rmmims Maandag, na aankomst van den snel trein van 11.46 jvoormiddage worden de gasten te Vlissingen begroeten op een lunch aan boord van de dag boot onthaald. Daarna een tocht door het eiland Walcheren, 's Avonds diner in het Groot Badhotel te Vlissingen. Dinsdag te 5 uur vertrek tot een feestvaart over de Noordzee naar Queensboro. Een bezoek aan Londen kan daaraan verbonden worden. Te- rugkeeren kunnen de gasten wanneer zij willen. Gemeenteraad van Roer mond In de zitting van Dinsdag heelt de Raad van Roermond met zes tegen vijf stemmen besloten een adres te richten tot den minister van blnnenl. zaken, teneinde te vernemen de redenen waarom de Commissaris der Koningin in Limburg aan HH. MM. een bezoek aan Roermond ont ried. Op verzoek van den Burgemeeeter benoemde de Raad eene commissie belast met het opstellen van het adres aan den minister. Daartoe werden gekozen de heerenjhr. Michiele, H. Drehmauns en P. Höp- pener. Sport en Wedstrijden Te Beverwijk is een harddraverij- vereeniging opgericht voor „Bever wijk en Omstreken" voor paarden van zeisen klaar. Het getal leden be draagt reeds 100 en het bestuur is samengesteld uit de heeren B. Sluiter, voorzitter; T. A. Koelman, vice-voorz W. G. Weverink, le secretaris; N. P. J. Rommel, 2e secretaris; M. Lamme, penningmeester; A. de Boer en C. G. ter Burg, commissarissen. Waarschijnlijk zal nog in deze maand een harddraverij worden gehouden. De cricket-wedstrijden tusschen de engelsche graafschappen om het kampioenschap van dit jaar is ge ëindigd met de overwinning van Sur- reij, dat ook kampioen van 1894 was. De verloren spelen worden van de gewonnen spelen afgetrokkende onbeslist gebleven tellen niet mee. Wat sport voor Engelsohen is. Wie de cricket matches op den Oval of op Lords' heeft bijgewoond, zal zich wel eens atgevraagd hebben of die tienduizenden, die eenige dagen in de week daar komen, geen bezig heden hebben, dat zij zoo uren aaneen naar het spel kunnen blijven kijken. Want het grootste gedeelte van het publiek ziet er niet uit alsof zij tot de leisure classes behooren. Maar zeker hebben die menschen bezigoeden. Zij blijven er echter eenvoudig van weg. Het is handelshuizen daar te lande wel gebeurd, dat hun uit Londen ver zocht werd, dien of dien dag niet na twaalven of eenen te seinen, omdat het personeel naar een cricket of football match ging kijken. Te Bir mingham wordt het blijkbaar te erg, want dezer dagen zullen er de fabri kanten bijeenkomen om te beraad slagen hoe zij zullen voorkomen dat het voetbal-seizoen hun bedrijf in de war brengt. Maandag liepen eenige fabrieken om een voetbal-wedstrijd leeg, terwijl de vuren stonden te branden. Andere moesten na etenstijd sluiten. Rechtszaken. Een flessohentrekker. Donderdag nam weder een üesschen- trekkerszaakje de gansche zitting van de arrondiseements rechtbank te Rot terdam in beslag. Thans was het een zekere David Stokvis, die beschuldigd werd, dat hg een Duitseh© firma voor 60 paar rijtuiglantaarns had opgelicht, terwijl nog een legio geprotesteerde wissels ter reehtbank waren gedepo neerd. Hij had door zijn.brievenpapier, zijn manier van handelen enz. de Duitsche firma in den waan ge bracht dat zij met de gunstig bekende firraa R. S. Stokvis en Zn. te Rotterdam te doen had, waarop bekl. opmerkt, dat hij de afzending dan ook alleen te danken had daaraan dat zijn naam teevallig Stokvis luidde, dus de Bchuld overigens niet aan hem lag. Hij had zoowat overal kantoor ge houden, doch van brandkast, kantoor boeken, copiberboeken enz. wae geen sprake. Ook zijn brieven of quitanties, die hij, volgens zijn zeggen, betaald had, had hij eenvoudig verscheurd, met verbazing vernemende, dat een koopman, zooals hij zich noemt, dat niet doen mag. Het O. M eischte 3 jaar gevangenis straf. Het meest was bekl. gebelgd, dat men hem wederrechtelijk van zijn vrijheid beroofd en in de cel had opgesloten, terwijl hij toch dood on schuldig was. Politiek Oserzicht. De Vorwiirta, het orgaan der duit sche socialisten, brengt den laatsten tijd heel wat opschudding teweeg. Nu weer is dit het gevolg ten gevolge van het pubiiceeren van een brief, eertijds door den voor maligen hof prediker Stöcker geschreven aan den „zeer bekenden leider der conserva tieve partij" (Von Hammenstein). De inhoud loopt over de verwijde ring van Bismarck en keizer Wilhelm onmiddellijk na diens troonbestijging. Deze brief heeft groote aandacht ge trokken. Woensdag heelt in eene sociaal democratische vergadering te Berlijn Auer uitleg gegeven van de houding zijner vrienden bij de Sedan-feesten. Men had daaraan geen deel genomen, omdat de partij in het algemeen den oorlog verafschuwde. Maar de Fran- sche kameraden moesten niet ver wachten, dat de duit6«he sociaal democraten het goed zouden vinden als Frankrijk een oorlog tot her overing van Elzas-Lotharingen onder nemen wilde enz. De engelsche lord-kanselier heeft Donderdag het parlement bij kon. besluit zonder afsluitingsrede tot 18 November verdaagd. Donderdag deelde in het Lagerhuis Curzon mede, dat de bescheiden over de terechtstelling van Stokes in den Kongostaat onderzocht worden. Hij kon op het oogenblik alleen zeggen, dat de bescheiden het geval als van zeer ernstigen aard doen uitkomen. Chamberlain deelde mede, dat de Boeren in Swaziland rechtbanken beginnen in te stellen. De koning had er in het eerst bezwaren tegen, maar hij heeft ze sedert teruggenomen. De Boeren hebben geen forten opgericht. Er ia geen gevaar voor bloedvergieten. Uit Tongkin ontvangen bladen melden dat de fransche colonne die in het bergland van Panhay voortrukt, de Chineesche roovers aan viel, waarbij de familie Liandot zich in gevangenschap bevindt. Het is aan de colonne, die uit Tongkineesche tirailleurs bestond, niet gelukt zich van de goed versterkte positiën des vijands meester te maken. Aan de zijde der Franschen telde men 6 dooden en 50 gewonden. De roovers moeten groote verliezen geleden heb ben. Er worden weder versterkingen gezonden. öemengd Nieuw 3. Een anarchistische aanslag. Donderdagmiddag tegen jhalfvier drong een persoon de bank Rothschild te Parjjs binnen. Hij legde daar een ontplofbaar werktuig neder en tracht te het te ontsteken. Een agent snel de op den man toedeze vluchtte op het oogenblik dat de agent hem juist zou grijpen en wilde zich tegen dezen verweren met een scheermes. Hij werd echter overmeesterd en ge vangen genomen. Er is een onder zoek geopend. Op de prefectuur verklaarde de man, dat hij een overtuigd anarchist ishij weigerde echter zijn naam te noemen. Wegens de groote gelijkenis met den anarchist Pauwels, den dader van den aanslag in de Madeleine- kerk, gelooft men dat de gevangene diens broeder is. Hij verklaarde, dat het toestel geladen was metchloraat van potasch. De dader blijft zijn naam verbergen; hij zeide echter, dat hij 33 jaar oud is. Vrijdagavond verklaarde hij, dat de bom veertig gram kalium chloraat, doch geen enkel projectiel bevatte. Hij wilde enkel betoogen tegen de ban kiers. Eenige aanduidingen wijzen er op, dat de man langen tijd in de wijk Montmartre gewoond zou hebben. De prefectuur gelooft, dat ze's mans an- thropometrisch signalement bezit. Forain heeft in „Doux Pays" de magistratuur te Parijs, die Magnier liet ontsnappen, heerlijk te pakken. Twee gendarmen brengen een vage bond met een allerongunstigst uiter lijk bij een commissaris van politie in een grensplaateje. „Wij hebben hem gevonden in een hollen weg," fluistert de gendarme den commissaris in, „hij zegt dat hij de Senator Magnier is." „Ik geloof niet, dat hij het is," zegt de commissaris, „maar laat hem in ieder geval maar vrij." Een trein door rupsen tegengehouden. Bij Wels in Oostenrijk is een locaal- 8poortrein blijven steken tengevolge van de vele rupsen, die zich op de rails hadden neergezet. Het waren de bekende rupsen van het koolwitje die in zoo grooten getale op den spoorweg en vooral op de door de zon warm geworden rails kropen, dat de wielen van de locomotief uitslip ten van de brijachtige massa der 1 verpletterde dieren en slechts met de grootste moeite voort kon komen. De machine was beneden geheel met een slijmerige massa bedekt. In het Spaansche leger op Cuba heerschtin nevige mate de gele koorts. Volgens een blad te Madrid zijn niet minder dan 200 officieren aan deze ziekte gestorven. De regeering ontkent niet, dat de gele koorts veel slacht offers maakt onder het expeditieleger, maar beweert, dat de cijfers zeer wor den overdreven. Volgens officieele opgaven zouden tot dusver 30 offi cieren aan de ziekte bezweken zijn. De nauwkeurige lijsten der dooden worden nog niet bekend gemaakt. Te Konstantinopel is nu het offi cieele bericht ontvangen ten aanzien van de jongste botsing tusschen Ar meniërs en Turksche troepen bij Er- zingjan. Zeventien vermomde Ar- meeneche roovers vielen onlangs luit. kolonel Rechid Bey aan, bij Kemakh, en na een sergeant en een ander persoon van het escorte gedood te hebben, maakten zij zich met een waarde van 300 Turksche ponden uit de voeten. Twee detachementen Turksche troepeD, 60 man sterk, wer den te hunner vervolging uitgezon den. Bij Tsjanli-Vang raakte een der detachementen met de bandieten slaagsvan deze laatsten werden er toen vier gedood, een gekwetst en drie gevangen genomen. De gevange nen werden ter beschikking van de justitie gesteld. Het gerucht dat de Turksche troepen dorpen en klooster aangevallen en allerlei gewelddadig heden gepleegd zouden hebben, is geheel ongegrond. Een afgh&ansche prins. Narsoella Chan, de ejachzada van Afghanistan is eindelijk uit Enge land vertrokken, twee maanden later dan gedacht was. Oyer dezen prins worden de volgende bijzonderheden verteld. Hij was een eenvoudig man in zijne leefwijze, deze Oostersche prins. Zijn eten bestond uit enkele schotels, rijst en vleesch meestal. Het geheele per soneel zat aan de prinselijke tafel aan, en als de prins uit den grooten schotel genoeg gegeten had, ging hij verder aan zijn buurman. De over vloedige diners, die de Engelschen voor hem aanrichtten, kwamen dan ook grootendeels den Engelschen gasten en den koks ten goede. De Aziaten roerden de spijzen nauwe lijks aan. De kunst om door weel derige en gecompliceerde spijzen de maag te bederven moeten de Ooster lingen van de Westerlingen leeren. In een opzicht onderscheiden zich de Afghanen zeer gunstig van denejach en zijne Perzen. Deze lieten het pa leis, dat hun ter bewoning was ge geven, als een varkensstal achter. De Afghanen daarentegen bleken de deugd van orde en zindelijkheid bij die van matigheid te beoefenen. In nog een ander opzicht zal het bezoek van den Afghaanschen prins betere herinneringen achter laten dan dat van den Perzischen potentaat. Toen deze vertrokken was bleek het, dat hij duizenden ponden schulden had gemaakt, en de Engelsche re geering was niet goed genoeg of zij moest ze betalen, voor een groot ge deelte althans. Nu had zij hare maat regelen genomen en gewaarschuwd, dat zij het nu niet meer zou doen. De sjachzada betaalde dan ook zelf. Koopen deed hij veel. Op het laatst van zijn verblijf kocht hij zoo'n groote hoeveelheid geweren en ammunitie, dat de regeering hem zeggen moest, die'opeenhooping in Dorchester House niet te kunnen toelaten. Geweren en patronen werden toen aan boord ge bracht van de Clive, het schip, dat met een deel van het gezelschap al in zee is, en den prins met het naaste gevolg te Marseilles aan boord zal nemen. Algemeen werd te Londen in die dagen geloofd, dat de Bjachzada een dwazen angst had, in zijn paleis te worden aangevallen en zich daarop wapende. Ten slotte een anekdote. Een van de bekende oude gilden te Londen is de Fishmongers' Corporation, het vischverkoopersgild, een schatrijk ge nootschap, dat zijn leden onder de aanzienlijkste mannen van Engeland telt en waarvan waarschijnlijk geen enkele vischverkooper lid is. Dit gilde had den sjachzada genood op een van die diners, waarvoor het beroemd is. De tolk bracht den prins den naam van de vereeniging in het Af- ghaansch over. „Yischverkoopers vroeg de beleedigde Oostersche prins „ik zit met geen vischverkoopers aan tafel." Men had moeite hem te over tuigen, dat het eene hooge eer was lid van die vischverkeopersvereeni- ging te worden gezwegen van het klinkende voordeel maar de prins was eerst tevreden toen hij hoorde dat geen mindere dan de prins van Wales zoo'n vischverkooper was. Zoo maakte de sjachzada in den aanvang ook bezwaar om in Dorches ter House te wonenhij moest een paleis hebben. Weer was het het voorbeeld van den prins van Wales, die op Marlborough House resideert, dat hem met zijn House verzoende. Vervolg Stadsnieuws. Aanbesteding. Heden middag werd door den ar chitect J. H. Welsenaar aanbesteed namens de coöperatieve bouwvereeni- ging„Door eendracht saamgebracht." Het ophoogen van de gronden om de in aanbouw zijnde huizen van boven genoemde vereeniging. Ingeschreven werd door: Baiends voor f 2497, Zonneveld voor f 2500, Steenkiet voor f3184, W. Piers voor f5410, A. Piers voor f5425. Heden namiddag werd het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht, met eenige dames, door den heer Lebon, minister van Koophandel van Frankrijk, den heer du Vivier, kabinetechef des ministers, den heer Botton, den heer Girard Jordon, attachés aan het ka binet, den heer Blanc, prefect van het departement des deux Sèvres, deu heer d'Anglis, consul-generaal van Prankrijk te Antwerpen, den heer Ancelot, president van de Fransche afdeelinp op de Amsterdamsche ten toonstelling, den heer tPicard, com missaris generaal van de expositie in 1900 te Parijs alsmede den heer Bouvard Chardon, architect van deze tentoonstelling. Het voorname gezel schap was vergezeld door den heer W. C. de Vos alhier, mede-commis saris van de tentoonstelling te Am sterdam. Vervolgens werd eene orgelbespeling van het orgel in de Groote Kerk bijgewoond. Diefstal te Arnhem. Hedennacht is ten nadeele van den heer Jhr. Halterus van den Heuvel te Arnhem door middel van inklimming en braak ontvreemd18 zilveren lepeltjes met tang en zeefje in schild padden doos; 1 zilver busje met hertenpootjes, waarin 12 zilveren lepeltjes; 1 vierkant presenteertrom meltje; 1 zilveren trekpot; 1 dito melkkan 1 porceleinen trekpot6 zilveren lepeltjes met gedraaide steel tjes; 1 blauwe, dubbele flacon met gouden doppen; 1 lederen étui met wit satijn gevoerd waarin een zilveren mandje 1 gedreven zilveren snuifdoos (uit den tijd van de Ruijter en Tromp); 1 zwartfluweelen beugeltasch, met antiek zilveren beugel. Hiervan wordt verdacht een persoon lang 1.74, blond, dito knevel, sehraal gezicht, gekleed in donker costuum, zwarten fantasiehoed, spreekt duitseh, geeft voor te staan op de Tentoon stelling met gepolitoerde papieren snuif en tabaksdoosjes, was in bezit van duitseh goud en zilvergeld. Zijne opsporing en aanhouding, alsmede van de gestolen voorwerpen, wordt door den Comm. v. Pol. te Arnhem verzocht. Burgerlijke Stand Bevallen: 4 Sept. E. W. Hoog kamer—Jacobs z. M. C. Heijtmeijer— Vegting z. 5. W. P. v. d. HorstAd- vokaat z. G. H. Balkenende—de Wilde z. 6. J. E. Meeuwig—Stoelman d. A. DrommelElbertsen z. Overleden: 5 Sept. D. Vrij 2 m. d. Oranjestr. 8. C. v. Alphen— Mees 50 j. Nieuwegracht- 6. H. M. Koene 66 j. Gr. Heiligland. J. W. Handgraaf 24 d. z. Nassaulaan. FAMILIEBERICHTEN. Ge trouwd: 6 Sept. F. S. Vening en E. J. Marcus, Leeuwarden. J. D. Matthieu en O. Hofzumahaus, Amst. A. D. Breukerman en C. Leefiang, Amst. Bevallen: 4 Sept. B.M.Bijvoet Rufer levenl. d., Amst Bleeker— Wildervanck de Bléoourt z., Neder- hemert 5. C. A. la Bastide—Baar slag z., Amst. Overleden: 2 Sept Wed. E.A. E. A. Berger—Rohling 71 j., Kleef. H. Th. Koch 62 j., Amst 3. G. J. Bos 38 j., Goor. M. J. Hondius jd., Amersfoort. Stoomvaart bsrichtan. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 4 Sept te Genua. Het stoomschip Prins Willem vertrok 5 Sept. van Amst naar Pa ramaribo. Het stoomschip Obdam, van dsN. A. S. M., van Newyork naar Rotter dam vertrok 3 Sept des nam. 1 u., van Boulogne. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, pass. 5 Sept des voorm. 10 u. 30 m., Wight. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Amst, arriv. 4 Sept te Gibraltar. get stoomschip Lawoe, van Java naar Rotterdam, vertrok 5 Sept. van Port Said. 38e Muziekuitvoering in den Hout. CONCERT op Zondag 8 Sept. des midd. van 2j4 ure, door hes Ste delijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch. P. W. Kriens. PROGRAMMA. 1. Souvenir de Spa, MarcheReuland. 2. Ouverture Tutti in Marschera Perdrotti. 3. Masken polonaise. Faust. 4. Grosse Fantasie a. d. Oper Der Fliegende HollanderWagner. 5. Ouvert. Le3 Cloches de Comeville Planquel. 6. Die Hydropaten, Wal- zerGungH. 7. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra Le Domino Noir Dunckler. Commissariaat tsq Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagenvan 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug le bekomen. Eene parapluie. Eene kwast van een portier. Een muilkorf. Een ket tinkje. Een boekje. Een halsband. Eene occarino. Eene portemonnaie met geld. Eene sigarenkoker. Eene rozekrans. Een halsbandje. Een pakje waschgoed. Een gewicht. Eene broche. Eeu paar handschoenen. Eene moer dop. Een overhemdsknoopje. Een halsketting met medaillon. Een trapje Een muilkorf. Een paar handschoe nen. Een zakdoek. Eenige sleutels. Atngsboden betrekkingen in Hederlmi; Aan Geabonneerden op dit Bladen hunne huisgenooten, worden aan het Bu rsa Kleine Houtstraat 14, op mondelin- geu aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Nette en bekw. winkeljnffr. R.C. in bank. bakk. genrg. eenigsz. huishoud, waar te nemen. 2. Meid-huishoudster middelb, leeft, goed kunn. kok. en van goede get. voorz. bij heer alleen Krimp, a/d IJeel dadellfk. 8. Bekw. winkeljnffr. R.C. in galant.zaak goed kunn. verk. en op de hoogte van glas en por- teleinvak. 4. Bekw. conisbed. eenigsz. met kok. bek. 15 Sept. of 1 Oot. 5. Eerste bauketbank.bed. 6. Fi. en net jongm. als bediende extern, in heer. modezaak goed met vak bek. voor verk en van nitstek. ref. voorz. op ZONDAG 8 Sept- 1895. TEHAARLEM. Qroott Zerk. Voorm. 10 nre. Nitutot Zerk, Voorm. 10 are. Jam-Zerk, Voorm. 10 nre, Baktnener Zerk. (Voor de Ki nderen.) Voorm. 10 ure, Eglüt WaUonne. Voorm. 10 ure, mr. Debry. pasteur h Amst. Gereformeerde Kerken, Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 nre, 'i av. 5 nre Noordtzij. van Kampen. Kleia Heiligland. Voorm. 10 nre, 'tav. El£ nre, Notten. Noor der kerk Ridder Ut aai.) Voorm. 10 ure, Langhout. 's Avonds 6 ure, Langhout. LuChtrieAi Zerk. Voorm. 10 ure, Sesbmggen. Nam. 1 ure. Zondagsschool. Kerk der Vrrttnigde Dooptgeemden. Voorm. 10 ure, Hesta. iUmomtrantteke Zerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Maandag 9 Sept. Hervatting der lessen van het godsdienst onderwijs. Zerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiia. Nederd. Herv. Kerk. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylmau. Beaaèbroek, Voorn. 10 ure, Gerth van Wgk. maad voort. Voorm. 10 ure. Hulsman. 's Avonds 6j£ are, Huiamsn. Santpoort. Voorn. 10 ure, J. Kutseh Lojenga. Felsen. Voorm. 10 nre, N, de Jonge, van Utrecht- -a Avonds 7 are, Vergadering in het lokaal. IJFmuIden. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. Nam. 8 are, Weeseldijk. Godsdienstoefening vanwege den Ne>i. Protestan tenbond in Hotel Nommer Een om lOJ ars, Poolman, lnth. pred. te Haarlem. Apostolische Zendiagsgemeente. Voorm. 10 are. Donderdagavond 1% nre, in het Tehuis voor zee lieden Toor de ieden van den Ned. Christel, Geheei-Onthouderibond. Weaieldijk. Bevcrvrtlk. Voorm. 10 nre, Boon. Naoa. 1 nre. Zondagsschool. Doomgerinde Zerk. Voorm 10 are, J. Sepp. Luthertche Kerk. Voorm. 10 are, Gonlag. ■outirllk en Polaocn. Voorm. 9)4 are, Peaax, pred. te Wijk a /Zee.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3