en visecherij-belangen. De commissie was getroffen door de zeer minzame ontvangst. Ten slotte verklaarde de Vorstin, dat zij het belang in de meest ernstige overweging zal nemen en een ernstig onderzoek zal deen instellen. In de Woensdagavond gehouden byeenkomst van de commissio met de ingezetenen te Scheveningen heeft de heer J. P. H. Hofstede verslag uit gebracht omtrent do audiëntie by de Koningin Regentes. Daarna werd besloten afschrift van het adres aan Hare Majesteit te zon den aan de Eerste en de Tweede Kamer en aan den raad van ministers. Het adres zelf zal door de Konin gin Regentes worden gesteld in han den van den minister van waterstaat met verzoek om advies en rapport, en de commissie is overtuigd, dat dit rapport niet ongelezen ter zijde zal wo den gelegd. Eindelijk werd besloten bij den gemeenteraad en de Provinciale Sta ten te steunen de aanvrage om sub- sid e door de concessie aanvragers van de haven. H. K. H. mevrouw de prinses von Wied, prirses der Nederlanden, zal jan.-t. Zaterdagavond ten 9 ure 20 min. per Holl. spoor met de beide prinsessen, baar dochters, en gevolg uit Domburg in de residentie aan komen oa zich naar ;Seheveningen begeveD. Prinses Pauline van War- temberg. Woensdagochtend tegen half elf kwam te Amsterdam aan het Cen- traal-station per Hollandsche Spoor uit Den Haag aan prinses Pauline van Wurtemberg, begeleid door graaf Van Limburg Stirum, kamerheer van H. M. de Koningin, en twee hofda mes. Het bezoek was strikt incognito, zoodat geen ontvangst plaats had. In een open landauer met twee paar den bespannen, reden de hooge be zoekers allereerst Daar de Marine werf, waar zij werden ontvangen en rondgeleid door den schout-bij-nacht Ten Bosch, commandant der Marine- etablissementen, en zijn adjudant, lui tenant De Haau. Achtereenvolgens werden verschillende werkplaatsen bezichtigd, waarop een bezoek ge-i bracht werd aan Hr. Ms. opleidiDgs- j schip Wassenaer. Vandaar vertrokken de bezoekers langs de Groote Kattenburgerstraat en de Handelskade naar de Maats. .Nederland," waar de ontvangst plaats j had door een der direoteuren, den heer J. BoissevaiD, met den inspec- i teur, den heer S. Bakken, en den I iügenieur, den heer L. Burger. Men begaf zich dadelyk naar de Prins Hendrikeen der nieuwste booten der Maatschappy, die door eon spe ciale brug gemakkelijk toegankelijk was gemaakt. De waarnemende kapitein, de heer Hubert, die met het état-major aan boord was, werd aan de prinses voorgesteld. Met veel belangstelling bez chtigde H. K. H. het mooi inge richte vaartuig en liet zich omtrent een en ander inlichten. Op de boot werden eenige ververschingen aan geboden, waarna men nog kortelijk de inrichtingen op de kade bezich tigde. Het dejeuner gebruikten de hooge bezoekers in „Restaurant Ricbe," vanwaar men te ongeveer twee uur te voet naar het Koninklijk Paleis op den Dam ging. Na het bezoek aan het Paleis werd een rijtoer gemaakt langs de Heeren gracht, Kloveniersburgwal, Nieuw- markt en Jodenbreestraat naar Artis. Geruimen tijd vertoefde de Prinses roet haar gezelschap in den dieren tuin. Ook werd daarna de tentoonstel ling nog bezocht. Rbld. Uit d© Staatscourant, Kon. besluiten Vergund am den kapitein ter zee P. Zegers Veeeken adjudant van; H. M. de Koningin, het aannemen der versierselen van commandeur in de orde van de Eikekroon, en aan den gepens. ritmeester der cavalerie, met dan rang van majoor, C. A. baron Bentinck, adjudant in buitengewonen j dienst van H. M. de Koningin, het aannemen en dragen van net ordetce- ken van commandeur dier orde. Min. beschikkingen. De minister van binnenlandeche zaken heeft benoemd tot adsistenten aan 's Rijks veeartse nijschool te Utrecht, voor het tijd vak van 1 October 1895 tot en met .30 September 1896, de veeartsen: J. Breedyeld, te 'e GravendeelS. Hei- mans, te GroonlooD. van Grutting te Utrecht. De minister van marine heeftle luit. ter zee le kl. jhr. .T. A. G. van eer Staal, adjudant van II M. de K ningin, met 1 October a.s.gedet, cheerd te Amsterdam ten einde te genwoordig te zijn bij de verdere ge- reedmakine van Hr, Ms. flottielje vaartuig Nias 2o. den luit. ter zee Isle kl. H. W. Planten gedeta cheerd bij de sterrenwacht te Utrecht, met 21 dezer op nonactiviteit gesteld. Telegraphic. Het tij lelijk Rijkste legraafkantoor te Wij aan Zee wordt 1 wegens sluiting van het badseizoen op 19 dezer na aflj p van den dienst op, eheven. De Staatscourant van 19 d< z -r bevat het koninklijk besluit van IS Sept. jl. No. 49, waarbij mr. J. G. G'eich- man wordt benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer, vror het tijdperk der tegenwoordige zitting. Gemeenteraad te Amsterdam- Woensdagmiddag heeft de heer Gerritsen in den Gemeenteraad te Amsterdam een interpellatie gehouden om het te laken, dat B. en W. tegen over de in de vorige vergadering gehouden stemming in den Raad, waarbij de heer Blooker tot wethou der werd verkozen, zich hebben ge houden aan hunne meening, dat ar menzorg en onderwijs niet moesten worden vereênigd. Een motie van den heer Gerritsen, j waarin de raad de meening zou heb- I ben uitgedrukt, dat hij de bezwaren van B. en W. tegen de vereeniging1 dezer beide takken van dienst niet deelt, werd niet ondersteund en kwam dus niet in behandeling. De Raad benoemde toen, na twee; vrije stemmingen, bij herstemming j tot wethouder mr. J. N. van Hall j met 19 stemmen tegen 10 op den heer De Sauvage Nolting. De heerl Van Hall heeft de benoeming f24 uur) in beraad gehouden. De heer mr. J. N. van Hall heeft zijne benoeming tot Wethouder aan genomen Naar gemeld wordt, zouden de werkstakende sigarenmakers te Am sterdam wederom verblijd zijn met een niet onaanzienlijk bedrag uit het buitenland, nu een postwissel van 3000 mark uit Weenen. De beperkte schutting veroorzaakt door werkzaamheden aan de sluis deuren der groote schutsluis van de Oranjesluizen nabij Sohellingwoude, sedert 12 Aug. jl. heeft opgehouden te bestaan door voltooiing der werk zaamheden, zoodat weder op de ge wone wijze wordt geschut. Te Scheveningen is bericht ont vangen dat een 21-jarig zeeman, varende op de Scheveningsche bom schuit Noordzeereeder F. Koning, Dinsdag in den vroegen morgen ter hoogte van Goeree, bij het manoeu vreeren met een zwaard over boord is geslagen en verdronken. Maandagmiddag had in de Rtiger- straat te Breda een droevig ongeluk plaats. Het kindermeisje van den heer J. G. K. wilde met haren wagen waarin een kind lag en tevens een flesch was geborgen ©enigszins spoelig op het tiottoir uitwijken v ior een aankomend rijtuie, tcei door den =chok die daarvan het gevolg ivas, bet kind en de flesch uit den wagen werden geworpen, met het noodlottig gevolg dat het kind met het gelaat in de glasscherven kwam te vallen, die diep het gelaat indrongen. Hevig ontsteld outliep de meid het jammer lijk tooneel eo. begai zich naar hare zuster. Het kind, elf maanden oud en eenig dochtertje van de echtelieden Kampfraath, werd onm.ddeilijk bij de diepbedroefde oudera gebracht. Alle pogingen echter om het nog in 't leven te behouden bleken vruchteloos. Onder smartelijke pijnen was het een uur later reeds overleden. {B. Cf.) Het lijk van den loo-ls J. J, van Hemelrijck (bij de aanvaring tus- rchen het stoomechip de Xania en de Manilla verdronken), dat Dinsdag avond te VUringen is aangespoeld, werd Wuensdag door het peisoneel van I Weekblad eenige zinsneden aan om het Belgische loolswezen van het te betoogen, hoe sleoht de toestand is in Berlijn. Hier in ons land is hy niet veel be er. Voor een goed deel was dit te wijten aan den vrijhandel. Daarl ij komt het crediot dat gewone pa troons mosten verleenen, terwijl de confectiemagazijnen in den regel oontant verkooper-. De derde spreker was de heer Appelman, dieherdacht de millioenen strijders, die waren voorgegaan in den stiyd, welke thans nog wordt gestreden, en vooral den Heiligen Willebrordus, den patroon van deo R.-Katb. Volksbondde zouaven; die gehoor gavon aan de roepstem van Pius IX. Ook do Ned. Kath. Volksbond is geroepen krijg te voeren. lijkenhuis mar het stoomschip Po lice de la rade"' gebracht om naar Anl- vi erpen te worden vervoerd. Het i ij k vnu het nog vermiste 9 jarige zoontje van den scheepskapitein Mohn is Woen - da teBorssole aangespoeld. Het wordt naar Viissicgen gebracht om de vol- g-nde maand met het daar begraven lijk van zijn zevenjarigen broeder naar Noorwegen te worden gotran- - port 'erd. Volgens boricht van Reuter aan Engelsche bladen is de Russische regeering voornemens binnenkort een rechtstreeksohe verbinding voor pas sagiers en goederen tot stand te brengen tusschen Londen en de voornaamste Russische steden, over j Queenboro, Vlissingen en Berlyn. Het tramongeluk bij Gemert waarvan wij melding maakten moet veroorzaakt zijn, doordat de tram, die te 3.5 van Den Bosch te E>-p aankomt, was doorgereden in plaats van, zocals gewoonlijk, daar te wachten tot de tram van 1.33 uit Helmond den wissel gepasseerd was. Door een bocht in den weg konden de machinisten elkaar eerst opmer- ken, toen zy elkaar zoo dicht gena- derd waren dat een botsing onver- ?an het Centraal-Bestuur, werd met mijdelijk was. Door den hevigengeestdriftig handgeklap begroet, schok schoven de wagens achter de' Nog eens nadrukkelijk wees deze locomotief gedeeltelijk in elkaar. OoksPr- er op, dat do leuze van den de machines zelf waren zoo besoha-1 Kath. Volksbond is: Voor God en digd, dat zij buiten dienst gesteld Kerk, voor Vorstin en Vaderland en dat steeds voor die leuze zal worden Veel hoop op een vruchtbaar resul taat voor 't komende zittingjaar heb ben wy dan ook niet. Als ons hui dig Regeeringsgebouw in stand blyft, zal de sluitrede in 1896 wei veel ge lijken op die van Zaterdag: loopen- de zaken afdoen meer niet 1" Een ander oveneens Katholiek blad, De Tijd oordeelt dat de eerste in druk, welken deze Troonrede bij iedereen zal opwekken, is, dat zij zich kenmerkt door buitengewone soberheidde tweede dat zij blijk draagt van een hooge mate van op timisme. „Thans wordt niet meer aangekon digd dan éen schotel van beteekenis een nadere regeling der gemeente- finanoiën. Als de Kamer iu het vol gend ziltingjaar op bevredigende wijze de k;eswetquaestie van de baan helpt, Hij herinnerde er daarbij aan, dat bovendien de grondslagen van het namelijk de Volksbond geroepen was te strijden legen hot kapitaal niet het kapitaal dat kerken en scho Ion bouwt, waar godsdienstonderwijs wordt gegeveD, doch tegen het kapitaal, dat tempels der duisternis bouwt. Door luid applaus werd de rede van den heer Appelman telkens on derbroken. Ook de volgende spreker, de heer G. W. Konings, geestelijk adviseur worden. Onder de gewon den was een man, die vrij ernstig aan beide knieën gekneusd was. Deze is opgenomen in het Liefde huis te Erp. Het meerendeel der overige gekwetsten hebben sneden aan gelaat, hals en handen, veroor zaakt door glasscherven der gebro ken ruiten. Dinsdag kon de dienst weder zijn gewonen gang gaan. Dysenterie. Te Velp, gemeente Rede, zijn op 14 September 29 gevallen van dysen terie geconstateerd, waarvan 4 met doodelijken afloop, terwijl 2 perso nen, aan die ziekte lijdende, zijn her steld op 16 September zijn geconsta teerd 18 nieuwo gevallen, waarvan 4 met doodelijken afloop. personeel verbetert en het gemeen telijk financiewezen in gezondan staat brengt, zal de natie reden hebben om over haar tevreden te zijn en zal het zittingjaar, niet om de veelheid, doch wel om de belangrijkheid der daarin afgedane zaken, een bij uit stek vruchtbaar mogen heeten." Der Residentiebode ook een orgaan van de katholieke richting is de troon rede nog al mee gevallen. Zy zegt versobeidene hoog9t bevredigende mededeelingea te hebben gevonden. Wat over handel en nyverheid in de troonrede werd gezegd, gaf het blad aanleiding de volgende protec tionistische aanteekening te maken „Fijn gevoeld was het, waar van de schitterende blijken van moed en gestreden. „Ia ons midden," aldus volharding in Oost-Indië gewaagd Congres van den K.-K. Volksb Dnd. De laatste verga lering van het vakcongres weid Dinsdagavond ge houden in de groote zaal van „Maison Stroacken." De zaal was zeer goed bezet door belangstellenden, waaronder verschei dene geestelijken. Onmiddellijk na de opening der vergadering te ruim 5 uur werd lezing gedaan van twee telegrammen van instemming, een uit Rijssel, namens het Noorder departement van Frank rijk en een uit Leiden. Het woord werd daarna genomen door den heer Cb. Lohtneyor, gees telijk adviseur der afdeeliug te Rot terdam, met het onderwerp„Het vereenigingsleven der Katholieke ar beiders strekt tot heil der sociale orde." De spr. beweerde, dat het maat schappelijk leven besmet is. Maar wie zal zijn gelijk pater Dainiaan, die zich opofferde op de Sandwich eilanden om daar genezing te brengen? Wie zal hier genezing brengen De Kerk, de Paus De Katholieke Volksbond heeft reeds een schrede ter verbetering ge daan, want goed georganiseerd kun nen de geschillen tusschen patroons m werklieden worden weggenomen. Wanneer die geschillen zijn weg genomen, komt de goede verhouding tusschen patroons cn werklieden te rag en wordt de sociale orde hersteld. En zoo zal ook het vereenigingsleven de Damiaan zijn, die de zieke maat schappij weer gezond zal maken. De heer Derksen, vervolgens op tredende, sprak over: „De nadeelige invloed onzer tegenwoordige con fectie." Spreker was niet tegen het confectie werk. Wel echter moest hij erkennen dat de donkere zijde zoo zwart is, dat de lichte zijde geheel verdwijnt. Schromelijke misbruiken zijn inge slopen, waaraan de hooggeroemde vrijheid schuld is. Het vae is gekomen in handen van den handelaar in plaats van in die van den vakman. Vooral de lusschenpersonen, die door deze handelaars gebruikt worden, maken de kwaal nog erger. Spreker baalde uit het Sociaal zei spreker, .zullen wij niet dulden, dat gestreden wordt tegen God en de Kerk, en daarbij zal hoog gehou den worden de vlag van Vorslin en Vaderland", De zaal daverde van tijd tot tijd, wanneer de redenaar in vurige woor den sprak over de Koningin en de trouw, welke de Katholieken haar hebben gezworen. En niet geringer was het gejuich, toen hij eindigde met een „Leve Leo XIII1 Leve de Kerk 1 Levt monseigneur Bottemannel Hoog leve de Koningin, zij leve lang, wij zullen haar steeds steunen! Leve ons Vaderland 1 Leve de Ned. Kath. Volksbond 1" Het congres werd daarna gesloten door den heer Passtoors, met een woord van dank aan tal van belang stellenden, patroons en geestelijken, zoowel in en buiten den Band, waar door de laatsten hebben bewezen, dat zij hun taak hebben begrepenaan de regelingscommissie, de pers, de congresleden enz., en met eenLeve de Koningin I Leve het Vaderland Vóór het congres uiteenging, onder wierp de heer Pas3toors do vraag aan de algemeene vergadering of zij, evenals iu een der sectiën was be sloten, de wenschelijkheid wilde uit spreken over het in het leven roepen van een Katholiek arbeiders-seoreta- riaat. Met applaus toonde de vergadering zioh met het vormen van een dergelijk secretariaat ingenomen. Pers Overzicht: De Troonrede. De geheele vadorlandsohe pers be spreekt de troonrede en waarlijk merkwaardig is het dat nog zoovele beoordeelingen worden vernomen over een stuk, waarvan eigenlijk niets te zeggen is In ons vorig persover zicht, maakten wij reeds melding van het oordeel van N. Rott. Amst. Cour. en Handelsbl. ditmaal zullen wij een en anderj melden van dat der an dere bladen. De Haagsche Courant, en dit be hoeft ons niet te verwonderen is zeer beknopt in haar oordeel zij maakt onder de troonrede slechts de vol gende aanteekening: .Letterlijk het eenige dat in deze rede de aandaoht]verdient, is de volg orde waarin Personeel en Kiesrecht worden genoemd." Het katholieke Centrum meent dat werd, niet nogmaals Lombok alleen op den voorgrond te plaatsen. Zonder aan den heldenmoed, daar betoond, in het allerminst afbreuk te willen doen - - het stuitte ons verleden jaar, dat Atjeh stilzwijgend voorbijgegaan werd. „Door van Oost-Indië in het alge meen te spreken, doet de Troonrede thans aan onze dapperen op Atjeh recht wedervaren. Hun trouwe dien sten hebben niet minder aanspraak op erkenning, al werden die, om verschillende redenen, niet met gelijk succes bekroond als op Lombok." De Zutphensche Courant zegt van de Troonrede dit: „Toegezegd worden de door de natie gewilde herziening van het per soneel en een nieuw ontwerp-kieswet, waardoor het kiezerskorps in ieder geval belangrijk wordt uitgebreid. Waarom zou men meer beloven Laat men liever zorgen, dat er even als dit jaar een uitgebreide sluitings- rede kan worden gegeven, waaruit dan blijkt hoeveel er wel i3 afgedaan. Wat eenigszins duister is in deze Troonrede, is de volzin over den toe tand van handel en nijverheid. Die toestand, wordt gezegd, „is niet onbevredigend, als men den invloed der buitenlandsche handelsstaatkunde in aanmerking neemt." Niet geheel en al duidelijk. Wist men niet, dat dit Kabinet beslist vrijhaudelsgezind was, men zou t r uit op kunnen maken, dat het den protectionisten nog niet zoo geheel alle hoop zou willen ontnemen en met hen nog wel wat „liebaugeln" wil." Het Vaderland behandelt sluitings rede en troonrede. De eerste, om vangrijk, z6o dat het leek als hadden de Kamers in het afgeloopen zitting jaar verbazend hard gewerkt, en als bezaten wij thans een ministerie ons overstelpende met hervormingen. Helaas, onder die zoo trouwe opsom ming van al wat het Staatsblad heeft opgeleverd, liep veel door van aller- miniemst belang, maar bovendien is het gewichtigste dat totstandkwam, bijna zonder uitzondering afwerking geweest van lang hangende aangele genheden, door het vorig Kabinet voorbereid. Legt men de sluitingsrede naast de troonrede van verleden jaar, dan blijkt er nagenoeg niets verwe zenlijkt van het toen beloofde. „Daarentegen waardeeren wij in dit staatsstuk," zegt het blad voorts, .de uiting van het besef, dat personeele belasting en kiesrecht de hoofdtaak moeten vormen van het nieuwe zit- aangekondigd, zullen worden ingejl dien-I. Nu ja, dat gebeurt altijd. Oojer zullen wel andere ontwerpen, ti deele reeds aangekondigd, achfei wege blijveD. Dat gebeurt ook altijd. Het blad besluit zijne besohouwinl met op te merken, dat de troonredjr overigens een hoogst tevreden, j| blijmoedige stemming ademt. Een ideaal van een troonrede, ee openhartige on zooveel mogelijar onpartijdige blootlegging van del® toestand van land en koloniën, dur geen enkel kabinet aan, zegt he01 Dagblad van Z. Holl. Onder die on a' standigheid heeft deze troonrede haa soberheid voor. Haar hoofdkenmerp', j is verder gemis van dat schier onbe perkt optimisme dat bij vorige g^°' legenheden dror het blad werd ge wraakt. Met voldoening zag het blad voartr1 het personeel in de troonrede hs?, eerst vermeld, waarop hot vervolgd 'tls en blijft onze overtuiging. da'n het lot van het personeel het eers0? moet worden beslis?. S'.aan wy o; dat standpunt, toch geloovt n wir1 dat geen dec:sie omtrent do belastin?D op het personeel kan worden gen<jn men, voordat het wetsontwerp td8. nadere regeling dergemeente financië? aan het oordeel der Tweede KaineT( zal zija onderworpen. Waarom liet men H.M. de Koningif1 Regentes zwijgen over de hartelijk/? ontvangst der beide KoninginnerP1 sedert het uitspreken der vorigf.0 troonrede, in onderscheidene deelep des lands bereid Die vermeldins zou iets koninklijk-persoonlijks aa£e de troonrede habben bijgezet. a* Ia dit zittingjaar zal het votui over de kieswet vallen. God gevi dat, wanneer de Regeering daarbj geheel mocht zegevieren, baar ledej zich nimmer het oogenblik zulle: beklager, waarop zij met zulk ee! uitgebreid kiesrecht bij deVolksvei tegenwoordiging kwamen." Het Nieuwsblad voor NederlanYt merkt op, dat van den inhoud dezer, troonrede niets kon worden verwaclr „want de belangrijke wetsontwerpet in de vorige troonrede aangekondigd? zijn ingediend en in staat var, onderzoek. Van hun lot hans het regeeringsbeleid der naaste toep komst af", waarop het "aldus voortgaay „Aan die verwachting beantwoord, het staatsstuk volkomen, behoudeni een enkele verrassing in de zinsnedei, „Voorstellen tot nadere regeling deL gemeenteflnanciën zullen u bereiken.] Het kabinet zit dus in de voorbej roiding van veel omvattende wets! ontwerpen niet stil en al mooht eet verwacht wordend lalkeurend votun van de Tweede Kamer in zake d(, niet-bevordering van kapitein Seret of verwikkeling van staatkundige! aard bij het openbaar debat övel belasting- en kieswetten, aanleiding geven tot moeielijkheden tussohen regeering en volksvertegenwoordiging aan bouwstoffen voor wettelijke rege lingen van veel, dat herziening behoeft zal het niet blijven ontbreken." men van de troonrede zeker wel mag zeggen, dat zij volkomen past tingjaar, terwijl wij met ingenomen- bij den parlementairen toestand, waarin heid vernemen, dat voorstellen tot wij verkeeren De kern bestaat, vol-[nadere regeling van de gemeente-1 gens haar, uit twee woorden perso financiën de zeker schitterend; neel en kiesrecht. gebleken werkkracht van den minis- „De volgorde der indiening is de- j ter van financiën doen ons deze I zelfde, gebleven; schoon het personeel heuglijke tijding bijna gelooven eenverlengstuk zal krijgen in het wets- niet alleen worden voorbereid, maar, voorstel tot nadere regeling der ge- de Kamer zullen bereiken, meente fiaanciën. Wat van dat alles Verder hooren wij alleen, dat ook terecht komen moet, is een raadsel, andere ontwerpeD, ten deele reeds Het Katholieke Centrum bevat eei- driestar onder den titel van „Bis- sohop en werkman" welke aldui luidt „De hooge belangstelling van 7\ D. H- mgr. Bottemanno, bisschop vai Haarlem, voor alles wat do arbeiden de klassen aangaat, verloochent zich niet. Zijn tegenwoordigheid op het vak congres van den „NederlandschenR K. Volksbond" en zyn Zondagavond gehouden toespraak tot de vergadei ring leveren daarin nieuwe en over tuigende bewijzen. Voor de leden van den Volksbond zijn deze tegenwoordigheid en dez« toespraak ongetwijfeld een groott eermaar men kan nog verder gaan en zeggen, dat onze katholieke ar- beiderswereld in 't algemeen reden heeft zich daarover te verheugen. De voorlichling on de steun een? bisschops zijn van de meeste betee: kenis en dat zij zich beide op zoo geheel bijzondere wijze heeft weten te verzekeren, is voor de arbeidend? klasse een voordeel van ooschatbare waarde. Het optreden van onze geestelijk heid, zoowel voor de hooge als de lagere, bewijst bovendien een kee: te meer hoe valsch de bewering ie van hen, die op luiden toon allerle: beschuldigingen tegen de Kerk in brengen en haar verwijten aan d( goede democratie vijandig te zijn. In eenige gedeelten waren deze grotten door de natuur gevormd en op andere plaatsen waren zij in den bergwand uitgehouwen. De grootste was een bijna koepelvormige ruimte, eenigszins gelijkende op eene ruime basiliek met een plafond van glinsterende steenen, wanden, die duizenderlei tinten vormden van natuurlijke kleuren al naarmate het licht er op viel. Ofschoon spitse pieken van rotssteen zich hier en daar van den bodem verhieven in grillige vormen en donkere gangen daarop uitkwamen als de gangen van een mierennest, was do atmosfeer er warm en droog. Op den 'vloer waren bedden neergelegd en ik merkte op, dat dit de schuilplaats was voor de vrouwen en kinderen, van welke laatsten een aantal lagen neerge hurkt in een der spelonken bij het water, alsof zij nog bevreesd waren het gedonder van het geschut te hooren. Wy ^telden hen zooveel mogelijk gerust en begaven ons vervolgens door een donkere gang naar een tweede ruimte, waar tien mannen Jagen, die het slacht offer waren geworden van het vuren van dien nacht. Drie hunner waren dood toen ik kwam en van de anderen was de toestand van een cavalerist, die in den hals was getroffen door een stuk van een granaat en een infanterist, die een kogel in zijn long had, hopeloos. Ik haastte my echter om al het mogelyke te doen wat ik kon voor hen, die nog gered konden worden en verweet het mijzelf niet weinig, dat ik zoo laat was gekomen. Toen het werk was afgeloopen verzoeht mij de graaf die bitter leed bij het zien van dat hevig lioharaelijk fljden, hem naar zijn huis te vergezellen en ik reed hem langs den weg door hot kreupelhout. Ik ver moedde dat hij naar eene gelegenheid zocht zich met mg te onderhouden en zoodra waren wij niet alleen of mijn vermoeden werd bewaarheid. „Dokter", zeide hij, „wy zijn u veel verschuldigd. Uwe komst hier was eene daad van menschlievendheid, waarvoor ik God dank!" „Graaf," zeide ik openhartig, „laat ons zonder om wegen tot elkaar spreken. Ik ben hier gekomen omdat ik er vurig naar verlangde hier te zijn. En iaat ik mijne gedachten rondweg uitspreken: u hebt niet mooi jegens mij gehandeld, door mij naar Europa terug le zenden." Het eerste oogenblik gaf hij mij geen antwoord, en wierp een blik over de tuinen, die daar lagen, badende in het licht van de zon. Daarna hield hij zijn paard in, zoodat wij elkaar in het gelaat konden zien. „Ik kan uwe beschuldiging jegens mij niet tegenspre ken", zeide hij. „Hetgeen ik deed had geen reden van bestaan en was niet rechtvaardig. Maar u vraagdet mij veel dokter. En ik had gedacht naar steeds aan mijne zijde to hebben. Ik heb niemand behalve Fortune, ik ben een zeer verlaten man!" Hij zeide dit met zooveel gevoel, dat mijn hart mot deernis voor hem werd bewogen. „Was het dan noodig, dat u haar moe3t missen?" vroeg ik. Werkelijk, u kunt een beter oordeel over haar uitspreken." „Neen," zeide hij, „het is nooit meer hetzelfde wan- I neer het meisje vrouw wordt, en een ander recht op j hare liefde heeft. Echtgenoot, kinderen eisohen zij niet de meeste liefde, zoodat de andere banden j dikwerf worden geslaakt en zelfs de herinnering daar- 1 aan niet aangenaam meer is. Welke plaats had ik nog wanneer een kind op haar schoot dar telde „De plaats," zeide ik, „die door niemand anders kan worden ingenomen. En ik moet u zeggen graaf, dat u al zeer ongunstig over mij denkt wanneer u den dag hadt voorzien, waarop ik Fortune uit haar huis zou voeren en zou verwijderen van hem die haar al zijne liefde en zorgen had gewijd. Die dag zou nooit aan breken Ik sprak op ernstigen toon en zocht niet naar mooie woorden om mijne gedachten uit te spreken. „Het zou heel goed zijn geweest als u dat drie maanden geleden hadt gezegd dokterriep hij uit, „maar op dit oogenblik nu wij van de buitenwereld zyn afgesneden en niemand weet wat het einde kan zijnin deze dagen van beproeving, nu wij vervolgd worden als opgejaagd wild en worden gesoholden en gevloekt wat is nu uw oordeel over dit eiland als eene woonplaats „Mij dunkt," zeide ik, en antwoordde hem ten volle zijne vraag beseffende, „dat er op den ganscben aardbodem geen plek is, die ik liever tot verblijfplaats zou hebben." Een oogenblik stond hij over deze woorden na te denkendaarna zonder verder een woord te spreken, reed hij het woud uit en bracht mij naar het park, aan den buitenkant van do stad. Wy waren nog niet ver gegaan of de droevige sporen van den nachtolijken aanval vertoonden zich voor onzen blikken en leidden ons af van het zooeven gevoerde gesprek. Nog geen twintig meter van het hek van het pari verwijderd zagen wij midden op den weg het lijk vac een man liggen in wiens borst eene gapende wonde was toegebracht door een stuk van een granaat. Hel was duidelijk dat hetzelfde schot eerst den stam var een forschen acacia had getroffen en dezen zoo ver wrongen en gebogen had dat de bladeren boven hei lijk van den man eene zwarte schaduw vormden. En geen honderd schreden verder was een huisje van den boschwachter in een verkoolde ruïne veranderd, het dak was schoon van de muren weggelicht, de dikste balken waren alle zwart en verkoold, waar degranaa was gebarsten en de muren helden over en deden eene instorting verwachten. j, Het merkwaardigst was echter de gestalte van den wachter zelf, die voor het venster stond alsof hij no/ leefde met onbeweeglijk gelaat, de oogen geopenc en de handen op de vensterbank. Toch was de armi man morsdood, hoewel er op zijn liohaam geci, wonden te zien waren. Zelfs het bord met voedsel naast hem was onaangeroerd en door het vuur niel aaogetast. {Wordt vervo]gd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2