Tweede Editie. iitoorMierta. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Tijdig zorgen FEUILLETON. )e onneembare Stad. 131 Jaargang Woensdag 25 September 1895. No. 3752 HAARLEM S DAGBLAD ATBOHSnNT iUMENTSPBIJS: Voor Haarlem per 3 maanden.f 1.20 "Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente),. per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummersn 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 «de omstreken en franco per post0.37U2 ADVERTBITTrËlT: Van 1-5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cerit per regel. Abonnementen en Advortentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren ep Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofilagcnlcn nor het Buitenland: Compagnie Giaérwle de Publicilé Elrangire G. L. BAVBF. Co. JOHN F. JOXES, Sim.. Parijs SIM» Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Zandooorf, J. ZWEMMER: Vele. 0: Blotmendaal Santpoort en Schoten. P. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; Haarlemmermeer, C. DOEKES; Spaarndam, C. HaRTENDORP 'fel-en, L. \ENTS; IJmuiden. .T. .T. T.TA DEN; BeverwijkH. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. -Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- itiën, Brievenhoofden, Memoranda alle overige Drukwerken, die op 'Itoren voorkomenworden ter van dit blad goed. en vlug gedrukt. De Directeur- Uitgever, J. C, PEEREBOOM. D de étalage voor de vensters van Bureau van dit Blad zijn de na- gende afbeeldingen gelegd: )e groote fransohe manoeuvres platen). De generaals Saussier, Drago- joft on Zur Linden in het bivak net bosch van Mainjeau. i Gevecht te Vaifroioourt. 1 Het nemen eener batterij door aanval van dragonders op het eau van Frénois. De president der Fransohe re liek en prins Nicolaas van Grie- iland te Parnot. Generaal Dregomiroff en zijn aide samp, prins Bariatinski. Generaal Giovanninelli, decom- idant van het vijandelijk leger. De voorposten van den vyand. Het lezen der dagbladen. Een hoek van hot kantonnement infanterie te Haréville. D Jagers in het bosoh. jet bezoek van den Lord Mayor Londen te Bordeaux, iet transportschip Comorin. e brand van de Comorin in de 'en van Marseille. Ie terugkeerenden van Madagas- [(2 afb.) Aankomst va n de Shamrock te De gewonden in een tent op de 3 van de haven te Algiers, ord Archibald Campbell en zijne ars. b terugkeer van keizer Wilhelm jan de manoeuvres, fen Iersche biggen markt by regen- lig weder. Bn les in het sohieten. en amateur photograaf in West- Iden. B lijken van de vermoorde zen- Qgen nabij Foetsjeng in China, e Bramahvereering op Java. B olifantenjaoht in lndië. iwntennes in lndië. ïn eerste rangs botel inNewyork. Ima: Tadema. Egyptische gooche- (Na- r een schilderij in het bezit den heer A Preyer, Amsterdam), phlergevel van het Brongebouw Drinkhal. 6 Ballerkuil te Drente. (Deze 3 pigen Haard). Bzoek van de Koninginnen acn rysel. 6 veroverde kanonnen op Lombok, Soembingwaarmede generaal (Br naar lndië terugkeerde. 1 ilitieke Platen en Portretten. I De Gemeenteraad heeft zich in de vergaderingen van 24 Mei 1893 en van 4 Juni 1894 verklaard tegen verlenging van de concessie der gas fabriek. In de eerste vergadering toch ver klaarde de meerderheid van den Raad, dat concessieverlenging altyd tot teleurstelling had geleid, omdat de wetenschap vooruitgaat, alleen de contraoteerende maatschappij van dien vooruitgang profiteert en elke con cessie om die reden na weinige jaren volkomen irrationeel blijkt te zijn. Daarop volgde.dat het deshalve, „ook afgezien van de vraag, of de .gemeente tegen het einde der thans „loopende concessie, al of niet genegen „mocht zijn eenenieuwe overeenkomst „te sluiteD, ten eenenmale.ongeraden „is te aohten, reeds een tiental jaren „te voren daartoe over te gaan." Op deze gronden weigerde men toen de voorstellen van de Imperial te behandelen en den 4den Juli 1894 is de Raad bij dat besluit gebleven. Is daarmee niet uitgemaakt, dat de Raad niets dan eigen exploitatie wil Het is Dog altyd onzeker. Leest men, dat „ooncessieverlenging altijd tot teleurstelling leidt" dat elk contract! worden gehoord en geraadpleegd, na „weinige jaren irrationeel" blijkt j hoevele tydroovende adviezen, rap- worden? Door de gemeente of door particulieren Laat ons toch niet vergeten, dat de zes jaar die ons nog resten, niet geheel aan besprekingen en onder handelingen kunnen worden gewijd. Minstons twee jaar gaat daar stellig af om te handelen. Stel eens, dat de Imperial of een ander particulier zulke voordeolige aanbiedingen deed dat de Raad met aanvrager een overeenkomst trof. Er zou dan een nieuwe fabriek moeten' worden ge bouwd en men daarvoor dan toch be hoorlijk don tyd moeten hebben.Dit is ook het geval wanneer de gemeente zelve besloot een fabriek te bouwen. Zonder overdrijving mag men dus vaststellen, dat van de zes jaar al twee jaar afgaan om te bouwen. Er blijven er dus vier over. Voor een gewoon mensch is een tydsverloop van vier jaren zeer be langrijk. Hij kan in dien tyd wat men noemt dood en begraven zijn zonder eenigen twijfel zal er in vier jaar in zijn omgeving veel (gewijzigd zijn en veranderd. Van rijk kan hg ia vier jaar tijds arm zyn geworden: 't is waar, dat het omgekeerde zeld zamer voorkomt. Voor een bestuurs college is evenwel vier jaar van geen beteekeDis. Hoeveel personen moeten niet te zijn dan zou men meenen, dat de Raad in geen geval zich ooit weer aan eenige concessie zal wagen. Eenigszin8 in tegenspraak met deze besliste verklaringen is de slottrase waarin gezegd wordt, dat het ten eenenmale ongeraden is, reed3 een tiental jaren te voren daartoe over te gaan." Dit besluit heeft op ons altijd den indruk gemaakt, alsof do Raad over hellende naar eigen exploitatie, toch de mogelijkheid eener concessie niet heeft w llen uitsluiten. Anders toch had men eenvoudig kunnen zeggen „de Raad, overtuigd dat alleen eigen exploitatie voor de gemeente is aan te raden, wijst de voorstellen der Imperial van de hand." Intusschen zyn er sedert het eerste besluit tot afwijzing werd genomen, weer twee jaar verloopen. Over enkele weken schrijven wij 1896 en is de termijn voor het afloopen vau de concessie aaD de gasfabriek, tot zes jaar ingekrompen. Het schijnt een lang tydsverloop, maar in werkelijkheid is een tijds ruimte vau zes jaar voor een zoo moeilijke en ingewikkelde quaestie niets te veel. Wie daar anders over denken mocht lette, op den tijd dien men noodig heeft gehad voor de voorbereiding van onze duinwater leiding, een veel eenvoudiger zaak dan de liohtquaestie en waarvan het einde zelfs nog niet bij benadering te voorzien is. Eerst wanneer men zich een oogen- blik in de qu&est e indenkt, wordt het duidelijk dat de oplossing van dit vraagstuk hoogst tijdroovend wezen zal. Allereerst rijst dan de vraag '.welk licht zal na 1905 voor de straatver lichting worden gebruikt? Gas, elec- tris:h licht, acetyleenlicht misschien? Hoe zal dat licht geleverd moeten porten en brieven niet opgesteld worden vóór er mogelijkheid is, dat de Raad zich tot gezette behan deling van de zaak kan schikken 1 Hoeveel incident n, als araondemen- ten, motieB en dergelijke kunnen den voortgang van de zaak niet belem merenHoeveel tijd zal de Raad zelf niet noodig hebben, om tot een con clusie te geraken 1 Wanneer wij dat alles bedenken, dan zouden we bijna durven beweren, dat vier jaar mis schien niet eens genoeg is. Ware de heer Hij mans niet 's Raads Benjamin, zoodat hii vreezen moet door een al te spoedig op den voor grond treden zijne oudere broeders te ontstemmen, dan zou naar het ons voorkomt hij, die zich indertijd voor de gasquaestie heeft geïnteresseerd op een wijze, die hem zon Ier twyfel nu op zijn zetel heeft geholpen thans de man zijn om aan den Raad V' or te stellen de verlichtingsquaestie ten spoedigste weder ter hand te ne men. anders dan tot schade van de burgerij strekken. Laat meu dus een begin met de zaak maken nu het nog tijd is. STADSNIEUWS. Haarlem24 September. Op de militaire schietbanen in de duinen onder Overveeu, had Zondag de jaarlykscho onderlinge schietwed strijd plaats, tussehen de leden der Vereen, tot vorhooging van 's Lands Weerbaarheid voor Vaderland en Koning, alhier. De uitslag was als volgt: le pry's H. v. Daalen met 50 en 51 punten. 2e prijs D. Teekens met 47 en 48 punten. 3e pry's K. J. Hollander. Verder behaalden prijzen deheeren: Ch. F. Arnold, A. A. Zuurendonk, F. A. Boeree, F. J. A. M. Wesse- lingh, J. Wijdoogen, J. Kamman, Jac. v. Waard, Joh. Aartsen, D. M. H. Twisterling, A. Wijdoogen, Joh. Waard. De consolatie prijs viel den heer J. Wensing ten deel. De heer van Daalen won nu voor de tweede maal dc-n eereprijs, zilv. medaille, die hy het vorige jaar we der had moeten afstaan. Deze medaille moet 2 maal ach teden of 3 maai in het geheel ge wonnen worden alvor.-ns het eigen dom van den sohutter te zijn. Zooals onzen lezers uit eene ad vertentie in het vorig nr. gebleken zal zijn, heeft het bestuur van de volksleeszaal het plan, voor te stellen die op te heffen. Naar wij vernemen is dit voorstel toe to schrijven aan het gering aantal personen, dat vin de leeszaal gebruik maakt. Het bezoek bepaalt zich tot enkele personen en daarom stelt, hoewel de financiën niet onbevredi gend zijn, het bestuur vo.-r de volks- leeszaal maar liever ip te heffen. Zooals uit achterstaande advertentie minister van oorlog C. O. H. Sehne;- der, en de overeten der genie baron Pantalion van Eek en kapt. Dooreman. Zoowel het Brongebouw, als de bad inrichting werden bezocht. Over beide inrichtingen spraken de bezoekers met lot. Door de recheroheurs Verkerk en vau Halst is aangehouden de 32 ja rige kuiper M. v. d. L., verdaoht van j diefstal van twee vaten honingzoet j ter waarde van f 25 ten nadeele van zyn patroon, den heer 3. Een vat is reeds door hen in beslag genomen. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „Werkverschaffing." Van 1 Nov. tot 24 Sept. hebben zich de volgende personen aangemeld 1 voor bloemistknecht, 1 voor da mes-laarzenmaker, 6 voor schilder, 13 voor los werkman, 4 voor kleeder maker, 1 voor baker, 62 voor werk vrouw, 7 voor waschvrouw, 10 voor naaister, 1 voor strijkster, 1 yoor vlechtwerk, 2 voor waakster, 1 voor kookster, 1 voor noodhulp, 2 voor mangelwerk, 6 voor grondwerker, 25 voor loopwerk, 3 voor breiwerk, 20 voor loopsnecht, 10 voor oppasser, 3 voor kuffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 4 voor schrijfwerk, 1 voor koetsier, 3 voor kantoorbediende, 2 voor timmerman, 1' voor eigaren- maker, 3 voor lichtwerk, 1 voor broodbakkersknecht, 1 voor zadel maker, 1 voor ziekenoppasser, 1 voor waker, 1 voor tafelbediende. Particulieren en werkgevers die van bovenstaande aanbiedingen gebru k wenschen te maken, wordt bt-leefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het B-8tuur te.rlch.ten, bus Doelen o 1 Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen. tussehen twee Brabantsche arbeiders, waarby de een den ander met een zoogenaamd bietensohopje zoodanig aan het hoofd verwondde, dat de man bewusteloos bleef liggen en heel kundige hulp moest worden ingeroe pen de dader werd in arrest genomen. Als brievenbestellers ten postkan tore Overvoen zijn benoemd G. J. Sandorp en J. J. Huizinga. Naar met zekerheid vernomen wordt, heeft de Burgemeester van Zandvoort, de heer B. T. A. Wes- terouen van Meeteren, het voornemen tegen 1 November a s. eervol ontslag aan te vragen. Zaterdag a.s. zal te Zandvoort een proeftocht gehouden worden met de reddingsboot der Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingsmaatschappij. BINNENLAND. Hofberichten Het vertrek der Koninginnen naar het Loo is bepaald op Vrijdagvoor middag omstreeks 10 uur. De Ko ningin-Regentes bezocht Maandag namiddag het krankzinnigengesticht onder Loosduinen. Uit den aard van de zaak is de mensch geneigd dat ene wat hem hoofdbreken en moeite bezorgt, uit te stellen. Wie zoo handelt met zijne privaat-aangelegenhedeD, moet dat alleen tegenover zichzelven verant woorden en draagt er dan ook alleen de schade van. In een zaak als deze is het natuurlijk geheel anders. De Raad draagt de verantwoordelijkheid tegenover alle ingezetenen en die ingezetenen zullen van al le lang talmen de nadeelen ondervinden. Dat die nadeelen groot kunnen zyn ligt voor de hand. Een overhaa-it besluit ia welken zin dan ook, hetzij tot eigen exploitatie, hetzy tot gun ning van een ooncessie, kan nooit Men meldt ons uit Velsen Hoewel meu niet zeggen kan dat het met den aanleg van de Stoom- blrjkt, zal Dinsdag 1 October hier ter tram Haarlem B ever wij x. bijzonder stede in de sociëteit „Vereeniging"snel vooruitgaat, zijn toch van at de de reeds aangekondigde liederavond worden gegeven door de heeren Joh. M. Messchaert, baryton, en Julius Röntgen, Pianist. De beer Mes?ohaert zal deze maal „Die schone Müllerin" van F. Schubert in zijn geheel voor wat, naar men ons mededeelt Velserbrug tot halfweg Beverwijk de rails reeds gelegd. Het gerucht heeft zich hier al verspreid, dat het gedeelte Velsen—Beverwijk onmid- deljjk na voltooiing in voorloopigo exploitatie zou komen en dat dit niet vau geloofwaardigheid ontbloot nog nooit heett plaats gehad. Dejis blijkt wol daaruit, dat heden aan muziekliefhebbers zullen dus op den I het station Velsen reeds 8 waggons eersten Dinsdag der maand October j tot personenvervoer zijn aangeko- kunnen genieten. Voor meerdere j meu. Deze, zoowel als de locomotief bizonderheden zie men de advertentie. die bereids by den aanleg dienst doet, zien er keurig uit. Gisteren is hier ter stede in den,' Over 't algemeen zijn alle aange- hoogen ouderdom van bijna 79 jaarvoerde materialen vau uitstekende ontslapen de heer J. P. C. de Klein, kwaliteit en zal, naar het zich nu al van 1 Juli 1862 tot 1 Juli 1892 laat aanzien, de bouw vau den weg apotheker in de stadsapotheek. Deaan soliditeit niets te wenschen over overledene, geb/te Delft, stond wegens laten. zijne humaniteit by de armen zeer in aanzien en bekleedde zijn betrekking steeds met ijver en nauwgezetheid. Maandagmiddag, omstreeks 3 uur werd een bezoek aan het Brongebouw alhier gebracht door Z.-Exc. den De paardentramdienst Beverwijk Wijk aan Zee en Duin wordt 30 Sep tember gestaakt. In een herberg ia (den Houtrak- polder ontstond Maandagavond twist Prinses Pauline van Wurtemberg bracht Maandag een bezoek aan Rot terdam ter bezichtiging van het oor- logssohip Piet Hein op het etablisse ment Feyenoord. H. K. H. werd rond geleid door den kolonel Jansea van Afferden, den commandant en den heer D. Croll, directeur vau Feyen- oord. Tot ridder-grootkruis in de orde van den Nederlandsohen Leeuw is benoemd de heer De Burenstam, tot dusver gevolmachtigd minister van Zweden en Noorwegen te 's-Graven- hage, en tot commandeur in de OraDje-Nassauorde baron von Braun, laatstelijk secretaris der legatie van Oostenrijk-Hongarije te Rotterdam. Naar men verneemt, worden pogin gen aangewend bij de directie der „Noordhollandsohe Tramweg-Maat schappij", om haar te bewegen de lijn van Edam door te trekken naar Oosthuizen, en zoo mogelijk verder naar Hoorn. Het voornemen bestaat, om munt biljetten van 10 gld. te doen aanma ken, teneinde te kunnen overgaan tot de intrekking van 1 millioen aan muntbiljetten van f 50, welke veel minder in trek zijn en het in om loop brengen in de plaats daarvan van muntbiljetten van f 10, op gelijk nominaal bedrag. Uit Wissekerke (N.-B.) wordt het volgende gemeld Toen Zaterdag jl. schipper D.Boele uit Sliedrecht, geladen met brikken voor den Vlietepolder, den wal van dien polder naderde, liep zijn schip lek op een der zinkstukken tussehen Naar hei engelseh van MAX PEMBERTON. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK IX. Jacob Dyer smeekt om brood. el was aan geen twyfel onderhevig, dat hij het had maar ik zei het hem niet, en gaf hem in b van een verwijt myn brandewijnflesch, die hy )p den bodem leegdronk. la nu mee Daar huis," zeide ik, „dan zal ik eens wat ik voor u doen kan." ian niemand mij zien vroeg hy en gluurde angstig f de boomen rondom mijn tuin. fiemand, die belang in je stelt,"- zeide ik en bood mijn zadelriem aan, dien hy vastgreep, lokterriep hg uit, „als men my vond dan werd Is een hond doodgeschoten. Ik heb de soldaten t zweren dat zij het zouden doen, toen zy den vaarin ik mij bad verborgen voorbij liepen, ,.En zij zyn mannen van hun woord," zeide ik, geen reden hebbende om hem gerust te stellen. „O, was ik maar op een amerikaansch schipriep hij uit. „Dat ben je nu niet, en als het'je kan troosten, er ligt geen amerikaansch schip in de haven." „Dan ben ik ver'oren 1" zeide hy en zijne hand, waarmee hij den riem vasthield, beefde. Wij hadden nu den toegang tot den tuin bereikt en ik steeg af en ijlde voorwaarts om Fortune te omhel zen. Reeds bad zy den ongelukkigen man, die mij ver gezelde, gezien en na mij een kus op de lippen te hebben gedrukt, ging zij heen om voedsel voor hem te halen en zette een stuk vleesch en een flesch wijn, die nog was overgebleven van hetgeen wij in den avond van ons huwelijk in het paviljoen hadden ge- voDden, voor hem neer. Hij at en dronk zoo woest, dat het verwondering moest baren, dat hy niet stikte en nadat van het vleesch een zeer klein stukje was overgebleven, verzocht hy mij om een pijp tabak en begon met welbehagen te rooken. Gedurende zyn haastig maal pijnigde ik mijne her sens met de vraag wat ik met hem moest aanvangen. Dat ik bereid zou zyn om hem in myn huis een schuilplaats te bieden, bleef buiten quaestie. Zelfs myne zachtaardige Fortune, die hem aanzag terwijl bij at, bad mij toegefluisterd, dat zy hem haatte, en afschuw over zijn verraad en ondankbaarheid was niet te onder drukken. Tot mijne groote vreugde stelde hg echter zelf voor naar het bosch terug te keeren en het was my onmo gelijk om hem een ander voorstel te doen. „Dokter," zeide hg, „ginds ben ik veiliger, dunkt u niet? By u zullen er wel andere menschen komen." „Ja," zeide ik, „nu je het mij vraagt, geloof ik dat het bosoh de beste schuilplaats voor je is." „Maar u zult me toestaan hier iederen dag te komen om voedsel te halen hè U zult me toch niet verge ten En uwe vrouwzy ziet er te lief uit om iemand van honger te laten sterven. Ik wil wedden, dat zij mij wel wat zal willen geven. U kunt op mij rekenen dokter." „Waarvoor vroeg ik. „Op hulp, wanneer de Franaohen op het eiland ko men. Dat zal een groote dag voor raii zyn, en ik zal myne vrienden niet vergeten. Ik ben niet ondankbaar. U hebt mij geholpen en ik zal u helpen. Voor den drommel, wat zullen wij hen te pakken hebben. Geen een hier is een cent waard geen een 1" Fortune's liet gelaat werd bij deze woorden met een gloeienden blos overtogen, maar ik nam ze uiterst koel op. Ik kende den man, en dat hij weer op zyn ouden bluffenden toon begon te spreken, verbaasde mij niet. „Jacob Dyer," zeide ik, „ga heen en laat je niet weerzien alvorens je wat beleefder kunt spreken." „O, bet is geen beleediging volstrekt geen belee- diging!" stamelde hy „Ik meen het goed; ik ben een openhartig man en zeg wat ik denk. Goeden dag dok ter, goeden dag, mevrouwtje. U zult mij toch niet ver geten ik was eens een aanzienlijk man in Londen, ja dat was ik. Velen hadden toen een cheque van hon derdduizend pond van mij gaarne in betaling willen aannemen. U zult mij toch niet van honger laten ster ven dokter?" Na deze verontschuldiging en het overschot van het vleesch ea brood bij zich te hebben gestoken begaf hy zich naar den uitgang Fortune was het huis weer bin nengetreden. Ik stond alleen toen hij den met gras begroeiden heuvel beklom om het bosoh te bereiken maar hy was nog twintig schreden van den zoom verwij derd toen by een luiden kreet deed hooren en zich omkeerde om den tuin weer te bereiken. Op hetzelfde oogenblik kwamen drie ruiters uit het plantsoen aan rijden en nauwelijks hadden zij hem in het oog ge kregen of zij zetten huune ponnies in den galop aan en enelden over het gras den vluchteling achterna. Van mijne plaats by den hoek van den tuin kon ikhettoo- neel, dat zeer spoedig werd afgespeeld, geheel over zien de strakke gezichten der ruiters en de doods angst van den vervolgde. En ik wachtte als iemand wacht in den schouwburg op de ontknooping van het drama, op het einde, dat niemand kan vermijden. Veertig metera nog van den tuin verwyderd hadden zy hem op het open gras ingehaald. Hij was blyven stilstaan en strekte zyne armen smeekend naar my uiten de gil dien hij uitte werd van top tot top weerkaatst, toen een der soldaten zich over zyn zadel boog, een pistool tegen zijn oor plaatste en zija her senpan verbrijzelde. Ik zag het liohaam een oogenblik wankelen, daa-na werden de armen krampachtig op geheven en doorvoer éene rilling het lichaam. Daarna viel Jacob Dyer op het gras zonder verder een kreet te slaken en het aantal dooden was weer met een ver meerderd.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1