li Fruin daarvoor de aangewezen man z zijn. Koloniën, At j all. jj Aan het verslag omtrent de voor- ia naamste gebeurtenissen in het gou- j, vernement Atjeh en Onderhoorig- 2( heden, loopende van 21 Juli ji. tot it, en met 1 Aug. wordt in de Jav. Ct. 1,. het volgende ontleend Groot-Atjeh. Op politiek gebied viel 3 in de afdeeling Groot-Atjeh niets t meldenswaardigs voor. s Enkele onzer tgdelijke versterkin- j gen werden licht beschoten, tengevolge waarvan een inlandsch fuselier, die buiten de versterking Anagaloeng j zich ophield, zeer lioht verwond werd. j Op onze tijdelijke benteng te Senelop t werden eohter in den nacht van 30 op 31 Juli jl., behalve uit geweren, \x ook uit twee vuurmonden een 25-tal van onze niet gesprongen granaten 3 teruggeschoten. Op 3 na Sprongen a, zy alle; éen kwam in de versterking l3 terecht en richtte eenige schade aan q van materieelen aard en een viel in £l het voorwerk, zonder te springen. Onderhoorigheden. Oostkust. Bij j zonderheden vie'.en niet te vermelden. Noordkust. De krijgstocht der ver bonden radja's van Tjoenda, Nisam, Bajoe en Sawang, ten doel hebbende de verstrooiing der bende kwaad- tj willigen, die in den nacht van 7 op 8 Juli de Chineeïche wijk te Telok- li Semawé aanviel, werd met succes af bekroond. d Na een kort geveoht met de terug ei trekkende bende viel Kota Blang Ara i in handen van onze bondgenooten, jl waarbij het hun gelukte weder een ai gevangene te maken, die naar Tjoenda I werd gevoerd. Volgens later bevestigde berichten Q sneuvelde o.a. de broeder van een der invloedrijke hoofden der kwaadwilli- c gen Panglima Prang Atip van Paloh en a werden twee anderen zwaar verwond t van wie éen reeds overleden was. Aan de zijde onzer bondgenooten sneuvel- II de éen man van Nisam. I Den 22sten Juli werden de 1ste luitenant Van der Hoeve, éen Euro- II peesch sergeant en éen Europeesch fuselier door een amokmaker bij een 1 militairen marsch met een parang lioht verwond. De aanvaller werd af- k gemaakt en later herkend. De gewon- den waren reeds hersteld. Westkust. Na de vervanging van 8 den algemeen gehaten T. Tjihiq van e Melakoeh door de meest rechtheb- 'j bende op het kedjoeroeanschap van Melaboeh, den jeugdigen RadjaNagoer keerde de rust weder in die streken terug, hoewel Toekoe Bin er nog niet in slaagde de omstreken geheel van kwaadwilligen te zuiveren, getuige enkele schoten, welke nog in de richting ^aa den pasar te Melaboeh, het eigenlijke gebied van den afgezet- ten kedjoeroean, werden gelost zonder echter iemand te treffen. De weersgesteldheid was zeer stormachtig. Hevige regen- en wind vlagen veroorzaakten vrq belangrijke schade aan de borstweringen] en ver blijven onzer tijdelijke versterkingen. De gezondheidstoestand was gun stiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 16 tegen 21 en dat van de berri-berri 5 tegen 4 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was lager. In de Loc. wordt eene betrekking j gevraagd voor den gegageerden fuse lier Dumasen, oud 22 jaar die wegens op Lombok bekomen wonden voor verderen militairen dienst is afgekeurd. De Loc. zegt dat men de arme stak kers, die daar ginder hun leven voor ons veil hadden en thans ten gevolge daarvan den dienst moeten verlaten, aan werk moet helpen. Zoo zijn de Lombok-helden nu al arme stakkers geworden. (J. B Te Soerabaja is 16 Augustus het stoomschip Sindoro met zieke onder officieren, mindere militairen en ver oordeelden van Ampenan aangeko men. De offioier van gezondheid ,der tweede kl. E. A. Ockerse begeleidde het transport. Van Boeleleng kwamen met hetzelfde stoomschip te Soerabaja aan de eerste luitenant der artillerie G. L. van der Waarden en de tweede luitenant der infanterie C. M. J. van Hoogstraten. Het stoomschip Sindoro keerde heden van Soerabaja naar Ampenan terug met éen cfficier, drie onderofficieren en dertig minderen Leger en Vloot. I De bij het wapen der infanterie tot majoor bevorderde kapiteins jhr. W. G. van der Wijok en G. J. W. Koolemans Beynen komen resp. te I Middelburg en te Leiden in gar nizoen. Legeroefemngen. Over de oefeningen in de stelling Amsterdam bevat het Hbld. van 1 hedenmorgen het volgende verslag Den aanvaller is het, zooala wij reeds mededeelden, na het gevecht om en bij Leimuiden gelukt den ver- dediger terug te dringen uit zijn voor- geschoven positie. De afdeelingen welke de Noord partij vóór het Zuidfront der stelling had opgesteld, zijn op alle punten teruggedrongen. De Noordpartij handhaaft nog slechts veldwachten (een sectie in fanterie sterk) op de acceseen in het voorterrein in de lijn Bennebro6ker- dwarswegKalslagen,terwijl de Weet- einderplas door de marineflottille wordt bewaakt. De aanvaller (Zuidpartij), die na het gevecht om en bij Leimuiden in en nabij dat dorp den nacht heeft door gebracht, en nu ook de beschikking heeft over een detaohement ponton niers 'met 6 pontons no. 1 (van den varenden trein), vatte het voornemen op, de voor het Zuidfront der stelling opgestelde detachementen der Zuid partij gelijktijdig aan te vallen, wel ken aanval hij zal inleiden door een kort, maar zeer krachtig artillerievuur. Deze partij stond des morgens te 7Vs uur in de lijn Venneperdware- wegHeereweg (pl.m. 750 M. ten W. van de hoeve „Eenzaam," aan het zuidelijk uiteinde van den Westein- derplas). Te 71/- trok de ranvallende partij voorwaarts langs de verschillende accessen, die op de linie aanloopen. Een dichte mist stelde de aanval lende troepen in staat een grooten sprong voorwaarts te doen, terwijl de veldwachten der verdedigende partij voor de overmacht moesten wijken. De marineflotille op den Westein- derplas ondervond de groote nadeelen van den zwaren mist, zoodat het haar niet gelukken mocht (hetgeen anders zeker wel het geval zou zijn geweest) den opmarsch der aanvallende troe pen langs den Ringdijk van den Haar- lemmermeerpolder en langs den Heereweg (leidende van Leimuiden naar Kudelstaart) ernstig te belem meren. Dezelfde mist was evenwel ook oorzaak, dat met de hevige besohieting die den stormloop op de linie moest voorafgaan, moest worden gewacht tot het optrekken van den mist. Toen deze te ongeveer negen uur verdween was de aanvaller opgerukt tot p. m. 1000 M. van den Slaperdijk, terwijl zijn beide battery en stellingen hadden ingenomen op den Benne- broeker dwarsweg. De verdediger was geheel terugge trokken binnen de verdedigingslijn en wachtte daar den opdringenden vijand af. Om negen uur werd het vuur door den aanvaller geopend en volgehou den, tot men uit het ophouden van het artillerievuur des verdedigers meende te mogen besluiten, dat deze artillerie tot zwijgen was gebracht. Over de geheele linie werd nu gelast tot den aanvalhet artillerie vuur des aanvallers werd gestaakt ten einde de eigen troepen niet te treffen. Vooral op het acces vr.n den Ringdijk was bet een levendig tooneel, daar de overste Prins de pontons had benut om daarin zijn infanteristen langs en over de Ringvaart vooruit te brengen. De voornaamste beweging werd echter gestuit, toen de aanvallende detachementen tot op pl. m. 300 meter van de stelling waren doorgedrongen. Een hevig infanterievuur van den verdediger riohtte zooveel verliezen aan onder de op de smalle accessen aanrukkende afdeelingen, dat ze eerst tot staan kwamen en toen gedwongen werden den terugtocht aan te nemen. Hoewel het den aanvaller dus niet gelukt was zijn plan te volvoeren, om, door een plotselingen stormloop, ingeleid door een moorddadig artille rievuur, zioh meester te maken van de linie, is hij er door zijn krachtig optreden toch in geslaagd, den ver dediger terug te dringen in zijn ver dedigingslinie en zelf weer een groo ten sprong voorwaarts te doen. De aanvaller zit dus vlak op de linie en houdt deze geheel opgesloten. Sport be Wedstrijden. Naar het Hdbl. verneemt, bestaan er plannen aan het gemeentebestuur van Amsterdam vergunning te ver zoeken, het hoofdgebouw van de we reldtentoonstelling of een gedeelte daarvan dezen winter te laten staan om daarin een wielerbaan te bou wen, waarop wedstrijden zouden kun nen worden gegeven. Het benoodigde kapitaal zou reeds gevonden zijn. Letteren en Knnst. De 'neer Henri van Kuyk is door den heer Chrispyn als regisseur ge- engageerd aan de Nederlandsche Tooneelvereeniging, welke 4 Ootober te Amsterdam hare eerste voorstel ling in dit seizoen geeft. Opgevoerd worden dan „Kerstavond", uit het Duitsch, van Carl Maria, en „Met vuur spelen", van Strindberg. Het eerste onder regie van den heer Chri?pijn,bet tweede onder die van den heer Van Kuijk. Het afscheidsconcert in het con certgebouw te Amsterdam van den heer Willem Kes, waarop zijn opvol ger de heer Mengelberg zich als klavierspeler zal doen hooren, is vastgesteld op 24 October a.s. GEMENGD NIEUWS. Een aantal menschen staan voor het Hotel Bristol in Parijs te wachten, om den koning van België te zien uitgaan. Uit de Rue Cartiglione komt een lange heer, met een slappen hoed op en in een kort jasje eekleed, lang zaam aanwandelen. Hij houdt de handen op din rug. Bij een groepje nieuwsgierigen gekomen, staat hij stil en vraagt: „waar wachten die menschen op „Om den koning van België te zien", antwoordt een jongen. „Nu, daar is ook niet veel aan te zien," zegt de heer, en gaat het hotel binnen. Deze opmerking kwam van den Koning zelf, die zonder door iemand herkend te worden, van een wandeling terugkeerde. Er heeft zich in Frankrjjk een co mité gevormd tot het opriohten van een standbeeld voor generaal Alex andre Dumas. Voorzitter is niemand minder dan generaal Février, groot kanselier van het Legioen van eer vice president generaal Jacquemin. Onder de leden: het Kamerlid Bour geois, Jules Clarettie, de senator Andrien Hébrard, voorzitter van het Parijsche perssyndicaat, Viotorien Sardou, Armand Silvestre. Generaal Alexandre Dumas was de vader van den romanoier Dumas père. Hg was de zoon van markies Pailliterie en van een ne gerin en werd in 1762 op San Do mingo geboren. In 1793 was hij di visie-generaal en voerde bevel over het Fransche Alpen-leger, waarmee hij tot aan den Mont Cénis voortruk- te. In 1794 voerde hij bevel over de troepen in de Vendée, waar hjj zioh door zijn gematigdheid de ongenade der terroristen op den hals haalde. Onder Napoleon ging hg mede naar Egypte, landde op den terugtocht in Italië, waar hg verslagen en naar Napels gevoerd werd. Hier zuchte hij laogen tijd onder mishandelingen io een vochtigen kerker. Later be vrijd was hij ongeschikt voor den dienst geworden en stierf reeds in 1306. De werkstaking, welke aan de Clyde dreigde uit te breken, zal waarschijnlijk voorkomen worden. De scheepsbouwers van Belfast en Clyde hadden Dinsdag te Glasgow een bijeenkomst met gedelegeer den van de ketelmakers-vereeniging, die loonsverhooging vroegen voor de werklieden. Men kwam niet tot een beslissing, maar vermoedelijk zal de zaak inderminne gesohikt wor den, en voor het oogenblik schijnt de dreigende crisis bezworen. Daar entegen dreigt te Londen een algemee- ne werkstaking in de bouwvakken te zullen uitbreken. De voreeniging van metselaars heeft den leden be volen, niet meer te werken voor de firma Smith Co., die een arbeider in haar dienst had gehad, die geen lid was van eener werkliedenver- eeniging. De Berlijnsche eigendommen van baron Von Hammerstein zijn Maaudag verkooht. Zij hebben 603.100 Mk. opgebracht: daar ze echter met 731.600 Mk. aan hypotheek belast warer, komen de hypotheekhouders nog 128.500 Mk. te kort. In de „Renaissance idéaliste" wordt melding gemaakt van twte nog al grappige incidenten uit het leven van Villiers de 1'Isle-Adam, grappig om de wijze waarop Villiers zijn entrée maakte in de „groote" wereld van Duitschland. Te Munchen was hij op een soirée genooöigd bij een adellijke dame. Saint Saëns, Juddith Gautier, CatulleMen- dè3 waren er ook. Saint Saëns droeg op de piano zijn Danse Macabre voor. Daarna zou Vil liers een toen onuitgegeven drama La Eérolte voordragen. Correct gekleed, zette hij zich neer op depiano-tabouret. In groote stilte begon hij te lezen. Alles scheen goed te zullen gaan, toen hij plotseling opstond, vest en pantalon losknoopte, zijn laarzen uit trok, en weer gicg zitten, de voeten leggend op de toetsen van de piano, die onder dat gewicht jammerlijk kreunde. Het gezelschap dacht aan een aan val van waanzin, de dames verscholen zich achter haar waaiers, de heeren stonden verbluft. Judith Gautier sprak het eerst, om uit te leggen, dat Vil liers ongesteld was en dat hij bij eiken nieuwen aanval dezer ongesteldheid verplicht was, alle benauwende klee- dingstukken los te knoopen en te gaan zitten met uitgestrekte beenen. Na een oogenblik was de crisis voorbij. Alsof er niets gebeurd was trok Villiers zijn laarzen weer aan, knoopte vest en pantalon dicht en vervolgde de lectuur van zijn drama. Den volgenden dag was heel Mün- chen vol van het gebeurde, wat niet belette, dat Villiers kort daarna aan het hof te Weimar genoodigd werd, waar hij hetzelfde drama voordroeg. In het midden van den kririg van hofdignitarissen, dames en gasten, zat de groortog. Vlak tegenover hem Villiers toen er stilte gekomen was, begon de lezing, Op een gegeven oogenblik, bij een grappig, typisch- Parijsch woord, lachte de hertog hardop. Villiers, verbluft door het feit, dat een vreemdeling zoo de fijnheden der Fransche taal begreep en zijn tevre denheid hierover willende uitdrukken, sloeg op de buik van den groother tog, uitroepend„Ah, il a compris!" Dadelijk stonden alle dignitarissen op, bereid om op het eerste teeken Villiers door het venster te verwijderen. De groothertog, mèer dan verbaasd, kon alleen maar zeggen: aWel zeker mijnheer, ik heb begrepen!" Er kwam een tragische stilte. Maar de hertog glimlachte, stelde dignita rissen gerust en Villiers hernam de onderbroken lezing. Dat waren zijn twee eerste bezoeken in Duitschland. Overstrooming ia Spanje. Ver.-ohrikkelijke regenvlagen in de provincie Saragossa hebben de stad Alhama overstroomd. Verschillende rivieren zyn buiten de oevers ge treden. Het spoorwegverkeer in de provincie Saragossa is gestoord. In den nacht van Zondag op Maan dag heelt men te Milaan de schutting verbroken welke het standbeeld om geeft van Victor Eumanuel, dat in November zou worden onthuld. Met een beitel heeft men daarna groote stukken marmer uit den sokkel ge kapt: de sohade bedraagt ongeveer 20000 lire. ChineeBolie onzin. In zyn verslag over het onderwgs ta Hongkong in 1894 sohryft dr. Eitel Den 21en Mei ontstond in de Chi neesohe scholen der stad een paniek op bet gerucht, dat de stedelijke re- geering besloten had om van elke sohool eenige kinderen uit te zoeken wier levers zouden moeten gebruikt worden als geneesmiddel tegen een heerschende epidemie. Dit gerucht vond bij de moeders van de kinde ren, die de Chineesohe scholen, be zochten, algemeen geloof, en men mag er de gevolgtrekking uit maken, dat de Chineesohe vrouwen te Hong kong nu al evenveel vertrouwen in het koloniale gouvernement hebben als tien jaren geleden, toen de meis jesscholen eensklaps vervuld waren van het gerucht, dat de regeering op elke sohool eeu meisje zou uitkiezen dat levend begraven zou worden in de Taitamtoek-tunnel, opdat de stevig heid van den bouw des te beter ver zekerd zou zgn. Menscheneters. De Afrika-reiziger, kapitein Hinde, die jaren lang in den Congostaat doorbracht, heeft te Brussel een voor- draoht gehouden over het kannibalisme in het binnenland. De reiziger ver telde, dat bij de bewoners langs de rivier menschenvleesch een gewoon handelsartikel is. Men mest s'aven om hen smakelijk te maken en zelfs is bij enkele stammen de gruwelijke gewoonte in zwaDg, de slachtoffers armen en beenen te breken en daarop drie dagen lang met het hoofd boven in het water te hangen, om het vleesch te verbeteren. Men doodt grijsaards en ziekelijke individuen zonder eenig gewetensbezwaar en men ziet de kinderen hunne ouders opeten, geheel onbewust, dat zij er iets verkeerds mee zouden doen. VARIA. Is die rijke P. een verre bloedver want van je Sedert hij rijk werd, heel ver. Vervolg Stadsnieuws. Arrondissements-Rechtbank Zitting van 25 September 1895. Theodorus Clay, een 25-jarig koop man te Haarlemmermeer, had met een anderen koopman aldaar, zekeren Bosman, een koop aangegaan van vier biggen, doch Bosman was op den dag van levering, 20 Mei, niet in de gelegenheid om ze te leveren. Toen Clay bij Bosman kwam, wou deze de varkens echter liever houden en een gulden rouwkoop geven, maar daar had Clay geen trek in en werd zóo boos, dat hij den ouden Bosman beetpakte en hem driemaal in zgn neus beet, dat het bloed er uitliep. Weliswaar weet Clay het zich niet te herinneren en beweert integendeel, dat Bosman en zgn vrouw hem mis handeld hebben, maar de getuigen verklaringen zijn pertinent, zoodat de subs. off. van just., Mr. Joh. P. van OutereD, veroordeeling van den beklaagde requireert tot gevangenis straf voor den tijd van 4 maanden. Klaas Fray, arbeider te Beverwijk, kwam den llen Juli des avonds bij den bloemist Burger (bij wien hij een poosje in dienst was geweest, maar van wien hij den lOn wegens een verschil was weggeloopen) en vroeg om zijn geld, wat Burger geven wou wanneer Fray een mestvork die hg meegeno men had, bracht op de plaats waar die behoorde. Fray wou dat niet doen en stak daarna zes ruiten met de mestvork stuk, vernielde tegelijk een gordijn en een vogelkooi en joeg de vrouw van den bloemist zulk een schrik aan, dat zij er eene week ziek van was. Eisch gevangenisstraf van 1 maand. Beverwijk had vandaag een niet onbelangrijk contingent aan de te behandelen strafzaken geleverd. De tuinder Jan Schoorl van daar had den 30n Juli wat men noemt moeite met een anderen tuinder, die naar hij zegt gevent had in zijn buurt en hem daardoor benadeeld in zijn brood. Beklaagde erkende éen slag te hebben gegeven, niet drie zooals de mishandelde beweert. Eisch gevangenisstraf van 6 dagen. C. J. J. van Leeuwen, sigarenma ker te Beverwijk, heeft den 5den Augustus ook al „mot" gemaakt. Hij kwam toen in de herberg van juf- fronw Sleijboom, die hem zei dat zij niet aan sigarenmakers tapte en hem verzocht heen te gaan. Van Leeuwen, die zooals hij zegt, natuurlijk een borreltje ophad, wou niet weggaan en sloeg een ruit in. Wel beweert hij dat hij bg ongeluk de ruit heeft ingestooten toon hij zijn arm losrukte, maar de getuigen ver klaren anders. De eisch is 7 dagen gevangenis straf. Aanbesteding. Heden namiddag te 2 uur werd door het bestuur der sociëteit „Ver eeniging" in de bestuurskamer van genoemde sociëteit aanbesteedHet vernieuwen der zinkbedekkingen op de bekappingen van de concertzaal en gaanderij. Ingeschreven werd door W. H. Noë f 1794; Gebr. Steunenberg, Amst. f 1624; J. P. C. van Gurtzgen f 1440; P. H. Peters, f 1830; K. Hoesbergen f 1480; F. J. Pe'ers, Amst. f 1395; B. A. Smits f1826; H. Lasschuit en Zn. f 1827-86; J. J. Bonarius f 1519; P. Franken, Dordrecht, f1456; F. J. de Landmeter f 1447 85; M. Nieuwjaar en Zn. f 1590; H. Koning f1499; J. G. Korsten, Amst. f2167; Gebroeders Brakel f1632. VelBen. Door de afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers was Woensdagavond een ver gadering belegd in het hotel Appel doorn aldaar, waartoe behalve de on derwyzers en hoofden van scholen van hier en uit den omtrek ook den Burgemeester, de leden van den Raad en de sohoolcommissie uitge- noodigd waren. Een aantal onder wijzers en onderwijzeressen, twee hoofden van scholen, éen der wet houders en een lid der schoolcom missie waren opgekomen. Door de heeren van Dorsten en v. d. Have van Haarlem werd het streven en werken van den Bond ingeleid met het gevolg dat een 15 tal dames en heeren als leden toetraden, zoodat aldaar weldra een afdeeling van dien Bond zal opgericht worden. Ontvreemde ofvermi voorwerpen. Volgens officieele opgaaf zijn bij de inbraken te Hillegom de voor werpen ontvreemd, ten nadeele van den manufaoturier Nipper, den slach ter Baum en den boekdrukker de Kat, door inbraak gestolen 1 couponblad 3&pct. Ned.W. Schuld adm. Ketwich en Voomberg, groot f 100, no. 590 circa f 500 aan geld, waaronder een bankbiljet ad f200; diverse postzegels van een stuiver en van een halven stuiver1 gouden remontoirhorloge, no. 3650 met dito ketting en kapittelstokje; 1 gouden dames-remontoirhorloge, no. 38731 met zwart koordje1 gouden arm band, bestaande uit aan elkaar ge schakelde tonnetjes1 zilveren effen armband waaraan kleine sieraden zooals een harlekyn, koffiekannetje, medaille enz.1 medaillon met mans portret, uitwendig versierd met een steen en waaraan een gouden ketting; 2 juweelen oorknoppen met defecte en ongewone sluiting; 2 granaten oor knopjes 1 langwerpig granaten eenigzins defecte broche; ;1 gladde gouden haarring met de letters M. J. A. V. T.1 gouden broche met zilver bewerkt; 2 blauwe kinder arm bandjes {met kapittelstokje; 2 bruin- lederen portefeulles. Van deze diefstallen word verdacht een persoon 35 a 40 jaren, met vlaamschen tongval, bruinen of grijzen fantasiehoed, muiskleurige demisai- 8on, fluweelen kraag, donkere broek, sportschoenen, rossigen knevel, aan komende bakkebaarden, welke den 23 Sept. des morgens vroeg in de richting naar Leiden vertrokken is. De Officier van Justitie te Haarlem verzoekt opsporing, daartoe termen zijnde zijne aanhouding en berioht. Vervolg Nieuwstijdingen' Ned. Vrouwenbond- In de op 10 October te Alkmaar te houden 1 le jaarvergadering van den Nederlandschen Vrouwenbond tot verhooging van het Zedelyk Be- wustzgn zullen de volgende onder werpen worden behandeld Van het hoofdbestuur: a. Verslag van de vergadering te Colmar. b. Provinciale kringen om meer samenwerking in den Bond te bren gen. c. Bestrqding van het Nieuw Mal thusianisme, wat wg daarin doen kunnen. d. Bevordering van zedelijkheid onder de vlas werkers en andere boe renarbeiders. Van den HaagDoor welke mid delen kunnen de afdeelingen in de plaats harer woning de belangen der zedelijkheid bevorderen bij ver kiezingen voor Staten Generaal, Pro vinciale Staten en Gemeenteraad Van Alkmaar: De roeping der ouders om te zorgen dat de atmos feer, waarin hen finderen opgroeien, rein zq. Van Ned.-Indië; of het hoofdbe stuur trachten wil een wetsbepaling voor Indië te verkrijgen, waarin het onderzoek naar het vaderschap wordt toegestaan niet alleen, maar evenals in Duitschland verplichtend wordt gesteld. Des avonds zal in betzelfde ge bouw een groote openbare samen komst plaats hebben voor mannen en vrouwen, met verschillende spre kers, onder leiding van dr. Bouvin. Politiek Overzicht. In de fransche begrootingscommissie heeft de Cavaignac rapport uitgebracht over de begrooting van oorlog en deelde mede, dat eene vermindering van doze begrooting met 24millioen francs noodig was. In het verslag is ook de wenschelijkheid geuit, dat de regeeriug zal overgaan tot het vormen van een koloniaal leger. Heden zou de Cavaignac zijne mecle- deelingen voortzetten. Men verwacht dat de oritiek van dezen afgevaardigde op het beheer van het departement van oorlog, aanleiding zal geven tot ernstige discussiën. De volledige in houd van Cavaignac's rapport zal echter niet openbaar worden gemaakt voordat de commissie eerst het ant woord van den minister van oorlog daarop heeft vernomen. Vermoedelijk zou generaal Zur Linden reeds heden de bijeenkomst der commissie bij wonen. Wij meidden reeds dat Dinsdag het fransche ministerie een raad zou houden en dat de hoofdschotel der besprekingen zou vormen de te vol gen gedragslijn op Madagascar in verband met de ongunstige berichten over de expeditie. Eene nota van de Agence Havas deelt nu mede, wat in deze byeenkomst over de genoemde quaestie is besproken. De minister van oorlog, generaal Zurlinden, deed verslag van de maat regelen die genomen zgn om de repa- trieering der troepen te verzekeren, bevestigde hetgeen gemeld is over de telegrammen van generaal Duchesne betreffende den opmarsch der vlie gende kolonne naar Tananarivo en las een juist ontvangen telegram van den opperbevelhebber voor, mel dende dat net expeditiekorps van alle noodige hulpmiddelen is voor zien. Verder deelde de minister van oorlog mode, dat maatregelen zijn genomen om Tananarivo te pro- viandeeron, gelykiydig van Majunga en van Tamatave uit. Tevens heb ben de ministers van marine en van koloniën schikkingen getroffen om 500 man Senegaleezen en Haoessa's naar Majunga te zenden, ten einde in den regentyd met de inlandsohe troepen de verschillende éoheloDs bezet te houden. Het geheele gebied tusschen Andriba en de zee ia! uit sluitend met inlandsohe en neger troepen bezet worden, opdat de Europeesche troepen zich niet be hoeven op te houden in dit onge zondste gedeelte van het eiland. Om op alles bedacht te zgn gaat de turksch regeering steeds voort haar troepenmacht in het onrustige Mace donië te versterken. Het recrutehaan- tal is van 45.000, zooals het in vroe gere jaren bedroeg, gebracht op 76,000, waarvan er 22 000 zijn bestemd voor het derde legerkorps, dat zgD hoofdkwartier beeft te Monestir in Macedonië. Omtrent het komplot dat de Mace- doniürs zouden hebben gesmeed om het paleis van den sultan te Kon- stantinopel in de lucht te doen vlie gen is nog verder niets bekend. De Petersburger Novoje Vremya deel weer een telegram mede uit Vladivosteck, de Russische haven in Noord-Oost-Azië. Volgens dit berioht is het den Ja panners na hevigen strijd gelukt, zioh meester te maken van Tshang- hua en Taiwansa, de voornaamste versterkte plaatsen, die door de Zwart vlaggen bezet werden gohou- ken. Vandaar zijn de Japansche troe pen opgerukt naar Anpin. De Japansohe troepen op For mosa tellen nu 60,000 man. Toch wo. dt deze strydmacht nog niet vol doende geacht, om het gezag der Japanners op het eiland te bevesti gen, zoodat nog versterkingen uit Japan moeten worden gezonden. „De soldaten" aldus luidt het Russische telegram „zgn zeer af gemat door den strijd. In de hospi talen bevinden zich 3200 zieken. FAMILIEBERICHT fc.Nj. Getrouwd: 24 Sept. A. T. Meijer en D. van der Wissel, Kapelle a,d IJsel. J. C. Kloppenburg en J. M. Kei zer, Amet. 25. J. A. Hinze en J. M. Rijken, den Haag. J. J. Ree3er, wedr. van M. G. J. F. Bignell, en H. C. Pietersen, den Barg. (Bij volmacht) G. A. VrieB en A. Biuy'n, Helder, Bevallen: 20 Sept. P. S. Tcose Morhaus z., A rust. 21. H. O. Buis man—Ten Doesschate z., Wije. L. M. SchmidDe Jong z., den Haag. 23 K. Swanenburg—Diemont van Dat har d., Arnhem. A. M. A. van San tenSommer d., den Haag. E. Moes- veldVan der Meer z., den Haag. Overleden: 21 Septemb. G. M. Budde jd. 88 j., Olst. 23. L. Witkop j xx. 24 j., Zandvoort. B. v. d. Chys ja. 11 md., Kamerik. Wed. A. S. Wit- tenroodVan der Doll 55 j., Leiden. 24. Wed. J. BaaderMariouw 76 j., Den Haag. 349e Staatsloterij Donderdag 26 Sept. 1895. 5e klasse 11e lijst. No. 1905 en 13162 ieder t 400. No. 2131, 8427, 9736, 11018, 13054, 15167 19549 en 20965 ieder f203. No. 3570, 4596, 6040, 10035, 10255.13113,15311 16370, 19425, 19451 en 20641 ieder f100. Prijzen van ƒ70. 70 30016001 9023120501446517201 282 3007 6028 9082121111506217316 325 3057 6073 9206121591515617541 33731346088 9264122541517417579 349 3252 6143 9320122971518417667 3513295 6203 937612333 1520917737 519 34846221 9429123481526317756 529 3676 6258 956612386153851776S 576 3823 6323 9580123901541717846 5S3 3896 63")3 9635124451542217908 74839696525 991S125701542517939 76940216598 9924127101513S17990 1 775 4072 661310188127581550918002 8S9 4083 704210233127631575518091 917 4150 724710316127731583418233 1129 4300 738110606127801585418357 1258 4339745210746128641599518536 14964445 766910787 130S71602318598 15434522768410871131961607618875 17214572773210S80 1328116097 18879 1792 4623 7744 10896133551614519260 19934895 780710926133 151625219373 2069 4930 800311079134071628019422 22135074816311162137011634919466 22215354 816411171138001641019709 2232 5364 820111236138771651519792 2374 5439 830511250138971651919895 24615669 844711276139751659219976 24815754 851511570139991671619999 25315870 8517115891409216732 20114 2599 5880 8597117211420716855 20157 26245916 8707117511421916886 20206 28295935 8746118141432916916 20357 29245941380111900143731701120599 2972 5955 8S751203214435 17159 20794 20924 20S85

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3