Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. j saamgevat in een, door den inleider nader geredigeerde conclu9:e, waarin j de wenscheüjfeheid werd uitgesproken j dat de assuradeuren hun premiëa zullen verlagen voor gebouwen, voor zien van een centrale verwarmng mits deze natuurlijk aan een geregelde oontrole is onderworpen. FEUILLETON. De onneembare Stad. 13e Jaargang Zaterdag 28 September 1895. No. 3755 HAABLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.871/2 Van 1—5 regels 50 G'ts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruii Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauxKleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compaynie Générale de Pitblmlé Elranghe G. L. DAT]BE Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs 31bls Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Santpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de Tol; Haarlemmermeer, C. DOEKES; Spaarndam, C. HARTENDORP Zandvoort, J. ZWEMMER; Velsen L. VENUS; IJmuiden, J. J. T.TADEN; Beverioijlc, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. He Bijvoegsel van het blad dat Merdogavond verschijnt, zal bevatten e man in de andere Kooi. Haar- tnmer Halletjes CCLII. Binnen en milenlamdsche berichten. Varia. dvertentièn enz. BILJETTEN! voor Veilingen en ifenbestedingen, voor FeesteHJk- cden, Concoursen etc kan men er Stoomdrukker^ van dit Blad )t hoogst billijken pt,jg laten rakken. jXIeuwste Lettersoorten. Spoe- üge aflevering. De. Directeur Uitgever J. C. PEEREBOOM. Of&ciëele Berichten. Burgemeester en Wethouders van laarlem doen te weten, dat yanhe- ïn op alle werkdagen, van des jjormiddags 10 tot des namiddags 4 ar, tot 10 October e.k. 's namiddags m 2* ure, ter gemeente-secretarie ter isie is nedergelegd, het ingekomen jrzoeksehrift met de bijlagen van 3gaar, Kromberg Co. om vergun ing tot uitbreiding van eene bakkerij Dor bijbouwing in bet peroeel aan 3 Ged. Oudegracht No. 66. Kad. fetie C No. 3511 en dat op den Jertienden dag na heden, zyade 10 ictober e.k., en wel des namiddags in 2^ uur op het Raadhuis der ge- leente de gelegenheid zal worden jgeven, om ten overstaan van bet ietneentebestuur of een of meer zijner 'den, bezwaren togen bet oprienten er inrichting in te brengen. Burgemeester en Wethouders van iaarlem doen te weten, dat van he in op alle werkdagen, van des jormiddagB 10 tot des namiddags 4 ar, tot 10 October e.k., 's namiddags n 2 ure, ter gemeente-secretarie ter sie is nedergelegd, het ingekomen jrzoekschrift met de bijlagen van amakers Co. om vergunning tot Dricbting van eene mineraalwater- ibriek door gaskracht bewogen in ït perceel aan den Koudenborn No. f, Kad. Sectie D No. 5237 en dat op jn veertienden dag na beden, zijnde D October e.k., en wel des namiddags jn 2 uur op bet Raadhuis der ge- leente de gelegenheid zal worden (geven, om ten overstaan van het emeentebestuur of een of meer zijner den, bezwaren tegen bet inrichten jr inrichting in te brengen. De Burgemeester van Haarlem, vengt bij deze ter bennis van de gezetenen dezer Gemeente, dat de o den 2osten September j.l. execu- ir verklaarde voljaars kohieren op bedrijfsbelasting afd. I en II de- >r gemeente, dienst 1895,1896, op iden aan den ontvanger der directe (lastingen zijn ter handgesteld. Wordende de ingezetenen tevens Jrinnerd, dat de belastingschuldigen (rplicht zyn bunnen aanslag op den j de wet bepaalden voet te voldoen. STADSNIEUWS. Haarlem, 27 September. In het spiegelmagazijn van de wel. v. Leuven en Zoon op de Groote Markt alhier is sedert enkele dagen een beeld van den H. Franciscus van Assisiën tentoongesteld, dat door zijn artistieke uitvoering ten zeerste de aandacht verdient. Voortdurend dan ook verzamelen zich voor de breede winkelkast tal van voorbij gangers om aan het werkelijk fraaie beeld den tol hunner bewondering te breogen. De heilige is voorgesteld in het habijt der conventueele Franciscanen. De contemplatieve uitirukking van het edel gelaat is zeer gelukkig ge troffen. Handen en voeten dragen St. Franciious werd twee jaren voor zijn dood (1226) gestigmatiseerd de wonden des Heilands; de rech terhand houdt een kruisbeeld om klemd, terwijl een zak gouds het zinnebeeld van aardsche eer en grootheid door den heilige onder den voet wordt getreden. Het beeld wordt beschut door een baldakijn die eveneens door fraaie teekening en bewerking uitmunt. Het geheel, met uitzondering der polychromie, die op het atelier van den heer F. Loots werd aangebracht, is het werk van onze? stadgenoot, den heer J. Maas. Met veel genoegen vernamen wy dat het hem werd opgedragen door de E.E. P.P. Con- ventueelen te Halle bij Brussel, die hem reeds vroeger met een soortge lijke opdraoht vereerden. Met te meer voldoening maken wij hiervan mel ding omdat er uit blijkt dat zoo wij vaak meenen voor dergelijk werk onzen toovluoht tot het buitenland te moeten nemen - in het buiten land wedorkeerig waardeering ge koesterd wordt voor wat op het ge bied van beeldhouwkunst ten onzent wordt golevord. Donderdagavond vergaderden op da bovenzaal van café Neuf een 60-tal onderwijzers en onderwijzeressen ter bespreking van de gewijzigde reg ling der jaarwedden voor bet onderwijzend personeel door B. en W. aan den gemeenteraad voorgelegd. Het resul taat dezer besprekingen zal naar wij vernamen, zijn een advies aan den raad te richten, behelzende een ge motiveerde kritiek op bedoelde regeling. Het koloniaal Museum. Tot het Koloniaal Museum te Haarlem zijn als raadsleden toege treden: de directie van den Kon.Wes'- Indischen Maildienst, de heer J. G. v. Hemert te Amsterdam en mr. J. H. Fransen van de Putte te Zeist. Het museum is weder met een aantal nieuwe aanwinsten verrijkt. Verschillende inzenders op de Ten toonstelling van geneeskrachtige en nutt'ge planten te :s Gravenhage heb ben hunne inzendingen ter beschik king van het museum gesteld. Van de firma Gebr. Dobbelman te Rot terdam ontving het de prachtige uitstalling van tabakssoorten, die in den Haag zoozeer de aandacht trok;1 van den heer P. J. Nord Thomson een volledige verzameling theemon sters; van de Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap 32 plantaardige voortbrengselen van de Congo, Angola, Benguela en Loanda. Van de Amster- damsohe chininefabriek 22 alkaloïd- preparaten uit kina. Deze fabriek ontving de zilveren medaille op bo vengenoemde tentoonstelling, uitge loofd door de Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijver heid. Eene verzameling voorstellende de toepassing van Surinaamsche Ta marinde, tot het maken van jaoos, limonade, siroop enz., inzending van den heer J. B. Citroen te Amsterdam, werd ook in het museum overgebraoht. Een ander hoogst merkwaardig Suri- naamsch product, de Bilata, werd aangeboden door den heer J. G. van Hemert te Amsterdam. Deze vorm der Balatagom in dunne vellen wordt als de beste kwaliteit gewaar deerd. Prof. E. Hichel te Marseille, direc teur van het Musée et Laboratoire Colonial aldaar zond een reeks van 40 producten uit de Fransche Kolo niën. Door tusschenkomst van den heer F. R. Vechtmann te 's Gravenha ge ontving onze bibliotheek het groote prachtwerk over de bereidiDg van vluchtige oliën, uitgegeven door de firma Schimmel en Co. te Leipzig, met tekst van Prof Flüokiger. Dr. M. Greshoff vroeger chef van het chemisch pharmacologisch labo ratorium aan 's lands plantentuin te Buitenzorg, thans bij het koloniaal mu-eum aangesteld als scheikundige, belast met ondeizoek, proefneming, verschafte het museum eenige inte ressante zaken, door hem verzameld op een reis naar Hamburg en Lubeok, Daarbij waren o.a nieuwe toepas singen van de aardnoten (Araohiden). Behalve de bekende olie, veekoek, grutten enz., wordt daaruit thans ook een smakelijk en voedzaam soort bonbons bereid, die met alle vertrou wen kunnen worden aanbevolen, en door geringen prijs een gewensoht surrogaat zullen worden van de slechte waar onzer kleine snoepwin keltjes. Hoe ver het vervalschen van levens middelen gaat, bewijzen de geïmi teerde koffieboonen die het museum van den heer G. L. H. Küsters te Amsterdam ontving. Deze boonen, afkomstig Lupine van angustifolius, zijn klein en rondachtig van vorm. Zij worden onder den naam van Liberia- koffie aan de argelooze burgers ver kocht. Als bijdrage tot de Koloniale in secten-verzameling zond de heer van Leereum, wd. directeur van 'a Lands Kina-cultuur op Java, een verzame ling insecten, schadelijk voor die cultuur. Van prof. Plugge, te Groningen, werden eenive geneeskrachtige vruch ten en zaden ontvangen. Ten einde aan het verzoek van be langhebbenden te voldoen, verkreeg het museum, door de tusschenkomst van den commandant van het leger in Ned.-Indië monsters Javaansch en Australisch hooi. In de vestibule is thans geplaatst een groot model v. n een inlandsche kampong op Java met de verschil lende 'gebouwen daartoe behoorende, geschenk van den heer H. H. E. Tb. Bosch, assistent resident in Tjitja- leagka. Onder de nieuwe artikelen, die aan bet museum zijn geschonken, kun nen nog vermeld worden het uiterst fijn vlechtwerk, uit de vezels van den dubbelen kokosnoot van de Saichellen, (Lodoïcea seychellarum). Deze wer den gezonden door den heer Fred. Estill, Nederl.-Consul op Mau ritius. Het aantal aanvragen van school bestuurders om verzamelingen van koloniale producten voor het aan schouwelijk onderwijs neemt sterk toe, vooral nadat over deze werk zaamheid van het museum onlangs een krachtige aanbeveling voorkwam in een onzer schoolbladen. Ruim 160 aanvragen uit alle oorden des lands zijn ingekomen en de voorraad van doubletten in het museum liet voor eerst niet toe aan alle te voldoen. Dringend noodig is aanvoer van het noodige materiaal voor zulke verza melingen, volgens een lijst, die zoo wel in Nederland als in de Koloniën zeer algemeen is bekend gemaakt. Materiaal voor school verzamelingen ontving het musem van 's Lands I Plantentuin te Buitenzorg, van de! Deli-Maats.hippij en van enkele par ticulieren. Bij de algemeene behoefte, j die bij de scholen bestaat, is meer algemeene medewerking zoowel in Nederland als in de Koloniën hoogst wenschelijk. Het archief van het museum werd verrijkt met een merkwaardig docu ment, zijnde een eigenhandige brief van Ch. Ledger, door wiens tusschen komst in 1865 de beroemde Einchona Ledgeriana in Nederlandsche handen is gekomen en die thans in Australië in vergetelheid leeft. Konlnkl. Liedertafel Zang en Vriendschap." De jury ter beoordeePng van de prijsvraag voor een mannenkoor zon der begeleiding en met Nederland- schen tekst, uitgescbreven door do Koninklijke Liedertafel «Zang en Vriendschap" te Haarlem bestond uit de beeren Rich. Hol van Utrecht, Frans Coenen van Leiden, Jan Blockx van Antwerpen, Leon C. Bouman van Nijmegen en W. Robert van Haarlem. Wegens ernstige ongesteldheid van den heer Peter Benolt van Antwerpen was deze met zijn goedvinden ver vangen door den heer Blockx. Heden deed zij in eene vergadering te Haarlem uitspraak. Hoewel sommige koren niet zonder verdienste zijn, heeft zij geen der ingekomen 41 composities de bekro ning waardig gekeurd, doch by het Bestuur met 4 stemmen tegen éen voor eene loffelijke vermelding aan bevolen het werk getiteld „Onweer" ingezonden onder het motto, „Tonaal waar het kan, kromatisch waar het moet." Het Bestuur heeft besloten, die loffelijke vermelding toe te kennen en daarbij a's aanmoediging eene premie te voegen van f50.— Den inzender van dit toonwerk wordt d-arom beleefd verzooht aan het Bestuur (adres den heer T. C. Niephaus, Secr. der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem) te willen berichten, of door hem ge noegen wordt genomen met de opening van het verzegeld naambriefje en de publiceeriDg van zijn naam. Er zal derhalve, daar de prijs niet toegekend is, volgens art. XI van het Reglement voor genoemden wedstryd, op 20 Februari 1S96 eene nieuwe prijsvraag worden uitgeschreven. Brongebouw. In ons vorig nummer hebben wij gemeld, dat den lsten October het Brongebouw gesloten wordt voor de geabboneerden. Hieraan kunnen wij nog toevoegen, dat het van ditn da tum af is opengesteld voor ieder een, zoodat geen tickets behoeven te worden genomen en dus zoowel Haarlemmers als personen buiten Haarlem woonachtig in de gelegen heid zijn gesteld het gebouw te be zichtigen ea er iets te gebruiken. De ingang zal zijn langs de trap van de restauratie en door het hek aan de Dreefzijde. Hoe lang het na 1 October voor het publiek zal zijn opengesteld, hangt van verschillende omstandigheden af. Burgerlijke Stand uit deOrr.streken HAARLEMMERMEER, van 17—23 September 1895. Ondertrouwd: G. de Vries en C. Speyers. W. Warmendam en L, Gieshergen. G. Rsynders en M. Boom. Getrouwd: K. Roodenburg en P. Verkuijl. W. Staring en G. H. Schalk. Bevallen: E. v. 't Hof—Robijn d. T. de Vries—Schuuring z. C. van Maaren—Poldervaart d. H. Overbeek Nieuwenhuijzen z. M. de Koter Kempe z. A. Pijlman—Thu's d. J. Kolle—Westendorp z. G. v. Es—Bol d. C. v. Son—Lammers d. J. M v. d. Putte—Ruigrok d. J. Schalk—Baart- man z. A. Hoogkamer—v. Elswijk d. H. v. Bentheim—Elswijk z. A. M. v d. Berg—Nt orman z. G. v.d. Berg— de Reus d.P. Kamper—Burggraaff d. N. Knibbe—Oussoien z. G. v. d. Fauge—v. d. Heyde. Overleden: ,M. M. Huisman 9 m. d. J. Pieters 3 w. z. J. J. Verhulst 12 d. z. W. Beets 7 w. z.L. Veltrop 5 w. d. N. W. Wamstecker 18 d. z. BINNENLAND, Parlementaire praatjes. Even een fout herstellen. We heb ben van de week den Min. van Wa- terst. verkeerd verstaan hij praat ook zoo zacht. Een wet op de tele fonie komt nog niet men is het over de grondslagen nog niet eens. De Tweede Kamer was Donderdag middag een kwartiertje bij elkaar. Zij heeft blijkbaar nog niet veel lust in het werk. Althans toen de Voorzitter voorstelde het af ieelingsonderzoek der begrooting a.s. Dinsdag te be ginnen, meende de heer Lohman, dat 't wel acht dagen later kon, omdat, de leden de begrooting eerst nog moesten besludeeren. Nu, meende de Voorzitter, dat zou zoo'n enorm werk niet zijn. Maar de heer Bahlmann viel den heer Lohman bij en meende, dat vooral aan Binnenlandsche za ken nog al wat te knabbelen viel. Men was 't blijkblaar met hem eens en 't voorstel van den heer Lohman werd met 34 tegen 23 stemmen aan genomen. Zeven en vijftig leien de ware belangstelling ontbreekt nog En acht dagen verloren tijd als men den voorzitter gelooven mag. Deze deelde nog m9de, dat de commissie voor het adres van ant woord zoo netjes, „met de gebruike lijke eerbewijzen," ontvangen was. Nu, daaraan zal wel niemand hebben getwijfeld. De Kamer heeft voorloopig nog druk werk in de afdeelinger. G. Jr. De Prinses von Wied ea hare kin deren dineerden Donderdag ander maal ten Hove. H. M. de Regentes heeft des na middags in audiëütie ontvangen mr. J. G. Gleichmann, voorzitter der Tweede Kamer. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is aan de commissie, welke alhier zitting zal houden tot het afnemen van het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde- openingen der gymnastiek, alsnog toegevoegd als plaatsvervanger van den voorzitter,mr. J. Gerdenier, schoolopziener in het district Am sterdam. Het brandweer-congres. Donderdagmorgen werd de zitting van het congres geopend met de voordracht van den heer Edwin O. Sachs, architect te Londen, over „Brandweer en waterschade". De conclusies, waartoe spreker kwam, waren lo. Dat de brandweer de grootst mogelijke opmerkzaamheid daaraan bestede, om [waterschade te voorko men, zoowel |door de technische in richting als door den toevoer van water 2c. het redden van voorwerpen, koopwaar enz., moet worden opge dragen aan de brandweer zelf en niet aan bijzondere gezelschappen daartoe opgericht. De volgende voordracht was die van den heer C. A. Huygen, oiviel inge nieur te Rotterdam, die het ondeiwerp inleidde: „Maatregelen met het oog op brandgevaar, te nemen bij aanleg van luohtverversching en centrale verwarming". Na eenige discussie werd ten slotte op voorstel van den waarnemenden voorzitter, den heer Westerouen van Meeteren, de meening van het congres Met algemeene stemmen werd deze conclusie aangenomen. Vervolgens sprak de beer Th Naar het engelsch van MAX PEMBERTON. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK XI. De Storm. j,Wanneer ik hierin wat te zeggen had, dan zou ik in met het pistool afmaken 1" riep Adam uit»dat u de grootste dienst zijn, die hun bewezen kan wor- n. Het doet iemand pijn aan het hart hen zoo te zien 3en." „Ja, wat zoudt ge er tegen willen doen zeide de aaf, die soheen te huiveren als er over de gevangenis rd gesproken. „Zoo zy den dood hadden verdiend a zouden zij dien reeds gevonden hebben. Wij heb- a niet het recht anders tegenover hen te handelen a wij gedaan hebben. Het gevaar waaraan wij bloot- .an moeten zy ook trotseeren. Dat zijn wij verplioht a ons zeiven, aan de mannen, die op ons rekenen, de vrouwen, die hare veiligheid aan ons hebben vertrouwd." Hij sprak hierover nog verder in denzelfden geest en verklaarde dat hij geen gekkewerk wenschte te verrich ten of afstand wilde doen van hetgeen hij reeds zoo lang had ondernomen, en daar dit onderwerp volstrekt niet in zijn smaak viel, sprak hy vervolgens over het werk, dat moest worden verricht als den volgenden dag bleek dat de schepen waren verdweneno. a. moest de toe gang tot de tunnel weer in orde gebracht en de wal en hersteld worden. Hy sprak ook van de mogelijk heid om stallen te bouwen voor het vee in de een of andere kloof tusschen de heuvels, waar het veilig was voor de kogels, van d^ te verwachten komst van Lin coln, maar vooral van zijn wensch om de vrouwen naar Valparaiso te zenden en dan zoo kraohtig mogelijk ons bij het beleg te verdedigen. Terwijl de storm steeds doorraasde werdeu plannen gemaakt en gewijzigd. Hoewel de wind buiten loeide en de regen als hagel neerkletterde en het water in stroomen de heuvels afliep, zaten wy warm en droog bij het vuur en zelfs in de wijkplaats voor de vrouwen, die wij bezochten alvorens het „liohten uit" weerklonk, viel er over niets te klagen. In een kleine gang in den muur van de groote grot, waarin wy toegang konden krijgen van uit de woning van den graaf, zagen wij een schouwspel zoo zonder ling als wij het ooit hadden gezien. In al de hoeken van deze uitgestrekte m door de natuur gevormde ruimte brandden groote vuren. Het electrisch licht, dat daar hoofdzakelijk in booglampen brandde, stelde ons in staat de vrouwen te zien spelende, zingende, feestvierendkleine kinderen sliepen in ruwe bedsteden; wij hoorden muziek van harp of mand dine; het water dat van de rotsen viel glinsterde als een stroom diamanten, de neerhangende stalaohieten glansden als zilveren speren. De verschr.kkingen van die uren, toen de stad door granaten werd geteisterd was als een droom voorbij gegaan; de vreugde over de overwinning van dien dag kon niet bedwongen worden. Die blijdschap had waarlijk iets koortsachtigs. Luid gezang kwam t A ons uit de barakken aan den voet van den heuvel; de schildwachts op de hoogten hadden de beschutting der bakens opgezochtde klokken luidden vroolijk, de wijn vloeide als water, de mannen spraken maar over een onderwerp en dat was de behaalde overwinning. Niemand dacht aan den volgenden dag. De vreugde van het oogenblik was te groot, de nieuwe vrijheid te heerlyk. Wat betreft mijn aandeel ia deze feestviering, ik braoht den avond door met in gezelsobap van Adam de grotten en verschillende kampen te bezoeken. Toen ik eindelijk naar mijne kamer terugkeerde was Fortune in diepen slaap, maar in de verblijven beneden ons hersohten nog drukte en vroolijkbeid en alleen in de verblijfplaatsen der vrouwen was het stil. HOOFDSTUK XI. Eene vreeeelijke ontdekking. N.'ets is meer zonderling wat betreft de luimen van den slaap, dan de wijze, waarop hij ons plaagt, wanneer wij het meest behoefte h bben aan rust. Ik ken geen grooter beproeving dan des nachts te ontwaken uit eene sohijnbaar ongestoorde sluimering vau eenige uren en dan te ontdekken, dat die sleohts een tiental minuten heelt geduurd. De geest wreekt zich over het bedrog, dat met haar heeft plaatsgehad; het brein kan nauwelijks tot rust komen vóór den aan- brekenden dag, en al dien tijd meent men den kwel geest voor zich te zien, zittende aan het voeteneinde u met een scbuinschen blik aanziende en een naar omlaag gekeerden fakkel in de hand. Hoewel ik er de oorzaak volstrekt niet van kon bevroeden kon ik in dien stormachtigen nacht den slaap maar niet vatten. Dit was te meer onverklaarbaar omdat ik er groote behoefte aan had na de vermoeienissen, zoowel lichamelijk als geestelijk, als een gevolg van de opwindende gebeurtenissen van den laatsten naoht. Wat ik er ook tegen deed, ik kon niet langer indom melen dan een minuut of tien telkens moest ik van houding veranderen en ieder kwartier hoerde ik de klok slaan. En het zonderlingste was dat na iedere korte dommeling ik eenige uren meende te hebben geslapen en elk oogenblik van vergetelheid mij vol doende rust scheen te geven. Het zal nog ongeveer een uur voor het aanbreken van den dag zjjn geweest toen ik zoo lang wakker bleef liggen, dat ik mijn bed verliet en een gemakkelijken stoel opzocht bij het kleine venster, vanwaar ik het grootste deel der stad beneden ons kon overzien. For tune lag in eene zoete sluimering; haar gelaat geleek dat van een vroolijk kind: het was duidelijk, da- zy aangenaam droomde en ik was bang om haar wakker

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1