Tweede Editie. NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD. F E U I l_ L De onneembare Stad. 13 Jaargang Maandag 16 September 1895. No. 3744 HAARLEM S DAGBLAD .A.:BO:fSri\r.TÏ]^/riI!T>TTSjP^IüS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per postO.37V2 ADYEPuTEKTTTllI-l-: 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 G'ts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentir-n worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux. Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangbe G. L. BAUBE d- Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. Agenten vcor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; Heemslede, J. LEUVEN, bij de Tul; HaarlemmermeerC. DOEKESSpaarndam,C. ilaRTENDORP 'Lamlvoort, ,T. ZWEMMER; Vebrn, L. VENUS; TJmvdden. J. J. TJADEN; Pererwij k, TT. .T. JONGERSE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Adverteidiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen, EEESTE BLAD. STADSNIEUWS. Haarlem14 September. Stukken van de a Raad. Door B. en W. wordt aan den ge- jmeenleread voorgesteld het uurwerk •]van den toren der Amsterdamsche poort te doen herstellen en hierop uur' en minuutwijzers te doen aan brei gen. De kosten worden geraamd op f590. Bij den Raad is ingekomen een 'verzoek van P. Braspenning, om van de gemeente te mogen koopen een stukje trrond, gelegen in het Dam- steegje, en eece daarop aanwezige 1 pomp, gevende voor het gebruik on geschikt water, te doen wegnem u. Adressant beklaagt zich dat bedoeld "stukje grond liggende voor zijn perceel in genoemd steegje wordt gebruikt voor het daar ter plaatse neerwerpen Van allerlei vuil. 1 B. en W. adviseeren om niet tot verkoop van dit stukje grond over te gaan maar de bewuste pomp te laten wegnemen. D or Z. E. den minister van Ju3- 1 titie, aan wien de ontwerp overeen komst mot het Rijk tot ruiling van onroerend goed, aan te gaan volgens raadsbesluit van 27 Maart j.'. ter goedkeuring is aa4 geboden, zijnde woorden „Huis van Bewaring''in die overeenkomst vervangen door „Ge vangenissen" wijl hot voornemen be staat op het aan het Rijk over te dra gen gedeelte van bet ilarraenjansen- veld gelijktijdig ook eene straf evan- mis te doen bouwer. B. en W. stellen voor bedoeld raads besluit volgens 's ministers verlangen te wijzigen. i heid aan gerieielijkhe d te paren en die daardoor zijne ontwerpen t jt een werkelijk schoon geheel weet uit te v.>eren. De he'r J. B. Ausum, die in het vernieuwde perceel het vroegere café heropende, heeft bet voornemen zorg te dragen, da4, èn bediening èa con sumptie in harmonie zijn met het aantrekkelijk uiterlijk vau hetiraaie perceel. Hij kan dus ook met recht de hoop voeden, dat hij in ,,1'Espé- rarce" het succes zal ondervinden, 't welk hij van zijne onderneming in het vernieuwde gebouw verwacht. Ongeveer een jaar geleden had er een ielie brand plaats aan de Bi- kenessergracht, die het perceel No. 105, waarin het caië „l'Espérance" gevestigd was, in een puinhoop deed veranderen. Thans is dit perceel gelijk de Fc- nix uit zijne asch verrezen en heelt het vroeger zeer eenvoudLe gebouw pla ts vemaakt voor een sierlijknis, opgetrokken in Oud-Hollandscnen stijl naar de plannen van den heer C. L. M. Robbers, architect te dezer stede. Niet alleen de schoone gevel maar ook de gansche inrichting van dit gebouw getuigt van den goeden smaak en van het practisch overleg zijns entwerpers en met volle recht I kan gezegd worden, dat de heer Rob- bers, die ia deze stad reeds meenig perceel met het meeste succe3 eene renovatie deed ondergaan, thans op- nieuw heeft getoond een architect te zijn die de kunst verstaat sierlijk- Zeevisscherij In deze week brachten 4 Zandvoort- sche bomschuiten en 3 schokkers ver- sche viech ter afslag. Besomming 16 tot f40. De prijzen der vissch waren: bakschol 10.20 tot f 1.80, scharren fl.SO tot f4 50, pieterman f0.90 tot 11.80 per mand; tong f 0.20 tot f 1.10, tarbot 1 2 en knorhanen i 0.25 tot f 0.40 per stuk. De 41e ploeg kinderen in de Ara- eterdameche vacantie-kolonie is ver trokken, waarmede de kolonie voor dit seizoen gesloten is. Het nederlandsche stoomschip Marie had Vrijdag bij het verlaten der Bluis te IJmuiden het ongeluk in aanra king te komen met den hoeker die vroeger als veesteiger en tegenwoor dig als vischlosplaat9]gebruifet wordt. Het vaartuig werd vrij belangrijk be schadigd en de botters UK 33 en 311 benevens een vlet bekwamen ook averij. Op hetMuseumvanKunstnij verheid alhier is thans eene zeer belangrijke verzameling afbeeldingen van ver schillende kaïhedralen tentoongesteld waaronder die van Canterbury, Salis bury, York, Wells, Antwerpen, Keu len, enz.; die ons een vergelijk dezer religieuss monumenten gemakkelijk maken. In de raadzaal is tevens gfëxpo- seerd de kleiüe reproductie van het grafteeken der familie der Secunde- niëra hetwelk vermoedelijk in de tweede eeuw na Christus te Igel, twee uren van Triër werd opgericht. Dit 22 M. hooge, van houwsteen vervaardigde monument, is in zijn bouwkundige samenstelling in drie deelen ingedeeld, de basis, het mid dengedeelte en het bovengedeelte met bekroning. Het geheel ru3t op een uit gronte steenblokken samengesteld voetstuk. De verschillende onderdeelen zijn met basreliëf versierd, die betrekking hebben op de mythologie en op de werkzaamheden der leden van boven genoemde familie, die het doek ver vaardigden, in veehandelaars en groote grondbezitters waren. De volgende week zal in het Mu seum eene belangrijke verzameling voorwerpen van oud-japansche kunst tentoongesteld zijn. De3 ZondagB is de toegang vrij. Het Brongebov.w. Zil het Brongebouw dezen winter open blijven? Ik ho r van ja, zegt de eenik hoor van neen, meent de ander en wij allen hebben de klok hooren luiden, maar weten niet precies waar de klepel hangt. Onze onwetendheid cp dat punt behoeft ons intusschen niet te bedroever, daar de klokken luiders zelf, om bij het beeld te blijven (de leden van den Raad van Beheer) het daaromtrent ook nog niet eens zijn geworden. Er is een voorstel gedaan om het gebouw dezen winter open te houden en het lidmaatschap b/. 1 October (dus dadelijk na het einde van dit Jidmaatechapejaar) te doen ingaan, met eene vtrhoogmg van 15 voorde hoofdkaart, zoodat deze f15 kosten zou. De prijs voor de bijkaarten zou onveranderd blijven. Voor die f5 meer zouden uele-den van half Mei tot half September 1896 toegang hebben tot alle concer ten op dezellde wijze als r.u. maar bovendien in den winter 1895 96 toe gang tot de lokalen, drie fraaie avondconcerten en om de drie weken, des Zondagsmiddags een matiöée van het strijkorkest van het Stedelijk Muziekkorps. Of dit plan doorgaat al dan niet zullen wij onzen lezers wel spoedig kunnen mededeelon. Heden (Zaterdag) heeft het con cours voor mannenzang te Zwolle plaats, waaraan zooals men weel „Crescendo" deelneemt. De vereeni- ging hield gisteravond hare laatste repetitie in het Brongebouw. Te acht uur hedenavond begint de afdeeling waarin Crescendo optreedt, zoodat de uitslag wel niet vójr mor genochtend Haarlem bereiken zal. Zoodra de jury uitspraak heeft ge daan, wordt om den eereprijs gezongen. De verloting van de Vincen tius-Voreeniging. De armenbezoekende leden van de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo hebben, zooals den lezers van ons "blad bekend is, eene verlo ting ten voorueale van deze armen op touw gezet. Ten einde het succes vau dit liefde werk te bevorderen b eb ben zij de tot nu toe ingekomen prijzen, ongeveer vierhonderd in getal, tentoongesteld op de groote bovenzaal van het ge bouw der Vereenigiug in de Zoete- straat 210. 11 en in een daaraan grenzend pas bijgebouwd zijzaaltje. Om in het bezit van do prijzen te komen heeft men een beroep gedaan op den liefdadigheidszin van het publiek, dat het moet tot eer van de milde gevers worden gezegd, niet zonder resultaat is gebleven. Zeven achtste van de prijzen zijn geschonken. Deze alle aan te duiden zou een weinig boeiende opsomming zijn, maar wij willen toch niet nalaten hier en daar een greep uit de verzameling te doen. De drie hoofdprijzen zijn een salon tafel, eene pendule met candelabres en een compleet eetservies. Men treft er voorts o. m. een keurig bewerkt vuurscherm aan, een schilderstukje voorstellende het N. Buitenspaarne te Haarlem, tal van handwerken, ver- -chillende religieuse voorwerpen, beeldjes van ivorine en eene inzen ding van de verpleegden uit het Weeshuis, waarbij een niet onaardig stukje schilderwerk, voorts pakjes chocolade, kistjes sigaren en mandjes champagne benevens andere artikelen, die een lekkerbek gaarne op zijn lot zou zien toegewezen, waarbij tulban den van gips, die aan den gelukkigen winner natuurlijk in goed gebak wor den thuis bezorgd. Door de goede en welwillende zor gen van de heeren Ruijsenaars, Jan sen en Krouwels wordt de tentoon stelling in het groen gezet. Zaterdag avond i3 zij toegankelijk voor deleden van Vincentius, Zondag wordt zij ge opend voor het publiek. Gaarne wekken wij onze lezers op haar eens te gaan bezien en niet daartoe alleen, maar ook tot het aan- koopen van een of meer 1 )ten f 1. De winter staat voor de deur, het seizoen waarin de armen het meest noodig hebben. Hen te steunen is de taak van die in betere st ffeiijke om standigheden zijn geplaatst, een taak trouwens die door de dankbaarheid der armen zoowel als door de zelf voldoening welke zij schenkt, een aangename mag worden genoemd. Bij den Donderdag gehouden wie- lerwedstiijd te Workum, behaalde de heer D. Warteua alhier, in beide nummers de tweede prijzon zijude een groote zilveren medaille en zilve ren kruis. Te Haarlemmerliede en Spaarnwou- de is tot tijdelijk wethouder benoemd de heer L. de Glopperde heer P. L, M. Kramers vroeg ziju ontslag als raadslid en wethouder. Te Velzen zijn niet minder dan 80 reclames tegen den noofdelij ken om slag ingekomen. BINNENLAND. De memorie van antwoord van den minister van financiën op het voorioopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende de personeele belasting is gereed. Blijkens een Vrijdag bij het depar tement van buitenlandsche zaken uit Tanger ingekomen telegraphisca be richt is het saldo der schadeloosstel ling, van Marokko gevorderd wegens het afloopen dar Anna, dat nog ver schuldigd bleef na de, volgens bericht in de Staatscourant van 13 Augustus jl., reeds plaats gehad hebbende ge deeltelijke afbetaling, thans in handen gesteld van den Duitschen zaakge lastigde, tijdelijk belast met de waar neming van het Nederlundech con sulaat-generaal aldaar. Stct Kamers van Arbeid. „Kamers van arbeid", roept Patri monium uit, „Kamers van Arbeid, ze moeten er komen, maar niet zoo als nu uitbreiding van kiesrecht, wanneer ze komt, het leven zal zien. Geen kamers van arbeid die aan den arbeid werden toegeschoven, zcoals men een bedelaar een cent geeft om van hem af te wezen, maar die waar lijk bestaan om den arbeid dus patroons on arbeiders te dienen". Klaarblijkelijk verwacht het blad alle heil van Kamers van arbeid „ze zijn zoo dringend noodig" zegt het, „ook ter voorkoming van de thans weer ontstane moeielijkheden bij de diamantbewerkers te Amsterdam." Herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Het wetsontwerp op de grondbe lasting door de vorige Regeering aanhanjg gemaakt, is door de tegen woordige Regeering niet opnieuw ingediend. De minister van Financiën heeft zich voorioopig beperkt t< t eene regeling die zich tot eene her ziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen bepaalt. De samenstelling van het met de schatting belaste personeel is thans geheel anders r eregeld dan bij dej wet van 1873 evenals de methode van schatting. Die wet enz. bepaalde voor alle gebouwde eigendommen een zelfde wijze van schatting. Thans wordt voorgesteld verschillende me thoden toe te passen op verschillende soorten van gebouwen. Voor de eerste categorie van gebouwen, de woon huizen, niet tot hoeven behoorende is bet stelsel der wet van 1873 be houden, doch steeds wordt de be lasting-opbrengst uit de huurprijzen afgeleid. Voor de tweede categorie: gebouwen die niet of slechts voor een klein gedeelte tot woning'dienen wordt de belastingopbrengst bepaald op zes percent der verkoopwaarde en voor de derde categorie, de gebouwen kennelijk voortdurend bedemd om grootendeels te zamen met gronden, waarop landbouw, veeteelt enz. wordt gedreven, gebruikt te worden op 3^ percent. Het schaltiugswerk zal worden opgedragen aan speciale colleges van zetters, bestaande behalve uit den voorzitter uit twee, of, waar dit voor de schatting der tot hoeven benoo- digde gebouwen noodig mocht zijn, uit drie leden en plaatsvervangers, waarvan éen 1 d en een plaatsvervan ger zal worden benoemd door de recht bank in de hoofdplaats van het dis trict en de overige leden en plaats vervangers worden aangewezen door Ged. Sta'en. De voorzit'er tn zijn plaatsvervanger zullen worden be noemd door den minister van Finan cien. De vorige herziening kostte 1949.241.94. Thans zullen de kosten lager kunnen zijn daar in veel ge vallen het tijdroovend bezoek aan de te schatten perceelen kan worden vermeden. Een gedenkteoken voor Mr. W. K. baron van Dedem. De volgende circulaire wordt ver spreid s' Gravenhage, 15 Sept. 1895. Toen zich eenigen tijd geleden het bericht verbreidde, dut Mr. Willem Karei Baron Van Dedem, Oud-Indisch Advokaat, gedurende vele jaren Bur gemeester van Hoorn en lid van de Tweede Kamer, laatstelijk Minister van Koloniën, aan eene kortstondige ziekte onverwachts te Calcutta was overleden, openbaarde zich een alge meen gevoel van deelneming. Zijne groote gaven van geest en hart, de hooge opvatting van zijno levenstaak op koloniaal gebied, zijn dood te midden van een onderzoek, terwille dier taak ingesteld r.aar de toestanden in Britsch-Indië, werden in moederland en kolon ën door alle organen der openbare meening, zon der onderscheid van richting, met warme vereering herdacht. Van die hulde zijner landgenooten door een passend gedenkteeken af te leggen op de plek zelve, waar hij eenzaam onder vreemden rust, moet aan eene behoefte van p'ëteit beant woorden, die door velen zal worden De ondergeteekenden hebben zich tot een hoofdcomiré vereenigd om dat doel te helpen verwezenlijken. Bovendien zijn voor Oost- en West-In- dië, alsmede plaatselijk voor de ge meente Hoorn, bijzondere comité3 uitgenoodigd. Daar in den regel gaarne eenige aanwijzing wordt verlangd om trent het gewenschte bedrag wordt met het oog op de verwachte deelne ming voorgesteld eene bijdrage van „vijf gulden", ofschoon ook meerdere of mindere bijdragen in dank zullen worden aanvaard. Voor de toezendiDg aan den penning meester wordt een geadresseerd post wissel-formulier ter vergemakke'ij-. king hierbij ingesloten, terwijl ook de overige leden van het hoofdco- mité gaarne bereid zijn bijdragen in ontvangst te nemen. Rekenende op uwe gewaardeerde belangstelling Het Hoofdcomité Jhr. Mr. P. M. F. van Meeuwen, vice-pre8. v. h. Gerechtshof, te 's Her togenbosch, Voorzitter', Mr. J. van Gennep, lid der Tweede Kamer, te 'sGravenhage, Secretaris-, Mr. N. P. van den Berg, president der Nederl. Bank. te Amsterdam, Penningmeester Mr. W. G. Baron Brantsen van der Zijp, oud lid der Tweede Kamer, ie Zijpendaal bij Arnhem; J. T. Cremer, lid der Tweede Kamer, te o Graven hage; J. Groot Jr., wethouder en dijkgraaf van Drechterl&nd, te Hoorn Mr. .E. Baron Macksy, Minister van Staat en lid der Tweede Kamer, te 's Gravenhage Mr. i). Baron Mackay van Ophemert, lord Reay, te Londen Dr R. P. Mees, lid der Tweede Kamer, te Rotterdam Mr. W. C. Baron v. Pallandt v. Waard en burg en Neerijnen, lid der Eerste Kamer, te Neerijnen Mr. W. Baron RoëlI, lid van Gedep. Staten van Noord-Holland, te Am sterdam; A. Baron Schimmelpenninck van der Oye, Commies, der Koningin, te Utrecht Mr. E. Tilman, lid van het Gerechtshof, te 's Hertogenbosch. Naar het Leidsch Dagblad verneemt, is dr. J. P. Kuenen, conservator aan het phyaisch Kabinet te Leiden, be noemd tot hoogleeraar in de experi- mcnteele natuurkunde aan het Uni versity-college te Dundee (Schotland). Van al 22 September e. k. wc rit voor de bevrachting van twee-wielige vélocipèdes (bicycles), in binnenver- keer der Staats- en Centraal-epoorwe- TON. Naar het engelsch van MAX PEMBERTON. 37, TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK IV. Ik klop aan de deur. Terwijl de afscheidswoorden mij nog in de ooren weerklonken zag ik de Peine d'Or voor het laatst. Wel dra hadden wij een van de kleine Nordenfelts booten bereikt. Het gedreun van een tweede kanonschot weerklonk over de heuvels toen ik met Dennis O'Brien tot stuur man, de kleine, stalen kajuit betrad, en terwijl de echo nog over de heuvels voortrolde, verdween het groote licht en wg zonken neer in de zee naar den ingang tot do stad een praohtigen bosohweg gelgk, van ko- "aalplanten, alles in oen betooverend groen gehuld. Nu koesterde ik geen angst voor de reis, want deze iraoht mij nader bg de vrouw, die ik liefhad en ik vist dat ik kwam met een berioht, dat wellicht het leven kon gelden van hen, die spoedig een ongelijken strijd tegen de natiën gingen voeren. HOOFDSTUK V. De stad ontwaakt. Hot doffe tromgeroffel bereikte mijn oor door do wanden van de kajuit heen, na de naar mgne meening vlugge reis door den tunnel. Toen wij aan de opper vlakte kwamen bij den steiger aan den linkerkant van het meer stond er slechts een man ons op te wachten. Hg droeg een lantaarn in zijne hand en ik herkende hem niet alvorens hij sprak, ik was nog vgftien meter van de landingsplaats verwijderd toen ik zijne stem hoorde en mijn hart sloeg sneller bij den welbekenden klaok. „Irwin!" zoide hg. .Adam!" zeide ik en dit was onze geheele begroe ting, maar hij hield mijne hand eenigen tijd vast na dat ik uit de boot was gestapt en ik scheen alles to voelen wat hij wilde zeggen. Wanneer twee mannen elkaar ontmoeten, die elkaar een aantal gewichtige mededeelingen hebben te doen, waarover zij gaarne zouden willen spreken, dan ge beurt het wel dat zij de eerste minuten over niets dan onbeteekenende onderwerpen spreken. Ik ben er niet zeker van of ik op dat oogenblik, ovestelpt van vreugde, hem niet vroeg hoe hij het maakte en eene opmerking over het weer uitsprak. Ze ker is het, dat wij als te zeer door den indruk aan gegrepen in de duistere kloof bleven staan, hij zenuw achtig zwaaiende met zgne lantaarn, ik sprekende woorden, die Diet in het minste verband stonden met de zending, die mij hierheen had gebracht. „Adam," zeide ik, „je hebt je woord jegens mij ver broken en mij alleen gelaten en God weet hoezeer ik geleden heb 1" Kalm hoorde bij mij aan en liet mij, hartstochtelijk als ik sprak, uitspreken tot bet einde toe. Daarna vroeg hij mij: „Ben ik hier heer en moester Irwin." Beschaamd antwoordde ik ontkennend. „Kon ik zijn verstand heelen op de plek, waar dit ziek was vervolgde hg. .Vriend, God is mijn ge tuige, ik heb voor je gestreden totdat hg je naam niet meer wilde hooren. Eu nu kom je zoo terug De vraag hoe het met Fortune giog lag mij op de lippen en kwelde mij, maar hij voorkwam mij. .Je zult allereerst wel gaarne willen weten," zeide hij, .dat sedert je vertrokken bent een zeker iemand ziek is geweest. Je zult haar niet terugvinden zooals zij was." „Adamriep ik uit, aan het ergste denkende, „vertel mg om Godswil alles! Is zij dood?" „Neen", zoide hij langzaam, „maar het heeft moeite gekost om haar te redden." „Ik wil haar dadelijk gaan opzoeken 1" riep ik uit en vergat al het andere. „Haar opzoeken 1" riep hg uit en plotseling richtte hg eene andere vraag tot mij. „Vertel mg eem Irwin hoe heb je den weg hierheen gevonden Ik heb altijd wel gezegd, dat het je zou gelukken, maar ik ben er toch nieuwsgierig naar het to weten." „Ik heb den weg hierheen gevondeü," zeide ik met nadruk, „door middel van eene kopie der kaart die Jacob Dyer aan het engelsche ministerie van buiten landsche zaken heeft gezonden." „Groote Godriep hij uiten zijne lantaarn viel met luiden slag op den grond. Ik spaarde hem echter het verdere nieuws niet. „Die kaart," vervolgde ik, „werd van Londen naar Parijs gezonden en bevindt zich nu in het bezit der fransohe regeering. Vijf en dertig dagen geleden heb ik dat vernomen. Het pantserschip eerste-klas „La Gloire" en de kruiser „Atala" hebben koers hier heen gezet denzelfden avond dat ik in zee ging." Een oogenblik kon hg niet spreken, zoo verbijs terd was hij. Eindelijk vroeg hg „En hoe ben je hierheen gekomen?" „Met het jacht van den hei tog de Marne; hij heeft kranig gehandeld." Is: had nog nooit iemand zoo zien ontstellen na eene mededeeling. Nadat ik hem alles had verteld, liep hg over de smaïie aanlegplaats op en neer, zoo verward en ontsteld, dat hij niet wiBt wat hg deed, maar toen ik opnieuw sprak riep hg eensklaps uit: „O Irwin! help mg mgn verstand bewarenl4' En hierna keerde zijne gewone kalmte weer, en mg bij den arm nemende, nam hij mij met zich naar de lift. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1