NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. IC. PEEREBOOM, Haarlem's Dagblad. De onneembare Stad. 13e Jaargang Zaterdag 7 September 1895. No. 3737 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37L Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. ADYERTENTIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onae agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien. Directeur-Uitgever J. C. FEEREBOOl Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOMN F. JONES, Snee., Parjfi 81tii /wdwry Montmertvm Inhoud van het volgend 'het eerste ver groote) NummerDe Laatste Toer Novelle. Haarlemmer Halletjes CCXLIX. Philip Loots, Jan Al- bert Ban. H. AGanus Jr., Haag- sche Brieven XXXVIII. B. A. B., Uit Amsterdam. Deze 8 extra bijdrage Willem F. Beeremans, Een bezoek van Willem IV aan Haarlem, en verder Nieuwsberichten, FeuilletonAdverten- tien enz. enz. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiër., Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever J. C. met nadruk gevestigd. Zij garandeert aan hunne AnnonceB eene publiciteit' zooals die door geen ander blad wordt vei kregen. Voor het eerste vergroote No. kunnen Advertentiën worden aangenomen tot heden, Vrijdagavond, 10 uur. Tot dat Nummer dragen al de vaste medewerkers bij: de heer Philip Loots, de haagsche berichtgever en brief schrijver, de Amsterdamsche cor respondent e. a. Zoodra de vergrooting behoorlijk geregeld is zullen van Haarlem's Dagblad twee edities verschijnen, een voor de omstreken en een voor de gemeente Haarlem zelve. Nadere bijzonderheden zullen daarover spoe dig worden medegedeeld. Directeur Uitgevex. VERGROOTING van Morgen, Zaterdag, zal het eerste nummer van het vergroote formaat worden uitgegeven. Reeds werd ge meld, dat per vier pagina's 1100 regels druks meer dan tot heden wor den gegeven, eene uitbreiding die des te meer in het oog valt, zoo men weet dat de tegenwoordige Courant 2700 regels druks bevat. Aan deze belangrijke vergrooting zal een krachtige exploitatie van de Courant worden vastgeknoopt, niet alleen in, maar ook en vooral buiten Haarlem. In de verschillende dorpen van den omtrek zijn Agenten aange steld en zal het Blad ter vernieuwde kennismaking worden verspreid. Daardoor is het ook mogelijk gewor den den prijs voor de omstreken te verminderen van I 1.65 tot f 1.30 per 3 maanden, een maatregel die met de uitbreiding zeer zeker ten gevolge zal hebben, dat de Courant die allengs reeds ingeburgerd was, meer en meer in den omtrek hetzeltde succes als in Haarlem zal verwerven. De aandacht van Adverteerders wordt op deze algemeene verspreiding STADSNIEUWS. Haarlem, 6 September. Bij het 2de toelating-examen van de Hoogere Burgerschool met öjarigen cursus alhier heeft zich een eigen aardig geval voorgedaan. Eenige jon gelieden namelijk die bij de overgangs examens niet van de derde tot de vierde klasse hadden kunnen over gaan omdat zij destijds te veel vakken onvoldoende hadden, waren daarop van school gegaan en deden nn exa men voor de 4e klaBse. Twee hunner slaagden. Het is misschien niet overbodig er bij te voegen, dat zij in de vacantie duchtig gewerkt hadden. Naar men verneemt, is door den heer mr. H. Philips, eervol ontslag aangevraagd uit zijne betrekking van adjunct-commies ter provinciale griffie alhier. Tot ons genoegen kunnen wij mel den, dat de firma Corns. Sipkes alhier behalve de vroeger behaalde gouden medaille, ook voor export artikelen en scheepsprovisiën een gouden me daille op de tentoonstelling te Am sterdam heeft verworven. Wij herinneren onzen lezers, dat de inschrijving voor de Herhalings school Zaterdag a.s. gesloten wordt Het onderwijs, aan die inrichting gegeven, is bestemd voor jongelieden tot 16 jaar, die de lagere scholen doorloopen hebben, en bevat buiten 4 uur teekenonderwijs eene herhaling van de voornaamst© vakken van lager onderwijs. Leerlingen, die in het bezit zijn van net getuigschrift, afgegeven door de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs worden zon der examen toege'aten. De prijs voor het onderwijs inden geheelen zesmaandelijkschen cursus bedraagt slechts f2.per leerling. Minvermogenden betalen f 1,en onvermogenden genieten het koste» loos. Wij vertrouwen dat bazen en werkgevers hunne jongens op deze sgenheid opmerkzaam zuilenmaken en hun den tijd zullen verschafien om daarvan gebruik te maken. voor stroo 21X ct., alleB per 10 kilo. Omtre dagen Omtrent de gunning wordt over acht beslist. Sehoolbouw. Met de hardnekkigheid van een derdedaagsche koorts komt telkens de behoefte aan nieuwe scholen terug. Nog altijd is de 2e Burgerschool onder den heer Kloeke tijdelijk onder gebracht in het Proveniershuis, een zeer onvoldoende lokaliteit die bui tendien op dit oogenblik te klein is voor het aantal leerlingen, die in de 4de klasse geplaatst moeten worden. Wel tracht men naar het schijnt dit ie veel weg te werken door den nieu wen leerlingen aan te raden zich aan te melden aan de le Burgerschool (hoofd de heer Graaff) maar daar is het schoolgeld hooger, iets dat niet alle ouders convenieert. Blijven nog de tusschenscholen. waar men deze leerlingen houden of atsen kan, maar waarvan de elasticiteit toch ook hare grenzen reeds begint te naderen. Kon het te veel der 4de klasse bij eene andere ingedeeld worden, dan was de bur gerij geholpen. Er zijn toch in het Proveniershuis meer zitplaatsen dan er tot nu toe leerlingen zijn. Gaat men na, dat school F. van den heer Francken, ook reeds vol is en dat in het Leidsche kwartier meer en meer wordt gebouwd, dan blijkt het duidelijk dat men binnen niet ver verwijderden tijd aan den bouw van een nieuwe school, misschien van nieuwe scholenniet meer zal kunnen ontkomen. Bij de Donderdag alhier gehouden aanbesteding voor de levering van fourage3 ten behoeve van de troepen te paard over het tijdvak 1 Oct. 1895 tot ultimo Sept. 1896 waren de minste inschrijvers de heeren A. A van den Berg en Th. Kolderie, beiden alhier; eerst gen. voor haver 574 ct. en hooi 27 cents en laatstgenoemde Door de politie is in beslag geno men een zeer duidelijk zichtbaar valsch kwartguldenstuk, voerende de beeltenis van H. M. Koningin Wil- helmina, aan de keerzijde geheel glad zonder jaartal (11. Zondag bij de gods dienstoefening in de Gr. Kerk in het armenzakje gevonden). „Weliadigheidnaar Vermogen". Afdeeling: „Werkverschaffing"- Van 1 Nov. tot 5 Sept. hebben zich de volgende personen aangemeld 62 voor werkvrouw, 7 voor waseh- vrouw, 9 voor naaister, 6 voor grond werker, 22 voor loopwerk, 3 voor brei werk, 17 voor loopknecht, 7 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 4 voor schrijf werk, 1 voor koetsier, 3 voor kan toorbediende, 6 voor schilder, 13 voor los werkman, 3 voor kleedermaker, voor timmerman, 1 voor sigaren maker, 2 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangel- werk, 1 voor bloemistknecht, 2 voor baker, 1 voor broodbakkersknecht, voor waakster, 1 voor strijkster, 1 voor noodhulp, 1 voor zadelmaker, 1 voor zieken-oppasBer, 1 voor waker, 1 voor vlechtwerk, I voor kookster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten. (Bus Doelen en Stadhuis.) Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 3—5 uur verkregen wor den bij den Administrateur, bureau Doelen. Op het Noordzeekanaal is de tjalk „Elisabeth", geladen met grint, aan gevaren door het stoomschip „Pollux", waardoor eerstgenoemd vaartuig zware averij bekwam en naar Spaarndam moest worden gesleept. (Zie vervolg Stadsnieuws 3e pag.) de zitting in naam der Koningin te sluiten. De minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan ied^r der voor zitters van de Kamers der Staten- Generaal, aan den Raad van minis ters en aan de Algemeene Rekenka mer. BINNENLAND. De tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 14 dezer, des namiddags te drie uren. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd, zich op bet bovenvermelde tijdstip te be geven naar de vergadering der Sta ten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der Kamers H.H. M.M. de koninginnen in Drente. Donderdagmorgen zijn H.H. MM. de Koninginnen nit Zwolle vertrok ken. Nadat den Vorstinnen des mor gens te 10.32 door den commissaris der Koningin, de leden van Gedepu teerde Staten, burgemeester en wet houders van Zwolle en enkele mili taire autoriteiten aan het station uitgeleide was gedaan, waarbij de Vor stinnen den commissaris hartelijk, dankten voor de ontvangst in de provincie en den burgemeester voor die in de gemeente Zwolle, zette de vorstelijke trein zich met Meppel tot bestemming in beweging. De trein stopte te ell nur aan het station Meppel. Hoe kort dit bezoek aan Meppel ook wezen zou, de ontvangst door de burgerij ook hier aan de Koninginnen bereid was niet minder hartelijk dan in de Overijselsche ge meenten het geval was geweest. Overal waren eerepoorten opgericht. Op het perron werden de Koningin nen door den commissaris der provin cie, jhr. mr. J. P. van Swinderen, welkom geheeten op drentsch grond gebied en naar de door den heer Joh. Kolkman te Zwolle feestelijk versierde wachtkamer geleid, waar Z. E. den burgemeester der gemeente, den heer K. E. Borger aan HH. MM. voor- steld e. Eenige oogenblikken later bestegen de Koninginnen de Koningin in blauwe zijde en met een hoed met witte veer, de Regentes in grijze zijde met zwart afgezet haar rijtuig en zette de vorstelijke stoet, door cava lerie geëscorteerd zich in beweging, om spoedig aan den Stationsweg een oogenblik halt te houden, want op een langs den weg gelegen weiland des heeren K. Nieuwenhuis, stonden op een daarvoor gebouwde tribune een 130 tal dames en heeren, leden van vijf te Meppel bestaande zang- vereenigingen, die, begeleid door de Groningsche schutterij muziek, onder leiding des heeren C. Muller, den Vorstinnen twee coupletten van het oude Wilhelmus toezongen, eene hulde die door de Vorstinnen met blijkbaar welgevallen werd aangehoord. FEUILLETON Naar het engelseh 30 IA X PEMBERTON. HOOFDSTUK XVIII. Verraad. Toen het gedreun van het kanonschot de muren van het gebouw deden schudden, viel in de zaal een man in zwijm. Ik ging er heen om te kijken en zag Jucob Dyer op den grond liggen. Men wierp water op zijn gelaat terwijl ik de weldadige friechheid der avondlucht ging opzoeken. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK I. Ik word van het eiland vervoerd. Terwijl ik zit in mijne sombere kamer in Londen, de mist als een lijkkleed over de stad ligt en de lichten in de bui- .zen een flauw schijnsel werpen in deze benauwde atmosfeer, terwijl ook mijne kamer met mist schijnt te zijn gevuld, vroeg ik mijzelf telkens en telkens af waarom ik de pijn ig ke bitterheid door de herinneringen, die het vervolgen van dit verhaal bij mij opwekt, nu moet doorstaan. Want ik moet schrijven over dagen van somberheid en zielelijdenvan da gen waarin de dood mij welkom zou zijn geweest ea ik toch in koortsachtige spanning om mijn leven worsteldevan dagen, toe i een vloek op mij scheen te rusten en de diepste wanhoop zich van raij had meester gemaakt. En nu ik hier over schrijf moet ik nogmaals die tooneelen van gevaar en smart doorleven moet ik opnieuw door de herinnering lijden wat ik toen in werkelijkheid leed. Drie maanden was ik op het Zonne-eiland geweest toen ik ontwaakte uit de visioenen, die uit mijne herinneringen alle gedachten aan vroeger dagen en andere levensomstan digheden hadden doen verdwijnen. De zomer was voorbijgegaan ale de bladzijde van een betooverd boek; de sombere gebeur tenissen, die hadden plaats gehad in de week na mijne aan komst waren uit aller geheugen verdwenen. lederen dag scheen het volle zonlicht op dit paradijs van palmen en schoone weidensteeds woeien de zachte zeebriesjes over het eiland afwisselende vermaken veraangenaamden dit heerlijke leven vol van vrede. Ik leerde mannen kennen standvastig in hunr.e liefde voor de menschenik was ooggetuige van het inhalen van den oogst, het vlijtige werk van de arbeiders, die werkten en toch daarbij gelukkig waren. Hoewel ik ge scheiden was van allen, die drie maanden geleden een deel van mijn leven hadden gevormd, had ik slechts woorden van dank voor mijne ontvoeringen slechts de hoop dat ik mijn leven mocht eindigen in de vriendschap van den man. die mij uit de duisternis naar deze over-choone stad in het midden van den Oceaan had gebracht. Men kan beoordeelen of ik voorspoed had. Inderdaad heb ik tot mijzelf dikwijls gezegd, dat sedert mijne komst op het eiland mijn geluksster steeds had geschenen. En toen het Juni werd en Fortune's wangen weer kleur hadden ge kregen en ik bemerkte dat hare armen steviger werden, was er voor mij niets meer te wenschen over. Tot dusverre was het geheim van onze liefde ongeschon den gebleven, uitgtzonderd de ontmoeting, toen Dyer haar met mij in den tuin had gezieD. Terwijl ik haar dikwijls had gezegd, dat het mijn plicht was met den graaf te spreken- had zij met zeer veel teederheid gesmeekt dit uit te stellen de uren, die wij in eikaars gezelschap doorbrachten wa ren zoo kort, dat ik mij er niet tegen verzette en iederen avond zeide, „morgen 1" en wanneer het morgen was dan vond ik nieuwe moeielijkheden en gevaren. Wat deze zaak betrof weet ik werkelijk niet door welke middelen ik ten slotte den man alles zou vertellen, die mij zoo toornig had meegedee'd, dat niemand hem over liefde voor zijne dochter zon mogen spreken. En steeds bleef ik in het gevaar ontdekt te worden, en rekende voortdurend uit hoeveel uren er nog moesten verloopen alvorens ik mijne lippen weer op de hare zou kunnen drukken de lippen van haar wier bestaan mij het leven waarde gaf en die mij tot haar beschermer had gekozen.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1