordeel dat het beter zou zijn jaarlijks eene zekere bijdrage te doen betalen dan eene vrij groote som in eens. Besloten werd eene jaarlij kscbe som te doen betalen van f3.De voor waarden zullen door B. en W. worden opgemaakt en daarna ter vaststelling aan den gemeenteraad worden aan geboden. Na deze zaak werd weder de zaak van v. d. Linden behandeld, die den Raad had verzocht het uitbaggeren der vaarten en bet ledigen der vuil nisbakken voor den tijd van 5 jaar tegen eene som van f 450 (f 225 voor bet baggerwerk en f225 voor het vuilniswerk) te mogen aannemen. Na eenige bespreking besloot de Raad het aan van der Linden onder hands uit te besteden voor den tijd van één jaar. Het resultaat van het onderzoek naar bet baggerwerk, waar toe in de vorige vergadering was besloten, was, dat dit in sommige vaarten iets te wenschen overliet. Hierna werd de Raad na het be bandelen van een paar minder betee* kenende zaken gesloten. Zitting van den Gemeenteraad te Bloemendaal, op Dinsdag 3 September des avonds te Tft uur. In de Dinsdagavond te Bloemendaal gehouden vergadering van den ge meenteraad waren alle leden tegen woordig, behalve de heer Jhr. Barnaart. Eerst was aan de orde de installatie van de herbenoemde leden, de heeren J. Ter Hoffsteede, W. v. d. Hulst, H. Kramer en J. H. Bijvoet. Genoemde heeren legden op de gebruikelijke wijze de vereisebte eeden af. De Voorzitter ben geluk wenscbende, sprak den wensch uit, dat zij bij het binnentreden in de raadzaal alle bij zondere belangen daar buiten zouden laten en arbeiden mochten gedurende den tijd hunner zitting (6 jaar) ten nutte en in bet belang der gemeente. Hierna werden de notulen der ver gadering van 22 Augustus gelezen en goedgekeurd. Vervolgens kwam een voorstel van B. en W. in behandeling tot vermeerdering der lantaarns in bet Bloemendaalsche Park. Nadat de Voorzitter had toegelieht dat dit noodig was bg de meerdere bebouwing van bet park, werd op zijn voorstel, zonder stemming, besloten 4 lantaarns in het park te doen plaatsen, waarvan de kosten f80 bedragen. Op een verzoek van den heerS. J. W. Mons te Haarlem omtrent eene afwijking van afstand van den weg voor een aan te bouwen perceel aan den Zijlweg, besloot de Raad goed gunstig te beschikken. Kalm had de Raad tot nu toe vergaderd. Een inge zonden adres van de Ned. Bell. Tel. Maatscb. aan B. en W. gericht maakte daaraan een einde en deed de gemoe deren een weinig warmer worden. Genoemde maatschappij bad B. en W. verzocht eenige ijzeren telefoonpalen in de gemeente op aangeduide wegen, den afstand in meters bepaald, te mogen plaatsen en verklaard zoo deze aanduiding niet duidelgk genoeg was, bereid te zijn op de bedoelde plaatsen piquetten te doen slaan. De Voorz. zeide over dit request eerst den Raad te willen hooren en stelde voor aan B. en W. op te dragen, daar geen bezwaar tegen bedoeld verzoek bestond, goedgunstig er op te beschikken, tegen eene vergoeding van de Ned. Bell. Telef. Maatschappij van f0,10 per paal en per jaar. De beer Ter Hoffsteede vond de omschrijving van de plaats der palen niet duidelijk, de beer Eldering evenmin. De Voorz. merkte op, dat de plaats bepaling eigenlijk niets ter zake deed, de vraag was of de raad de recognitie goedkeurde. Hiermede was de heer Ter Hoffsteede het niet (eens. „De raad heeft te beschikken over de gemeente eigendommen", zelde hij. De voorzitter had inmiddels de ge meentewet opgeslagen en volgens art. 179a daarvan hadden B. en W. zorg te dragen voor de instandhouding, de bruikbaarheid en de veiligheid van den weg, derhalve hoorde de vergun ningskwestie bij B. en W. thuis. Zoo praatten de heeren raadsleden nog een poosje voort. Eindelijk stelde de voorzitter voor, daar de BelL Telef. Maatschappij toch had gezegd bereid te zijn piquetten te slaan, haar te berichten ait te doen, en dat daarna de raad zijn besluit zou openbaar maken. Aldus wordt besloten. Hierop deelde de voorzitter mede, dat van Ged. Staten bericht was inge komen, dat de politie-verordening door hen was ontvangen. De Heer Ter Hoffsteede vroeg of deze nu reeds afgekondigd was. De voorzitter ant woordde dat zorg zal worden gedragen, dat dit binnen de 14 dagen geschiedt, waarna hij, daar er niets meer te behandelen was en niemand het woord verlangde, de vergadering sloot. Gemeenteraad Velzen. In de Dinsdag gehouden vergade ring van den Gemeenteraad te Vel zen is o. a. het volgende besloten De aftredende leden Hofman, Van Sluijs en Uijtendaal werden beëedigd en door den voorzitter geluk ge- wenscht met hun herbenoeming. Tot wethouder en ambtenaar van den burgelijken stand werd hernoemd de heer L. Ugtendaal. Voorts werd benoemd een commis sie om met B. en W. te ontwerpen een verordening op het staangeld op de kermis. Ter tafel kwam vervolgens een concept overeenkomst met het Rijk betreffende eenige wegen telJmuiden. Door het maken van de Visschers- haven zal het noodig zijn om den weg van IJmuiden naar het zeestrand door te graven. Hiervoor zou dan in de plaats worden gesteld door het Rijk een weg achterom de Vissehers- haven heen loopende. Daar dit ech ter een groote omweg wordt, is het Rijk bereid voor een korteren verbin dingsweg door de ontworpen Visch- straat uit te keeren f1329, terwgl te vens het Rijk bereid is om voor de overdracht van een gedeelte der Ka naalstraat in beheer en onderhoud bg de gemeente, toe te kennen een vergoeding van f2257. De voorzitter stelde voor deze voor- Naar het engelaeh 29 van MAX PEMBERTON. HOOFDSTUK XVIII. Verraad. „Het ia juist zoo voorzichtig mogeiyk," zeide hij, „want •jïnijn waarde Trevena, je zult Welbeck Street nooit weer- -.zien." Ik ontstelde en keek hem aan. Het was alsof hij mij een slag in het aangezicht had gegeven. „Goede Godik zal hier toch niet gevangen worden ge houden?" stamelde ik. ,jJe zult zelf een gevangene van je maken," zeide hij en .stootte veelbeteekenend zachtjes met xgn arm tegen den mgne. „Versta mij goed. Je zult met eigen vrijen wil jezelf van de wereld en je vrienden afzonderen alsof je een doode voor hen waart, en Londen uit je herinnering verbannen. 'En je zult je gelukster zegenen, dat je daartoe in staat t,bflnt.> Wat .mg betreft, ik zou mgn halve leven er voorover hebben om hedenavond in jou plaats te zijn." Terwijl hg deze woorden sprak vertoonde zich een trek van overstelpend wee en droefheid in zijn gelaat. Ik werd met deernis voor hem bewogen toen ik hem zoo zag, even wel wist ik niet wat ik zou zeggen waarmee ik zou be ginnen. Zgne woorden zeiden het mij immers duidelijk, dat hij Fortune liefhad en liefde bij iemand als hij was niet iets, dat van zijn best «an, zijne persoonlgkheid te scheiden was. Ik kon echter geen woorden vinden om dit onder werp te vervolgen, zoodat wij in eenigszins gedwongen stem ming bleven zitten totdat het diner was afgeloopen en er koffie werd rondgediend. Ik moet bekennen dat ik mij tot dusverre aan tafel nog al had verveeld. Mgne gedachten voerden mij terug naar mijn tuin, en naar het kleine paviljoen, waar ik Fortune voor de eerste maal inde armen drukte. Maar toen de vrou wen opstonden om ons te verlaten en de groote deuren ach ter hen werden gesloten, begon ik te begrijpen, dat er een zeer belangwekkend tooneel zou worden afgespeeld. Van de honderden lichten, die de groote ruimte hadden verlicht, waren er nog slechts een twintig blijven branden. De groote tafel, waaraan wij zaten werd door de bedienden met spoed afgenomen, en zes kandelabres benevens een met juweelen versierd C;ucifix werden er op neergezet. Uit eene galerg aan het einde van het gebouw kwamen orgeltonen tot ons, waarna een koor het latgnsche gezang „Veni Creator Spiri tus", begon aan te beffen, met zachte stem, en verrukkelijk schoon weerklonk het in de ruimte. Toen de laatste tonen van het gezang waren weggestor ven, sprak hij met treffende gevoelvolle stem een gebed uit en na het woord amen zetten allen zich neer en heerschte eene doodelgke stilte in de zaal. De weinige bedienden in het gebouw liepen nu behoed zaam rond alsof elk gerucht hier misplaatst was. De man nen, die nog rookten legden hunne sigaren neer; eenigen kwamen wat meer nabg om alles beter te kunnen verstaan. Het was een echonwspel dat indruk maakte van de groote tafel af: die gelaatstrekken van honderden, sommigen rood, anderen bleek en angst en spanning verradende. Toen ten slotte de graaf opstond om te spreken was de Btiltezoo volkomen, dat de fluisterend uitgesproken woorden door het dak tot ons schenen te worden weerkaatst. De graaf was voor spreker in de wieg gelegd: daaraan heb ik geen oogenblik getwgfeld. Hoewel de eerste woorden van zijne rede, in de fransche taal uitgesproken, zeer zacht en plechtig klonken, won zgne stem weldra aan kracht; na een kort overzicht der geschiedenis van het eiland van den beginne af te hebben gegeven, weerklonk plotseling zijne stem luid en doordringend in het groote gebouw. Versoheï- dene van zijne uitdrukkingen herinner ik my nog steeds, en komen mij voor den geest wanneer ik terugdenk aan dien avond, zooals ook nu het geval is, op een tijdstip, dat velen die daar toen aanwezig waren in het graf tot stofzga vergaan of in de gevangenis zwoegen onder dwangarbeid. Ik herinner mg, dat hij hun smeekte om te zeggen of de recht vaardigheid niet was betracht, of er genade aan zgne haa.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1